kmldonkey - en to da translation catalogue (394 entries)

en: Add Server
da: Tilføj server

en: &Address:
da: &Adresse:

en: &Network:
da: &Netværk:

en: Show
da: Vis

en: File name
da: Filnavn

en: Size
da: Størrelse

en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Network
da: Netværk

en: File type
da: Filtype

en: Comment
da: Kommentar

en: Download As
da: Download som

en: Choose a filename for the new download:
da: Vælg et filnavn til det ny download:

en: File Information
da: Filinformation

en: File
da: Fil

en: Name:
da: Navn:

en: Complete:
da: Gennemført:

en: Downloaded:
da: Downloadet:

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Alt. names:
da: Alt. navne:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Network:
da: Netværk:

en: ETA:
da: Forv. færd.:

en: Sources
da: Kilder

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Alternative Names
da: Alternative navne

en: Use This &Name
da: Brug dette &navn

en: &Enable automatic renaming of downloading files
da: &Aktivér automatisk omdøbning af filer der downloades

en: Should downloading files be automatically renamed according to the search and replace list?
da: Skal filer der downloades automatisk omdøbes i henhold til "søg og erstat"-listen?

en: &Colored list
da: &Farvet liste

en: Colorize items in the lists according to their status
da: Farvelæg elementer i listerne i henhold til deres status

en: &Not connected:
da: &Ikke forbundet:

en: Color for disconnected servers
da: Farve for ikke-forbundne servere

en: &Blacklisted:
da: &Sortlistet:

en: Color for blacklisted servers
da: Farve for sortlistede servere

en: Connectin&g:
da: For&binder:

en: Color for connecting or initiating servers
da: Farve for servere der er ved at forbinde eller initialisere

en: C&onnected:
da: F&orbundet:

en: Color for connected servers
da: Farve for forbundne server

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
da: Søg

en: &Few sources:
da: &Få kilder:

en: The color indicating few sources
da: Farven som indikerer få kilder

en: &Many sources:
da: &Mange kilder:

en: The color indicating many sources
da: Farven som indikerer mange kilder

en: &Already done:
da: &Allerede færdig:

en: Color for already downloaded sources
da: Farven for kilder der allerede er downloadet

en: Threshold:
da: Grænse:

en: The number of sources that will produce the full 'many sources' color
da: Antallet af kilder som medfører den fulde "mange kilder"-farve

en: Downloaded
da: Downloadet

en: &Downloading:
da: &Downloader:

en: Color for active downloads (receiving data)
da: Farve for aktive downloads (modtagelse af data)

en: &Looking:
da: &Leder:

en: Color for inactive downloads (looking for sources)
da: Farve for inaktive downloads (leder efter kilder)

en: Not &available:
da: Ikke ti&lgængelig:

en: Color for downloads that are not available
da: Farve for downloads som ikke er tilgængelige

en: &Queued:
da: I &kø:

en: Color for queued downloads
da: Farve for downloads som er i kø

en: &Paused:
da: &Pause:

en: Color for paused downloads
da: Farve for downloads som er på pause

en: &Complete:
da: &Gennemført:

en: The color indicating a complete chunk
da: Farve som indikerer et gennemført stykke

en: &No sources:
da: I&ngen kilder:

en: The color indicating no sources found
da: Farven som indikerer at ingen kilder blev fundet

en: Shaded availability display
da: Tilgængelighedsvisning med skygger

en: Draw a fancier looking shaded availability display bar.
da: Tegn en flottere linje til tilgængelighedsvisning med skygger.

en: Shading depth:
da: Skyggedybde:

en: The depth of the availability bar shading - more is darker.
da: Dybden af tilgænglighedslinjens skygger - mere er mørkere.

en: Color for disconnected sources
da: Farve for afbrudte kilder

en: Color for blacklisted sources
da: Farve for sortlistede kilder

en: Color for connecting or initiating sources
da: Farve for kilder som er ved at forbinde eller initialisere

en: Color for queued sources
da: Farve for kilder i kø

en: Color for sources being downloaded from
da: Farve for kilder som der downloades fra

en: Console font:
da: Konsol-skrifttype:

en: Font used for the console
da: Skrifttypen der bruges til konsollen

en: List font:
da: Liste-skrifttype:

en: Font used for the lists
da: Skrifttypen der bruges til listerne

en: KMLDonkey Preferences
da: Indstilling af KMLDonkey

en: General
da: Generelt

en: General Configuration
da: Generel konfiguration

en: Lists
da: Lister

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefListsPage)
en: List Configuration
da: Listekonfiguration

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefSearchPage)
en: Search Configuration
da: Søgekonfiguration

en: Autorename
da: Autoomdøbing

en: Autorename Configuration
da: Konfiguration af autoomdøbning

en: Colors
da: Farver

en: Color Configuration
da: Konfiguration af farver

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Font Configuration
da: Konfiguration af skrifttyper

en: Choose...
da: Vælg...

en: Move backward through the page history
da: Ryk baglæns gennem sidehistorikken

en: Move forward through the page history
da: Ryk frem gennem sidehistorikken

en: Go to the original page
da: Gå til originalsiden

en: &Refresh Shared File List
da: Genopf&risk liste over delte filer

en: Refresh U&ploaders List
da: Genofprisk liste over u&ploadere

en: &Shared Folders...
da: &Delte mapper...

en: Activate Uploads Page
da: Aktivér uploadside

en: Messages from core about applied changes.
da: Beskeder fra kernen om anvendte ændringer.

en: Shared Folders
da: Delte mapper

en: Folder
da: Mappe

en: Priority
da: Prioritet

en: &Add
da: &Tilføj

en: Add shared folder
da: Tilføj delt mappe

en: &Remove
da: &Fjern

en: Remove shared folder
da: Fjern delt mappe

en: Folder:
da: Mappe:

en: Browse folders
da: Gennemse mapper

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Unknown
da: Ukendt

en: Friend
da: Ven

en: Contact
da: Kontakt

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Connecting
da: Forbinder

en: Initiating
da: Initialiserer

en: Downloading
da: Downloader

en: Connected
da: Forbundet

en: Queued: %1
da: I kø: %1

en: New host
da: Ny vært

en: Removed
da: Fjernet

en: Blacklisted
da: Sortlistet

en: Unknown: %1
da: Ukendt: %1

en: Name
da: Navn

en: Location
da: Placering

en: State
da: Tilstand

en: Currently downloading
da: Downloader nu

en: &Add to Friends
da: &Føj til venner

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Server connected/total
da: Server forbundet/i alt

en: Files downloading/finished
da: Filer der downloader/gennemført

en: Shared files total
da: Delte filer i alt

en: Transfer down/up
da: Overførsel ned/op

en: Speed down/up
da: Hast. ned/op

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
da: Servere

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
da: Venner

en: Statistics
da: Statistik

en: Console
da: Konsol

en: &Show Toolbar
da: Vis &værktøjslinje

en: Connections...
da: Forbindelser...

en: Connections
da: Forbindelser

en: &Connect to Core
da: &Forbind til kernen

en: Connect
da: Forbind

en: &Disconnect From Core
da: &Afbryd forbindelse til kernen

en: Disconnect
da: Afbryd

en: &Kill Core
da: &Dræb kernen

en: Kill
da: Dræb

en: &Submit URLs...
da: &Indsend URL'er...

en: Submit
da: Indsend

en: Submit Collection File...
da: Indsend samlingsfil...

en: Collection
da: Samling

en: Submit Torrent File...
da: Indsend torrent-fil...

en: Configure MLDonkey...
da: Indstil MLDonkey...

en: Activate Page %1
da: Aktivér siden %1

en: Next Page
da: Næste side

en: Next
da: Næste

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Prev
da: Forrige

en: Copy to Clipboard as &URL
da: Kopiér til udklipsholderen som &URL

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy to Clipboard as HTML
da: Kopiér til udklipsholderen som HTML

en: Copy to Clipboard as Hash
da: Kopiér til udklipsholderen som hash

en: Force Download
da: Gennemtving download

en: Force
da: Gennemtving

en: Download As...
da: Download som...

en: File Information...
da: Filinformation...

en: Really kill the MLDonkey-Core?
    
    Be warned, that you cannot restart the core with KMLDonkey.
da: Vil du virkelig dræbe MLDonkey-kernen?
    
    Vær opmærksom på at du ikke kan genstarte kernen med KMLDonkey.

en: Kill Core
da: Dræb kernen

en: Open Collection File
da: Åbn samlingsfil

en: Failed to open collection file %1.
da: Åbning af samlingsfilen %1 mislykkedes.

en: Open Torrent File
da: Åbn torrent-fil

en: You must connect to a running MLDonkey core before you can configure it.
da: Du skal forbinde til en kørende MLDonkey-kerne før du kan indstille den.

en: Connecting with %1 ...
da: Forbinder med %1...

en: <b>Disconnected.</b>
da: <b>Afbrudt.</b>

en: Authentication error. Incorrect name or password.
da: Godkendelsesfejl. Forkert navn eller adgangskode.

en: Connection to the core was refused. Are you sure it is running?
da: Forbindelse til kernen blev afvist. Er du sikker på den kører?

en: Host '%1' not found.
da: Værten "%1" blev ikke fundet.

en: No Host defined.
da: Ingen vært defineret.

en: A read error occurred when communicating with the core. The connection has been terminated.
da: En læsefejl opstod ved kommunikation med kernen. Forbindelsen er blevet lukket.

en: Your mldonkey core uses an obsolete communication protocol. Please upgrade it to a more recent version.
da: Din mldonkey-kerne bruger en forældet kommunikationsprotokol. Opgradér venligst til en nyere version.

en: Hostname: <b>%1</b><br>Host Address: <b>%2</b><br>Host Port: <b>%3</b><br>Username: <b>%4</b><br>Core Version: <b>%7</b><br>Current GUI Protocol: <b>%5</b><br>Core's GUI Protocol: <b>%6</b>
da: Værtsnavn: <b>%1</b><br>Værtsadresse: <b>%2</b><br>Værtsport: <b>%3</b><br>Brugernavn: <b>%4</b><br>Kerneversion: <b>%7</b><br>Aktuel GUI-protokol: <b>%5</b><br>Kernens GUI-protokol: <b>%6</b>

en: Connected %1
da: Forbundet %1

en: Files %1
da: Filer %1

en: Shared %1
da: Delt %1

en: Transfer %1
da: Overførsel %1

en: Speed %1
da: Hastighed %1

en: Unable to construct a GUI element. Your KMLDonkey installation is incomplete.
da: Kan ikke konstruere et GUI-element. Din installation af KMLDonkey er ukomplet.

en: Unable to construct a requested GUI element. This is most likely because the GUI specification data file (kmldonkeyui.rc) has been installed in the wrong location, or has not been installed at all. If you installed KMLDonkey from a binary package, please report this to the packager at once. If you installed from source, check that you configured KMLDonkey to use the same install prefix as your KDE installation (see the README file accompanying the KMLDonkey source for details), and that your system does not keep KDE files in non-standard locations (Mandriva Linux systems, in particular, are known to do this).
da: Kan ikke konstruere et ønsket GUI-element. Dette skyldes sandsynligvis at datafilen med GUI-specifikation (kmldonkeyui.rc) er blevet installeret på en forkert placering, eller slet ikke er blevet installeret. Vær venlig straks at rapportere dette til den pakkeansvarlige, hvis du installerede KMLDonkey fra en binær pakke. Hvis du har installeret fra kildekoden, så kontrollér at du konfigurerede KMLDonkey til at bruge samme installationspræfiks som din KDE-installation (se filen README som følger med KMLDonkey-kildekoden for detaljer), samt at dit system ikke holder KDE-filer på ikke-standard placeringer (Mandriva Linux-systemer er især kendt for at gøre dette).

en: MLDonkey Configuration
da: Konfiguration af MLDonkey

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
da: Netværk

en: Select File Name
da: Vælg filnavn

en: &Preview
da: &Forhåndsvisning

en: New name:
da: Nyt navn:

en: An MLDonkey frontend for the KDE desktop.
da: En MLDonkey-brugerflade til skrivebordsmiljøet KDE.

en: Copyright (C) 2003 - 2008 The KMLDonkey Authors
da: Ophavsret (C) 2003 - 2008 KMLDonkey-udviklerne

en: Maintainer & Developer
da: Vedligeholder og udvikler

en: Developer
da: Udvikler

en: Developer & Project Founder
da: Udvikler og projektgrundlægger

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
da: Ikke forbundet

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
da: Forbinder

[ctx: initiating connection to host]
en: Initiating
da: Initialiserer

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
da: Downloader

[ctx: connected to host]
en: Connected
da: Forbundet

[ctx: we're at this position in client's queue]
en: Queued: %1
da: I kø: %1

[ctx: new host added to list]
en: New host
da: Ny vært

[ctx: host has been removed]
en: Removed
da: Fjernet

[ctx: host is blacklisted]
en: Blacklisted
da: Sortlistet

[ctx: unknown host state (unknown ID code)]
en: Unknown (%1)
da: Ukendt (%1)

en: Uploaded
da: Uploadet

en: Rating
da: Vurdering

en: Time
da: Tid

en: Unknown file
da: Ukendt fil

[ctx: looking for file sources]
en: Looking
da: Leder

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
da: Downloader

[ctx: file is paused]
en: Paused
da: Pause

[ctx: file is complete]
en: Complete
da: Gennemført

[ctx: file is being shared]
en: Shared
da: Delt

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
da: Annulleret

[ctx: new file added to list]
en: New
da: Ny

[ctx: file has been aborted with a reason]
en: Aborted: %1
da: Afbrudt: %1

[ctx: file has been queued]
en: Queued
da: I kø

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown server
da: Ukendt server

en: high
da: høj

en: low
da: lav

en: Yes
da: Ja

en: Unknown client
da: Ukendt klient

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
da: Ven

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
da: Kontakt

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: this friend's file list is present]
en: Files listed
da: Filer på listen

en: Do you want to rename "%1" to "%2"?
da: Vil du omdøbe "%1" til "%2"?

en: Rename download
da: Omdøb download

en: Max hits:
da: Maks. fund:

[ctx: remote search]
en: Remote
da: Ekstern

[ctx: local search]
en: Local
da: Lokal

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
da: Abonnér

en: All Networks
da: Alle netværk

[ctx: start a search]
en: Search
da: Søg

en: Rates
da: Rater

en: Clients
da: Klienter

en: Unknown file.
da: Ukendt fil.

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:24 i18n: ectx: Menu (servers)
en: Se&rvers
da: S&ervere

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:70 i18n: ectx: Menu (uploads)
en: Sh&ares
da: De&lt

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:77 i18n: ectx: Menu (friends)
en: Fr&iends
da: V&enner

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:161 i18n: ectx: Menu (downloaded_actions)
en: Completed Files
da: Gennemførte filer

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:173 i18n: ectx: Menu (upload_actions)
en: Shared Files
da: Delte filer

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:184 i18n: ectx: Menu (uploaders_actions)
en: Uploaders
da: Uploadere

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:221 i18n: ectx: Menu (friend_share_actions)
en: Friend Shares
da: Delt af venner

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Server List
da: Serverliste

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: If you turn this on, disconnected servers will be hidden in the server list.
da: Hvis du aktiverer dette, vil afbrudte servere blive skjult på serverlisten.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: Hide disconnected servers
da: Skjul afbrudte servere

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:38 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: If you turn this on, blacklisted servers will be hidden in the server list.
da: Hvis du aktiverer dette, vil sortlistede servere blive skjult på serverlisten.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: Hide blacklisted servers
da: Skjul sortlistede servere

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoServerResortCheckbox)
en: Automatically re-sort server list:
da: Gensortér serverlisten automatisk:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:66 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, serverResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:149 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, downloadResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:191 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInpu
en:  seconds
da:  sekunder

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox4)
en: Download List
da: Downloadliste

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressbarCheckBox)
en: Display progress bar in percentage column
da: Vis fremgangslinje i procentkolonnen

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: If you turn this on, paused downloads will be hidden in the download list.
da: Hvis dette er aktiveret, vil downloads som er på pause blive skjult på downloadlisten.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: Hide &paused downloads
da: Skjul downloads på &pause

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:104 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: If you turn this on, only paused downloads will be shown in the download list - unless you also turn on "Hide paused downloads," which will give you an empty list.
da: Hvis du aktiverer dette, vil kun downloads på pause blive vist på downloadlisten - medmindre du også aktiverer "Skjul downloads på pause", hvilket medfører en tom liste.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: Show only paused downloads
da: Vis kun downloads på pause

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortDownloadingFirstCheckBox)
en: Sort downloading files first
da: Sortér filer der downloader øverst

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortPausedLastCheckBox)
en: Sort paused files last
da: Sortér filer på pause nederst

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownloadResortCheckbox)
en: Automatically re-sort download list:
da: Gensortér downloadlisten automatisk:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:164 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Upload Lists
da: Uploadlister

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: The lists on the upload page can be updated manually (to save bandwidth) or automatically.
da: Listerne på uploadsiden kan opdateres manuelt (for at spare båndbredde) eller automatisk.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: Automatically &update upload lists:
da: Opdatér &uploadlister automatisk:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:185 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, updateFrequencyEntry)
en: How often the upload lists should be updated.
da: Hvor ofte uploadlisterne skal opdateres.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox3)
en: Search Settings
da: Søgeindstillinger

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: When a new search is started, open the search page in front of any other pages.
da: Åbn søgesiden foran alle andre sider når en ny søgning påbegyndes

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: Open new search pages in &front
da: Åbn nye søgesider &forrest

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: Close all open searches if KMLDonkey is disconnected from the core.
da: Luk alle åbne søgninger hvis KMLDonkey er afbrudt fra kernen.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: &Close search pages on disconnect
da: &Luk alle søgesider ved afbrydelse

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showNumbersOnTabsCheckbox)
en: Show number of search &results in tab title
da: Vis antal søge&resultater i fanebladstitlen

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubmitURLCheckbox)
en: Show the "Submit &URL" entry box
da: Vis indtastningsfeltet "Indsend &URL"

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
da: Generelle indstillinger

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Interface Settings
da: Brugerfladeindstillinger

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showToolbarCheckbox)
en: Show the &toolbar
da: Vis &værktøjslinjen

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showStatusbarCheckbox)
en: Show the &status bar
da: Vis &statuslinjen

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statusbarLabelsCheckbox)
en: Show &labels in the status bar
da: Vis eti&ketter i statuslinjen

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayiconCheckBox)
en: Show tray icon
da: Vis statusikon

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayOnCloseCheckBox)
en: Minimize to tray icon on close
da: Minimér til statusikon ved lukning

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: If connection to the core fails or is lost, should KMLDonkey keep trying to reestablish contact until it succeeds?
da: Skal KMLDonkey blive ved med at prøve at genetablere forbindelse indtil det lykkes, hvis forbindelse til kernen mislykkes eller mistes?

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: Always stay &connected
da: Forbliv altid &forbundet

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Page View Mode:
da: Sidevisningstilstand:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
da: Liste

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
da: Træ

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tabbed
da: Faneblade

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Text &encoding:
da: T&egnsæt:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: The character set to use to decode the strings sent by the core.
da: Det tegnsæt der skal bruges til afkodning af strenge sendt af kernen.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:161 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: <p>Although MLDonkey does not understand about character encodings, you may well encounter text on the Donkey network that has been encoded in various national character sets. While you should, in general, use the ISO 8859-1 encoding - the de-facto network standard - you can choose a different character encoding here if you expect most of the text you encounter to be encoded in a certain national character set.</p>
    <p><b>Note:</b> Changing this causes KMLDonkey to reconnect to the core. Changing it to something incompatible with the ISO 8859-1 character set <em>may</em> cause unpredictable behavior.</p>
da: <p>Selvom MLDonkey ikke forstår tegnsæt, kan du meget vel støde på tekst på Donkey-netværket, som er blevet indkodet i forskellige nationale tegnsæt. Selvom du generelt bør bruge tegnsættet ISO 8859-1 - netværkets de facto standard - kan du vælge at bruge et andet tegnsæt her, hvis du forventer at størstedelen af den tekst du støder på vil være indkodet med et bestemt nationalt tegnsæt.</p>
    <p><b>Bemærk:</b> Ændring af dette får KMLDonkey til at genforbinde til kernen. Ændring til noget som er inkompatibelt med tegnsættet ISO 8859-1 <em>kan</em> medføre uforudsigelig opførsel.</p>

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:170 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable the statistics page
da: Aktivér statistiksiden

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable st&atistics
da: Aktivér st&atistik

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable the advanced MLDonkey configuration dialog that lets you configure more MLDonkey options.
da: Aktivér den avancerede MLDonkey-konfigurationsdialog som lader dig sætte flere MLDonkey-indstillinger.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable &advanced configuration options
da: Aktivér &avancerede konfigurationsindstillinger

en: Submit URL:
da: Indsend URL:

en: Activate Search Page
da: Aktivér søgeside

en: Close Current Search
da: Luk aktuel søgning

en: Close
da: Luk

en: Close All Searches
da: Luk alle søgninger

en: Close All
da: Luk alle

en: Option
da: Indstilling

en: Value
da: Værdi

en: Speed
da: Hastighed

en: Received
da: Modtaget

en: ETA
da: Forv. færd.

en: Last seen
da: Sidst set

en: Age
da: Alder

en: &Resume
da: &Genoptag

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Re&name
da: Om&døb

en: Ren&ame To...
da: O&mdøb til...

en: Re&try Connect
da: Prøv a&t forbinde igen

en: Pre&view
da: Forhånds&visning

en: Verify Chunks
da: Verificér stykker

en: Get &Format Info
da: Hent &formatinfo

en: &Hide Paused Downloads
da: S&kjul downloads på pause

en: Show Only Paused Downloads
da: Vis kun downloads på pause

en: Sort Downloading Files First
da: Sortér filer der downloader øverst

en: Sort Paused Files Last
da: Sortér filer på pause nederst

en: Priorit&y
da: Pr&ioritet

en: Very L&ow Priority
da: Meget lav pri&oritet

en: &Low Priority
da: &Lav prioritet

en: &Normal Priority
da: &Normal prioritet

en: &High Priority
da: &Høj prioritet

en: &Very High Priority
da: &Meget høj prioritet

en: &Open
da: Å&bn

en: &Commit
da: &Indsend

en: Commit &As...
da: Indsend &som...

en: Activate Downloads Page
da: Aktivér downloadside

en: Are you sure you want to cancel these files?
da: Vil du virkelig annullere disse filer?

en: Cancel Downloads
da: Annullér downloads

en: Download completed: %1
da: Download gennemført: %1

en: Download added: %1
da: Download tilføjet: %1

en: Server name
da: Servernavn

en: Users
da: Brugere

en: Files
da: Filer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Address
da: Adresse

en: Score
da: Scoring

en: ID
da: Id

en: Preferred
da: Foretrukket

en: &Connect to Server
da: &Forbind til server

en: &Disconnect From Server
da: &Afbryd forbindelse til server

en: &Add Server...
da: &Tilføj server...

en: &Remove Server
da: &Fjern server

en: Remove &Old Servers
da: Fjern &gamle servere

en: &Blacklist Server
da: &Sortlist server

en: Re&name Server
da: Om&døb server

en: Toggle &Preferred
da: Slå fore&trukket til/fra

en: &Hide Disconnected Servers
da: &Skjul afbrudte servere

en: Hide B&lacklisted Servers
da: Skjul sort&listede servere

en: Activate Servers Page
da: Aktivér serversiden

en: &Search for Friend...
da: &Søg efter ven...

en: C&onnect to Friend
da: F&orbind til ven

en: Open Friend &Chat
da: Åbn &chat med ven

en: &Remove Friend
da: &Fjern ven

en: Remove All Friends
da: Fjern alle venner

en: Activate Friends Page
da: Aktivér venneside

en: Filename
da: Filnavn

en: Search for Friend
da: Søg efter ven

en: Enter the name of the friend you are searching for:
da: Angiv navnet på vennen du søger efter:

en: Should all friends be removed?
da: Vil du fjerne alle venner?

en: Remove all Friends
da: Fjern alle venner

en: Requests
da: Forespørgsler

en: Keywords:
da: Nøgleord:

en: Min size:
da: Min. størrelse:

en: Max size:
da: Maks. størrelse:

en: Media:
da: Medie:

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Title:
da: Titel:

en: <h2>WARNING</h2>
    <p>Peer-to-peer networks, particularly those accessible via KMLDonkey, may contain material which you may be legally prohibited from downloading or redistributing. It is your responsibility to verify that any material you download from any peer-to-peer network is being made available to you lawfully. It is also your responsibility to verify that you have the legal right to redistribute any material which you make available to others via any peer-to-peer networks. In short, it is your responsibility to use this software in accordance with applicable laws where you live, including copyright law.</p>
    <h3>RESTRICTIONS</h3>
    <p>The authors of this software intend it to be used for the lawful exchange of data, art, software and other documents or works which may be lawfully distributed to third parties. The authors will not support, and strongly discourage, any use of this software to violate copyright or other intellectual property laws. In particular, the authors discourage any transmission of any material in violation of any applicable intellectual property law or regulation. Each user is assumed to comply with such rules and restrictions as well as the rules and restrictions applicable to the P2P networks or services connected directly or indirectly to this software.</p>
    <h3>DISCLAIMER OF LIABILITY</h3>
    <p>The authors of this software do not and cannot exercise any control whatsoever over the content of the information exchanged using this software. The authors make no warranties of any kind, whether expressed or implied, for the service this software is providing or for the data exchanged with the assistance of this software. The authors cannot be held responsible for any claims resulting from the user's conduct and/or use of the software which is in any manner unlawful or which damages such user or any other party.</p>
da: <h2>Advarsel</h2>
    <p>Peer-to-peer-netværk, især dem der er tilgængelige via KMLDonkey, kan indeholde materiale som det er ulovligt at downloade eller videredistribuere. Det er dit ansvar at verificere at alt materiale som du downloader fra et peer-to-peer-netværk er tilgængeligt for dig på lovlig vis. Det er også dit ansvar at verficere at du har lovlig ret til at videredistribuere alt materiale som du stiller til rådighed for andre via et peer-to-peer-netværk. Kort sagt, det er dit eget ansvar at du bruger denne software i henhold til gældende lovgivning der hvor du bor - inklusiv ophavsretslovgivning.</p>
    <h3>RESTRIKTIONER</h3>
    <p>Udviklerne af dette program ønsker at det skal bruges til lovlig udveksling af data, kunst, software og andre dokumenter eller værker, som lovligt kan distribueres til tredjeparter. Udviklerne ville ikke støtte, og fraråder kraftigt, enhver brug af denne software til brud på ophavsret eller andre love intellektuel ejendom. I særdeleshed fraråder udviklerne afsendelse af af materiale i overensstemmelse med gældende love om og regulering af  intellektuel ejendom. Hver enkelt bruger formodes at overholde sådanne regler og restriktioner såvel som de regler og restriktioner der gælder på de P2P-netværk eller tjenester som er forbundet direkte eller indirekte med denne software.</p>
    <h3>ANSVARSFRASKRIVELSE</h3>
    <p>Udviklerne af denne software kan og vil ikke udøve nogen kontrol overhovedet over indholdet af den information som udveksles med brug af denne software. Udviklerne giver ingen garantier af nogen slags, hverken eksplicitte eller implicitte, for den tjeneste som denne software software leverer eller for de data der udveksles ved hjælp af denne software. Udviklerne kan ikke holdes ansvarlige for nogen søgsmål, der er resultatet af brugerens adfærd og/eller brug af softwaren som på nogen måde er ulovlig eller til skade for denne bruger eller nogen tredjepart.</p>

en: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco and Christian Muehlhaeuser</p>
da: <p><b>KMLDonkey</b>, Ophavsret 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco og Christian Muehlhaeuser</p>

en: Activate Console Page
da: Aktivér konsolsiden

en: Add a new item to the list
da: Føj et nyt element til listen

en: Remove selected item from list
da: Fjern markerede elementer fra listen

en: &Up
da: &Op

en: Move selected item up
da: Flyt markeret element op

en: &Down
da: &Ned

en: Move selected item down
da: Flyt markeret element ned

en: Search for
da: Søg efter

en: Search for regular expression...
da: Søg efter regulært udtryk...

en: Replace with
da: Erstat med

en: Replace searched regular expression with...
da: Erstat det regulære udtryk der er søgt efter med...

en: Search filehash
da: Søg efter fil-hash

en: Search keyword
da: Søg efter nøgleord

en: Search hits: %1
da: Søgeresultater: %1

en: Source hits: %1
da: Kilderesultater: %1

en: Size: %1
da: Størrelse: %1

en: Max size: %1
da: Maks. størrelse: %1

en: Submit URLs
da: Indsend URL'er
