kmldonkey - en to el translation catalogue (349 entries)

en: Add Server
el: Προσθήκη εξυπηρετητή

en: &Address:
el: &Διεύθυνση:

en: &Port:
el: &Θύρα:

en: &Network:
el: &Δίκτυο:

en: Show
el: Εμφάνιση

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: Size
el: Μέγεθος

en: Availability
el: Διαθεσιμότητα

en: Network
el: Δίκτυο

en: File type
el: Τύπος αρχείου

en: Format
el: Μορφή

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Hash
el: Αποτύπωμα

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Download As
el: Λήψη ως

en: Choose a filename for the new download:
el: Επιλέξτε ένα όνομα αρχείου για τη νέα λήψη:

en: File Information
el: Πληροφορίες αρχείου

en: Name:
el: Όνομα:

en: Complete:
el: Ολοκληρωμένα:

en: Downloaded:
el: Λήφθηκαν:

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Hash:
el: Αποτύπωμα:

en: Format:
el: Μορφή:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Alt. names:
el: Εναλλ. ονόματα:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Network:
el: Δίκτυο:

en: ETA:
el: ΧΑ:

en: Sources
el: Πηγές

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: download speed in bytes per second]
en: %1b/s
el: %1b/δ

en: Alternative Names
el: Εναλλακτικά ονόματα

en: Use This &Name
el: Χρήση αυτού του ο&νόματος

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Downloaded
el: Λήψη

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefListsPage)
en: List Configuration
el: Ρύθμιση λίστας

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefSearchPage)
en: Search Configuration
el: Ρύθμιση αναζήτησης

en: Move backward through the page history
el: Μετακίνηση πίσω στο ιστορικό σελίδων

en: Move forward through the page history
el: Μετακίνηση μπροστά στο ιστορικό σελίδων

en: Go to the original page
el: Μετάβαση στην αρχική σελίδα

en: &Refresh Shared File List
el: Α&νανέωση λίστας κοινόχρηστων αρχείων

en: Refresh U&ploaders List
el: Ανανέωση λίστας α&ποστολών

en: &Shared Folders...
el: Κοινόχρη&στοι φάκελοι...

en: Activate Uploads Page
el: Ενεργοποίηση σελίδας αποστολών

en: Uploads
el: Αποστολές

en: Messages from core about applied changes.
el: Μηνύματα από τον πυρήνα σχετικά με τις εφαρμοζόμενες αλλαγές.

en: Shared Folders
el: Κοινόχρηστοι φάκελοι

en: Folder
el: Φάκελος

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: &Add
el: &Προσθήκη

en: Add shared folder
el: Προσθήκη κοινόχρηστου φακέλου

en: &Remove
el: &Αφαίρεση

en: Remove shared folder
el: Αφαίρεση κοινόχρηστου φακέλου

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Browse folders
el: Περιήγηση φακέλων

en: Priority:
el: Προτεραιότητα:

en: Select Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Normal
el: Κανονικό

en: Friend
el: Φίλος

en: Contact
el: Επαφή

en: Not connected
el: Δε συνδέθηκε

en: Connecting
el: Σύνδεση

en: Initiating
el: Αρχικοποίηση

en: Downloading
el: Λήψη

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: Queued: %1
el: Σε αναμονή: %1

en: New host
el: Νέος υπολογιστής

en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

en: Blacklisted
el: Σε μαύρη λίστα

en: Unknown: %1
el: Άγνωστο: %1

en: Name
el: Όνομα

en: Type
el: Τύπος

en: Location
el: Τοποθεσία

en: State
el: Κατάσταση

en: Software
el: Λογισμικό

en: Currently downloading
el: Λήψη αυτή την ώρα

en: &Add to Friends
el: &Προσθήκη στους φίλους

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
el: Μη διαθέσιμο

en: Server connected/total
el: Εξυπηρετητές συνδεδεμένοι/σύνολο

en: Files downloading/finished
el: Αρχεία σε λήψη/ολοκληρωμένα

en: Shared files total
el: Σύνολο κοινόχρηστων αρχείων

en: Transfer down/up
el: Μεταφορά κάτω/πάνω

en: Speed down/up
el: Ταχύτητα κάτω/πάνω

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
el: Εξυπηρετητές

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:134 i18n: ectx: Menu (download_actions)
en: Downloads
el: Λήψεις

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
el: Φίλοι

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Console
el: Κονσόλα

en: &Show Toolbar
el: &Εμφάνιση γραμμής εργαλείων

en: Connections...
el: Συνδέσεις...

en: Connections
el: Συνδέσεις

en: &Connect to Core
el: &Σύνδεση με τον πυρήνα

en: Connect
el: Σύνδεση

en: &Disconnect From Core
el: &Αποσύνδεση από τον πυρήνα

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: &Kill Core
el: Σ&κότωμα του πυρήνα

en: Kill
el: Σκότωμα

en: &Submit URLs...
el: &Υποβολή URL...

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Collection File...
el: Υποβολή αρχείου συλλογής...

en: Collection
el: Συλλογή

en: Configure MLDonkey...
el: Ρύθμιση του MLDonkey...

en: Activate Page %1
el: Ενεργοποίηση σελίδας %1

en: Next Page
el: Επόμενη σελίδα

en: Next
el: Επόμενη

en: Previous Page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Prev
el: Προηγούμενη

en: Copy to Clipboard as &URL
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο ως &URL

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy to Clipboard as HTML
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο ως HTML

en: Copy to Clipboard as Hash
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο ως αποτύπωμα

en: Download
el: Λήψη

en: Force Download
el: Εξαναγκασμός λήψης

en: Force
el: Εξαναγκασμός

en: Download As...
el: Λήψη ως...

en: File Information...
el: Πληροφορίες αρχείου...

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Kill Core
el: Σκότωμα του πυρήνα

en: Open Collection File
el: Άνοιγμα αρχείου συλλογής

en: Connecting with %1 ...
el: Σύνδεση με %1 ...

en: <b>Disconnected.</b>
el: <b>Χωρίς σύνδεση.</b>

en: Authentication error. Incorrect name or password.
el: Σφάλμα ταυτοποίησης. Εσφαλμένο όνομα ή κωδικός πρόσβασης.

en: Connection to the core was refused. Are you sure it is running?
el: Άρνηση σύνδεσης με τον πυρήνα. Είστε σίγουροι ότι εκτελείται;

en: A read error occurred when communicating with the core. The connection has been terminated.
el: Συνέβη ένα σφάλμα ανάγνωσης κατά την επικοινωνία με τον πυρήνα. Η σύνδεση τερματίστηκε.

en: Hostname: <b>%1</b><br>Host Address: <b>%2</b><br>Host Port: <b>%3</b><br>Username: <b>%4</b><br>Core Version: <b>%7</b><br>Current GUI Protocol: <b>%5</b><br>Core's GUI Protocol: <b>%6</b>
el: Όνομα υπολογιστή: <b>%1</b><br>Διεύθυνση υπολογιστή: <b>%2</b><br>Θύρα υπολογιστή: <b>%3</b><br>Όνομα χρήστη: <b>%4</b><br>Έκδοση πυρήνα: <b>%7</b><br>Τρέχον πρωτόκολλο GUI: <b>%5</b><br>Πρωτόκολλο GUI του πυρήνα: <b>%6</b>

en: Connected %1
el: Σύνδεση %1

en: Server %1
el: Εξυπηρετητής %1

en: Files %1
el: Αρχεία %1

en: Shared %1
el: Κοινόχρηστα %1

en: Transfer %1
el: Μεταφορά %1

en: Speed %1
el: Ταχύτητα %1

en: Unable to construct a GUI element. Your KMLDonkey installation is incomplete.
el: Αδύνατη η κατασκευή ενός στοιχείου του GUI. Η εγκατάστασή του KMLDonkey δεν είναι ολοκληρωμένη.

en: Unable to construct a requested GUI element. This is most likely because the GUI specification data file (kmldonkeyui.rc) has been installed in the wrong location, or has not been installed at all. If you installed KMLDonkey from a binary package, please report this to the packager at once. If you installed from source, check that you configured KMLDonkey to use the same install prefix as your KDE installation (see the README file accompanying the KMLDonkey source for details), and that your system does not keep KDE files in non-standard locations (Mandriva Linux systems, in particular, are known to do this).
el: Αδυναμία κατασκευής ενός ζητούμενου στοιχείου GUI. Αυτό πιθανότατα συμβαίνει γιατί το αρχείο ορισμού του GUI (kmldonkeyui.rc) εγκαταστάθηκε σε λάθος τοποθεσία, ή δεν έχει εγκατασταθεί καθόλου. Αν εγκαταστήσατε το KMLDonkey από δυαδικό πακέτο, παρακαλώ αναφέρετε αυτό το πρόβλημα στον κατασκευαστή πακέτου. Αν το εγκαταστήσατε από πηγαίο κώδικα, ελέγξτε ότι ρυθμίσατε το KMLDonkey να κάνει χρήση του ίδιου προθέματος εγκατάστασης με την εγκατάσταση του KDE (δείτε το αρχείο README που συνοδεύει τον πηγαίο κώδικα του KMLDonkey για λεπτομέρειες), και ότι το σύστημά σας δε διατηρεί αρχεία του KDE σε μη τυπικές τοποθεσίες (συστήματα Mandrake Linux, συγκεκριμένα, είναι γνωστό ότι κάνουν κάτι τέτοιο).

en: MLDonkey Configuration
el: Ρυθμίσεις MLDonkey

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
el: Δίκτυα

en: Select File Name
el: Επιλογή ονόματος αρχείου

en: &Preview
el: &Προεπισκόπηση

en: New name:
el: Νέο όνομα:

en: An MLDonkey frontend for the KDE desktop.
el: Ένα πρόγραμμα υποστήριξης χρήστη του MLDonkey για το περιβάλλον KDE.

en: Copyright (C) 2003 - 2008 The KMLDonkey Authors
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 2003 - 2008 Οι συγγραφείς του KMLDonkey

en: Maintainer & Developer
el: Συντηρητής & προγραμματιστής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Developer & Project Founder
el: Προγραμματιστής & ιδρυτής του έργου

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
el: Δε συνδέθηκε

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
el: Σύνδεση

[ctx: initiating connection to host]
en: Initiating
el: Αρχικοποίηση

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
el: Λήψη

[ctx: connected to host]
en: Connected
el: Συνδέθηκε

[ctx: we're at this position in client's queue]
en: Queued: %1
el: Σε αναμονή: %1

[ctx: new host added to list]
en: New host
el: Νέος υπολογιστής

[ctx: host has been removed]
en: Removed
el: Αφαιρέθηκε

[ctx: host is blacklisted]
en: Blacklisted
el: Σε μαύρη λίστα

[ctx: unknown host state (unknown ID code)]
en: Unknown (%1)
el: Άγνωστο (%1)

en: Uploaded
el: Αποστολή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Time
el: Χρόνος

en: Unknown file
el: Άγνωστο αρχείο

[ctx: looking for file sources]
en: Looking
el: Αναζήτηση

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
el: Λήψη

[ctx: file is paused]
en: Paused
el: Παύση

[ctx: file is complete]
en: Complete
el: Ολοκλήρωση

[ctx: file is being shared]
en: Shared
el: Κοινόχρηστο

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

[ctx: new file added to list]
en: New
el: Νέο

[ctx: file has been aborted with a reason]
en: Aborted: %1
el: Εγκαταλείφθηκε: %1

[ctx: file has been queued]
en: Queued
el: Σε αναμονή

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown server
el: Άγνωστος εξυπηρετητής

en: high
el: υψηλή

en: normal
el: κανονική

en: low
el: χαμηλή

en: Yes
el: Ναι

en: Unknown client
el: Άγνωστος πελάτης

[ctx: a normal client]
en: Normal
el: Κανονικός

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
el: Φίλος

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
el: Επαφή

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
el: Άγνωστος

[ctx: this friend's file list is present]
en: Files listed
el: Εμφάνιση αρχείων

en: Do you want to rename "%1" to "%2"?
el: Επιθυμείτε τη μετονομασία του αρχείου "%1" σε "%2";

en: Rename download
el: Μετονομασία λήψης

en: Max hits:
el: Μέγ. εμφανίσεις:

[ctx: search type]
en: Type:
el: Τύπος:

[ctx: remote search]
en: Remote
el: Απομακρυσμένη

[ctx: local search]
en: Local
el: Τοπική

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
el: Εγγραφής

en: All Networks
el: Όλα τα δίκτυα

[ctx: start a search]
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Rates
el: Αξιολογήσεις

en: Clients
el: Πελάτες

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:24 i18n: ectx: Menu (servers)
en: Se&rvers
el: Ε&ξυπηρετητές

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:40 i18n: ectx: Menu (downloads)
en: &Downloads
el: &Λήψεις

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:70 i18n: ectx: Menu (uploads)
en: Sh&ares
el: Κοινό&χρηστα

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:77 i18n: ectx: Menu (friends)
en: Fr&iends
el: &Φίλοι

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:161 i18n: ectx: Menu (downloaded_actions)
en: Completed Files
el: Ολοκληρωμένα αρχεία

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:173 i18n: ectx: Menu (upload_actions)
en: Shared Files
el: Κοινόχρηστα αρχεία

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:184 i18n: ectx: Menu (uploaders_actions)
en: Uploaders
el: Χρήστες που αποστέλουν

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:221 i18n: ectx: Menu (friend_share_actions)
en: Friend Shares
el: Κοινόχρηστα φίλων

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Server List
el: Λίστα εξυπηρετητών

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: If you turn this on, disconnected servers will be hidden in the server list.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, οι μη συνδεδεμένοι εξυπηρετητές θα αποκρυφτούν στη λίστα εξυπηρετητών.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: Hide disconnected servers
el: Απόκρυψη μη συνδεδεμένων εξυπηρετητών

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:38 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: If you turn this on, blacklisted servers will be hidden in the server list.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, οι εξυπηρετητές σε μαύρη λίστα θα αποκρυφτούν στη λίστα εξυπηρετητών.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: Hide blacklisted servers
el: Απόκρυψη εξυπηρετητών σε μαύρη λίστα

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoServerResortCheckbox)
en: Automatically re-sort server list:
el: Αυτόματη αναταξινόμηση λίστας εξυπηρετητών:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:66 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, serverResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:149 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, downloadResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:191 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInpu
en:  seconds
el:  δευτερόλεπτα

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox4)
en: Download List
el: Λίστας λήψης

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressbarCheckBox)
en: Display progress bar in percentage column
el: Εμφάνιση ράβδου προόδου στη στήλη ποσοστού

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: If you turn this on, paused downloads will be hidden in the download list.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, οι λήψεις σε παύση θα αποκρυφτούν στη λίστα λήψεων.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: Hide &paused downloads
el: Απόκρυψη λήψεων σε &παύση

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:104 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: If you turn this on, only paused downloads will be shown in the download list - unless you also turn on "Hide paused downloads," which will give you an empty list.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, μόνο οι λήψεις σε παύση θα εμφανιστούν στη λίστα λήψεων - εκτός αν ενεργοποιήσετε και την "Απόκρυψη λήψεων σε παύση" το οποίο θα σας δώσει μια κενή λίστα.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: Show only paused downloads
el: Εμφάνιση μόνο λήψεων σε παύση

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortDownloadingFirstCheckBox)
en: Sort downloading files first
el: Ταξινόμηση αρχείων σε λήψη πρώτα

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortPausedLastCheckBox)
en: Sort paused files last
el: Ταξινόμηση αρχείων σε παύση τελευταία

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownloadResortCheckbox)
en: Automatically re-sort download list:
el: Αυτόματη αναταξινόμηση της λίστας λήψεων:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:164 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Upload Lists
el: Λίστες αποστολής

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: The lists on the upload page can be updated manually (to save bandwidth) or automatically.
el: Οι λίστες στη σελίδα αποστολής μπορούν να ενημερωθούν χειροκίνητα (για εξοικονόμηση εύρους) ή αυτόματα.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: Automatically &update upload lists:
el: Αυτόματη &ενημέρωση λίστας αποστολών:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:185 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, updateFrequencyEntry)
en: How often the upload lists should be updated.
el: Πόσο συχνά θα ενημερώνονται οι λίστες αποστολής.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox3)
en: Search Settings
el: Ρυθμίσεις αναζήτησης

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: When a new search is started, open the search page in front of any other pages.
el: Όταν μια νέα αναζήτηση εκκινήσει, άνοιγμα της σελίδας αναζήτησης μπροστά από τις άλλες σελίδες.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: Open new search pages in &front
el: Άνοιγμα νέων σελίδων αναζήτησης &μπροστά

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: Close all open searches if KMLDonkey is disconnected from the core.
el: Κλείσιμο όλων των αναζητήσεων αν το KMLDonkey αποσυνδεθεί από τον πυρήνα.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: &Close search pages on disconnect
el: &Κλείσιμο των σελίδων αναζήτησης κατά την αποσύνδεση

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showNumbersOnTabsCheckbox)
en: Show number of search &results in tab title
el: Εμφάνιση του α&ριθμού αποτελεσμάτων αναζήτησης στον τίτλο της καρτέλας

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubmitURLCheckbox)
en: Show the "Submit &URL" entry box
el: Εμφάνιση του πεδίου εισαγωγής "Υποβολή &URL"

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
el: Γενικές προτιμήσεις

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Interface Settings
el: Ρυθμίσεις περιβάλλοντος

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showToolbarCheckbox)
en: Show the &toolbar
el: Εμφάνιση της γραμμής ε&ργαλείων

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showStatusbarCheckbox)
en: Show the &status bar
el: Εμφάνιση της γραμμής &κατάστασης

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statusbarLabelsCheckbox)
en: Show &labels in the status bar
el: Εμφάνιση ετι&κετών στη γραμμή κατάστασης

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayiconCheckBox)
en: Show tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου πλαισίου συστήματος

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayOnCloseCheckBox)
en: Minimize to tray icon on close
el: Ελαχιστοποίηση σε εικονίδιο συστήματος στο κλείσιμο

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: If connection to the core fails or is lost, should KMLDonkey keep trying to reestablish contact until it succeeds?
el: Αν η σύνδεση με τον πυρήνα αποτύχει ή χαθεί, το KMLDonkey να συνεχίσει να προσπαθεί να επανιδρύσει επαφή μέχρι να το επιτύχει;

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: Always stay &connected
el: Διατήρηση πάντα της &σύνδεσης

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Page View Mode:
el: Λειτουργία προβολής σελίδας:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
el: Λίστα

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
el: Δέντρο

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tabbed
el: Σε καρτέλες

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Text &encoding:
el: Κωδικοποίηση κ&ειμένου:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: The character set to use to decode the strings sent by the core.
el: Το σύνολο χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί για την αποκωδικοποίηση συμβολοσειρών που στέλνονται από τον πυρήνα.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:161 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: <p>Although MLDonkey does not understand about character encodings, you may well encounter text on the Donkey network that has been encoded in various national character sets. While you should, in general, use the ISO 8859-1 encoding - the de-facto network standard - you can choose a different character encoding here if you expect most of the text you encounter to be encoded in a certain national character set.</p>
    <p><b>Note:</b> Changing this causes KMLDonkey to reconnect to the core. Changing it to something incompatible with the ISO 8859-1 character set <em>may</em> cause unpredictable behavior.</p>
el: <p>Παρόλο που το MLDonkey δεν καταλαβαίνει κωδικοποιήσεις χαρακτήρων, μπορεί να συναντήσετε κείμενο στο δίκτυο Donkey που κωδικοποιήθηκε με εθνικά σύνολα χαρακτήρων. Ενώ θα πρεπε, γενικά, να κάνετε χρήστη της κωδικοποίησης ISO 8859-1 - το de-facto πρότυπο δικτύου - μπορείτε εδώ να επιλέξετε μια διαφορετική κωδικοποίηση χαρακτήρων αν αναμένετε να συναντήσετε κείμενο κωδικοποιημένο σε κάποιο συγκεκριμένο σύνολο χαρακτήρων.</p>
    <p><b>Σημείωση:</b> Αλλάζοντας αυτό γίνεται επανασύνδεση με τον πυρήνα MLDonkey. Αλλάζοντάς το σε κάτι μη συμβατό με το σύνολο ISO 8859-1 <em>μπορεί</em> να προκαλέσει απρόβλεπτη συμπεριφορά.</p>

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:170 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable the statistics page
el: Ενεργοποίηση της σελίδας στατιστικών

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable st&atistics
el: Ενεργοποίηση στ&ατιστικών

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable the advanced MLDonkey configuration dialog that lets you configure more MLDonkey options.
el: Ενεργοποίηση του διαλόγου ρύθμισης του MLDonkey για προχωρημένους το οποίο σας επιτρέπει τη ρύθμιση περισσότερων επιλογών του MLDonkey.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable &advanced configuration options
el: Ενεργοποίηση &προχωρημένων επιλογών ρύθμισης

en: Submit URL:
el: Υποβολή URL:

en: Activate Search Page
el: Ενεργοποίηση σελίδας αναζήτησης

en: Close Current Search
el: Κλείσιμο τρέχουσας αναζήτησης

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close All Searches
el: Κλείσιμο όλων των αναζητήσεων

en: Close All
el: Κλείσιμο όλων

en: Option
el: Επιλογή

en: Value
el: Τιμή

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Received
el: Λήφθηκαν

en: ETA
el: ΧΑ

en: Last seen
el: Τελευταία παρουσία

en: Age
el: Ηλικία

en: &Pause
el: &Παύση

en: &Resume
el: &Συνέχιση

en: &Cancel
el: &Ακύρωση

en: Re&name
el: &Μετονομασία

en: Ren&ame To...
el: Μετονομ&ασία σε...

en: Re&try Connect
el: Επανα&προσπάθεια σύνδεσης

en: Pre&view
el: &Προεπισκόπηση

en: Verify Chunks
el: Επαλήθευση κομματιών

en: Get &Format Info
el: Λήψη πληροφοριών μορ&φής

en: &Hide Paused Downloads
el: &Απόκρυψη λήψεων σε παύση

en: Show Only Paused Downloads
el: Εμφάνιση μόνο λήψεων σε παύση

en: Sort Downloading Files First
el: Ταξινόμηση αρχείων σε λήψη πρώτα

en: Sort Paused Files Last
el: Ταξινόμηση αρχείων σε παύση τελευταία

en: Priorit&y
el: Προτε&ραιότητα

en: Very L&ow Priority
el: Πολύ χα&μηλή προτεραιότητα

en: &Low Priority
el: &Χαμηλή προτεραιότητα

en: &Normal Priority
el: &Κανονική προτεραιότητα

en: &High Priority
el: Υ&ψηλή προτεραιότητα

en: &Very High Priority
el: &Πολύ υψηλή προτεραιότητα

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: &Commit
el: &Υποβολή

en: Commit &As...
el: Υποβολή &ως...

en: Activate Downloads Page
el: Ενεργοποίηση σελίδας λήψεων

en: Are you sure you want to cancel these files?
el: Είστε σίγουροι για την ακύρωση αυτών των αρχείων;

en: Cancel Downloads
el: Ακύρωση λήψεων

en: Download completed: %1
el: Ολοκλήρωση λήψης: %1

en: Download added: %1
el: Προσθήκη λήψης: %1

en: Server name
el: Όνομα εξυπηρετητή

en: Users
el: Χρήστες

en: Files
el: Αρχεία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Port
el: Θύρα

en: Score
el: Βαθμός

en: Preferred
el: Προτιμώμενο

en: &Connect to Server
el: &Σύνδεση με εξυπηρετητή

en: &Disconnect From Server
el: &Αποσύνδεση από εξυπηρετητή

en: &Add Server...
el: &Προσθήκη εξυπηρετητή...

en: &Remove Server
el: Αφαί&ρεση εξυπηρετητή

en: Remove &Old Servers
el: Αφαίρεση πα&λιών εξυπηρετητών

en: &Blacklist Server
el: Εξυπηρετητής στη &μαύρη λίστα

en: Re&name Server
el: Μετο&νομασία εξυπηρετητή

en: Toggle &Preferred
el: Εναλλαγή &προτιμώμενου

en: &Hide Disconnected Servers
el: Απόκρ&υψη μη συνδεδεμένων εξυπηρετητών

en: Hide B&lacklisted Servers
el: Απόκρυ&ψη εξυπηρετητών στη μαύρη λίστα

en: Activate Servers Page
el: Ενεργοποίηση σελίδας εξυπηρετητών

en: &Search for Friend...
el: &Αναζήτηση ενός φίλου...

en: C&onnect to Friend
el: Σύν&δεση με φίλο

en: Open Friend &Chat
el: Άνοιγμα &συνομιλίας με φίλο

en: &Remove Friend
el: Α&φαίρεση φίλου

en: Remove All Friends
el: Αφαίρεση όλων των φίλων

en: Activate Friends Page
el: Ενεργοποίηση σελίδας φίλων

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Search for Friend
el: Αναζήτηση για ένα φίλο

en: Enter the name of the friend you are searching for:
el: Εισάγετε το όνομα του φίλου σας που αναζητείτε:

en: Should all friends be removed?
el: Να αφαιρεθούν όλοι οι φίλοι;

en: Remove all Friends
el: Αφαίρεση όλων των φίλων

en: Requests
el: Αιτήσεις

en: Keywords:
el: Λέξεις κλειδιά:

en: Min size:
el: Ελάχ. μέγεθος:

en: Max size:
el: Μέγ. μέγεθος:

en: Media:
el: Μέσο:

en: Artist:
el: Καλλιτέχνης:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Album:
el: Άλμπουμ:

en: Bitrate:
el: Ρυθμός bit:

en: <h2>WARNING</h2>
    <p>Peer-to-peer networks, particularly those accessible via KMLDonkey, may contain material which you may be legally prohibited from downloading or redistributing. It is your responsibility to verify that any material you download from any peer-to-peer network is being made available to you lawfully. It is also your responsibility to verify that you have the legal right to redistribute any material which you make available to others via any peer-to-peer networks. In short, it is your responsibility to use this software in accordance with applicable laws where you live, including copyright law.</p>
    <h3>RESTRICTIONS</h3>
    <p>The authors of this software intend it to be used for the lawful exchange of data, art, software and other documents or works which may be lawfully distributed to third parties. The authors will not support, and strongly discourage, any use of this software to violate copyright or other intellectual property laws. In particular, the authors discourage any transmission of any material in violation of any applicable intellectual property law or regulation. Each user is assumed to comply with such rules and restrictions as well as the rules and restrictions applicable to the P2P networks or services connected directly or indirectly to this software.</p>
    <h3>DISCLAIMER OF LIABILITY</h3>
    <p>The authors of this software do not and cannot exercise any control whatsoever over the content of the information exchanged using this software. The authors make no warranties of any kind, whether expressed or implied, for the service this software is providing or for the data exchanged with the assistance of this software. The authors cannot be held responsible for any claims resulting from the user's conduct and/or use of the software which is in any manner unlawful or which damages such user or any other party.</p>
el: <h2>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ</h2>
    <p>Τα δίκτυα peer-to-peer, ειδικά αυτά που είναι διαθέσιμα μέσω του KMLDonkey, μπορεί να περιέχουν υλικό το οποίο να είναι νομικά απαγορευμένο για λήψη ή αναδιανομή. Είναι δικιά σας ευθύνη να εξακριβώσετε ότι κάθε υλικό που λαμβάνετε από δίκτυο peer-to-peer είναι διαθέσιμο σε σας με νόμιμο τρόπο. Είναι επίσης δικιά σας ευθύνη να εξακριβώσετε την νομιμότητα αναδιανομής κάθε υλικού που θέτετε διαθέσιμο σε άλλους μέσω δικτύων peer-to-peer. Εν συντομία, είναι δικιά σας ευθύνη να εξακριβώσετε τη συμβατότητα αυτού του λογισμικού με νομοθεσία πνευματικών δικαιωμάτων.</p>
    <h3>ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ</h3>
    <p>Οι συγγραφείς αυτού του λογισμικού σκοπεύουν στη χρήση του ως μέσο ανταλλαγής νόμιμων δεδομένων, καλλιτεχνικού υλικού, λογισμικού και άλλων εγγράφων που διανέμονται νομίμως από τρίτους. Οι συγγραφείς δε θα υποστηρίξουν και θα αποθαρρύνουν έντονα, κάθε χρήση αυτού του λογισμικού που παραβιάζει νομοθεσία πνευματικών δικαιωμάτων. Συγκεκριμένα οι συγγραφείς αποθαρρύνουν οποιαδήποτε μετάδοση υλικού που παραβιάζει νομοθεσία ή κανονισμούς πνευματικής ιδιοκτησίας. Θεωρείται ότι κάθε χρήστης συμμορφώνεται με αυτούς τους κανόνες και τους περιορισμούς που εφαρμόζονται στα δίκτυα ή υπηρεσίες P2P που συνδέονται άμεσα ή έμμεσα με αυτό το λογισμικό.</p>
    <h3>ΔΗΛΩΣΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ</h3>
    <p>Οι συγγραφείς αυτού του λογισμικού δεν εκτελούν και δεν μπορούν να εκτελέσουν κανένα έλεγχο πάνω στο περιεχόμενο που ανταλλάσσεται με αυτό. Οι συγγραφείς δεν εγγυούνται με κανένα τρόπο, είτε άμεσα είτε έμμεσα, για την υπηρεσία που προσφέρει αυτό το λογισμικό ή τα δεδομένα που ανταλλάσσονται με τη βοήθεια αυτού του λογισμικού. Οι συγγραφείς δεν μπορούν να θεωρηθούν υπεύθυνοι για οποιαδήποτε αγωγή που προέρχεται από διαγωγή ή χρήση του λογισμικού από το χρήστη, ο οποίος είναι με οποιονδήποτε τρόπο παράνομος ή προκαλεί βλάβη σε τρίτους.</p>

en: <p>This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.</p><p>This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.</p><p>You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>
el: <p>Το πρόγραμμα αυτό είναι ελεύθερο λογισμικό: μπορείτε να το αναδιανείμετε και/ή να το τροποποιήσετε κάτω από τους όρους της Γενικής Δημόσιας Άδειας GNU όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού: είτε κατά την έκδοση 2 της άδειας, ή (κατά βούλησή σας) σε νεώτερη έκδοση.</p><p>Το πρόγραμμα αυτό διανέμεται με την ελπίδα να είναι χρήσιμο, αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ: ούτε ακόμη έμμεση εγγύηση ΕΜΠΟΡΙΚΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ. Δείτε την Γενική Δημόσια Άδεια GNU για περισσότερες λεπτομέρειες.</p><p>Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της Γενικής Δημόσιας Άδειας GNU μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, γράψτε το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>

en: Activate Console Page
el: Ενεργοποίηση σελίδας κονσόλας

en: Add a new item to the list
el: Προσθήκη ενός νέου αντικειμένου στη λίστα

en: Remove selected item from list
el: Αφαίρεση επιλεγμένου αντικειμένου από τη λίστα

en: &Up
el: &Πάνω

en: Move selected item up
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου πάνω

en: &Down
el: &Κάτω

en: Move selected item down
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου κάτω

en: Search for
el: Αναζήτηση για

en: Search for regular expression...
el: Αναζήτηση κανονικής έκφρασης...

en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

en: Replace searched regular expression with...
el: Αντικατάσταση κανονικής έκφρασης με...

en: Search filehash
el: Αναζήτηση αποτυπώματος αρχείου

en: Search keyword
el: Αναζήτηση λέξης κλειδί

en: Search hits: %1
el: Ταιριάσματα αναζήτησης: %1

en: Source hits: %1
el: Ταιριάσματα πηγής: %1

en: Size: %1
el: Μέγεθος: %1

en: Max size: %1
el: Μέγ. μέγεθος: %1

en: Submit URLs
el: Υποβολή URL
