kmldonkey - en to it translation catalogue (406 entries)

en: Add Server
it: Aggiungi server

en: &Address:
it: &Indirizzo:

en: &Port:
it: &Porta:

en: &Network:
it: &Rete:

en: Show
it: Mostra

en: File name
it: Nome file

en: Size
it: Dimensione

en: Availability
it: Disponibilità

en: Network
it: Rete

en: File type
it: Tipo di file

en: Format
it: Formato

en: Comment
it: Commento

en: Filter
it: Filtro

en: Download As
it: Scarica come

en: Choose a filename for the new download:
it: Scegli un nome file per il nuovo scaricamento:

en: File Information
it: Informazioni file

en: Name:
it: Nome:

en: Complete:
it: Completato:

en: Downloaded:
it: Scaricato:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Format:
it: Formato:

en: Comment:
it: Commento:

en: Alt. names:
it: Nomi alternativi:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Network:
it: Rete:

en: Sources
it: Sorgenti

en: Preview
it: Anteprima

en: Alternative Names
it: Nomi alternativi

en: Use This &Name
it: Usa questo &nome

en: &Enable automatic renaming of downloading files
it: &Abilita la rinomina automatica dei file in scaricamento

en: Should downloading files be automatically renamed according to the search and replace list?
it: I file in scaricamento dovrebbero essere rinominati automaticamente secondo l'elenco di ricerca e sostituzione?

en: &Colored list
it: Elenco &colorato

en: Colorize items in the lists according to their status
it: Colora gli elementi nell'elenco secondo il loro stato

en: &Not connected:
it: &Non connesso:

en: Color for disconnected servers
it: Colore per i server disconnessi

en: &Blacklisted:
it: Lista &nera:

en: Color for blacklisted servers
it: Colore per i server nella lista nera

en: Connectin&g:
it: Co&nnessione:

en: Color for connecting or initiating servers
it: Colore per i server in connessione o in inizializzazione

en: C&onnected:
it: C&onnessi:

en: Color for connected servers
it: Colore per i server connessi

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
it: Cerca

en: &Few sources:
it: &Poche sorgenti:

en: The color indicating few sources
it: Colore che indica poche sorgenti

en: &Many sources:
it: &Molte sorgenti:

en: The color indicating many sources
it: Colore che indica molte sorgenti

en: &Already done:
it: &Già fatto:

en: Color for already downloaded sources
it: Il colore che indica le sorgenti già scaricate

en: Threshold:
it: Soglia:

en: The number of sources that will produce the full 'many sources' color
it: Il numero di sorgenti che produrrà il colore per 'molte sorgenti'

en: Downloaded
it: Scaricato

en: &Downloading:
it: &Scaricamento in corso:

en: Color for active downloads (receiving data)
it: Colore che indica gli scaricamenti attivi (dati in ricezione)

en: &Looking:
it: &Ricerca:

en: Color for inactive downloads (looking for sources)
it: Colore per gli scaricamenti inattivi (ricerca delle sorgenti in corso)

en: Not &available:
it: Non &disponibile:

en: Color for downloads that are not available
it: Colore per scaricamenti non disponibili

en: &Queued:
it: In &coda:

en: Color for queued downloads
it: Colore per gli scaricamenti accodati

en: &Paused:
it: In &pausa:

en: Color for paused downloads
it: Colore per gli scaricamenti in pausa

en: &Complete:
it: &Completo:

en: The color indicating a complete chunk
it: Colore che indica un pezzo completo

en: &No sources:
it: &Nessuna sorgente:

en: The color indicating no sources found
it: Colore che indica che nessuna sorgente è stata trovata

en: Shaded availability display
it: Monitor di disponibilità ombreggiato

en: Draw a fancier looking shaded availability display bar.
it: Disegna una barra di disponibilità ombreggiata e più elegante.

en: Shading depth:
it: Profondità di ombreggiatura:

en: The depth of the availability bar shading - more is darker.
it: La profondità dell'ombreggiatura della barra di disponibilità - aumenta tanto è più scura.

en: Color for disconnected sources
it: Colore per le sorgenti disconnesse

en: Color for blacklisted sources
it: Colore per le sorgenti in lista nera

en: Color for connecting or initiating sources
it: Colore per le sorgenti in connessione o in inizializzazione

en: Color for queued sources
it: Colore per le sorgenti accodate

en: Color for sources being downloaded from
it: Colore per le sorgenti scaricate da

en: Console font:
it: Carattere della console:

en: Font used for the console
it: Carattere usato per la console

en: List font:
it: Caratteri degli elenchi:

en: Font used for the lists
it: Carattere usato per gli elenchi

en: KMLDonkey Preferences
it: Preferenze di KMLDonkey

en: General
it: Generale

en: General Configuration
it: Configurazione generale

en: Lists
it: Elenchi

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefListsPage)
en: List Configuration
it: Configurazione degli elenchi

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefSearchPage)
en: Search Configuration
it: Configurazione delle ricerche

en: Autorename
it: Rinomina automatica

en: Autorename Configuration
it: Configurazione della rinomina automatica

en: Colors
it: Colori

en: Color Configuration
it: Configurazione dei colori

en: Fonts
it: Caratteri

en: Font Configuration
it: Configurazione dei caratteri

en: Choose...
it: Scegli...

en: Move backward through the page history
it: Muoviti all'indietro nella cronologia della pagina

en: Move forward through the page history
it: Muoviti in avanti nella cronologia della pagina

en: Go to the original page
it: Vai alla pagina originale

en: &Refresh Shared File List
it: &Aggiorna l'elenco dei file condivisi

en: Refresh U&ploaders List
it: Aggiorna l'elenco di chi &carica file

en: &Shared Folders...
it: &Cartelle condivise...

en: Activate Uploads Page
it: Attiva la pagina dei caricamenti

en: Uploads
it: Caricamenti

en: Messages from core about applied changes.
it: Messaggi dal nucleo sui cambiamenti applicati.

en: Shared Folders
it: Cartelle condivise

en: Folder
it: Cartella

en: Priority
it: Priorità

en: &Add
it: &Aggiungi

en: Add shared folder
it: Aggiungi cartella condivisa

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Remove shared folder
it: Rimuovi cartella condivisa

en: Folder:
it: Cartella:

en: Browse folders
it: Sfoglia cartelle

en: Priority:
it: Priorità:

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Normal
it: Normale

en: Friend
it: Amico

en: Contact
it: Contatto

en: Not connected
it: Non connesso

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Initiating
it: Inizializzazione

en: Downloading
it: Scaricamento

en: Connected
it: Connesso

en: Queued: %1
it: In coda: %1

en: New host
it: Nuovo host

en: Removed
it: Rimosso

en: Blacklisted
it: Nella lista nera

en: Unknown: %1
it: Sconosciuto: %1

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: Location
it: Posizione

en: State
it: Stato

en: Currently downloading
it: Scaricamento in corso

en: &Add to Friends
it: &Aggiungi agli amici

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
it: Non disponibile

en: Server connected/total
it: Server connessi/totali

en: Files downloading/finished
it: File in scaricamento/completati

en: Shared files total
it: File condivisi totali

en: Transfer down/up
it: Trasferimenti invio/scaricamento

en: Speed down/up
it: Velocità invio/scaricamento

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
it: Server

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:134 i18n: ectx: Menu (download_actions)
en: Downloads
it: Scaricamenti

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
it: Amici

en: Statistics
it: Statistiche

en: &Show Toolbar
it: Mostra la barra degli &strumenti

en: Connections...
it: Connessioni...

en: Connections
it: Connessioni

en: &Connect to Core
it: &Connetti al nucleo

en: Connect
it: Connetti

en: &Disconnect From Core
it: &Disconnetti dal nucleo

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: &Kill Core
it: &Termina il nucleo

en: Kill
it: Termina

en: &Submit URLs...
it: &Invia URL...

en: Submit
it: Invia

en: Submit Collection File...
it: Invia file di raccolta...

en: Collection
it: Raccolta

en: Submit Torrent File...
it: Invia file torrent...

en: Configure MLDonkey...
it: Configura MLDonkey...

en: Activate Page %1
it: Attiva pagina %1

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Next
it: Successiva

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Prev
it: Precedente

en: Copy to Clipboard as &URL
it: Copia negli appunti come &URL

en: Copy
it: Copia

en: Copy to Clipboard as HTML
it: Copia negli appunti come HTML

en: Copy to Clipboard as Hash
it: Copia negli appunti come Hash

en: Download
it: Scaricamento

en: Force Download
it: Forza lo scaricamento

en: Force
it: Forza

en: Download As...
it: Scarica come...

en: File Information...
it: Informazioni sul file...

en: Info
it: Informazioni

en: Really kill the MLDonkey-Core?
    
    Be warned, that you cannot restart the core with KMLDonkey.
it: Vuoi terminare veramente il nucleo di MLDonkey?
    
    Nota che non lo puoi riavviare con KMLDonkey.

en: Kill Core
it: Termina nucleo

en: Open Collection File
it: Apri file di raccolta

en: Failed to open collection file %1.
it: Apertura del file di raccolta %1 non riuscita.

en: Open Torrent File
it: Apri file torrent

en: You must connect to a running MLDonkey core before you can configure it.
it: Devi connetterti a un nucleo MLDonkey attivo prima di poterlo configurare.

en: Connecting with %1 ...
it: Connessione con %1...

en: <b>Disconnected.</b>
it: <b>Disconnesso.</b>

en: Authentication error. Incorrect name or password.
it: Errore di autenticazione. Nome utente o password non corretti.

en: Connection to the core was refused. Are you sure it is running?
it: La connessione al nucleo è stata rifiutata. Sicuro che stia funzionando?

en: Host '%1' not found.
it: Host «%1» non trovato.

en: No Host defined.
it: Nessun host definito.

en: A read error occurred when communicating with the core. The connection has been terminated.
it: Un errore di lettura è avvenuto comunicando con il nucleo. La connessione è stata terminata.

en: Your mldonkey core uses an obsolete communication protocol. Please upgrade it to a more recent version.
it: Il tuo nucleo mldonkey utilizza un protocollo di comunicazione obsoleto. Per piacere, aggiornalo a una versione più recente!

en: Hostname: <b>%1</b><br>Host Address: <b>%2</b><br>Host Port: <b>%3</b><br>Username: <b>%4</b><br>Core Version: <b>%7</b><br>Current GUI Protocol: <b>%5</b><br>Core's GUI Protocol: <b>%6</b>
it: Nome host: <b>%1</b><br>Indirizzo host: <b>%2</b><br>Porta host: <b>%3</b><br>Nome utente: <b>%4</b><br>Versione del nucleo: <b>%7</b><br>Protocollo GUI attuale: <b>%5</b><br>Protocollo GUI del nucleo: <b>%6</b>

en: Connected %1
it: Connesso %1

en: Files %1
it: File %1

en: Shared %1
it: Condiviso %1

en: Transfer %1
it: Trasferimento %1

en: Speed %1
it: Velocità %1

en: Unable to construct a GUI element. Your KMLDonkey installation is incomplete.
it: Non è possibile costruire un elemento GUI. La tua installazione di KMLDonkey non è completa.

en: Unable to construct a requested GUI element. This is most likely because the GUI specification data file (kmldonkeyui.rc) has been installed in the wrong location, or has not been installed at all. If you installed KMLDonkey from a binary package, please report this to the packager at once. If you installed from source, check that you configured KMLDonkey to use the same install prefix as your KDE installation (see the README file accompanying the KMLDonkey source for details), and that your system does not keep KDE files in non-standard locations (Mandriva Linux systems, in particular, are known to do this).
it: Impossibile costruire un elemento GUI richiesto. Questo accade il più delle volte perché il file della GUI (kmldonkeyui.rc) è stato installato nella posizione sbagliata, o non è stato installato affatto. Se hai installato KMLDonkey da un pacchetto binario, per piacere, inoltra subito questa informazione a chi lo ha creato. Se lo hai installato da sorgente, controlla che tu abbia configurato KMLDonkey per utilizzare lo stesso prefisso per la tua installazione di KDE (vedi il file README che è presente nel sorgente di KMLDonkey per maggiori informazioni), e che il tuo sistema non abbia i file di KDE in posizioni non standard (i sistemi Mandriva Linux, in particolare, sono noti per questo aspetto).

en: MLDonkey Configuration
it: Configurazione di MLDonkey

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
it: Reti

en: Select File Name
it: Seleziona nome file

en: &Preview
it: &Anteprima

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: An MLDonkey frontend for the KDE desktop.
it: Un'interfaccia per MLDonkey per il desktop KDE.

en: Copyright (C) 2003 - 2008 The KMLDonkey Authors
it: Copyright © 2003-2008 degli autori di KMLDonkey

en: Maintainer & Developer
it: Responsabile e sviluppatore

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Christian Muehlhaeuser
it: Christian Mühlhäuser

en: Developer & Project Founder
it: Sviluppatore e fondatore del progetto

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
it: Non connesso

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
it: Connessione

[ctx: initiating connection to host]
en: Initiating
it: Inizializzazione

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
it: Scaricamento

[ctx: connected to host]
en: Connected
it: Connesso

[ctx: we're at this position in client's queue]
en: Queued: %1
it: In coda: %1

[ctx: new host added to list]
en: New host
it: Nuovo host

[ctx: host has been removed]
en: Removed
it: Rimosso

[ctx: host is blacklisted]
en: Blacklisted
it: Nella lista nera

[ctx: unknown host state (unknown ID code)]
en: Unknown (%1)
it: Sconosciuto (%1)

en: Uploaded
it: Caricato

en: Status
it: Stato

en: Rating
it: Valutazione

en: Time
it: Ora

en: Unknown file
it: File sconosciuto

[ctx: looking for file sources]
en: Looking
it: Ricerca

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
it: Scaricamento

[ctx: file is paused]
en: Paused
it: In pausa

[ctx: file is complete]
en: Complete
it: Completato

[ctx: file is being shared]
en: Shared
it: Condiviso

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
it: Annullato

[ctx: new file added to list]
en: New
it: Nuovo

[ctx: file has been aborted with a reason]
en: Aborted: %1
it: Interrotto: %1

[ctx: file has been queued]
en: Queued
it: In coda

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown server
it: Server sconosciuto

en: high
it: alto

en: normal
it: normale

en: low
it: basso

en: Yes
it: Sì

en: Unknown client
it: Client sconosciuto

[ctx: a normal client]
en: Normal
it: Normale

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
it: Amico

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
it: Contatto

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: this friend's file list is present]
en: Files listed
it: File elencati

en: Do you want to rename "%1" to "%2"?
it: Vuoi rinominare «%1» a «%2»?

en: Rename download
it: Rinomina scaricamento

en: Max hits:
it: Massimo risultati:

[ctx: search type]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: remote search]
en: Remote
it: Remoto

[ctx: local search]
en: Local
it: Locale

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
it: A sottoscrizione

en: All Networks
it: Tutte le reti

[ctx: start a search]
en: Search
it: Ricerca

en: Rates
it: Velocità

en: Clients
it: Client

en: Unknown file.
it: File sconosciuto.

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:24 i18n: ectx: Menu (servers)
en: Se&rvers
it: Se&rver

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:40 i18n: ectx: Menu (downloads)
en: &Downloads
it: &Scaricamenti

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:70 i18n: ectx: Menu (uploads)
en: Sh&ares
it: Con&divisioni

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:77 i18n: ectx: Menu (friends)
en: Fr&iends
it: Am&ici

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:161 i18n: ectx: Menu (downloaded_actions)
en: Completed Files
it: File completati

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:173 i18n: ectx: Menu (upload_actions)
en: Shared Files
it: File condivisi

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:184 i18n: ectx: Menu (uploaders_actions)
en: Uploaders
it: Chi invia

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:221 i18n: ectx: Menu (friend_share_actions)
en: Friend Shares
it: Condivisioni degli amici

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Server List
it: Elenco dei server

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: If you turn this on, disconnected servers will be hidden in the server list.
it: Se l'abiliti, i server scollegati saranno nascosti nell'elenco dei server.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: Hide disconnected servers
it: Nascondi server disconnessi

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:38 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: If you turn this on, blacklisted servers will be hidden in the server list.
it: Se l'abiliti, i server messi nella lista nera saranno nascosti nell'elenco dei server.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: Hide blacklisted servers
it: Nascondi server nella lista nera

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoServerResortCheckbox)
en: Automatically re-sort server list:
it: Riordina automaticamente l'elenco dei server:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:66 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, serverResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:149 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, downloadResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:191 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInpu
en:  seconds
it:  secondi

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox4)
en: Download List
it: Elenco degli scaricamenti

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressbarCheckBox)
en: Display progress bar in percentage column
it: Mostra la barra di progresso nella colonna della percentuale

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: If you turn this on, paused downloads will be hidden in the download list.
it: Se l'abiliti, gli scaricamenti in pausa saranno nascosti nell'elenco degli scaricamenti.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: Hide &paused downloads
it: Nascondi gli scaricamenti in &pausa

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:104 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: If you turn this on, only paused downloads will be shown in the download list - unless you also turn on "Hide paused downloads," which will give you an empty list.
it: Se l'attivi, saranno mostrati solo gli scaricamenti in pausa nell'elenco degli scaricamenti, a meno che attivi anche «Nascondi scaricamenti in pausa», che produrrà un elenco vuoto.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: Show only paused downloads
it: Mostra solo gli scaricamenti in pausa

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortDownloadingFirstCheckBox)
en: Sort downloading files first
it: Ordina prima i file in scaricamento

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortPausedLastCheckBox)
en: Sort paused files last
it: Ordina per ultimi i file in pausa

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownloadResortCheckbox)
en: Automatically re-sort download list:
it: Riordina automaticamente l'elenco degli scaricamenti:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:164 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Upload Lists
it: Elenco dei caricamenti

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: The lists on the upload page can be updated manually (to save bandwidth) or automatically.
it: Gli elenchi nella pagina dei caricamenti possono essere aggiornati manualmente (per risparmiare banda) o automaticamente.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: Automatically &update upload lists:
it: Aggiorna automaticamente l'elenco dei caricamenti:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:185 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, updateFrequencyEntry)
en: How often the upload lists should be updated.
it: Quanto spesso l'elenco dei caricamenti dovrebbe essere aggiornata.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox3)
en: Search Settings
it: Impostazioni di ricerca

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: When a new search is started, open the search page in front of any other pages.
it: Quando una nuova ricerca è iniziata, apri la pagina di ricerca sopra qualsiasi altra.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: Open new search pages in &front
it: Apri una nuova pagina di ricerca &sopra le altre

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: Close all open searches if KMLDonkey is disconnected from the core.
it: Chiudi tutte le ricerche se KMLDonkey è disconnesso dal sistema.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: &Close search pages on disconnect
it: &Chiudi le pagine di ricerca alla disconnessione

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showNumbersOnTabsCheckbox)
en: Show number of search &results in tab title
it: Mostra il numero dei risultati della &ricerca nel titolo della scheda

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubmitURLCheckbox)
en: Show the "Submit &URL" entry box
it: Mostra l'area «Invia &URL»

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
it: Preferenze generali

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Interface Settings
it: Impostazioni interfaccia

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showToolbarCheckbox)
en: Show the &toolbar
it: Mostra la &barra degli strumenti

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showStatusbarCheckbox)
en: Show the &status bar
it: Mostra la barra di &stato

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statusbarLabelsCheckbox)
en: Show &labels in the status bar
it: Mostra &etichette nella barra di stato

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayiconCheckBox)
en: Show tray icon
it: Mostra icona nel vassoio di sistema

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayOnCloseCheckBox)
en: Minimize to tray icon on close
it: Minimizza a icona del vassoio di sistema alla chiusura

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: If connection to the core fails or is lost, should KMLDonkey keep trying to reestablish contact until it succeeds?
it: Se la connessione al sistema non avviene o viene persa, KMLDonkey dovrebbe continuare a riprovare a contattarlo finché ci riesce?

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: Always stay &connected
it: Resta sempre &connesso

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Page View Mode:
it: Modalità di visualizzazione delle pagine:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
it: Elenco

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
it: Albero

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tabbed
it: A schede

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Text &encoding:
it: Codifica del t&esto:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: The character set to use to decode the strings sent by the core.
it: L'insieme di caratteri da usare per la decodifica delle stringhe inviate dal nucleo.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:161 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: <p>Although MLDonkey does not understand about character encodings, you may well encounter text on the Donkey network that has been encoded in various national character sets. While you should, in general, use the ISO 8859-1 encoding - the de-facto network standard - you can choose a different character encoding here if you expect most of the text you encounter to be encoded in a certain national character set.</p>
    <p><b>Note:</b> Changing this causes KMLDonkey to reconnect to the core. Changing it to something incompatible with the ISO 8859-1 character set <em>may</em> cause unpredictable behavior.</p>
it: <p>Mentre MLDonkey non capisce niente di codifiche dei caratteri, potresti facilmente trovare del testo sulla rete Donkey in varie codifiche nazionali. Dovresti, in generale, utilizzare la codifica ISO 8859-1, che è lo standard di fatto in rete, ma qui puoi scegliere una codifica dei caratteri diversa se ti aspetti che la maggior parte dei testi sarà codificata con un particolare insieme di caratteri.</p>
    <p><b>Nota:</b> Cambiando questo aspetto, KMLDonkey dovrà ricollegarsi al sistema. Cambiare l'impostazione con qualcosa di incompatibile con l'insieme di caratteri ISO 8859-1 <em>potrebbe</em> causare delle strane reazioni.</p>

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:170 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable the statistics page
it: Attiva la pagina delle statistiche

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable st&atistics
it: Attiva st&atistiche

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable the advanced MLDonkey configuration dialog that lets you configure more MLDonkey options.
it: Abilita la finestra di configurazione avanzata di MLDonkey che ti permette di configurare ulteriori opzioni di MLDonkey.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable &advanced configuration options
it: Abilita le opzioni &avanzate di configurazione

en: Submit URL:
it: Invia URL:

en: Activate Search Page
it: Attiva la pagina di ricerca

en: Close Current Search
it: Chiudi la ricerca attuale

en: Close
it: Chiudi

en: Close All Searches
it: Chiudi tutte le ricerche

en: Close All
it: Chiudi tutto

en: Option
it: Opzione

en: Value
it: Valore

en: Speed
it: Velocità

en: Received
it: Ricevuto

en: Last seen
it: Ultimo avvistamento

en: Age
it: Età

en: &Pause
it: &Pausa

en: &Resume
it: &Ripristina

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Re&name
it: Ri&nomina

en: Ren&ame To...
it: &Rinomina in...

en: Re&try Connect
it: &Riprova a connettere

en: Pre&view
it: Ante&prima

en: Verify Chunks
it: Verifica pezzi

en: Get &Format Info
it: Preleva informazioni sul &formato

en: &Hide Paused Downloads
it: &Nascondi gli scaricamenti in pausa

en: Show Only Paused Downloads
it: Mostra solo gli scaricamenti in pausa

en: Sort Downloading Files First
it: Ordina prima i file in scaricamento

en: Sort Paused Files Last
it: Ordina per ultimi i file in pausa

en: Priorit&y
it: Priori&tà

en: Very L&ow Priority
it: Priorità m&olto bassa

en: &Low Priority
it: Priorità &bassa

en: &Normal Priority
it: Priorità &normale

en: &High Priority
it: Priorità &alta

en: &Very High Priority
it: Priorità &molto alta

en: &Open
it: &Apri

en: &Commit
it: &Consegna

en: Commit &As...
it: Consegna &come...

en: Activate Downloads Page
it: Attiva la pagina degli scaricamenti

en: Are you sure you want to cancel these files?
it: Sei sicuro di voler annullare questi file?

en: Cancel Downloads
it: Annulla scaricamenti

en: Download completed: %1
it: Scaricamento completato: %1

en: Download added: %1
it: Scaricamento aggiunto: %1

en: Server name
it: Nome del server

en: Users
it: Utenti

en: Files
it: File

en: Description
it: Descrizione

en: Address
it: Indirizzo

en: Port
it: Porta

en: Score
it: Punteggio

en: Preferred
it: Preferito

en: &Connect to Server
it: &Connetti al server

en: &Disconnect From Server
it: &Disconnetti dal server

en: &Add Server...
it: &Aggiungi server...

en: &Remove Server
it: &Rimuovi server

en: Remove &Old Servers
it: Rimuovi &vecchi server

en: &Blacklist Server
it: Metti server nella lista &nera

en: Re&name Server
it: Ri&nomina server

en: Toggle &Preferred
it: Cambia &preferito

en: &Hide Disconnected Servers
it: &Nascondi server disconnessi

en: Hide B&lacklisted Servers
it: Nascondi server nella &lista nera

en: Activate Servers Page
it: Attiva la pagina dei server

en: &Search for Friend...
it: Cer&ca amico...

en: C&onnect to Friend
it: C&onnetti ad amico

en: Open Friend &Chat
it: Apri &chat con amico

en: &Remove Friend
it: &Rimuovi amico

en: Remove All Friends
it: Rimuovi tutti gli amici

en: Activate Friends Page
it: Attiva pagina degli amici

en: Filename
it: Nome file

en: Search for Friend
it: Cerca amico

en: Enter the name of the friend you are searching for:
it: Inserisci il nome dell'amico che stai cercando:

en: Should all friends be removed?
it: Tutti gli amici dovrebbero essere rimossi?

en: Remove all Friends
it: Rimuovi tutti gli amici

en: Requests
it: Richieste

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Min size:
it: Dimensione minima:

en: Max size:
it: Dimensione massima:

en: Artist:
it: Artista:

en: Title:
it: Titolo:

en: <h2>WARNING</h2>
    <p>Peer-to-peer networks, particularly those accessible via KMLDonkey, may contain material which you may be legally prohibited from downloading or redistributing. It is your responsibility to verify that any material you download from any peer-to-peer network is being made available to you lawfully. It is also your responsibility to verify that you have the legal right to redistribute any material which you make available to others via any peer-to-peer networks. In short, it is your responsibility to use this software in accordance with applicable laws where you live, including copyright law.</p>
    <h3>RESTRICTIONS</h3>
    <p>The authors of this software intend it to be used for the lawful exchange of data, art, software and other documents or works which may be lawfully distributed to third parties. The authors will not support, and strongly discourage, any use of this software to violate copyright or other intellectual property laws. In particular, the authors discourage any transmission of any material in violation of any applicable intellectual property law or regulation. Each user is assumed to comply with such rules and restrictions as well as the rules and restrictions applicable to the P2P networks or services connected directly or indirectly to this software.</p>
    <h3>DISCLAIMER OF LIABILITY</h3>
    <p>The authors of this software do not and cannot exercise any control whatsoever over the content of the information exchanged using this software. The authors make no warranties of any kind, whether expressed or implied, for the service this software is providing or for the data exchanged with the assistance of this software. The authors cannot be held responsible for any claims resulting from the user's conduct and/or use of the software which is in any manner unlawful or which damages such user or any other party.</p>
it: <h2>Attenzione</h2>
    <p>Le reti peer-to-peer, in particolare quelle accessibili per mezzo di KMLDonkey, possono contenere materiale che potrebbe non esserti consentito scaricare o ridistribuire. È tua responsabilità verificare che qualsiasi materiale che scarichi dalla rete peer-to-peer ti sia stata offerta legalmente. È tua responsabilità anche verificare di avere il diritto legale di ridistribuire qualsiasi materiale che rendi disponibile ad altri attraverso qualsiasi rete peer-to-peer. In breve, è tua responsabilità usare questo programma nel rispetto delle leggi vigenti nella tua località, inclusa la legislazione in materia di diritto d'autore.</p>
    <h3>Restrizioni</h3>
    <p>Gli autori di questo programma desiderano che sia utilizzato per lo scambio legale di dati, arte, programmi e altri documenti o prodotti che possono essere legalmente distribuiti a terze parti. Gli autori non supporteranno, e scoraggiano fortemente, qualsiasi uso di questo programma per violare il diritto d'autore o altre leggi sulla proprietà intellettuale. In particolare, gli autori scoraggiano ogni trasmissione di qualsiasi materiale in violazione di qualsiasi legge o normativa vigente sulla proprietà intellettuale. È responsabilità di ogni utente rispettare tali regole e restrizioni, oltre alle regole e restrizioni applicabili alle reti P2P o a servizi connessi direttamente o indirettamente a questo programma.</p>
    <h3>Liberatoria di responsabilità</h3>
    <p>Gli autori di questo programma non eseguono né possono eseguire alcun tipo di controllo sui contenuti delle informazioni scambiate usando questo programma. Gli autori non forniscono garanzie di qualsiasi tipo, espresse o implicite, sul servizio che questo programma fornisce o sui dati scambiati con l'aiuto di questo programma. Gli autori non possono essere considerati responsabili di qualsiasi reclamo risultante dalla condotta dell'utente ovvero dall'uso del programma che sia in qualsiasi modo illegale o recante danno all'utente o a altre parti.</p>

en: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco and Christian Muehlhaeuser</p>
it: <p><b>KMLDonkey</b>, copyright 2003-2009 di Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco e Christian Mühlhäuser</p>

en: <p>This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.</p><p>This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.</p><p>You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>
it: <p>Questo programma è software libero; puoi ridistribuirlo o modificarlo sotto le condizioni della licenza pubblica generale GNU così come pubblicata dalla Free Software Foundation; o la versione 2 della licenza, o (a tua scelta) ogni versione successiva.</p><p>Questo programma è distribuito sperando che sia utile, ma <b>senza garanzia alcuna</b>; senza nemmeno la garanzia sottintesa di <b>vendibilità</b> o di <b>essere appropriato per un determinato scopo</b>. Vedi la Licenza pubblica generale GNU per maggiori dettagli.</p><p>Dovresti aver ricevuto una copia della Licenza pubblica generale GNU insieme a questo programma. In caso contrario, scrivi alla Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Steet, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA</p>

en: Activate Console Page
it: Attiva la pagina console

en: Add a new item to the list
it: Aggiungi un nuovo elemento all'elenco

en: Remove selected item from list
it: Rimuovi l'elemento selezionato dall'elenco

en: &Up
it: &Su

en: Move selected item up
it: Muovi l'elemento selezionato in alto

en: &Down
it: &Giù

en: Move selected item down
it: Muovi l'elemento selezionato in basso

en: Search for
it: Cerca

en: Search for regular expression...
it: Cerca un'espressione regolare...

en: Replace with
it: Sostituisci con

en: Replace searched regular expression with...
it: Sostituisci l'espressione regolare cercata con...

en: Search filehash
it: Cerca hash di file

en: Search keyword
it: Cerca parola chiave

en: Search hits: %1
it: Risultati ricerca: %1

en: Source hits: %1
it: Risultati sorgente: %1

en: Size: %1
it: Dimensione: %1

en: Max size: %1
it: Dimensione massima: %1

en: Submit URLs
it: Invia URL
