kmldonkey - en to hi translation catalogue (137 entries)

en: &Port:
hi: पोर्ट (&P):

en: Show
hi: देखाबू

en: File name
hi: फाइलक नाम

en: Size
hi: आकार

en: Network
hi: नेटवर्क

en: File type
hi: फाइल वर्ग

en: Format
hi: प्रारूप

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Hash
hi: हैश

en: Filter
hi: फिल्टर

en: File Information
hi: फाइल जानकारी

en: Name:
hi: नाम:

en: Speed:
hi: गति:

en: Format:
hi: प्रारूप:

en: Comment:
hi: टिप्पणीः

en: Size:
hi: आकार:

en: Network:
hi: नेटवर्क:

en: Sources
hi: स्रोत

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Server
hi: सर्वर

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
hi: खोजू

en: Threshold:
hi: दहलीज:

en: Downloaded
hi: डाउनलोडेड

en: General
hi: सामान्य

en: Lists
hi: सूची

en: Colors
hi: रँग

en: Fonts
hi: फान्ट

en: Choose...
hi: चयन करू...

en: Uploads
hi: अपलोड

en: Shared Folders
hi: साझेदारी फोल्डर

en: Folder
hi: फोल्डर

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: &Add
hi: जोड़ू (&A)

en: &Remove
hi: हटाबू (&R)

en: Folder:
hi: फोल्डर:

en: Priority:
hi: प्राथमिकता:

en: Select Folder
hi: फोल्डर चुनू

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Normal
hi: सामान्य

en: Friend
hi: मित्र

en: Contact
hi: संपर्क

en: Not connected
hi: कनेक्टेड नहि अछि

en: Connecting
hi: संबंधित कए रहल अछि

en: Downloading
hi: डाउनलोड कए रहल अछि

en: Connected
hi: संबंधित

en: Name
hi: नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: Location
hi: स्थान

en: State
hi: स्थिति

en: Software
hi: सॉफ्टवेयर

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
hi: उपलब्ध नहि

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
hi: सर्वर

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:134 i18n: ectx: Menu (download_actions)
en: Downloads
hi: डाउनलोड

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
hi: मित्र

en: Statistics
hi: सांख्यिकी

en: Console
hi: कंसोल

en: Connections
hi: कनेक्शनसभ

en: Connect
hi: जोड़ू

en: Disconnect
hi: डिसकनेक्ट करू

en: Kill
hi: मारू

en: Submit
hi: सुपुर्द करू

en: Next Page
hi: अगिला पृष्ठ

en: Next
hi: अगिला

en: Previous Page
hi: पछिला पृष्ठ

en: Copy
hi: कापी करू

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Force
hi: बाधित करू

en: Info
hi: सूचना

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
hi: नेटवर्क

en: &Preview
hi: पूर्वावलोकन (&P)

en: New name:
hi: नवीन नाम:

en: Sebastian Sauer
hi: सेबेस्टियन साए

en: Developer
hi: डेवलपर

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
hi: कनेक्टेड नहि अछि

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
hi: संबंधित कए रहल अछि

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
hi: डाउनलोड कए रहल अछि

[ctx: connected to host]
en: Connected
hi: संबंधित

en: Status
hi: स्थिति

en: Rating
hi: रेटिंग

en: Time
hi: समय

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
hi: डाउनलोड कए रहल अछि

[ctx: file is paused]
en: Paused
hi: ठहरू

[ctx: file is complete]
en: Complete
hi: पूर्ण

[ctx: file is being shared]
en: Shared
hi: साझा

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
hi: रद

[ctx: new file added to list]
en: New
hi: नवीन

[ctx: file has been queued]
en: Queued
hi: कतारबद्ध

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: high
hi: उच्च

en: normal
hi: सामान्य

en: low
hi: निम्न

en: Yes
hi: हँ

[ctx: a normal client]
en: Normal
hi: सामान्य

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
hi: मित्र

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
hi: संपर्क

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: search type]
en: Type:
hi: प्रकार:

[ctx: remote search]
en: Remote
hi: रिमोट

[ctx: local search]
en: Local
hi: स्थानीय

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
hi: सदस्यता लिअ'.

[ctx: start a search]
en: Search
hi: खोजू

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फाइल (&F)

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: सँपादित करू (&E)

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:40 i18n: ectx: Menu (downloads)
en: &Downloads
hi: डाउनलोड करू (&D)

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: जमावट (&S)

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
hi: सामान्य वरीयता

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
hi: सूची

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
hi: ट्री

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
hi: उन्नत विन्यास

en: Close
hi: बन्न करू

en: Option
hi: विकल्प

en: Value
hi: मान

en: Speed
hi: गति

en: Received
hi: हस्तगत

en: Age
hi: आयु

en: &Pause
hi: ठहरू (P)

en: &Resume
hi: पुनः आरम्भ करू (R)

en: &Cancel
hi: रद्द करू (&C)

en: &Open
hi: खोलू (&O)

en: Server name
hi: सर्वर नाम

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Files
hi: फाइल

en: Description
hi: विवरण

en: Address
hi: पता

en: Port
hi: पोर्ट

en: Score
hi: अंक

en: Preferred
hi: पसंदीदा

en: Filename
hi: फाइलनाम

en: Keywords:
hi: बीजशब्द:

en: Artist:
hi: कलाकारः

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: Album:
hi: एल्बमः

en: Bitrate:
hi: बिटरेटः

en: &Up
hi: उप्पर (&U)

en: &Down
hi: नीच्चाँ (&D)

en: Search for
hi: क' लेल खोज

en: Replace with
hi: एकरासँ बदलू
