kmldonkey - en to pt translation catalogue (413 entries)

en: Add Server
pt: Adicionar um Servidor

en: &Address:
pt: En&dereço:

en: &Port:
pt: &Porto:

en: &Network:
pt: &Rede:

en: Show
pt: Mostrar

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Size
pt: Tamanho

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Network
pt: Rede

en: File type
pt: Tipo de ficheiro

en: Format
pt: Formato

en: Comment
pt: Comentário

en: Hash
pt: Código

en: Filter
pt: Filtro

en: Download As
pt: Obter Como

en: Choose a filename for the new download:
pt: Indique um nome de ficheiro para a nova transferência:

en: File Information
pt: Informação do Ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Name:
pt: Nome:

en: Complete:
pt: Completo:

en: Downloaded:
pt: Obtido:

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: Hash:
pt: Código:

en: Format:
pt: Formato:

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Alt. names:
pt: Nomes alternativos:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Network:
pt: Rede:

en: Sources
pt: Fontes

en: Preview
pt: Antevisão

en: Alternative Names
pt: Nomes Alternativos

en: Use This &Name
pt: Usar Este &Nome

en: &Enable automatic renaming of downloading files
pt: Activar a mudança d&e nome automática dos ficheiros obtidos

en: Should downloading files be automatically renamed according to the search and replace list?
pt: Deverão os ficheiros obtidos mudar automaticamente o seu nome de acordo com a lista de procura e substituição?

en: &Colored list
pt: Lista &colorida

en: Colorize items in the lists according to their status
pt: Colorir os itens nas listas de acordo com o seu estado

en: Server
pt: Servidor

en: &Not connected:
pt: &Desligado:

en: Color for disconnected servers
pt: Cor dos servidores desligados

en: &Blacklisted:
pt: Na &lista-negra:

en: Color for blacklisted servers
pt: Cor dos servidores na 'lista negra'

en: Connectin&g:
pt: A li&gar:

en: Color for connecting or initiating servers
pt: Cor para os servidores em ligação ou inicialização

en: C&onnected:
pt: Ligad&o:

en: Color for connected servers
pt: Cor dos servidores ligados

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
pt: Procurar

en: &Few sources:
pt: &Poucas fontes:

en: The color indicating few sources
pt: A cor que indica poucas fontes

en: &Many sources:
pt: &Muitas fontes:

en: The color indicating many sources
pt: A cor que indica muitas fontes

en: &Already done:
pt: Já termin&ado:

en: Color for already downloaded sources
pt: Cor para as fontes já transferidas

en: Threshold:
pt: Limiar:

en: The number of sources that will produce the full 'many sources' color
pt: O número de fontes que irão produzir a cor de 'muitas fontes'

en: Downloaded
pt: Obtido

en: &Downloading:
pt: A &obter:

en: Color for active downloads (receiving data)
pt: Cor para as transferências activas (a receber dados)

en: &Looking:
pt: A &procurar:

en: Color for inactive downloads (looking for sources)
pt: A cor para as transferências inactivas (à procura de fontes)

en: Not &available:
pt: N&ão disponível:

en: Color for downloads that are not available
pt: Cor para as transferências não disponíveis

en: &Queued:
pt: Em &fila:

en: Color for queued downloads
pt: Cor para as transferências em fila de espera

en: &Paused:
pt: Em &Pausa:

en: Color for paused downloads
pt: Cor para as transferências em pausa

en: &Complete:
pt: &Completo:

en: The color indicating a complete chunk
pt: A cor que indica um bloco completo

en: &No sources:
pt: Sem fo&ntes:

en: The color indicating no sources found
pt: A cor que indica que não foram encontradas fontes

en: Shaded availability display
pt: Visualização de disponibilidade sombreada

en: Draw a fancier looking shaded availability display bar.
pt: Desenha uma barra de disponibilidade mais bonita e sombreada.

en: Shading depth:
pt: Profundidade da sombra:

en: The depth of the availability bar shading - more is darker.
pt: A profundidade do sombreado de disponibilidade - quanto maior, mais escuro.

en: Color for disconnected sources
pt: Cor para as fontes desligadas

en: Color for blacklisted sources
pt: Cor para as fontes na 'lista negra'

en: Color for connecting or initiating sources
pt: Cor para as fontes em ligação ou inicialização

en: Color for queued sources
pt: Cor para as fontes em espera

en: Color for sources being downloaded from
pt: Cor para as fontes que estão em transferência

en: Console font:
pt: Tipo de letra da consola:

en: Font used for the console
pt: O tipo de letra usado na consola

en: List font:
pt: Tipo de letra da lista:

en: Font used for the lists
pt: O tipo de letra usado nas listas

en: KMLDonkey Preferences
pt: Preferências do KMLDonkey

en: General
pt: Geral

en: General Configuration
pt: Configuração Geral

en: Lists
pt: Listas

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefListsPage)
en: List Configuration
pt: Configuração da Lista

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefSearchPage)
en: Search Configuration
pt: Configuração da Pesquisa

en: Autorename
pt: Mudança Automática de Nome

en: Autorename Configuration
pt: Configuração da Mudança Automática de Nomes

en: Colors
pt: Cores

en: Color Configuration
pt: Configuração da Cor

en: Fonts
pt: Tipos de Letra

en: Font Configuration
pt: Configuração do Tipo de Letra

en: Choose...
pt: Escolher...

en: Move backward through the page history
pt: Anda um passo para trás no histórico de páginas

en: Move forward through the page history
pt: Anda um passo para a frente no histórico de páginas

en: Go to the original page
pt: Ir para a página original

en: &Refresh Shared File List
pt: Actualiza&r a Lista de Ficheiros Partilhados

en: Refresh U&ploaders List
pt: Act&ualizar a Lista de Emissores

en: &Shared Folders...
pt: Pasta&s Partilhadas...

en: Activate Uploads Page
pt: Activar a Página de Envios

en: Uploads
pt: Envios

en: Messages from core about applied changes.
pt: Mensagens do núcleo sobre as modificações aplicadas.

en: Shared Folders
pt: Pastas Partilhadas

en: Folder
pt: Pasta

en: Priority
pt: Prioridade

en: &Add
pt: &Adicionar

en: Add shared folder
pt: Adicionar pasta partilhada

en: &Remove
pt: &Remover

en: Remove shared folder
pt: Remover pasta partilhada

en: Folder:
pt: Pasta:

en: Browse folders
pt: Pastas de navegação

en: Priority:
pt: Prioridade:

en: Select Folder
pt: Seleccione a Pasta

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Friend
pt: Amigo

en: Contact
pt: Contacto

en: Not connected
pt: Não ligado

en: Connecting
pt: A ligar

en: Initiating
pt: A iniciar

en: Downloading
pt: A obter

en: Connected
pt: Ligado

en: Queued: %1
pt: Em fila: %1

en: New host
pt: Nova máquina

en: Removed
pt: Removido

en: Blacklisted
pt: Na lista negra

en: Unknown: %1
pt: Desconhecido: %1

en: Name
pt: Nome

en: Type
pt: Tipo

en: Location
pt: Localização

en: State
pt: Estado

en: Software
pt: Aplicação

en: Currently downloading
pt: Actualmente a transferir

en: &Add to Friends
pt: &Adicionar aos Amigos

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
pt: Não Disponível

en: Server connected/total
pt: Ligados ao servidor/totais

en: Files downloading/finished
pt: Ficheiros completos/em transferência

en: Shared files total
pt: Total de ficheiros partilhados

en: Transfer down/up
pt: Enviado/recebido

en: Speed down/up
pt: Velocidade de recepção/envio

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
pt: Servidores

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:134 i18n: ectx: Menu (download_actions)
en: Downloads
pt: Recepções

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
pt: Amigos

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Console
pt: Consola

en: &Show Toolbar
pt: Mos&trar a Barra de Ferramentas

en: Connections...
pt: Ligações...

en: Connections
pt: Ligações

en: &Connect to Core
pt: Ligar ao &Núcleo

en: Connect
pt: Ligar

en: &Disconnect From Core
pt: &Desligar do Núcleo

en: Disconnect
pt: Desligar

en: &Kill Core
pt: Desa&ctivar o Núcleo

en: Kill
pt: Matar

en: &Submit URLs...
pt: &Enviar URLs...

en: Submit
pt: Enviar

en: Submit Collection File...
pt: Enviar o Ficheiro da Colecção...

en: Collection
pt: Colecção

en: Submit Torrent File...
pt: Enviar o Ficheiro da Torrente...

en: Torrent
pt: Torrente

en: Configure MLDonkey...
pt: Configurar o MLDonkey...

en: Activate Page %1
pt: Activar a Página %1

en: Next Page
pt: Página Seguinte

en: Next
pt: Seguinte

en: Previous Page
pt: Página Anterior

en: Prev
pt: Anterior

en: Copy to Clipboard as &URL
pt: Copiar para a Área de Transferência como &URL

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy to Clipboard as HTML
pt: Copiar para a Área de Transferência como HTML

en: Copy to Clipboard as Hash
pt: Copiar para a Área de Transferência como Código

en: Download
pt: Recepção

en: Force Download
pt: Forçar a Recepção

en: Force
pt: Obrigar

en: Download As...
pt: Obter Como...

en: File Information...
pt: Informação do Ficheiro...

en: Info
pt: Informação

en: Really kill the MLDonkey-Core?
    
    Be warned, that you cannot restart the core with KMLDonkey.
pt: Deseja mesmo desactivar o núcleo ou infra-estrutura do MLDonkey?
    
    Tenha em atenção que não o consegue reiniciar depois com o KMLDonkey.

en: Kill Core
pt: Desactivar o Núcleo

en: Open Collection File
pt: Abrir um Ficheiro de Colecção

en: Failed to open collection file %1.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de colecção %1.

en: Open Torrent File
pt: Abrir um Ficheiro de Torrente

en: You must connect to a running MLDonkey core before you can configure it.
pt: Você precisa ligar-se a um núcleo do MLDonkey em execução antes de o poder configurar.

en: Connecting with %1 ...
pt: A ligar a %1 ...

en: <b>Disconnected.</b>
pt: <b>Desligado.</b>

en: Authentication error. Incorrect name or password.
pt: Erro de autenticação. Nome ou senha incorrectos.

en: Connection to the core was refused. Are you sure it is running?
pt: A ligação com o núcleo foi recusada. Tem a certeza que está em execução?

en: Host '%1' not found.
pt: A máquina '%1' não foi encontrada.

en: No Host defined.
pt: Nenhuma Máquina definida.

en: A read error occurred when communicating with the core. The connection has been terminated.
pt: Ocorreu um erro de leitura ao comunicar com o núcleo. A ligação foi terminada.

en: Your mldonkey core uses an obsolete communication protocol. Please upgrade it to a more recent version.
pt: O seu núcleo do 'mldonkey' usa um protocolo de comunicações obsoleto. Actualize-o por favor para uma versão mais recente.

en: Hostname: <b>%1</b><br>Host Address: <b>%2</b><br>Host Port: <b>%3</b><br>Username: <b>%4</b><br>Core Version: <b>%7</b><br>Current GUI Protocol: <b>%5</b><br>Core's GUI Protocol: <b>%6</b>
pt: Nome da máquina: <b>%1</b><br>Endereço da máquina: <b>%2</b><br>Porto da máquina: <b>%3</b><br>Nome de utilizador: <b>%4</b><br>Versão do núcleo: <b>%7</b><br>Protocolo de interface actual: <b>%5</b><br>Protocolo de interface do núcleo: <b>%6</b>

en: Connected %1
pt: Ligados %1

en: Server %1
pt: Servidor %1

en: Files %1
pt: Ficheiros %1

en: Shared %1
pt: Partilhado %1

en: Transfer %1
pt: Transferência %1

en: Speed %1
pt: Velocidade %1

en: Unable to construct a GUI element. Your KMLDonkey installation is incomplete.
pt: Não foi possível criar um elemento gráfico. A sua instalação do KMLDonkey está incompleta.

en: Unable to construct a requested GUI element. This is most likely because the GUI specification data file (kmldonkeyui.rc) has been installed in the wrong location, or has not been installed at all. If you installed KMLDonkey from a binary package, please report this to the packager at once. If you installed from source, check that you configured KMLDonkey to use the same install prefix as your KDE installation (see the README file accompanying the KMLDonkey source for details), and that your system does not keep KDE files in non-standard locations (Mandriva Linux systems, in particular, are known to do this).
pt: Não foi possível construir um dado elemento da GUI. Isto poderá ser devido ao ficheiro de dados da GUI (kmldonkeyui.rc) estar instalado no local errado, ou não ter sido instalado de todo. Se você instalou o KMLDonkey a partir de um pacote binário, comunique isto ao criador do pacote logo que possível. Se você instalou a partir do código, verifique se configurou o KMLDonkey para usar o mesmo prefixo de instalação que a sua instalação do KDE (veja o ficheiro README que acompanha o código do KMLDonkey para mais detalhes), e se o seu sistema não coloca os ficheiros do KDE numa localização não-padrão (os sistemas Mandrake Linux são, em particular, são conhecidos por fazer tal coisa).

en: MLDonkey Configuration
pt: Confirmação do MLDonkey

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
pt: Redes

en: Select File Name
pt: Seleccionar o Nome do Ficheiro

en: &Preview
pt: Ante&visão

en: New name:
pt: Novo nome:

en: An MLDonkey frontend for the KDE desktop.
pt: Uma interface do MLDonkey para o ambiente do KDE.

en: Copyright (C) 2003 - 2008 The KMLDonkey Authors
pt: Copyright (C) 2003 - 2008 Os Autores do KMLDonkey

en: Maintainer & Developer
pt: Manutenção & Desenvolvimento

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Developer & Project Founder
pt: Desenvolvimento e Fundação do Projecto

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
pt: Desligado

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
pt: A ligar

[ctx: initiating connection to host]
en: Initiating
pt: A iniciar

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
pt: A receber

[ctx: connected to host]
en: Connected
pt: Ligado

[ctx: we're at this position in client's queue]
en: Queued: %1
pt: Em fila: %1

[ctx: new host added to list]
en: New host
pt: Nova máquina

[ctx: host has been removed]
en: Removed
pt: Removida

[ctx: host is blacklisted]
en: Blacklisted
pt: Na lista negra

[ctx: unknown host state (unknown ID code)]
en: Unknown (%1)
pt: Desconhecido (%1)

en: Uploaded
pt: Enviado

en: Status
pt: Estado

en: Rating
pt: Classificação

en: Time
pt: Tempo

en: Unknown file
pt: Ficheiro desconhecido

[ctx: looking for file sources]
en: Looking
pt: A procurar

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
pt: A receber

[ctx: file is paused]
en: Paused
pt: Em pausa

[ctx: file is complete]
en: Complete
pt: Completo

[ctx: file is being shared]
en: Shared
pt: Partilhado

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
pt: Cancelado

[ctx: new file added to list]
en: New
pt: Novo

[ctx: file has been aborted with a reason]
en: Aborted: %1
pt: Interrompido: %1

[ctx: file has been queued]
en: Queued
pt: Em fila

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown server
pt: Servidor desconhecido

en: high
pt: alta

en: low
pt: baixa

en: Yes
pt: Sim

en: Unknown client
pt: Cliente desconhecido

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
pt: Amigo

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
pt: Contacto

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: this friend's file list is present]
en: Files listed
pt: Lista de ficheiros

en: Do you want to rename "%1" to "%2"?
pt: Deseja mudar o nome do "%1" para "%2"?

en: Rename download
pt: Mudar o nome da transferência

en: Max hits:
pt: Máx. ocorrências:

[ctx: search type]
en: Type:
pt: Tipo:

[ctx: remote search]
en: Remote
pt: Remota

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
pt: Subscrever

en: All Networks
pt: Todas as Redes

[ctx: start a search]
en: Search
pt: Procurar

en: Rates
pt: Taxas

en: Clients
pt: Clientes

en: Unknown file.
pt: Ficheiro desconhecido.

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:24 i18n: ectx: Menu (servers)
en: Se&rvers
pt: Se&rvidores

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:40 i18n: ectx: Menu (downloads)
en: &Downloads
pt: &Recepções

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:70 i18n: ectx: Menu (uploads)
en: Sh&ares
pt: Partilh&as

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:77 i18n: ectx: Menu (friends)
en: Fr&iends
pt: Am&igos

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:161 i18n: ectx: Menu (downloaded_actions)
en: Completed Files
pt: Ficheiros Completos

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:173 i18n: ectx: Menu (upload_actions)
en: Shared Files
pt: Ficheiros Partilhados

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:184 i18n: ectx: Menu (uploaders_actions)
en: Uploaders
pt: Emissores

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:221 i18n: ectx: Menu (friend_share_actions)
en: Friend Shares
pt: Partilhas dos Amigos

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Server List
pt: Lista de Servidores

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: If you turn this on, disconnected servers will be hidden in the server list.
pt: Se activar esta opção, os servidores desligados ficarão escondidos na lista de servidores.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: Hide disconnected servers
pt: Esconder os servidores desligados

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:38 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: If you turn this on, blacklisted servers will be hidden in the server list.
pt: Se activar esta opção, os servidores proibidos ficarão escondidos na lista de servidores.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: Hide blacklisted servers
pt: Esconder os servidores proibidos

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoServerResortCheckbox)
en: Automatically re-sort server list:
pt: Reordenar automaticamente a lista de servidores:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:66 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, serverResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:149 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, downloadResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:191 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInpu
en:  seconds
pt:  segundos

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox4)
en: Download List
pt: Lista de Transferências

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressbarCheckBox)
en: Display progress bar in percentage column
pt: Mostrar a barra de progresso na coluna das percentagens

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: If you turn this on, paused downloads will be hidden in the download list.
pt: Se activar esta opção, as transferências em pausa ficarão escondidas na lista de transferências.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: Hide &paused downloads
pt: Esconder as transferências em &pausa

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:104 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: If you turn this on, only paused downloads will be shown in the download list - unless you also turn on "Hide paused downloads," which will give you an empty list.
pt: Se activar esta opção, só as transferências em pausa ficarão visíveis na lista de transferências - a menos que também ligue a opção "Esconder as transferências em pausa", o que originará então uma lista vazia.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: Show only paused downloads
pt: Mostrar apenas as transferências em pausa

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortDownloadingFirstCheckBox)
en: Sort downloading files first
pt: Colocar os ficheiros em transferência primeiro

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortPausedLastCheckBox)
en: Sort paused files last
pt: Colocar os ficheiros em pausa no fim

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownloadResortCheckbox)
en: Automatically re-sort download list:
pt: Reordenar automaticamente a lista de transferências:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:164 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Upload Lists
pt: Listas de Envios

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: The lists on the upload page can be updated manually (to save bandwidth) or automatically.
pt: As listas na página de envio poderão ser actualizadas manualmente (para poupar largura de banda) ou automaticamente.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: Automatically &update upload lists:
pt: Act&ualizar automaticamente a lista de envios:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:185 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, updateFrequencyEntry)
en: How often the upload lists should be updated.
pt: Com que frequência são actualizadas as listas de envios.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox3)
en: Search Settings
pt: Configuração da Pesquisa

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: When a new search is started, open the search page in front of any other pages.
pt: Quando for iniciada uma nova pesquisa, abrir a página de pesquisa à frente das outras páginas.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: Open new search pages in &front
pt: Abrir as páginas de pesquisa novas à &frente

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: Close all open searches if KMLDonkey is disconnected from the core.
pt: Fecha todas as pesquisas abertas se o KMLDonkey se desligar do núcleo.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: &Close search pages on disconnect
pt: Fe&char as páginas de pesquisa ao desligar

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showNumbersOnTabsCheckbox)
en: Show number of search &results in tab title
pt: Mostrar o número de &resultados da pesquisa no título da página

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubmitURLCheckbox)
en: Show the "Submit &URL" entry box
pt: Mostrar o campo para "Enviar um &URL"

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
pt: Preferências Gerais

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Interface Settings
pt: Configuração da Interface

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showToolbarCheckbox)
en: Show the &toolbar
pt: Mos&trar a barra de ferramentas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showStatusbarCheckbox)
en: Show the &status bar
pt: Mo&strar a barra de estado

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statusbarLabelsCheckbox)
en: Show &labels in the status bar
pt: Mostrar as &legendas na barra de estado

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayiconCheckBox)
en: Show tray icon
pt: Mostrar o ícone na bandeja

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayOnCloseCheckBox)
en: Minimize to tray icon on close
pt: Minimizar para a bandeja ao fechar

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: If connection to the core fails or is lost, should KMLDonkey keep trying to reestablish contact until it succeeds?
pt: Se a ligação ao núcleo for interrompida, o KMLDonkey deverá voltar a tentar ligar-se de novo até conseguir?

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: Always stay &connected
pt: Manter-se sempre li&gado

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Page View Mode:
pt: Modo de Visualização da Página:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
pt: Lista

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
pt: Árvore

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tabbed
pt: Paginada

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
pt: Configuração Avançada

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Text &encoding:
pt: Codificação de t&exto:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: The character set to use to decode the strings sent by the core.
pt: O conjunto de caracteres a usar para descodificar os textos do núcleo.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:161 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: <p>Although MLDonkey does not understand about character encodings, you may well encounter text on the Donkey network that has been encoded in various national character sets. While you should, in general, use the ISO 8859-1 encoding - the de-facto network standard - you can choose a different character encoding here if you expect most of the text you encounter to be encoded in a certain national character set.</p>
    <p><b>Note:</b> Changing this causes KMLDonkey to reconnect to the core. Changing it to something incompatible with the ISO 8859-1 character set <em>may</em> cause unpredictable behavior.</p>
pt: <p>Embora o MLDonkey não perceba de codificações de caracteres, poderá encontrar algum texto na rede do Donkey que tenha sido codificado em determinadas codificações locais e regionais. Embora deva ser usada normalmente a codificação ISO 8859-1 - a norma de rede por definição - poderá escolher outra codificação aqui, se tiver recebido texto que esteja codificado com outra configuração regional.</p>
    <p><b>Nota:</b> Esta mudança fará com que o KMLDonkey se ligue de novo ao núcleo. Se alterar este valor para algo incompatível com a codificação ISO 8859-1, <em>poderá</em> provocar um comportamento imprevisível.</p>

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:170 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable the statistics page
pt: Activar a página de estatísticas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable st&atistics
pt: Activar as est&atísticas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable the advanced MLDonkey configuration dialog that lets you configure more MLDonkey options.
pt: Activa a janela de configuração avançada do MLDonkey, onde se poderá configurar mais opções do mesmo.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable &advanced configuration options
pt: &Activar as opções avançadas de configuração

en: Submit URL:
pt: Enviar o URL:

en: Activate Search Page
pt: Activar a Página de Procura

en: Close Current Search
pt: Fechar a Pesquisa Actual

en: Close
pt: Fechar

en: Close All Searches
pt: Fechar Todas as Pesquisas

en: Close All
pt: Fechar Tudo

en: Option
pt: Opção

en: Value
pt: Valor

en: Speed
pt: Velocidade

en: Received
pt: Recebido

en: Last seen
pt: Vista pela última vez

en: Age
pt: Idade

en: &Pause
pt: &Pausa

en: &Resume
pt: Continua&r

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Re&name
pt: Mudar o &Nome

en: Ren&ame To...
pt: Mud&ar o Nome Para...

en: Re&try Connect
pt: Repe&tir a Ligação

en: Pre&view
pt: Ante&visão

en: Verify Chunks
pt: Verificar os Blocos

en: Get &Format Info
pt: Obter a Informação do &Formato

en: &Hide Paused Downloads
pt: Esconder as Transferê&ncias em Pausa

en: Show Only Paused Downloads
pt: Mostrar Apenas as Transferências em Pausa

en: Sort Downloading Files First
pt: Colocar os Ficheiros em Transferência Primeiro

en: Sort Paused Files Last
pt: Colocar os Ficheiros em Pausa no Fim

en: Priorit&y
pt: Pr&ioridade

en: Very L&ow Priority
pt: Prioridade Muit&o Baixa

en: &Low Priority
pt: Prioridade &Baixa

en: &Normal Priority
pt: Prioridade &Normal

en: &High Priority
pt: Prioridade &Alta

en: &Very High Priority
pt: Prioridade Muito A&lta

en: &Open
pt: &Abrir

en: &Commit
pt: En&viar

en: Commit &As...
pt: Envi&ar Como...

en: Activate Downloads Page
pt: Activar a Página de Recepções

en: Are you sure you want to cancel these files?
pt: Deseja mesmo cancelar estes ficheiros?

en: Cancel Downloads
pt: Cancelar as Recepções

en: Download completed: %1
pt: Obtenção completa: %1

en: Download added: %1
pt: Obtenção adicionada: %1

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: Users
pt: Utilizadores

en: Files
pt: Ficheiros

en: Description
pt: Descrição

en: Address
pt: Endereço

en: Port
pt: Porto

en: Score
pt: Pontuação

en: Preferred
pt: Preferido

en: &Connect to Server
pt: &Ligar ao Servidor

en: &Disconnect From Server
pt: &Desligar do Servidor

en: &Add Server...
pt: &Adicionar um Servidor...

en: &Remove Server
pt: &Remover o Servidor

en: Remove &Old Servers
pt: Rem&over os Servidores Antigos

en: &Blacklist Server
pt: Colocar Servidor na Lista &Negra

en: Re&name Server
pt: Mudar o &Nome do Servidor

en: Toggle &Preferred
pt: Comutar o &Preferido

en: &Hide Disconnected Servers
pt: Esconder os Servidores &Desligados

en: Hide B&lacklisted Servers
pt: Esconder os Servidores na &Lista Negra

en: Activate Servers Page
pt: Activar a Página de Servidores

en: &Search for Friend...
pt: &Procurar por Amigo...

en: C&onnect to Friend
pt: Ligar ao Amig&o

en: Open Friend &Chat
pt: Abrir &Conversa com Amigo

en: &Remove Friend
pt: &Remover o Amigo

en: Remove All Friends
pt: Remover Todos os Amigos

en: Activate Friends Page
pt: Activar a Página de Amigos

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Search for Friend
pt: Procurar por Amigo

en: Enter the name of the friend you are searching for:
pt: Indique o nome do amigo que procura:

en: Should all friends be removed?
pt: Devem ser removidos todos os amigos?

en: Remove all Friends
pt: Remover Todos os Amigos

en: Requests
pt: Pedidos

en: Keywords:
pt: Palavras-chave:

en: Min size:
pt: Tamanho mínimo:

en: Max size:
pt: Tamanho máximo:

en: Media:
pt: Meio:

en: Artist:
pt: Artista:

en: Title:
pt: Título:

en: Album:
pt: Álbum:

en: Bitrate:
pt: Taxa de dados:

en: <h2>WARNING</h2>
    <p>Peer-to-peer networks, particularly those accessible via KMLDonkey, may contain material which you may be legally prohibited from downloading or redistributing. It is your responsibility to verify that any material you download from any peer-to-peer network is being made available to you lawfully. It is also your responsibility to verify that you have the legal right to redistribute any material which you make available to others via any peer-to-peer networks. In short, it is your responsibility to use this software in accordance with applicable laws where you live, including copyright law.</p>
    <h3>RESTRICTIONS</h3>
    <p>The authors of this software intend it to be used for the lawful exchange of data, art, software and other documents or works which may be lawfully distributed to third parties. The authors will not support, and strongly discourage, any use of this software to violate copyright or other intellectual property laws. In particular, the authors discourage any transmission of any material in violation of any applicable intellectual property law or regulation. Each user is assumed to comply with such rules and restrictions as well as the rules and restrictions applicable to the P2P networks or services connected directly or indirectly to this software.</p>
    <h3>DISCLAIMER OF LIABILITY</h3>
    <p>The authors of this software do not and cannot exercise any control whatsoever over the content of the information exchanged using this software. The authors make no warranties of any kind, whether expressed or implied, for the service this software is providing or for the data exchanged with the assistance of this software. The authors cannot be held responsible for any claims resulting from the user's conduct and/or use of the software which is in any manner unlawful or which damages such user or any other party.</p>
pt: <h2>AVISO</h2>
    <p>A rede 'peer-to-peer', particularmente as acessíveis utilizando o KMLDonkey, podem conter material o qual você está legalmente proibido de transferir ou redistribuir. É sua responsabilidade verificar que o material que transfere de qualquer rede 'perr-to-peer' lhe é disponibilizado de forma legal. É também sua responsabilidade verificar se tem o direito legal para redistribuir qualquer material que torne disponível a outros via redes 'peer-to-peer'. Resumindo, é sua responsabilidade pessoal verificar que utiliza este programa de acordo com o copyright e outras leis de propriedade intelectual aplicáveis.</p>
    <h3>RESTRIÇÕES</h3>
    <p>Os autores deste programa pretende que este seja utilizado para a troca legal de dados, arte, programas e outros documentos ou trabalhos que podem ser distribuídos de forma legal a terceiros. Os autores não suportam, e desencorajam fortemente, qualquer utilização deste programa para violar copyright ou outras leis de propriedades intelectual. Em particular, os autores desencorajam qualquer transmissão de qualquer material em violação de qualquer lei ou regulamente de propriedade intelectual aplicável. É assumido que cada utilizador obedece a tais regras e restrições bem como às regras e restrições aplicáveis às redes ou serviços P2P a que ligue directamente ou indirectamente este programa.</p>
    <h3>RESPONSABILIDADE</h3>
    <p>Os autores deste programa não exercem nem podem exercer qualquer controlo sobre o conteúdo das informações trocadas utilizam este programa. Os autores não fazem qualquer garantia de qualquer tipo, quer expressa ou implícita, pelo serviço que este programa efectua ou pelos dados trocados com a ajuda deste programa. Os autores não podem ser considerados responsáveis por quaisquer queixas resultantes da conduta do utilizador e/ou da utilização do programa de forma ilegal ou que causa danos ao utilizador ou a outra parte.</p>

en: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco and Christian Muehlhaeuser</p>
pt: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer e Christian Muehlhaeuser</p>

en: <p>This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.</p><p>This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.</p><p>You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>
pt: <p>Este programa é software livre. Pode ser redistribuído e/ou modificado ao abrigo da GNU General Public License, tal como está publicada pela Free Software Foundation, quer se trate da versão 2 da Licença, ou (por opção do utilizador) de uma versão mais recente.</p><p>Este programa é distribuído com o propósito de vir a ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; nem mesmo as garantias implícitas de FORNECIMENTO DE COMPONENTES E/OU ACESSÓRIOS ou de AJUSTE PARA UM FIM ESPECÍFICO. Para mais pormenores, consultar a GNU General Public License.</p><p>Deverá ter sido distribuída uma cópia da GNU General Public License juntamente com este programa. Se não, contacte a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02111-1301, EUA.</p>

en: Activate Console Page
pt: Activar a Página da Consola

en: Add a new item to the list
pt: Adicionar um novo item à lista

en: Remove selected item from list
pt: Remover o item seleccionado da lista

en: &Up
pt: S&ubir

en: Move selected item up
pt: Subir o item seleccionado

en: &Down
pt: &Descer

en: Move selected item down
pt: Descer o item seleccionado

en: Search for
pt: Procurar por

en: Search for regular expression...
pt: Procurar por expressão regular...

en: Replace with
pt: Substituir com

en: Replace searched regular expression with...
pt: Substituir a expressão regular procurada com...

en: Search filehash
pt: Procura 'hash' de ficheiro

en: Search keyword
pt: Procurar palavra chave

en: Search hits: %1
pt: Ocorrências da procura: %1

en: Source hits: %1
pt: Ocorrências da fonte: %1

en: Size: %1
pt: Tamanho: %1

en: Max size: %1
pt: Tamanho máximo: %1

en: Submit URLs
pt: Enviar os URLs
