kmldonkey - en to pt_BR translation catalogue (380 entries)

en: Add Server
pt_BR: Adicionar Servidor

en: &Address:
pt_BR: &Endereço:

en: &Port:
pt_BR: &Porta:

en: &Network:
pt_BR: &Rede:

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

en: Network
pt_BR: Rede

en: File type
pt_BR: Tipo do Arquivo

en: Format
pt_BR: Formato

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Download As
pt_BR: Baixa Como

en: Choose a filename for the new download:
pt_BR: Escolher um nome do arquivo para o novo download:

en: File Information
pt_BR: Informação do Arquivo

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Complete:
pt_BR: Completo:

en: Downloaded:
pt_BR: Baixado:

en: Speed:
pt_BR: Velocidade:

en: Format:
pt_BR: Formato:

en: Comment:
pt_BR: Comentário:

en: Alt. names:
pt_BR: Alt. nomes:

en: Size:
pt_BR: Tamanho:

en: Network:
pt_BR: Rede:

en: Sources
pt_BR: Fontes

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Alternative Names
pt_BR: Nomes alternativos

en: Use This &Name
pt_BR: Usar este &nome

en: &Colored list
pt_BR: Lista &colorida

en: Server
pt_BR: Servidor

en: &Not connected:
pt_BR: &Não conectado:

en: Color for disconnected servers
pt_BR: Cor para os servidores desconectados

en: &Blacklisted:
pt_BR: Listado na lista &negra

en: Connectin&g:
pt_BR: Conectan&do:

en: C&onnected:
pt_BR: C&onectado:

en: Color for connected servers
pt_BR: Cor para os servidores conectados

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Threshold:
pt_BR: Limite:

en: Downloaded
pt_BR: Baixados

en: &Downloading:
pt_BR: &Baixando:

en: &Looking:
pt_BR: &Procurando:

en: Not &available:
pt_BR: Não &disponível:

en: &Queued:
pt_BR: &Na fila:

en: &Paused:
pt_BR: &Pausado:

en: &Complete:
pt_BR: &Completo:

en: &No sources:
pt_BR: &Sem fontes:

en: Console font:
pt_BR: Fonte do terminal:

en: Font used for the console
pt_BR: Fonte usada no terminal

en: List font:
pt_BR: Fonte da lista:

en: Font used for the lists
pt_BR: Fonte usada para as listas

en: KMLDonkey Preferences
pt_BR: Preferências do KMLDonkey

en: General
pt_BR: Geral

en: General Configuration
pt_BR: Configuração geral

en: Lists
pt_BR: Listas

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefListsPage)
en: List Configuration
pt_BR: Configuração da lista

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefSearchPage)
en: Search Configuration
pt_BR: Configuração da Pesquisa

en: Autorename
pt_BR: Renomear automaticamente

en: Autorename Configuration
pt_BR: Configuração do renomear automaticamente

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Color Configuration
pt_BR: Configuração de cores

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Font Configuration
pt_BR: Configuração de fontes

en: Choose...
pt_BR: Escolher...

en: Move backward through the page history
pt_BR: Mover para trás através da página de histórico

en: Move forward through the page history
pt_BR: Mover para frente através da página de histórico

en: Go to the original page
pt_BR: Ir para a página original

en: &Refresh Shared File List
pt_BR: &Recarregar Lista de Arquivos Compartilhados

en: Refresh U&ploaders List
pt_BR: Recarregar Lista de E&nviadores

en: &Shared Folders...
pt_BR: &Pastas Compartilhadas...

en: Activate Uploads Page
pt_BR: Ativar Paginas de Envios

en: Uploads
pt_BR: Envios

en: Messages from core about applied changes.
pt_BR: Mensagens do core sobre mudanças aplicadas.

en: Shared Folders
pt_BR: Pastas compartilhadas

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Priority
pt_BR: Prioridades

en: &Add
pt_BR: &Adicionar

en: Add shared folder
pt_BR: Adicionar pasta compartilhada

en: &Remove
pt_BR: &Remover

en: Remove shared folder
pt_BR: Remover pasta compartilhada

en: Folder:
pt_BR: Pasta:

en: Browse folders
pt_BR: Navegar pelas pastas

en: Priority:
pt_BR: Prioridade:

en: Select Folder
pt_BR: Selecionar Pasta

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Friend
pt_BR: Amigo

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Not connected
pt_BR: Não conectado

en: Connecting
pt_BR: Conectando

en: Initiating
pt_BR: Inicializando

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Queued: %1
pt_BR: Em Fila: %1

en: New host
pt_BR: Novo hospedeiro

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Blacklisted
pt_BR: Listado na lista negra

en: Unknown: %1
pt_BR: Desconhecido: %1

en: Name
pt_BR: Nome

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Location
pt_BR: Localização

en: State
pt_BR: Estado

en: Currently downloading
pt_BR: Baixando atualmente

en: &Add to Friends
pt_BR: &Adicionar a Amigos

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
pt_BR: Não disponível

en: Server connected/total
pt_BR: Servidor conectado/total

en: Files downloading/finished
pt_BR: Arquivos concluídos/baixando

en: Shared files total
pt_BR: Total de arquivos compartilhados

en: Transfer down/up
pt_BR: Enviado/recebido

en: Speed down/up
pt_BR: Velocidade enviado/recebido

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
pt_BR: Servidores

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:134 i18n: ectx: Menu (download_actions)
en: Downloads
pt_BR: Baixas

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
pt_BR: Amigos

en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

en: Console
pt_BR: Terminal

en: &Show Toolbar
pt_BR: Mostrar a &barra de ferramentas

en: Connections...
pt_BR: Conexões...

en: Connections
pt_BR: Conexões

en: &Connect to Core
pt_BR: &Conectar ao Core

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: &Disconnect From Core
pt_BR: &Desconectar do principal

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: &Kill Core
pt_BR: &Matar o Core

en: Kill
pt_BR: Matar

en: &Submit URLs...
pt_BR: &Submeter URLs...

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit Collection File...
pt_BR: Enviar o arquivo da coleção...

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Submit Torrent File...
pt_BR: Enviar o arquivo torrent...

en: Configure MLDonkey...
pt_BR: Configurar o MLDonkey...

en: Activate Page %1
pt_BR: Ativar Página %1

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Copy to Clipboard as &URL
pt_BR: Copiar para Área de transferência com &URL

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy to Clipboard as HTML
pt_BR: Copiar para a área de transferência como HTML

en: Copy to Clipboard as Hash
pt_BR: Copiar para a área de transferência como Hash

en: Download
pt_BR: Baixa

en: Force Download
pt_BR: Forçar download

en: Force
pt_BR: Forçar

en: Download As...
pt_BR: Baixar como...

en: File Information...
pt_BR: Informações do arquivo...

en: Info
pt_BR: Informações

en: Really kill the MLDonkey-Core?
    
    Be warned, that you cannot restart the core with KMLDonkey.
pt_BR: Quer realmente matar o Core do MLDonkey?
    
    Esteja avisado, que você não pode reinicializar o core com o KMLDonkey.

en: Kill Core
pt_BR: Matar Core

en: Open Collection File
pt_BR: Abrir o arquivo da coleção

en: Failed to open collection file %1.
pt_BR: Falha na abertura do arquivo da coleção %1.

en: Open Torrent File
pt_BR: Abrir o arquivo torrent

en: You must connect to a running MLDonkey core before you can configure it.
pt_BR: Você deve conectar a um core do MLDonkey que esteje sendo executado antes de poder configurar ele.

en: Connecting with %1 ...
pt_BR: Conectando com %1...

en: <b>Disconnected.</b>
pt_BR: <b>Desconectado.</b>

en: Authentication error. Incorrect name or password.
pt_BR: Erro de autenticação. Nome ou senha incorretos.

en: Connection to the core was refused. Are you sure it is running?
pt_BR: Conexão ao core foi recusada. Você tem certeza que ele está sendo executado?

en: Host '%1' not found.
pt_BR: Máquina '%1' não encontrada.

en: No Host defined.
pt_BR: Nenhuma máquina definida.

en: A read error occurred when communicating with the core. The connection has been terminated.
pt_BR: Um erro de leitura ocorreu quando comunicava com o core. A conexão foi terminada.

en: Your mldonkey core uses an obsolete communication protocol. Please upgrade it to a more recent version.
pt_BR: O core do seu mldonkey usa um protocolo de comunicações obsoleto. Por favor atualize ele para uma versão mais recente.

en: Hostname: <b>%1</b><br>Host Address: <b>%2</b><br>Host Port: <b>%3</b><br>Username: <b>%4</b><br>Core Version: <b>%7</b><br>Current GUI Protocol: <b>%5</b><br>Core's GUI Protocol: <b>%6</b>
pt_BR: Nome da máquina: <b>%1</b><br>Endereço da máquina: <b>%2</b><br>Porta: <b>%3</b><br>Nome do usuário: <b>%4</b><br>Versão do núcleo: <b>%7</b><br>Protocolo de interface atual: <b>%5</b><br>Protocolo da interface principal: <b>%6</b>

en: Connected %1
pt_BR: Conectado %1

en: Server %1
pt_BR: Servidor %1

en: Files %1
pt_BR: Arquivos %1

en: Shared %1
pt_BR: %1 compartilhado

en: Transfer %1
pt_BR: Transferir %1

en: Speed %1
pt_BR: Velocidade %1

en: Unable to construct a GUI element. Your KMLDonkey installation is incomplete.
pt_BR: Não foi possível construir um elemento da interface. Sua instalação do KMLDonkey está incompleta.

en: Unable to construct a requested GUI element. This is most likely because the GUI specification data file (kmldonkeyui.rc) has been installed in the wrong location, or has not been installed at all. If you installed KMLDonkey from a binary package, please report this to the packager at once. If you installed from source, check that you configured KMLDonkey to use the same install prefix as your KDE installation (see the README file accompanying the KMLDonkey source for details), and that your system does not keep KDE files in non-standard locations (Mandriva Linux systems, in particular, are known to do this).
pt_BR: Não foi possível construir um elemento pedido da interface. Isto é muito provavelmente porque o arquivo de dados de especificação da GUI (kmldonkeyui.rc) tenha sido instalado na localização errada ou não tenha sido instalado completamente. Se você instalou o KMLDonkey do pacote binário, por favor reporte isto para o empacotador. Se você instalou do fonte, verifique que você configurou KMLDonkey para o mesmo prefixo de instalação como sua instalação do KDE (veja o arquivo README que acompanha o fonte do KMLDonkey para mais detalhes) e que seu sistema não ignore arquivos do KDE em localizações não-padrão (Mandrake Linux, em particular, está fazendo isto).

en: MLDonkey Configuration
pt_BR: Configuração do MLDonkey

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
pt_BR: Redes

en: Select File Name
pt_BR: Selecionar Nome do Arquivo

en: &Preview
pt_BR: &Visualização

en: New name:
pt_BR: Novo nome:

en: An MLDonkey frontend for the KDE desktop.
pt_BR: Uma interface gráfica do MLDonkey para o desktop do KDE.

en: Copyright (C) 2003 - 2008 The KMLDonkey Authors
pt_BR: Copyright (C) 2003 - 2008 Os autores do KMLDonkey

en: Maintainer & Developer
pt_BR: Mantenedor e desenvolvedor

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Developer & Project Founder
pt_BR: Desenvolvedor e fundador do projeto

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
pt_BR: Não conectado

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
pt_BR: Conectando

[ctx: initiating connection to host]
en: Initiating
pt_BR: Inicializando

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
pt_BR: Baixando

[ctx: connected to host]
en: Connected
pt_BR: Conectado

[ctx: we're at this position in client's queue]
en: Queued: %1
pt_BR: Na fila: %1

[ctx: new host added to list]
en: New host
pt_BR: Nova máquina

[ctx: host has been removed]
en: Removed
pt_BR: Removido

[ctx: host is blacklisted]
en: Blacklisted
pt_BR: Na lista negra

[ctx: unknown host state (unknown ID code)]
en: Unknown (%1)
pt_BR: Desconhecido (%1)

en: Uploaded
pt_BR: Enviado

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Unknown file
pt_BR: Arquivo desconhecido

[ctx: looking for file sources]
en: Looking
pt_BR: Procurando

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
pt_BR: Baixando

[ctx: file is paused]
en: Paused
pt_BR: Pausado

[ctx: file is complete]
en: Complete
pt_BR: Concluído

[ctx: file is being shared]
en: Shared
pt_BR: Compartilhado

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
pt_BR: Cancelado

[ctx: new file added to list]
en: New
pt_BR: Novo

[ctx: file has been aborted with a reason]
en: Aborted: %1
pt_BR: Interrompido: %1

[ctx: file has been queued]
en: Queued
pt_BR: Na fila

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown server
pt_BR: Servidor desconhecido

en: high
pt_BR: alto

en: low
pt_BR: baixo

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Unknown client
pt_BR: Cliente desconhecido

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
pt_BR: Amigo

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
pt_BR: Contato

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: this friend's file list is present]
en: Files listed
pt_BR: Arquivos listados

en: Do you want to rename "%1" to "%2"?
pt_BR: Você quer renomear "%1" para "%2"?

en: Rename download
pt_BR: Renomear baixa

en: Max hits:
pt_BR: Máx. de hits:

[ctx: search type]
en: Type:
pt_BR: Tipo:

[ctx: remote search]
en: Remote
pt_BR: Remoto

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
pt_BR: Subscrever

en: All Networks
pt_BR: Todas Redes

[ctx: start a search]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Rates
pt_BR: Taxas

en: Clients
pt_BR: Clientes

en: Unknown file.
pt_BR: Arquivo desconhecido.

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt_BR: &Arquivo

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt_BR: &Editar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:24 i18n: ectx: Menu (servers)
en: Se&rvers
pt_BR: Se&rvidores

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:40 i18n: ectx: Menu (downloads)
en: &Downloads
pt_BR: &Baixas

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:70 i18n: ectx: Menu (uploads)
en: Sh&ares
pt_BR: Comp&artilhamentos

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:77 i18n: ectx: Menu (friends)
en: Fr&iends
pt_BR: Am&igáveis

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt_BR: &Configurações

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:161 i18n: ectx: Menu (downloaded_actions)
en: Completed Files
pt_BR: Arquivos Completados

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:173 i18n: ectx: Menu (upload_actions)
en: Shared Files
pt_BR: Arquivos Compartilhados

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:184 i18n: ectx: Menu (uploaders_actions)
en: Uploaders
pt_BR: Enviadores

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:221 i18n: ectx: Menu (friend_share_actions)
en: Friend Shares
pt_BR: Compartilhamentos Amigáveis

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Server List
pt_BR: Lista de servidores

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: If you turn this on, disconnected servers will be hidden in the server list.
pt_BR: Se você ligar isto, somente servidores desconectados serão ocultos na lista de servidores.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: Hide disconnected servers
pt_BR: Ocultar servidores desconectados

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:38 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: If you turn this on, blacklisted servers will be hidden in the server list.
pt_BR: Se você ligar isto, somente servidores de listas negras (sites proibidos) serão ocultos na lista de servidores.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: Hide blacklisted servers
pt_BR: Ocultar servidores de listas negras

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoServerResortCheckbox)
en: Automatically re-sort server list:
pt_BR: Reordenar automaticamente a lista de servidores:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:66 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, serverResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:149 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, downloadResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:191 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInpu
en:  seconds
pt_BR:  segundos

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox4)
en: Download List
pt_BR: Lista de Downloads

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressbarCheckBox)
en: Display progress bar in percentage column
pt_BR: Exibir barra de progresso na coluna de porcentagem

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: If you turn this on, paused downloads will be hidden in the download list.
pt_BR: Se você ligar isto, os downloads pausados serão ocultos na lista de downloads.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: Hide &paused downloads
pt_BR: Esconder baixas &parados

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:104 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: If you turn this on, only paused downloads will be shown in the download list - unless you also turn on "Hide paused downloads," which will give you an empty list.
pt_BR: Se você ligar isto, somente os downloads pausados serão mostrados na lista de downloads - a menos que você ligue também a opção "Ocultar downloads pausados", que fornecerá a você uma lista vazia.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: Show only paused downloads
pt_BR: Mostrar somente downloads pausados

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortDownloadingFirstCheckBox)
en: Sort downloading files first
pt_BR: Ordenar arquivos que estão baixando primeiro

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortPausedLastCheckBox)
en: Sort paused files last
pt_BR: Ordenar arquivos pausados por último

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownloadResortCheckbox)
en: Automatically re-sort download list:
pt_BR: Reordenar automaticamente a lista de downloads:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:164 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Upload Lists
pt_BR: Listas de Envios

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: The lists on the upload page can be updated manually (to save bandwidth) or automatically.
pt_BR: As listas na página de envios pode ser atualizada manualmente (para salvar largura da banda) ou automaticamente.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: Automatically &update upload lists:
pt_BR: Atualizar automaticamente listas de &envios:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:185 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, updateFrequencyEntry)
en: How often the upload lists should be updated.
pt_BR: Com que frequência as listas de envios devem ser atualizadas?

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox3)
en: Search Settings
pt_BR: Definições da Pesquisa

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: When a new search is started, open the search page in front of any other pages.
pt_BR: Quando uma nova pesquisa estiver começado, abrir a página de pesquisa na frente de outras páginas.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: Open new search pages in &front
pt_BR: Abrir novas páginas de pesquisa na &frente

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: Close all open searches if KMLDonkey is disconnected from the core.
pt_BR: Fechar todas pesquisas abertas se o KMLDonkey estiver desconectado do core.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: &Close search pages on disconnect
pt_BR: &Fechar páginas de pesquisa na desconexão

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showNumbersOnTabsCheckbox)
en: Show number of search &results in tab title
pt_BR: Mostrar número de &resultados da pesquisa no título da tabulação

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubmitURLCheckbox)
en: Show the "Submit &URL" entry box
pt_BR: Mostrar a caixa de entrada "&Submeter URL"

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
pt_BR: Preferências Gerais

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Interface Settings
pt_BR: Definições da Interface

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showToolbarCheckbox)
en: Show the &toolbar
pt_BR: Mostrar a barra de ferramen&tas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showStatusbarCheckbox)
en: Show the &status bar
pt_BR: Mostrar a barra de &status

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statusbarLabelsCheckbox)
en: Show &labels in the status bar
pt_BR: Mostrar rótu&los na barra de status

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayiconCheckBox)
en: Show tray icon
pt_BR: Mostrar ícone no painel do sistema

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayOnCloseCheckBox)
en: Minimize to tray icon on close
pt_BR: Minimizar o ícone no painel ao fechar

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: If connection to the core fails or is lost, should KMLDonkey keep trying to reestablish contact until it succeeds?
pt_BR: Se conexão ao core falha ou perder, quer que o KMLDonkey fique tentando restabelecer contato até conseguir?

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: Always stay &connected
pt_BR: Sempre está &conectado

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Page View Mode:
pt_BR: Modo de exibição de página:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
pt_BR: Lista

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
pt_BR: Árvore

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tabbed
pt_BR: Em aba

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
pt_BR: Definições Avançadas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Text &encoding:
pt_BR: Codificação de T&exto:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: The character set to use to decode the strings sent by the core.
pt_BR: O conjunto de caracteres a ser usado para decodificar as strings enviadas pelo core.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:161 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: <p>Although MLDonkey does not understand about character encodings, you may well encounter text on the Donkey network that has been encoded in various national character sets. While you should, in general, use the ISO 8859-1 encoding - the de-facto network standard - you can choose a different character encoding here if you expect most of the text you encounter to be encoded in a certain national character set.</p>
    <p><b>Note:</b> Changing this causes KMLDonkey to reconnect to the core. Changing it to something incompatible with the ISO 8859-1 character set <em>may</em> cause unpredictable behavior.</p>
pt_BR: <p>Embora o MLDonkey não entenda sobre codificações de caracteres, você pode encontrar texto na rede Donkey que tenha sido codificado em várias definições nacionais de caracteres. Você pode, em geral, usar a codificação ISO-8859-1, que é a padrão de fato da rede, você pode escolher uma codificação diferente aqui, se você espera que a maioria do texto que você encontrar esteja codificado em uma certa definição nacional de caracteres.</p>
    <p><b>Observação:</b> Mudando isto fará com que o KMLDonkey se reconecte ao core (parte principal). Mudando-o para alguma codificação incompatível com o conjunto de caracteres ISO 8859-1 <em>pode</em> causar comportamento instável.</p>

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:170 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable the statistics page
pt_BR: Habilitar a página de estatísticas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable st&atistics
pt_BR: Habilitar es&tatísticas

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable the advanced MLDonkey configuration dialog that lets you configure more MLDonkey options.
pt_BR: Habilitar o diálogo avançado de configuração do MLDonkey que permite você configurar mais opções do MLDonkey.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable &advanced configuration options
pt_BR: Habilitar opções de configurações &avançadas

en: Submit URL:
pt_BR: Enviar URL:

en: Activate Search Page
pt_BR: Ativar Página de Pesquisa

en: Close Current Search
pt_BR: Fechar a pesquisa atual

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close All Searches
pt_BR: Fechar todas as pesquisas

en: Close All
pt_BR: Fechar tudo

en: Option
pt_BR: Opção

en: Value
pt_BR: Valor

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Received
pt_BR: Recebido

en: Last seen
pt_BR: Último Visto

en: Age
pt_BR: Idade

en: &Pause
pt_BR: &Parar

en: &Resume
pt_BR: &Continuar

en: &Cancel
pt_BR: &Cancelar

en: Re&name
pt_BR: Re&nomear

en: Ren&ame To...
pt_BR: Renome&ar Para...

en: Re&try Connect
pt_BR: Conec&tar De Novo

en: Pre&view
pt_BR: &Visualização

en: Verify Chunks
pt_BR: Verificar Pedaços

en: Get &Format Info
pt_BR: Obter Informações sobre &Formato

en: &Hide Paused Downloads
pt_BR: &Esconder Downloads Parados

en: Show Only Paused Downloads
pt_BR: Mostrar somente downloads pausados

en: Sort Downloading Files First
pt_BR: Ordenar pelos arquivos que estão baixando primeiro

en: Sort Paused Files Last
pt_BR: Ordenar os arquivos pausados por último

en: Priorit&y
pt_BR: P&rioridade

en: Very L&ow Priority
pt_BR: Prioridade Muito Bai&xa

en: &Low Priority
pt_BR: Prioridade &Baixa

en: &Normal Priority
pt_BR: Prioridade &Normal

en: &High Priority
pt_BR: Prioridade A&lta

en: &Very High Priority
pt_BR: Prioridade Muito &Alta

en: &Open
pt_BR: &Abrir

en: &Commit
pt_BR: &Submeter

en: Commit &As...
pt_BR: Submeter &Como...

en: Activate Downloads Page
pt_BR: Ativar a página de downloads

en: Are you sure you want to cancel these files?
pt_BR: Você tem certeza que quer cancelar estes arquivos?

en: Cancel Downloads
pt_BR: Cancelar Baixas

en: Download completed: %1
pt_BR: Download completo: %1

en: Download added: %1
pt_BR: Download adicionado: %1

en: Server name
pt_BR: Nome do Servidor

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Port
pt_BR: Porta

en: Score
pt_BR: Classificação

en: Preferred
pt_BR: Preferido

en: &Connect to Server
pt_BR: &Conectar ao Servidor

en: &Disconnect From Server
pt_BR: &Desconectar Do Servidor

en: &Add Server...
pt_BR: &Adicionar Servidor...

en: &Remove Server
pt_BR: &Remover Servidores

en: Remove &Old Servers
pt_BR: Remover Servidores &Antigos

en: &Blacklist Server
pt_BR: &Servidor de lista negra

en: Re&name Server
pt_BR: Re&nomear o servidor

en: Toggle &Preferred
pt_BR: Alternar &preferido

en: &Hide Disconnected Servers
pt_BR: &Ocultar Servidor Desconectados

en: Hide B&lacklisted Servers
pt_BR: Ocultar Servidores de &Lista Negra

en: Activate Servers Page
pt_BR: Ativar Página de Servidores

en: &Search for Friend...
pt_BR: Pes&quisar por Amigo...

en: C&onnect to Friend
pt_BR: C&onectar para Amigo

en: Open Friend &Chat
pt_BR: Abrir &Bate-papo com Amigo

en: &Remove Friend
pt_BR: &Remover Amigo

en: Remove All Friends
pt_BR: Remover todos os amigos

en: Activate Friends Page
pt_BR: Ativar Página de Amigos

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Search for Friend
pt_BR: Pesquisar por Amigo

en: Enter the name of the friend you are searching for:
pt_BR: Entrar com o nome do amigo que você está procurando:

en: Should all friends be removed?
pt_BR: Todos os amigos devem ser removidos?

en: Remove all Friends
pt_BR: Remover todos Amigos

en: Requests
pt_BR: Requisitos

en: Keywords:
pt_BR: Palavras-chaves:

en: Min size:
pt_BR: Tamanho mín.:

en: Max size:
pt_BR: Tamanho máx.:

en: Media:
pt_BR: Mídia:

en: Artist:
pt_BR: Artista:

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Album:
pt_BR: Álbum:

en: Bitrate:
pt_BR: Taxa de bits:

en: <h2>WARNING</h2>
    <p>Peer-to-peer networks, particularly those accessible via KMLDonkey, may contain material which you may be legally prohibited from downloading or redistributing. It is your responsibility to verify that any material you download from any peer-to-peer network is being made available to you lawfully. It is also your responsibility to verify that you have the legal right to redistribute any material which you make available to others via any peer-to-peer networks. In short, it is your responsibility to use this software in accordance with applicable laws where you live, including copyright law.</p>
    <h3>RESTRICTIONS</h3>
    <p>The authors of this software intend it to be used for the lawful exchange of data, art, software and other documents or works which may be lawfully distributed to third parties. The authors will not support, and strongly discourage, any use of this software to violate copyright or other intellectual property laws. In particular, the authors discourage any transmission of any material in violation of any applicable intellectual property law or regulation. Each user is assumed to comply with such rules and restrictions as well as the rules and restrictions applicable to the P2P networks or services connected directly or indirectly to this software.</p>
    <h3>DISCLAIMER OF LIABILITY</h3>
    <p>The authors of this software do not and cannot exercise any control whatsoever over the content of the information exchanged using this software. The authors make no warranties of any kind, whether expressed or implied, for the service this software is providing or for the data exchanged with the assistance of this software. The authors cannot be held responsible for any claims resulting from the user's conduct and/or use of the software which is in any manner unlawful or which damages such user or any other party.</p>
pt_BR: <h2>AVISO</h2> <p>Redes peer-to-peer, particularmente aquelas acessíveis via KMLDonkey, podem conter material que você pode estar legalmente proibido de baixar ou redistribuir. É sua responsabilidade verificar se qualquer material baixado de redes deste tipo está sendo colocado disponível dentro da lei. É também de sua responsabilidade verificar se você tem o direito legal para redistribuir qualquer material que você torne disponível a outro via redes peer-to-peer. Em resumo, é de sua responsabilidade usar este software em conformidade com as leis aplicáveis de seu país, incluindo as leis de copyright.</p> 
    <h3>RESTRIÇÕES</h3> <p>Os autores deste software tiveram a intenção de criá-lo para a troca de dados, artes, software e quaisquer outros documentos ou trabalhos que podem ser distribuídos para terceiros dentro da lei. Os autores não darão suporte, e inclusive desencorajam fortemente, o uso deste software para violar leis de copyright ou de propriedade intelectual. Em particular, os autores desencorajam quaisquer transmissões de qualquer material que viole qualquer regulação ou lei de propriedade intelectual aplicável. Assume-se que cada usuário  cumprirá tais regras e restrições, aplicadas para redes P2P ou serviços conectados direta ou indiretamente a este software.</p>
    <h3>DECLARAÇÃO DE RESPONSABILIDADE</h3> <p>Os autores deste software não podem exercer qualquer controle sobre o conteúdo de qualquer informação trocada usando este software. Os autores não fornecem garantias de qualquer tipo, sejam elas expressas ou implícitas, para o serviço que este software está fornecendo ou para os dados obtidos ou enviados com a ajuda deste software. Os autores não podem ser responsabilizados por quaisquer reclamações resultantes da conduta dos usuários e/ou do uso do software, que não está de nenhuma maneira fora da lei, ou pelos danos a tais usuários ou a qualquer outra parte.</p>

en: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco and Christian Muehlhaeuser</p>
pt_BR: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco e Christian Muehlhaeuser</p>

en: <p>This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.</p><p>This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.</p><p>You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>
pt_BR: <p>Este programa é um software livre; você pode redistribuí­-lo e/ou modificá-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU (GPL) tal qual publicada pela Free Software Foundation; seja a versão 2 da referida Licença, ou (à sua vontade) sob qualquer versão mais recente.</p> <p>Este programa é distribuí­do na esperança de que seja útil mas SEM QUALQUER GARANTIA,  nem mesmo a garantia implí­cita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO PARA UM FIM EM PARTICULAR. Veja a Licença Pública Geral GNU para mais detalhes.</p><p>Você deve ter recebido uma cópia da Licença Pública Geral GNU, junto com este programa; se não tiver recebido, escreva para a Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA.</p>

en: Activate Console Page
pt_BR: Ativar Página do Terminal

en: Add a new item to the list
pt_BR: Adicionar um novo item para a lista

en: Remove selected item from list
pt_BR: Remover item selecionado da lista

en: &Up
pt_BR: &Acima

en: Move selected item up
pt_BR: Mover item para cima

en: &Down
pt_BR: &Baixar

en: Move selected item down
pt_BR: Mover item selecionado para baixo

en: Search for
pt_BR: Pesquisar por

en: Search for regular expression...
pt_BR: Pesquisa por expressão regular...

en: Replace with
pt_BR: Substituir com

en: Replace searched regular expression with...
pt_BR: Substituir expressão regular pesquisada com...

en: Search filehash
pt_BR: Pesquisar arquivo hash

en: Search keyword
pt_BR: Pesquisar palavra chave

en: Search hits: %1
pt_BR: Hits de pesquisa: %1

en: Source hits: %1
pt_BR: Hits de fonte: %1

en: Size: %1
pt_BR: Tamanho: %1

en: Max size: %1
pt_BR: Tamanho Máx.: %1

en: Submit URLs
pt_BR: Submeter URLs
