kmldonkey - en to sv translation catalogue (407 entries)

en: Add Server
sv: Lägg till server

en: &Address:
sv: A&dress:

en: &Network:
sv: &Nätverk:

en: Show
sv: Visa

en: File name
sv: Filnamn

en: Size
sv: Storlek

en: Availability
sv: Tillgänglighet

en: Network
sv: Nätverk

en: File type
sv: Filtyp

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hash
sv: Kondensat

en: Download As
sv: Ladda ner som

en: Choose a filename for the new download:
sv: Välj ett filnamn för den nya nerladdningen:

en: File Information
sv: Filinformation

en: File
sv: Arkiv

en: Name:
sv: Namn:

en: Complete:
sv: Färdiga:

en: Downloaded:
sv: Nerladdade:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Alt. names:
sv: Alt. namn:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Network:
sv: Nätverk:

en: ETA:
sv: Ankomst:

en: Sources
sv: Källor

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: download speed in bytes per second]
en: %1b/s
sv: %1 byte/s

en: Alternative Names
sv: Alternativa namn

en: Use This &Name
sv: Använd detta &namn

en: &Enable automatic renaming of downloading files
sv: Aktiv&era automatiskt namnbyte av filer som laddas ner

en: Should downloading files be automatically renamed according to the search and replace list?
sv: Ska namnet på filer som laddas ner automatiskt bytas enligt sök- och ersättningslistan?

en: &Colored list
sv: &Färglagd lista

en: Colorize items in the lists according to their status
sv: Färglägg objekt i listorna enligt deras status

en: &Not connected:
sv: I&nte uppkopplade:

en: Color for disconnected servers
sv: Färg för nerkopplade servrar

en: &Blacklisted:
sv: S&vartlistade:

en: Color for blacklisted servers
sv: Färg för svartlistade servrar

en: Connectin&g:
sv: &Kopplar upp:

en: Color for connecting or initiating servers
sv: Färg för servrar som kopplar upp eller initieras

en: C&onnected:
sv: Uppk&opplade:

en: Color for connected servers
sv: Färg för uppkopplade servrar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:119 i18n: ectx: Menu (search_actions)
en: Search
sv: Sök

en: &Few sources:
sv: &Få källor:

en: The color indicating few sources
sv: Färgen som anger få källor

en: &Many sources:
sv: &Många källor:

en: The color indicating many sources
sv: Färgen som anger många källor

en: &Already done:
sv: Redan kl&ara:

en: Color for already downloaded sources
sv: Färg för redan nerladdade källor

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: The number of sources that will produce the full 'many sources' color
sv: Antal källor som kommer att orsaka den fullständiga färgen 'många källor'

en: Downloaded
sv: Nerladdade

en: &Downloading:
sv: La&ddar ner:

en: Color for active downloads (receiving data)
sv: Färg för aktiva nerladdningar (tar emot data)

en: &Looking:
sv: &Letar:

en: Color for inactive downloads (looking for sources)
sv: Färg för inaktiva nerladdningar (letar efter källor)

en: Not &available:
sv: E&j tillgängliga:

en: Color for downloads that are not available
sv: Färg för nerladdningar som inte är tillgänliga

en: &Queued:
sv: &Köade:

en: Color for queued downloads
sv: Färg för köade nerladdningar

en: &Paused:
sv: &Gör paus:

en: Color for paused downloads
sv: Färg för nerladdningar med paus

en: &Complete:
sv: &Färdiga:

en: The color indicating a complete chunk
sv: Färgen som anger ett färdigt block

en: &No sources:
sv: I&nga källor:

en: The color indicating no sources found
sv: Färgen som anger att inga källor hittades

en: Shaded availability display
sv: Skuggad visning av tillgänglighet

en: Draw a fancier looking shaded availability display bar.
sv: Rita en skuggad stapel med snyggare utseende för visning av tillgänglighet.

en: Shading depth:
sv: Skuggningsdjup:

en: The depth of the availability bar shading - more is darker.
sv: Djupet av skuggning för tillgänglighetsstapeln - mer är mörkare.

en: Color for disconnected sources
sv: Färg för nerkopplade källor

en: Color for blacklisted sources
sv: Färg för svartlistade källor

en: Color for connecting or initiating sources
sv: Färg för källor som ansluter eller initieras

en: Color for queued sources
sv: Färg för köade källor

en: Color for sources being downloaded from
sv: Färg för källorna som laddas ner från

en: Console font:
sv: Teckensnitt för konsol:

en: Font used for the console
sv: Teckensnitt använt i konsol

en: List font:
sv: Teckensnitt för listor:

en: Font used for the lists
sv: Teckensnitt använt för listorna

en: KMLDonkey Preferences
sv: Inställningar av KMLDonkey

en: General
sv: Allmänt

en: General Configuration
sv: Allmän inställning

en: Lists
sv: Listor

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefListsPage)
en: List Configuration
sv: Listinställning

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefSearchPage)
en: Search Configuration
sv: Sökinställning

en: Autorename
sv: Automatiskt namnbyte

en: Autorename Configuration
sv: Inställning av automatiskt namnbyte

en: Colors
sv: Färger

en: Color Configuration
sv: Färginställning

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Font Configuration
sv: Teckensnittsinställning

en: Choose...
sv: Välj...

en: Move backward through the page history
sv: Gå tillbaka genom sidhistoriken

en: Move forward through the page history
sv: Gå framåt genom sidhistoriken

en: Go to the original page
sv: Gå till ursprunglig sida

en: &Refresh Shared File List
sv: &Uppdatera lista över delade filer

en: Refresh U&ploaders List
sv: U&ppdatera lista över uppladdningar

en: &Shared Folders...
sv: &Delade kataloger...

en: Activate Uploads Page
sv: Aktivera uppladdningssida

en: Uploads
sv: Uppladdningar

en: Messages from core about applied changes.
sv: Meddelande från kärnan om tillämpade ändringar.

en: Shared Folders
sv: Delade kataloger

en: Folder
sv: Katalog

en: Priority
sv: Prioritet

en: &Add
sv: &Lägg till

en: Add shared folder
sv: Lägg till delad katalog

en: &Remove
sv: Ta &bort

en: Remove shared folder
sv: Ta bort delad katalog

en: Folder:
sv: Katalog:

en: Browse folders
sv: Bläddra i kataloger

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Select Folder
sv: Välj katalog

en: Unknown
sv: Okänd

en: Friend
sv: Vän

en: Contact
sv: Kontakt

en: Not connected
sv: Inte uppkopplad

en: Connecting
sv: Kopplar upp

en: Initiating
sv: Initierar

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Connected
sv: Uppkopplad

en: Queued: %1
sv: Köad: %1

en: New host
sv: Ny värddator

en: Removed
sv: Borttagen

en: Blacklisted
sv: Svartlistad

en: Unknown: %1
sv: Okänd: %1

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Location
sv: Plats

en: State
sv: Stat

en: Software
sv: Programvara

en: Currently downloading
sv: Nerladdning pågår

en: &Add to Friends
sv: &Lägg till bland vänner

[ctx: Core version string not (yet) available]
en: Not Available
sv: Ej tillgänglig

en: Server connected/total
sv: Antal anslutna servrar/Totalt antal servrar

en: Files downloading/finished
sv: Filer som laddas ner/är klara

en: Shared files total
sv: Totalt antal utdelade filer

en: Transfer down/up
sv: Överföring ner/upp

en: Speed down/up
sv: Hastighet ner/upp

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:100 i18n: ectx: Menu (server_actions)
en: Servers
sv: Servrar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:134 i18n: ectx: Menu (download_actions)
en: Downloads
sv: Nerladdningar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:211 i18n: ectx: Menu (friend_actions)
en: Friends
sv: Användare

en: Statistics
sv: Statistik

en: Console
sv: Konsol

en: &Show Toolbar
sv: Vi&sa verktygsrad

en: Connections...
sv: Anslutningar...

en: Connections
sv: Anslutningar

en: &Connect to Core
sv: &Koppla upp till kärna

en: Connect
sv: Anslut

en: &Disconnect From Core
sv: Koppla &ner från kärna

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: &Kill Core
sv: &Döda kärna

en: Kill
sv: Döda

en: &Submit URLs...
sv: &Skicka in webbadresser...

en: Submit
sv: Skicka

en: Submit Collection File...
sv: Skicka in samlingsfil...

en: Collection
sv: Samling

en: Submit Torrent File...
sv: Skicka in dataflödesfil...

en: Torrent
sv: Dataflöde

en: Configure MLDonkey...
sv: Anpassa MLDonkey...

en: Activate Page %1
sv: Aktivera sidan %1

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next
sv: Nästa

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Prev
sv: Föregående

en: Copy to Clipboard as &URL
sv: Kopiera till klippbordet som &webbadress

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy to Clipboard as HTML
sv: Kopiera till klippbordet som HTML

en: Copy to Clipboard as Hash
sv: Kopiera till klippbordet som Hash

en: Download
sv: Ladda ner

en: Force Download
sv: Tvinga nerladdning

en: Force
sv: Tvinga

en: Download As...
sv: Ladda ner som...

en: File Information...
sv: Filinformation...

en: Info
sv: Information

en: Really kill the MLDonkey-Core?
    
    Be warned, that you cannot restart the core with KMLDonkey.
sv: Verkligen döda MLDonkey-kärnan?
    
    Varning: Du kan inte starta om kärnan med KMLDonkey.

en: Kill Core
sv: Döda kärna

en: Open Collection File
sv: Öppna samlingsfil

en: Failed to open collection file %1.
sv: Misslyckades öppna samlingsfil %1.

en: Open Torrent File
sv: Öppna dataflödesfil

en: You must connect to a running MLDonkey core before you can configure it.
sv: Du måste koppla upp till en MLDonkey-kärna som kör innan du kan ställa in den.

en: Connecting with %1 ...
sv: Ansluter till %1 ...

en: <b>Disconnected.</b>
sv: <b>Nerkopplad.</b>

en: Authentication error. Incorrect name or password.
sv: Fel vid behörighetskontroll. Felaktigt namn eller lösenord.

en: Connection to the core was refused. Are you sure it is running?
sv: Uppkoppling till kärnan vägrades. Är du säker på att den kör?

en: Host '%1' not found.
sv: Värddatorn '%1' hittas inte.

en: No Host defined.
sv: Ingen värddator definierad.

en: A read error occurred when communicating with the core. The connection has been terminated.
sv: Ett läsfel uppstod vid kommunikation med kärnan. Uppkopplingen har avbrutits.

en: Your mldonkey core uses an obsolete communication protocol. Please upgrade it to a more recent version.
sv: Din MLDonkey-kärna använder ett föråldrat kommunikationsprotokoll. Uppgradera till en senare version.

en: Hostname: <b>%1</b><br>Host Address: <b>%2</b><br>Host Port: <b>%3</b><br>Username: <b>%4</b><br>Core Version: <b>%7</b><br>Current GUI Protocol: <b>%5</b><br>Core's GUI Protocol: <b>%6</b>
sv: Värddatornamn: <b>%1</b><br>Värddatoradress: <b>%2</b><br>Värddatorport: <b>%3</b><br>Användarnamn: <b>%4</b><br>Kärnans version: <b>%7</b><br>Aktuellt grafikprotokoll: <b>%5</b><br>Kärnans grafikprotokoll: <b>%6</b>

en: Connected %1
sv: Ansluten %1

en: Files %1
sv: Filer %1

en: Shared %1
sv: Utdelade %1

en: Transfer %1
sv: Överföring %1

en: Speed %1
sv: Hastighet %1

en: Unable to construct a GUI element. Your KMLDonkey installation is incomplete.
sv: Kan inte skapa ett element i det grafiska gränssnittet. Din KMLDonkey-installation är inte fullständig.

en: Unable to construct a requested GUI element. This is most likely because the GUI specification data file (kmldonkeyui.rc) has been installed in the wrong location, or has not been installed at all. If you installed KMLDonkey from a binary package, please report this to the packager at once. If you installed from source, check that you configured KMLDonkey to use the same install prefix as your KDE installation (see the README file accompanying the KMLDonkey source for details), and that your system does not keep KDE files in non-standard locations (Mandriva Linux systems, in particular, are known to do this).
sv: Ett begärt element i det grafiska gränssnittet kunde inte skapas. Det orsakas troligen av att datafilen som specificerar det grafiska gränssnittet (kmldonkeyui.rc) har installerats på fel plats, eller inte alls. Om du installerade KMLDonkey från ett binärpaket, rapportera detta till paketeraren omedelbart. Om du installerade från källkod, kontrollera att du konfigurerade KMLDonkey att använda samma installationsprefix som din KDE-installation (se filen README som följer med KMLDonkeys källkod för mer information), och att systemet inte har KDE-filer på platser som skiljer sig från standardplatserna (Mandriva Linux-system, i synnerhet, är kända för att ha det).

en: MLDonkey Configuration
sv: Inställning av MLDonkey

[ctx: mldonkey config: network options page]
en: Networks
sv: Nätverk

en: Select File Name
sv: Välj filnamn

en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: An MLDonkey frontend for the KDE desktop.
sv: Ett gränssnitt till MLDonkey för KDE-skrivbordet.

en: Copyright (C) 2003 - 2008 The KMLDonkey Authors
sv: Copyright © 2003 - 2008 KMLDonkey-upphovsmännen

en: Maintainer & Developer
sv: Underhåll och utveckling

en: Developer
sv: Utveckling

en: Developer & Project Founder
sv: Utvecklare och projektgrundare

[ctx: not connected to host]
en: Not connected
sv: Inte uppkopplad

[ctx: connecting to host]
en: Connecting
sv: Kopplar upp

[ctx: initiating connection to host]
en: Initiating
sv: Initierar

[ctx: downloading from host]
en: Downloading
sv: Laddar ner

[ctx: connected to host]
en: Connected
sv: Uppkopplad

[ctx: we're at this position in client's queue]
en: Queued: %1
sv: Köad: %1

[ctx: new host added to list]
en: New host
sv: Ny värddator

[ctx: host has been removed]
en: Removed
sv: Borttagen

[ctx: host is blacklisted]
en: Blacklisted
sv: Svartlistad

[ctx: unknown host state (unknown ID code)]
en: Unknown (%1)
sv: Okänd (%1)

en: Uploaded
sv: Uppladdade

en: Rating
sv: Klassificering

en: Time
sv: Tid

en: Unknown file
sv: Okänd fil

[ctx: looking for file sources]
en: Looking
sv: Letar

[ctx: file is being downloaded]
en: Downloading
sv: Laddar ner

[ctx: file is paused]
en: Paused
sv: Paus

[ctx: file is complete]
en: Complete
sv: Fullständig

[ctx: file is being shared]
en: Shared
sv: Utdelad

[ctx: file has been canceled]
en: Canceled
sv: Avbruten

[ctx: new file added to list]
en: New
sv: Ny

[ctx: file has been aborted with a reason]
en: Aborted: %1
sv: Avbruten: %1

[ctx: file has been queued]
en: Queued
sv: Köad

[ctx: unknown file state]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown server
sv: Okänd server

en: high
sv: hög

en: low
sv: låg

en: Yes
sv: Ja

en: Unknown client
sv: Okänd klient

[ctx: a client on the friend list]
en: Friend
sv: Vän

[ctx: a client on the contact list]
en: Contact
sv: Kontakt

[ctx: client type is unknown]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: this friend's file list is present]
en: Files listed
sv: Filer listas

en: Do you want to rename "%1" to "%2"?
sv: Vill du byta namn på "%1" till "%2"?

en: Rename download
sv: Byt namn på nerladdning

en: Max hits:
sv: Maximalt antal träffar:

[ctx: search type]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: remote search]
en: Remote
sv: Fjärr

[ctx: local search]
en: Local
sv: Lokal

[ctx: subscription search]
en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: All Networks
sv: Alla nätverk

[ctx: start a search]
en: Search
sv: Sök

en: Rates
sv: Hastigheter

en: Clients
sv: Klienter

[ctx: percentage]
en: %1%
sv: %1 %

en: Unknown file.
sv: Okänd fil.

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:5 i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:18 i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:24 i18n: ectx: Menu (servers)
en: Se&rvers
sv: S&ervrar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:40 i18n: ectx: Menu (downloads)
en: &Downloads
sv: &Nerladdningar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:70 i18n: ectx: Menu (uploads)
en: Sh&ares
sv: Ut&delade

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:77 i18n: ectx: Menu (friends)
en: Fr&iends
sv: &Vänner

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:87 i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:161 i18n: ectx: Menu (downloaded_actions)
en: Completed Files
sv: Färdiga filer

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:173 i18n: ectx: Menu (upload_actions)
en: Shared Files
sv: Delade filer

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:184 i18n: ectx: Menu (uploaders_actions)
en: Uploaders
sv: Uppladdningar

note: i18n: file: kmldonkeyui.rc:221 i18n: ectx: Menu (friend_share_actions)
en: Friend Shares
sv: Vänners delade filer

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Server List
sv: Serverlista

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: If you turn this on, disconnected servers will be hidden in the server list.
sv: Om du aktiverar detta, kommer nerkopplade servrar att döljas i serverlistan.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideDisconnectedServersCheckbox)
en: Hide disconnected servers
sv: Dölj nerkopplade servrar

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:38 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: If you turn this on, blacklisted servers will be hidden in the server list.
sv: Om du aktiverar detta, kommer svartlistade servrar att döljas i serverlistan.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:41 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBlacklistedServersCheckbox)
en: Hide blacklisted servers
sv: Dölj svartlistade servrar

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoServerResortCheckbox)
en: Automatically re-sort server list:
sv: Sortera automatisk om serverlistan:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:66 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, serverResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:149 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, downloadResortEntry) i18n: file: prefs/listspage.ui:191 i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInpu
en:  seconds
sv:  sekunder

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:81 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox4)
en: Download List
sv: Nerladdningslista

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:87 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, progressbarCheckBox)
en: Display progress bar in percentage column
sv: Visa förloppsrad i procentkolumnen

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:94 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: If you turn this on, paused downloads will be hidden in the download list.
sv: Om du aktiverar detta, kommer nerladdningar med paus att döljas i nerladdningslistan.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:97 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hidePausedCheckbox)
en: Hide &paused downloads
sv: Dölj nerladdningar med &paus

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:104 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: If you turn this on, only paused downloads will be shown in the download list - unless you also turn on "Hide paused downloads," which will give you an empty list.
sv: Om du aktiverar detta, kommer bara nerladdningar med paus visas i nerladdningslistan, om du inte också aktiverar "Dölj nerladdningar med paus" vilket skulle ge en tom lista.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:107 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideUnpausedCheckbox)
en: Show only paused downloads
sv: Visa bara nerladdningar med paus

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortDownloadingFirstCheckBox)
en: Sort downloading files first
sv: Sortera filer som laddas ner först

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortPausedLastCheckBox)
en: Sort paused files last
sv: Sortera filer med paus sist

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:133 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDownloadResortCheckbox)
en: Automatically re-sort download list:
sv: Sortera automatisk om nerladdningslistan:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:164 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Upload Lists
sv: Uppladdningslistor

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: The lists on the upload page can be updated manually (to save bandwidth) or automatically.
sv: Listorna på uppladdningssidan kan uppdateras för hand (för att spara bandbredd) eller automatiskt.

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoUpdateCheckbox)
en: Automatically &update upload lists:
sv: &Uppdatera uppladdningslistorna automatisk:

note: i18n: file: prefs/listspage.ui:185 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KIntNumInput, updateFrequencyEntry)
en: How often the upload lists should be updated.
sv: Hur ofta uppladdningslistan ska uppdateras.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:19 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox3)
en: Search Settings
sv: Sökningsinställningar

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:25 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: When a new search is started, open the search page in front of any other pages.
sv: Öppna söksidan framför eventuella övriga sidor, när en ny sökning

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, activateNewTabsCheckbox)
en: Open new search pages in &front
sv: Öppna nya söksidor längst &fram

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:35 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: Close all open searches if KMLDonkey is disconnected from the core.
sv: Stäng alla öppna sökningar om KMLDonkey kopplas ner från kärnan.

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, closeTabsOnDisconnectCheckbox)
en: &Close search pages on disconnect
sv: &Stäng söksidor vid nerkoppling

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showNumbersOnTabsCheckbox)
en: Show number of search &results in tab title
sv: Visa antal sök&resultat i flikrubriken

note: i18n: file: prefs/searchpage.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubmitURLCheckbox)
en: Show the "Submit &URL" entry box
sv: Visa inmatningsrutan "Skicka in &webbadress"

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMLDonkeyPrefGeneralPage)
en: General Preferences
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:27 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox1)
en: Interface Settings
sv: Gränssnittsinställningar

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showToolbarCheckbox)
en: Show the &toolbar
sv: Visa &verktygsraden

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showStatusbarCheckbox)
en: Show the &status bar
sv: Visa &statusraden

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:49 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statusbarLabelsCheckbox)
en: Show &labels in the status bar
sv: Visa ru&briker i statusraden

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayiconCheckBox)
en: Show tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTrayOnCloseCheckBox)
en: Minimize to tray icon on close
sv: Minimera till ikon i systembrickan vid stängning

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:70 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: If connection to the core fails or is lost, should KMLDonkey keep trying to reestablish contact until it succeeds?
sv: Om anslutningen till kärnan misslyckas eller går förlorad, ska MLDonkey försöka återupprätta kontakten ända till det lyckas?

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentReconnectCheckbox)
en: Always stay &connected
sv: Förbli alltid &uppkopplad

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Page View Mode:
sv: Sidvisningsläge:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: List
sv: Lista

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tree
sv: Träd

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, pageViewModeComboBox)
en: Tabbed
sv: Med flikar

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:127 i18n: ectx: property (title), widget (Q3GroupBox, groupBox2)
en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Text &encoding:
sv: Text&kodning:

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: The character set to use to decode the strings sent by the core.
sv: Teckenuppsättningen att avkoda strängar som skickas av kärnan.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:161 i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingSelector)
en: <p>Although MLDonkey does not understand about character encodings, you may well encounter text on the Donkey network that has been encoded in various national character sets. While you should, in general, use the ISO 8859-1 encoding - the de-facto network standard - you can choose a different character encoding here if you expect most of the text you encounter to be encoded in a certain national character set.</p>
    <p><b>Note:</b> Changing this causes KMLDonkey to reconnect to the core. Changing it to something incompatible with the ISO 8859-1 character set <em>may</em> cause unpredictable behavior.</p>
sv: <p>Även om MLDonkey inte förstår teckenkodningar, kan du mycket väl stöta på text på Donkey-nätverket som har kodats med diverse nationella teckenuppsättningar. Även om du i allmänhet bör använda kodningen ISO-8859-1, som är en de facto nätverksstandard, kan du välja en annan teckenkodning här om du misstänker att den mesta texten du stöter på kommer att vara kodat med en visst nationell teckenuppsättning.</p>
    <p><b>Observera:</b> Att ändra detta gör att KMLDonkey kopplar upp till kärnan igen. Att ändra den till något som inte stöds av teckenuppsättningen ISO 8859-1 <em>kan</em> orsaka oväntat beteende.</p>

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:170 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable the statistics page
sv: Aktivera statistiksidan

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableStatsCheckbox)
en: Enable st&atistics
sv: Ak&tivera statistik

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:180 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable the advanced MLDonkey configuration dialog that lets you configure more MLDonkey options.
sv: Aktivera den avancerade inställningsdialogrutan för MLDonkey, som gör det möjligt att ställa in fler alternativ för MLDonkey.

note: i18n: file: prefs/generalpage.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedConfigCheckbox)
en: Enable &advanced configuration options
sv: Aktive&ra avancerade inställningsalternativ

en: Submit URL:
sv: Skicka in webbadress:

en: Activate Search Page
sv: Aktivera söksida

en: Close Current Search
sv: Stäng aktuell sökning

en: Close
sv: Stäng

en: Close All Searches
sv: Stäng alla sökningar

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Option
sv: Alternativ

en: Value
sv: Värde

en: Speed
sv: Hastighet

en: Received
sv: Mottaget

en: ETA
sv: Ankomst

en: Last seen
sv: Senast sedd

en: Age
sv: Ålder

en: &Pause
sv: &Gör paus

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Re&name
sv: &Byt namn

en: Ren&ame To...
sv: B&yt namn till...

en: Re&try Connect
sv: &Koppla upp igen

en: Pre&view
sv: &Förhandsgranska

en: Verify Chunks
sv: Verifiera block

en: Get &Format Info
sv: &Hämta formatinformation

en: &Hide Paused Downloads
sv: Dölj &nerladdningar med paus

en: Show Only Paused Downloads
sv: Visa bara nerladdningar med paus

en: Sort Downloading Files First
sv: Sortera filer som laddas ner först

en: Sort Paused Files Last
sv: Sortera filer med paus sist

en: Priorit&y
sv: &Prioritet

en: Very L&ow Priority
sv: Mycket lå&g prioritet

en: &Low Priority
sv: &Låg prioritet

en: &Normal Priority
sv: &Normal prioritet

en: &High Priority
sv: &Hög prioritet

en: &Very High Priority
sv: &Mycket hög prioritet

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: &Commit
sv: Arkiv&era

en: Commit &As...
sv: Arkivera s&om...

en: Activate Downloads Page
sv: Aktivera nerladdningssida

en: Are you sure you want to cancel these files?
sv: Är du säker på att du vill avbryta filerna?

en: Cancel Downloads
sv: Avbryt nerladdningar

en: Download completed: %1
sv: Nerladdning färdig: %1

en: Download added: %1
sv: Nerladdning tillagd: %1

en: Server name
sv: Servernamn

en: Users
sv: Användare

en: Files
sv: Filer

en: Description
sv: Beskrivning

en: Address
sv: Adress

en: Score
sv: Poäng

en: ID
sv: Id

en: Preferred
sv: Föredragen

en: &Connect to Server
sv: &Koppla upp till server

en: &Disconnect From Server
sv: Koppla &ner från server

en: &Add Server...
sv: &Lägg till server...

en: &Remove Server
sv: &Ta bort server

en: Remove &Old Servers
sv: Ta bort &gamla servrar

en: &Blacklist Server
sv: S&vartlista server

en: Re&name Server
sv: &Byt namn på server

en: Toggle &Preferred
sv: Ändra &föredragen

en: &Hide Disconnected Servers
sv: &Dölj nerkopplade servrar

en: Hide B&lacklisted Servers
sv: Dölj &svartlistade servrar

en: Activate Servers Page
sv: Aktivera serversida

en: &Search for Friend...
sv: &Sök efter vän...

en: C&onnect to Friend
sv: Koppla upp till &vän

en: Open Friend &Chat
sv: Öppna vän&chatt

en: &Remove Friend
sv: &Ta bort vän

en: Remove All Friends
sv: Ta bort alla vänner

en: Activate Friends Page
sv: Aktivera vänsida

en: Filename
sv: Filnamn

en: Search for Friend
sv: Sök efter vän

en: Enter the name of the friend you are searching for:
sv: Skriv in namnet på vännen som du söker efter:

en: Should all friends be removed?
sv: Ska alla vänner tas bort?

en: Remove all Friends
sv: Ta bort alla vänner

en: Requests
sv: Begäran

en: Keywords:
sv: Nyckelord:

en: Min size:
sv: Minimal storlek:

en: Max size:
sv: Maximal storlek:

en: Title:
sv: Titel:

en: Bitrate:
sv: Bithastighet:

en: <h2>WARNING</h2>
    <p>Peer-to-peer networks, particularly those accessible via KMLDonkey, may contain material which you may be legally prohibited from downloading or redistributing. It is your responsibility to verify that any material you download from any peer-to-peer network is being made available to you lawfully. It is also your responsibility to verify that you have the legal right to redistribute any material which you make available to others via any peer-to-peer networks. In short, it is your responsibility to use this software in accordance with applicable laws where you live, including copyright law.</p>
    <h3>RESTRICTIONS</h3>
    <p>The authors of this software intend it to be used for the lawful exchange of data, art, software and other documents or works which may be lawfully distributed to third parties. The authors will not support, and strongly discourage, any use of this software to violate copyright or other intellectual property laws. In particular, the authors discourage any transmission of any material in violation of any applicable intellectual property law or regulation. Each user is assumed to comply with such rules and restrictions as well as the rules and restrictions applicable to the P2P networks or services connected directly or indirectly to this software.</p>
    <h3>DISCLAIMER OF LIABILITY</h3>
    <p>The authors of this software do not and cannot exercise any control whatsoever over the content of the information exchanged using this software. The authors make no warranties of any kind, whether expressed or implied, for the service this software is providing or for the data exchanged with the assistance of this software. The authors cannot be held responsible for any claims resulting from the user's conduct and/or use of the software which is in any manner unlawful or which damages such user or any other party.</p>
sv: <h2>VARNING</h2>
    <p>Fildelningsnätverk, särskilt de som är tillgängliga via KMLDonkey, kan innehålla material som du är lagligt förhindrad att ladda ner eller distribuera vidare. Det är ditt ansvar att kontrollera att allt material du laddar ner från ett fildelningsnätverk görs tillgängligt för dig på ett lagligt sätt. Det är också ditt ansvar att kontrollera att du har laglig rätt att distribuera allt material du gör tillgängligt för andra via ett fildelningsnätverk. I korthet är det ditt ansvar att använda den här programvaran i enlighet med tillämpliga lagar där du bor, inklusive upphovsrättslagar.</p>
    <h3>BEGRÄNSNINGAR</h3>
    <p>Upphovsmännen till den här programvaran avser att den ska användas för lagligt utbyte av data, konst, programvara och andra dokument eller arbeten som kan distribueras lagligt till tredje part. Upphovsmännen stöder inte, och avråder starkt från, all användning av den här programvaran för att bryta mot upphovsrättslagar och andra lagar avseende immateriella rättigheter. I synnerhet avråder upphovsmännen från överföring av material som bryter mot någon tillämplig lag eller föreskrift om immateriella rättigheter. Varje användare antas följa sådana regler och begränsningar samt reglerna och begränsningarna som gäller fildelningsnätverken eller tjänsterna som är direkt eller indirekt anslutna till den här programvaran.</p>
    <h3>FRISKRIVNING FRÅN ANSVARSSKYLDIGHET</h3>
    <p>Upphovsmännen till den här programvaran har inte och kan inte ha någon som helst kontroll över innehållet i informationen som utbyts med den här programvaran. Upphovsmännen lämnar inga garantier av någon sort, vare sig uttryckliga eller underförstådda, gällande funktionen som tillhandahålls av den här programvaran eller data som utbyts med hjälp av den här programvaran. Upphovsmännen kan inte hållas ansvariga för rättsanspråk som orsakas av en användares beteende och/eller användning av programvaran som på något sätt är olovlig eller som skadar en sådan användare eller någon annan part.</p>

en: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco and Christian Muehlhaeuser</p>
sv: <p><b>KMLDonkey</b>, Copyright 2003-2009 Petter Stokke, Sebastian Sauer, Gioacchino Mazzurco och Christian Muehlhaeuser</p>

en: <p>This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.</p><p>This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.</p><p>You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>
sv: <p>Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller ändra det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 av licensen, eller (om du så önskar) någon senare version.</p><p>Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.</p><p>Du ska ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Steet, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301  USA</p>

en: Activate Console Page
sv: Aktivera terminalsida

en: Add a new item to the list
sv: Lägg till nytt objekt till listan

en: Remove selected item from list
sv: Ta bort markerat objekt från listan

en: &Up
sv: &Upp

en: Move selected item up
sv: Flytta markerat objekt uppåt

en: &Down
sv: &Ner

en: Move selected item down
sv: Flytta markerat objekt neråt

en: Search for
sv: Sök efter

en: Search for regular expression...
sv: Sök efter reguljärt uttryck...

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Replace searched regular expression with...
sv: Ersätt sökt reguljärt uttryck med...

en: Search filehash
sv: Sök filhash

en: Search keyword
sv: Sök nyckelord

en: Search hits: %1
sv: Sökträffar: %1

en: Source hits: %1
sv: Källträffar: %1

en: Size: %1
sv: Storlek: %1

en: Max size: %1
sv: Maximal storlek: %1

en: Submit URLs
sv: Skicka in webbadresser
