kmousetool - en to ar translation catalogue (25 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
ar: يجب على مدة السّحب أن يكون أقل أو مساويّاً لمدة النَّقرة.

en: Invalid Value
ar: قيمة غير صالحة

en: &Stop
ar: &إيقاف

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
ar: ا&بدأ

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
ar: توجد تغييرات غير محفوظة في الوحدة النمطية النشطة. 
    هل تريد تطبيق التغييرات قبل إغلاق نافذة الضبط أو تجاهل التغييرات؟

en: Closing Configuration Window
ar: جاري إغلاق نافذة الإعدادات

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
ar: توجد تغييرات غير محفوظة في الوحدة النمطية النشطة. 
    هل تريد تطبيق التغييرات قبل إنهاء KMousetool أو تجاهل التغييرات؟

en: Quitting KMousetool
ar: جاري الخروج من KMouseTool

en: &Configure KMouseTool...
ar: &تهيئة KMouseTool...

en: KMousetool &Handbook
ar: &كُتيب KMouseTool

en: &About KMouseTool
ar: &عن KMouseTool

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
ar: إعدادات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dragTimeLabel)
en: &Drag time (1/10 sec):
ar: مدة السّ&حب (١/١٠ ث):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
ar: &الحركة الدُّنيا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStart)
en: Start with &desktop session
ar: ابدأ ب&جلسة سطح المكتب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
ar: سحب ذ&كيّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
ar: &تفعيل الضّرب على المفاتيح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dwellTimeLabel)
en: Dwell &time (1/10 sec):
ar: م&دة النَّقرة (١/١٠ ث):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
ar: نقرة م&سموعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: KMouseTool will run as a background application after you close this dialog. To change the settings again, restart KMouseTool or use the system tray.
ar: سيعمل KMouseTool كتطبيق خلفيَّ بعد أن تقوم بإغلاق هذا الحوار.لتغيير الإعدادات من جديد، اعد تشغيل KMouseTool أو استخدم صينية النِظام .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
ar: ا&بدأ

en: Current maintainer
ar: الرَّاعي الحاليّ

en: Olaf Schmidt
ar: أولاف شميت

en: Usability improvements
ar: تحسينات سهولة الإستخدام

en: Original author
ar: المؤلف الأصليّ
