kmousetool - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
fa: زمان کشیدن باید کمتر یا مساوی زمان سکون باشد.

en: Invalid Value
fa: مقدار نامعتبر

en: &Stop
fa: &ایست‌

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
fa: در پیمانه فعال تغییراتی هست که ذخیره نشده‌اند.
    می‌خواهید تغییرات را قبل از بستن پنجره پیکربندی اعمال کنید، یا تغییرات را دور می‌اندازید؟

en: Closing Configuration Window
fa: بستن پنجره پیکربندی

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
fa: در پیمانه فعال تغییراتی هست که ذخیره نشده‌اند.
    می‌خواهید تغییرات را پیش از خروج از KMousetool اعمال کنید، یا تغییرات را دور می‌اندازید؟

en: Quitting KMousetool
fa: خروج از KMousetool

en: &Configure KMouseTool...
fa: &پیکربندی KMouseTool...‌

en: KMousetool &Handbook
fa: &کتاب مرجع KMousetool‌

en: &About KMouseTool
fa: &درباره KMouseTool‌

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
fa: تنظیمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
fa: حرکت &کمینه:‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
fa: کشیدن &هوشمند‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
fa: &فعال‌سازی ضربه‌ها‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
fa: فشار &قابل شنیدن‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
fa: &آغاز‌

en: Current maintainer
fa: نگه‌دارنده جاری

en: Usability improvements
fa: بهبودهای قابلیت استفاده

en: Original author
fa: نویسنده اصلی
