kmousetool - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
fr: Le délai de glissement doit être inférieur ou égal au délai de maintien.

en: Invalid Value
fr: Valeur non valable

en: &Stop
fr: Arrête&r

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
fr: &Démarrer

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
fr: Certaines modifications effectuées dans le module actif n'ont pas été enregistrées.
    Voulez-vous appliquer ces changements avant de fermer la fenêtre de configuration ou les abandonner ?

en: Closing Configuration Window
fr: Fermeture de la fenêtre de configuration

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
fr: Certaines modifications effectuées dans le module actif n'ont pas été enregistrées.
    Voulez-vous appliquer ces changements avant de fermer KMouseTool ou les abandonner ?

en: Quitting KMousetool
fr: Fermeture de KMouseTool

en: &Configure KMouseTool...
fr: &Configurer KMouseTool...

en: KMousetool &Handbook
fr: &Manuel de KMouseTool

en: &About KMouseTool
fr: &À propos de KMouseTool

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
fr: Configuration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dragTimeLabel)
en: &Drag time (1/10 sec):
fr: Déla&i de glissement (1 / 10 sec) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
fr: &Mouvement minimum :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStart)
en: Start with &desktop session
fr: Démarrer avec une session de &bureau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
fr: Glissemen&t intelligent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
fr: Activ&er les secousses

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dwellTimeLabel)
en: Dwell &time (1/10 sec):
fr: D&élai de maintien (1 / 10 sec) :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
fr: Clics a&udibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: KMouseTool will run as a background application after you close this dialog. To change the settings again, restart KMouseTool or use the system tray.
fr: Après la fermeture de cette fenêtre, KMouseTool fonctionnera comme une application en arrière-plan. Pour modifier à nouveau les paramètres, redémarrez KMouseTool ou utilisez la boîte à miniatures.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
fr: &Démarrer

en: Current maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Usability improvements
fr: Améliorations de l'ergonomie

en: Original author
fr: Auteur initial
