kmousetool - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
ja: ドラッグ時間はドエル時間以下でなければなりません。

en: Invalid Value
ja: 無効な値です

en: &Stop
ja: 停止(&S)

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
ja: 開始(&S)

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
ja: アクティブなモジュールに未保存の変更があります。
    設定ウィンドウを閉じる前に変更を適用しますか？または変更を破棄しますか？

en: Closing Configuration Window
ja: 設定ウィンドウを閉じています

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
ja: アクティブなモジュールに未保存の変更があります。
    KMousetool を閉じる前に変更を適用しますか？または変更を破棄しますか？

en: Quitting KMousetool
ja: KMousetool を終了中

en: &Configure KMouseTool...
ja: KMouseTool を設定(&C)...

en: KMousetool &Handbook
ja: KMousetool ハンドブック(&H)

en: &About KMouseTool
ja: KMouseTool について(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
ja: 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
ja: 最小動作 (ピクセル) (&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
ja: スマートドラッグ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
ja: ストロークを有効にする(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
ja: クリックで音を鳴らす(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
ja: 開始(&S)

en: Current maintainer
ja: 現在のメンテナ

en: Usability improvements
ja: ユーザビリティの改良

en: Original author
ja: オリジナルの作者
