kmousetool - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
pt: O tempo de arrasto deve ser menor ou igual ao tempo de permanência.

en: Invalid Value
pt: Valor Inválido

en: &Stop
pt: &Parar

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
pt: &Iniciar

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
pt: Existem alterações por gravar no módulo activo.
    Deseja aplicar as alterações antes de fechar a janela de configuração ou quer esquecer as modificações?

en: Closing Configuration Window
pt: A Fechar a Janela de Configuração

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
pt: Existem alterações por gravar no módulo activo.
    Deseja aplicar as alterações antes de sair do KMouseTool ou quer esquecer as modificações?

en: Quitting KMousetool
pt: A Sair do KMouseTool

en: &Configure KMouseTool...
pt: &Configurar o KMouseTool...

en: KMousetool &Handbook
pt: &Manual do KMouseTool

en: &About KMouseTool
pt: &Acerca do KMouseTool

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
pt: Configuração

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dragTimeLabel)
en: &Drag time (1/10 sec):
pt: Tempo &de arrasto (1/10 s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
pt: &Movimento mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStart)
en: Start with &desktop session
pt: Iniciar com a sessão &do ambiente de trabalho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
pt: Arrastamento inteli&gente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
pt: Activar os &traços

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dwellTimeLabel)
en: Dwell &time (1/10 sec):
pt: &Tempo de permanência (1/10 s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
pt: Click a&udível

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: KMouseTool will run as a background application after you close this dialog. To change the settings again, restart KMouseTool or use the system tray.
pt: O KMouseTool vai passar a executar-se como uma aplicação de segundo plano quando fechar esta janela. Para alterar a configuração, reinicie o KMouseTool ou utilize a bandeja do sistema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
pt: &Iniciar

en: Current maintainer
pt: Manutenção actual

en: Usability improvements
pt: Melhorias de usabilidade

en: Original author
pt: Autor original
