kmousetool - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (30 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
sr@ijekavianlatin: Vreme prevlačenja mora biti manje ili jednako vremenu prebivanja.

en: Invalid Value
sr@ijekavianlatin: Loša vrijednost

en: &Stop
sr@ijekavianlatin: Zau&stavi

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
sr@ijekavianlatin: &Pokreni

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
sr@ijekavianlatin: <p>Ima nesačuvanih izmijena u aktivnom modulu.</p><p>Želite li da primijenite izmjene prije zatvaranja prozora za podešavanje, ili da ih odbacite?</p>

en: Closing Configuration Window
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje prozora za podešavanje

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
sr@ijekavianlatin: <p>Ima nesačuvanih izmijena u aktivnom modulu.</p><p>Želite li da primijenite izmjene prije napuštanja K‑mišoklika, ili da ih odbacite?</p>

en: Quitting KMousetool
sr@ijekavianlatin: Napuštanje K‑mišoklika

en: &Configure KMouseTool...
sr@ijekavianlatin: &Podesi K‑mišoklik...

en: KMousetool &Handbook
sr@ijekavianlatin: &Priručnik za K‑mišoklik

en: &About KMouseTool
sr@ijekavianlatin: &O K‑mišokliku

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMouseToolUI)
en: KMouseTool
sr@ijekavianlatin: K‑mišoklik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dragTimeLabel)
en: &Drag time (1/10 sec):
sr@ijekavianlatin: Vrijeme p&revlačenja (desetinki):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
sr@ijekavianlatin: &Najmanji pomjeraj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStart)
en: Start with &desktop session
sr@ijekavianlatin: Pokreni sa &sesijom površi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
sr@ijekavianlatin: Pame&tno prevlačenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
sr@ijekavianlatin: &Iscrtavaj poteze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dwellTimeLabel)
en: Dwell &time (1/10 sec):
sr@ijekavianlatin: Vrijeme pre&bivanja (desetinki):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
sr@ijekavianlatin: Č&ujni klik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: KMouseTool will run as a background application after you close this dialog. To change the settings again, restart KMouseTool or use the system tray.
sr@ijekavianlatin: K‑mišoklik će raditi u pozadini pošto zatvorite ovaj dijalog. Postavke možete naknadno promijeniti ili ponovnim pokretanjem K‑mišoklika ili preko sistemske kasete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
sr@ijekavianlatin: &Pokreni

en: (c) 2002-2003, Jeff Roush
    (c) 2003, Gunnar Schmidt
sr@ijekavianlatin: © 2002–2003, Džef Rouš
    © 2003, Gunar Šmit

en: Gunnar Schmidt
sr@ijekavianlatin: Gunar Šmit

en: Current maintainer
sr@ijekavianlatin: Trenutni održavalac

en: Olaf Schmidt
sr@ijekavianlatin: Olaf Jan Šmit

en: Usability improvements
sr@ijekavianlatin: Poboljšanja upotrebljivosti

en: Jeff Roush
sr@ijekavianlatin: Džef Rouš

en: Original author
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor

en: Joe Betts
sr@ijekavianlatin: Džo Bets
