kmousetool - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: The drag time must be less than or equal to the dwell time.
uk: Тривалість затримки не може бути більшою за час перетягання.

en: Invalid Value
uk: Некоректне значення

en: &Stop
uk: &Зупинити

[ctx: Start tracking the mouse]
en: &Start
uk: Ст&арт

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before closing the configuration window or discard the changes?
uk: В активному модулі є незбережені зміни.
    Хочете застосувати зміни перед закриттям вікна налаштування чи відкинути всі зміни?

en: Closing Configuration Window
uk: Закриття вікна налаштування

en: There are unsaved changes in the active module.
    Do you want to apply the changes before quitting KMousetool or discard the changes?
uk: В активному модулі є незбережені зміни.
    Хочете застосувати зміни перед закриттям KMousetool чи відкинути всі зміни?

en: Quitting KMousetool
uk: Вихід з KMousetool

en: &Configure KMouseTool...
uk: &Налаштувати KMouseTool...

en: KMousetool &Handbook
uk: Підру&чник по KMousetool

en: &About KMouseTool
uk: &Про KMouseTool

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Settings
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dragTimeLabel)
en: &Drag time (1/10 sec):
uk: &Час перетягання (1/10 сек):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, movementLabel)
en: &Minimum movement:
uk: &Мінімальний рух:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStart)
en: Start with &desktop session
uk: Запускати зі с&тільничним сеансом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDrag)
en: Smar&t drag
uk: &Кмітливе перетягування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbStroke)
en: &Enable strokes
uk: Увімкнути &штрихи-натискання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dwellTimeLabel)
en: Dwell &time (1/10 sec):
uk: Час за&тримки (1/10 сек):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbClick)
en: A&udible click
uk: &Озвучення клацання

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: KMouseTool will run as a background application after you close this dialog. To change the settings again, restart KMouseTool or use the system tray.
uk: KMouseTool продовжуватиме працювати у фоновому режимі після закриття цього вікна. Щоб знов змінити цей параметр, перезапустіть KMouseTool або скористайтесь системним лотком.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonStartStop)
en: &Start
uk: &Почати

en: (c) 2002-2003, Jeff Roush
    (c) 2003 Gunnar Schmidt
uk: © Jeff Roush, 2002–2003
    © Gunnar Schmidt, 2003

en: Current maintainer
uk: Поточний супровід

en: Usability improvements
uk: Вдосконалення для користування

en: Original author
uk: Перший автор
