kmouth - en to ar translation catalogue (92 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
ar: تهيئة أوليّة - KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
ar: تهيئة نطق النّص

en: Initial Phrase Book
ar: دفتر التَّعابير الأوليّ

en: Word Completion
ar: تكملة الكلمات

en: &Open as History...
ar: &الفتح كتأريخ

en: Opens an existing file as history
ar: فتح ملف موجود كتأريخ

en: Save &History As...
ar: حفظ &التّأريخ كـ...

en: Saves the actual history as...
ar: يحفظ التّأريخ الحاليّ كـ...

en: &Print History...
ar: &طباعة التّأريخ...

en: Prints out the actual history
ar: يطبع التّأريخ الحاليّ

en: Quits the application
ar: يغادر التَّطبيق

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
ar: يقُصُ المقطع المُنتقَى ويضعه في حافظة القُصاصات

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
ar: يقُصُ المقطع المُنتقَى ويضعه في حافظة القُصاصات. إن وُجد بعض نصٍ مُنتقى في حقل التَّحرير، فإنَّه يتم وضعه في حافظة القُصاصات. فيما عدا ذلك، فإنّ الجُمَل المُنتقاة في التَّأريخ (إن وُجدت) يتم وضعها في حافظة القُصاصات.

en: Copies the selected section to the clipboard
ar: ينسخ المقطع المُنتقى إلى حافظة القُصاصات

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
ar: ينسخ المقطع المُنتقى إلى حافظة القُصاصات. إن وُجد بعض نصٍ مُنتقى في حقل التَّحرير، فإنَّه يتم نسخه في حافظة القُصاصات. فيما عدا ذلك، فإنّ الجُمَل المُنتقاة في التَّأريخ (إن وُجدت) يتم نسخها في حافظة القُصاصات.

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
ar: يُلصِق محتويات حافظة القُصاصات عند الموضع الحاليّ للمؤشر داخل حقل التَّحرير.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
ar: &نُطق

en: Speaks the currently active sentence(s)
ar: ينطق الجملة/الجمل النّشطة حالياً

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
ar: ينطق الجملة/الجمل النّشطة حالياً. إن كان هناك بعض نصٍ في حقل التَّحرير، فإنّه يُنْطَق. فيما عدا ذلك، فإنّ الجمل المنتقاة بالتَّأريخ (إن وُجِدَت) يتم نطقها.

en: &Edit...
ar: &تحرير...

en: Enables/disables the statusbar
ar: يُفَعِّل/يُعَطِّل شريط الحالة

en: &Configure KMouth...
ar: &تهيئة KMouth...

en: Opens the configuration dialog
ar: يفتح حوار التَّهيئة

en: &Speak
ar: &نُطق

en: Speaks the currently selected phrases in the history
ar: ينطق التَّعابير المنتقاة حالياً بالتَّأريخ

en: Cu&t
ar: ق&ص

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
ar: يقُص التَّعابير المنتقاة حاليا من التَّأريخ ويضعها في حافظة القُصاصات

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
ar: ينسخ التَّعابير المنتقاة حالياً من التَّأريخ باتجاه حافظة القُصاصات

en: Select &All Entries
ar: إنتقاء &كافة المُدْخَلات

en: Selects all phrases in the history
ar: ينتقي كافة التَّعابير في التَّأريخ

en: Deselects all phrases in the history
ar: يُزيلُ إنتقاء كافة التَّعابير في التَّأريخ

[ctx: The job is done]
en: Ready.
ar: جاهز.

en: Opening file...
ar: جاري فتح الملف...

en: Saving history with a new filename...
ar: جاري حفظ التَّأريخ باسم ملف جديد...

en: Printing...
ar: جاري الطِّباعة...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
ar: يخرج…

en: Toggling toolbar...
ar: جاري تبديل شريط الأدوات...

en: Toggle the statusbar...
ar: تبديل شريط الحالة...

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
ar: &دفاتر تعابير

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
ar: الوُجهة الخلفيّة آكتب-و-قل لموالفات النُّطق

en: Tips, extended phrase books
ar: تلميحات، دفاتر تعابير مُوَسَّعة

en: History file to open
ar: ملف التَّأريخ الواجب فتحه

en: &Preferences
ar: &تفضيلات

en: &Text-to-Speech
ar: &نطق النّص

en: General Options
ar: خيارات عامة

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
ar: الملفّ %1 موجود بالفعل. أتريد الكتابة فوقه؟

en: &Overwrite
ar: ا&ستبدل

en: File Extension
ar: امتداد الملفّ

en: Phrase
ar: عبارة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
ar: نص &التَّعبير:

en: There was an error loading file
    %1
ar: طرأ خطأ عند تعبئة ملف
    %1

en: There was an error saving file
    %1
ar: طرأ خطأ عند حفظ ملف
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
ar: &التَّعبير أو دفتر التَّعابير المنتقى حاليا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
ar: &لا أحد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
ar: مُ&خصَّص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
ar: إختصار التَّعبير:

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
ar: تحتوي هذه اللائحة على تأريخ الجمل المنطوقة. بإمكانك انتقاء جُمل والضَّغط على زر النُّطق بغرض إعادة نُطقِها.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
ar: يمكنك رقن تعبير داخل حقل التَّحرير هذا. آنقر على زُر النُّطق بغرض نُطق التَّعبير المُدْخَل.

en: Open File as History
ar: فتح الملف على أنَّه تأريخ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
ar: تفضيلات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
ar: مربع التَّراكيب هذا يُحدِّد إذا ما يتم نطق التَّعابير المنتقاة من دفتر التَّعابير في الحال أو يتم فقط إدراجها ضمن حقل التَّحرير.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
ar: &إنتقاء تعابير في دفتر التَّعابير:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
ar: النّطق في الحال

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
ar: الإدراج ضمن حقل التَّحرير

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
ar: مربع التَّراكيب هذا يُحدِّد إذا ما يتم حفظ دفتر التَّعابير آليا عند إغلاق نافذة التَّحرير.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
ar: إغلاق نافذة تحرير &دفتر التَّعابير:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
ar: حفظ دفتر التَّعابير

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
ar: التَّخلص من التَّغييرات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
ar: السّؤال إن توجب الحفظ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
ar: نطق النّص

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
ar: مربع التَّراكيب هذا يُحدِّد إذا ما يتم إرسال النَّص على أنَّه مُدْخَل ممعياريّ إلى موالف النُّطق.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
ar: إرسال البيانات على أنّها &مُدْخَل ممعياريّ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
ar: مربع التَّراكيب هذا يُحدِّد أي تشفير للحروف يتم استخدامه بغرض تمرير النَّص.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
ar: &تشفير الحروف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
ar: &إسم الملف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
ar: &اللُّغة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
ar: &إنشاء قاموس جديد:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
ar: &دمج القواميس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
ar: إنطلاقاً من &الملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
ar:  من توثيق &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
ar:  من &الدليل

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
ar: قائمة خالية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
ar: &القاموس المُنتقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
ar: &الإسم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
ar: إضافة قا&موس...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
ar: &حذف قاموس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
ar: التَّحريك &صعوداً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
ar: التَّحريك &نزولاً

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
ar: &تصدير القاموس...

en: Dictionary
ar: القاموس

en: Language
ar: اللُّغة

en: without name
ar: بلا اسم
