kmouth - en to cs translation catalogue (198 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
cs: Počáteční nastavení - KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
cs: Nastavení hlasové syntézy

en: Initial Phrase Book
cs: Počáteční kniha frází

en: Word Completion
cs: Dokončování slov

en: &Open as History...
cs: &Otevřít jako historii...

en: Opens an existing file as history
cs: Otevřít existující soubor jako historii

en: Save &History As...
cs: Uložit &historie jako...

en: Saves the actual history as...
cs: Uloží současnou historii jako...

en: &Print History...
cs: &Tisknout historii...

en: Prints out the actual history
cs: Vytiskne současnou historii

en: Quits the application
cs: Ukončí aplikaci

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
cs: Vyjme současný výběr a umístí jej do schránky

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
cs: Vyjme zvolenou část a vloží jí do schránky.

en: Copies the selected section to the clipboard
cs: Zkopíruje vybranou sekci do schránky

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
cs: Překopírování zvolené části do schránky. Do schránky se překopíruje text z editačního pole. Pokud žádný text v tomto poli není, překopírují se vety z historie.

en: Pastes the clipboard contents to current position
cs: Vloží současný obsah schránky na aktuální pozici

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
cs: Vloží současný obsah schránky na aktuální pozici do editovaného pole.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
cs: &Mluvit

en: Speaks the currently active sentence(s)
cs: Vysloví současné aktivní věty

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
cs: Přečtení aktuálních vět. Pokud je v editačním poli text, bude přečten. Pokud ne, budou přečteny věty z historie.

en: &Edit...
cs: &Upravit...

en: Show P&hrasebook Bar
cs: Zobrazit panel slovníku &frází

en: Enables/disables the phrasebook bar
cs: Povolí/zakáže panel slovníku frází

en: Enables/disables the statusbar
cs: Povolí/zakáže stavový panel

en: &Configure KMouth...
cs: &Nastavit KMouth...

en: Opens the configuration dialog
cs: Otevře dialog nastavení

en: &Speak
cs: &Mluvit

en: Speaks the currently selected phrases in the history
cs: Vysloví aktuálně vybrané fráze v historii

en: &Delete
cs: &Smazat

en: Deletes the currently selected phrases from the history
cs: Odebere vybrané fráze z historie

en: Cu&t
cs: Vyjmou&t

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
cs: Vyjme aktuálně vybrané fráze z historie a vloží je do schránky

en: &Copy
cs: &Kopírovat

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
cs: Kopíruje aktuálně vybrané fráze z historie do schránky

en: Select &All Entries
cs: Vybrat &všechny záznamy

en: Selects all phrases in the history
cs: Vybrat všechny fráze z historie

en: D&eselect All Entries
cs: &Zrušit výběr všech záznamů

en: Deselects all phrases in the history
cs: Zruší výběr všech frází z historie

[ctx: The job is done]
en: Ready.
cs: Připraven.

en: Opening file...
cs: Otevírá se soubor...

en: Saving history with a new filename...
cs: Ukládání historie pod novým názvem souboru...

en: Printing...
cs: Probíhá tisk...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
cs: Ukončuje se...

en: Toggling menubar...
cs: Přepínání nabídky...

en: Toggling toolbar...
cs: Přepínání panelu nástrojů...

en: Toggling phrasebook bar...
cs: Přepínání knihy frází...

en: Toggle the statusbar...
cs: Přepnout stavový panel...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: Ú&pravy

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
cs: &Kniha frází

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Nastav&ení

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
cs: Rozhraní hlasové syntézy pro čtení textu

en: Original Author
cs: Původní autor

en: Current Maintainer
cs: Současný správce

en: Tips, extended phrase books
cs: Tipy, rozšířená kniha frází

en: History file to open
cs: Soubor historie k otevření

en: Configuration
cs: Nastavení

en: &Preferences
cs: &Předvolby

en: &Text-to-Speech
cs: &Text do mluveného slova

en: General Options
cs: Obecné volby

en: Please decide which phrase books you need:
cs: Prosím, rozhodněte, kterou knihu frází potřebujete:

en: Book
cs: Kniha

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
cs: Knihy frází (*.phrasebook);;Prostý text (*.txt);;Všechny soubory (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
cs: Prostý text (*.txt);;Knihy frází (*.phrasebook);;Všechny soubory (*)

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
cs: Soubor %1 již existuje. Přejete si jej přepsat?

en: File Exists
cs: Soubor existuje

en: &Overwrite
cs: &Přepsat

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
cs: Vámi zvolený soubor <i>%1</i> má jinou příponu než <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
cs: Vámi zvolený soubor <i>%1</i> má jinou příponu než <i>.phrasebook</i>. Přejte si ke jménu souboru <i>.phrasebook</i> doplnit?

en: File Extension
cs: Typ souboru

en: Add
cs: Přidat

en: Do Not Add
cs: Nepřidávat

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
cs: Vámi zvolený soubor <i>%1</i> má příponu <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
cs: Vámi zvolený soubor <i>%1</i> má příponu <i>.phrasebook</i>. Přejete si jej uložit ve formátu knihy frází?

en: As Phrasebook
cs: Jako knihu frází

en: As Plain Text
cs: Jako prostý text

en: Phrase
cs: Fráze

en: Shortcut
cs: Zkratka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
cs: Kniha frází

en: &New Phrase
cs: &Nová fráze

en: Adds a new phrase
cs: Přidá nové fráze

en: New Phrase &Book
cs: &Nová kniha frází

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
cs: Vložení nové knihy frází, do které lze vkládat další knihy a fráze

en: Saves the phrase book onto the hard disk
cs: Uloží knihu frází na disk

en: &Import...
cs: &Importovat...

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
cs: Importuje soubor a přidá jeho obsah do knihy frází

en: I&mport Standard Phrase Book
cs: I&mportovat standardní knihu frází

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
cs: Importovat standardní knihu frází a přidá její obsah do knihy frází

en: &Export...
cs: &Exportovat...

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
cs: Exportuje aktuálně vybrané fráze nebo knihy frází do souboru

en: Closes the window
cs: Zavře okno

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
cs: Vyjme aktuálně vybrané položky z knihy frází a vloží je do schránky

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
cs: Kopíruje aktuálně vybrané položky z knihy frází do schránky

en: Deletes the selected entries from the phrase book
cs: Odebere aktuálně vybrané položky z knihy frází

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
cs: Text frá&ze:

en: Name of the &phrase book:
cs: Název knihy frá&zí:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
cs: <qt>Jsou zde neuložené změny.<br />Přejete si před uzavřením okna „knihy frází“ změny aplikovat, nebo je zahodit?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
cs: Zavírám okno „Knihy frází“

en: (New Phrase Book)
cs: (Nová kniha frází)

en: (New Phrase)
cs: (Nová fráze)

en: Import Phrasebook
cs: Importovat knihu frází

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
cs: Knihy frází (*.phrasebook);Prostý text (*.txt);Všechny soubory (*)

en: There was an error loading file
    %1
cs: Nastala chyba při načítání souboru
    %1

en: Export Phrase Book
cs: Exportovat knihu frází

en: Phrase Books (*.phrasebook)
cs: Knihy frází (*.phrasebook)

en: There was an error saving file
    %1
cs: Nastala chyba při ukládání souboru
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
cs: &Aktuálně vybraná fráze nebo kniha frází

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
cs: Kliknutím na toto tlačítko můžete zvolit klávesovou zkratku spojenou se zvolenou frází.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
cs: Zde můžete nastavit jméno podřazené knihy frází nebo obsah fráze.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
cs: Pokud zvolíte tuto volbu, nebude zvolená fráze dostupná pomocí klávesové zkratky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
cs: &Nic

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
cs: Pokud zvolíte tuto možnost, bude zvolená fráze dostupná pomocí klávesové zkratky.  Klávesovou zkratku můžete změnit tlačítkem za touto volbou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
cs: &Vlastní

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
cs: Zkratka pro frázi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
cs: Tento seznam obsahuje aktuální knihu frází ve stromové struktuře. Můžete volit a měnit jednotlivé fráze a podřazené knihy frází

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
cs: Seznam s historií přečtených vět. Pro opětovné přečtení zvolte větu a stiskněte tlačítko mluvení.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
cs: V tomto editačním poli můžete napsat větu k přečtení. Věta se přečte kliknutím na tlačítko mluvení.

en: Save As
cs: Uložit jako

en: Open File as History
cs: Otevřít soubor jako historii

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
cs: Všechny soubory (*);;Knihy frází (*.phrasebook);;Prostý text (*.txt)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
cs: Předvolby

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
cs: Tento rozbalovací seznam určuje, zda se vybrané fráze z knihy frází okamžitě vysloví, nebo jsou vloženy do pole úprav.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
cs: &Výběr frází v knize frází:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
cs: Vyslovit okamžitě

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
cs: Vložit do editačního pole

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
cs: Tento rozbalovací seznam určuje, zda se frázová kniha automaticky uloží, když se zavře okno úprav.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
cs: Zavírám okno ú&pravy frázové knihy:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
cs: Uložit knihu frází

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
cs: Zahodit změny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
cs: Dotázat se zda uložit

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
cs: Hlasová syntéza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qtspeechGroupBox)
en: &Use default speech system
cs: Po&užít výchozí systém pro syntézu řeči

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Engine:
cs: &Databáze:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Voice:
cs: &Hlas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alternativeGroupBox)
en: Alternative
cs: Alternativní

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
cs: V tomto poli můžete zadat příkaz k mluvení a jeho parametry. KMouth používá tyto proměnné:
    %t -- text k přečtení
    %f -- název souboru s textem k přečtení
    %l -- kód jazyka
    %% -- procento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: Command for speaking &texts:
cs: Příkaz pro mluvené &texty:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
cs: V poli se určuje, zda bude text odeslán jako standardní výstup na hlasový syntezátor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
cs: &Poslat data jako standardní vstup

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
cs: Tento rozbalovací seznam určuje, jaké kódování se použije pro předávání textu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel)
en: Character encodin&g:
cs: Kódování zna&ku:

[ctx: Local characterset]
en: Local
cs: Místní

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
cs: V tomto poli můžete nastavit kontrolu pravopisu slov před vložením do nového slovníku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
cs: &Porovnat se slovníkem OpenOffice.org:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
cs: V tomto rozbalovacím seznamu můžete zvolit kódování textových souborů. Tato volba není používána pro XML soubory a slovníky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
cs: Kódování zna&ku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
cs: V tomto vstupním poli zadáváte soubor nového slovníku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
cs: &Název souboru:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
cs: V tomto vstupním poli volíte adresář OpenOffice.org, který se použije pro kontrolu pravopisu nového slovníku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
cs: V tomto rozbalovacím seznamu můžete zvolit jazyk spojený s novým slovníkem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
cs: &Jazyk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
cs: Vy&tvořit nový slovník:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
cs: Pokud zvolíte tuto volbu, vytvoří se slovník buď načtením souboru slovníku, nebo vyjmutím jednotlivých slov z textu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
cs: &Sloučit slovníky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
cs: Pokud zvolíte tuto možnost, vytvoří se nový slovník sloučením již existujících slovníků.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
cs: Ze &souboru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
cs: Pokud zvolíte tuto možnosti, vytvoří se slovník načtením souboru. Zvolit můžete buď XML soubor, textový soubor, nebo soubor obsahující doplňování slov. Pokud zvolíte XML nebo textový soubor, jednotlivá slova se detekují podle mezer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
cs: Z &dokumentace KDE

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
cs: Pokud zvolíte tuto možnost, vytvoří se slovník analýzou dokumentace KDE. Slova jsou detekována podle mezer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
cs: Ze sl&ožky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
cs: Pokud zvolíte tuto volbu, vytvoří se nový slovník načtením všech souborů ve zvolené složce a v jejích podsložkách.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
cs: &Prázdný seznam slov

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
cs: Touto volbou vytvoříte prázdný slovník bez položek. KMouth pak všechna nově napsaná slova automaticky vloží do tohoto slovníku.

en: Source of New Dictionary (1)
cs: Zdroj nového slovníku (1)

en: Source of New Dictionary (2)
cs: Zdroj nového slovníku (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
cs: A&dresář:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
cs: V tomto vstupním poli zadáváte adresář, který si přejete načíst pro vytvoření nového slovníku.

en: Merge result
cs: Výsledek sloučení

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
cs: Prázdný seznam

en: KDE Documentation
cs: Dokumentace KDE

[ctx: Default dictionary]
en: Default
cs: Výchozí

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
cs: Touto volbou před vytvořením slovníku z dokumentace KDE dojde ke kontrole pravopisu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
cs: V tomto rozbalovacím seznamu můžete zvolit jazyk pro vytvoření slovníku. KMouth pouze analyzuje soubory dokumentace pro zvolený jazyk.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
cs: Vybraný &slovník

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
cs: Zde můžete zvolit jazyk spojený se zvoleným slovníkem.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
cs: Do tohoto vstupního pole zadejte název zvoleného slovníku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
cs: &Název:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
cs: Tímto tlačítkem vložíte slovník do seznamu dostupných slovníků.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
cs: Př&idat Slovník...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
cs: Tímto tlačítkem smažete zvolený slovník.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
cs: &Smazat Slovník

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
cs: Tímto tlačítkem posunete slovník nahoru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
cs: Posunout nahor&u

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
cs: Tímto tlačítkem posunete slovník dolů.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
cs: &Posunout dolů

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
cs: Tímto slovník exportujete slovník do souboru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
cs: &Exportovat slovník...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
cs: Seznam všech dostupných slovník k doplňování slov. KMouth vám nabídne, pokud seznam obsahuje více než jeden slovník, seznam, ze kterého si můžete slovník pro doplňování vybrat.

en: Dictionary
cs: Slovník

en: Language
cs: Jazyk

en: without name
cs: bez jména

en: Export Dictionary
cs: Exportovat slovník

en: Creating Word List
cs: Vytváří se seznam slov

en: Parsing the KDE documentation...
cs: Analyzuje se dokumentace KDE...

en: Merging dictionaries...
cs: Slučují se slovníky...

en: Parsing file...
cs: Analyzuje se soubor...

en: Parsing directory...
cs: Analyzuje se adresář...

en: Performing spell check...
cs: Provádění kontroly pravopisu...
