kmouth - en to el translation catalogue (198 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
el: Αρχική διαμόρφωση -KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
el: Διαμόρφωση κειμένου-σε-ομιλία

en: Initial Phrase Book
el: Αρχικό βιβλίο φράσεων

en: Word Completion
el: Συμπλήρωση λέξεων

en: &Open as History...
el: Ά&νοιγμα ως ιστορικό...

en: Opens an existing file as history
el: Ανοίγει ένα υπάρχον αρχείο ως ιστορικό

en: Save &History As...
el: Αποθήκευση &ιστορικού ως...

en: Saves the actual history as...
el: Αποθηκεύει το πραγματικό ιστορικό ως...

en: &Print History...
el: &Εκτύπωση ιστορικού...

en: Prints out the actual history
el: Εκτυπώνει το τρέχον ιστορικό

en: Quits the application
el: Έξοδος από την εφαρμογή

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
el: Αποκοπή του επιλεγμένου τμήματος και τοποθέτηση στο πρόχειρο

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
el: Αποκοπή του επιλεγμένου τμήματος και τοποθέτηση στο πρόχειρο. Αν υπάρχει επιλεγμένο κείμενο στο πεδίο επεξεργασίας κειμένου τοποθετείται στο πρόχειρο. Σε άλλη περίπτωση οι επιλεγμένες προτάσεις του ιστορικού (αν υπάρχουν) τοποθετούνται στο πρόχειρο.

en: Copies the selected section to the clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου τμήματος και τοποθέτηση στο πρόχειρο

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου τμήματος και τοποθέτηση στο πρόχειρο. Αν υπάρχει επιλεγμένο κείμενο στο πεδίο επεξεργασίας κειμένου αντιγράφεται στο πρόχειρο. Σε άλλη περίπτωση οι επιλεγμένες προτάσεις του ιστορικού (αν υπάρχουν) αντιγράφονται στο πρόχειρο.

en: Pastes the clipboard contents to current position
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου στην τρέχουσα θέση

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
el: Επικόλληση των περιεχομένων του πρόχειρου στην τρέχουσα θέση του δρομέα μέσα στο πεδίο επεξεργασίας κειμένου.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
el: &Υπαγόρευση

en: Speaks the currently active sentence(s)
el: Υπαγορεύει τις τρέχουσες ενεργές προτάσεις

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
el: Υπαγορεύει τις τρέχουσες ενεργές προτάσεις. Αν υπάρχει κάποιο κείμενο στο πεδίο επεξεργασίας κειμένου αυτό υπαγορεύεται. Σε άλλη περίπτωση οι επιλεγμένες προτάσεις του ιστορικού (αν υπάρχουν) υπαγορεύονται.

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

en: Show P&hrasebook Bar
el: Εμφάνιση γραμμής του βι&βλίου φράσεων

en: Enables/disables the phrasebook bar
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της γραμμής του βιβλίου φράσεων

en: Enables/disables the statusbar
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της γραμμής κατάστασης

en: &Configure KMouth...
el: &Διαμόρφωση KMouth...

en: Opens the configuration dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου διαμόρφωσης

en: &Speak
el: &Υπαγόρευση

en: Speaks the currently selected phrases in the history
el: Υπαγόρευση των επιλεγμένων φράσεων στο ιστορικό

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Deletes the currently selected phrases from the history
el: Διαγραφή των επιλεγμένων φράσεων από το ιστορικό

en: Cu&t
el: Α&ποκοπή

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
el: Αποκοπή των επιλεγμένων φράσεων από το ιστορικό και τοποθέτησή τους στο πρόχειρο

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων φράσεων από το ιστορικό στο πρόχειρο

en: Select &All Entries
el: Επιλογή ό&λων των καταχωρήσεων

en: Selects all phrases in the history
el: Επιλογή όλων των φράσεων από το ιστορικό

en: D&eselect All Entries
el: Α&ποεπιλογή όλων των καταχωρήσεων

en: Deselects all phrases in the history
el: Αποεπιλογή όλων των φράσεων από το ιστορικό

[ctx: The job is done]
en: Ready.
el: Έτοιμο.

en: Opening file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Saving history with a new filename...
el: Αποθήκευση ιστορικού με ένα νέο όνομα αρχείου...

en: Printing...
el: Εκτύπωση...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
el: Έξοδος...

en: Toggling menubar...
el: Εναλλαγή γραμμής μενού...

en: Toggling toolbar...
el: Εναλλαγή γραμμής εργαλείων...

en: Toggling phrasebook bar...
el: Εναλλαγή γραμμής βιβλίου φράσεων...

en: Toggle the statusbar...
el: Εναλλαγή της γραμμής κατάστασης...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
el: &Βιβλία φράσεων

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
el: Μία εφαρμογή πληκτρολόγησης-και-υπαγόρευσης για συνθέτες ομιλίας

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Current Maintainer
el: Τρέχων συντηρητής

en: Tips, extended phrase books
el: Συμβουλές, επεκταμένα βιβλία φράσεων

en: History file to open
el: Αρχείο ιστορικού για άνοιγμα

en: Configuration
el: Διαμόρφωση

en: &Preferences
el: &Προτιμήσεις

en: &Text-to-Speech
el: &Κείμενο-σε-ομιλία

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

en: Please decide which phrase books you need:
el: Παρακαλώ αποφασίστε ποια βιβλία φράσεων χρειάζεστε:

en: Book
el: Βιβλίο

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
el: Βιβλία φράσεων (*.phrasebook);;Απλά αρχεία κειμένου (*.txt);;Όλα τα αρχεία (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
el: Απλά αρχεία κειμένου (*.txt);;Βιβλία φράσεων (*.phrasebook);;Όλα τα αρχεία (*)

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο %1 υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: File Exists
el: Το αρχείο υπάρχει

en: &Overwrite
el: &Αντικατάσταση

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
el: Το επιλεγμένο όνομα αρχείου <i>%1</i> έχει διαφορετική επέκταση από την <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
el: Το επιλεγμένο όνομα αρχείου <i>%1</i> έχει διαφορετική επέκταση από την <i>.phrasebook</i>. Επιθυμείτε την προσθήκη του <i>.phrasebook</i> στο όνομα αρχείου;

en: File Extension
el: Επέκταση αρχείου

en: Add
el: Προσθήκη

en: Do Not Add
el: Να μην προστεθεί

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
el: Το επιλεγμένο όνομα αρχείου <i>%1</i> περιέχει την επέκταση <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
el: Το επιλεγμένο όνομα αρχείου <i>%1</i> περιέχει την επέκταση <i>.phrasebook</i>. Επιθυμείτε την αποθήκευση με τη μορφή βιβλίου φράσεων;

en: As Phrasebook
el: Ως βιβλίο φράσεων

en: As Plain Text
el: Ως απλό κείμενο

en: Phrase
el: Φράση

en: Shortcut
el: Συντόμευση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
el: Βιβλίο φράσεων

en: &New Phrase
el: &Νέα φράση

en: Adds a new phrase
el: Προσθήκη μιας νέας φράσης

en: New Phrase &Book
el: Νέο βιβλίο φ&ράσεων

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
el: Προσθήκη ενός νέου βιβλίου φράσεων μέσα στο οποίο μπορούν να τοποθετηθούν άλλα βιβλία φράσεων και φράσεις

en: Saves the phrase book onto the hard disk
el: Αποθήκευση του βιβλίου φράσεων στο σκληρό δίσκο

en: &Import...
el: Εισαγ&ωγή...

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
el: Εισαγωγή ενός αρχείου και προσθήκη των περιεχομένων του στο βιβλίο φράσεων

en: I&mport Standard Phrase Book
el: Ε&ισαγωγή τυπικού βιβλίου φράσεων

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
el: Εισαγωγή ενός τυπικού βιβλίου φράσεων και προσθήκη των περιεχομένων του στο βιβλίο φράσεων

en: &Export...
el: &Εξαγωγή...

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
el: Εξαγωγή της τρέχουσας επιλεγμένης φράσης ή του βιβλίου φράσεων σε ένα αρχείο

en: Closes the window
el: Κλείσιμο του παραθύρου

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
el: Αποκοπή των τρεχόντων επιλεγμένων καταχωρήσεων από το βιβλίο φράσεων και τοποθέτησή τους στο πρόχειρο

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
el: Αντιγραφή της τρέχουσας επιλεγμένης καταχώρησης από το βιβλίο φράσεων στο πρόχειρο

en: Deletes the selected entries from the phrase book
el: Διαγραφή των επιλεγμένων καταχωρήσεων από το βιβλίο φράσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
el: Κείμενο της φ&ράσης:

en: Name of the &phrase book:
el: Όνομα του βιβλίου φρά&σεων:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
el: <qt>Υπάρχουν μη αποθηκευμένες αλλαγές.<br />Θέλετε να εφαρμοστούν οι αλλαγές πριν το κλείσιμο του  παραθύρου "βιβλίου φράσεων" ή να απορριφθούν οι αλλαγές;</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
el: Κλείσιμο παραθύρου "βιβλίου φράσεων"

en: (New Phrase Book)
el: (Νέο βιβλίο φράσεων)

en: (New Phrase)
el: (Νέα φράση)

en: Import Phrasebook
el: Εισαγωγή βιβλίου φράσεων

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
el: Βιβλία φράσεων (*.phrasebook);;Απλά αρχεία κειμένου (*.txt);;Όλα τα αρχεία (*)

en: There was an error loading file
    %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά τη φόρτωση του αρχείου
    %1

en: Export Phrase Book
el: Εξαγωγή βιβλίου φράσεων

en: Phrase Books (*.phrasebook)
el: Βιβλία φράσεων (*.phrasebook)

en: There was an error saving file
    %1
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
el: &Τρέχουσα επιλεγμένη φράση ή βιβλίο φράσεων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
el: Κάνοντας κλικ σε αυτό το κουμπί μπορείτε να επιλέξετε το συνδυασμό πληκτρολογίου που θα συσχετιστεί με την επιλεγμένη φράση.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
el: Σε αυτή τη γραμμή επεξεργασίας ορίζετε το όνομα ενός υπο-βιβλίου φράσεων ή τα περιεχόμενα μιας φράσης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
el: Αν επιλέξετε αυτή την επιλογή, η επιλεγμένη φράση δε θα είναι προσπελάσιμη μέσω μιας συντόμευσης πληκτρολογίου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
el: &Καμία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
el: Αν επιλέξετε αυτή την επιλογή, η επιλεγμένη φράση θα είναι προσπελάσιμη μέσω μιας συντόμευσης πληκτρολογίου. Μπορείτε να αλλάξετε τη συντόμευση με το κουμπί δίπλα σε αυτή την επιλογή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
el: &Προσαρμοσμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
el: Συντόμευση για τη φράση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
el: Αυτή η λίστα περιέχει το τρέχον βιβλίο φράσεων σε μια δομή δέντρου. Μπορείτε να επιλέξετε και να τροποποιήσετε αυτόνομες φράσεις και βιβλία υπο-φράσεων

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
el: Αυτή η λίστα περιέχει το ιστορικό των προτάσεων που έχουν υπαγορευθεί. Μπορείτε να επιλέξτε προτάσεις και να πιέσετε το κουμπί υπαγόρευσης για υπαγόρευση ξανά.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
el: Μέσα σε αυτό το πεδίο επεξεργασίας μπορείτε να πληκτρολογήσετε μια φράση. Κάντε κλικ στο κουμπί υπαγόρευσης για την υπαγόρευση της εισηγμένης φράσης.

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Open File as History
el: Άνοιγμα αρχείου ως ιστορικό

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
el: Όλα τα αρχεία (*);;Βιβλία φράσεων (*.phrasebook);;Απλά αρχεία κειμένου (*.txt)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
el: Αυτό το πλαίσιο συνδυασμών ορίζει αν οι επιλεγμένες φράσεις του βιβλίου φράσεων υπαγορεύονται αμέσως ή απλά εισάγονται στο πεδίο επεξεργασίας κειμένου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
el: &Επιλογή φράσεων μέσα στο βιβλίο φράσεων:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
el: Άμεση υπαγόρευση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
el: Εισαγωγή στο πεδίο επεξεργασίας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
el: Αυτό το πλαίσιο συνδυασμών ορίζει αν το βιβλίο φράσεων αποθηκεύεται αυτόματα όταν το παράθυρο επεξεργασίας κλείσει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
el: Κλείσιμο του παραθύρου επεξεργασίας του &βιβλίου φράσεων:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
el: Αποθήκευση βιβλίου φράσεων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
el: Απόρριψη αλλαγών

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
el: Ερώτηση για την αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
el: Κείμενο-σε-ομιλία

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qtspeechGroupBox)
en: &Use default speech system
el: &Να γίνει χρήση του προκαθορισμένου συστήματος ομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Engine:
el: &Μηχανή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Voice:
el: &Φωνή:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alternativeGroupBox)
en: Alternative
el: Εναλλακτική

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
el: Αυτό το πεδίο ορίζει τόσο την εντολή που χρησιμοποιείται για την υπαγόρευση κειμένου καθώς και για τις παραμέτρους της. Το KMouth αναγνωρίζει τους παρακάτω αντικαταστάτες:
    %t -- το κείμενο που θα υπαγορευθεί
    %f -- το όνομα του αρχείου που περιέχει το κείμενο
    %l -- ο κωδικός γλώσσας
    %% -- ένα σύμβολο ποσοστού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: Command for speaking &texts:
el: Εντολή για υπαγόρευση &κειμένων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
el: Αυτό το πλαίσιο επιλογής ορίζει αν το κείμενο στέλνεται ως τυπική είσοδος στο συνθέτη ομιλίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
el: Αποστολή των δεδομένων σαν τυπική &είσοδος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
el: Αυτό το πλαίσιο συνδυασμών ορίζει την κωδικοποίηση χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί για την ανάλυση του κειμένου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel)
en: Character encodin&g:
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρω&ν:

[ctx: Local characterset]
en: Local
el: Τοπικό

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
el: Αν επιλέξετε αυτή το πλαίσιο επιλογής οι λέξεις ελέγχονται ορθογραφικά πριν εισαχθούν στο νέο λεξικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
el: &Σύγκριση με το λεξικό του OpenOffice.org:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
el: Με αυτό το πλαίσιο συνδυασμών επιλέγετε την κωδικοποίηση χαρακτήρων που θα χρησιμοποιηθεί κατά τη φόρτωση των αρχείων κειμένου. Αυτό το πλαίσιο συνδυασμών δε χρησιμοποιείται για αρχεία XML ή για αρχεία λεξικών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
el: &Κωδικοποίηση χαρακτήρων:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
el: Με αυτό το πεδίο εισαγωγής ορίζετε το αρχείο που θέλετε να φορτώσετε για τη δημιουργία του νέου λεξικού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
el: Ό&νομα αρχείου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
el: Με αυτό το πεδίο εισαγωγής ορίζετε τον κατάλογο OpenOffice.org που θα χρησιμοποιηθεί για τον ορθογραφικό έλεγχο των λέξεων του νέου λεξικού.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
el: Με αυτό το πλαίσιο συνδυασμών αποφασίζετε ποια γλώσσα θα συσχετισθεί με το νέο λεξικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
el: &Γλώσσα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
el: &Δημιουργία νέου λεξικού:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο ένα νέο λεξικό δημιουργείται είτε φορτώνοντας ένα αρχείο λεξικού ή μετρώντας τις μοναδικές λέξεις μέσα σε ένα κείμενο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
el: &Συγχώνευση λεξικών

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο ένα νέο λεξικό θα δημιουργηθεί με τη συγχώνευση των υπαρκτών λεξικών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
el: Από αρ&χείο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο ένα νέο λεξικό θα δημιουργηθεί με τη φόρτωση ενός αρχείου. Μπορείτε να επιλέξετε είτε ένα αρχείο XML, είτε ένα τυπικό αρχείο κειμένου είτε ένα αρχείο που περιέχει ένα λεξικό συμπλήρωσης λέξεων. Αν επιλέξετε ένα τυπικό αρχείο κειμένου ή ένα αρχείο XML η συχνότητα των μοναδικών λέξεων εντοπίζεται μετρώντας απλά τις εμφανίσεις της κάθε λέξης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
el: Από την &τεκμηρίωση του KDE

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο ένα νέο λεξικό θα δημιουργηθεί από την ανάλυση της τεκμηρίωσης του KDE. Η συχνότητα των μοναδικών λέξεων εντοπίζεται μετρώντας απλά τις εμφανίσεις της κάθε λέξης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
el: Από &φάκελο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο ένα νέο λεξικό θα δημιουργηθεί από τη φόρτωση όλων των αρχείων μέσα σε ένα φάκελο και σε όλους τους υποκαταλόγους του.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
el: Δημιουργία ά&δειας λίστας λέξεων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο ένα νέο άδειο λεξικό θα δημιουργηθεί χωρίς καμία καταχώρηση. Καθώς το KMouth αυτόματα προσθέτει νέες λέξεις που πληκτρολογείτε στα λεξικά θα μάθει το λεξιλόγιό σας με το χρόνο.

en: Source of New Dictionary (1)
el: Πηγή του νέου λεξικού (1)

en: Source of New Dictionary (2)
el: Πηγή του νέου λεξικού (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
el: &Κατάλογος:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
el: Με αυτό το πεδίο εισαγωγής κειμένου ορίζετε τον κατάλογο που θέλετε να χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία του νέου λεξικού.

en: Merge result
el: Συγχώνευση αποτελέσματος

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
el: Άδεια λίστα

en: KDE Documentation
el: Τεκμηρίωση KDE

[ctx: Default dictionary]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
el: Αν επιλέξετε αυτή το πλαίσιο επιλογής οι λέξεις της τεκμηρίωσης του KDE ελέγχονται ορθογραφικά πριν εισαχθούν στο νέο λεξικό.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
el: Με αυτό το πλαίσιο συνδυασμών επιλέγετε ποια από τις εγκατεστημένες γλώσσες χρησιμοποιείται στη δημιουργία του νέου λεξικού. Το KMouth θα αναλύσει μόνο τα αρχεία τεκμηρίωσης αυτής της γλώσσας.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
el: &Επιλεγμένο λεξικό

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
el: Με αυτό το πλαίσιο συνδυασμών επιλέγετε τη γλώσσα που θα συσχετισθεί με το επιλεγμένο λεξικό.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
el: Με αυτό το πεδίο εισαγωγής ορίζετε το όνομα του επιλεγμένου λεξικού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
el: Ό&νομα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
el: Με αυτό το κουμπί μπορείτε να προσθέσετε ένα νέο λεξικό στη λίστα των διαθέσιμων λεξικών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
el: Προσθήκη &λεξικού...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
el: Με αυτό το κουμπί μπορείτε να διαγράψετε το επιλεγμένο λεξικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
el: &Διαγραφή λεξικού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
el: Με αυτό το κουμπί μετακινείτε το επιλεγμένο λεξικό πάνω.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
el: Μετακίνηση &πάνω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
el: Με αυτό το κουμπί μετακινείτε το επιλεγμένο λεξικό κάτω.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
el: Μετακίνηση &κάτω

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
el: Με αυτό το κουμπί εξάγετε το επιλεγμένο λεξικό σε ένα αρχείο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
el: Ε&ξαγωγή λεξικού...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
el: Αυτή η λίστα περιέχει όλα τα διαθέσιμα λεξικά για τη συμπλήρωση λέξεων. Το KMouth θα εμφανίζει ένα πλαίσιο συνδυασμών δίπλα από το πεδίο επεξεργασίας στο κύριο παράθυρο αν η λίστα περιέχει περισσότερα από ένα λεξικά. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πλαίσιο συνδυασμών για την επιλογή του λεξικού που θα χρησιμοποιηθεί για τη συμπλήρωση λέξεων.

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: Language
el: Γλώσσα

en: without name
el: χωρίς όνομα

en: Export Dictionary
el: Εξαγωγή λεξικού

en: Creating Word List
el: Δημιουργία λίστας λέξεων

en: Parsing the KDE documentation...
el: Ανάλυση της τεκμηρίωσης KDE...

en: Merging dictionaries...
el: Συγχώνευση λεξικών...

en: Parsing file...
el: Ανάλυση αρχείου...

en: Parsing directory...
el: Ανάλυση καταλόγου...

en: Performing spell check...
el: Εκτέλεση ορθογραφικού ελέγχου...
