KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (196 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
hu: Kezdeti beállítások - KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
hu: A felolvasás beállításai

en: Initial Phrase Book
hu: Kiindulási kifejezésfájl

en: Word Completion
hu: Szókiegészítés

en: &Open as History...
hu: Megnyitás na&plóként…

en: Opens an existing file as history
hu: Fájl megnyitása naplóként

en: Save &History As...
hu: A nap&ló mentése mint…

en: Saves the actual history as...
hu: Az aktuális napló mentése mint…

en: &Print History...
hu: A napló k&inyomtatása…

en: Prints out the actual history
hu: Az aktuális napló kinyomtatása

en: Quits the application
hu: Kilépés a programból

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
hu: A kijelölt rész kivágása a vágólapra

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
hu: A kijelölt szakasz kivágása a vágólapra. Ha ki van jelölve egy szövegrész, akkor az fog a vágólapra fog kerülni, máskülönben a naplóban kijelölt mondatok.

en: Copies the selected section to the clipboard
hu: A vágólapra másolja a kijelölt részt

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
hu: A kijelölt szakasz kimásolása a vágólapra. Ha ki van jelölve egy szövegrész, akkor az fog a vágólapra fog kerülni, máskülönben a naplóban kijelölt mondatok.

en: Pastes the clipboard contents to current position
hu: A vágólap tartalmának beillesztése a jelenlegi pozíciónál

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
hu: Beilleszti a vágólapon található adatokat az aktuális kurzorpozíciónál, a szövegmezőbe.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
hu: Fel&olvasás

en: Speaks the currently active sentence(s)
hu: A kijelölt mondatok felolvasása

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
hu: Felolvassa a kijelölt mondatokat. Ha van szöveg a szövegmezőben, akkor azt fogja felolvasni, máskülönben a naplóban kijelölt mondatokat (ha van ilyen).

en: &Edit...
hu: S&zerkesztés…

en: Show P&hrasebook Bar
hu: Ki&fejezéstár megjelenítése

en: Enables/disables the phrasebook bar
hu: Ki-be kapcsolja a kifejezéstárt

en: Enables/disables the statusbar
hu: Az állapotsor ki-be kapcsolása

en: &Configure KMouth...
hu: A KMouth &beállításai…

en: Opens the configuration dialog
hu: Megnyitja a beállítások párbeszédablakát

en: &Speak
hu: Fel&olvasás

en: Speaks the currently selected phrases in the history
hu: A naplóban kijelölt kifejezések felolvasása

en: &Delete
hu: &Törlés

en: Deletes the currently selected phrases from the history
hu: A naplóban kijelölt kifejezések törlése

en: Cu&t
hu: Ki&vágás

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
hu: A naplóban kijelölt kifejezések kivágása a vágólapra

en: &Copy
hu: &Másolás

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
hu: A naplóban kijelölt kifejezések kimásolása a vágólapra

en: Select &All Entries
hu: Az összes bejegyzés &kijelölése

en: Selects all phrases in the history
hu: A naplóban található összes kifejezés kijelölése

en: D&eselect All Entries
hu: A kijelölések me&gszüntetése

en: Deselects all phrases in the history
hu: Megszünteti a naplóban a kijelöléseket

[ctx: The job is done]
en: Ready.
hu: Kész.

en: Opening file...
hu: Fájl megnyitása…

en: Saving history with a new filename...
hu: A napló elmentése új néven…

en: Printing...
hu: Nyomtatás…

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
hu: Kilépés…

en: Toggling menubar...
hu: A menüsor ki-be kapcsolása…

en: Toggling toolbar...
hu: Az eszköztár ki-be kapcsolása…

en: Toggling phrasebook bar...
hu: A kifejezéstár ki-be kapcsolása…

en: Toggle the statusbar...
hu: Az állapotsor ki-be kapcsolása…

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: Fáj&l

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hu: Sze&rkesztés

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
hu: Kifejezésgyű&jtemények

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
hu: Szövegfelolvasási kezelőfelület beszédszintetizátorokhoz

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
hu: © Gunnar Schmi Dt, 2002-2003.

en: Original Author
hu: Eredeti szerző

en: Current Maintainer
hu: Jelenlegi karbantartó

en: Tips, extended phrase books
hu: Tippek, kibővített kifejezésgyűjtemények

en: History file to open
hu: Naplófájl megnyitása

en: Configuration
hu: Beállítások

en: &Preferences
hu: &Beállítások

en: &Text-to-Speech
hu: Szövegfelol&vasás

en: General Options
hu: Általános beállítások

en: Please decide which phrase books you need:
hu: Válassza ki a kívánt kifejezésgyűjteményeket:

en: Book
hu: Gyűjtemény

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
hu: Kifejezésfájlok (*.phrasebook);;Egyszerű szöveges fájlok (*.txt);;Minden fájl (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
hu: Egyszerű szöveges fájlok (*.txt);;Kifejezésfájlok (*.phrasebook);;Minden fájl (*)

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
hu: Már létezik %1 nevű fájl, felül szeretné írni?

en: File Exists
hu: Már létezik ilyen fájl

en: &Overwrite
hu: &Felülírás

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
hu: A megadott fájlnév (<i>%1</i>) kiterjesztése nem <i>.phrasebook</i>. Hozzá szeretné adni a <i>.phrasebook</i> kiterjesztést a fájlnévhez?

en: File Extension
hu: Fájlnévkiterjesztés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Do Not Add
hu: Nem kell hozzáadni

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
hu: A megadott fájlnév (<i>%1</i>) kiterjesztése <i>.phrasebook</i>. A „phrasebook” formátumban szeretne menteni?

en: As Phrasebook
hu: Kifejezésfájlként

en: As Plain Text
hu: Egyszerű szövegként

en: Phrase
hu: Kifejezés

en: Shortcut
hu: Billentyűparancs

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
hu: Kifejezésgyűjtemény

en: &New Phrase
hu: Új kifeje&zés

en: Adds a new phrase
hu: Új kifejezés felvétele

en: New Phrase &Book
hu: Új ki&fejezésgyűjtemény

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
hu: Létrehoz egy új kifejezésgyűjteményt, amelybe más gyűjtemények és kifejezések helyezhetők

en: Saves the phrase book onto the hard disk
hu: A kifejezésgyűjteményt lemezre menti

en: &Import...
hu: &Importálás…

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
hu: Beolvassa egy másik fájl tartalmát a kifejezésgyűjteménybe

en: I&mport Standard Phrase Book
hu: Standard kifejezésgyűjteménye &importálása

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
hu: Beolvassa egy standard kifejezésgyűjtemény tartalmát az aktuális kifejezésgyűjteménybe

en: &Export...
hu: E&xportálás…

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
hu: A kijelölt kifejezéseket és kifejezésgyűjteményeket fájlba másolja

en: Closes the window
hu: Az ablak bezárása

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
hu: Kivágja a kijelölt kifejezéseket a kifejezésgyűjteményből és a vágólapra helyezi

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
hu: A kiválasztott kifejezés kimásolása a vágólapra

en: Deletes the selected entries from the phrase book
hu: A kiválasztott kifejezés törlése a gyűjteményből

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
hu: A ki&fejezés szövege:

en: Name of the &phrase book:
hu: A kifejezésfájl ne&ve:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
hu: <qt>A módosítások nincsenek elmentve.<br />El szeretné menteni a módosított állapotot a „kifejezésgyűjtemény” ablak bezárása előtt?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
hu: A „Kifejezésgyűjtemény” ablak bezárása

en: (New Phrase Book)
hu: (Új kifejezésgyűjtemény)

en: (New Phrase)
hu: (Új kifejezés)

en: Import Phrasebook
hu: Kifejezésfájl importálása

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
hu: Kifejezésfájlok (*.phrasebook);;Egyszerű szöveges fájlok (*.txt);;Minden fájl (*)

en: There was an error loading file
    %1
hu: Hiba történt az alábbi fájl betöltésekor:
    %1

en: Export Phrase Book
hu: A kifejezésfájl exportálása

en: Phrase Books (*.phrasebook)
hu: Kifejezésfájlok (*.phrasebook)

en: There was an error saving file
    %1
hu: Hiba történt a következő fájl mentésekor:
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
hu: A ki&választott kifejezés vagy kifejezésgyűjtemény

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
hu: Kattintson erre a gombra, ha be szeretné állítani a kifejezéssel társított billentyűkombinációt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
hu: Ebben a szövegmezőben lehet megadni egy kifejezésgyűjtemény nevét vagy a kifejezés szövegét.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
hu: Ha ezt az opciót választja, akkor a kijelölt kifejezés nem lesz elérhető billentyűparanccsal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
hu: Nin&cs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
hu: Ha bejelöli ezt az opciót, akkor a kijelölt kifejezés elérhető lesz egy billentyűkombináció megnyomásával. Az opció mellett látható gombbal lehet beállítani a billentyűparancsot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
hu: &Egyéni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
hu: A kifejezés billentyűparancsa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
hu: Ez a lista fastruktúraszerűen tartalmazza az aktuális kifejezésgyűjteményt. Egyesével lehet kiválasztani és módosítani a kifejezéseket és al-kifejezésgyűjteményeket.

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
hu: Ez a lista a felolvasott mondatokat tartalmazza. Ha kiválaszt egy mondatot, a gomb megnyomásával ismét felolvasható.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
hu: Ebbe a szövegmezőbe be lehet írni egy felolvasni kívánt szöveget. A felolvasáshoz kattintson a nyomógombra.

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Open File as History
hu: Fájl megnyitása naplóként

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
hu: Minden fájl (*);;Kifejezésfájlok (*.phrasebook);;Egyszerű szöveges fájlok (*.txt)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
hu: Ez a kombinált lista határozza meg, hogy a kijelölt kifejezéseket felolvassa-e a program vagy csak beszúrja a szövegmezőbe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
hu: Kifeje&zések kijelölése a kifejezésgyűjteményben:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
hu: Azonnali felolvasás

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
hu: Beszúrás a szövegmezőbe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
hu: Ez a kombinált lista határozza meg, hogy a kifejezésgyűjteményt elmenti-e a program automatikusan a szerkesztési ablak bezárásakor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
hu: Kif&ejezésgyűjtemény-ablak bezárása:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
hu: A kifejezésgyűjtemény elmentése

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
hu: A módosítások eldobása

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
hu: Rákérdezés a mentésre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
hu: Szövegfelolvasás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qtspeechGroupBox)
en: &Use default speech system
hu: Alapértelmezett beszédrendszer &használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Engine:
hu: &Motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Voice:
hu: &Hang:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alternativeGroupBox)
en: Alternative
hu: Alternatíva

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
hu: Ez a mező tartalmazza a szövegfelolvasó parancsot, a szükséges argumentumokkal együtt. A következő szimbólumokat lehet használni:
    %t -- a felolvasandó szöveg
    %f -- a szöveget tartalmazó fájl neve
    %l -- a nyelv kódja
    %% -- százalékjel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: Command for speaking &texts:
hu: S&zövegfelolvasási parancs:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
hu: Ezt az opciót akkor kell bejelölni, ha a szöveget a felolvasó program standard bemenetére kell küldeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
hu: Az adatok elküldése standard bemenet&ként

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
hu: Ez a kombinált lista határozza meg, hogy az átadott szöveg milyen karakterkódolást használ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel)
en: Character encodin&g:
hu: Karakterkó&dolás:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
hu: Ha bejelöli ezt az opciót, akkor a szótárba való beillesztés előtt a program leellenőrzi a szöveg helyesírását.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
hu: Össze&hasonlítás az OpenOffice.org szótárral:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
hu: Ebben a kombinált listában lehet kiválasztani, mi legyen szöveges fájlok betöltésekor a karakterkódolás. Más fájloknál, például XML- vagy szótárfájloknál nincs hatása.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
hu: Karakterkó&dolás:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
hu: Ebben a beviteli mezőben lehet megadni, melyik fájlt töltse be a program az új szótár készítésekor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
hu: Fáj&lnév:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
hu: Ebben a mezőben lehet kiválasztani, hogy melyik OpenOffice.org-szótárt használja a program az új szótár szavainak ellenőrzéséhez.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
hu: Ebben a kombinált listában lehet kiválasztani az új szótár nyelvét.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
hu: Nyel&v:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
hu: Ú&j szótár létrehozása:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
hu: Ha bejelöli ezt az opciót, új szótár fog készülni egy szótárfájl betöltésével vagy a szöveg szavainak felsorolásával.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
hu: Szótárak össze&olvasztása

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
hu: Ezzel lehet már létező szótárak összeolvasztásával egy új szótárt létrehozni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
hu: Fáj&lból

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
hu: Ennek választása esetén egy megadott fájl betöltésével jön létre az új szótár. Választható XML-fájl, egyszerű szöveges fájl vagy szókiegészítéseket tartalmazó szótárfájl. Egyszerű szöveges vagy XML-fájl esetén a szavak gyakoriságát automatikusan kiszámolja a program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
hu: A KDE &dokumentációjából

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
hu: Ennek választása esetén a KDE dokumentációjából jön létre az új szótár. A program automatikusan megszámolja az egyes szavak előfordulási gyakoriságát.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
hu: Köny&vtárból

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
hu: Ennek választása esetén a megadott könyvtárban található fájlokból (beleértve az alkönyvtárakat is) jön létre az új szótár.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
hu: Üres szól&ista készítése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
hu: Ennek választása esetén üres szótár jön létre, egyetlen bejegyzés nélkül. A KMouth automatikusan hozzáadja a beírt új szavakat a szótárhoz, fokozatosan bővítve a szókincset.

en: Source of New Dictionary (1)
hu: Az új szótár forrása (1)

en: Source of New Dictionary (2)
hu: Az új szótár forrása (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
hu: Ma&ppa:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
hu: Ebben a mezőben lehet megadni, melyik szótárt kell betölteni új szótár készítésekor.

en: Merge result
hu: Az eredmények összeolvasztása

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
hu: Üres lista

en: KDE Documentation
hu: A KDE dokumentációja

[ctx: Default dictionary]
en: Default
hu: Alapértelmezés

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
hu: Ha bejelöli ezt az opciót, a KDE dokumentációját úgy dolgozza fel a program, hogy annak szövegét a szótárba való beillesztés előtt átengedi a helyesírás-ellenőrzőn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
hu: Ebben a kombinált listában kell kiválasztani, hogy a telepített nyelvek közül melyikben készüljön az új szótár. A program csak az ilyen nyelvű dokumentációs fájlokat fogja feldolgozni.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
hu: A kiválasztott &szótár

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
hu: Ebben a kombinált listában lehet kiválasztani a kijelölt szótár nyelvét.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
hu: Ebben a szövegmezőben lehet megadni a kiválasztott szótár nevét.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
hu: &Név:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
hu: Ezzel a gombbal új szótárt lehet felvenni a már létező szótárak közé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
hu: Szótár f&elvétele…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
hu: Ezzel a gombbal lehet törölni a kijelölt szótárt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
hu: A szótár &törlése

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
hu: Ezzel a gombbal a listában felfelé lehet mozgatni a kijelölt szótárt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
hu: &Felfelé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
hu: Ezzel a gombbal a listában lefelé lehet mozgatni a kijelölt szótárt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
hu: &Lefelé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
hu: Ezzel a gombbal fájlba lehet exportálni a kijelölt szótárt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
hu: A szótár ex&portálása…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
hu: Ez a lista tartalmazza az összes szókiegészítéshez használt szótárt. A program megjelenít egy kombinált listát a szövegmező mellett a főablakban, ha a lista egynél több szótárból áll. A szókiegészítéshez használt szótárat ebből a kombinált listából lehet kiválasztani.

en: Dictionary
hu: Szótár

en: Language
hu: Nyelv

en: without name
hu: névtelen

en: Export Dictionary
hu: A szótár exportálása

en: Creating Word List
hu: Szólista létrehozása

en: Parsing the KDE documentation...
hu: A KDE-dokumentáció feldolgozása…

en: Merging dictionaries...
hu: A szótárak összeolvasztása…

en: Parsing file...
hu: A fájl feldolgozása…

en: Parsing directory...
hu: A szótár feldolgozása…

en: Performing spell check...
hu: Helyesírás-ellenőrzés végrehajtása…
