kmouth - en to nn translation catalogue (200 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
nn: Første oppsett – KMouth

en: Text-to-Speech Configuration
nn: Innstillingar for tekst til tale

en: Initial Phrase Book
nn: Første parlør

en: Word Completion
nn: Fullføring av ord

en: &Open as History...
nn: &Opna som historie …

en: Opens an existing file as history
nn: Opnar ei fil som historie

en: Save &History As...
nn: Lagra &historie som …

en: Saves the actual history as...
nn: Lagrar den noverande historia som …

en: &Print History...
nn: &Skriv ut historie …

en: Prints out the actual history
nn: Skriv ut den noverande historia

en: Quits the application
nn: Avsluttar programmet

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nn: Klipper ut den merkte delen til utklippstavla

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
nn: Klipper ut den merkte delen til utklippstavla. Dersom noko tekst er merka i skrivefeltet, vert det lagt på utklippstavla, elles vert valde setningar i historia, lagde på utklippstavla.

en: Copies the selected section to the clipboard
nn: Kopierer den merkte delen til utklippstavla

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
nn: Klipper ut den merkte delen til utklippstavla. Dersom noko tekst er merka i skrivefeltet, vert det lagt på utklippstavla, elles vert valde setningar i historia, lagde på utklippstavla.

en: Pastes the clipboard contents to current position
nn: Limer innhaldet i utklippstavla til aktuell posisjon

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
nn: Limer inn innhaldet frå utklippstavla ved skrivemerket i tekstfeltet.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
nn: &Les høgt

en: Speaks the currently active sentence(s)
nn: Les teksten høgt.

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
nn: Seier den aktive teksten høgt. Dersom det finst tekst i tekstfeltet, vert denne lesen høgt. Viss ikkje, vert valde setningar i historia (om det er nokon) lesne høgt.

en: &Edit...
nn: &Rediger …

en: Show P&hrasebook Bar
nn: Vis verktøylinje for &parlør

en: Enables/disables the phrasebook bar
nn: Viser/gøymer verktøylinja for parløren

en: Enables/disables the statusbar
nn: Viser/gøymer statuslinja

en: &Configure KMouth...
nn: &Set opp Tekst til tale …

en: Opens the configuration dialog
nn: Opnar oppsettsvindauget

en: &Speak
nn: &Les høgt

en: Speaks the currently selected phrases in the history
nn: Les høgt dei frasane som er valde i historia

en: &Delete
nn: &Slett

en: Deletes the currently selected phrases from the history
nn: Fjernar dei valde frasane frå historia

en: Cu&t
nn: Klipp &ut

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
nn: Klipper ut dei valde frasane frå historia og legg dei på utklippstavla

en: &Copy
nn: &Kopier

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
nn: Kopierer dei valde frasane frå historia til utklippstavla

en: Select &All Entries
nn: Vel &alle oppføringar

en: Selects all phrases in the history
nn: Vel alle frasane i historia

en: D&eselect All Entries
nn: Vel &bort alle oppføringar

en: Deselects all phrases in the history
nn: Tek vekk markeringa frå alle frasar i historia

[ctx: The job is done]
en: Ready.
nn: Klar.

en: Opening file...
nn: Opnar fil …

en: Saving history with a new filename...
nn: Lagrar historie med nytt filnamn …

en: Printing...
nn: Skriv ut …

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
nn: Avsluttar …

en: Toggling menubar...
nn: Viser eller gøymer menylinja …

en: Toggling toolbar...
nn: Viser eller gøymer verktøylinja …

en: Toggling phrasebook bar...
nn: Viser eller gøymer parlørlinja …

en: Toggle the statusbar...
nn: Vis/gøym statuslinja …

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
nn: &Parlørar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

en: KMouth
nn: Tekst til tale

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
nn: Eit skriv-og-snakk-grensesnitt for talesystem

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
nn: © 2002–2003 Gunnar Schmi Dt

en: Original Author
nn: Opphavsperson

en: Current Maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Tips, extended phrase books
nn: Tips, utvida parlørar

en: History file to open
nn: Historiefil som skal opnast

en: Configuration
nn: Oppsett

en: &Preferences
nn: &Innstillingar

en: &Text-to-Speech
nn: &Tekst-til-tale

en: General Options
nn: Generelle val

en: Please decide which phrase books you need:
nn: Vel kva parlørar du treng:

en: Book
nn: Bok

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
nn: Parlørar (*.phrasebook);;Tekstfiler (*.txt);;Alle filer (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
nn: Tekstfiler (*.txt);;Parlørar (*.phrasebook);;Alle filer (*)

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
nn: Fila %1 finst alt. Vil du overskriva ho?

en: File Exists
nn: Fila finst

en: &Overwrite
nn: &Skriv over

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
nn: Det filnamnet du valde, <i>%1</i>, har ikkje <i>.phrasebook</i> som etternamn.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
nn: Det filnamnet du valde, <i>%1</i>, har ikkje <i>.phrasebook</i> som etternamn. Vil du leggja til <i>.prasebook</i> sist i filnamnet?

en: File Extension
nn: Filetternamn

en: Add
nn: Legg til

en: Do Not Add
nn: Ikkje legg til

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
nn: Det filnamnet du valde, <i>%1</i>, har etternamnet <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
nn: Det filnamnet du valde, <i>%1</i>, har etternamnet <i>.phrasebook</i>. Vil du lagra fila i parlørformatet?

en: As Phrasebook
nn: Som parlør

en: As Plain Text
nn: Som reintekst

en: Phrase
nn: Frase

en: Shortcut
nn: Snarveg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
nn: Parlør

en: &New Phrase
nn: &Ny frase

en: Adds a new phrase
nn: Legg til ny frase

en: New Phrase &Book
nn: Ny frase&bok

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
nn: Legg til ein ny parlør som andre bøker og frasar kan plasserast i.

en: Saves the phrase book onto the hard disk
nn: Lagrar parløren til harddisken

en: &Import...
nn: &Importer …

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
nn: Importerer ei fil og innhaldet til parløren

en: I&mport Standard Phrase Book
nn: I&mporter standardparlør

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
nn: Importerer ein standardparlør og legg innhaldet til parløren.

en: &Export...
nn: &Eksporter …

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
nn: Eksporterer den/dei merkt(e) setningen/-ane eller parløren/-ane til ei fil.

en: Closes the window
nn: Lukkar vindauget

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
nn: Klipper ut dei valde frasane frå parløren og legg dei på utklippstavla

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
nn: Kopierer dei valde frasane frå parløren til utklippstavla

en: Deletes the selected entries from the phrase book
nn: Fjernar dei valde frasane frå parløren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
nn: Tekst i &frasen:

en: Name of the &phrase book:
nn: Namnet på &parløren:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
nn: <qt>Det er ulagra endringar.<br />Vil du bruka endringane før du lukkar parlørvindauget, eller vil du forkasta dei?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
nn: Lukkar parlørvindauge

en: (New Phrase Book)
nn: (Ny parlør)

en: (New Phrase)
nn: (Ny frase)

en: Import Phrasebook
nn: Importer parlør

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
nn: Parlørar (*.phrasebook);Tekstfiler (*.txt);Alle filer (*)

en: There was an error loading file
    %1
nn: Feil ved lasting av fil
    %1

en: Export Phrase Book
nn: Eksporter parlør

en: Phrase Books (*.phrasebook)
nn: Parlørar (*.phrasebook)

en: There was an error saving file
    %1
nn: Feil ved lagring av fila
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
nn: &Vald frase eller parlør

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
nn: Klikk på denne knappen for å velja snøggtasten du vil knyta til frasen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
nn: I dette feltet kan du velja namnet på ein underparlør eller innhaldet i ein frase.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
nn: Viss du vel dette valet, vert ikkje den valde frasen tilgjengeleg via ein snøggtast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
nn: &Ingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
nn: Viss du vel dette valet, vert den valde frasen tilgjengeleg via ein snøggtast. Du kan endra snøggtasten med knappen ved sida av dette valet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
nn: &Sjølvvald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
nn: Snøggtast for frasen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
nn: Denne lista inneheld gjeldande parlør i ein trestruktur. Du kan velja og endra einskildfrasar og underparlørar.

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
nn: Denne lista inneheld historia over talte setningar. Du kan velja setningar og trykkja på snakk-knappen for å seia dei om att.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
nn: Du kan skriva ein frase i dette feltet. Trykk på snakk-knappen for å høyra frasen uttalt.

en: Save As
nn: Lagra som

en: Open File as History
nn: Opna fil som historie

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
nn: Alle filer (*);;Parlørar (*.phrasebook);;Tekstfiler (*.txt)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
nn: Innstillingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
nn: Denne kombinasjonsboksen fastset om frasar i parløren skal lesast opp direkte, eller berre settast inn i tekstfeltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
nn: &Utval av frasar i parløren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
nn: Sei det med ein gong

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
nn: Set inn i tekstfeltet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
nn: Denne kombinasjonsboksen fastset om parløren skal lagrast automatisk når du lukkar redigeringsvindauget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
nn: Lukkar redigeringsvindauget for &parløren:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
nn: Lagra parlør

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
nn: Forkast endringar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
nn: Spør om endringar skal lagrast

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
nn: Tekst til tale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qtspeechGroupBox)
en: &Use default speech system
nn: &Bruk standrd talesystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Engine:
nn: &Motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Voice:
nn: &Stemme:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alternativeGroupBox)
en: Alternative
nn: Alternativ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
nn: Dette feltet fastset kommandoen brukt for å lesa opp tekst, samt tilhøyrande parametrar. Programmet kjenner til følgjande plasshaldarar:
    %t – teksten som skal lesast opp.
    %f – namnet på fila som inneheld teksten.
    %l – språkkoden.
    %% – eit prosentteikn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: Command for speaking &texts:
nn: Kommando for å seia &tekstar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
nn: Denne avkryssingsboksen fastset om teksten skal sendast som standard innstraum til talesyntesemotoren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
nn: Send data som standard &inndata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
nn: Denne kombinasjonsboksen fastset kva teiknkodingar som skal brukast for å senda teksten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel)
en: Character encodin&g:
nn: T&eiknkoding:

[ctx: Local characterset]
en: Local
nn: Lokal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
nn: Viss du kryssar av i denne avkryssingsboksen, vert orda stavekontrollert før dei vert sette inn i den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
nn: &Samanlikna med OpenOffice.org-ordboka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
nn: Men denne kombinasjonsboksen vel du teiknkopdinga brukt til å lasta inn tekstfiler. Valet du gjer her vert ikkje brukt for XML-filer eller ordboksfiler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
nn: T&eiknkoding:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
nn: Men denne kombinasjonsboksen vel du teiknkopdinga brukt til å lagra den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
nn: &Filnamn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
nn: Men denne kombinasjonsboksen vel du OpenOffice.org-mappa som vert brukt til å stavekontrollera orda i den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
nn: I denne kombinasjonsboksen kan du velja kva språk som skal knytast til den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
nn: &Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
nn: Opp&rett ny ordbok:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
nn: Viss du kryssar av her, vert ei ny ordbok oppretta anten ved at ei ordboksfil vert lasta inn, eller ved teljing av ord i ein tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
nn: &Flett ordbøker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
nn: Viss du vel denne boksen, vert ei ny ordbok oppretta ved samanfletting av gamle ordbøker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
nn: Frå &fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
nn: Viss du vel denne boksen, vert ei ny ordbok oppretta ved å lesa ei fil. Du kan anten velja ei XML-fil, ei vanleg tekstfil eller ei fil som inneheld ei ordfullføringsordboka. Viss du vel ei vanleg tekstfil eller ei XML-fil, vert frekvensstatistikk for orda rekna ut etter kor ofte kvart ord dukkar opp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
nn: Frå &KDE-hjelpetekstane

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
nn: Viss du vel denne boksen, vert ei ny ordbok oppretta av at KDE-hjelpetekstane vert gjennomlesne. Ordfrekvensane vert funnen ved å telja kor ofte kvart ord dukkar opp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
nn: Frå &mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
nn: Viss du vel denne boksen, vert ei ny ordbok oppretta ved å lasta inn filer i ei mapper (med eventuelle undermapper).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
nn: Lag ei &tom ordliste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
nn: Viss du vel denne boksen, vert dei oppretta ei tom ordboka. Programmet vil automatisk leggja til nye ord du skriv inn etter kvart, og såleis læra ordforrådet ditt over tid.

en: Source of New Dictionary (1)
nn: Kjelde for ny ordbok (1)

en: Source of New Dictionary (2)
nn: Kjelde for ny ordbok (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
nn: &Mappe:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
nn: I dette feltet kan du velja kva mappe du vil henta inn for å oppretta den nye ordboka.

en: Merge result
nn: Flett resultat

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
nn: Tom liste

en: KDE Documentation
nn: KDE-hjelpetekstar

[ctx: Default dictionary]
en: Default
nn: Standard

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
nn: Viss du vel denne boksen, vert orda frå KDE-hjelpetekstane stavekontrollert før dei vert lagt til den nye ordboka.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
nn: I denne kombinasjonsboksen kan du velja kven av dei installerte språka som skal brukast ved oppretting av den nye ordboka. KMouth vil berre lesa hjelpetekstane for dette språket.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
nn: &Vald ordbok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
nn: Med denne kombinasjonsboksen kan du velja språket knytt til den valde ordboka.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
nn: I dette tekstfeltet skriv du inn namnet på den valde ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
nn: &Namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
nn: Med denne knappen kan du leggja ei ny ordboka til lista over tilgjengelege ordbøker.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
nn: Legg t&il ordbok …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
nn: Med denne knappen kan du sletta den merkte ordboka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
nn: Slett or&dbok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
nn: Med denne knappen kan du flytta den merkte ordboka oppover.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
nn: Flytt &opp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
nn: Med denne knappen kan du flytta den merkte ordboka nedover.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
nn: Flytt &ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
nn: Med denne knappen kan du eksportera den merkte ordboka til ei fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
nn: &Eksporter ordbok …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
nn: Denne lista inneheld alle tilgjengelege ordbøker for ordfullføring. KMouth vil visa ein kombinasjonsboks ved sida av redigeringsfeltet i hovudvindauget viss lista inneheld meir enn éi ordbok. Du kan bruka denne boksen for å velja ordboka du vil bruka for ordfullføring.

en: Dictionary
nn: Ordbok

en: Language
nn: Språk

en: without name
nn: namnlaus

en: Export Dictionary
nn: Eksporter ordbok

en: Creating Word List
nn: Lagar ordliste

en: Parsing the KDE documentation...
nn: Les KDE-hjelpetekstar …

en: Merging dictionaries...
nn: Fletter ordbøker …

en: Parsing file...
nn: Les fil …

en: Parsing directory...
nn: Les mappe …

en: Performing spell check...
nn: Køyrer stavekontroll …
