kmouth - en to pa translation catalogue (109 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸੰਰਚਨਾ - ਕੇ-ਮੂੰਹ

en: Text-to-Speech Configuration
pa: ਪਾਠ-ਤੋਂ-ਬੋਲੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Initial Phrase Book
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਸ਼ੁਰੂ

en: Word Completion
pa: ਸ਼ਬਦ ਪੂਰਕ

en: &Open as History...
pa: ਅਤੀਤ ਵਾਂਗ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)...

en: Opens an existing file as history
pa: ਇੱਕ ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ ਵਾਂਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save &History As...
pa: ਅਤੀਤ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(&H)...

en: &Print History...
pa: ਅਤੀਤ ਛਾਪੋ(&P)...

en: Quits the application
pa: ਕਾਰਜ ਵਿੱਚੋਂ ਬਾਹਰ

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
pa: ਬੋਲੋ(&S)

en: Speaks the currently active sentence(s)
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਰਗਰਮ ਵਾਕ ਬੋਲੋ

en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

en: Show P&hrasebook Bar
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ(&h)

en: Enables/disables the statusbar
pa: ਸਥਿਤੀ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ

en: &Configure KMouth...
pa: ਕੇ-ਮੂੰਹ ਸੰਰਚਨਾ(&C)...

en: &Speak
pa: ਬੋਲੋ(&S)

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Cu&t
pa: ਕੱਟੋ(&t)

en: &Copy
pa: ਨਕਲ(&C)

[ctx: The job is done]
en: Ready.
pa: ਤਿਆਰ ਹੈ।

en: Opening file...
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Printing...
pa: ਛਾਪਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Toggle the statusbar...
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਬਦਲੋ...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ(&P)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

en: KMouth
pa: ਕੇ-ਮੂੰਹ

en: History file to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਤੀਤ ਫਾਇਲ

en: Configuration
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: &Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(&P)

en: &Text-to-Speech
pa: ਪਾਠ-ਤੋਂ-ਬੋਲੀ(&T)

en: General Options
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ

en: Book
pa: ਕਿਤਾਬ

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
pa: ਫਾਇਲ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੀ ਹੈ, ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਦੇ ਉੱਤੇ ਹੀ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: File Exists
pa: ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: &Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(&O)

en: File Extension
pa: ਫਾਇਲ ਐਕਸ਼ਟੇਸ਼ਨ

en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Do Not Add
pa: ਨਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: As Phrasebook
pa: ਪ੍ਹੈਰੇ ਵਾਂਗ

en: As Plain Text
pa: ਸਮਤਲ ਪਾਠ ਵਾਂਗ

en: Phrase
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ

en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ

en: &New Phrase
pa: ਨਵਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ(&N)

en: Adds a new phrase
pa: ਨਵਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: New Phrase &Book
pa: ਨਵੀਂ ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ(&B)

en: &Import...
pa: ਆਯਾਤ(&I)...

en: I&mport Standard Phrase Book
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਆਯਾਤ(&m)

en: &Export...
pa: ਨਿਰਯਾਤ(&E)...

en: Closes the window
pa: ਝਰੋਖਾ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਦਾ ਪਾਠ(&p):

en: Name of the &phrase book:
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਦਾ ਨਾਂ(&p):

en: (New Phrase Book)
pa: (ਨਵਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ)

en: (New Phrase)
pa: (ਨਵਾਂ ਪ੍ਹੈਰਾ)

en: Import Phrasebook
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਆਯਾਤ

en: There was an error loading file
    %1
pa: ਫਾਇਲ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ
    %1

en: Export Phrase Book
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਨਿਰਯਾਤ

en: There was an error saving file
    %1
pa: ਫਾਇਲ %1
    ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
pa: ਸੋਧ (&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
pa: ਪ੍ਹੈਰੇ ਲਈ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ:

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Open File as History
pa: ਫਾਇਲ ਅਤੀਤ ਵਾਂਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
pa: ਤਰੁੰਤ ਬੋਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
pa: ਪ੍ਹੈਰਾ ਕਿਤਾਬ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
pa: ਬਦਲਾਅ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
pa: ਪਾਠ-ਤੋਂ-ਬੋਲੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
pa: ਡਾਟਾ ਸਟੈਂਡਰਡ ਇੰਪੁੱਟ ਵਾਂਗ ਭੇਜੋ(&i)

[ctx: Local characterset]
en: Local
pa: ਲੋਕਲ

[ctx: Latin1 characterset]
en: Latin1
pa: ਲੈਟਿਨ1

en: Unicode
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
pa: &OpenOffice.org ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਨਾਲ ਤੁਲਨਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
pa: ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
pa: ਭਾਸ਼ਾ(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
pa: ਨਵੀਂ ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਬਣਾਓ(&r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀਆਂ ਮਿਲਾਓ(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ(&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
pa: &KDE ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ ਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
pa: ਫੋਲਡਰ ਤੋਂ(&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
pa: ਖਾਲੀ ਸ਼ਬਦ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ(&e)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ(&D):

[ctx: Latin characterset]
en: Latin1
pa: ਲੈਟਿਨ1

en: Merge result
pa: ਨਤੀਜੇ ਮਿਲਾਨ

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
pa: ਖਾਲੀ ਲਿਸਟ

en: KDE Documentation
pa: KDE ਦਸਤਾਵੇਜ਼

[ctx: Default dictionary]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
pa: ਚੁਣੀ ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਸ਼ਾਮਲ(&i)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
pa: ਚੁਣੀ ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਨਿਰਯਾਤ(&E)...

en: Dictionary
pa: ਸ਼ਬਦ-ਕੋਸ਼

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: without name
pa: ਬਿਨਾਂ ਨਾਂ

en: Export Dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਨਿਰਯਾਤ

en: Creating Word List
pa: ਸ਼ਬਦ ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ...

en: Parsing the KDE documentation...
pa: KDE ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ ਪਾਰਸਿੰਗ ਜਾਰੀ...

en: Merging dictionaries...
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀਆਂ ਮਿਲਾਓ...

en: Parsing file...
pa: ਫਾਇਲ ਪਾਰਸਿੰਗ ਜਾਰੀ...

en: Parsing directory...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਪਾਰਸਿੰਗ ਜਾਰੀ...
