kmouth - en to sv translation catalogue (200 entries)

en: Initial Configuration - KMouth
sv: Startinställningar - Kmouth

en: Text-to-Speech Configuration
sv: Inställning av text till tal

en: Initial Phrase Book
sv: Ursprunglig parlör

en: Word Completion
sv: Ordkomplettering

en: &Open as History...
sv: Ö&ppna som historik...

en: Opens an existing file as history
sv: Öppnar en befintlig fil som historik

en: Save &History As...
sv: Spara historik s&om...

en: Saves the actual history as...
sv: Sparar verklig historik som...

en: &Print History...
sv: Skriv &ut historik...

en: Prints out the actual history
sv: Skriver ut verklig historik

en: Quits the application
sv: Avslutar programmet

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
sv: Klipper ut markerat avsnitt och placerar den på klippbordet

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is placed it on the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are placed on the clipboard.
sv: Klipper ut den markerade delen och lägger den på klippbordet. Om det finns markerad text i redigeringsfältet läggs den på klippbordet. Annars läggs de markerade meningarna i historiken (om det finns några) på klippbordet.

en: Copies the selected section to the clipboard
sv: Kopierar markerat avsnitt till klippbordet

en: Copies the selected section to the clipboard. If there is some text selected in the edit field it is copied to the clipboard. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are copied to the clipboard.
sv: Kopierar den markerade delen till klippbordet. Om det finns markerad text i redigeringsfältet kopieras den till klippbordet. Annars kopieras de markerade meningarna i historiken (om det finns några) till klippbordet.

en: Pastes the clipboard contents to current position
sv: Klistrar in klippbordets innehåll på aktuell position

en: Pastes the clipboard contents at the current cursor position into the edit field.
sv: Klistrar in klippbordets innehåll på markörens aktuella plats i redigeringsfältet.

[ctx: Start speaking]
en: &Speak
sv: Läs &upp

en: Speaks the currently active sentence(s)
sv: Läser upp aktuella aktiva mening eller meningar

en: Speaks the currently active sentence(s). If there is some text in the edit field it is spoken. Otherwise the selected sentences in the history (if any) are spoken.
sv: Läser upp aktuella aktiva mening eller meningar. Om det finns text i redigeringsfältet läses den upp. Annars läses de markerade meningarna i historiken upp (om det finns några).

en: &Edit...
sv: &Redigera...

en: Show P&hrasebook Bar
sv: Visa &parlörrad

en: Enables/disables the phrasebook bar
sv: Aktiverar/inaktiverar parlörraden

en: Enables/disables the statusbar
sv: Aktiverar/inaktiverar statusraden

en: &Configure KMouth...
sv: A&npassa Kmouth...

en: Opens the configuration dialog
sv: Öppnar inställningsdialogrutan

en: &Speak
sv: Läs &upp

en: Speaks the currently selected phrases in the history
sv: Läser upp aktuella markerade meningar i historiken

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Deletes the currently selected phrases from the history
sv: Tar bort aktuella markerade meningar från historiken

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: Cuts the currently selected phrases from the history and puts them to the clipboard
sv: Klipper ut aktuella markerade meningar från historiken och lägger dem på klippbordet

en: &Copy
sv: K&opiera

en: Copies the currently selected phrases from the history to the clipboard
sv: Kopierar aktuella markerade meningar från historiken till klippbordet

en: Select &All Entries
sv: Markera &alla poster

en: Selects all phrases in the history
sv: Markerar alla meningar i historiken

en: D&eselect All Entries
sv: A&vmarkera alla poster

en: Deselects all phrases in the history
sv: Avmarkerar alla meningar i historiken

[ctx: The job is done]
en: Ready.
sv: Klar.

en: Opening file...
sv: Öppnar fil...

en: Saving history with a new filename...
sv: Sparar historiken med ett nytt filnamn...

en: Printing...
sv: Skriver ut...

[ctx: Shutting down the application]
en: Exiting...
sv: Avslutar...

en: Toggling menubar...
sv: Växlar menyrad...

en: Toggling toolbar...
sv: Växlar verktygsrad...

en: Toggling phrasebook bar...
sv: Växlar parlörrad...

en: Toggle the statusbar...
sv: Växlar statusrad...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (phrasebooks)
en: &Phrase Books
sv: &Parlörer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

en: KMouth
sv: Kmouth

en: A type-and-say front end for speech synthesizers
sv: Skriv-och-läs-gränssnitt för talsyntes

en: (c) 2002/2003, Gunnar Schmi Dt
sv: © 2002/2003, Gunnar Schmi Dt

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Tips, extended phrase books
sv: Tips, utökade parlörer

en: History file to open
sv: Historikfil att öppna

en: Configuration
sv: Inställning

en: &Preferences
sv: In&ställningar

en: &Text-to-Speech
sv: Te&xt till tal

en: General Options
sv: Allmänna alternativ

en: Please decide which phrase books you need:
sv: Bestäm vilka parlörer du behöver:

en: Book
sv: Bok

en: Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt);;All Files (*)
sv: Parlörer (*.phrasebook);;Vanliga textfiler (*.txt);;Alla filer (*)

en: Plain Text Files (*.txt);;Phrase Books (*.phrasebook);;All Files (*)
sv: Vanliga textfiler (*.txt);;Parlörer (*.phrasebook);;Alla filer (*)

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen %1 finns redan. Vill du skriva över den?

en: File Exists
sv: Filen finns

en: &Overwrite
sv: Skriv &över

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>.
sv: Det valda filnamnet <i>%1</i> har en annan filändelse än <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has a different extension than <i>.phrasebook</i>. Do you wish to add <i>.phrasebook</i> to the filename?
sv: Det valda filnamnet <i>%1</i> har en annan filändelse än <i>.phrasebook</i>. Vill du lägga till <i>.phrasebook</i> i slutet på filnamnet?

en: File Extension
sv: Filändelse

en: Add
sv: Lägg till

en: Do Not Add
sv: Lägg inte till

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>.
sv: Det valda filnamnet <i>%1</i> har filändelsen <i>.phrasebook</i>.

en: Your chosen filename <i>%1</i> has the extension <i>.phrasebook</i>. Do you wish to save in phrasebook format?
sv: Det valda filnamnet <i>%1</i> har filändelsen <i>.phrasebook</i>. Vill du spara med parlörformat?

en: As Phrasebook
sv: Som parlör

en: As Plain Text
sv: Som vanlig text

en: Phrase
sv: Mening

en: Shortcut
sv: Genväg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PhraseBookDialog)
en: Phrase Book
sv: Parlör

en: &New Phrase
sv: &Ny mening

en: Adds a new phrase
sv: Lägger till en ny mening

en: New Phrase &Book
sv: Ny &parlör

en: Adds a new phrase book into which other books and phrases can be placed
sv: Lägger till en ny parlör, där andra parlörer och meningar kan läggas till

en: Saves the phrase book onto the hard disk
sv: Sparar parlören på hårddisken

en: &Import...
sv: &Importera...

en: Imports a file and adds its contents to the phrase book
sv: Importerar en fil och lägger till innehållet till parlören

en: I&mport Standard Phrase Book
sv: I&mportera standardparlör

en: Imports a standard phrase book and adds its contents to the phrase book
sv: Importerar en standardparlör och lägger till innehållet till parlören

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: Exports the currently selected phrase(s) or phrase book(s) into a file
sv: Exporterar aktuella markerade meningar eller parlörer till en fil

en: Closes the window
sv: Stänger fönstret

en: Cuts the currently selected entries from the phrase book and puts it to the clipboard
sv: Klipper ut aktuella markerade poster från parlören och lägger dem på klippbordet

en: Copies the currently selected entry from the phrase book to the clipboard
sv: Kopierar aktuell markerad post från parlören till klippbordet

en: Deletes the selected entries from the phrase book
sv: Tar bort markerade poster från parlören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Text of the &phrase:
sv: &Meningens text:

en: Name of the &phrase book:
sv: &Parlörens namn:

en: <qt>There are unsaved changes.<br />Do you want to apply the changes before closing the "phrase book" window or discard the changes?</qt>
sv: <qt>Det finns osparade ändringar.<br />Vill du verkställa ändringarna innan parlörfönstret stängs, eller kasta ändringarna?</qt>

en: Closing "Phrase Book" Window
sv: Stänger "parlör"-fönstret

en: (New Phrase Book)
sv: (Ny parlör)

en: (New Phrase)
sv: (Ny mening)

en: Import Phrasebook
sv: Importera parlör

en: Phrase Books (*.phrasebook);Plain Text Files (*.txt);All Files (*)
sv: Parlörer (*.phrasebook);Vanliga textfiler (*.txt);Alla filer (*)

en: There was an error loading file
    %1
sv: Ett fel uppstod vid laddning av filen
    %1

en: Export Phrase Book
sv: Exportera parlör

en: Phrase Books (*.phrasebook)
sv: Parlörer (*.phrasebook)

en: There was an error saving file
    %1
sv: Ett fel uppstod när filen skulle sparas
    %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, phrasebox)
en: &Currently Selected Phrase or Phrase Book
sv: Akt&uell markerad mening eller parlör

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, keyButton)
en: By clicking on this button you can select the keyboard shortcut associated with the selected phrase.
sv: Genom att klicka på den här knappen kan du välja snabbtangent som hör ihop med den valda meningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel)
en: With this line edit you define the name of a sub-phrasebook or the contents of a phrase.
sv: Du definierar namnet på en delparlör eller innehållet i en mening med den här radeditorn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, noKey)
en: If you select this option then the selected phrase will not be reachable by a keyboard shortcut.
sv: Den markerade meningen kommer inte att kunna nås med en snabbtangent om du väljer det här alternativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noKey)
en: &None
sv: I&ngen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customKey)
en: If you select this option then the selected phrase will be reachable by a keyboard shortcut. You can change the shortcut with the button next to this option.
sv: Den markerade meningen kommer att kunna nås med en snabbtangent om du väljer det här alternativet. Du kan ändra snabbtangent med knappen intill alternativet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customKey)
en: C&ustom
sv: E&gen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut for the phrase:
sv: Snabbkommando för meningen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, treeView)
en: This list contains the current phrase book in a tree structure. You can select and modify individual phrases and sub phrase books
sv: Den här listan innehåller nuvarande parlör i en trädstruktur. Du kan markera och ändra enskilda meningar och delparlörer.

en: This list contains the history of spoken sentences. You can select sentences and press the speak button for re-speaking.
sv: Den här listan innehåller historiken med upplästa meningar. Du kan välja meningar och klicka på uppläsningsknappen för att läsa upp dem igen.

en: Into this edit field you can type a phrase. Click on the speak button in order to speak the entered phrase.
sv: Du kan skriva in en mening i det här redigeringsfältet. Klicka på uppläsningsknappen för att läsa upp den inskrivna meningen.

en: Save As
sv: Spara som

en: Open File as History
sv: Öppna fil som historik

en: All Files (*);;Phrase Books (*.phrasebook);;Plain Text Files (*.txt)
sv: Alla filer (*);;Parlörer (*.phrasebook);;Vanliga textfiler (*.txt)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PreferencesUI)
en: Preferences
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, speakLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, speakCombo)
en: This combo box specifies whether selected phrases of the phrase book are immediately spoken or just inserted into the edit field.
sv: Den här kombinationsrutan anger om markerade meningar i parlören omedelbart ska läsas upp, eller bara infogas i redigeringsfältet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, speakLabel)
en: &Selection of phrases in the phrase book:
sv: &Markering av meningar i parlören:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Speak Immediately
sv: Läs upp omedelbart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, speakCombo)
en: Insert Into Edit Field
sv: Infoga i redigeringsfält

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, closeLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, closeCombo)
en: This combo box specifies whether the phrase book is automatically saved when the edit window is closed.
sv: Den här kombinationsrutan anger om parlören sparas automatiskt när redigeringsfönstret stängs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, closeLabel)
en: Closing the phrase &book edit window:
sv: &När parlörens redigeringsfönster stängs:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Save Phrase Book
sv: Spara parlör

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, closeCombo)
en: Ask Whether to Save
sv: Fråga om de ska sparas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, texttospeechconfigurationui)
en: Text-to-Speech
sv: Text till tal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, qtspeechGroupBox)
en: &Use default speech system
sv: An&vänd standardsystem för talsyntes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Engine:
sv: &Gränssnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Voice:
sv: &Röst:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, alternativeGroupBox)
en: Alternative
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, urlReq)
en: This field specifies both the command used for speaking texts and its parameters. KMouth knows the following placeholders:
    %t -- the text that should be spoken
    %f -- the name of a file containing the text
    %l -- the language code
    %% -- a percent sign
sv: Det här fältet anger både kommandot som används för att läsa upp texter och dess parametrar. Kmouth känner till följande platsmarkörer:
    %t - texten som ska läsas upp
    %f - namnet på en fil som innehåller texten
    %l - språkkoden
    %% - ett procenttecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: Command for speaking &texts:
sv: Kommando för att läsa upp &texter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: This check box specifies whether the text is sent as standard input to the speech synthesizer.
sv: Den här kryssrutan anger om texten skickas till standardinmatningen till talsyntesen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stdInButton)
en: Send the data as standard &input
sv: Skicka data som standard&inmatning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, characterCodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, characterCodingBox)
en: This combo box specifies which character encoding is used for passing the text.
sv: Den här kombinationsrutan anger vilken teckenkodning som används för texten som skickas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, characterCodingLabel)
en: Character encodin&g:
sv: Teckenkodnin&g:

[ctx: Local characterset]
en: Local
sv: Lokal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
sv: Ordens stavning kontrolleras innan de infogas i den nya ordlistan om du markerar den här kryssrutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: C&ompare to OpenOffice.org dictionary:
sv: &Jämför med OpenOffice.org-ordlista:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, encodingLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, encodingCombo)
en: With this combo box you select the character encoding used to load text files. This combo box is not used for XML files or for dictionary files.
sv: Du väljer teckenkodningen som används när textfiler laddas med den här kombinationsrutan. Kombinationsrutan används inte för XML-filer eller ordlistefiler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encodingLabel)
en: Character &encoding:
sv: &Teckenkodning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, urlLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, url)
en: With this input field you specify which file you want to load for creating the new dictionary.
sv: Du anger vilken fil du vill ladda för att skapa en ny ordlista med det här inmatningsfältet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: &Filename:
sv: &Filnamn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, ooDictURL)
en: With this input field you select the OpenOffice.org directory that will be used to spellcheck the words of the new dictionary.
sv: Du väljer OpenOffice.org-katalogen som ska användas för att stavningskontrollera orden i den nya ordlistan med det här inmatningsfältet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you decide which language should be associated with the new dictionary.
sv: Du bestämmer vilket språk som ska höra ihop med den nya ordlistan med den här kombinationsrutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, languageLabel)
en: &Language:
sv: &Språk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, createButton)
en: C&reate new dictionary:
sv: S&kapa ny ordlista:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, createButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by either loading a dictionary file or by counting the individual words in a text.
sv: Om du markerar den här rutan skapas en ny ordlista genom att antingen ladda en ordlistefil eller genom att räkna individuella ord i en text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: &Merge dictionaries
sv: &Slå ihop ordlistor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mergeButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by merging existing dictionaries.
sv: Om du markerar den här rutan skapas en ny ordlista genom att sammanfoga befintliga ordlistor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fileButton)
en: From &file
sv: &Från fil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fileButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading a file. You may either select an XML file, a standard text file or a file containing a word completion dictionary. If you select a standard text file or an XML file the frequentness of the individual words is detected by simply counting the occurrences of each word.
sv: Om du markerar den här rutan skapas en ny ordlista genom att  ladda en fil. Du kan antingen välja en XML-fil, en vanlig textfil eller en fil som innehåller en ordkompletteringslista. Om du väljer en vanlig textfil eller en XML-fil, detekteras hur frekventa enskilda ord är genom att helt enkelt räkna antal förekomster av varje ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: From &KDE documentation
sv: &Från KDE:s dokumentation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, kdeDocButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by parsing the KDE documentation. The frequentness of the individual words is detect by simply counting the occurrences of each word.
sv: Om du markerar den här rutan skapas en ny ordlista genom att tolka KDE:s dokumentation. Hur frekventa enskilda ord är detekteras genom att helt enkelt räkna antal förekomster av varje ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: From f&older
sv: Från &katalog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, directoryButton)
en: If you select this box a new dictionary is created by loading all files in a folder and its subdirectories.
sv: Om du markerar den här rutan skapas en ny ordlista genom att ladda alla filer i en katalog och dess underkataloger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: Create an &empty wordlist
sv: Skapa en &tom ordlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, emptyButton)
en: If you select this box a blank dictionary without any entries is created. As KMouth automatically adds newly typed words to the dictionaries it will learn your vocabulary with the time.
sv: Om du markerar den här rutan skapas en tom ordlista utan några poster. Eftersom Kmouth automatiskt lägger till nyinskrivna ord i ordlistor, lär den sig ditt ordförråd med tiden.

en: Source of New Dictionary (1)
sv: Källa till den nya ordlistan (1)

en: Source of New Dictionary (2)
sv: Källa till den nya ordlistan (2)

[ctx: In which directory is the file located?]
en: &Directory:
sv: &Katalog:

en: With this input field you specify which directory you want to load for creating the new dictionary.
sv: Du anger vilken katalog du vill ladda för att skapa den nya ordlistan med det här inmatningsfältet.

en: Merge result
sv: Slå ihop resultat

[ctx: In the sense of a blank word list]
en: Empty list
sv: Tom lista

en: KDE Documentation
sv: KDE:s dokumentation

[ctx: Default dictionary]
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, spellCheckBox)
en: If you select this check box the words from the KDE documentation are spell-checked before they are inserted into the new dictionary.
sv: Om du markerar den här rutan stavningskontrolleras orden frånKDE:s dokumentation innan de infogas i den nya ordlistan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select which of the installed languages is used for creating the new dictionary. KMouth will only parse documentation files of this language.
sv: Du väljer vilket av de installerade språken som används för att skapa den nya ordlistan med den här kombinationsrutan. Kmouth tolkar bara dokumentationsfiler med detta språk.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, selectedDictionaryDetails)
en: &Selected Dictionary
sv: &Markerad ordlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, languageLabel)
en: With this combo box you select the language associated with the selected dictionary.
sv: Du bestämmer vilket språk som ska höra ihop med den valda ordlistan med den här kombinationsrutan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, dictionaryNameLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, dictionaryName)
en: With this input field you specify the name of the selected dictionary.
sv: Du anger namnet på den valda katalogen med det här inmatningsfältet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dictionaryNameLabel)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: With this button you can add a new dictionary to the list of available dictionaries.
sv: Du kan lägga till en ny katalog till listan med tillgängliga kataloger med den här knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add D&ictionary...
sv: &Lägg till ordlista...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: With this button you delete the selected dictionary.
sv: Du tar bort den markerade katalogen med den här knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete Dictionary
sv: &Ta bort ordlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: With this button you move the selected dictionary up.
sv: Du flyttar upp den markerade katalogen med den här knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpButton)
en: Move &Up
sv: Flytta &upp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: With this button you move the selected dictionary down.
sv: Du flyttar ner den markerade katalogen med den här knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownButton)
en: &Move Down
sv: &Flytta ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, exportButton)
en: With this button you export the selected dictionary to a file.
sv: Du exporterar den markerade katalogen till en fil med den här knappen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: &Export Dictionary...
sv: E&xportera ordlista...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, dictionaryView)
en: This list contains all available dictionaries for the word completion. KMouth will display a combo box next to the edit field in the main window if this list contains more than one dictionary. You can use this combo box in order to select the dictionary that actually gets used for the word completion.
sv: Den här listan innehåller alla tillgängliga ordlistor för ordkomplettering. Kmouth visar en kombinationsruta intill redigeringsfältet i huvudfönstret om den här listan innehåller mer än en katalog. Du kan använda kombinationsrutan för att välja ordlistan som verkligen används för ordkomplettering.

en: Dictionary
sv: Ordlista

en: Language
sv: Språk

en: without name
sv: utan namn

en: Export Dictionary
sv: Exportera ordlista

en: Creating Word List
sv: Skapar ordlista

en: Parsing the KDE documentation...
sv: Tolkar KDE:s dokumentation...

en: Merging dictionaries...
sv: Slår ihop ordlistor...

en: Parsing file...
sv: Tolkar fil...

en: Parsing directory...
sv: Tolkar katalog...

en: Performing spell check...
sv: Utför stavningskontroll...
