kmplayer - en to ar translation catalogue (161 entries)

en: New window
ar: نافذة جديدة

en: &Edit mode
ar: وضع ال&تحرير

en: Pla&y List
ar: &قائمة التشغيل

en: P&lay
ar: &شغّل

en: &Pause
ar: أ&لبث

en: &Stop
ar: &قف

en: Fullscreen
ar: ملء الشّاشة

en: C&onsole
ar: ال&طرفية

en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Clear &History
ar: امح التا&ريخ

en: &Generators
ar: &مولّدات

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
ar: تمكن/تعطل شريط الحالة

en: Enables/disables the menu bar
ar: تمكن/تعطل شريط القوائم

en: Enables/disables the toolbar
ar: تمكن/تعطل شريط الأدوات

en: Ready.
ar: جاهز.

en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

en: &Add to list
ar: اضف إلى &قائمة

en: Add in new &Group
ar: أضف في مجموعة &جديدة

en: &Copy here
ar: ان&سخ هنا

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: V&ideo
ar: &فيديو

en: More...
ar: أكثر...

en: Opening DVD...
ar: يفتح دي في دي...

en: Opening VCD...
ar: يفتح قرص الفيديو...

en: Opening Audio CD...
ar: يفتح قرص الصوت...

en: Opening pipe...
ar: يفتح أنبوب...

en: Read From Pipe
ar: يقرأ من أنبوب

en: Intro
ar: المقدمة

en: Opening file...
ar: يفتح الملف...

en: Exit
ar: اخرج

en: Open File
ar: افتح الملف

en: Save File
ar: احفظ الملفّ

en: Error
ar: خطأ

en: Error opening file %1.
    %2.
ar: خطأ في فتح الملف %1.
    %2.

en: Closing file...
ar: يغلق الملفّ...

en: Ready
ar: جاهز

en: Show Menu Bar with %1
ar: اعرض شريط القوائم بـ%1

en: Move here
ar: انقل هنا

en: New group
ar: مجموعة جديدة

en: &Delete item
ar: ا&حذف العنصر

en: &Move up
ar: انقل لأ&على

en: Move &down
ar: انقل لأ&سفل

en: Auto play after opening DVD
ar: تشغيل تلقائي بعد فتح الدي في دي

en: Start playing DVD right after opening DVD
ar: ابدأ تشغيل دي في دي مباشرة بعد فتح الدي في دي

en: DVD device:
ar: جهاز الدي في دي:

en: DVD
ar: دي في دي

en: Track %1
ar: المسار %1

en: Source
ar: المصدر

en: VCD
ar: قرص مرئي

en: Track
ar: المقطوعة

en: Audio CD
ar: قرص صوتي

en: Pipe
ar: أنبوب

en: Pipe - %1
ar: أنبوب - %1

en: Format:
ar: النّسق:

en: Audio codec:
ar: مرماز الصّوت:

en: Video codec:
ar: مرماز الفيديو

en: Quality (1-31):
ar: الجودة (1-31):

en: Width (pixels):
ar: العرض (بالبكسل):

en: Load
ar: حمّل

en: Save
ar: احفظ

en: Delete
ar: احذف

en: Start
ar: ابدأ

en: Broadcasting
ar: بث لاسلكي

en: Profiles
ar: التّشكيلات

en: Stop
ar: أوقف

en: Audio device:
ar: جهاز الصّوت:

en: Name:
ar: الاسم:

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Channel
ar: القناة

en: Frequency (MHz)
ar: التردد (ميجاهرتز):

en: Confirm
ar: أكد

en: Driver:
ar: المشغّل:

en: Device:
ar: الجهاز:

en: Scan...
ar: امسح...

en: General
ar: عامّ

en: tv device
ar: جهاز تلفاز

en: Television
ar: التلفاز

en: TV
ar: تلفاز

en: TV:
ar: تلفاز:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

en: Scale
ar: الحجّم

en: &Connect
ar: ا&تصل

en: Connection refused
ar: رُفِض الاتصال

en: Port
ar: المنفذ:

en: KMPlayer
ar: كي ام بلاير

en: Media player
ar: مشغّل وسائط

en: Maintainer
ar: المصين

en: file to open
ar: الملفّ لفتحه

en: +[File]
ar: +[ملف]

en: Auto
ar: آليّ

en: Simple DirectMedia Layer
ar: إس دي ال

en: Advanced Linux Sound Architecture
ar: معمارية صوت لينكس المتقدمة

en: JACK Audio Connection Kit
ar: طاقم الاتصال الصوتي جاك

en: OpenAL
ar: مكتبة الصوت المفتوحة

en: OpenGL
ar: أوبن‌جي‌إل

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

en: File %1 does not exist.
ar: الملف %1 ليس موجودا.

en: Con&sole
ar: ال&طرفية

en: Play&list
ar: &قائمة التشغيل

en: &Zoom
ar: &كبر

en: &Full Screen
ar: &ملء الشاشة

en: Co&lors
ar: الأل&وان

en: &Subtitles
ar: ال&ترجمة

en: Scale:
ar: المقياس:

en: Unknown
ar: مجهول

en: URL
ar: المسار

en: URL -
ar: المسار:

en: &MPlayer
ar: إم &بلاير

en: Cache size:
ar: حجم الخبيئة:

en: kB
ar: ك.بايت

en: General Options
ar: خيارات عامة

en: MPlayer
ar: إم بلاير

en: M&Encoder
ar: &مينكودر

en: &Phonon
ar: &فونون

en: &FFMpeg
ar: ‏FFMpeg

en: Information
ar: معلومات

en: Not Running
ar: غير عاملة

en: Playing
ar: يشغل

en: Paused
ar: أوقِفَ مؤقتا

en: Player %1 %2
ar: المشغل %1 %2

en: Edit &item
ar: &حرّر العنصر

en: &Copy to Clipboard
ar: ا&نسخ إلى الحافظة

en: &Add Bookmark
ar: أ&ضف علامة

en: &Show all
ar: أظهر الكلّ

en: unnamed
ar: غير مسمّى

en: none
ar: بلا

en: [attributes]
ar: [الصّفات]

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Output
ar: الخرج

en: Recording
ar: يسجّل

en: MEncoder
ar: مينكودر

en: FFMpeg
ar: ‏FFMpeg

en: Window
ar: النافذة

en: Dock in system tray
ar: ضعه في صينية النظام

en: Loop
ar: تكرار

en: Control Panel
ar: لوحة التّحكّم

en:  second |  seconds
ar[0]:  ثانية
ar[1]:  ثانية
ar[2]:  ثانية
ar[3]:  ثانية
ar[4]:  ثانية
ar[5]:  ثانية

en: Colors
ar: الألوان

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Location:
ar: المكان:

en: Maximum bitrate:
ar: أقصى معدّل بتّات:

en: Output file:
ar: ملف المخرجات:

en: Current source:
ar: المصدر الحالي:

en: Recorder
ar: المسجل

en: &No
ar: &لا

en: A&fter
ar: &بعد

en: Time:
ar: الوقت:

en: Start &Recording
ar: ا&بدأ التسجيل

en: Stop &Recording
ar: أ&وقف التسجيل

en: Current Source:
ar: مصدر الحالي:

en: Format
ar: التّنسيق

en: Custom
ar: مخصّص

en: &MEncoder
ar: &مينكودر

en: &Xine
ar: &كسن

en: Default
ar: المبدئيّ

en: Fast
ar: سريع

en: Reset Settings?
ar: أأصفّر اﻹعدادات؟

en: Embedded MPlayer by KDE
ar: برنامج كي ام بلاير المضمَّن في كِيدِي
