kmplayer - en to da translation catalogue (288 entries)

en: New window
da: Nyt vindue

en: &Edit mode
da: &Redigeringstilstand

en: Pla&y List
da: Spill&eliste

en: P&lay
da: Afspi&l

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: C&onsole
da: K&onsol

en: Reload
da: Genindlæs

en: Clear &History
da: Ryd &historik

en: &Generators
da: &Generatorer

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
da: Aktiverer/deaktiverer statuslinjen

en: Enables/disables the menu bar
da: Aktiverer/deaktiverer menulinjen

en: Enables/disables the toolbar
da: Aktiverer/deaktiverer værktøjslinjen

en: Ready.
da: Klar.

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: &Add to list
da: &Føj til listen

en: Add in new &Group
da: Tilføj i ny &gruppe

en: &Copy here
da: &Kopiér hertil

en: &Delete
da: S&let

en: More...
da: Mere...

en: Opening DVD...
da: Åbner dvd...

en: Opening VCD...
da: Åbner vcd...

en: Opening Audio CD...
da: Åbner lyd-cd...

en: Opening pipe...
da: Åbner pipe...

en: Read From Pipe
da: Læs fra pipe

en: Enter a command that will output an audio/video stream
    to the stdout. This will be piped to a player's stdin.
    
    Command:
da: Indtast en kommando som outputter en lyd-/video-stream
    til stdout. Denne vil blive pipet til en afspillers stdin.
    
    Kommando:

en: Opening file...
da: Åbner fil...

en: Exit
da: Afslut

en: Opening a new application window...
da: Åbner et nyt programvindue...

en: Open File
da: Åbn fil

en: Save File
da: Gem fil

en: Error
da: Fejl

en: Error opening file %1.
    %2.
da: Fejl ved åbning af filen %1.
    %2.

en: Closing file...
da: Lukker fil...

en: Ready
da: Klar

en: Show Menu Bar with %1
da: Vis menulinjen med %1

en: Move here
da: Flyt hertil

en: New group
da: Ny gruppe

en: &Delete item
da: &Slet element

en: &Move up
da: Flyt &op

en: Move &down
da: Flyt ne&d

en: Auto play after opening DVD
da: Afspil automatisk efter åbning af dvd

en: Start playing DVD right after opening DVD
da: Start afspilning af dvd lige efter åbning af dvd

en: DVD device:
da: Dvd-enhed:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
da: Sti til din dvd-enhed. Du skal have læserettigheder til denne enhed

en: Optical Disks
da: Optiske diske

en: DVD
da: Dvd

en: CDROM - Audio Compact Disk
da: Cd-rom - compactdisk med lyd

en: VCD - Video Compact Disk
da: Vcd - compactdisk med video

en: DVD - Digital Video Disk
da: Dvd - digital video disk

en: Track %1
da: Spor %1

en: Source
da: Kilde

en: Auto play after opening a VCD
da: Afspil automatisk efter åbning af vcd

en: Start playing VCD right after opening VCD
da: Start afspilning af vcd lige efter åbning af vcd

en: VCD (CDROM) device:
da: Vcd-enhed (cd-rom):

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
da: Sti til din cd-rom-/dvd-enhed. Du skal have læserettigheder til denne enhed

en: VCD
da: Vcd

en: Track
da: Spor

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Most Recent
da: Mest nylige

en: Persistent Playlists
da: Faste spillelister

en: Bind address:
da: Bind-adresse:

en: If you have multiple network devices, you can limit access
da: Hvis du har flere netværksenheder, kan du begrænse adgangen

en: Listen port:
da: Lytteport:

en: Maximum connections:
da: Maks. antal forbindelser:

en: Maximum bandwidth (kbit):
da: Maks. båndbredde (kbit):

en: Temporary feed file:
da: Midlertidig feed-fil:

en: Feed file size (kB):
da: Størrelse på feed-fil (kB):

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
da: Kun avi, mpeg og rm virker ved afspilning med mplayer

en: Audio codec:
da: Lyd-codec

en: Audio bit rate (kbit):
da: Bitrate for lyd (kbit):

en: Audio sample rate (Hz):
da: Samplingsrate for lyd (Hz):

en: Video codec:
da: Video-codec:

en: Video bit rate (kbit):
da: Bitrate for video (kbit):

en: Quality (1-31):
da: Kvalitet (1-31):

en: Frame rate (Hz):
da: Billedfrekvens (Hz):

en: Gop size:
da: Gop-størrelse:

en: Width (pixels):
da: Bredde (pixels):

en: Height (pixels):
da: Højde (pixels):

en: Allow access from:
da: Tillad adgang fra:

en: 'Single IP' or 'start-IP end-IP' for IP ranges
da: "Enkelt IP" eller "start-IP slut-IP" for IP-områder

en: Host/IP or IP Range
da: Vært/IP eller IP-område

en: Load
da: Indlæs

en: Save
da: Gem

en: Delete
da: Slet

en: Broadcasting
da: Broadcast

en: Profiles
da: Profiler

en: Failed to end ffserver process.
da: Afslutning af ffserver-proces mislykkedes.

en: Failed to start ffserver.
da: Start af ffserver mislykkedes.

en: Failed to start ffmpeg.
da: Start af ffmpeg mislykkedes.

en: Video device:
da: Videoenhed:

en: Audio device:
da: Lydenhed:

en: Name:
da: Navn:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Do not immediately play
da: Afspil ikke straks

en: Only start playing after clicking the play button
da: Start kun afspilning efter tryk på afspil-knappen

en: Channel
da: Kanal

en: Frequency (MHz)
da: Frekvens (MHz)

en: Confirm
da: Bekræft

en: dummy, v4l or bsdbt848
da: dummy, v4l eller bsdbt848

en: Device:
da: Enhed:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
da: Sti til din videoenhed, f.eks. /dev/video0

en: General
da: Generelt

en: tv device
da: tv-enhed

en: Television
da: Fjernsyn

en: TV
da: Tv

en: TV:
da: Tv:

en: Device already present.
da: Enheden er allerede til stede.

en: No device found.
da: Ingen enhed fundet.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: XVideo port
da: XVideo-port

en: Port base of the X Video extension.
    If left to default (0), the first available port will be used. However if you have multiple XVideo instances, you might have to provide the port to use here.
    See the output from 'xvinfo' for more information
da: Port-basis for X Video-udvidelsen.
    Hvis den lades være på standard (0), vil den første port blive brugt. Hvis du har flere XVideo-instanser, vil du dog måske skulle angive porten der skal bruges her.
    Se outputtet af "xvinfo" for mere information

en: Communication port:
da: Kommunikationsport:

en: Communication port with VDR. Default is port 2001.
    If you use another port, with the '-p' option of 'vdr', you must set it here too.
da: Kommunikationsport til VDR. Standardporten er 2001.
    Hvis du bruger en anden port med tilvalget "-p" til "vdr", skal du sætte den her også.

en: Scale
da: Skala

en: Aspects to use when viewing VDR
da: Aspektforhold der skal bruges ved visning af VDR

en: Dis&connect
da: Af&bryd

en: VDR Key Up
da: VDR Key op

en: VDR Key Down
da: VDR Key ned

en: VDR Key Back
da: VDR Key tilbage

en: VDR Key Setup
da: VDR Key opsætning

en: VDR Key Channels
da: VDR Key kanaler

en: VDR Key Menu
da: VDR Key menu

en: VDR Key Red
da: VDR Key rød

en: VDR Key Green
da: VDR Key grøn

en: VDR Key Yellow
da: VDR Key gul

en: VDR Key Blue
da: VDR Key blå

en: &Connect
da: &Forbind

en: Host not found
da: Vært ikke fundet

en: Connection refused
da: Forbindelse afvist

en: Custom VDR command
da: Brugertilpasset VDR-kommando

en: You can pass commands to VDR.
    Enter 'HELP' to see a list of available commands.
    You can see VDR response in the console window.
    
    VDR Command:
da: Du kan sende kommandoer til VDR.
    Indtast "HELP" for at se en liste over tilgængelig kommandoer.
    Du kan se VDR's svar i konsolvinduet.
    
    VDR-kommando:

en: Media player
da: Medieafspiller

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: file to open
da: fil der skal åbnes

en: +[File]
da: +[Fil]

en: Simple DirectMedia Layer
da: Simpelt DirectMedia-lag

en: Analog Real-Time Synthesizer
da: Analog realtids-synthesizer

en: Use back-end defaults
da: Brug standardindstillinger for motor

en: Video Decode and Presentation API for Unix
da: API til dekodning og præsentation af video til Unix

en: Playlist background
da: Spillelistebaggrund

en: Playlist foreground
da: Spillelisteforgrund

en: Console background
da: Konsolbaggrund

en: Playlist active item
da: Aktivt element i spilleliste

en: Console foreground
da: Konsolforgrund

en: Video background
da: Videobaggrund

en: Viewing area background
da: Baggrund for visningsområde

en: Info window background
da: Baggrund for infovindue

en: Info window foreground
da: Forgrund for infovindue

en: Playlist
da: Spilleliste

en: Info window
da: Infovindue

en: File %1 does not exist.
da: Filen %1 findes ikke.

en: Sub title file %1 does not exist.
da: Undertekstfilen %1 findes ikke.

en: Volume is
da: Lydstyrken er

en: &Play with
da: &Afspil med

en: Con&sole
da: Kon&sol

en: Play&list
da: Spille&liste

en: &Full Screen
da: &Fuldskærm

en: Co&lors
da: Far&ver

en: &Audio languages
da: Lyds&prog

en: &Subtitles
da: &Undertekster

en: Scale:
da: Skala:

en: &Configure KMPlayer...
da: &Indstil KMPlayer...

en: Unknown
da: Ukendt

en: Failed to end player process.
da: Afslutning af afspillerproces mislykkedes.

en: Size pattern
da: Størrelsesmønster

en: Cache pattern
da: Cache-mønster

en: Position pattern
da: Postionsmønster

en: Index pattern
da: Indeksmønster

en: Reference URL pattern
da: Mønster for reference-URL

en: Reference pattern
da: Referencemønster

en: Start pattern
da: Startmønster

en: VCD track pattern
da: Mønster for vcd-spor

en: Audio CD tracks pattern
da: Mønster for lyd-cd-spor

en: MPlayer command:
da: MPlayer-kommando:

en: Additional command line arguments:
da: Yderligere kommandolinje-argumenter:

en: Cache size:
da: Cache-størrelse:

en: Build new index when possible
da: Byg nyt indeks når muligt

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
da: Muliggør søgning i indekserede filer (AVI'er)

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Not Running
da: Kører ikke

en: Buffering
da: Opbygger buffer

en: Playing
da: Afspiller

en: Paused
da: På pause

en: Player %1 %2
da: Afspiller %1 %2

en: Edit &item
da: Redigér e&lement

en: &Copy to Clipboard
da: &Kopiér til udklipsholderen

en: &Add Bookmark
da: &Tilføj bogmærke

en: &Show all
da: Vi&s alle

en: unnamed
da: unavngivet

en: none
da: ingen

en: [attributes]
da: [attributter]

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Looks
da: Udseende

en: Recording
da: Optagelse

en: Output Plugins
da: Output-plugins

en: Postprocessing
da: Efterbehandling

en: Window
da: Vindue

en: Keep size ratio
da: Behold størrelsesforhold

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
da: Når dette er markeret vil filmen beholde sit aspektforhold
    når vinduets størrelse ændres.

en: Dock in system tray
da: Dok i statusområdet

en: When checked, an icon for KMPlayer will be added to the system tray.
    When clicked, it will hide KMPlayer's main window and remove KMPlayer's task bar button.
da: Når dette er markeret tilføjes et ikon til KMPlayer i statusområdet.
    Når der klikkes på dette vil KMPlayers hovedvindue blive skjult og KMPlayers knap i opgavelinjen vil blive fjernet.

en: Auto resize to video sizes
da: Tilpas automatisk størrelse til videoerne

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
da: Når dette er markeret, vil KMPlayer ændre størrelse til filmenes størrelse når videoer startes.

en: Remember window size on exit
da: Husk vinduesstørrelse ved afslutning

en: Always start with fixed size
da: Start altid med fast størrelse

en: Loop
da: Løkke

en: Makes current movie loop
da: Får den aktuelle film til at køre i en løkke

en: Allow frame drops
da: Tillader at billeder droppes

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
da: Tillader at billeder droppes for at opnå bedre synkronisering af lyd og video

en: Auto set volume on start
da: Sæt lydstyrke automatisk ved start

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
da: Når en ny kilde vælges, vil lydstyrken blive sat i henhold til lydstyrkekontrollen

en: Auto set colors on start
da: Sæt farver automatisk ved start

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
da: Når en fil starter, vil farverne blive sat i henhold til skydeknapperne for farver

en: Control Panel
da: Kontrolpanel

en: Show config button
da: Vis konfigurationsknap

en: Add a button that will popup a config menu
da: Tilføj en knap for popop af en konfigurationsmenu

en: Show playlist button
da: Vis spillelisteknap

en: Add a playlist button to the control buttons
da: Tilføj en spillelisteknap til kontrolknapperne

en: Show record button
da: Vis optageknap

en: Add a record button to the control buttons
da: Tilføj en optageknap til kontrolknapperne

en: Show broadcast button
da: Vis broadcast-knap

en: Add a broadcast button to the control buttons
da: Tilføj en broadcast-knap til kontrolknapperne

en: Forward/backward seek time:
da: Søgetid for frem/tilbage:

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: Colors
da: Farver

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Location:
da: Placering:

en: Location of the playable item
da: Placering af element til afspilning

en: Sub title:
da: Undertekst:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
da: Valgfri placering af en fil som indeholder undertekster for URL'en ovenfor

en: Load on demand
da: Indlæs efter behov

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
da: Når dette er aktiveret, vil alle film starte med et billede, der skal klikkes på for starte videoafspilningen

en: Grab image when 'Click to Play' detected
da: Indfang billede når "Klik for at afspille" detekteres

en: When enabled and a HTML object has a HREF attribute, grab and save an image of the first frame of initial link. This image will be shown instead of a default picture.
da: Når dette er aktiveret og et HTML-objekt har en HREF-attribut, skal et billede indfanges og gemmes fra første billede af det oprindelige link. Dette billede vil blive vist i stedet for standardbilledet.

en: Use movie player:
da: Brug filmafspiller:

en: Network bandwidth
da: Netværksbåndbredde

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets how much bandwidth you would prefer to allocate to video.
da: Nogle gange er det muligt at vælge mellem forskellige streams med en bestemt bitrate.
    Denne indstilling angiver hvor meget båndbredde du foretrækker at tildele til video.

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets the maximum bandwidth you have available for video.
da: Nogle gange er det muligt at vælge mellem forskellige streams med en bestemt bitrate.
    Denne indstilling angiver hvor meget båndbredde du maksimalt har til video.

en: Preferred bitrate:
da: Foretrukken bitrate:

en: Maximum bitrate:
da: Maksimal bitrate:

en: Output file:
da: Output-fil:

en: Current source:
da: Nuværende kilde:

en: Recorder
da: Optager

en: Auto Playback
da: Automatisk afspilning

en: &No
da: &Nej

en: &When recording finished
da: &Når optagelsen er færdig

en: A&fter
da: E&fter

en: Time:
da: Tid:

en: Start &Recording
da: Start &optagelse

en: Stop &Recording
da: Stop &optagelse

en: Current Source:
da: Nuværende kilde:

en: Same as source
da: Samme som kilden

en: Custom
da: Brugervalgt

en: Mencoder arguments:
da: Mencoder-argumenter:

en: FFMpeg arguments:
da: FFMpeg-argumenter:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
da: Angiver video-driver. XVideo anbefales, eller hvis den ikke er understøttet, X11 som er langsommere.

en: Enable use of postprocessing filters
da: Aktivér brug af efterbehandlingsfiltre

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
da: Deaktivér brug af efterbehandling når der ses tv/dvd

en: Default
da: Standard

en: Fast
da: Hurtig

en: Horizontal deblocking
da: Horisontal deblocking

en: Auto quality
da: Auto. kvalitet

en: Chrominance filtering
da: Filtrering af krominans

en: Vertical deblocking
da: Vertikal deblocking

en: Dering filter
da: Dering-filter

en: Auto brightness/contrast
da: Automatisk lysstyrke/kontrast

en: Stretch luminance to full range
da: Stræk luminans til hele området

en: Temporal noise reducer
da: Reducering af temporal støj

en: Custom Preset
da: Brugerforvalg

en: Linear blend deinterlacer
da: Lineær blend-deinterlacing

en: Linear interpolating deinterlacer
da: Lineær interpolerende deinterlacing

en: Cubic interpolating deinterlacer
da: Kubisk interpolerende deinterlacing

en: Median deinterlacer
da: Median deinterlacing

en: FFmpeg deinterlacer
da: FFmpeg-deinterlacing

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
da: Aktivér MPlayers standard efterbehandlingsfiltre

en: Enable custom postprocessing filters (See: Custom preset -tab)
da: Aktivér brugervalgte efterbehandlingsfiltre (se fanebladet Brugerforvalg)

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
da: Aktivér MPlayers hurtige efterbehandlingsfiltre

en: Filter is used if there is enough CPU
da: Filteret bruges når der er tilstrækkelig CPU

note: i18n( "Strength of the noise reducer" ) );
en: Stretches luminance to full range (0..255)
da: Strækker luminans til hele området (0..255)

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
da: Du er ved at få alle dine indstillinger overskrevet med standardindstillinger.
    Bekræft venligst.

en: Reset Settings?
da: Nulstil indstillinger?

en: Embedded MPlayer by KDE
da: Indlejret MPlayer af KDE

en: % Cache fill
da: % af cache fyldt

en: KMPlayer: Playing
da: KMPlayer: Afspilning

en: KMPlayer: Stop Playing
da: KMPlayer: Stop afspilning
