kmplayer - en to fi translation catalogue (322 entries)

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: &Edit mode
fi: &Muokkaustila

en: Pla&y List
fi: &Soittolista

en: P&lay
fi: &Toista

en: &Pause
fi: &Keskeytä

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: C&onsole
fi: K&onsoli

en: Reload
fi: Päivitä

en: Clear &History
fi: Tyhjennä &historia

en: &Generators
fi: &Generaattorit

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
fi: Näyttää tai piilottaa tilarivin

en: Enables/disables the menu bar
fi: Näyttää tai piilottaa valikkorivin

en: Enables/disables the toolbar
fi: Näyttää tai piilottaa työkalurivin

en: Ready.
fi: Valmis.

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Add to list
fi: L&isää luetteloon

en: Add in new &Group
fi: Lisää uuteen &ryhmään

en: &Copy here
fi: &Kopioi tähän

en: &Delete
fi: &Poista

en: V&ideo
fi: &Video

en: More...
fi: Lisää…

en: Opening DVD...
fi: Avataan DVD:tä…

en: Opening VCD...
fi: Avataan VCD:tä…

en: Opening Audio CD...
fi: Avataan ääni-CD:tä…

en: Opening pipe...
fi: Avataan putkea…

en: Read From Pipe
fi: Lue putkesta

en: Enter a command that will output an audio/video stream
    to the stdout. This will be piped to a player's stdin.
    
    Command:
fi: Anna komento, joka lähettää ääntä tai videota vakiotulosvirtaan.
    Tämä putkitetaan soittimen vakiosyötevirtaan.
    
    Komento:

en: Intro
fi: Johdanto

en: Opening file...
fi: Avataan tiedostoa…

en: Exit
fi: Lopeta

en: Opening a new application window...
fi: Avataan uutta sovellusikkunaa…

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Error
fi: Virhe

en: Error opening file %1.
    %2.
fi: Virhe avattaessa tiedostoa %1.
    %2

en: Closing file...
fi: Suljetaan tiedostoa…

en: Ready
fi: Valmis

en: Show Menu Bar with %1
fi: Näytä valikkorivi pikanäppäimellä %1

en: Move here
fi: Siirrä tähän

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: &Delete item
fi: &Poista kohde

en: &Move up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Move &down
fi: Siirrä &alemmas

en: Auto play after opening DVD
fi: Toista DVD automaattisesti

en: Start playing DVD right after opening DVD
fi: Ala toistaa DVD:tä heti, kun se on avattu

en: DVD device:
fi: DVD-laite:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
fi: DVD-laitteesi sijainti; sinulla on oltava lukuoikeudet laitteeseen

en: Optical Disks
fi: Optiset levyt

en: CDROM - Audio Compact Disk
fi: CD-ROM – ääni-CD

en: VCD - Video Compact Disk
fi: VCD – video-CD

en: DVD - Digital Video Disk
fi: DVD – digitaalinen videolevy

en: Track %1
fi: Raita %1

en: Source
fi: Lähde

en: Auto play after opening a VCD
fi: Toista VCD automaattisesti

en: Start playing VCD right after opening VCD
fi: Ala toistaa VCD:tä heti, kun se on avattu

en: VCD (CDROM) device:
fi: VCD-laite (CD-ROM-):

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
fi: CD-ROM- tai DVD-laitteesi sijainti; sinulla on oltava lukuoikeudet laitteeseen

en: Track
fi: Raita

en: Audio CD
fi: Ääni-CD

en: Pipe
fi: Putki

en: Pipe - %1
fi: Putki – %1

en: Most Recent
fi: Viimeisimmät

en: Persistent Playlists
fi: Pysyvät soittolistat

en: Bind address:
fi: Sidososoite:

en: If you have multiple network devices, you can limit access
fi: Sinulla on useampi verkkolaitteita: voit rajoittaa pääsyä

en: Listen port:
fi: Kuuntele porttia:

en: Maximum connections:
fi: Yhteyksiä enintään:

en: Maximum bandwidth (kbit):
fi: Enin kaistanleveys (kbit):

en: Temporary feed file:
fi: Väliaikainen syötetiedosto:

en: Feed file size (kB):
fi: Syötetiedoston koko (kt):

en: Format:
fi: Muoto:

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
fi: Vain AVI, MPEG ja RM toimivat MPlayer-toistossa

en: Audio codec:
fi: Äänikoodekki:

en: Audio bit rate (kbit):
fi: Äänen bittinopeus (kbit):

en: Audio sample rate (Hz):
fi: Äänen näytteenottotaajuus (Hz):

en: Video codec:
fi: Videokoodekki:

en: Video bit rate (kbit):
fi: Videon bittinopeus (kbit):

en: Quality (1-31):
fi: Laatu (1–31):

en: Frame rate (Hz):
fi: Kuvataajuus (Hz):

en: Gop size:
fi: Gop-koko:

en: Width (pixels):
fi: Leveys (kuvapisteissä):

en: Height (pixels):
fi: Korkeus (kuvapisteissä):

en: Allow access from:
fi: Salli pääsy osoitteista:

en: 'Single IP' or 'start-IP end-IP' for IP ranges
fi: Yksittäinen IP-osoite tai IP-osoitealue muodossa ”alkava-IP päättävä-IP”

en: Host/IP or IP Range
fi: Konenimi/IP tai IP-alue

en: Load
fi: Lataa

en: Save
fi: Tallenna

en: Delete
fi: Poista

en: Start
fi: Käynnistä

en: Broadcasting
fi: Lähetys

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Failed to end ffserver process.
fi: ffserver-prosessin päättäminen epäonnistui.

en: Failed to start ffserver.
fi: ffserverin käynnistys epäonnistui.

en: Failed to start ffmpeg.
fi: ffmpegin käynnistys epäonnistui.

en: Video device:
fi: Videolaite:

en: Audio device:
fi: Äänilaite:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Do not immediately play
fi: Älä toista välittömästi

en: Only start playing after clicking the play button
fi: Aloita toisto vasta toistopainiketta napsautettaessa

en: Norm:
fi: Normi:

en: Channel
fi: Kanava

en: Frequency (MHz)
fi: Taajuus (MHz)

en: You are about to delete this device from the Source menu.
    Continue?
fi: Olet poistamassa tätä laitetta lähdevalikosta.
    Jatketaanko?

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Driver:
fi: Ajuri:

en: dummy, v4l or bsdbt848
fi: dummy, v4l tai bsdbt848

en: Device:
fi: Laite:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
fi: Videolaitteesi polku, esim. /dev/video0

en: Scan...
fi: Skannaa….

en: General
fi: Yleistä

en: tv device
fi: TV-laite

en: Television
fi: Televisio

en: Device already present.
fi: Laite on jo olemassa.

en: No device found.
fi: Laitteita ei löytynyt.

en: TVScanner
fi: TV-haku

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (vdr)
en: VD&R
fi: V&DR

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

en: XVideo port
fi: XVideon portti

en: Port base of the X Video extension.
    If left to default (0), the first available port will be used. However if you have multiple XVideo instances, you might have to provide the port to use here.
    See the output from 'xvinfo' for more information
fi: XVideo-laajennuksen portti.
    Jos jätetään oletusarvoonsa (0), käytetään ensimmäistä käytettävissä olevaa porttia. Jos sinulla kuitenkin on useampia XVideo-instansseja, voit haluta määrittää käytettävän portin tässä.
    Lisätietoa löytyy xvinfo-komennon tulosteesta

en: Communication port:
fi: Viestintäportti:

en: Communication port with VDR. Default is port 2001.
    If you use another port, with the '-p' option of 'vdr', you must set it here too.
fi: VDR:n viestintäportti. Oletus on 2001.
    Jos määrität toisen portin vdr-ohjelman -p-valitsimella, käytä arvoa myös tässä.

en: Scale
fi: Kuvasuhde

en: Aspects to use when viewing VDR
fi: VDR:llä katseltaessa käytettävät kuvasuhteet

en: Dis&connect
fi: &Katkaise yhteys

en: VDR Key Up
fi: VDR-näppäin Ylös

en: VDR Key Down
fi: VDR-näppäin Alas

en: VDR Key Back
fi: VDR-näppäin Takaisin

en: VDR Key Ok
fi: VDR-näppäin OK

en: VDR Key Setup
fi: VDR-näppäin Asetus

en: VDR Key Channels
fi: VDR-näppäin Kanavat

en: VDR Key Menu
fi: VDR-näppäin Valikko

en: VDR Key Red
fi: VDR-näppäin Punainen

en: VDR Key Green
fi: VDR-näppäin Vihreä

en: VDR Key Yellow
fi: VDR-näppäin Keltainen

en: VDR Key Blue
fi: VDR-näppäin Sininen

en: VDR Key 0
fi: VDR-näppäin 0

en: VDR Key 1
fi: VDR-näppäin 1

en: VDR Key 2
fi: VDR-näppäin 2

en: VDR Key 3
fi: VDR-näppäin 3

en: VDR Key 4
fi: VDR-näppäin 4

en: VDR Key 5
fi: VDR-näppäin 5

en: VDR Key 6
fi: VDR-näppäin 6

en: VDR Key 7
fi: VDR-näppäin 7

en: VDR Key 8
fi: VDR-näppäin 8

en: VDR Key 9
fi: VDR-näppäin 9

en: &Connect
fi: &Yhdistä

en: Host not found
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: Connection refused
fi: Yhteys torjuttiin

en: Custom VDR command
fi: Mukautettu VDR-komento

en: You can pass commands to VDR.
    Enter 'HELP' to see a list of available commands.
    You can see VDR response in the console window.
    
    VDR Command:
fi: Voit välittää komentoja VDR:lle.
    Komentoluettelon saat kirjoittamalla ”HELP”.
    VDR:n vastauksen näet konsoli-ikkunasta.
    
    VDR-komento:

en: Port
fi: Portti

en: Media player
fi: Mediasoitin

en: (c) 2002-2016, Koos Vriezen
fi: © 2002–2016 Koos Vriezen

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: file to open
fi: avattava tiedosto

en: +[File]
fi: +[tiedosto]

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Use back-end defaults
fi: Käytä taustaosan oletusarvoja

en: Video Decode and Presentation API for Unix
fi: Videodekoodaus- ja esitys-API UNIXiin

en: Playlist background
fi: Soittolistan tausta

en: Playlist foreground
fi: Soittolistan teksti

en: Console background
fi: Konsolin tausta

en: Playlist active item
fi: Soittolistan aktiivinen tietue

en: Console foreground
fi: Konsolin teksti

en: Video background
fi: Videon tausta

en: Viewing area background
fi: Näyttöalueen tausta

en: Info window background
fi: Tietoikkunan tausta

en: Info window foreground
fi: Tietoikkunan teksti

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Info window
fi: Tietoikkuna

en: File %1 does not exist.
fi: Tiedostoa %1 ei ole olemassa.

en: Sub title file %1 does not exist.
fi: Tekstitystiedostoa %1 ei ole olemassa.

en: Volume is
fi: Äänenvoimakkuus on

en: &Play with
fi: Toista &ohjelmalla

en: Con&sole
fi: &Konsoli

en: Play&list
fi: Soitto&lista

en: &Zoom
fi: S&uurenna

en: 50%
fi: 50 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 150%
fi: 150 %

en: &Full Screen
fi: &Koko näyttö

en: Co&lors
fi: Väri&t

en: &Audio languages
fi: &Ääniraidat

en: &Subtitles
fi: &Tekstitys

en: Scale:
fi: Mittakaava:

en: &Configure KMPlayer...
fi: &KMPlayerin asetukset…

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: URL -
fi: Verkko-osoite –

en: Failed to end player process.
fi: Toisto-ohjelmaprosessin päättäminen epäonnistui.

en: Size pattern
fi: Kokomalli

en: Cache pattern
fi: Välimuistimalli

en: Position pattern
fi: Sijaintimalli

en: Index pattern
fi: Indeksimalli

en: Reference URL pattern
fi: Viiteosoitemalli

en: Reference pattern
fi: Viitemalli

en: Start pattern
fi: Aloitusmalli

en: VCD track pattern
fi: VCD:n raidan malli

en: Audio CD tracks pattern
fi: Ääni-CD:n raidan malli

en: MPlayer command:
fi: MPlayerin komento:

en: Additional command line arguments:
fi: Komentorivin lisäparametrit:

en: Cache size:
fi: Välimuistin koko:

en: kB
fi: kt

en: Build new index when possible
fi: Luo uusi indeksi, kun mahdollista

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
fi: Käytä hakua indeksoiduissa tiedostoissa (AVI)

en: General Options
fi: Perusasetukset

en: Information
fi: Tietoja

en: Not Running
fi: Ei käynnissä

en: Buffering
fi: Puskuroidaan

en: Playing
fi: Toisto

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Player %1 %2
fi: Soitin %1 %2

en: Edit &item
fi: &Muokkaa tietuetta

en: &Copy to Clipboard
fi: &Kopioi leikepöydälle

en: &Add Bookmark
fi: &Lisää kirjanmerkki

en: &Show all
fi: &Näytä kaikki

en: unnamed
fi: nimetön

en: none
fi: ei mitään

en: [attributes]
fi: [ominaisuudet]

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Looks
fi: Ulkoasut

en: Output
fi: Tuloste

en: Recording
fi: Nauhoitus

en: Output Plugins
fi: Tulosteliitännäiset

en: Postprocessing
fi: Jälkikäsittely

en: Window
fi: Ikkuna

en: Keep size ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
fi: Kun valittu, videon kuvasuhde säilyy
    kuvan kokoa muutettaessa.

en: Dock in system tray
fi: Telakoi ilmoitusalueelle

en: When checked, an icon for KMPlayer will be added to the system tray.
    When clicked, it will hide KMPlayer's main window and remove KMPlayer's task bar button.
fi: Kun valittu, KMPlayerin kuvake lisätään ilmoitusalueelle.
    Tätä napsautettaessa KMPlayerin pääikkuna piilotetaan ja sen painike poistetaan tehtäväpalkista.

en: Auto resize to video sizes
fi: Sovita automaattisesti videon kokoon

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
fi: Kun valittu, KMPlayerin koko muutetaan videon kokoa
    vastaavaksi videon käynnistyessä.

en: Remember window size on exit
fi: Muista ikkunan koko lopetettaessa

en: Always start with fixed size
fi: Käynnisty aina määräkoossa

en: Loop
fi: Toista loputtomasti

en: Makes current movie loop
fi: Toistaa nykyistä videota loputtomasti

en: Allow frame drops
fi: Salli kuvien hylkääminen

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
fi: Salli kuvien hylkääminen äänen ja videon synkronoimiseksi paremmin

en: Auto set volume on start
fi: Aseta äänenvoimakkuus automaattisesti käynnistettäessä

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
fi: Kun uusi lähde valitaan, äänenvoimakkuus asetetaan säätöarvojen mukaan

en: Auto set colors on start
fi: Aseta värit automaattisesti käynnistettäessä

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
fi: Videon käynnistyessä värit asetetaan säätöarvojen mukaan

en: Control Panel
fi: Hallintapaneeli

en: Show config button
fi: Näytä asetuspainike

en: Add a button that will popup a config menu
fi: Lisää asetusvalikon avaava painike

en: Show playlist button
fi: Näytä soittolistapainike

en: Add a playlist button to the control buttons
fi: Lisää soittolistapainike hallintapainikkeisiin

en: Show record button
fi: Näytä tallennuspainike

en: Add a record button to the control buttons
fi: Lisää tallennuspainike hallintapainikkeisiin

en: Show broadcast button
fi: Lisää lähetyspainike

en: Add a broadcast button to the control buttons
fi: Lisää lähetyspainike hallintapainikkeisiin

en: Forward/backward seek time:
fi: Hakuaika eteen/taaksepäin:

en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

en: Colors
fi: Värit

en: Fonts
fi: Fontit

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Location of the playable item
fi: Toistettavan kohteen sijainti

en: Sub title:
fi: Tekstitys:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
fi: Yllä olevan kohteen tekstitystiedoston valinnainen sijainti

en: Load on demand
fi: Lataa tarvittaessa

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
fi: Kun käytössä, kaikki upotteiset videot käynnistyvät kuvaan, jota täytyy napsauttaa videotoiston aloittamiseksi

en: Grab image when 'Click to Play' detected
fi: Kaappaa kuva, kun ”Toista napsauttamalla” havaittu

en: When enabled and a HTML object has a HREF attribute, grab and save an image of the first frame of initial link. This image will be shown instead of a default picture.
fi: Kun käytössä ja HTML-kohteella on HREF-määrite, kaappaa ja tallenna ensimmäisen linkin ensimmäinen kuva. Tämä kuva näytetään oletuskuvan sijaan.

en: Use movie player:
fi: Käytä videosoitinta:

en: Network bandwidth
fi: Verkon kaistanleveys

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets how much bandwidth you would prefer to allocate to video.
fi: Joskus on mahdollista valita eri bittinopeuksisisista virroista.
    Tämä asetus määrittää, paljonko kaistaa haluat käyttää videon katseluun.

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets the maximum bandwidth you have available for video.
fi: Joskus on mahdollista valita eri bittinopeuksisista virroista.
    Tämä asetus määrittää, paljonko kaistaa haluat enintään käyttää videon katseluun.

en: Preferred bitrate:
fi: Haluttu bittinopeus:

en: Maximum bitrate:
fi: Bittivirran yläraja:

en: Output file:
fi: Tulostiedosto:

en: Current source:
fi: Nykyinen lähde:

en: Recorder
fi: Tallennin

en: Auto Playback
fi: Automaattinen toisto

en: &No
fi: &Ei

en: &When recording finished
fi: &Kun tallennus päättyy

en: A&fter
fi: A&jassa

en: Time:
fi: Aika:

en: Start &Recording
fi: &Aloita tallennus

en: Stop &Recording
fi: &Pysäytä tallennus

en: Current Source:
fi: Nykyinen lähde:

en: Format
fi: Muoto

en: Same as source
fi: Sama kuin lähteellä

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Mencoder arguments:
fi: Mencoderin parametrit:

en: FFMpeg arguments:
fi: FFmpegin parametrit:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
fi: Asettaa videoajurin. Suositeltu on XVideo tai, jollei sitä tueta, X11, joka on hitaampi.

en: Enable use of postprocessing filters
fi: Ota jälkikäsittelysuodattimet käyttöön

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
fi: Poista jälkikäsittely käytöstä TV:tä tai DVD:tä katseltaessa

en: Default
fi: Oletus

en: Fast
fi: Nopea

en: Horizontal deblocking
fi: Vaakapikselöinnin poisto

en: Auto quality
fi: Automaattinen laatu

en: Chrominance filtering
fi: Krominanssisuodatus

en: Vertical deblocking
fi: Pystypikselöinnin poisto

en: Dering filter
fi: Dering-suodatin

en: Auto brightness/contrast
fi: Automaattinen kirkkaus ja kontrasti

en: Stretch luminance to full range
fi: Venytä luminanssi koko alueelle

en: Temporal noise reducer
fi: Ajallinen kohinan vähennys

en: Custom Preset
fi: Mukautettu esiasetus

en: Linear blend deinterlacer
fi: Lomituksen poisto lineaarisella sekoituksella

en: Linear interpolating deinterlacer
fi: Lineaarinen interpoloiva lomituksen poisto

en: Cubic interpolating deinterlacer
fi: Kuutioittain interpoloiva lomituksen poisto

en: Median deinterlacer
fi: Mediaani lomituksen poisto

en: FFmpeg deinterlacer
fi: FFMpegin lomituksen poisto

en: Deinterlacing
fi: Lomituksen poisto

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
fi: Käytä mplayerin oletusarvoisia jälkikäsittelysuodattimia

en: Enable custom postprocessing filters (See: Custom preset -tab)
fi: Mukauta jälkikäsittelysuodattimia (ks. Mukautettu esiasetus -välilehti)

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
fi: Käytä mplayerin nopeita jälkikäsittelysuodattimia

en: Filter is used if there is enough CPU
fi: Suodatinta käytetään, jos suoritinteho riittää

note: i18n( "Strength of the noise reducer" ) );
en: Stretches luminance to full range (0..255)
fi: Venyttää luminanssin koko alueelle (0…255)

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
fi: Olet palauttamassa asetuksesi oletusarvoihinsa.
    Vahvista tämä.

en: Reset Settings?
fi: Palautetaanko oletusasetukset?

en: Embedded MPlayer by KDE
fi: KDE:n upotettu MPlayer

en: % Cache fill
fi: % välimuistista täynnä

en: KMPlayer: Playing
fi: KMPlayer: Soittaa

en: KMPlayer: Stop Playing
fi: KMPlayer: Pysäytä soitto
