kmplayer - en to ja translation catalogue (319 entries)

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: &Edit mode
ja: 編集モード(&E)

en: Pla&y List
ja: プレイリスト(&Y)

en: P&lay
ja: 再生(&L)

en: &Pause
ja: 一時停止(&P)

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: C&onsole
ja: コンソール(&O)

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Clear &History
ja: 履歴を削除(&H)

en: &Generators
ja: ジェネレータ(&G)

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
ja: ステータスバーを有効/無効にする

en: Enables/disables the menu bar
ja: メニューバーを有効/無効にする

en: Enables/disables the toolbar
ja: ツールバーを有効/無効にする

en: Ready.
ja: 待機中

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Add to list
ja: リストに追加(&A)

en: Add in new &Group
ja: 新しいグループに追加(&G)

en: &Copy here
ja: ここにコピー(&C)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: V&ideo
ja: 動画(&I)

en: More...
ja: その他...

en: Opening DVD...
ja: DVD を開いています...

en: Opening VCD...
ja: ビデオ CD を開いています...

en: Opening Audio CD...
ja: オーディオ CD を開いています...

en: Opening pipe...
ja: Pipe を開いています...

en: Read From Pipe
ja: Pipe から読み込み

en: Enter a command that will output an audio/video stream
    to the stdout. This will be piped to a player's stdin.
    
    Command:
ja: 音声/映像ストリームを標準出力に出力するコマンド
    を入力します。これはプレーヤーの標準入力にパイプされます。
    
    コマンド:

en: Intro
ja: イントロ

en: Opening file...
ja: ファイルを開いています...

en: Exit
ja: 終了

en: Opening a new application window...
ja: 新しいアプリケーションウィンドウを開いています...

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Error
ja: エラー

en: Error opening file %1.
    %2.
ja: ファイル ‘%1’ を開く際にエラー
    %2

en: Closing file...
ja: ファイルを閉じています...

en: Ready
ja: 待機中

en: Show Menu Bar with %1
ja: %1 でメニューバーを表示

en: Move here
ja: ここに移動

en: New group
ja: 新しいグループ

en: &Delete item
ja: アイテムを削除(&D)

en: &Move up
ja: 上へ移動(&M)

en: Move &down
ja: 下へ移動(&D)

en: Auto play after opening DVD
ja: DVD を開いたらすぐに再生する

en: Start playing DVD right after opening DVD
ja: DVD を開いたら自動的に再生を開始します。

en: DVD device:
ja: DVD デバイス:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
ja: DVD デバイスへのパス。このデバイスの読み取り権限が必要です。

en: Optical Disks
ja: 光学ディスク

en: CDROM - Audio Compact Disk
ja: CDROM - オーディオコンパクトディスク

en: VCD - Video Compact Disk
ja: VCD - ビデオコンパクトディスク

en: DVD - Digital Video Disk
ja: DVD - デジタルビデオディスク

en: Track %1
ja: トラック %1

en: Source
ja: ソース

en: Auto play after opening a VCD
ja: ビデオ CD を開いたらすぐに再生する

en: Start playing VCD right after opening VCD
ja: ビデオ CD を開いたら自動的に再生を開始します。

en: VCD (CDROM) device:
ja: ビデオ CD (CD-ROM) デバイス:

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
ja: CDROM/DVD デバイスへのパス。このデバイスの読み取り権限が必要です。

en: VCD
ja: ビデオ CD

en: Track
ja: トラック

en: Audio CD
ja: オーディオ CD

en: Most Recent
ja: 最も最近使用したもの

en: Persistent Playlists
ja: 持続的プレイリスト

en: Bind address:
ja: バインドアドレス:

en: If you have multiple network devices, you can limit access
ja: 複数のネットワークデバイスがある場合、アクセスを制限できます。

en: Listen port:
ja: 待ち受けポート:

en: Maximum connections:
ja: 最大接続数:

en: Maximum bandwidth (kbit):
ja: 最大帯域幅 (kbit):

en: Temporary feed file:
ja: 一時フィードファイル:

en: Feed file size (kB):
ja: フィードファイルのサイズ (kB):

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
ja: mplayer で再生できるのは avi, mpg, rm だけです。

en: Audio codec:
ja: 音声コーデック:

en: Audio bit rate (kbit):
ja: 音声ビットレート (kbit):

en: Audio sample rate (Hz):
ja: 音声サンプリングレート (Hz):

en: Video codec:
ja: 動画コーデック:

en: Video bit rate (kbit):
ja: 映像ビットレート (kbit):

en: Quality (1-31):
ja: クオリティ (1-31):

en: Frame rate (Hz):
ja: フレームレート (Hz):

en: Gop size:
ja: Gop サイズ:

en: Width (pixels):
ja: 幅 (ピクセル):

en: Height (pixels):
ja: 高さ (ピクセル):

en: Allow access from:
ja: アクセス許可:

en: 'Single IP' or 'start-IP end-IP' for IP ranges
ja: 「単一の IP」または IP レンジの場合は「開始 IP 終了 IP」

en: Host/IP or IP Range
ja: ホスト/IP または IP レンジ

en: Load
ja: 読み込み

en: Save
ja: 保存

en: Delete
ja: 削除

en: Start
ja: 開始

en: Broadcasting
ja: 放送

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Stop
ja: 停止

en: Failed to end ffserver process.
ja: ffsetver プロセスの終了に失敗しました。

en: Failed to start ffserver.
ja: ffserver の開始に失敗しました。

en: Failed to start ffmpeg.
ja: ffmpeg の開始に失敗しました。

en: Video device:
ja: 映像デバイス:

en: Audio device:
ja: 音声デバイス:

en: Name:
ja: 名前:

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Do not immediately play
ja: すぐに再生しない

en: Only start playing after clicking the play button
ja: 再生ボタンを押すまでは再生を開始しません。

en: Norm:
ja: 規格:

en: Channel
ja: チャンネル

en: Frequency (MHz)
ja: 周波数 (MHz)

en: Confirm
ja: 確認

en: Driver:
ja: ドライバ:

en: dummy, v4l or bsdbt848
ja: ダミー、v4l または bsdbt848

en: Device:
ja: デバイス:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
ja: 映像デバイスへのパス。例: /dev/video0

en: Scan...
ja: スキャン...

en: General
ja: 全般

en: tv device
ja: テレビデバイス

en: Television
ja: テレビ

en: TV
ja: テレビ

en: TV:
ja: テレビ:

en: Device already present.
ja: デバイスは既にあります。

en: No device found.
ja: デバイスが見つかりません。

en: TVScanner
ja: テレビスキャナ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: XVideo port
ja: XVideo ポート

en: Port base of the X Video extension.
    If left to default (0), the first available port will be used. However if you have multiple XVideo instances, you might have to provide the port to use here.
    See the output from 'xvinfo' for more information
ja: X Video エクステンションのポートベース。
    標準の (0) にしておくと、利用可能な最初のポートが使用されます。複数の XVideo インスタンスがある場合は、ここで使用するポートを指定する必要があるかもしれません。
    詳しくは xvinfo の出力を見てください。

en: Communication port:
ja: 通信ポート:

en: Communication port with VDR. Default is port 2001.
    If you use another port, with the '-p' option of 'vdr', you must set it here too.
ja: VDR と通信するポート。標準のポートは 2001。
    vdr の -p オプションで別のポートを使用する場合は、それもここで設定してください。

en: Scale
ja: 縦横比

en: Aspects to use when viewing VDR
ja: VDR を見るときの縦/横の比率

en: Dis&connect
ja: 切断(&C)

en: VDR Key Up
ja: VDR キー 上

en: VDR Key Down
ja: VDR キー 下

en: VDR Key Back
ja: VDR キー 戻る

en: VDR Key Ok
ja: VDR キー OK

en: VDR Key Setup
ja: VDR キー 設定

en: VDR Key Channels
ja: VDR キー チャンネル

en: VDR Key Menu
ja: VDR キー メニュー

en: VDR Key Red
ja: VDR キー 赤

en: VDR Key Green
ja: VDR キー 緑

en: VDR Key Yellow
ja: VDR キー 黄

en: VDR Key Blue
ja: VDR キー 青

en: VDR Key 0
ja: VDR キー 0

en: VDR Key 1
ja: VDR キー 1

en: VDR Key 2
ja: VDR キー 2

en: VDR Key 3
ja: VDR キー 3

en: VDR Key 4
ja: VDR キー 4

en: VDR Key 5
ja: VDR キー 5

en: VDR Key 6
ja: VDR キー 6

en: VDR Key 7
ja: VDR キー 7

en: VDR Key 8
ja: VDR キー 8

en: VDR Key 9
ja: VDR キー 9

en: &Connect
ja: 接続(&C)

en: Host not found
ja: ホストが見つかりません

en: Connection refused
ja: 接続を拒否されました

en: Custom VDR command
ja: カスタム VDR コマンド

en: You can pass commands to VDR.
    Enter 'HELP' to see a list of available commands.
    You can see VDR response in the console window.
    
    VDR Command:
ja: VDR にコマンドを送ることができます。
    利用可能なコマンドを見るには “HELP” と入力してください。
    VDR の応答はコンソールウィンドウに表示されます。
    
    VDR コマンド:

en: Port
ja: ポート

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: file to open
ja: 開くファイル

en: Auto
ja: 自動

en: Open Sound System
ja: Open Sound System (OSS)

en: Simple DirectMedia Layer
ja: Simple DirectMedia Layer (SDL)

en: Advanced Linux Sound Architecture
ja: Advanced Linux Sound Architecture (ALSA)

en: Analog Real-Time Synthesizer
ja: アナログリアルタイムシンセサイザー

en: Enlightened Sound Daemon
ja: Enlightened サウンドデーモン

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.5
ja: Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) v0.5

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.9
ja: Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) v0.9

en: Use back-end defaults
ja: バックエンドの標準設定を使う

en: Video Decode and Presentation API for Unix
ja: Unix 向けのビデオデコード/プレゼンテーション API

en: Playlist background
ja: プレイリストの背景

en: Playlist foreground
ja: プレイリストの前景

en: Console background
ja: コンソールの背景

en: Playlist active item
ja: プレイリストのアクティブなアイテム

en: Console foreground
ja: コンソールの前景

en: Video background
ja: 動画の背景

en: Viewing area background
ja: 表示ウィンドウの背景

en: Info window background
ja: 情報ウィンドウの背景

en: Info window foreground
ja: 情報ウィンドウの前景

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Info window
ja: 情報ウィンドウ

en: File %1 does not exist.
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: Sub title file %1 does not exist.
ja: 字幕ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: Volume is
ja: 音量は

en: &Play with
ja: 再生プレーヤー(&P)

en: Con&sole
ja: コンソール(&S)

en: Play&list
ja: プレイリスト(&L)

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

en: &Full Screen
ja: フルスクリーン(&F)

en: Co&lors
ja: 色(&L)

en: &Audio languages
ja: 音声の言語(&A)

en: &Subtitles
ja: 字幕(&S)

en: Scale:
ja: スケール:

en: &Configure KMPlayer...
ja: KMPlayer を設定(&C)...

en: Unknown
ja: 不明

en: Failed to end player process.
ja: player プロセスの終了に失敗しました。

en: Size pattern
ja: サイズ パターン

en: Cache pattern
ja: キャッシュ パターン

en: Position pattern
ja: ポジション パターン

en: Index pattern
ja: インデックス パターン

en: Reference URL pattern
ja: リファレンス URL パターン

en: Reference pattern
ja: リファレンス パターン

en: Start pattern
ja: 開始 パターン

en: VCD track pattern
ja: VCD トラック パターン

en: Audio CD tracks pattern
ja: オーディオ CD トラック パターン

en: MPlayer command:
ja: MPlayer コマンド:

en: Additional command line arguments:
ja: 追加のコマンドライン引数:

en: Cache size:
ja: キャッシュサイズ:

en: Build new index when possible
ja: 可能なときは新しいインデックスを作成する

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
ja: インデックスファイル (AVI) でのシークを許可する

en: General Options
ja: 全般オプション

en: Information
ja: 情報

en: Not Running
ja: 実行していません

en: Buffering
ja: バッファ中

en: Playing
ja: 再生中

en: Paused
ja: 一時停止

en: Player %1 %2
ja: プレーヤー %1 %2

en: Edit &item
ja: 項目を編集(&I)

en: &Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

en: &Add Bookmark
ja: ブックマークに追加(&A)

en: &Show all
ja: すべて表示(&S)

en: unnamed
ja: 名前なし

en: none
ja: なし

en: [attributes]
ja: [属性]

en: Preferences
ja: 設定

en: Looks
ja: 外観

en: Output
ja: 出力

en: Recording
ja: レコーディング

en: Output Plugins
ja: 出力プラグイン

en: Postprocessing
ja: 後処理

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Keep size ratio
ja: アスペクト比を保つ

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
ja: これにチェックを入れると、ウィンドウがリサイズされたときに動画のアスペクト比を維持します。

en: Dock in system tray
ja: システムトレイにドッキング

en: When checked, an icon for KMPlayer will be added to the system tray.
    When clicked, it will hide KMPlayer's main window and remove KMPlayer's task bar button.
ja: これにチェックを入れると、KMPlayer のアイコンがシステムトレイに表示されます。そのアイコンをクリックすると KMPlayer のメインウィンドウが非表示になり、タスクバーのエントリも消えます。

en: Auto resize to video sizes
ja: 自動的に動画のサイズに合わせる

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
ja: これにチェックを入れると、動画の再生を開始したときに KMPlayer のウィンドウサイズが自動的に動画のサイズになります。

en: Remember window size on exit
ja: 終了時にウィンドウのサイズを記憶する

en: Always start with fixed size
ja: 常に固定サイズで開始する

en: Loop
ja: ループ

en: Makes current movie loop
ja: 現在の動画を繰り返します。

en: Allow frame drops
ja: フレームドロップを許可する

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
ja: 音声と映像のより良い同期のためにフレームドロップを許可します。

en: Auto set volume on start
ja: 開始時に自動的に音量を設定する

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
ja: 新しいソースが選択されたときに、音量コントロールに従って音量を設定します。

en: Auto set colors on start
ja: 開始時に自動的に色を設定する

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
ja: 動画の再生を開始したときに、色のスライダーに従って色を設定します。

en: Control Panel
ja: コントロールパネル

en: Show config button
ja: 設定ボタンを表示

en: Add a button that will popup a config menu
ja: 設定メニューを表示するボタンを追加します。

en: Show playlist button
ja: プレイリストボタンを表示

en: Add a playlist button to the control buttons
ja: コントロールボタンにプレイリストボタンを追加します。

en: Show record button
ja: 録音ボタンを表示

en: Add a record button to the control buttons
ja: コントロールボタンに録音ボタンを追加します。

en: Show broadcast button
ja: 放送ボタンを表示

en: Add a broadcast button to the control buttons
ja: コントロールボタンに放送ボタンを追加します。

en: Forward/backward seek time:
ja: 前方/後方シーク時間:

en:  second |  seconds
ja[0]: 秒

en: Colors
ja: 色

en: Fonts
ja: フォント

en: Location:
ja: 場所:

en: Location of the playable item
ja: 再生可能なアイテムの場所

en: Sub title:
ja: 字幕:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
ja: 上の URL の字幕を含むファイルの任意の場所

en: Load on demand
ja: 必要に応じて読み込む

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
ja: これを有効化すると、すべての組み込み映像は画像として起動し、ビデオとして再生するにはクリックを行なう必要があるようになります。

en: Grab image when 'Click to Play' detected
ja: 'クリックして再生' を検出した場合に画像を取り込む

en: When enabled and a HTML object has a HREF attribute, grab and save an image of the first frame of initial link. This image will be shown instead of a default picture.
ja: これを有効化した場合、HTML オブジェクトが HREF 属性を持っていると、リンク画像としてビデオの最初のフレームが使用されます。この画像は、デフォルトの画像に対する代替として表示されます。

en: Use movie player:
ja: 使用する動画プレーヤー:

en: Network bandwidth
ja: ネットワーク帯域幅

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets how much bandwidth you would prefer to allocate to video.
ja: ビットレートの異なる数種類のストリームから選択できる場合があります。
    このオプションは、動画にどれだけの帯域幅を割り当てるかを設定します。

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets the maximum bandwidth you have available for video.
ja: ビットレートの異なる数種類のストリームから選択できる場合があります。
    このオプションは、動画に最大でどれだけの帯域幅が使用可能かを設定します。

en: Preferred bitrate:
ja: 優先するビットレート:

en: kbit/s
ja: kbit/秒

en: Maximum bitrate:
ja: 最大ビットレート:

en: Output file:
ja: 出力ファイル:

en: Current source:
ja: 現在のソース:

en: Recorder
ja: レコーダー

en: Auto Playback
ja: 自動再生

en: &No
ja: しない(&N)

en: &When recording finished
ja: レコーディング終了時(&W)

en: A&fter
ja: 後で(&F)

en: Time:
ja: 時間:

en: Start &Recording
ja: レコーディング開始(&R)

en: Stop &Recording
ja: レコーディングを停止(&R)

en: Current Source:
ja: 現在のソース:

en: Format
ja: フォーマット

en: Same as source
ja: ソースと同じ

en: Custom
ja: カスタム

en: Mencoder arguments:
ja: Mencoder の引数:

en: FFMpeg arguments:
ja: FFMpeg の引数:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
ja: ビデオドライバを設定します。推奨は XVideo または (これがサポートされていない場合) X11。X11 の方が遅い。

en: Enable use of postprocessing filters
ja: 後処理フィルタを有効にする

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
ja: TV / DVD を見ているときは後処理フィルタを無効にする

en: Default
ja: 標準

en: Fast
ja: 高速

en: Horizontal deblocking
ja: 水平デブロッキング

en: Auto quality
ja: 自動画質

en: Chrominance filtering
ja: 色度フィルタリング

en: Vertical deblocking
ja: 垂直デブロッキング

en: Dering filter
ja: Dering フィルタ

en: Auto brightness/contrast
ja: 明るさ/コントラスト自動調整

en: Stretch luminance to full range
ja: 輝度を全帯域に拡張する

en: Temporal noise reducer
ja: 一時的ノイズ低減

en: Custom Preset
ja: カスタムプリセット

en: Linear blend deinterlacer
ja: 線形混合デインターレーサ

en: Linear interpolating deinterlacer
ja: 線形補間デインターレーサ

en: Cubic interpolating deinterlacer
ja: 立方補間デインターレーサ

en: Median deinterlacer
ja: 中央値デインターレーサ

en: FFmpeg deinterlacer
ja: FFmpeg デインターレーサ

en: Deinterlacing
ja: インターレース解除

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
ja: MPlayer 標準の後処理フィルタを使います。

en: Enable custom postprocessing filters (See: Custom preset -tab)
ja: ユーザ定義の後処理フィルタを使います。「カスタムプリセット」タブで設定してください。

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
ja: MPlayer の高速後処理フィルタを使います。

en: Filter is used if there is enough CPU
ja: フィルタは CPU に余裕がある場合に使用

note: i18n( "Strength of the noise reducer" ) );
en: Stretches luminance to full range (0..255)
ja: 輝度を全帯域 (0 - 255) に拡張します。

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
ja: すべての設定を標準の値で上書きしようとしています。
    確認してください。

en: Reset Settings?
ja: 設定をリセットしますか？

en: % Cache fill
ja: % キャッシュ飽和

en: KMPlayer: Playing
ja: KMPlayer: 再生中

en: KMPlayer: Stop Playing
ja: KMPlayer: 停止中
