kmplayer - en to mai translation catalogue (75 entries)

en: New window
mai: नवीन विन्डो

en: &Pause
mai: ठहरू (P)

en: &Stop
mai: रोकू (&S)

en: Fullscreen
mai: पूर्ण स्क्रीन

en: Reload
mai: पुनः लोड करू

en: Clear &History
mai: इतिहास साफ करू (&H)

en: &Bookmarks
mai: पुस्तचिह्न (&B)

en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: More...
mai: बेसी...

en: Exit
mai: निकास

en: Open File
mai: फाइल खोलू

en: Save File
mai: फाइल सहेजू

en: Error
mai: त्रुटि

en: Ready
mai: तैआर

en: Move here
mai: एतय जाउ

en: DVD
mai: डीवीडी

en: Source
mai: श्रोत

en: VCD
mai: वीसीडी

en: Audio CD
mai: ऑडियो सीडी

en: Format:
mai: प्रारूप:

en: Width (pixels):
mai: चओड़ाइ (पिक्सेल):

en: Height (pixels):
mai: उँचाइ (पिक्सेल):

en: Load
mai: लोड करू

en: Save
mai: सहेजू

en: Delete
mai: मेटाबू

en: Start
mai: प्रारंभ

en: Profiles
mai: प्रोफाइलसभ

en: Stop
mai: रोकू

en: Name:
mai: नाम:

en: Width:
mai: चओड़ाइ:

en: Height:
mai: उँचाइ:

en: Channel
mai: चैनल

en: Confirm
mai: संपुष्ट करू

en: Driver:
mai: ड्राइवर:

en: Device:
mai: डिवाइस:

en: General
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

en: Scale
mai: मापक

en: Host not found
mai: होस्ट नहि मिलल

en: Connection refused
mai: कनेक्शन अस्वीकृत

en: Koos Vriezen
mai: कूस व्रिजेन

en: Maintainer
mai: अनुरक्षक

en: Auto
mai: स्वचालित

en: Open Sound System
mai: खोलू ध्वनि सिस्टम

en: OpenGL
mai: ओपन-जीएल

en: Playlist
mai: गीत-सूची

en: &Zoom
mai: छोट-पैघ करू (&Z)

en: &Full Screen
mai: सम्पूर्ण स्क्रीन (&F)

en: Scale:
mai: मापक:

en: Unknown
mai: अज्ञात

en: General Options
mai: सामान्य विकल्प

en: MPlayer
mai: एम-प्लेयर

en: Information
mai: सूचना

en: Buffering
mai: बफरिंग

en: Playing
mai: खेलि रहल अछि

en: &Add Bookmark
mai: पुस्तकचिन्ह जोड़ू (&A)

en: unnamed
mai: अनामित

en: none
mai: किछु नहि

en: Preferences
mai: वरीयतासभ

en: Output
mai: आउटपुट

en: Recording
mai: रिकॉर्ड कए रहल अछि

en: Window
mai: विंडो

en: Loop
mai: पाश

en: Control Panel
mai: कंट्रोल पैनल

en:  second |  seconds
mai[0]:  सेकेंड
mai[1]:  सेकेंड

en: Colors
mai: रँग

en: Fonts
mai: फान्ट

en: Location:
mai: स्थानः

en: &No
mai: नहि (&N)

en: Format
mai: प्रारूप

en: Custom
mai: पसंदीदा

en: Default
mai: मूलभूत

en: Fast
mai: तेज
