kmplayer - en to nds translation catalogue (316 entries)

en: New window
nds: Nieg Finster

en: &Edit mode
nds: B&ewerkenbedrief

en: Pla&y List
nds: List a&fspelen

en: P&lay
nds: Afspe&len

en: &Pause
nds: &Paus

en: &Stop
nds: &Anhollen

en: Fullscreen
nds: Heel Schirm

en: C&onsole
nds: K&onsool

en: Reload
nds: Nieg laden

en: Clear &History
nds: Vörgeschicht &wegdoon

en: &Generators
nds: &Opstellers

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
nds: Maakt den Statusbalken an oder ut

en: Enables/disables the menu bar
nds: Maakt den Menübalken an oder ut

en: Enables/disables the toolbar
nds: Maakt den Warktüüchbalken an oder ut

en: Ready.
nds: Praat.

en: &Bookmarks
nds: &Leestekens

en: &Add to list
nds: Na List &tofögen

en: Add in new &Group
nds: Na nieg &Koppel tofögen

en: &Copy here
nds: Hierhen &koperen

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: More...
nds: Mehr...

en: Opening DVD...
nds: DVD warrt opmaakt...

en: Opening VCD...
nds: VCD warrt opmaakt...

en: Opening Audio CD...
nds: Klang-CD warrt opmaakt...

en: Opening pipe...
nds: Ümledden warrt opmaakt...

en: Read From Pipe
nds: Ut Ümledden lesen

en: Enter a command that will output an audio/video stream
    to the stdout. This will be piped to a player's stdin.
    
    Command:
nds: Giff hier en Befehl in, de en Klang- oder Videostroom na
    de Standardutgaav utgifft. He warrt na den Afspeler sien
    Standardingaav ümleddt.
    
    Befehl:

en: Intro
nds: Inföhren

en: Opening file...
nds: Datei warrt opmaakt...

en: Exit
nds: Utstiegen

en: Opening a new application window...
nds: Nieg Programmfinster warrt opmaakt...

en: Open File
nds: Datei opmaken

en: Save File
nds: Datei sekern

en: Error
nds: Fehler

en: Error opening file %1.
    %2.
nds: Fehler bi't Opmaken vun "%1".
    %2

en: Closing file...
nds: Datei warrt tomaakt...

en: Ready
nds: Praat

en: Show Menu Bar with %1
nds: Menübalken wiesen mit %1

en: Move here
nds: Hierhen verschuven

en: New group
nds: Nieg Koppel

en: &Delete item
nds: Indrag &wegdoon

en: &Move up
nds: Na &baven

en: Move &down
nds: Na &nerrn

en: Auto play after opening DVD
nds: Na't Opmaken DVD automaatsch afspelen

en: Start playing DVD right after opening DVD
nds: Mit dat Afspelen vun de DVD direktemang na't Opmaken anfangen

en: DVD device:
nds: DVD-Reedschap:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
nds: Padd na Dien DVD-Reedschap, Du muttst dor Leesverlöven för hebben

en: Optical Disks
nds: Optsch Loopwarken

en: CDROM - Audio Compact Disk
nds: CDROM - Klang-Kompaktschiev

en: VCD - Video Compact Disk
nds: VCD - Video-Kompaktschiev

en: DVD - Digital Video Disk
nds: DVD - Digitaal Videoschiev

en: Track %1
nds: Stück %1

en: Source
nds: Born

en: Auto play after opening a VCD
nds: Na't Opmaken VCD automaatsch afspelen

en: Start playing VCD right after opening VCD
nds: Mit dat Afspelen vun de VCD direktemang na't Opmaken anfangen

en: VCD (CDROM) device:
nds: VCD- (CDROM-)Reedschap:

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
nds: Padd na Dien CDROM-/DVD-Reedschap, Du muttst dor Leesverlöven för hebben

en: Track
nds: Stück

en: Audio CD
nds: Klang-CD

en: Pipe
nds: Ümledden

en: Pipe - %1
nds: Ümledden - %1

en: Most Recent
nds: Lest

en: Persistent Playlists
nds: Duerhaftig Afspeellisten

en: Bind address:
nds: Anbinnadress:

en: If you have multiple network devices, you can limit access
nds: Hest Du mehr as een Nettwarkreedschappen, kannst Du den Togriep ingrenzen

en: Listen port:
nds: Luusterport:

en: Maximum connections:
nds: Hööchsttall Verbinnen::

en: Maximum bandwidth (kbit):
nds: Gröttst Bandbreed (kBit):

en: Temporary feed file:
nds: Temporeer Stroomdatei:

en: Feed file size (kB):
nds: Stroomdatei-Grött (kB):

en: Format:
nds: Formaat:

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
nds: MPlayer kann bloots .avi-, .mpeg- un .rm-Dateien afspelen

en: Audio codec:
nds: Klang-Kodek:

en: Audio bit rate (kbit):
nds: Klang-Bitrate (kBit):

en: Audio sample rate (Hz):
nds: Klang-Aftastrate (Hz):

en: Video codec:
nds: Video-Kodek:

en: Video bit rate (kbit):
nds: Video-Bitrate (kBit):

en: Quality (1-31):
nds: Gööd (1-31):

en: Frame rate (Hz):
nds: Bildrate (Hz):

en: Gop size:
nds: Billerkoppel-Grött:

en: Width (pixels):
nds: Breed (Pixels):

en: Height (pixels):
nds: Hööchde (Pixels):

en: Allow access from:
nds: Togriep verlöven vun:

en: 'Single IP' or 'start-IP end-IP' for IP ranges
nds: "Enkel IP" oder "Anfang-IP Enn-IP" bi IP-Rebeden

en: Host/IP or IP Range
nds: Reekner/IP oder IP-Rebeet

en: Load
nds: Laden

en: Save
nds: Sekern

en: Delete
nds: Wegdoon

en: Broadcasting
nds: Rundroop löppt

en: Profiles
nds: Profilen

en: Stop
nds: Anhollen

en: Failed to end ffserver process.
nds: Perzess "ffserver" lett sik nich utmaken

en: Failed to start ffserver.
nds: "ffserver" lett sik nich opropen.

en: Failed to start ffmpeg.
nds: "ffmpeg" lett sik nich opropen

en: Video device:
nds: Videoreedschap:

en: Audio device:
nds: Klangreedschap:

en: Name:
nds: Naam:

en: Width:
nds: Breed:

en: Height:
nds: Hööchde:

en: Do not immediately play
nds: Nich fuurts afspelen

en: Only start playing after clicking the play button
nds: Eerst na't Klicken vun den Afspeelknoop anfangen

en: Channel
nds: Kanaal

en: Frequency (MHz)
nds: Frequenz (MHz)

en: Confirm
nds: Beglöven

en: Driver:
nds: Driever:

en: dummy, v4l or bsdbt848
nds: dummy, v4l oder bsdbt848

en: Device:
nds: Reedschap:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
nds: Padd na Dien Videoreedschap, a.B. /dev/video0

en: Scan...
nds: Dörkieken...

en: General
nds: Allmeen

en: tv device
nds: TV-Reedschap

en: Television
nds: Feernsehn

en: Device already present.
nds: Reedschap al vörhannen.

en: No device found.
nds: Keen Reedschap funnen.

en: TVScanner
nds: TV-Dörkieken

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

en: XVideo port
nds: XVideo-Koppelsteed

en: Port base of the X Video extension.
    If left to default (0), the first available port will be used. However if you have multiple XVideo instances, you might have to provide the port to use here.
    See the output from 'xvinfo' for more information
nds: Grundport vun de X-Video-Verwiedern
    Wenn Du dit op den Standardweert lettst, warrt de eerste verföögbore Port bruukt. Hest Du mehr as een XVideo-Utgaven lopen, muttst Du villicht de Port, de Du bruken wullt, hier angeven.
    Kiek Di de Utgaav vun "xvinfo" an, wenn Du mehr weten wullt.

en: Communication port:
nds: Snackport:

en: Communication port with VDR. Default is port 2001.
    If you use another port, with the '-p' option of 'vdr', you must set it here too.
nds: Port för't Snacken mit den VDR. De Standardport is 2001.
    Bruukst Du en anner Port, mit de Opstchoon "-p" vun "vdr", muttst Du ehr hier angeven.

en: Scale
nds: Topassen

en: Aspects to use when viewing VDR
nds: Proportschoon, de Du bi't Kieken över den VDR bruken wullt

en: Dis&connect
nds: &Afkoppeln

en: VDR Key Up
nds: VDR-Tast Na baven

en: VDR Key Down
nds: VDR-Tast Na nerrn

en: VDR Key Back
nds: VDR-Tast Torüch

en: VDR Key Ok
nds: VDR-Tast OK

en: VDR Key Setup
nds: VDR-Tast Inrichten

en: VDR Key Channels
nds: VDR-Tast Kanaals

en: VDR Key Menu
nds: VDR-Tast Menü

en: VDR Key Red
nds: VDR-Tast Root

en: VDR Key Green
nds: VDR-Tast Gröön

en: VDR Key Yellow
nds: VDR-Tast Geel

en: VDR Key Blue
nds: VDR-Tast Blaag

en: VDR Key 0
nds: VDR-Tast 0

en: VDR Key 1
nds: VDR-Tast 1

en: VDR Key 2
nds: VDR-Tast 2

en: VDR Key 3
nds: VDR-Tast 3

en: VDR Key 4
nds: VDR-Tast 4

en: VDR Key 5
nds: VDR-Tast 5

en: VDR Key 6
nds: VDR-Tast 6

en: VDR Key 7
nds: VDR-Tast 7

en: VDR Key 8
nds: VDR-Tast 8

en: VDR Key 9
nds: VDR-Tast 9

en: &Connect
nds: &Tokoppeln

en: Host not found
nds: Reekner nich funnen

en: Connection refused
nds: Tokoppeln torüchwiest

en: Custom VDR command
nds: Egen VDR-Befehl

en: You can pass commands to VDR.
    Enter 'HELP' to see a list of available commands.
    You can see VDR response in the console window.
    
    VDR Command:
nds: Du kannst Befehlen na den VDR överdregen.
    Giff "HELP" in, wenn Du de List mit verföögbor Befehlen ankieken wullt.
    De VDR antert in't Konsoolfinster.
    
    VDR-Befehl:

en: Maintainer
nds: Pleger

en: file to open
nds: Datei, de Du opmaken wullt

en: Auto
nds: Automaatsch

en: Open Sound System
nds: Klangsysteem opmaken

en: Simple DirectMedia Layer
nds: Eenfach "DirectMedia"-Laag

en: Advanced Linux Sound Architecture
nds: Verwiedert Linux-Klangarchitektuur

en: Analog Real-Time Synthesizer
nds: Analoog Rejell-Tiet-Klangteler

en: JACK Audio Connection Kit
nds: JACK-Klangverbinnen-Warktüüch

en: Enlightened Sound Daemon
nds: Klangdämoon Enlightened

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.5
nds: Verwiedert Linux-Klangarchitektuur Ver. 0.5

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.9
nds: Verwiedert Linux-Klangarchitektuur Ver. 0.9

en: Use back-end defaults
nds: Hülpprogramm-Standards bruken

en: Video Decode and Presentation API for Unix
nds: Video-Dekodeer- un Presentatschoon-API för Unix

en: Playlist background
nds: Afspeellist-Achtergrund

en: Playlist foreground
nds: Afspeellist-Vörgrund

en: Console background
nds: Konsool-Achtergrund

en: Playlist active item
nds: Anmaakt Afspeellistindrag

en: Console foreground
nds: Konsool-Vörgrund

en: Video background
nds: Video-Achtergrund

en: Viewing area background
nds: Kiekrebeet-Achtergrund

en: Info window background
nds: Infofinster-Achtergrund

en: Info window foreground
nds: Infofinster-Vörgrund

en: Playlist
nds: Afspeellist

en: Info window
nds: Infofinster

en: File %1 does not exist.
nds: Dat gifft de Datei "%1" nich.

en: Sub title file %1 does not exist.
nds: Dat gifft de Ünnertiteldatei "%1" nich

en: Volume is
nds: Luutstärk is

en: &Play with
nds: Afs&pelen mit

en: Con&sole
nds: Kon&sool

en: Play&list
nds: Afspee&llist

en: &Zoom
nds: Ansicht&grött

en: &Full Screen
nds: &Heel Schirm

en: Co&lors
nds: K&lören

en: &Audio languages
nds: Klä&ng-Spraken

en: &Subtitles
nds: Ü&nnertiteln

en: Scale:
nds: Topassen:

en: &Configure KMPlayer...
nds: KMPlayer &instellen...

en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Failed to end player process.
nds: Afspeler-Perzess lett sik nich utmaken

en: Size pattern
nds: Gröttmuster

en: Cache pattern
nds: Twischenspieker-Muster

en: Position pattern
nds: Positschoon-Muster

en: Index pattern
nds: Index-Muster

en: Reference URL pattern
nds: Betog-URL-Muster

en: Reference pattern
nds: Betog-Muster

en: Start pattern
nds: Start-Muster

en: VCD track pattern
nds: VCD-Stück-Muster

en: Audio CD tracks pattern
nds: Klang-CD-Stücken-Muster

en: MPlayer command:
nds: MPlayer-Befehl:

en: Additional command line arguments:
nds: Befehlsreeg-Argumenten bito:

en: Cache size:
nds: Twischenspieker-Grött:

en: Build new index when possible
nds: Nieg Index opbuen, wenn mööglich

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
nds: Maakt dat Söken binnen indizeert Dateien (AVIs) mööglich.

en: General Options
nds: Allmeen Optschonen

en: Information
nds: Informatschonen

en: Not Running
nds: Löppt nich

en: Buffering
nds: Bi to puffern

en: Playing
nds: Bi to afspelen

en: Paused
nds: Anhollen

en: Player %1 %2
nds: Afspeler %1 %2

en: Edit &item
nds: &Indrag bewerken

en: &Copy to Clipboard
nds: Na Twischenaflaag &koperen

en: &Add Bookmark
nds: &Leesteken tofögen

en: &Show all
nds: All &wiesen

en: unnamed
nds: ahn Naam

en: none
nds: keen

en: [attributes]
nds: [Attributen]

en: Preferences
nds: Instellen

en: Looks
nds: Utsehn

en: Output
nds: Utgaav

en: Recording
nds: Opnehmen

en: Output Plugins
nds: Utgaav-Modulen

en: Postprocessing
nds: Nabearbeiden

en: Window
nds: Finster

en: Keep size ratio
nds: Proportschoon wohren

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
nds: Wenn anmaakt, warrt den Film sien Proportschoon
    wohrt, wenn Du de Finstergrött topasst.

en: Dock in system tray
nds: Binnen Systeemafsnitt lopen

en: When checked, an icon for KMPlayer will be added to the system tray.
    When clicked, it will hide KMPlayer's main window and remove KMPlayer's task bar button.
nds: Wenn anmaakt, warrt den Systeemafsnitt en KMPlayer-Lüttbild toföögt.
    Bi't Anklicken verstickt dat KMPlayer sien Hööftfinster un maakt den KMPlayer-Indrag ut den Programmbalkenknoop weg.

en: Auto resize to video sizes
nds: Automaatsch op Videogrött topassen

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
nds: Wenn anmaakt, passt KMPlayer bi't Starten vun Videos
    sien Grött dat Video to.

en: Remember window size on exit
nds: Finstergrött bi't Utmaken wohren

en: Always start with fixed size
nds: Jümmers mit sülve Grött anfangen

en: Loop
nds: Wedderhalen

en: Makes current movie loop
nds: Speelt den aktuellen Film jümmers wedder af

en: Allow frame drops
nds: Utlaten vun Biller tolaten

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
nds: Dat Utlaten vun Biller tolaten, so dat Kläng un Biller sik beter synkroniseren laat

en: Auto set volume on start
nds: Luutstärk bi't Opropen automaatsch fastleggen

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
nds: Söchst Du en nieg Born ut, warrt de Luutstärk na de Luutstärkkuntrull fastleggt

en: Auto set colors on start
nds: Klören bi't Opropen automaatsch fastleggen

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
nds: Röppst Du en Film op, warrt de Klören na de Klöörschuvers fastleggt

en: Control Panel
nds: Kuntrullpaneel

en: Show config button
nds: Instellenknoop wiesen

en: Add a button that will popup a config menu
nds: En Knoop tofögen, mit den Du en Instellmenü opropen kannst

en: Show playlist button
nds: Afspeellist-Knoop bruken

en: Add a playlist button to the control buttons
nds: De Kuntrullknööp een för de Afspeellist tofögen

en: Show record button
nds: Opnehmknoop wiesen

en: Add a record button to the control buttons
nds: De Kuntrullknööp en Opnehmknoop tofögen

en: Show broadcast button
nds: Sennenknoop wiesen

en: Add a broadcast button to the control buttons
nds: De Kuntrullknööp en Sennenknoop tofögen

en: Forward/backward seek time:
nds: Vörut-/Torüch-Tiet:

en:  second |  seconds
nds[0]:  Sekunn
nds[1]:  Sekunnen

en: Colors
nds: Klören

en: Fonts
nds: Schriftoorden

en: AaBbCc
nds: ÄäBbPpß

en: Location:
nds: Steed:

en: Location of the playable item
nds: De Steed vun dat Element, dat Du afspelen wullt

en: Sub title:
nds: Ünnertitel:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
nds: Wahlwies, de Steed vun en Datei mit Ünnertiteln för de URL baven

en: Load on demand
nds: Op Anföddern laden

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
nds: Wenn anmaakt, fangt all inbett Filmen mit en Standbild an. Dat muttst Du anklicken, wenn Du den Film afspelen wullt.

en: Grab image when 'Click to Play' detected
nds: Bild bi "Klicken för't Afspelen" griepen

en: When enabled and a HTML object has a HREF attribute, grab and save an image of the first frame of initial link. This image will be shown instead of a default picture.
nds: Wenn anmaakt un wenn en HTML-Objekt en HREF-Attribut hett, en Bild ut dat eerste Datenpaket vun den Anfanglink griepen un sekern. Dit Bild warrt ansteed vun en Standardbild wiest.

en: Use movie player:
nds: Filmafspeler bruken:

en: Network bandwidth
nds: Nettwark-Bandbreed

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets how much bandwidth you would prefer to allocate to video.
nds: Mennigmaal kann Een sik en Stroom mit en angeven Bitrate utsöken.
    Disse Optschoon leggt fast, woveel Bandbreed Du för Video bruken wullt.

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets the maximum bandwidth you have available for video.
nds: Mennigmaal kann Een sik en Stroom mit en angeven Bitrate utsöken.
    Disse Optschoon leggt fast, woveel Bandbreed Du tohööchst för Video bruken wullt.

en: Preferred bitrate:
nds: Vörtrocken Bitrate:

en: kbit/s
nds: kBit/s

en: Maximum bitrate:
nds: Hööchst Bitrate:

en: Output file:
nds: Utgaavdatei:

en: Current source:
nds: Aktuell Born:

en: Recorder
nds: Opnehmer

en: Auto Playback
nds: Automaatsch afspelen

en: &No
nds: N&ich

en: &When recording finished
nds: Na't &Opnehmen

en: A&fter
nds: &Na

en: Time:
nds: Tiet:

en: Start &Recording
nds: &Opnehmen

en: Stop &Recording
nds: Opnehmen &anhollen

en: Current Source:
nds: Aktuell Born:

en: Format
nds: Formaat

en: Same as source
nds: Sülve as Born

en: Custom
nds: Egen

en: Mencoder arguments:
nds: MEncoder-Argumenten:

en: FFMpeg arguments:
nds: FFMpeg-Argumenten:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
nds: Leggt den Video-Driever fast. Anraadt is XVideo, oder, wenn he nich ünnerstütt warrt, X11, man de is langsamer.

en: Enable use of postprocessing filters
nds: Nabearbeiden-Filtern bruken

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
nds: Bi't Kieken vun Feernsehn oder DVD dat Nabearbeiden utmaken

en: Default
nds: Standard

en: Fast
nds: Gau

en: Horizontal deblocking
nds: Kimmrecht utblocken

en: Auto quality
nds: Automaatsche Gööd

en: Chrominance filtering
nds: Klörenfiltern

en: Vertical deblocking
nds: Pielrecht utblocken

en: Dering filter
nds: Krinkfilter

en: Auto brightness/contrast
nds: Autom. Helligkeit/Kontrast

en: Stretch luminance to full range
nds: Helligkeit op heel Rebeet verwiedern

en: Temporal noise reducer
nds: Temporeer Ruusminnern

en: Custom Preset
nds: Egen Instellen

en: Linear blend deinterlacer
nds: Lineaar Mischutflechten

en: Linear interpolating deinterlacer
nds: Lineaar Estemeerutflechten

en: Cubic interpolating deinterlacer
nds: Kubsch Estemeerutflechten

en: Median deinterlacer
nds: Zentraalweert-Utflechten

en: FFmpeg deinterlacer
nds: FFMPeg-Utflechten

en: Deinterlacing
nds: Utflechten

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
nds: MPlayer sien Standard-Nabearbeidenfiltern anmaken

en: Enable custom postprocessing filters (See: Custom preset -tab)
nds: Egen Nabearbeidenfiltern anmaken (Kiek op de Paneelsiet "Egen Instellen")

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
nds: MPlayer sien gaue Nabearbeidenfiltern anmaken

en: Filter is used if there is enough CPU
nds: Filter warrt bruukt, wenn dat noog Perzessertiet gifft

note: i18n( "Strength of the noise reducer" ) );
en: Stretches luminance to full range (0..255)
nds: Verwiedert de Helligkeit op't hele Rebeet (0-255)

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
nds: Wullt Du all Dien Instellen mit de Standards överschrieven?
    Beglööv dat bitte.

en: Reset Settings?
nds: Instellen torüchsetten?

en: % Cache fill
nds: % Tw.spieker vull

en: KMPlayer: Playing
nds: KMPlayer: Afspelen

en: KMPlayer: Stop Playing
nds: KMPlayer: Afspelen anhollen
