kmplayer - en to ro translation catalogue (272 entries)

en: &Edit mode
ro: Regim &editare

en: Pla&y List
ro: Red&ă lista

en: P&lay
ro: &Redă

en: &Pause
ro: &Pauză

en: &Stop
ro: &Oprește

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: C&onsole
ro: C&onsolă

en: Reload
ro: Reîncarcă

en: Enables/disables the toolbar
ro: Activează/dezactivează bara de unelte

en: Ready.
ro: Gata.

en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

en: &Add to list
ro: &Adaugă în listă

en: Add in new &Group
ro: Adaugă în &grup nou

en: &Copy here
ro: &Copiază aici

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: More...
ro: Mai mult...

en: Opening DVD...
ro: Deschidere DVD...

en: Opening VCD...
ro: Deschidere VCD...

en: Opening Audio CD...
ro: Deschidere CD Audio...

en: Opening pipe...
ro: Deschidere conductă...

en: Read From Pipe
ro: Citește din conductă

en: Intro
ro: Introducere

en: Opening file...
ro: Deschidere fișier...

en: Exit
ro: Ieșire

en: Opening a new application window...
ro: Deschidere fereastră nouă...

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: Error
ro: Eroare

en: Error opening file %1.
    %2.
ro: Eroare la deschiderea fișierului %1.
    %2.

en: Closing file...
ro: Închidere fișier...

en: Ready
ro: Pregătit

en: Move here
ro: Mută aici

en: New group
ro: Grup nou

en: &Delete item
ro: Ș&terge elementul

en: &Move up
ro: &Mută în sus

en: Move &down
ro: Mută în &jos

en: Auto play after opening DVD
ro: Redă automat după deschiderea DVD

en: Start playing DVD right after opening DVD
ro: Începe redarea imediat după deschiderea DVD-ului

en: DVD device:
ro: Dispozitiv DVD:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
ro: Calea către dispozitivul DVD, trebuie să aveți drepturi de citire asupra acestui dispozitiv

en: Optical Disks
ro: Discuri optice

en: CDROM - Audio Compact Disk
ro: CDROM - Disc Compact Audio

en: VCD - Video Compact Disk
ro: VCD - Disc Compact Video

en: DVD - Digital Video Disk
ro: DVD - Disc Video Digital

en: Track %1
ro: Pista %1

en: Source
ro: Sursă

en: Auto play after opening a VCD
ro: Redă automat după deschiderea unui VCD

en: Start playing VCD right after opening VCD
ro: Începe redarea imediat după deschiderea unui VCD

en: VCD (CDROM) device:
ro: Dispozitiv VCD (CDROM):

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
ro: Calea către dispozitivul CDROM/DVD, trebuie să aveți drepturi de citire asupra acestui dispozitiv

en: Track
ro: Pistă

en: Audio CD
ro: CD Audio

en: Pipe
ro: Conductă

en: Pipe - %1
ro: Conductă - %1

en: Most Recent
ro: Cele mai recente

en: Persistent Playlists
ro: Liste de redare persistente

en: If you have multiple network devices, you can limit access
ro: Dacă aveți mai multe dispozitive de rețea, puteți limita accesul

en: Listen port:
ro: Port ascultat:

en: Maximum connections:
ro: Conexiuni maxime:

en: Maximum bandwidth (kbit):
ro: Bandă maximă (kbit):

en: Temporary feed file:
ro: Fișier flux temporar:

en: Feed file size (kB):
ro: Dimensiune fișier (kO):

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
ro: Numai avi, mpeg și rm funcționează pentru redarea mplayer

en: Audio codec:
ro: Codec audio:

en: Audio bit rate (kbit):
ro: Rată de biți audio (kbit):

en: Audio sample rate (Hz):
ro: Rată de eșantionare audio (Hz):

en: Video codec:
ro: Codec video:

en: Video bit rate (kbit):
ro: Rată de biți video (kbit):

en: Quality (1-31):
ro: Calitate (1-31):

en: Frame rate (Hz):
ro: Frecvență cadre (Hz):

en: Width (pixels):
ro: Lățime (pixeli):

en: Height (pixels):
ro: Înălțime (pixeli):

en: Allow access from:
ro: Permite acces de la:

en: Host/IP or IP Range
ro: Gazdă/IP sau rază IP

en: Load
ro: Încarcă

en: Save
ro: Salvează

en: Delete
ro: Șterge

en: Start
ro: Începe

en: Broadcasting
ro: Difuzare

en: Profiles
ro: Profiluri

en: Stop
ro: Oprește

en: Failed to end ffserver process.
ro: Eșec la terminarea procesului ffserver.

en: Failed to start ffserver.
ro: Eșec la pornirea ffserver.

en: Failed to start ffmpeg.
ro: Eșec la pornirea ffmpeg.

en: Video device:
ro: Dispozitiv video:

en: Audio device:
ro: Dispozitiv audio:

en: Name:
ro: Denumire:

en: Width:
ro: Lățime:

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Do not immediately play
ro: Nu reda imediat

en: Only start playing after clicking the play button
ro: Începe redarea numai după apăsarea butonului de redare

en: Norm:
ro: Normă:

en: Channel
ro: Canal

en: Frequency (MHz)
ro: Frecvență (MHz)

en: Confirm
ro: Confirmă

en: dummy, v4l or bsdbt848
ro: fictiv, v4l sau bsdbt848

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
ro: Calea către dispozitivul video, de ex. /dev/video0

en: Scan...
ro: Scanare...

en: tv device
ro: Dispozitiv tv

en: Television
ro: Televiziune

en: Device already present.
ro: Dispozitiv prezent deja.

en: No device found.
ro: Niciun dispozitiv găsit.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

en: XVideo port
ro: Port XVideo

en: Communication port:
ro: Port de comunicație:

en: Scale
ro: Scalează

en: Aspects to use when viewing VDR
ro: Aspecte de utilizat la vizionarea VDR

en: Dis&connect
ro: De&conectează

en: VDR Key Up
ro: VDR Tastă sus

en: VDR Key Down
ro: VDR Tastă jos

en: VDR Key Back
ro: VDR Tastă înapoi

en: VDR Key Ok
ro: VDR Tastă Ok

en: VDR Key Setup
ro: VDR Tastă configurare

en: VDR Key Channels
ro: VDR Tastă canale

en: VDR Key Menu
ro: VDR Tastă meniu

en: VDR Key Red
ro: VDR Tastă roșu

en: VDR Key Green
ro: VDR Tastă verde

en: VDR Key Yellow
ro: VDR Tastă galben

en: VDR Key Blue
ro: VDR Tastă albastru

en: VDR Key 0
ro: VDR Tastă 0

en: VDR Key 1
ro: VDR Tastă 1

en: VDR Key 2
ro: VDR Tastă 2

en: VDR Key 3
ro: VDR Tastă 3

en: VDR Key 4
ro: VDR Tastă 4

en: VDR Key 5
ro: VDR Tastă 5

en: VDR Key 6
ro: VDR Tastă 6

en: VDR Key 7
ro: VDR Tastă 7

en: VDR Key 8
ro: VDR Tastă 8

en: VDR Key 9
ro: VDR Tastă 9

en: &Connect
ro: &Conectează

en: Host not found
ro: Nu am găsit gazda

en: Connection refused
ro: Conexiune refuzată

en: Custom VDR command
ro: Comandă VDR personalizată

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: file to open
ro: fișier de deschis

en: Auto
ro: Automat

en: Advanced Linux Sound Architecture
ro: Arhitectura Avansată de Sunet Linux

en: Enlightened Sound Daemon
ro: Demonul de Sunet Enlightened

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.5
ro: Arhitectura Avansată de Sunet Linux v0.5

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.9
ro: Arhitectura Avansată de Sunet Linux v0.9

en: Use back-end defaults
ro: Utilizează valorile implicite ale suportului

en: Playlist background
ro: Fundal listă de redare

en: Playlist foreground
ro: Prim-plan listă de redare

en: Console background
ro: Fundal consolă

en: Playlist active item
ro: Element activ în listă

en: Console foreground
ro: Prim-plan consolă

en: Video background
ro: Fundal video

en: Viewing area background
ro: Fundal zonă de vizualizare

en: Info window background
ro: Fundal fereastră informativă

en: Info window foreground
ro: Prim-plan fereastră informativă

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: Info window
ro: Fereastră informativă

en: File %1 does not exist.
ro: Fișierul %1 nu există.

en: Sub title file %1 does not exist.
ro: Fișierul cu subtitre %1 nu există.

en: Volume is
ro: Volumul este

en: &Play with
ro: &Redă cu

en: Con&sole
ro: Con&solă

en: Play&list
ro: &Listă de redare

en: &Zoom
ro: &Lupă

en: &Full Screen
ro: &Pe tot ecranul

en: Co&lors
ro: Cu&lori

en: &Audio languages
ro: Limbi &audio

en: &Subtitles
ro: &Subtitre

en: Scale:
ro: Scalare:

en: &Configure KMPlayer...
ro: &Configurare KMPlayer...

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Failed to end player process.
ro: Eșec la terminarea procesului lectorului.

en: Size pattern
ro: Model dimensiune

en: Cache pattern
ro: Model cache

en: Position pattern
ro: Model poziție

en: Index pattern
ro: Model index

en: Reference URL pattern
ro: Model URL referință

en: Reference pattern
ro: Model referință

en: Start pattern
ro: Model început

en: VCD track pattern
ro: Model pistă VCD

en: Audio CD tracks pattern
ro: Model piste CD audio

en: MPlayer command:
ro: Comandă MPlayer:

en: Additional command line arguments:
ro: Argumente în linie de comandă suplimentare:

en: Cache size:
ro: Dimensiune cache:

en: kB
ro: kO

en: Build new index when possible
ro: Construiește index nou cînd este posibil

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
ro: Permite căutarea în fișiere indexate (AVI)

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Information
ro: Informație

en: Not Running
ro: Nu rulează

en: Playing
ro: Redare

en: Player %1 %2
ro: Lector %1 %2

en: &Copy to Clipboard
ro: &Copiază în clipboard

en: &Add Bookmark
ro: &Adaugă semn de carte

en: &Show all
ro: Afișează t&ot

en: unnamed
ro: fără nume

en: none
ro: nimic

en: [attributes]
ro: [atribute]

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Looks
ro: Aspecte

en: Output
ro: Ieșire

en: Recording
ro: Înregistrare

en: Output Plugins
ro: Module de ieșire

en: Postprocessing
ro: Posprocesare

en: Window
ro: Fereastră

en: Keep size ratio
ro: Păstrează raportul de aspect

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
ro: Cînd este bifată, filmul își va păstra raportul de
    aspect la redimensionarea ferestrei.

en: Dock in system tray
ro: Plasează în tava de sistem

en: Auto resize to video sizes
ro: Redimensionează automat la mărimea filmului

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
ro: Cînd este bifată, KMPlayer se va redimansiona la mărimea
    filmului cînd începe redarea.

en: Remember window size on exit
ro: Memorizează dimensiunea ferestrei la ieșire

en: Always start with fixed size
ro: Pornește întotdeauna cu dimensiune fixă

en: Loop
ro: Buclă

en: Makes current movie loop
ro: Face filmul curent să se repete

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
ro: Permite omisiunea cadrelor pentru o sincronizare video și audio mai bună

en: Auto set volume on start
ro: Stabilește automat volumul la pornire

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
ro: Cînd este aleasă o sursă nouă, volumul va fi stabilit conform controlului de volum

en: Auto set colors on start
ro: Stabilește automat culorile la pornire

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
ro: Cînd începe un film, culorile vor fi stabilite conform glisorilor de culoare

en: Control Panel
ro: Panoul de control

en: Show config button
ro: Arată butonul de configurare

en: Add a button that will popup a config menu
ro: Adaugă un buton ce va propune un meniu de configurare

en: Show playlist button
ro: Arată butonul listei de redare

en: Add a playlist button to the control buttons
ro: Adaugă un buton pentru lista de redare la butoanele de control

en: Show record button
ro: Arată butonul de înregistrare

en: Add a record button to the control buttons
ro: Adaugă un buton de înregistrare la butoanele de control

en: Show broadcast button
ro: Arată butonul de difuzare

en: Add a broadcast button to the control buttons
ro: Adaugă un buton de difuzare la butoanele de control

en: Forward/backward seek time:
ro: Timp de căutare înainte/înapoi:

en: Colors
ro: Culori

en: Fonts
ro: Fonturi

en: AaBbCc
ro: AaĂăȘș

en: Location:
ro: Amplasare:

en: Location of the playable item
ro: Locația elementului redabil

en: Sub title:
ro: Subtitre:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
ro: Locație opțională a unui fișier conținînd subtitrele URL-ului de mai sus

en: Load on demand
ro: Încarcă la cerere

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
ro: Cînd este activată, toate filmele încorporate vor porni cu o imagine ce trebuie apăsată pentru a porni redarea video

en: Use movie player:
ro: Utilizează lector de filme:

en: Network bandwidth
ro: Lățime bandă de rețea

en: Preferred bitrate:
ro: Rată de biți preferată:

en: kbit/s
ro: kbiți/s

en: Maximum bitrate:
ro: Rată de biți maximă:

en: Output file:
ro: Fișier de ieșire:

en: Current source:
ro: Sursa curentă:

en: Recorder
ro: Înregistrator

en: Auto Playback
ro: Redare audio

en: &No
ro: &Nu

en: &When recording finished
ro: &La terminarea înregistrării

en: A&fter
ro: D&upă

en: Start &Recording
ro: Po&rnește înregistrarea

en: Stop &Recording
ro: Op&rește înregistrarea

en: Current Source:
ro: Sursa curentă:

en: Same as source
ro: Aceeași ca sursa

en: Custom
ro: Personalizat

en: Mencoder arguments:
ro: Argumente Mencoder:

en: FFMpeg arguments:
ro: Argumente FFMpeg:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
ro: Stabilește driverul video. XVideo este recomandat, sau, dacă nu este susținut, X11, care este mai lent.

en: Enable use of postprocessing filters
ro: Activează utilizarea filtrelor de postprocesare

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
ro: Dezactivează utilizarea postprocesării la vizionarea TV/DVD

en: Default
ro: Implicit

en: Fast
ro: Rapid

en: Auto quality
ro: Calitate automată

en: Auto brightness/contrast
ro: Contrast/luminozitate automată

en: Custom Preset
ro: Prestabilire personalizată

en: Deinterlacing
ro: Deîntrețesere

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
ro: Activează filtrele de postprocesare mplayer implicite

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
ro: Activează filtrele de postprocesare mplayer rapide

en: Filter is used if there is enough CPU
ro: Filtrul este utilizat dacă ajunge procesor

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
ro: Sînteți pe cale de a vă suprascrie toate configurările cu cele implicite.
    Vă rog să confirmați.

en: Reset Settings?
ro: Reinițializați configurările?

en: % Cache fill
ro: % umplere cache

en: KMPlayer: Playing
ro: KMPlayer: Redare

en: KMPlayer: Stop Playing
ro: KMPlayer: Oprește redarea
