kmplayer - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (334 entries)

en: New window
sr@ijekavianlatin: Novi prozor

en: &Edit mode
sr@ijekavianlatin: Režim &uređivanja

en: Pla&y List
sr@ijekavianlatin: &Lista puštanja

en: P&lay
sr@ijekavianlatin: &Pusti

en: &Pause
sr@ijekavianlatin: P&auziraj

en: &Stop
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi

en: Fullscreen
sr@ijekavianlatin: Ceo ekran

en: C&onsole
sr@ijekavianlatin: &Konzola

en: Reload
sr@ijekavianlatin: Učitaj ponovo

en: Clear &History
sr@ijekavianlatin: Očisti &istorijat

en: &Generators
sr@ijekavianlatin: &Generatori

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
sr@ijekavianlatin: Uključuje/isključuje traku stanja

en: Enables/disables the menu bar
sr@ijekavianlatin: Uključuje/isključuje traku menija

en: Enables/disables the toolbar
sr@ijekavianlatin: Uključuje/isključuje traku alatki

en: Ready.
sr@ijekavianlatin: Spreman.

en: &Bookmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

en: &Add to list
sr@ijekavianlatin: &Dodaj na listu

en: Add in new &Group
sr@ijekavianlatin: Dodaj u novu &grupu

en: &Copy here
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj ovde

en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

en: V&ideo
sr@ijekavianlatin: &Video

en: More...
sr@ijekavianlatin: Još...

en: Opening DVD...
sr@ijekavianlatin: Otvaram DVD...

en: Opening VCD...
sr@ijekavianlatin: Otvaram VCD...

en: Opening Audio CD...
sr@ijekavianlatin: Otvaram audio CD...

en: Opening pipe...
sr@ijekavianlatin: Otvaram cijev...

en: Read From Pipe
sr@ijekavianlatin: Čitanje iz cijevi

en: Enter a command that will output an audio/video stream
    to the stdout. This will be piped to a player's stdin.
    
    Command:
sr@ijekavianlatin: Unesite naredbu koja će ispisivati audio/video tok
    na standardni izlaz, što će biti prosleđivano na
    standardni ulaz plejera.
    
    Naredba:

en: Intro
sr@ijekavianlatin: Uvod

en: Opening file...
sr@ijekavianlatin: Otvaram fajl...

en: Exit
sr@ijekavianlatin: Izađi

en: Opening a new application window...
sr@ijekavianlatin: Otvaram novi programski prozor...

en: Open File
sr@ijekavianlatin: Otvaranje fajla

en: *|All Files
sr@ijekavianlatin: *|svi fajlovi

en: Save File
sr@ijekavianlatin: Upisivanje fajla

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Error opening file %1.
    %2.
sr@ijekavianlatin: Greška pri otvaranju fajla %1.
    %2.

en: Closing file...
sr@ijekavianlatin: Zatvaram fajl...

en: Ready
sr@ijekavianlatin: Spreman

en: Show Menu Bar with %1
sr@ijekavianlatin: Prikaži traku menija na %1

en: Move here
sr@ijekavianlatin: Pomjeri ovdje

en: New group
sr@ijekavianlatin: Nova grupa

en: &Delete item
sr@ijekavianlatin: &Obriši stavku

en: &Move up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na&gore

en: Move &down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri na&dolje

en: Auto play after opening DVD
sr@ijekavianlatin: Automatski pusti po otvaranju DVD‑a

en: Start playing DVD right after opening DVD
sr@ijekavianlatin: Pusti DVD odmah po otvaranju

en: DVD device:
sr@ijekavianlatin: DVD uređaj:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
sr@ijekavianlatin: Putanja do DVD uređaja. Morate imati dozvolu čitanja za ovaj uređaj.

en: Optical Disks
sr@ijekavianlatin: Optički diskovi

en: CDROM - Audio Compact Disk
sr@ijekavianlatin: CD‑ROM — audio kompakt disk

en: VCD - Video Compact Disk
sr@ijekavianlatin: VCD — video kompakt disk

en: DVD - Digital Video Disk
sr@ijekavianlatin: DVD — digitalni video disk

en: Track %1
sr@ijekavianlatin: Staza %1

en: Source
sr@ijekavianlatin: Izvor

en: Auto play after opening a VCD
sr@ijekavianlatin: Automatski pusti po otvaranju VCD‑a

en: Start playing VCD right after opening VCD
sr@ijekavianlatin: Pusti VCD odmah po otvaranju

en: VCD (CDROM) device:
sr@ijekavianlatin: VCD (CD‑ROM) uređaj:

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
sr@ijekavianlatin: Putanja do CD‑ROM/DVD uređaja. Morate imati dozvolu čitanja za ovaj uređaj.

en: Track
sr@ijekavianlatin: Staza

en: Pipe
sr@ijekavianlatin: Cijev

en: Pipe - %1
sr@ijekavianlatin: Cijev — %1

en: Most Recent
sr@ijekavianlatin: Nedavni

en: Persistent Playlists
sr@ijekavianlatin: Trajne liste puštanja

en: Embedded MPlayer by KDE
sr@ijekavianlatin: Ugnežđeni MPlayer iz KDE‑a

en: % Cache fill
sr@ijekavianlatin: % popunjenosti keša

en: KMPlayer: Playing
sr@ijekavianlatin: KMPlayer: puštam

en: KMPlayer: Stop Playing
sr@ijekavianlatin: KMPlayer: zaustavljam puštanje

en: Bind address:
sr@ijekavianlatin: Adresa vezivanja:

en: If you have multiple network devices, you can limit access
sr@ijekavianlatin: Ako imate više mrežnih uređaja, možete ograničiti pristup.

en: Listen port:
sr@ijekavianlatin: Port za slušanje:

en: Maximum connections:
sr@ijekavianlatin: Najveći broj veza:

en: Maximum bandwidth (kbit):
sr@ijekavianlatin: Najveća propusnost (kbit):

en: Temporary feed file:
sr@ijekavianlatin: Privremeni fajl za dovod:

en: Feed file size (kB):
sr@ijekavianlatin: Veličina fajla za dovod (kB):

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
sr@ijekavianlatin: MPlayer može da pušta samo AVI, MPEG i RealVideo.

en: Audio codec:
sr@ijekavianlatin: Audio kodek:

en: Audio bit rate (kbit):
sr@ijekavianlatin: Bitski protok zvuka (kbit):

en: Audio sample rate (Hz):
sr@ijekavianlatin: Učestanost uzorkovanja zvuka (Hz):

en: Video codec:
sr@ijekavianlatin: Video kodek:

en: Video bit rate (kbit):
sr@ijekavianlatin: Bitski protok videa (kbit):

en: Quality (1-31):
sr@ijekavianlatin: Kvalitet (1-31):

en: Frame rate (Hz):
sr@ijekavianlatin: Učestanost kadrova (Hz):

en: Gop size:
sr@ijekavianlatin: Veličina GOP‑a:

en: Width (pixels):
sr@ijekavianlatin: Širina (u pikselima):

en: Height (pixels):
sr@ijekavianlatin: Visina (u pikselima):

en: Allow access from:
sr@ijekavianlatin: Dozvoli pristup sa:

en: 'Single IP' or 'start-IP end-IP' for IP ranges
sr@ijekavianlatin: „Jedan IP“ ili „početni-IP krajnji-IP“ za IP opsege.

en: Host/IP or IP Range
sr@ijekavianlatin: Domaćin/IP ili IP opseg

en: Load
sr@ijekavianlatin: Učitaj

en: Save
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj

en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

en: Start
sr@ijekavianlatin: Pokreni

en: Broadcasting
sr@ijekavianlatin: Emitovanje

en: Profiles
sr@ijekavianlatin: Profili

en: Stop
sr@ijekavianlatin: Zaustavi

en: Failed to end ffserver process.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da prekinem proces FFservera.

en: Failed to start ffserver.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem FFserver.

en: Failed to start ffmpeg.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pokrenem FFmpeg.

en: FFServer
sr@ijekavianlatin: FFserver

en: Auto
sr@ijekavianlatin: automatski

en: Open Sound System
sr@ijekavianlatin: OSS (Otvoreni zvučni sistem)

en: Simple DirectMedia Layer
sr@ijekavianlatin: SDL (Jednostavni DirectMedia sloj)

en: Advanced Linux Sound Architecture
sr@ijekavianlatin: Alsa (Napredna zvučna arhitektura Linuxa)

en: Analog Real-Time Synthesizer
sr@ijekavianlatin: Arts (Analogni sintetizator u realnom vremenu)

en: JACK Audio Connection Kit
sr@ijekavianlatin: Jack (Pribor za audio vezivanje Jack)

en: Enlightened Sound Daemon
sr@ijekavianlatin: ESD (Prosvetljeni zvučni demon)

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.5
sr@ijekavianlatin: Alsa 0.5 (Napredna zvučna arhitektura Linuxa izd. 0.5)

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.9
sr@ijekavianlatin: Alsa 0.9 (Napredna zvučna arhitektura Linuxa izd. 0.9)

en: Use back-end defaults
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano prema pozadini

en: Video Decode and Presentation API for Unix
sr@ijekavianlatin: VDPAU (API za prikazivanje i dekodiranje videa za Unix)

en: Playlist background
sr@ijekavianlatin: Pozadina liste puštanja

en: Playlist foreground
sr@ijekavianlatin: Tekst liste puštanja

en: Console background
sr@ijekavianlatin: Pozadina konzole

en: Playlist active item
sr@ijekavianlatin: Aktivna stavka u listi puštanja

en: Console foreground
sr@ijekavianlatin: Tekst konzole

en: Video background
sr@ijekavianlatin: Pozadina videa

en: Viewing area background
sr@ijekavianlatin: Pozadina zone prikazivanja

en: Info window background
sr@ijekavianlatin: Pozadina prozora obavještenja

en: Info window foreground
sr@ijekavianlatin: Tekst prozora obavještenja

en: Playlist
sr@ijekavianlatin: Lista puštanja

en: Info window
sr@ijekavianlatin: Prozor obavještenja

en: File %1 does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl %1 ne postoji.

en: Sub title file %1 does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl titla %1 ne postoji.

en: Volume is
sr@ijekavianlatin: Jačina je

en: &Play with
sr@ijekavianlatin: &Pusti pomoću

en: Con&sole
sr@ijekavianlatin: &Konzola

en: Play&list
sr@ijekavianlatin: &Lista puštanja

en: &Zoom
sr@ijekavianlatin: &Uveličanje

en: &Full Screen
sr@ijekavianlatin: &Cio ekran

en: Co&lors
sr@ijekavianlatin: &Boje

en: &Audio languages
sr@ijekavianlatin: &Jezici zvuka

en: &Subtitles
sr@ijekavianlatin: &Titlovi

en: Scale:
sr@ijekavianlatin: Razmjera:

en: &Configure KMPlayer...
sr@ijekavianlatin: &Podesi KMPlayer...

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: URL -
sr@ijekavianlatin: URL —

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

en: Failed to end player process.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da prekinem proces plejera.

en: Size pattern
sr@ijekavianlatin: Obrazac veličine

en: Cache pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac keša

en: Position pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac položaja

en: Index pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac indeksa

en: Reference URL pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac URL upućivača

en: Reference pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac upućivača

en: Start pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac pokretanja

en: VCD track pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac staze VCD‑a

en: Audio CD tracks pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac staze audio CD‑a

en: MPlayer command:
sr@ijekavianlatin: Naredba MPlayera:

en: Additional command line arguments:
sr@ijekavianlatin: Dodatni argumenti komandne linije:

en: Cache size:
sr@ijekavianlatin: Veličina keša:

en: Build new index when possible
sr@ijekavianlatin: Izgradi novi indeks kada je moguće

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
sr@ijekavianlatin: Omogućava traženje u indeksiranim fajlovima (AVI)

en: General Options
sr@ijekavianlatin: Opšte opcije

en: M&Encoder
sr@ijekavianlatin: &Mencoder

en: &MPlayerDumpstream
sr@ijekavianlatin: &Izlazni tok MPlayera

en: &FFMpeg
sr@ijekavianlatin: &FFmpeg

en: Video device:
sr@ijekavianlatin: Video uređaj:

en: Audio device:
sr@ijekavianlatin: Audio uređaj:

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Width:
sr@ijekavianlatin: Širina:

en: Height:
sr@ijekavianlatin: Visina:

en: Do not immediately play
sr@ijekavianlatin: Ne puštaj odmah

en: Only start playing after clicking the play button
sr@ijekavianlatin: Puštanje počinje tek klikom na dugme za puštanje.

en: Norm:
sr@ijekavianlatin: Standard:

en: Channel
sr@ijekavianlatin: kanal

en: Frequency (MHz)
sr@ijekavianlatin: učestanost (MHz)

en: You are about to remove this device from the Source menu.
    Continue?
sr@ijekavianlatin: Spremate se da uklonite ovaj uređaj iz menija izvora.
    Želite li da nastavite?

en: Confirm
sr@ijekavianlatin: Potvrda

en: Driver:
sr@ijekavianlatin: Drajver:

en: dummy, v4l or bsdbt848
sr@ijekavianlatin: dummy, v4l ili bsdbt848

en: Device:
sr@ijekavianlatin: Uređaj:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
sr@ijekavianlatin: Putanja do uređaja, npr. ‘/dev/video0’.

en: Scan...
sr@ijekavianlatin: Skeniraj...

en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

en: tv device
sr@ijekavianlatin: TV uređaj

en: Television
sr@ijekavianlatin: Televizija

en: Device already present.
sr@ijekavianlatin: Uređaj je već prisutan.

en: No device found.
sr@ijekavianlatin: Nije pronađen nijedan uređaj.

en: TVScanner
sr@ijekavianlatin: TV skener

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (vdr)
en: VD&R
sr@ijekavianlatin: &VDR

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: &Podešavanje

en: XVideo port
sr@ijekavianlatin: Port za XVideo

en: Port base of the X Video extension.
    If left to default (0), the first available port will be used. However if you have multiple XVideo instances, you might have to provide the port to use here.
    See the output from 'xvinfo' for more information
sr@ijekavianlatin: Osnovni port proširenja XVideo.
    Ako se ostavi podrazumevano (0), uzima se prvi dostupan port. Međutim, ako imate više primjeraka XVideoa, ovde možete odrediti port koji će se koristiti.
    Za više detalja pogledajte izlaz naredbe xvinfo.

en: Communication port:
sr@ijekavianlatin: Komunikacioni port:

en: Communication port with VDR. Default is port 2001.
    If you use another port, with the '-p' option of 'vdr', you must set it here too.
sr@ijekavianlatin: Komunikacioni port za VDR. Podrazumevan je 2001.
    Ako koristite drugi port, opcijom -p uz vdr, onda ga i ovdje morate postaviti.

en: Scale
sr@ijekavianlatin: Razmjera

en: Aspects to use when viewing VDR
sr@ijekavianlatin: Proporcije za prikazivanje VDR‑a

en: Dis&connect
sr@ijekavianlatin: Pre&kini vezu

en: VDR Key Up
sr@ijekavianlatin: VDR taster „Gore“

en: VDR Key Down
sr@ijekavianlatin: VDR taster „Dole“

en: VDR Key Back
sr@ijekavianlatin: VDR taster „Nazad“

en: VDR Key Ok
sr@ijekavianlatin: VDR taster „U redu“

en: VDR Key Setup
sr@ijekavianlatin: VDR taster „Podešavanje“

en: VDR Key Channels
sr@ijekavianlatin: VDR taster „Kanali“

en: VDR Key Menu
sr@ijekavianlatin: VDR taster „Meni“

en: VDR Key Red
sr@ijekavianlatin: VDR taster crveni

en: VDR Key Green
sr@ijekavianlatin: VDR taster zeleni

en: VDR Key Yellow
sr@ijekavianlatin: VDR taster žuti

en: VDR Key Blue
sr@ijekavianlatin: VDR taster plavi

en: VDR Key 0
sr@ijekavianlatin: VDR taster 0

en: VDR Key 1
sr@ijekavianlatin: VDR taster 1

en: VDR Key 2
sr@ijekavianlatin: VDR taster 2

en: VDR Key 3
sr@ijekavianlatin: VDR taster 3

en: VDR Key 4
sr@ijekavianlatin: VDR taster 4

en: VDR Key 5
sr@ijekavianlatin: VDR taster 5

en: VDR Key 6
sr@ijekavianlatin: VDR taster 6

en: VDR Key 7
sr@ijekavianlatin: VDR taster 7

en: VDR Key 8
sr@ijekavianlatin: VDR taster 8

en: VDR Key 9
sr@ijekavianlatin: VDR taster 9

en: &Connect
sr@ijekavianlatin: &Poveži se

en: Host not found
sr@ijekavianlatin: Domaćin nije nađen

en: Connection refused
sr@ijekavianlatin: Veza je odbijena

en: Custom VDR command
sr@ijekavianlatin: Posebna VDR naredba

en: You can pass commands to VDR.
    Enter 'HELP' to see a list of available commands.
    You can see VDR response in the console window.
    
    VDR Command:
sr@ijekavianlatin: Možete proslediti naredbe VDR‑u.
    Ukucajte „HELP“ za spisak dostupnih naredbi.
    Odgovor VDR‑a možete videti u konzolnom prozoru.
    
    VDR naredba:

en: X&Video
sr@ijekavianlatin: &XVideo

en: Information
sr@ijekavianlatin: Podaci

en: Media player
sr@ijekavianlatin: Medija plejer

en: (c) 2002-2016, Koos Vriezen
sr@ijekavianlatin: © 2002–2016, Kos Vrizen

en: Koos Vriezen
sr@ijekavianlatin: Kos Vrizen

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac

en: file to open
sr@ijekavianlatin: fajl za otvaranje

en: +[File]
sr@ijekavianlatin: +[fajl]

en: Not Running
sr@ijekavianlatin: van pogona

en: Buffering
sr@ijekavianlatin: puni bafer

en: Playing
sr@ijekavianlatin: pušta

en: Paused
sr@ijekavianlatin: pauzira

en: Player %1 %2
sr@ijekavianlatin: Plejer %1 %2

en: Edit &item
sr@ijekavianlatin: &Uredi stavku

en: &Copy to Clipboard
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj u klipbord

en: &Add Bookmark
sr@ijekavianlatin: &Dodaj obilježivač

en: &Show all
sr@ijekavianlatin: Prikaži &sve

en: unnamed
sr@ijekavianlatin: neimenovano

en: none
sr@ijekavianlatin: ništa

en: [attributes]
sr@ijekavianlatin: [atributi]

en: Preferences
sr@ijekavianlatin: Postavke

en: Looks
sr@ijekavianlatin: Izgled

en: Output
sr@ijekavianlatin: Izlaz

en: Recording
sr@ijekavianlatin: Snimanje

en: MEncoder
sr@ijekavianlatin: Mencoder

en: FFMpeg
sr@ijekavianlatin: FFmpeg

en: Output Plugins
sr@ijekavianlatin: Izlazni priključci

en: Postprocessing
sr@ijekavianlatin: Postobrada

en: Window
sr@ijekavianlatin: Prozor

en: Keep size ratio
sr@ijekavianlatin: Zadrži proporciju

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
sr@ijekavianlatin: Kada je popunjeno, film će zadržati proporciju
    pri promijeni veličine prozora.

en: Dock in system tray
sr@ijekavianlatin: Usidri u sistemsku kasetu

en: When checked, an icon for KMPlayer will be added to the system tray.
    When clicked, it will hide KMPlayer's main window and remove KMPlayer's task bar button.
sr@ijekavianlatin: Kada je popunjeno, ikonica KMPlayera će biti dodata u sistemsku kasetu.
    Kada se na ikonicu klikne, sakriće KMPlayerov glavni prozor i ukloniti njegovo dugme na traci zadataka.

en: Auto resize to video sizes
sr@ijekavianlatin: Prilagodi veličini videa

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
sr@ijekavianlatin: Kada je popunjeno, KMPlayer će pri puštanju
    prilagoditi veličinu prozora veličini filma.

en: Remember window size on exit
sr@ijekavianlatin: Upamti veličinu prozora pri izlasku

en: Always start with fixed size
sr@ijekavianlatin: Uvek puštaj sa datom veličinom

en: Loop
sr@ijekavianlatin: Ponavljaj

en: Makes current movie loop
sr@ijekavianlatin: Čini da se tekući film ponavlja.

en: Allow frame drops
sr@ijekavianlatin: Dozvoli ispuštanje kadrova

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
sr@ijekavianlatin: Dozvoljava ispuštanje kadrova radi bolje audio-video sinhronizacije.

en: Auto set volume on start
sr@ijekavianlatin: Automatski postavi jačinu zvuka na pokretanju

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
sr@ijekavianlatin: Kada se izabere novi izvor, jačina zvuka će biti postavljena prema kontroli jačine.

en: Auto set colors on start
sr@ijekavianlatin: Automatski postavi boje na pokretanju

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
sr@ijekavianlatin: Kada film počne, boje će biti postavljene u skladu sa klizačima za boje.

en: Control Panel
sr@ijekavianlatin: Kontrolni panel

en: Show config button
sr@ijekavianlatin: Dugme za podešavanje

en: Add a button that will popup a config menu
sr@ijekavianlatin: Dodaje dugme koje daje iskačući meni za podešavanje.

en: Show playlist button
sr@ijekavianlatin: Dugme liste puštanja

en: Add a playlist button to the control buttons
sr@ijekavianlatin: Dodaje dugme liste puštanja među upravljačku dugmad.

en: Show record button
sr@ijekavianlatin: Dugme za snimanje

en: Add a record button to the control buttons
sr@ijekavianlatin: Dodaje dugme za snimanje među upravljačku dugmad.

en: Show broadcast button
sr@ijekavianlatin: Dugme za emitovanje

en: Add a broadcast button to the control buttons
sr@ijekavianlatin: Dodaje dugme za emitovanje među upravljačku dugmad.

en: Forward/backward seek time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme traženja napred/nazad:

en:  second |  seconds
sr@ijekavianlatin[0]:  sekundu
sr@ijekavianlatin[1]:  sekunde
sr@ijekavianlatin[2]:  sekundi
sr@ijekavianlatin[3]:  sekunda

en:  seconds
sr@ijekavianlatin:  sekundi

en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje

en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

en: AaBbCc
sr@ijekavianlatin: AaBbVv

en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

en: Location of the playable item
sr@ijekavianlatin: Lokacija stavke za puštanje.

en: Sub title:
sr@ijekavianlatin: Titl:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
sr@ijekavianlatin: Opciona lokacija fajla koji sadrži titlove za gore navedeni URL.

en: Load on demand
sr@ijekavianlatin: Učitaj na zahtjev

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, svi ugnežđeni filmovi počinju sa slikom na koju treba kliknuti da bi se pokrenulo puštanje.

en: Grab image when 'Click to Play' detected
sr@ijekavianlatin: Uhvati sliku na „kliknite za puštanje“

en: When enabled and a HTML object has a HREF attribute, grab and save an image of the first frame of initial link. This image will be shown instead of a default picture.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno i HTML objekat ima atribut „href“, hvata i upisuje sliku prvog kadra početne veze. Ta slika će biti prikazana umjesto podrazumijevane slike.

en: Use movie player:
sr@ijekavianlatin: Plejer filmova:

en: Network bandwidth
sr@ijekavianlatin: Mrežna propusnost

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets how much bandwidth you would prefer to allocate to video.
sr@ijekavianlatin: Nekada je moguće birati između različitih tokova, pri datom bitskom protoku.
    Ova opcija postavlja koliko mrežne propusnosti želite da odvojite za video.

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets the maximum bandwidth you have available for video.
sr@ijekavianlatin: Nekada je moguće birati između različitih tokova, pri datom bitskom protoku.
    Ova opcija postavlja koliko je najviše mrežne propusnosti raspoloživo za video.

en: Preferred bitrate:
sr@ijekavianlatin: Željeni protok:

en: Maximum bitrate:
sr@ijekavianlatin: Najveći protok:

en: Output file:
sr@ijekavianlatin: Izlazni fajl:

en: Current source:
sr@ijekavianlatin: Trenutni izvor:

en: Recorder
sr@ijekavianlatin: Snimač

en: Auto Playback
sr@ijekavianlatin: Automatsko puštanje

en: &No
sr@ijekavianlatin: &Ne

en: &When recording finished
sr@ijekavianlatin: &Kada se snimanje završi

en: A&fter
sr@ijekavianlatin: Na&kon

en: Time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme:

en: Start &Recording
sr@ijekavianlatin: &Otpočni snimanje

en: Stop &Recording
sr@ijekavianlatin: &Zaustavi snimanje

en: Current Source:
sr@ijekavianlatin: Trenutni izvor:

en: Same as source
sr@ijekavianlatin: Isti kao izvora

en: Custom
sr@ijekavianlatin: Poseban

en: Mencoder arguments:
sr@ijekavianlatin: Argumenti za Mencoder:

en: &MEncoder
sr@ijekavianlatin: &Mencoder

en: MPlayer -&dumpstream
sr@ijekavianlatin: Izlazni tok MPlayera

en: FFMpeg arguments:
sr@ijekavianlatin: Argumenti za FFmpeg:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
sr@ijekavianlatin: Postavlja video drajver. Preporučen je XVideo ili, ako nije podržan, X11, koji je sporiji.

en: Enable use of postprocessing filters
sr@ijekavianlatin: Postobradni filteri

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
sr@ijekavianlatin: Bez postobrade kada se gleda TV/DVD

en: Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani

en: Fast
sr@ijekavianlatin: Brzi

en: Horizontal deblocking
sr@ijekavianlatin: Vodoravno deblokiranje

en: Auto quality
sr@ijekavianlatin: Automatski kvalitet

en: Chrominance filtering
sr@ijekavianlatin: Filtriranje hromatičnosti

en: Vertical deblocking
sr@ijekavianlatin: Uspravno deblokiranje

en: Dering filter
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje prstenova

en: Auto brightness/contrast
sr@ijekavianlatin: Automatski osvjetljaj/kontrast

en: Stretch luminance to full range
sr@ijekavianlatin: Rastezanje luminanse na pun opseg

en: Temporal noise reducer
sr@ijekavianlatin: Otklanjač temporalnog šuma

en: Custom Preset
sr@ijekavianlatin: Posebni prepodešeni

en: Linear blend deinterlacer
sr@ijekavianlatin: Linearno stapajući rasplitač

en: Linear interpolating deinterlacer
sr@ijekavianlatin: Linearno interpolacioni rasplitač

en: Cubic interpolating deinterlacer
sr@ijekavianlatin: Kubno interpolacioni rasplitač

en: Median deinterlacer
sr@ijekavianlatin: Medijanski rasplitač

en: FFmpeg deinterlacer
sr@ijekavianlatin: FFmpegov rasplitač

en: Deinterlacing
sr@ijekavianlatin: Rasplitanje

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
sr@ijekavianlatin: Uključite MPlayerove podrazumijevane postobradne filtere.

en: Enable custom postprocessing filters (See: Custom preset -tab)
sr@ijekavianlatin: Uključite posebne postobradne filtere (vidi jezičak „Posebni prepodešeni“).

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
sr@ijekavianlatin: Uključite MPlayerove brze postobradne filtere.

en: Filter is used if there is enough CPU
sr@ijekavianlatin: Filter se koristi ako ima dovoljno procesorskog vremena.

note: i18n( "Strength of the noise reducer" ) );
en: Stretches luminance to full range (0..255)
sr@ijekavianlatin: Rasteže luminansu na pun opseg (0 do 255).

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
sr@ijekavianlatin: Spremate se da sve trenutne postavke prebrišete podrazumijevanim.
    Potvrdite ovo.

en: Reset Settings?
sr@ijekavianlatin: Resetovati postavke?
