kmplayer - en to sv translation catalogue (336 entries)

en: New window
sv: Nytt fönster

en: &Edit mode
sv: &Redigeringsläge

en: Pla&y List
sv: Spel&lista

en: P&lay
sv: S&pela

en: &Pause
sv: Pa&us

en: &Stop
sv: &Stoppa

en: Fullscreen
sv: Fullskärm

en: C&onsole
sv: &Terminal

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Clear &History
sv: Rensa &historik

en: &Generators
sv: &Generatorer

note: i18n("New &Window"), 0, 0, this, SLOT(slotFileNewWindow()), ac, "new_window"); new KAction (i18n ("&Open DVD"), QString ("dvd_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openDVD ()), ac, "opendvd"); new KAction (i18n ("&Open VCD"), QString ("cdrom_mount"), KShortcut (), this, SLOT(openVCD ()), ac, "openvcd");
en: Enables/disables the status bar
sv: Aktiverar eller inaktiverar statusraden

en: Enables/disables the menu bar
sv: Aktiverar eller inaktiverar menyraden

en: Enables/disables the toolbar
sv: Aktiverar/inaktiverar verktygsraden

en: Ready.
sv: Klar.

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Add to list
sv: &Lägg till i lista

en: Add in new &Group
sv: Lägg till i ny &grupp

en: &Copy here
sv: &Kopiera hit

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: More...
sv: Mer...

en: Opening DVD...
sv: Öppnar dvd...

en: Opening VCD...
sv: Öppnar vcd...

en: Opening Audio CD...
sv: Öppnar ljud-cd...

en: Opening pipe...
sv: Öppnar kanal...

en: Read From Pipe
sv: Läser från kanal

en: Enter a command that will output an audio/video stream
    to the stdout. This will be piped to a player's stdin.
    
    Command:
sv: Skriv in ett kommando som matar ut en ljud- eller videoström till
    standardutmatningen. Den skickas vidare till spelarens standardinmatning.
    
    Kommando:

en: Intro
sv: Introduktion

en: Opening file...
sv: Öppnar fil...

en: Exit
sv: Avsluta

en: Opening a new application window...
sv: Öppnar ett nytt programfönster...

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Save File
sv: Spara fil

en: Error
sv: Fel

en: Error opening file %1.
    %2.
sv: Fel när filen %1 skulle öppnas.
    %2.

en: Closing file...
sv: Stänger fil...

en: Ready
sv: Klar

en: Show Menu Bar with %1
sv: Visa menyrad med %1

en: Move here
sv: Flytta hit

en: New group
sv: Ny grupp

en: &Delete item
sv: &Ta bort objekt

en: &Move up
sv: &Flytta upp

en: Move &down
sv: Flytta &ner

en: Auto play after opening DVD
sv: Spela automatiskt efter dvd:n öppnats

en: Start playing DVD right after opening DVD
sv: Spela automatiskt efter dvd:n öppnats

en: DVD device:
sv: Dvd-enhet:

en: Path to your DVD device, you must have read rights to this device
sv: Sökväg till dvd-enheten. Du måste ha läsbehörighet för enheten.

en: Optical Disks
sv: Optiska skivor

en: DVD
sv: Dvd

en: CDROM - Audio Compact Disk
sv: Cdrom - Ljudkompaktskiva

en: VCD - Video Compact Disk
sv: VCD - Videokompaktskiva

en: DVD - Digital Video Disk
sv: Dvd - Digital videoskiva

en: Track %1
sv: Spår %1

en: Source
sv: Källa

en: Auto play after opening a VCD
sv: Spela automatiskt efter vcd:n öppnats

en: Start playing VCD right after opening VCD
sv: Spela automatiskt efter vcd:n öppnats

en: VCD (CDROM) device:
sv: Vcd-enhet (cdrom):

en: Path to your CDROM/DVD device, you must have read rights to this device
sv: Sökväg till cdrom- eller dvd-enheten. Du måste ha läsbehörighet för enheten.

en: VCD
sv: Vcd

en: Track
sv: Spår

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Pipe
sv: Rörledning

en: Pipe - %1
sv: Rörledning - %1

en: Most Recent
sv: Senaste

en: Persistent Playlists
sv: Bevarade spellistor

en: Bind address:
sv: Bindningsadress:

en: If you have multiple network devices, you can limit access
sv: Om du har flera nätverksenheter, kan du begränsa åtkomsten

en: Listen port:
sv: Port att lyssna på:

en: Maximum connections:
sv: Maximalt antal anslutningar:

en: Maximum bandwidth (kbit):
sv: Maximal bandbredd (kbit):

en: Temporary feed file:
sv: Tillfällig matningsfil:

en: Feed file size (kB):
sv: Matningsfilstorlek (Kibyte):

en: Only avi, mpeg and rm work for mplayer playback
sv: Bara AVI, MPEG och RM fungerar för uppspelning med Mplayer

en: Audio codec:
sv: Ljudavkodare:

en: Audio bit rate (kbit):
sv: Ljudbithastighet (kbit):

en: Audio sample rate (Hz):
sv: Ljudsamplingstakt (Hz):

en: Video codec:
sv: Videoavkodare:

en: Video bit rate (kbit):
sv: Videobithastighet (kbit):

en: Quality (1-31):
sv: Kvalitet (1-31):

en: Frame rate (Hz):
sv: Bildtakt (Hz):

en: Gop size:
sv: GOP-storlek:

en: Width (pixels):
sv: Bredd (bildpunkter):

en: Height (pixels):
sv: Höjd (bildpunkter):

en: Allow access from:
sv: Tillåt åtkomst från:

en: 'Single IP' or 'start-IP end-IP' for IP ranges
sv: "Ensam adress" eller "startadress slutadress" för IP-adressintervall

en: Host/IP or IP Range
sv: Värddator/IP-adress eller IP-adressintervall

en: Load
sv: Ladda

en: Save
sv: Spara

en: Delete
sv: Ta bort

en: Start
sv: Starta

en: Broadcasting
sv: Utsändning

en: Profiles
sv: Profiler

en: Stop
sv: Stoppa

en: Failed to end ffserver process.
sv: Misslyckades med att avsluta ffserver-process.

en: Failed to start ffserver.
sv: Misslyckades med att starta ffserver.

en: Failed to start ffmpeg.
sv: Misslyckades med att starta ffmpeg.

en: FFServer
sv: FF-server

en: Video device:
sv: Videoenhet:

en: Audio device:
sv: Ljudenhet:

en: Name:
sv: Namn:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Do not immediately play
sv: Spela inte omedelbart

en: Only start playing after clicking the play button
sv: Starta bara uppspelning när knappen Spela klickas

en: Channel
sv: Kanal

en: Frequency (MHz)
sv: Frekvens (MHz)

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Driver:
sv: Drivrutin:

en: dummy, v4l or bsdbt848
sv: platshållare, v4l eller bsdbt848

en: Device:
sv: Enhet:

en: Path to your video device, eg. /dev/video0
sv: Sökväg till videoenhet, t ex /dev/video0

en: Scan...
sv: Söker...

en: General
sv: Allmänt

en: tv device
sv: Tv-enhet

en: TV
sv: Tv

en: TV:
sv: Tv:

en: Device already present.
sv: Enheten finns redan.

en: No device found.
sv: Hittade ingen enhet.

en: TVScanner
sv: Tv-bildläsare

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

en: XVideo port
sv: Xvideo-port

en: Port base of the X Video extension.
    If left to default (0), the first available port will be used. However if you have multiple XVideo instances, you might have to provide the port to use here.
    See the output from 'xvinfo' for more information
sv: Basport för Xvideo-utökningen.
    Om standardvärdet lämnas (0), används den första tillgängliga porten. Om du dock har flera användare av Xvideo, kanske du måste tillhandahålla porten som ska användas här.
    Se utmatningen från 'xvinfo' för mer information.

en: Communication port:
sv: Kommunikationsport:

en: Communication port with VDR. Default is port 2001.
    If you use another port, with the '-p' option of 'vdr', you must set it here too.
sv: Kommunikationsport för VDR. Standard är port 2001.
    Om du använder en annan port med väljaren '-p' till 'vdr', måste ange den här också.

en: Scale
sv: Skala

en: Aspects to use when viewing VDR
sv: Proportioner att använda vid visning av VDR

en: Dis&connect
sv: &Koppla ner

en: VDR Key Up
sv: VDR-knapp uppåt

en: VDR Key Down
sv: VDR-knapp neråt

en: VDR Key Back
sv: VDR-knapp bakåt

en: VDR Key Ok
sv: VDR-knapp ok

en: VDR Key Setup
sv: VDR-knappinställning

en: VDR Key Channels
sv: VDR-kanalknappar

en: VDR Key Menu
sv: VDR-knapp meny

en: VDR Key Red
sv: VDR-knapp röd

en: VDR Key Green
sv: VDR-knapp grön

en: VDR Key Yellow
sv: VDR-knapp gul

en: VDR Key Blue
sv: VDR-knapp blå

en: VDR Key 0
sv: VDR-knapp 0

en: VDR Key 1
sv: VDR-knapp 1

en: VDR Key 2
sv: VDR-knapp 2

en: VDR Key 3
sv: VDR-knapp 3

en: VDR Key 4
sv: VDR-knapp 4

en: VDR Key 5
sv: VDR-knapp 5

en: VDR Key 6
sv: VDR-knapp 6

en: VDR Key 7
sv: VDR-knapp 7

en: VDR Key 8
sv: VDR-knapp 8

en: VDR Key 9
sv: VDR-knapp 9

en: &Connect
sv: &Anslut

en: Host not found
sv: Värddator hittades inte

en: Connection refused
sv: Anslutning vägrades

en: Custom VDR command
sv: Eget VDR-kommando

en: You can pass commands to VDR.
    Enter 'HELP' to see a list of available commands.
    You can see VDR response in the console window.
    
    VDR Command:
sv: Du kan skicka kommandon till din VDR.
    Skriv in 'HELP' för att se en lista med tillgängliga kommandon.
    Du kan se svaret från din VDR i terminalfönstret.
    
    VDR-kommando:

en: X&Video
sv: X&video

en: KMPlayer
sv: Kmplayer

en: Media player
sv: Mediaspelare

en: (c) 2002-2016, Koos Vriezen
sv: © 2002-2016, Koos Vriezen

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: file to open
sv: fil att öppna

en: +[File]
sv: +[fil]

en: Auto
sv: Automatisk

en: Simple DirectMedia Layer
sv: Enkelt direktmedialager

en: Advanced Linux Sound Architecture
sv: Avancerad ljudarkitektur för Linux

en: Analog Real-Time Synthesizer
sv: Analog realtidssynthesizer

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.5
sv: Avancerad ljudarkitektur för Linux version 0.5

en: Advanced Linux Sound Architecture v0.9
sv: Avancerad ljudarkitektur för Linux version 0.9

en: Use back-end defaults
sv: Använd gränssnittets förvalda värden

en: PulseAudio
sv: Pulseaudio

en: X11Shm
sv: X11 delat minne

en: XVidix
sv: X-vidix

en: XVideo
sv: Xvideo

en: Video Decode and Presentation API for Unix
sv: Programmeringsgränssnitt med videoavkodning och presentation för Unix

en: Playlist background
sv: Spellistans bakgrund

en: Playlist foreground
sv: Spellistans förgrund

en: Console background
sv: Terminalens bakgrund

en: Playlist active item
sv: Spellistans aktiva objekt

en: Console foreground
sv: Terminalens förgrund

en: Video background
sv: Videons bakgrund

en: Viewing area background
sv: Visningsområdets bakgrund

en: Info window background
sv: Informationsfönstrets bakgrund

en: Info window foreground
sv: Informationsfönstrets förgrund

en: Playlist
sv: Spellista

en: Info window
sv: Informationsfönster

en: File %1 does not exist.
sv: Filen %1 finns inte.

en: Sub title file %1 does not exist.
sv: Textningsfilen %1 finns inte.

en: Volume is
sv: Volymen är

en: &Play with
sv: &Spela med

en: Con&sole
sv: &Terminal

en: Play&list
sv: Spel&lista

en: &Zoom
sv: &Zooma

en: 50%
sv: 50 %

en: 100%
sv: 100 %

en: 150%
sv: 150 %

en: &Full Screen
sv: &Fullskärm

en: Co&lors
sv: &Färger

en: &Audio languages
sv: &Språk för ljud

en: &Subtitles
sv: Te&xtning

en: Scale:
sv: Skala:

en: &Configure KMPlayer...
sv: A&npassa Kmplayer...

en: Unknown
sv: Okänd

en: URL
sv: Webbadress

en: URL -
sv: Webbadress -

en: Failed to end player process.
sv: Misslyckades med att avsluta player-process.

en: &MPlayer
sv: &Mplayer

en: Size pattern
sv: Storleksmönster

en: Cache pattern
sv: Cachemönster

en: Position pattern
sv: Positionsmönster

en: Index pattern
sv: Indexmönster

en: Reference URL pattern
sv: Referenswebbadressmönster

en: Reference pattern
sv: Referensmönster

en: Start pattern
sv: Startmönster

en: VCD track pattern
sv: Vcd-spårmönster

en: Audio CD tracks pattern
sv: Ljud-cd spårmönster

en: MPlayer command:
sv: Mplayer-kommando:

en: Additional command line arguments:
sv: Ytterligare kommandoradsväljare:

en: Cache size:
sv: Cachestorlek:

en: kB
sv: Kibyte

en: Build new index when possible
sv: Bygg nytt index när det är möjligt

en: Allows seeking in indexed files (AVIs)
sv: Tillåter sökning i indexerade filer (AVI)

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

en: MPlayer
sv: Mplayer

en: M&Encoder
sv: M&encoder

en: &MPlayerDumpstream
sv: &Mplayer strömdump

en: Not Running
sv: Kör inte

en: Buffering
sv: Buffrar

en: Playing
sv: Spelar

en: Paused
sv: Paus

en: Player %1 %2
sv: Spelare %1 %2

en: Edit &item
sv: Redigera &objekt

en: &Copy to Clipboard
sv: &Kopiera till klippbordet

en: &Add Bookmark
sv: &Lägg till bokmärke

en: &Show all
sv: &Visa alla

en: unnamed
sv: namnlös

en: none
sv: Ingen

en: [attributes]
sv: [egenskaper]

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Looks
sv: Utseende

en: Output
sv: Utmatning

en: Recording
sv: Inspelning

en: MEncoder
sv: Mencoder

en: Output Plugins
sv: Utmatningsinsticksmoduler

en: Postprocessing
sv: Efterbehandling

en: Window
sv: Fönster

en: Keep size ratio
sv: Behåll proportion

en: When checked, the movie will keep its aspect ratio
    when the window is resized.
sv: Om markerad behåller filmen sin proportion när
    fönstrets storlek ändras.

en: Dock in system tray
sv: Docka i systembrickan

en: When checked, an icon for KMPlayer will be added to the system tray.
    When clicked, it will hide KMPlayer's main window and remove KMPlayer's task bar button.
sv: Om markerad, läggs en ikon till i systembrickan för Kmplayer.
    När den klickas, döljs Kmplayers huvudfönster, och Kmplayers knapp i aktivitetsfältet tas bort.

en: Auto resize to video sizes
sv: Automatisk storleksändring till videostorlekar

en: When checked, KMPlayer will resize to movie sizes
    when video starts.
sv: Om markerad ändrar Kmplayer storlek till filmstorlekar
    när videon startar.

en: Remember window size on exit
sv: Kom ihåg fönsterstorlek vid avslutning

en: Always start with fixed size
sv: Starta alltid med fast storlek

en: Loop
sv: Upprepa

en: Makes current movie loop
sv: Gör att aktuell film upprepas

en: Allow frame drops
sv: Tillåt att bilder hoppas över

en: Allow dropping frames for better audio and video synchronization
sv: Tillåt att bilder hoppas över för att få bättre synkronisering mellan ljud och bild

en: Auto set volume on start
sv: Ställ in volymen automatiskt vid start

en: When a new source is selected, the volume will be set according the volume control
sv: När en ny källa väljes, ställs volymen in enligt volymkontrollen

en: Auto set colors on start
sv: Ställ in färger automatiskt vid start

en: When a movie starts, the colors will be set according the sliders for colors
sv: När en film startar, ställs färgerna in enligt färgkontrollerna

en: Control Panel
sv: Kontrollpanel

en: Show config button
sv: Visa inställningsknapp

en: Add a button that will popup a config menu
sv: Lägg till en knapp som visar en inställningsmeny

en: Show playlist button
sv: Visa spellisteknapp

en: Add a playlist button to the control buttons
sv: Lägg till en spellisteknapp till styrknapparna

en: Show record button
sv: Visa inspelningsknapp

en: Add a record button to the control buttons
sv: Lägg till en inspelningsknapp till styrknapparna

en: Show broadcast button
sv: Visa utsändningsknapp

en: Add a broadcast button to the control buttons
sv: Lägg till en utsändningsknapp till styrknapparna

en: Forward/backward seek time:
sv: Söktid framåt/bakåt:

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: Colors
sv: Färger

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Location:
sv: Plats:

en: Location of the playable item
sv: Plats för spelbart objekt

en: Sub title:
sv: Textning:

en: Optional location of a file containing the subtitles of the URL above
sv: Plats för valfri fil som innehåller textning av webbadressen ovan

en: Load on demand
sv: Ladda vid behov

en: When enabled, all embedded movies will start with a image that needs to be clicked to start the video playback
sv: Om aktiverad, börjar alla inbäddade filmer med en bild som måste klickas för att starta videouppspelningen

en: Grab image when 'Click to Play' detected
sv: Hämta bild när 'klicka för att spela' detekteras

en: When enabled and a HTML object has a HREF attribute, grab and save an image of the first frame of initial link. This image will be shown instead of a default picture.
sv: Om aktiverad och ett HTML-objekt har en HREF-egenskap, hämta och spara en bild av den första rutan från den ursprungliga länken. Bilden visas istället för en standardbild.

en: Use movie player:
sv: Använd filmspelare:

en: Network bandwidth
sv: Nätverksbandbredd

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets how much bandwidth you would prefer to allocate to video.
sv: Ibland är det möjligt att välja mellan olika strömmar, given en viss bithastighet.
    Alternativet ställer in hur mycket bandbredd du vill använda för video.

en: Sometimes it is possible to choose between various streams given a particular bitrate.
    This option sets the maximum bandwidth you have available for video.
sv: Ibland är det möjligt att välja mellan olika strömmar, given en viss bithastighet.
    Alternativet ställer in maximal bandbredd du har tillgänglig för video.

en: Preferred bitrate:
sv: Önskad bithastighet:

en: Maximum bitrate:
sv: Maximal bithastighet:

en: Output file:
sv: Utmatningsfil:

en: Current source:
sv: Aktuell källa:

en: Recorder
sv: Inspelning

en: Auto Playback
sv: Automatisk uppspelning

en: &No
sv: &Nej

en: &When recording finished
sv: &När inspelningen är klar

en: A&fter
sv: E&fter

en: Time:
sv: Tid:

en: Start &Recording
sv: Sta&rta inspelning

en: Stop &Recording
sv: Stoppa &inspelning

en: Current Source:
sv: Aktuell källa:

en: Same as source
sv: Samma som källa

en: Custom
sv: Egen

en: Mencoder arguments:
sv: Mencoder-väljare:

en: &MEncoder
sv: &Mencoder

en: MPlayer -&dumpstream
sv: Mplayer ström&dump

en: FFMpeg arguments:
sv: FFMpeg-väljare:

en: Sets video driver. Recommended is XVideo, or, if it is not supported, X11, which is slower.
sv: Ställer in videodrivrutin. Xvideo rekommenderas, eller det långsammare X11 om den inte stöds.

en: Enable use of postprocessing filters
sv: Aktivera användning av efterbehandlingsfilter

en: Disable use of postprocessing when watching TV/DVD
sv: Inaktivera användning av efterbehandling när tv eller dvd visas

en: Default
sv: Förval

en: Fast
sv: Snabb

en: Horizontal deblocking
sv: Ta bort horisontell blockeffekt

en: Auto quality
sv: Autokvalitet

en: Chrominance filtering
sv: Färgfiltrering

en: Vertical deblocking
sv: Ta bort vertikal blockeffekt

en: Dering filter
sv: Filter för att ta bort ringningar

en: Auto brightness/contrast
sv: Automatisk ljusstyrka/kontrast

en: Stretch luminance to full range
sv: Utöka ljushet till hela området

en: Temporal noise reducer
sv: Tidbaserad brusreducering

en: Custom Preset
sv: Egen förinställning

en: Linear blend deinterlacer
sv: Ta bort inflätning med linjär blandning

en: Linear interpolating deinterlacer
sv: Ta bort inflätning med linjär interpolering

en: Cubic interpolating deinterlacer
sv: Ta bort inflätning med kubisk interpolering

en: Median deinterlacer
sv: Ta bort inflätning med medianfilter

en: FFmpeg deinterlacer
sv: Ta bort inflätning med FFMPEG

en: Deinterlacing
sv: Ta bort inflätning

en: Enable mplayer's default postprocessing filters
sv: Aktivera Mplayers vanliga efterbehandlingsfilter

en: Enable custom postprocessing filters (See: Custom preset -tab)
sv: Aktivera egna efterbehandlingsfilter (se fliken Egen förinställning)

en: Enable mplayer's fast postprocessing filters
sv: Aktivera Mplayers snabba efterbehandlingsfilter

en: Filter is used if there is enough CPU
sv: Filter används om det finns tillräcklig processorkraft

note: i18n( "Strength of the noise reducer" ) );
en: Stretches luminance to full range (0..255)
sv: Utökar ljushet till hela området (0..255)

en: You are about to have all your settings overwritten with defaults.
    Please confirm.
sv: Du är på väg att skriva över alla inställningar med standardvärden.
    Bekräfta att du vill göra detta.

en: Reset Settings?
sv: Återställ inställningar?

en: Embedded MPlayer by KDE
sv: Inbäddad Mplayer av KDE

en: % Cache fill
sv: % cache full

en: KMPlayer: Playing
sv: Kmplayer: Spelar upp

en: KMPlayer: Stop Playing
sv: Kmplayer: Stoppar uppspelning
