kmplot - en to ar translation catalogue (359 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
ar: آلة حاسبة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
ar: محرر ثابت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
ar: القيمة يجب أن تكون رقماً (e.g. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
ar: (غير صالح)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ar: القيمة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
ar: ثابت:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
ar: ادخل وصف لهذا المتغير

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
ar: اضف ثابت جديد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
ar: إضغط على هذا الزر لإضافة ثابت جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
ar: &جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
ar: ثابت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
ar: مستند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
ar: عالمي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
ar: احذف الثابت المحدد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
ar: انقر هنا لحذف الثابت المحدد ، يمكن حذفه فقط إذا لم يكن مستخدماً من قبل آخرين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ar: ا&حذف

en: Coordinates
ar: الإحداثي

en: Coordinate System
ar: إحداثية النظام

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
ar: إحداثية النظام

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
ar: قيمة الحد الأدنى يجب أن تكون أقل من قيمة الحد الأعلى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
ar: حدود المحور الافقي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
ar: الأقصى:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
ar: حدد نطاق الطباعة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
ar: ادخل تعبير صحيح للنموذج 2*pi or e/2.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_4) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx
en: Min:
ar: الحد الأدنى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
ar: حدود المحور الرأسي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
ar: المسافة بين خطوط الشبكة الافقية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
ar: آلياً غير المسافة بين خطوط الشبكة عند التكبير ، سيكون رقم المتغير ثابت .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
ar: آلي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
ar: مخصص:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
ar: تباعد خطوطالشبكة رأسياً

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
ar: محرر المعادلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
ar: المصطلحات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
ar: تحرير الثوابت ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
ar: إدراج ثابت ...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
ar: إدراج الدالة ...

en: Functions
ar: دوال

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
ar: حذف الدوال المحددة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
ar: علم هنا لحذف الدوال المحددة من القائمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
ar: إنشاء

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
ar: الدالة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
ar: خصص نطاق الرسم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
ar: عين نطاق  الرسم الأقصى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
ar: خصص نطاق الرسم  الاصغر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
ar: نطاق الرسم السفلي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
ar: إدخال نطاق الرسم الأدنى ، الوصف مثل 2*pi  مقبولة أيضاَ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
ar: حدود  نطاق الرسم  العلوي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
ar: إدخال نطاق الرسم الأعلى ، الوصف مثل 2*pi  مقبولة أيضاَ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
ar: متغير

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
ar: المظهر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
ar: المشتقات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
ar: اعرض المشتقة الأولى

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
ar: إذا علم المربع ، سيتم طباعة المشتقة الأولة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
ar: عرض المشتقة الأولى

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
ar: المشتقة الاولى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
ar: عرض المشتقة الثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
ar: عرض المشتقة الثانية

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
ar: المشتقة الثانية

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
ar: تكامل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
ar: عرض التكامل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
ar: نقطة على لمنحنى الحل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
ar: النقطة الإبتدائية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
ar: الحد الأقصى لحجم الخطوة المستخدمة في حساب الحل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
ar: الدقّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ar: خطوة:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
ar: تعريف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
ar: إدخال وصف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
ar: نطاق الرسم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
ar: النطاق الأدنى للرسم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
ar: النطاق الأعلى للرسم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
ar: ادخل معادلة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
ar: نطاق الرسم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
ar: اسم الدالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
ar: الشرطالابتدائي

en: Search between:
ar: ابحث بين:

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
ar: أوجد أقل نقطة

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
ar: أوجد أعلى  نقطة

en: Calculate the area between:
ar: احسب المنطقة بين:

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
ar: مساحة تحت رسم بياني

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
ar: الاقل عند  x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
ar: الاعلى عند x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
ar: المساحة تساوي %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
ar: أدوات الدوال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ar: احذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
ar: أضف...

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
ar: محرر الثوابت

en: Remove stop
ar: احذف إيقاف

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
ar: اختر تدريجاً

en: Could not find KmPlot's part.
ar: لم يتم ايجاد  find KmPlot's part.

en: Open
ar: افتح

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
ar: عرض خطوط المحاور

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
ar: إدخال عرض خطوط المحاور.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
ar: تأكد من إخفاء التسمية

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
ar: تأكد من إخفاء المحاور

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
ar: علم هذا المربع إذا كان يجب إظهار المحاور

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
ar: تأكد أن ظهور الأسهم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
ar: علم هذا المربع إذا كان يجب وضع أسهم للمحاور

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
ar: عرض خطوط الشبكة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
ar: ادخل عرض خطوط الشبكة .

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
ar: نمط الشبكة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
ar: اختر نمط شبكة مناسب

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
ar: الحد الأيسر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
ar: ادخل النظاق الايسر لمنطقة الرسم

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
ar: الحد الأيمن

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
ar: ادخل النظاق الأيمن لمنطقة الرسم

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
ar: الحد الأدنى

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
ar: ادخل النظاق الاسفل لمنطقة الرسم

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
ar: الحد الأعلى

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
ar: ادخل النظاق الأعلى لمنطقة الرسم

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
ar: تسمية على المحور الأفقي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
ar: تسمية على المحور الأفقي.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
ar: تسمية على المحور الرأسي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
ar: تسمية على المحور الرأسي

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
ar: هل تريد استخدام مقاس افتراضي أم مخصص

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
ar: اختر  هل تريد استخدام مقاس افتراضي أم مخصص

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
ar: خط عنوان المحاورالخط من محور

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
ar: اختر خط عنوان المحاور

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
ar: خط عنوان رأس الجدول

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
ar: اختر خط عنوان الجدول يطبع أعلى الصفحة

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
ar: خط عنوان الرسم البياني

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
ar: اختر خط عنوان الرسم البياني

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
ar: لون خط المحاور

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
ar: اختر لّون خطوط المحور

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
ar: لون الشبكة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
ar: اختر لون خطوط الشبكة

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
ar: لون الدالة 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
ar: لون الدالة 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
ar: لون الدالة 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 3.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
ar: لون الدالة 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 4.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
ar: لون الدالة 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 5.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
ar: لون الدالة 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 6.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
ar: لون الدالة 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 7.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
ar: لون الدالة 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
ar: اختر لون خطوط الشبكة  8.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
ar: لون الدالة 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 9.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
ar: لون الدالة 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
ar: اختر لون خطوط الشبكة 10.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
ar: استبدل الدرجات بالراديان

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
ar: علم  المربع لإستخدام الراديان بدلاً من الدرجات

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
ar: لون الخلفية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
ar: لون االخلفية للرسم

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
ar: كبرة خطوة

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
ar: معلومات كاملة عند الطلب

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
ar: اظهر معلومات كاملة مثل مثل المماس عند إنشاء رسم

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: اع&رض

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أد&وات

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: &مساعدة

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: The file had an unknown version number
ar: ملفّ مجهول رقم النسخة

en: The file does not exist.
ar: الملف غير موجود.

en: An error appeared when opening this file (%1)
ar: خطأ أثناء فتح هذا الملف  (%1)

en: %1 could not be opened
ar: لا يمكن فتح  %1

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
ar: %1 لا يمكن تحميله (%2 لكل خط %3, عمود %4)

en: automatic
ar: تلقائي

en: The function %1 could not be loaded
ar: لا يمكن تحميل %1 الدالة

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
ar: محرر العلامات

en: Open Parameter File
ar: محرر ملف المعاملات

en: Plain Text File (*.txt)
ar: نصّ صِرف (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
ar: يبدو أن خطأ حدث أثناء فتح هذا الملف: %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
ar: قيمة السطر %1 غير صالحة للمعالجة ، لن يتم احتسابها . هل تريد الاستمرار؟

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
ar: هل تريد معرفة الخطوط الاخرى التي لا يمكن قراءتها؟

en: Get Informed
ar: تبليغ

en: Ignore Information
ar: تجاهل المعلومات

en: An error appeared when opening this file
ar: يبدو أن خطأ حدث أثناء فتح هذا الملف

en: Save File
ar: احفظ الملفّ

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
ar: اسم الملف  "%1" موجود مسبقاً . هل تريد الكتابة عليه والاستمرار ؟

en: Overwrite File?
ar: الكتابة فوق الملف ؟

en: An error appeared when saving this file
ar: خطأ أثناء حفظ الملف.

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
ar: خيارات الراسم

en: Print header table
ar: اطبع عنوان رأس الجدول

en: Transparent background
ar: خلفية شفافة

en: Pixels (1/72nd in)
ar: بكسلات (1/72 من البوصة)

en: Inches (in)
ar: إنشات (انش)

en: Centimeters (cm)
ar: سنتيمترات (سم)

en: Millimeters (mm)
ar: مليميترات (مم)

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الارتفاع:

en: Width is invalid
ar: لعرض غير صالح

en: Height is invalid
ar: ارتفاع غير صالح

en: Slider %1
ar: منزلق %1

[ctx: @title:window]
en: Sliders
ar: المزالق

en: KmPlot
ar: الراسم

en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

en: GUI
ar: الواجهة الرسومية

en: Various improvements
ar: تحسينات متعددة

en: svg icon
ar: أيقونات

en: command line options, MIME type
ar: خيار سطر الأوامر، تصنيف MIME

en: Initial functions to plot
ar: المهام الأولية للطباعة

en: argument
ar: معامل

en: URLs to open
ar: العناوين لفتحِها

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
ar: عام

en: General Settings
ar: إعدادات عامة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
ar: رسم بياني

en: Diagram Appearance
ar: بشكل رسم بياني

en: Colors
ar: الألوان

en: Fonts
ar: خطوط

en: Configure KmPlot...
ar: إضبط  KmPlot...

en: E&xport...
ar: ص&در...

en: &Coordinate System...
ar: إحداثية النظام.

en: &Constants...
ar: &ثوابت.

en: Zoom &In
ar: ت&كبير

en: Zoom &Out
ar: ت&صغير

en: Reset View
ar: إعادة تعيين عرض

en: Show Sliders
ar: اعرض المنزلق

en: Calculator
ar: آلة حاسبة

en: Plot &Area...
ar: منطقة الرسم

en: Find Ma&ximum...
ar: أوجد الأقصى

en: Find Mi&nimum...
ar: اوجد الأدنى.

en: Cartesian Plot
ar: رسم ديكارتي

en: Parametric Plot
ar: رسم بارامتري

en: Polar Plot
ar: رسم قطبي

en: Implicit Plot
ar: رسم ضمني

en: Differential Plot
ar: رسم تفاضلي

en: &Hide
ar: إ&خفاء

en: &Remove
ar: أ&زل

en: Animate Plot...
ar: رسم نشط

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
ar: تم تعديل الرسم./nهل تريد الحفظ ؟

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
ar: هذا الملف محفوظ بصيغة قديمة ، إذا قمت بحفظه لن تستطيع فتحه بالنسخة القديمة من برنامج KmPlot هل تريد الاستمرار ؟

en: Save New Format
ar: احفظ تنسيق جديد

en: Save As
ar: احفظ كـ

en: The file could not be saved
ar: لا يمكن حفظ الملف

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
ar: رسومات موجهة قابلة للتحجيم (* .svg)

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
ar: صدِّر كصورة

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
ar: عذراً هناك خطأ حدث أثناء حفظ الصورة "%1"

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
ar: اطبع الرسم

en: Print Settings
ar: اطبع الإعدادات

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
ar: اطبع الإعدادات

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
ar: محرك المعامل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
ar: القيمة النهائية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
ar: القيمة الأولية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
ar: القيمة الحالية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, gotoInitial)
en: <<
ar: >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
ar: السرعة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
ar: سريع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
ar: بطيء

en: Slider No. %1
ar: المتغير رقم. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
ar: مزلق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
ar: القائمة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
ar: تحرير قائمة من البارامترات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
ar: علم هنا لفتح قائمة من قيم البارامترات . تستطيع هنا إضافة وإزالة وتغيير البارامترات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
ar: تحرير القائمة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
ar: اختر منزلق

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
ar: اختر أحد المنزلقات لتغيير قيمة البارامتر آليا. القيمة من 0 (لليسار) إلى 100 (لليمين)

en: Remove all
ar: إزالة االكل

en: Syntax error
ar: خطأ بنيوي

en: Missing parenthesis
ar: باراميتر مفقود

en: Stack overflow
ar: تكدس بيانات

en: Name of function is not free
ar: اسم الدالة غير متاح

en: recursive function not allowed
ar: استقبال الدالة غير مسموح

en: Empty function
ar: الدالة فارغة

en: Function could not be found
ar: الدالة غير موجودة

en: The differential equation must be at least first-order
ar: المعادلة التفاضلية يجب أن تكون من الدرجة الأولى على الأقل

en: Too many plus-minus symbols
ar: كثير من رموز زائد - ناقص

en: Solid
ar: صلب

en: Dash
ar: شَرطة

en: Dot
ar: نقطة

en: Dash Dot
ar: شَرطة نقطة

en: Dash Dot Dot
ar: شَرطة نقطة نقطة

en: Advanced...
ar: متقدّم...

en: Color:
ar: اللون:

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
ar: مظهر الرسم

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
ar: نمط الرسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
ar: عرض اسم الرسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
ar: عرض القيم القصوى ( النقط العليا \ الصغرى )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
ar: عرض مجال المماس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
ar: استخدم نسبة ميل الباراميتر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
ar: نمط الخط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
ar: عرض الخط :

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, lineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AxesLineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GridLineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_TicWidth) i18n: ectx: pr
en:  mm
ar:  مم

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
ar: محرر العلامات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
ar: حذف الثابت المحدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
ar: تحريك للأعلى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
ar: تحريك للأسفل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
ar: استرد قيمة من ملف نصي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
ar: استورد قيمة من ملف نصي. كل خط في الملف يحلل كمتغير أو رمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
ar: ا&ستورد...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
ar: صدر القيمة إلى ملف نصي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
ar: صدر القيمة إلى ملف نصي . قيمة كل الباراميترات ستكتب إلى سطر واحد في الملف.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
ar: ت&صدير...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
ar: إ&حداثي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
ar: لون الخلفية:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
ar: اللون منطقة الرسم خلف الشبكة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
ar: إضغط على الزر لتختار لون الخلفية. هذا الإعداد ليس له تأثير على التصدير أو الطباعة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
ar: &محاور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
ar: &شبكة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
ar: حدّد لّون المحاور .ستشاهد التغيير بعد ضغط زر ( موافق ) .

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
ar: حدّد اللّون الخطوط .ستشاهد التغيير بعد ضغط زر ( موافق ) .

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
ar: لون الدالة الافتراضي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 2.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 5.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 1.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
ar: دالة &1:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 3.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
ar: دالة &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
ar: دالة &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
ar: دالة &4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 4.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
ar: دالة &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
ar: دالة &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
ar: دالة &8:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 9.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
ar: دالة &6:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 7.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 8.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 6.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
ar: دالة &9:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ar: اللون الافتراضي للدالة 10.الرجاء ملاحظة أن إعداد اللون فقط على الدوال الخالية. لذلك إذا عرفت الدالة 1 ثم غيرت اللون لهذا الرقم هنا ، فإن الإعداد سيظهر مرة أخرى إذا أنشأت دالة برقم 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
ar: دالة &10:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
ar: لن ترسم خطوط الشبكة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
ar: لا شيء

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
ar: خطوط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
ar: قطبي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
ar: لصائق المحاور

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
ar: لصيقة على المحور الأفقي.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
ar: لصيقة المحور الأفقي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_LabelHorizontalAxis)
en: X
ar: س

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
ar: لصيقة على المحور الرأسي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
ar: لصيقة المحور الرأسي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_LabelVerticalAxis)
en: Y
ar: ص

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
ar: عرض المحاور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
ar: &عرض الخطّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
ar: عرض المسميات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
ar: علم هنا إذا كان يجب إخفاء المحاور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
ar: إظهار المحاور

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
ar: علم هنا إذا اردت وضع اسهم في نهاية المحاور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
ar: عرض الأسهم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
ar: اسماء المحاور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
ar: اسم الرسم البياني:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
ar: رأس الجدول

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
ar: وضع الزوايا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
ar: علم هنا لاستخدام نظام الراديان لقياس الزوايا ، هذا هام عند استخدام دوال المثلثات فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: &Radian
ar: راديان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
ar: الدرجة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
ar: تكبير

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
ar: كبر بـ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
ar: صغّر بـ:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: %
ar: ٪

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
ar: مزلق

en: Plotting Range
ar: حدود الطباعة

en: Axes Division
ar: تقسيم المحاور

en: x-Axis:
ar: محور -X:

en: y-Axis:
ar: محور -Y:

en: Functions:
ar: الدوال:

en: x = %1
ar: س = %1

en: y = %1
ar: ص = %1

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
ar: الجذر: x%1 =

en: Error in extension.
ar: خطأ في اللاحقة
