kmplot - en to cs translation catalogue (416 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
cs: Kalkulačka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
cs: Editor konstant

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
cs: Hodnotou musí být číslo (např. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
cs: (neplatná)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
cs: Hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
cs: Konstanta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
cs: Zadat výraz, který vyjádří hodnotu číselně

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
cs: Přidat novou konstantu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
cs: Kliknutím na toto tlačítko přidáte novou konstantu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
cs: &Nový

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
cs: Neměnná

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
cs: Hodnota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
cs: Dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
cs: Celkový

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
cs: Smazat vybranou konstantu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
cs: Kliknutím sem smažete vybranou konstantu; může být odstraněna pouze v případě, že není používána při zákresu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
cs: &Smazat

en: Coordinates
cs: Souřadnice

en: Coordinate System
cs: Souřadnicový systém

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
cs: Souřadnicový systém

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
cs: Nejmenší hodnota rozmezí musí být menší než maximální

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
cs: Rozsah vodorovné osy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
cs: Vlastní hranice rozsahu zákresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
cs: Zadejte platný výraz; příklad: 2*pí nebo e/2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
cs: Rozsah svislé osy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
cs: Rozložení mřížky vodorovné osy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
cs: Automatické rozložení mřížky je nezávislé na přiblížení; bude stanoven pevný počet čárek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
cs: Automatické

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
cs: Vlastní:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
cs: Rozložení mřížky svislé osy

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
cs: Editor rovnic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
cs: Výraz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
cs: Upravit konstanty...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
cs: Vložit konstantu...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
cs: Vložit funkci...

en: Functions
cs: Funkce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
cs: smazat vybranou funkci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
cs: Klikněte sem, přejete-li si odstranit vybrané funkce ze seznamu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
cs: Vytvořit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
cs: Funkce

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
cs: Vlastní rozsah zákresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
cs: Přizpůsobit největší rozsah zákresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
cs: Zaškrtněte toto tlačítko a dole zadejte hranice rozsahu zákresu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
cs: Přizpůsobit nejmenší rozsah zákresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
cs: Spodní hranice rozsahu zákresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
cs: Zadejte spodní hranici rozsahu zákresu. Jsou povoleny i výrazy jako 2*pí.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
cs: Vrchní hranice rozsahu zákresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
cs: Zadejte vrchní hranici rozsahu zákresu. Jsou povoleny i výrazy jako 2*pí.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
cs: Parametry

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
cs: Vzhled

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
cs: Derivace (diferenciál)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
cs: Ukázat první derivaci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
cs: Pokud je zaškrtnuto toto okénko, bude do obrazce zanesena i první derivace.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
cs: Zobrazit &první derivaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
cs: První derivace

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
cs: Zobrazit druhou derivaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
cs: Zobrazit &druhou derivaci

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
cs: Druhá derivace

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
cs: Integrál

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
cs: Zobrazit integrál

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
cs: Pokud je zaškrtnuto toto okénko, bude do obrazce zanesen i integrál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
cs: Bod na křivce řešení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
cs: Počáteční bod

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
cs: Zadejte počáteční bod x; příklad: 2 nebo pí

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
cs: Zadejte počáteční bod x, nebo výraz pro integrál; příklad: 2 nebo pí/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
cs: Zadejte počáteční bod y; příklad: 2 nebo pí

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
cs: Zadejte počáteční bod y, nebo výraz pro integrál; příklad: 2 nebo pí/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
cs: Největší použitá velikost kroku při číselném spočítání řešení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
cs: Přesnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
cs: Krok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
cs: Definice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
cs: Zadat výraz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
cs: Zadejte výraz pro funkci.
    Umělá proměnná je t.
    Příklad: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
cs: Zadejte výraz pro funkci.
    Umělá proměnná je t.
    Příklad: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
cs: Rozsah zákresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
cs: Spodní hranice rozsahu zákresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
cs: Horní hranice rozsahu zákresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
cs: Zadat rovnici

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
cs: Zadejte výraz pro funkci. 
    Příklad: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
cs: Rozsah zákresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
cs: Název funkce

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
cs: Zadejte název funkce.
    Název pro funkci musí být jedinečný. V případě, že tento řádek nevyplníte, KmPlot nastaví výchozí název. Později jej můžete změnit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
cs: Zadejte výraz pro funkci. 
    Příklad: x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
cs: Zadejte výraz pro funkci. 
    Příklad: f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
cs: Počáteční podmínky

en: Search between:
cs: Hledat mezi:

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
cs: Najít bod minima

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
cs: Najít bod maxima

en: Calculate the area between:
cs: Vypočítat oblast mezi:

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
cs: Oblast pod grafem

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
cs: Nejnižší možná hodnota je x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
cs: Nejvyšší možná hodnota je x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
cs: Oblast je %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
cs: Nástroje funkcí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
cs: Přidat...

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
cs: Editor konstant

en: Check this to have the constant exported when saving.
cs: Toto zaškrtněte, aby se při ukládání exportoval stálá hodnota (konstanta).

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
cs: Toto zaškrtněte, aby byla stálá hodnota (konstanta) neustále dostupná pro instance programu KmPlot.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
cs: (Pro přidání přerušení na gradient dvakrát klikněte)

en: Remove stop
cs: Odstranit přerušení

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
cs: Zvolte gradient

en: Could not find KmPlot's part.
cs: Nelze najít část KmPlot.

en: KmPlot Files (*.fkt);;All Files (*)
cs: Soubory KmPlot (*.fkt);;Všechny soubory (*)

en: Open
cs: Otevřít

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
cs: Šířka čar os

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
cs: Zadejte šířku čar os.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
cs: Zaškrtnuto v případě, že jsou popisky viditelné

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si, aby se u čárek ukazovaly popisky.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
cs: Zaškrtnuto v případě, že jsou osy viditelné

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si, aby se osy ukazovaly.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
cs: Zaškrtnuto v případě, že jsou šipky viditelné

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si, aby osy měly šipky.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
cs: Šířka čáry mřížky

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
cs: Zadejte šířku čar mřížky.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
cs: Styl mřížky

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
cs: Vyberte vhodný styl mřížky.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
cs: Délka tiku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
cs: Zadejte délku čar čárek

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
cs: Šířka cukání

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
cs: Zadejte šířku čar čárek.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
cs: Levá hranice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
cs: Zadejte levou hranici kreslící oblasti.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
cs: Pravá hranice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
cs: Zadejte pravou hranici kreslící oblasti.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
cs: Spodní hranice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
cs: Zadejte spodní hranici kreslící oblasti.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
cs: Vrchní hranice

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
cs: Zadejte vrchní hranici kreslící oblasti.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
cs: Popisek vodorovné osy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
cs: Popisek vodorovné osy.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
cs: Popisek svislé osy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
cs: Popisek svislé osy.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
cs: Zda se bude používat automatické nebo vlastní rozdělování do stupnic.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
cs: Vyberte, zda se bude používat automatické nebo vlastní rozdělování do stupnic.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
cs: Šířka jednotky od čárky k čárce

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
cs: Zadejte šířku jednotky od čárky k čárce.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
cs: Výška jednotky od čárky k čárce

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
cs: Zadejte výšku jednotky od čárky k čárce.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
cs: Písmo popisků os

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
cs: Zvolte písmo popisků os.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
cs: Písmo tabulky tištěné jako záhlaví

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
cs: Zvolte písmo tabulky tištěné v horní části strany.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
cs: Písmo popisků v nákresu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
cs: Zvolte písmo popisků v nákresu.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
cs: Barva čar os

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
cs: Zvolte barvu čar os.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
cs: Barva mřížky

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
cs: Zvolte barvu čar mřížky.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
cs: Barva funkce 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
cs: Zvolte barvu funkce 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
cs: Barva funkce 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
cs: Zvolte barvu funkce 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
cs: Barva funkce 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
cs: Zvolte barvu funkce 3.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
cs: Barva funkce 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
cs: Zvolte barvu funkce 4.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
cs: Barva funkce 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
cs: Zvolte barvu funkce 5.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
cs: Barva funkce 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
cs: Zvolte barvu funkce 6.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
cs: Barva funkce 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
cs: Zvolte barvu funkce 7.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
cs: Barva funkce 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
cs: Zvolte barvu funkce 8.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
cs: Barva funkce 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
cs: Zvolte barvu funkce 9.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
cs: Barva funkce 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
cs: Zvolte barvu funkce 10.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
cs: Radiány namísto stupňů

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si použít radiány

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
cs: Barva pozadí

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
cs: Barva pozadí grafu

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
cs: Přiblížit v krocích

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
cs: Hodnota, kterou použije nástroj pro přiblížení

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
cs: Oddálit v krocích

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
cs: Hodnota, kterou použije nástroj pro oddálení

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
cs: Při zápisu podrobnosti na nejvyšší úrovni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
cs: Zda ukázat podrobnosti na nejvyšší úrovni, jako je tečna a kolmice při zákresu.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: &Upravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Zobrazit

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
cs: &Nástroje

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
cs: Nápo&věda

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: The file had an unknown version number
cs: Soubor má neznámé číslo verze

en: The file does not exist.
cs: Soubor neexistuje.

en: An error appeared when opening this file (%1)
cs: Při otevírání souboru došlo k chybě (%1)

en: %1 could not be opened
cs: %1 nelze otevřít

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
cs: %1 nelze načíst (%2 na řádku %3, sloupec %4)

en: automatic
cs: automaticky

en: The function %1 could not be loaded
cs: Funkci %1 nelze načíst

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
cs: Editor pomocných proměnných (parametrů)

en: Open Parameter File
cs: Otevřít soubor parametrů

en: Plain Text File (*.txt)
cs: Prostý text (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
cs: Při otevírání souboru došlo k chybě: %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
cs: Řádek %1 není platnou hodnotou pomocné proměnné (parametru), a proto nebude zahrnut. Pokračovat?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
cs: Přejete si být informování o dalších řádcích, které nelze číst?

en: Get Informed
cs: Být informován

en: Ignore Information
cs: Informací si nevšímat

en: An error appeared when opening this file
cs: Při otevírání souboru došlo k chybě

en: Save File
cs: Uložit soubor

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
cs: Soubor "%1" již existuje. Jste si jistí, že si přejete pokračovat a soubor přepsat?

en: Overwrite File?
cs: Přepsat soubor?

en: An error appeared when saving this file
cs: Při ukládání souboru došlo k chybě

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
cs: Volby KmPlot

en: Print header table
cs: Tabulka záhlaví tisku

en: Transparent background
cs: Průhledné pozadí

en: Pixels (1/72nd in)
cs: Pixely (1/72 palce)

en: Inches (in)
cs: Palce (in)

en: Centimeters (cm)
cs: Centimetry (cm)

en: Millimeters (mm)
cs: Milimetry (mm)

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: Width is invalid
cs: Šířka je neplatná

en: Height is invalid
cs: Výška je neplatná

en: Slider %1
cs: Posuvník %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
cs: Přesuňte posuvník, abyste změnil pomocnou proměnnou zákresu funkce, která se pojí s tímto posuvníkem.

[ctx: @title:window]
en: Sliders
cs: Posuvníky

en: Mathematical function plotter by KDE
cs: Matematický souřadnicový zapisovač funkcí od KDE

en: Original Author
cs: Původní autor

en: GUI
cs: Grafické uživatelské rozhraní

en: Various improvements
cs: Různá vylepšení

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
cs: Převod na Qt 4, vylepšení uživatelského rozhraní, funkce

en: svg icon
cs: SVG ikona

en: command line options, MIME type
cs: volby příkazové řádky, typ MIME

en: Initial functions to plot
cs: Počáteční funkce k zanesení do obrazce (grafu)

en: URLs to open
cs: URL k otevření

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
cs: Obecné

en: General Settings
cs: Obecná nastavení

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
cs: Nákres

en: Diagram Appearance
cs: Vzhled nákresu

en: Colors
cs: Barvy

en: Fonts
cs: Písma

en: Configure KmPlot...
cs: Přizpůsobit: KmPlot...

en: &Coordinate System...
cs: &Systém souřadnic...

en: &Constants...
cs: &Konstanty...

en: Zoom &In
cs: &Přiblížit

en: Zoom &Out
cs: O&ddálit

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
cs: &Umístit ke goniometrickým funkcím zařízení

en: Reset View
cs: Přenastavit pohled

en: Show Sliders
cs: Zobrazit posuvníky

en: Calculator
cs: Kalkulačka

en: Plot &Area...
cs: Oblast &zákresu...

en: Find Ma&ximum...
cs: Najít &maximum...

en: Find Mi&nimum...
cs: Najít mi&nimum...

[ctx: @action:inmenu Help]
en: Predefined &Math Functions
cs: Přednastavené &matematické funkce

en: Cartesian Plot
cs: Kartézský zákres

en: Parametric Plot
cs: Parametrický zákres (s pomocnými proměnnými)

en: Polar Plot
cs: Polární zákres

en: Implicit Plot
cs: Zákres implicitní funkce

en: Differential Plot
cs: Diferenciální zákres

en: &Hide
cs: &Skrýt

en: &Remove
cs: Od&stranit

en: Animate Plot...
cs: Kreslit zákres...

en: Copy (x, y)
cs: Kopírovat (x, y)

en: Copy Root Value
cs: Kopírovat kořenovou hodnotu

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
cs: Zákres byl upraven.
    Přejete si jej uložit?

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
cs: Tento soubor je uložen pod starým souborovým formátem; pokud jej uložíte, nebudete tento soubor moci otevřít se staršími verzemi programu KmPlot. Jste si jist, že si přejete pokračovat?

en: Save New Format
cs: Uložit pod novým formátem

en: Save As
cs: Uložit jako

en: The file could not be saved
cs: Soubor nelze uložit

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
cs: Exportovat jako obrázek

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
cs: Promiňte, při ukládání obrázku "%1" došlo k chybě

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
cs: Tisk zákresu

en: Print Settings
cs: Nastavení tisku

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
cs: Nastavení tisku

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
cs: Editor pomocných proměnných (parametrů)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
cs: Funkce musí mít dodatečnou proměnnou jako pomocnou proměnnou (parameter); např. f(x,k) by měla jako svoji pomocnou proměnnou k

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
cs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Varování:</span> Nynější funkce nemá pomocnou  proměnnou, a proto nemůže být nakreslena.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
cs: Konečná hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
cs: Počáteční hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
cs: Nynější hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
cs: Rychlost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
cs: Rychle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
cs: Pomalu

en: Slider No. %1
cs: Posuvník číslo %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
cs: Posuvník:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
cs: Seznam:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
cs: Upravit seznam s pomocnými proměnnými

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
cs: Klikněte sem pro otevření seznamu hodnot s pomocnými proměnnými. Zde je můžete přidat, odstranit a změnit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
cs: Upravit seznam...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
cs: Vybrat posuvník

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
cs: Vyberte jeden z posuvníků pro dynamickou změnu hodnoty pomocné proměnné. Hodnoty se mění od 0 (vlevo) po 100 (vpravo).

en: Remove all
cs: Odstranit vše

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
cs: Funkce %1 závisí na následujících funkcích: %2. Tyto funkce musí být při sčítání odstraněny.

en: Syntax error
cs: Syntaktická chyba

en: Missing parenthesis
cs: Chybí kulaté závorky

en: Stack overflow
cs: Přetečení zásobníku

en: Name of function is not free
cs: Název funkce není volný

en: recursive function not allowed
cs: Neomezeně opakovatelná funkce (rekurzivní) není povolená

en: Empty function
cs: Prostá funkce

en: Function could not be found
cs: Funkci nelze nalézt

en: The differential equation must be at least first-order
cs: Diferenciální rovnice musí být alespoň prvního řádu

en: Too many plus-minus symbols
cs: Příliš mnoho symbolů plus/mínus

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
cs: Neplatný symbol plus/mínus (výraz musí být neměnný)

en: The function has too many arguments
cs: Funkce má příliš mnoho nezávisle proměnných

en: The function does not have the correct number of arguments
cs: Funkce nemá správný počet nezávisle proměnných

en: Solid
cs: Plný

en: Dash
cs: Čárkovaný

en: Dot
cs: Tečkovaný

en: Dash Dot
cs: Čerchovaný

en: Dash Dot Dot
cs: Dvojitě čerchovaný

en: Advanced...
cs: Pokročilé...

en: Color:
cs: Barva:

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
cs: Vzhled zákresu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
cs: Styl zákresu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
cs: Zobrazit název zákresu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
cs: Zobrazit nejzazší meze (nejnižší/nejvyšší body)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
cs: Zobrazit tečné pole:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
cs: Použít gradient pro parametry:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
cs: Styl čáry:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
cs: Šířka čáry:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
cs: Editor pomocných proměnných (parametrů)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
cs: Smazat vybranou stálou hodnotu (konstantu)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
cs: Přesunout nahoru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
cs: Přesunout dolů

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
cs: Importovat hodnoty z textového souboru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
cs: Importovat hodnoty z textového souboru. Každý řádek souboru je rozebrán jako hodnota nebo výraz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
cs: &Importovat...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
cs: Exportovat hodnoty do textového souboru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
cs: Exportovat hodnoty do textového souboru. Každá hodnota v pomocné proměnné bude v souboru zapsána do jednoho řádku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
cs: &Exportovat...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
cs: &Šňůry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
cs: Barva pozadí:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
cs: Barva pro oblast zákresu za mřížkou.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
cs: Pro výběr barvy pozadí klikněte na tlačítko. Tato volba se nijak neprojeví ani při tisku ani při exportu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
cs: &Osy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
cs: &Mřížka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Select color for the axes.
cs: Zvolte barvu os.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
cs: Stanovte barvu os. Změna se projeví, jakmile stisknete tlačítko OK.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Select color for the grid.
cs: Zvolte barvu mřížky.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
cs: Stanovte barvu mřížky. Změna se projeví, jakmile stisknete tlačítko OK.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
cs: &Výchozí barvy funkcí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2.
cs: Výchozí barva funkce číslo 2.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 2. Prosím, povšimněte si že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5.
cs: Výchozí barva funkce číslo 5.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 5. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 1. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
cs: Funkce &1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3.
cs: Výchozí barva funkce číslo 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 3. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
cs: Funkce &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
cs: Funkce &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
cs: Funkce &4:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4.
cs: Výchozí barva funkce číslo 4.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 4. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
cs: Funkce &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
cs: Funkce &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
cs: Funkce &8:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9.
cs: Výchozí barva funkce číslo 9.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 9. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
cs: Funkce &6:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7.
cs: Výchozí barva funkce číslo 7.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 7. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8.
cs: Výchozí barva funkce číslo 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 8. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6.
cs: Výchozí barva funkce číslo 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 6. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
cs: Funkce &9:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10.
cs: Výchozí barva funkce číslo 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
cs: Výchozí barva funkce číslo 10. Prosím, povšimněte si, že toto nastavení barvy ovlivní pouze prázdné funkce. Takže, pokud jste stanovil funkci na čísle 1 a zde změníte barvu pro to číslo, toto nastavení se ukáže, až určíte novou funkci na čísle 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
cs: Funkce 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
cs: Mřížka nebude zanesena do obrazce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
cs: Nic

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
cs: Čára pro každou čárku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
cs: Čáry

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
cs: V oblasti zákresu pouze malé křížky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
cs: Křížky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
cs: Kruhy kolem počátku souřadnic.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
cs: Polární

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
cs: Popisky os

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
cs: Popisek na vodorovné ose.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
cs: Výchozí barva funkce číslo 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
cs: Popisek svislé osy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
cs: Popisek svislé osy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
cs: Šířka čar os:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
cs: Šířka čá&ry:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
cs: Šířka čárky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
cs: Délka čárky:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
cs: Viditelné popisky u čárek.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si, aby se u čárek na osách ukazovaly popisky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
cs: Zobrazit popisky

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
cs: Viditelné osy.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si, aby se osy ukazovaly.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
cs: Zobrazit osy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
cs: Viditelné šipky na koncích os.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
cs: Zaškrtněte toto okénko, přejete-li si, aby osy měly na svých koncích šipky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
cs: Zobrazit šipky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
cs: Popisky os:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
cs: Popisky nákresu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
cs: Tabulka záhlaví:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
cs: Režim úhlů

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
cs: Goniometrické funkce používají pro úhly režim s radiány.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
cs: Zaškrtněte toto tlačítko pro použití režimu s radiány při měření úhlů. Důležité je to pouze pro goniometrické funkce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: &Radian
cs: &Radián

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
cs: Goniometrické funkce používají pro úhly režim se stupni.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
cs: Zaškrtněte toto tlačítko pro použití režimu se stupni při měření úhlů. Důležité je to pouze pro goniometrické funkce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
cs: &Stupeň

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
cs: Zvětšení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
cs: Přiblížit o:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
cs: Oddálit o:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
cs: Hodnota, kterou použije nástroj pro oddálení.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
cs: Hodnota, kterou použije nástroj pro přiblížení.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
cs: Při zákresu kreslit tečnu a kolmici

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
cs: Posuvník

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
cs: %1 do %2

en: Plotting Range
cs: Rozsah zákresu

en: Axes Division
cs: Rozdělení os

en: x-Axis:
cs: Osa x:

en: y-Axis:
cs: Osa y:

en: Functions:
cs: Funkce:

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
cs: kořen: x%1 =

en: Error in extension.
cs: Chyba v rozsahu.
