kmplot - en to da translation catalogue (363 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
da: Konstant-editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
da: Værdien skal være et tal (f.eks. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
da: (ugyldig)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
da: Værdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
da: Konstant:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
da: Indtast et udtryk der evaluerer til et tal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
da: Tilføj en ny konstant

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
da: Klik på denne knap for at tilføje en ny konstant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
da: Konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
da: Værdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
da: Dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
da: Globalt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
da: Slet den valgte konstant

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
da: Klik her for at slette den valgte konstant. Den kan kun fjernes hvis den ikke bruges af et plot for øjeblikket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
da: &Slet

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Coordinate System
da: Koordinatsystem

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
da: Den minimale områdeværdi skal være lavere end den maksimale områdeværdi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
da: Vandret-akse-interval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
da: Maks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
da: Selvvalgt grænse for plotområdet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
da: Indtast et gyldigt udtryk, for eksempel 2*pi eller e/2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
da: Lodret-akse-interval

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
da: Gitterafstand på vandret akse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
da: Automatisk gitterafstand er uafhængig af zoom, der vil være et fast antal tics.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
da: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
da: Indret selv:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
da: Gitterafstand på lodret akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
da: Udtryk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
da: Redigér konstanter...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
da: Indsæt konstant...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
da: Indsæt funktion...

en: Functions
da: Funktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
da: slet den valgte funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
da: Klik her for at slette den valgte funktion fra listen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
da: Opret

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
da: Funktion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
da: Brugerdefineret plotområde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
da: Vælg maksimalt plotområdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
da: Markér denne knap og indtast plotområdets grænser nedenfor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
da: Vælg minimalt plotområdet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
da: nedre grænse for plotområdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
da: Indtast den nedre grænse for plotområdet. Udtryk såsom 2*pi er også tilladt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
da: øvre grænse for plotområdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
da: Indtast den øvre grænse for plotområdet. Udtryk såsom 2*pi er også tilladt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
da: Parametre

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
da: Afledte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
da: Vis første afledede

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
da: Hvis dette felt er markeret vil den første afledede også blive plottet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
da: Vis &første afledede

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
da: Første afledede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
da: Vis anden afledede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
da: Vis &anden afledede

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
da: Anden afledede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
da: Vis integral

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
da: Hvis dette felt er markeret vil den første afledede også blive plottet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
da: Et punkt på løsningskurven

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
da: Initial punkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
da: Indtast det initiale x-punkt, for eksempel 2 eller pi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
da: Indtast den initiale x-værdi eller udtryk for integralet, for eksempel 2 eller pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
da: indtast det initiale y-punkt, for eksempel 2 eller pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
da: Indtast den initiale y-værdi eller et udtryk for integralet, for eksempel 2 eller pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
da: Den maksimale trinstørrelse der bruges under numerisk beregning af løsningen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
da: Præcision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
da: Trin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
da: Indtast et udtryk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
da: Indtast et udtryk for funktionen.
    den uafhængige variabel er t.
    Eksempel: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
da: Indtast et udtryk for funktionen.
    Den uafhængige variabel er t.
    Eksempel: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
da: Plotområde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
da: Nedre grænse for plotområdet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
da: Øvre grænse for plotområdet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
da: Indtast en ligning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
da: Angiv et udtryk for funktionen. 
    Eksempel: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
da: Plotområde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
da: Navn på funktionen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
da: Indtast navnet på funktionen.
    Navnet på en funktion skal være entydigt. Hvis du lader denne linje være tom vil KmPlot sætte et standardnavn. Du kan ændre det senere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
da: Angiv et udtryk for funktionen. 
    Eksempel: x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
da: Angiv et udtryk for funktionen. 
    Eksempel: f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
da: Indledningsvise betingelser

en: Search between:
da: Søg mellem:

en: Calculate the area between:
da: Beregn arealet mellem:

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
da: Minimum er ved x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
da: Maksimum er ved x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
da: Arealet er %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
da: Funktionsværktøjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
da: Tilføj...

en: Check this to have the constant exported when saving.
da: Markér dette for at få konstanten eksporteret under gemning.

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
da: Markér dette for at gøre konstanten permanent tilgængelig mellem instanser af KmPlot.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
da: (Dobbeltklik på gradienten for at tilføje et stop)

en: Remove stop
da: Fjern stop

en: Could not find KmPlot's part.
da: Kunne ikke finde KmPlot's part.

en: Open
da: Åbn

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
da: Aksernes linjebredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
da: Indtast bredden for akselinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
da: Markeret hvis påskrifter er synlige

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
da: Markér dette felt hvis påskrifterne ved enhederne skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
da: Markeret hvis akser skal vises

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
da: Markér dette felt hvis akserne skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
da: Markeret hvis pile er synlige

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
da: Markér dette felt hvis akserne skal have pile.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
da: Gitterlinjebredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
da: Indtast bredden af gitterlinjerne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
da: Gitterstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
da: Vælg en passende gitterstil.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
da: Enhedslængde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
da: Indtast længden af enhedslinjerne

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
da: Enhedsbredde

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
da: Indtast bredden af enhedslinjerne

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
da: Venstre grænse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
da: Indtast den venstre grænse for plotområdet.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
da: Højre grænse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
da: Indtast den højre grænse for plotområdet.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
da: Nedre grænse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
da: Indtast den nedre grænse for plotområdet.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
da: Øvre grænse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
da: Indtast den øvre grænse for plotområdet.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
da: Påskrift til vandret akse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
da: Påskrift til vandret akse.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
da: Påskrift til lodret akse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
da: Påskrift til lodret akse.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
da: Om der skal bruges automatisk eller brugerdefineret skalering.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
da: Vælg om der skal bruges automatisk eller brugerdefineret skalering.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
da: Bredde af enhed fra mærke til mærke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
da: Indtast bredden af en enhed fra mærke til mærke.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
da: Højde af enhed fra mærke til mærke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
da: Indtast højden af en enhed fra mærke til mærke.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
da: Skrifttype for aksepåskrifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
da: Vælg skrifttype for aksepåskrifterne.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
da: Skrifttype for den skrevne overskriftstabel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
da: Vælg en skrifttype til den tabel der skrives øverst på siden.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
da: Skrifttype for diagrampåskrifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
da: Vælg en skrifttype til diagrampåskrifterne.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
da: Aksernes linjefarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
da: Indtast farven for akselinjen.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
da: Gitterfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
da: Vælg en farve for gitterlinjerne.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
da: Farve for funktion 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
da: Vælg en farve for funktion 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
da: Farve for funktion 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
da: Vælg en farve for funktion 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
da: Farve for funktion 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
da: Vælg en farve for funktion 3.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
da: Farve for funktion 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
da: Vælg en farve for funktion 4.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
da: Farve for funktion 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
da: Vælg en farve for funktion 5.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
da: Farve for funktion 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
da: Vælg en farve for funktion 6.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
da: Farve for funktion 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
da: Vælg en farve for funktion 7.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
da: Farve for funktion 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
da: Vælg en farve for funktion 8.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
da: Farve for funktion 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
da: Vælg en farve for funktion 9.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
da: Farve for funktion 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
da: Vælg en farve for funktion 10.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
da: Radianer i stedet for grader

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
da: Markér dette felt hvis du ønsker at bruger radianer

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
da: Baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
da: Baggrundsfarven for grafen

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
da: Forstørrelsesskridt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
da: Værdien som forstørrelsesværktøjet skal bruge

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
da: Formindskelsesskridt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
da: Værdien som formindskelsesværktøjet skal bruge

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
da: Ekstra detaljering ved sporing

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
da: Om der skal vises ekstra detaljer såsom tangens og normalen når et plot spores.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: The file had an unknown version number
da: Filen havde et ukendt versionsnummer

en: The file does not exist.
da: Filen eksisterer ikke.

en: An error appeared when opening this file (%1)
da: En fejl opstod under åbning af denne fil (%1)

en: %1 could not be opened
da: %1 kunne ikke åbnes

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
da: %1 kunne ikke indlæses (%2 ved linje %3, kolonne %4)

en: automatic
da: automatisk

en: The function %1 could not be loaded
da: Funktionen %1 kunne ikke indlæses

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
da: Linje %1 er ikke en gyldig parameterværdi og vil derfor ikke blive inkluderet. Ønsker du at fortsætte?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
da: Vil du gerne informeres om andre linjer der ikke kan læses?

en: Get Informed
da: Hent information

en: Ignore Information
da: Ignorér information

en: An error appeared when opening this file
da: En fejl viste sig da ved at åbne denne fil

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
da: En fil ved navn "%1" eksisterer allerede. Er du sikker på du ønsker at fortsætte og overskrive denne fil?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: An error appeared when saving this file
da: En fejl viste sig da ved at gemme denne fil

en: Print header table
da: Udskriv overskriftstabel

en: Transparent background
da: Gennemsigtig baggrund

en: Pixels (1/72nd in)
da: Pixel (1/72. tom.)

en: Inches (in)
da: Tommer (tom.)

en: Centimeters (cm)
da: Centimeter (cm)

en: Millimeters (mm)
da: Millimeter (mm)

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Width is invalid
da: Bredden er ugyldig

en: Height is invalid
da: Højden er ugyldig

en: Slider %1
da: Skyder %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
da: Flyt skyder for at ændre parameteren for funktionsplottet forbundet med denne skyder.

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Various improvements
da: Forskellige forbedringer

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
da: Portering til Qt4, UI-forbedringer, funktioner

en: svg icon
da: svg ikon

en: command line options, MIME type
da: kommandolinjeflag, MIME-type

en: Initial functions to plot
da: Indledningsvise funktioner der skal plottes

en: URLs to open
da: URL'er der skal åbnes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Diagram Appearance
da: Diagramudseende

en: Colors
da: Farver

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Configure KmPlot...
da: Indstil KmPlot...

en: E&xport...
da: &Eksportér...

en: &Coordinate System...
da: &Koordinatsystem...

en: &Constants...
da: &Konstanter...

en: Zoom &In
da: &Forstør

en: Zoom &Out
da: For&mindsk

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
da: &Tilpas kontrol til de trigonometriske funktioner

en: Reset View
da: Nulstil visning

en: Show Sliders
da: Vis skydere

en: Calculator
da: Regnemaskine

en: Plot &Area...
da: Plot&areal...

en: Find Ma&ximum...
da: Find maksimumpunktet...

en: Find Mi&nimum...
da: Find mi&nimumpunktet...

en: Cartesian Plot
da: Kartesiansk plot

en: Parametric Plot
da: Parametrisk plot

en: Polar Plot
da: Polært plot

en: Implicit Plot
da: Implicit plot

en: Differential Plot
da: Differentialt plot

en: &Hide
da: S&kjul

en: &Remove
da: &Fjern

en: Animate Plot...
da: Animér plot...

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
da: Plottet er blevet ændret.
    Ønsker du at gemme det?

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
da: Denne fil er gemt i et gammelt filformat. Hvis du gemmer den, kan du ikke åbne filen med ældre udgaver af KmPlot. Vil du fortsætte?

en: Save New Format
da: Gem nyt format

en: Save As
da: Gem som

en: The file could not be saved
da: Filen kunne ikke gemmes

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
da: Beklager, noget gik galt under gemning til billedet "%1"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
da: Funktionen skal have en yderligere variabel som et parameter, f.eks. ville f(x,k) have k som dens parameter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> Den nuværende funktion har ikke et parameter, og kan således ikke animeres.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
da: Slutværdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
da: Begyndelsesværdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
da: Nuværende værdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
da: Hastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
da: Hurtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
da: Langsom

en: Slider No. %1
da: Skyder nr. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
da: Skyder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
da: Liste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
da: Redigér liste af parametre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
da: Klik her for at åbne en list af parameterværdier. Her kan du tilføje, fjerne og ændre dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
da: Redigér liste...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
da: Vælg en skyder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
da: Vælg en af skyderne for at ændre parameterværdien dynamisk. Værdierne varierer fra 0 (venstre) til 100 (højre).

en: Remove all
da: Fjern alt

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
da: Følgende funktioner %2 afhænger af funktionen %1. Disse skal også fjernes.

en: Syntax error
da: Syntaksfejl

en: Missing parenthesis
da: Manglende parentes

en: Stack overflow
da: Stak-overflow

en: Name of function is not free
da: Navnet på funktionen er ikke frit

en: recursive function not allowed
da: rekursiv funktion ikke tilladt

en: Empty function
da: Tom funktion

en: Function could not be found
da: Funktionen kunne ikke findes

en: The differential equation must be at least first-order
da: Differential-ligningen skal mindst være første-orden

en: Too many plus-minus symbols
da: For mange plus-minus-symboler

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
da: Ugyldigt plus-minus-symbol (udtrykket skal være konstant)

en: The function has too many arguments
da: Funktionen har for mange argumenter

en: The function does not have the correct number of arguments
da: Funktionen har ikke det korrekte antal argumenter

en: Dash
da: Streg

en: Dot
da: Prik

en: Dash Dot
da: Streg prik

en: Dash Dot Dot
da: Streg prik prik

en: Advanced...
da: Avanceret...

en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
da: Plotstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
da: Vis plotnavnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
da: Vis ekstrema (minimum-/maksimumpunkter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
da: Vis tangensfeltet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
da: Brug en gradient til parametre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
da: Linjestil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
da: Linjebredde:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
da: Parameter-editor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
da: slet den valgte konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
da: Flyt op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
da: Flyt ned

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
da: Importér værdier fra en tekstfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
da: Importér værdier fra en tekstfil. Hver linje i filen tolkes som en værdi eller et udtryk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
da: &Importér...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
da: Eksportér værdier til en tekstfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
da: Eksportér værdier til en tekstfil. Hver værdi på parameterlisten vil blive skrevet som en linje i filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
da: &Eksportér...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
da: &Koordinater

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
da: Farve for plotområdet bagved gitteret.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
da: Klik på denne knap for at vælge farven på baggrunden. Dette valg har ingen virkning på udskrift og eksport.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
da: &Akser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
da: &Gitter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
da: Angiv aksernes farver. Ændringen vil komme frem så snart du trykker på OK-knappen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
da: Angiv gitterets farve. Ændringen vil komme til syne så snart du trykker på O.k.-knappen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
da: Standard&funktionsfarver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 2. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 5. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 1. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
da: Funktion &1:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 3. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
da: Funktion &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
da: Funktion &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
da: Funktion &4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 4. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
da: Funktion &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
da: Funktion &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
da: Funktion &8:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 9. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
da: Funktion &6:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 7. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 8. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 6. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
da: Funktion &9:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
da: Standardfarven for funktion nummer 10. Bemærk venligst at denne farveindstilling kun påvirker tomme funktioner, så hvis du har defineret en funktion som nummer 1 og du ændrer farven her for det nummer, så vil indstillingen blive vist næste gang du definerer en ny funktion som nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
da: Funktion 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
da: Intet gitter vil blive plottet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
da: En linje for hver enhed.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
da: Kun små krydser i plot-området.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
da: Krydser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
da: Cirkler omkring startpunktet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
da: Polært

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
da: Aksepåskrifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
da: Påskrift til vandret akse.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
da: Påskrift på lodret akse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
da: Aksebredder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
da: Linje&bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
da: Enhedsbredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
da: Enhedslængde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
da: Markér dette hvis påskrifterne ved enhederne skal vises.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
da: Vis påskrifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
da: Markér dette hvis alle akser skal vises.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
da: Vis akser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
da: Markér dette hvis akserne skal have pile ved enderne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
da: Vis pile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
da: Aksepåskrifter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
da: Diagrampåskrifter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
da: Overskriftstabel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
da: Vinkeltilstand

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
da: Trigonometriske funktioner bruger radian-tilstand til vinkler.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
da: Markér denne knap for at bruge radian-tilstand til at måle vinkler. Dette er kun vigtigt for trigonometriske funktioner.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
da: Trigonometriske funktioner bruger grad-tilstand til vinkler.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
da: Markér denne knap for at bruge grad-tilstand til at måle vinkler. Dette er kun vigtigt for trigonometriske funktioner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
da: &Grad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
da: Værdien som zoom-værktøjet skal bruge.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
da: Værdien som zoom-forstørrelsesværktøjet skal bruge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
da: Tegn tangens og normal under sporing

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
da: Skyder

en: Plotting Range
da: Plotområde

en: Axes Division
da: Akseopdeling

en: x-Axis:
da: x-Akse:

en: y-Axis:
da: y-Akse:

en: Functions:
da: Funktioner:

en: Error in extension.
da: Fejl i endelsen.
