kmplot - en to el translation catalogue (422 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
el: Αrιθμομηχανή

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
el: Επεξεργαστής σταθερών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
el: Η τιμή πρέπει να είναι ένας αριθμός (π.χ. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
el: (μη έγκυρο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
el: Τιμή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
el: Σταθερά:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
el: Εισάγετε μια έκφραση που υπολογίζεται σε αριθμό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
el: Προσθήκη μιας νέας σταθεράς

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να προσθέσετε μία νέα σταθερά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
el: &Νέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
el: Σταθερά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
el: Τιμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
el: Έγγραφο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
el: Καθολική

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
el: Διαγραφή της επιλεγμένης σταθεράς

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
el: Κάντε κλικ εδώ για να διαγράψετε την επιλεγμένη σταθερά. Μπορεί να διαγραφεί μόνο αν δε χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή από κάποιο σχέδιο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Coordinate System
el: Σύστημα συντεταγμένων

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
el: Σύστημα συντεταγμένων

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
el: Η ελάχιστη τιμή του εύρους πρέπει να είναι μικρότερη από τη μέγιστη τιμή του εύρους

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
el: Εύρος οριζόντιου άξονα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
el: Μέγ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
el: Προσαρμοσμένα όρια εύρους του σχεδίου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
el: Εισάγετε μία έγκυρη έκφραση, για παράδειγμα 2*pi ή e/2.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_4) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx
en: Min:
el: Ελάχ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
el: Εύρος κάθετου άξονα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
el: Διάστιχο καννάβου στον οριζόντιο άξονα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
el: Το αυτόματο διάστιχο καννάβου είναι ανεξάρτητο της εστίασης: θα υπάρχει ένας σταθερός αριθμός σημείων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
el: Αυτόματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
el: Προσαρμοσμένο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
el: Διάστιχο καννάβου στον κάθετο άξονα

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
el: Επεξεργαστής εξισώσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
el: Έκφραση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
el: Επεξεργασία σταθερών...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
el: Εισαγωγή σταθεράς...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
el: Εισαγωγή συνάρτησης...

en: Functions
el: Συναρτήσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
el: διαγραφή της επιλεγμένης συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
el: Κάντε κλικ εδώ για να διαγράψετε την επιλεγμένη συνάρτηση από τη λίστα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
el: Δημιουργία

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
el: Συνάρτηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
el: Προσαρμοσμένο εύρος σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
el: Προσαρμόστε το μέγιστο εύρος σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
el: Επιλέξτε αυτό το κουμπί και εισάγετε τα όρια του εύρους  της σχεδίασης παρακάτω.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
el: Προσαρμόστε το ελάχιστο εύρος σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
el: κατώτερο όριο του εύρους σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
el: Εισάγετε το κατώτερο όριο του εύρους σχεδίασης. Εκφράσεις όπως 2*pi επίσης επιτρέπονται.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
el: ανώτερο όριο του εύρους σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
el: Εισάγετε το ανώτερο όριο του εύρους σχεδίασης. Εκφράσεις όπως 2*pi επίσης επιτρέπονται.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
el: Παράμετροι

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
el: Παράγωγοι

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
el: Εμφάνιση πρώτης παραγώγου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
el: Αν αυτό το πλαίσιο είναι ενεργοποιημένο, θα σχεδιαστεί επίσης η πρώτη παράγωγος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
el: Εμφάνιση &1ης παραγώγου

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
el: 1η παράγωγος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
el: Εμφάνιση δεύτερης παραγώγου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
el: Εμφάνιση &2ης παραγώγου

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
el: 2η παράγωγος

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
el: Ολοκλήρωμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
el: Εμφάνιση ολοκληρώματος

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
el: Αν αυτό το πλαίσιο είναι ενεργοποιημένο, θα σχεδιαστεί και το ολοκλήρωμα επίσης.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
el: Ένα σημείο πάνω στην καμπύλη της λύσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
el: Αρχικό σημείο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
el: Εισάγετε το αρχικό σημείο x, για παράδειγμα 2 ή pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
el: Εισάγετε την αρχική τιμή x ή έκφραση για το ολοκλήρωμα, για παράδειγμα 2 ή pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
el: εισάγετε το αρχικό σημείο y, πχ 2 ή pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
el: Εισάγετε την αρχική τιμή y ή έκφραση για το ολοκλήρωμα, για παράδειγμα 2 ή pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
el: Το μέγιστο μέγεθος βήματος για τον αριθμητικό υπολογισμό της λύσης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
el: Ακρίβεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
el: Βήμα:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
el: Ορισμός

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
el: Εισάγετε μία έκφραση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
el: Εισάγετε μία έκφραση για τη συνάρτηση.
    Η μεταβλητή της θα είναι η t.
    Για παράδειγμα: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
el: Εισάγετε μία έκφραση για τη συνάρτηση.
    Η μεταβλητή της είναι η t.
    Για παράδειγμα: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
el: Εύρος σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
el: Κάτω όριο του εύρους σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
el: Άνω όριο του εύρους σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
el: Εισάγετε μια εξίσωση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
el: Εισάγετε μία έκφραση για τη συνάρτηση.
    Για παράδειγμα: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
el: Εύρος σχεδίασης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
el: Όνομα της συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
el: Εισάγετε το όνομα της συνάρτησης.
    Το όνομα μιας συνάρτησης πρέπει να είναι μοναδικό. Αν αφήσετε αυτήν τη γραμμή κενή το KmPlot θα ορίσει ένα προκαθορισμένο όνομα το οποίο μπορείτε να το τροποποιήσετε αργότερα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
el: Εισάγετε μία έκφραση για τη συνάρτηση.
    Για παράδειγμα:  x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
el: Εισάγετε μία έκφραση για τη συνάρτηση.
    Για παράδειγμα: f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
el: Αρχικές συνθήκες

en: Search between:
el: Αναζήτηση μεταξύ:

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
el: Εύρεση του ελάχιστου σημείου

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
el: Εύρεση του μέγιστου σημείου

en: Calculate the area between:
el: Υπολογισμός του ενδιάμεσου εμβαδού:

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
el: Εμβαδόν κάτω από το γράφημα

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
el: Το ελάχιστο είναι στο x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
el: Το μέγιστο είναι στο x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
el: Το εμβαδόν είναι %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
el: Εργαλεία συνάρτησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
el: Προσθήκη...

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
el: Επεξεργαστής σταθερών

en: Check this to have the constant exported when saving.
el: Ενεργοποιήστε αυτό για την εξαγωγή της σταθεράς κατά την αποθήκευση.

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να έχετε διαθέσιμη τη σταθερά μεταξύ όλων των συνεδριών του KmPlot.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
el: (Διπλό κλικ στην κλίση για την προσθήκη μιας στάσης)

en: Remove stop
el: Αφαίρεση στάσης

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
el: Επιλέξτε μια κλίση

en: Could not find KmPlot's part.
el: Αδύνατη η εύρεση του κομματιού του KmPlot.

en: KmPlot Files (*.fkt);;All Files (*)
el: Αρχεία KmPlot (*.fkt);;Όλα τα αρχεία (*)

en: Open
el: Άνοιγμα

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
el: Πλάτος γραμμής αξόνων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
el: Εισάγετε το πλάτος της γραμμής των αξόνων.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
el: Ενεργοποιημένο αν οι ετικέτες είναι ορατές

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο αν επιθυμείτε την εμφάνιση ετικετών στα σημεία διαβαθμίσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
el: Ενεργοποιημένο αν οι άξονες είναι φανεροί

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο αν οι άξονες θα πρέπει να φαίνονται.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
el: Ενεργοποιημένο αν τα βέλη θα πρέπει να φαίνονται

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
el: Ενεργοποιήστε αυτό το πλαίσιο αν οι άξονες θα πρέπει να έχουν βέλη.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
el: Πλάτος γραμμής καννάβου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
el: Εισάγετε το πλάτος των γραμμών καννάβου.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
el: Στυλ καννάβου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
el: Επιλέξτε ένα κατάλληλο στυλ καννάβου.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
el: Μήκος διαβάθμισης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
el: Εισάγετε το μήκος των γραμμών των διαβαθμίσεων

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
el: Πλάτος διαβάθμισης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
el: Εισάγετε το πλάτος των γραμμών διαβαθμίσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
el: Αριστερό όριο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
el: Εισάγετε το αριστερό όριο της περιοχής σχεδίασης.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
el: Δεξιό όριο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
el: Εισάγετε το δεξιό όριο της περιοχής σχεδίασης.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
el: Άνω όριο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
el: Εισάγετε το κατώτερο όριο της περιοχής σχεδίασης.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
el: Ανώτερο όριο

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
el: Εισάγετε το ανώτερο όριο της περιοχής σχεδίασης.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
el: Ετικέτα στον οριζόντιο άξονα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
el: Ετικέτα στον οριζόντιο άξονα.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
el: Ετικέτα στον κάθετο άξονα

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
el: Ετικέτα στον κάθετο άξονα.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
el: Αν θα γίνεται χρήση αυτόματης ή προσαρμοσμένης κλιμάκωσης.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
el: Επιλέξτε αν θα γίνει χρήση αυτόματης ή προσαρμοσμένης κλιμάκωσης.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
el: Πλάτος μίας μονάδας από διαβάθμιση σε διαβάθμιση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
el: Εισάγετε το μήκος μίας μονάδας από διαβάθμιση σε διαβάθμιση.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
el: Ύψος μίας μονάδας από διαβάθμιση σε διαβάθμιση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
el: Εισάγετε το ύψος μίας μονάδας από διαβάθμιση σε διαβάθμιση.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
el: Γραμματοσειρά ετικετών των αξόνων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
el: Επιλέξτε μία γραμματοσειρά για τις ετικέτες των αξόνων.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
el: Γραμματοσειρά του εκτυπωμένου πίνακα κεφαλίδων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
el: Επιλέξτε μια γραμματοσειρά για τον πίνακα που θα εκτυπωθεί στο πάνω μέρος της σελίδας.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
el: Γραμματοσειρά των ετικετών διαγράμματος

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
el: Επιλέξτε μία γραμματοσειρά για τις ετικέτες διαγράμματος.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
el: Χρώμα της γραμμής των αξόνων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
el: Εισάγετε το χρώμα της γραμμής των αξόνων.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
el: Χρώμα καννάβου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τις γραμμές του καννάβου.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
el: Χρώμα της συνάρτησης 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
el: Χρώμα της συνάρτησης 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
el: Χρώμα της συνάρτησης 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 3.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
el: Χρώμα της συνάρτησης 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 4.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
el: Χρώμα της συνάρτησης 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 5.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
el: Χρώμα της συνάρτησης 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 6.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
el: Χρώμα της συνάρτησης 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 7.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
el: Χρώμα της συνάρτησης 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 8.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
el: Χρώμα της συνάρτησης 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 9.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
el: Χρώμα της συνάρτησης 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τη συνάρτηση 10.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
el: Ακτίνια αντί για μοίρες

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ακτίνια

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
el: Χρώμα φόντου

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
el: Το χρώμα φόντου του γραφήματος

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
el: Βήματα μεγέθυνσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
el: Η τιμή που θα χρησιμοποιηθεί στο εργαλείο απομάκρυνσης

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
el: Βήμα απομάκρυνσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
el: Η τιμή που θα χρησιμοποιηθεί στο εργαλείο απομάκρυνσης

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
el: Επιπλέον λεπτομέρεια κατά την ανίχνευση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
el: Αν θα εμφανίζεται επιπλέον λεπτομέρεια όπως η εφαπτομένη και το κατακόρυφο διάνυσμα κατά την ανίχνευση του σχεδίου.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: The file had an unknown version number
el: Το αρχείο είχε ένα άγνωστο αριθμό έκδοσης

en: The file does not exist.
el: Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: An error appeared when opening this file (%1)
el: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου (%1)

en: %1 could not be opened
el: Αδύνατο το άνοιγμα του %1

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
el: Αδυναμία φόρτωσης του %1 (%2 στη γραμμή %3, στήλη %4)

en: automatic
el: αυτόματο

en: The function %1 could not be loaded
el: Αδύνατη η φόρτωση της συνάρτησης %1

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
el: Επεξεργαστής παραμέτρων

en: Open Parameter File
el: Άνοιγμα αρχείου παραμέτρων

en: Plain Text File (*.txt)
el: Αρχείο απλού κειμένου (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
el: Προέκυψε ένα σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου: %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
el: Η γραμμή %1 δεν είναι μία έγκυρη τιμή παραμέτρου και για αυτό το λόγο δε θα συμπεριληφθεί. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
el: Θα θέλατε να ενημερωθείτε σχετικά με άλλες γραμμές που δεν μπορούν να διαβαστούν;

en: Get Informed
el: Ενημερωθείτε

en: Ignore Information
el: Αγνοήστε την πληροφορία

en: An error appeared when opening this file
el: Προέκυψε σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
el: Ένα αρχείο με το όνομα "%1" υπάρχει ήδη. Θέλετε σίγουρα να συνεχίσετε επικαλύπτοντας αυτό το αρχείο;

en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

en: An error appeared when saving this file
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την αποθήκευση αυτού του αρχείου

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
el: Επιλογές KmPlot

en: Print header table
el: Εκτύπωση πίνακα επικεφαλίδων

en: Transparent background
el: Ημιδιαφανές φόντο

en: Pixels (1/72nd in)
el: Εικονοστοιχεία (1/72 in)

en: Inches (in)
el: Ίντσες (in)

en: Centimeters (cm)
el: Εκατοστά (cm)

en: Millimeters (mm)
el: Χιλιοστά (mm)

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: Width is invalid
el: Το πλάτος δεν είναι έγκυρο

en: Height is invalid
el: Το ύψος δεν είναι έγκυρο

en: Slider %1
el: Κύλιση %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
el: Μετακινήστε την κύλιση για να αλλάξετε την παράμετρο του σχεδίου της συνάρτησης η οποία συνδέεται με αυτό το δείκτη.

[ctx: @title:window]
en: Sliders
el: Κυλίσεις

en: Mathematical function plotter by KDE
el: Σχεδιαστής μαθηματικών συναρτήσεων από το KDE

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: GUI
el: Γραφικό περιβάλλον

en: Various improvements
el: Διάφορες βελτιώσεις

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
el: Μεταφορά στο Qt 4, Βελτιώσεις UI, διάφορα χαρακτηριστικά

en: svg icon
el: εικονίδιο svg

en: command line options, MIME type
el: επιλογές γραμμής εντολών, τύπος MIME

en: Initial functions to plot
el: Αρχικές συναρτήσεις προς σχεδίαση

en: argument
el: όρισμα

en: URLs to open
el: URL δεσμοί προς άνοιγμα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
el: Γενικά

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
el: Διάγραμμα

en: Diagram Appearance
el: Εμφάνιση διαγράμματος

en: Colors
el: Χρώματα

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Configure KmPlot...
el: Διαμόρφωση του KmPlot...

en: E&xport...
el: Ε&ξαγωγή...

en: &Coordinate System...
el: &Σύστημα συντεταγμένων...

en: &Constants...
el: &Σταθερές...

en: Zoom &In
el: &Μεγέθυνση

en: Zoom &Out
el: &Απομάκρυνση

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
el: &Γέμισμα γραφικού συστατικού στις τριγωνομετρικές συναρτήσεις

en: Reset View
el: Επαναφορά προβολής

en: Show Sliders
el: Εμφάνιση κυλίσεων

en: Calculator
el: Αrιθμομηχανή

en: Plot &Area...
el: &Περιοχή σχεδίασης...

en: Find Ma&ximum...
el: Εύρεση &μέγιστου...

en: Find Mi&nimum...
el: Εύρεση ε&λάχιστου...

[ctx: @action:inmenu Help]
en: Predefined &Math Functions
el: Προκαθορισμένες &μαθηματικές συναρτήσεις

en: Cartesian Plot
el: Καρτεσιανό σχέδιο

en: Parametric Plot
el: Παραμετρικό σχέδιο

en: Polar Plot
el: Πολικό σχέδιο

en: Implicit Plot
el: Πεπλεγμένο σχέδιο

en: Differential Plot
el: Διαφορικό σχέδιο

en: &Hide
el: Α&πόκρυψη

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: Animate Plot...
el: Κίνηση σχεδίου...

en: Copy (x, y)
el: Αντιγραφή (x, y)

en: Copy Root Value
el: Αντιγραφή τιμής ρίζας

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
el: Το σχέδιο έχει τροποποιηθεί.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή του;

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
el: Αυτό το αρχείο έχει αποθηκευτεί με παλαιότερη έκδοση αρχείου. Αν το αποθηκεύσετε δε θα μπορείτε να ανοίξετε το αρχείο με παλαιότερες εκδόσεις του Kmplot. Επιθυμείτε σίγουρα τη συνέχεια;

en: Save New Format
el: Αποθήκευση νέου τύπου

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: The file could not be saved
el: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
el: Κλιμακούμενα διανυσματικά γραφικά (*.svg)

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
el: Εξαγωγή ως εικόνα

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
el: Δυστυχώς, κάτι δε λειτούργησε σωστά κατά την αποθήκευση της εικόνας "%1"

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
el: Εκτύπωση σχεδίου

en: Print Settings
el: Ρυθμίσεις εκτύπωσης

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
el: Ρυθμίσεις εκτύπωσης

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
el: Κίνηση παραμέτρου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
el: Η συνάρτηση αυτή θα έπρεπε να έχει μια επιπλέον μεταβλητή ως παράμετρο, π.χ. η f(x,k) θα έχει την k ως παράμετρό της

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Προειδοποίηση:</span> Η τρέχουσα συνάρτηση δεν έχει μια παράμετρο και γι' αυτό δεν μπορεί να δημιουργηθεί κίνηση.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
el: Τελική τιμή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
el: Αρχική τιμή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
el: Τρέχουσα τιμή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
el: Ταχύτητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
el: Γρήγορη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
el: Αργή

en: Slider No. %1
el: Κύλιση με αριθμ. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
el: Κύλιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
el: Λίστα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
el: Επεξεργαστείτε τη λίστα των παραμέτρων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
el: Κάντε κλικ εδώ για να ανοίξετε μία λίστα τιμών από παραμέτρους. Εδώ μπορείτε να προσθέσετε, να διαγράψετε και να αλλάξετε αυτές τις τιμές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
el: Επεξεργασία λίστας...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
el: Επιλέξτε μια κύλιση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
el: Επιλέξτε μια από τις κυλίσεις για να αλλάξετε την τιμή της παραμέτρου δυναμικά. Οι τιμές κυμαίνονται από 0 (αριστερά) μέχρι 100 (δεξιά).

en: Remove all
el: Αφαίρεση όλων

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
el: Η συνάρτηση %1 είναι εξαρτώμενη από τις παρακάτω συναρτήσεις: %2. Θα πρέπει να γίνει αφαίρεση και αυτών.

en: Syntax error
el: Σφάλμα σύνταξης

en: Missing parenthesis
el: Λείπει παρένθεση

en: Stack overflow
el: Υπερχείλιση στοίβας

en: Name of function is not free
el: Το όνομα της συνάρτησης δεν είναι ελεύθερο

en: recursive function not allowed
el: δεν επιτρέπεται αναδρομική συνάρτηση

en: Empty function
el: Άδεια συνάρτηση

en: Function could not be found
el: Αδύνατη η εύρεση της συνάρτησης

en: The differential equation must be at least first-order
el: Η διαφορική εξίσωση πρέπει να είναι τουλάχιστον πρώτου βαθμού

en: Too many plus-minus symbols
el: Υπερβολικά σύμβολα συν/πλην

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
el: Μη έγκυρο σύμβολο συν/πλην (η έκφραση πρέπει να είναι σταθερή)

en: The function has too many arguments
el: Η συνάρτηση έχει πάρα πολλά ορίσματα

en: The function does not have the correct number of arguments
el: Η συνάρτηση δεν έχει τον σωστό αριθμό ορισμάτων

en: Solid
el: Συμπαγές

en: Dash
el: Παύλες

en: Dot
el: Κουκκίδες

en: Dash Dot
el: Παύλα κουκκίδα

en: Dash Dot Dot
el: Παύλα κουκκίδα κουκκίδα

en: Advanced...
el: Για προχωρημένους...

en: Color:
el: Χρώμα:

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
el: Εμφάνιση σχεδίου

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
el: Στυλ σχεδίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
el: Εμφάνιση του ονόματος σχεδίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
el: Εμφάνιση ακρότατων (ελάχιστα/μέγιστα σημεία)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
el: Εμφάνιση πεδίου εφαπτομένης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
el: Χρήση κλίσης για παραμέτρους:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
el: Στυλ γραμμής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
el: Πλάτος γραμμής:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, lineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_AxesLineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_GridLineWidth) i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_TicWidth) i18n: ectx: pr
en:  mm
el:  χιλ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
el: Επεξεργαστής παραμέτρων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
el: διαγραφή της επιλεγμένης σταθεράς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
el: Εισαγωγή τιμών από ένα αρχείο κειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
el: Εισαγωγή τιμών από ένα αρχείο απλού κειμένου. Κάθε γραμμή στο αρχείο επεξεργάζεται ως τιμή ή έκφραση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
el: &Εισαγωγή...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
el: Εξαγωγή τιμών σε αρχείο κειμένου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
el: Εξαγωγή των τιμών σε ένα αρχείο κειμένου. Κάθε τιμή στη λίστα παραμέτρων θα γραφεί σε μία γραμμή μέσα στο στο αρχείο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
el: Ε&ξαγωγή...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
el: &Συντεταγμένες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
el: Το χρώμα της περιοχής σχεδίασης πίσω από από τον κάνναβο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε το χρώμα για το φόντο. Αυτή η επιλογή δεν έχει καμία επίδραση στην εκτύπωση και στην εξαγωγή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
el: &Άξονες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
el: &Κάνναβος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Select color for the axes.
el: Επιλέξτε χρώμα για τους άξονες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
el: Καθορίστε το χρώμα των αξόνων. Η αλλαγή θα γίνει μόλις πατήσετε το κουμπί Εντάξει.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Select color for the grid.
el: επιλέξτε χρώμα για τον κάνναβο.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
el: Καθορίστε το χρώμα του καννάβου. Η αλλαγή θα γίνει μόλις πατήσετε το κουμπί Εντάξει.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
el: &Προκαθορισμένα χρώματα συναρτήσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 2.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 2. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 5.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 5. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 1. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
el: Συνάρτηση &1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 3. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
el: Συνάρτηση &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
el: Συνάρτηση &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
el: Συνάρτηση &4:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 4.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 4. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
el: Συνάρτηση &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
el: Συνάρτηση &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
el: Συνάρτηση &8:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 9.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 9. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
el: Συνάρτηση &6:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 7.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 7. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 8. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 6.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 6. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
el: Συνάρτηση &9:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα της συνάρτησης με αριθμό 10.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
el: Το προκαθορισμένο χρώμα για τη συνάρτηση με αριθμό 10. Παρακαλώ σημειώστε ότι η ρύθμιση του χρώματος επηρεάζει μόνο τις κενές συναρτήσεις, έτσι αν έχετε ορίσει μία συνάρτηση στον αριθμό 1 και αλλάξετε το χρώμα για αυτό τον αριθμό εδώ, η ρύθμιση θα εμφανιστεί την επόμενη φορά που θα ορίσετε μία νέα συνάρτηση στον αριθμό 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
el: Συνάρτηση 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
el: Δε θα σχεδιαστεί κάνναβος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
el: Μία γραμμή για κάθε διαβάθμιση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
el: Γραμμές

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
el: Μόνο μικροί σταυροί στην περιοχή σχεδίασης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
el: Σταυροί

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
el: Κύκλοι γύρω από την περιοχή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
el: Πολικός

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
el: Ετικέτες αξόνων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
el: Ετικέτα στον οριζόντιο άξονα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
el: Ετικέτα οριζόντιου άξονα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
el: Ετικέτα στον κάθετο άξονα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
el: Ετικέτα κάθετου άξονα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
el: Πλάτη αξόνων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
el: Πλάτος &γραμμής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
el: Πλάτος διαβάθμισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
el: Μήκος διαβάθμισης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
el: Ορατές ετικέτες διαβαθμίσεων.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε την εμφάνιση διαβαθμίσεων στους άξονες.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
el: Εμφάνιση ετικετών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
el: Εμφανείς άξονες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν οι άξονες πρέπει να είναι φανεροί.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
el: Εμφάνιση αξόνων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
el: Εμφανή βέλη στα άκρα των αξόνων.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν οι άξονες πρέπει να έχουν βέλη στα άκρα τους.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
el: Εμφάνιση βελών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
el: Ετικέτες αξόνων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
el: Ετικέτες διαγράμματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
el: Πίνακας κεφαλίδων:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
el: Γωνίες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
el: Οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις χρησιμοποιούν ακτίνια για τις γωνίες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να χρησιμοποιήσετε ακτίνια για τη μέτρηση των γωνιών. Αυτό είναι σημαντικό μόνο για τις τριγωνομετρικές συναρτήσεις.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: &Radian
el: &Ακτίνια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
el: Οι τριγωνομετρικές συναρτήσεις χρησιμοποιούν βαθμούς για τις γωνίες.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να χρησιμοποιήσετε μοίρες για τη μέτρηση των γωνιών. Αυτό είναι σημαντικό μόνο για τις τριγωνομετρικές συναρτήσεις.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
el: &Βαθμοί

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
el: Εστίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
el: Μεγέθυνση κατά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
el: Σμίκρυνση κατά:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
el: Η τιμή που θα χρησιμοποιηθεί στο εργαλείο σμίκρυνσης.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
el: Η τιμή που θα χρησιμοποιηθεί στο εργαλείο μεγέθυνσης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
el: Σχεδίαση εφαπτομένης και κάθετου διανύσματος κατά την ανίχνευση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
el: Κύλιση

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
el: %1 έως %2

en: Plotting Range
el: Εύρος σχεδίασης

en: Axes Division
el: Διαίρεση αξόνων

en: x-Axis:
el: x-άξονας:

en: y-Axis:
el: y-άξονας:

en: Functions:
el: Συναρτήσεις:

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
el: ρίζα: x%1 =

en: Error in extension.
el: Σφάλμα στην προέκταση.
