kmplot - en to fi translation catalogue (420 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
fi: Laskin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
fi: Vakioiden muokkain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
fi: Arvon on oltava numero (esim. ”pi^2”)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
fi: (virheellinen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
fi: Arvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
fi: Vakio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
fi: Anna lauseke, jonka arvo on numero

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
fi: Lisää uusi vakio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
fi: Napsauta tätä painiketta lisätäksesi uuden vakion.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
fi: Vakio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
fi: Arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
fi: Yleinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
fi: Poista valittu vakio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
fi: Napsauta tästä poistaaksesi valittu vakio. Se voidaan poistaa, jos se ei ole tällä hetkellä käytössä kuvaajassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fi: &Poista

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Coordinate System
fi: Koordinaatisto

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
fi: Koordinaattijärjestelmä

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
fi: Pienimmän välin arvon pitää olla pienemmän kuin suurimman välin  arvo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
fi: Vaaka-akselin alue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
fi: Kuvaajan arvovälin omat rajat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
fi: Anna kelvollinen lauseke, esimerkiksi 2 tai e/2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
fi: Pystyakselin alue

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
fi: Ruudukon väli vaaka-akselilla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
fi: Automaattinen ruudukon väli on zoomauksesta riippumaton; merkkien määrä on vakio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
fi: Oma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
fi: Ruudukon väli pystyakselilla

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
fi: Yhtälömuokkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
fi: Lauseke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
fi: Muokkaa vakioita…

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
fi: Lisää vakio…

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
fi: Lisää funktio…

en: Functions
fi: Funktiot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
fi: Poista valittu funktio

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
fi: Napsauta tästä poistaaksesi valitun funktion luettelosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
fi: Luo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
fi: Funktio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
fi: Oma kuvausalue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
fi: Aseta oma kuvausalueen maksimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
fi: Napsauta tätä painiketta ja anna kuvaajan kuvausalueen rajat alla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
fi: Aseta oma kuvausalueen minimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
fi: kuvaajan alaraja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
fi: Anna kuvaajan välin alaraja. Myös lausekkeet kuten 2*pi ovat sallittuja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
fi: kuvaajan yläraja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
fi: Anna kuvaajan yläraja. Lausekkeet kuten 2*pi ovat sallittuja.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
fi: Parametrit

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
fi: Derivaatat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
fi: Näytä ensimmäinen derivaatta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
fi: Jos tämä on valittuna, kuvataan myös ensimmäinen derivaatta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
fi: Näytä &1. derivaatta

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
fi: 1. derivaatta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
fi: Näytä toinen derivaatta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
fi: Näytä &2. derivaatta

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
fi: 2. derivaatta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
fi: Integraali

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
fi: Näytä integraali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
fi: Jos tämä on valittuna, myös integraali kuvataan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
fi: Piste ratkaisukuvaajalla

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
fi: Alkupiste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
fi: Anna x-pisteen alkuarvo, esimerkiksi 2 tai pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
fi: Anna x-arvon alkuarvo tai lauseke integraalille, esimerkiksi 2 tai pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
fi: anna pisteen y alkuarvo, esim. 2 tai pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
fi: Anna y-pisteen alkuarvo tai lauseke integraalille, esimerkiksi 2 tai pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
fi: Suurin askelväli, jota käytetään ratkaisun laskemiseksi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
fi: Tarkkuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
fi: Askel:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
fi: Määritelmä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
fi: Anna lauseke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
fi: Anna funktion lausekkeet.
    Dummy-muuttuja on t.
    Esimerkki: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
fi: Anna funktion lausekkeet.
    Parametri on t.
    Esimerkki: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
fi: Piirtoalue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
fi: Kuvaajan alaraja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
fi: Kuvaajan yläraja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
fi: Anna lauseke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
fi: Anna funktion lauseke.
    Esimerkki: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
fi: Kuvaajan alue

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
fi: Funktion nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
fi: Anna funktion nimi.
    Funktion nimen tulee olla ainutlaatuinen. Jos jätät tämän rivin tyhjäksi,  KmPlot asettaa oletusnimen. Voit vaihtaa sen myöhemmin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
fi: Anna funktion lauseke.
    Esimerkki: x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
fi: Anna funktion lauseke.
    Esimerkki: f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
fi: Alkuehdot

en: Search between:
fi: Etsi välillä:

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
fi: Etsi minimipiste

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
fi: Etsi maksimipiste

en: Calculate the area between:
fi: Laske ala välillä:

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
fi: Ala kuvaajan alla

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
fi: Minimi kohdassa x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
fi: Maksimi kohdassa x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
fi: Ala on %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
fi: Funktiotyökalut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
fi: Lisää…

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
fi: Vakiomuokkain

en: Check this to have the constant exported when saving.
fi: Jos valittu, myös vakio tallennetaan

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
fi: Jos valittu, vakio on käytössä eri KmPlot-instanssien välillä.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
fi: Lisää säätöpiste kaksoisnapsauttamalla liukuväriä

en: Remove stop
fi: Poista säätöpiste

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
fi: Valitse liukuväri

en: Could not find KmPlot's part.
fi: Ei voitu löytää KmPlotin osaa.

en: KmPlot Files (*.fkt);;All Files (*)
fi: KmPlot-tiedostot (*.fkt);;Kaikki tiedostot (*)

en: Open
fi: Avaa

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
fi: Akseliviivan leveys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
fi: Anna akseliviivojen leveys.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
fi: Valittuna, jos nimilaput ovat näkyviä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
fi: Valitse tämä, jos asteikolla näytetään arvot

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
fi: Valitse tämä, jos akselit näytetään

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
fi: Valitse tämä, jos akseleiden tulisi olla näkyvissä

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
fi: Valitse tämä, jos nuolet ovat näkyviä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
fi: Valitse tämä, jos akseleissa tulisi olla nuolet.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
fi: Ruudukkorivin leveys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
fi: Anna asteikkoviivojen leveys.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
fi: Ruutujen tyyli

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
fi: Valitse sopiva ruudukkotyyli.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
fi: Askeleen pituus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
fi: Anna askelrivien leveys

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
fi: Viivan leveys

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
fi: Anna asteikkoviivojen leveys.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
fi: Vasen raja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
fi: Anna kuvaaja-alueen vasen raja.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
fi: Oikea raja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
fi: Anna kuvaaja-alueen oikea raja.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
fi: Alaraja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
fi: Anna kuvaaja-alueen alaraja

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
fi: Yläraja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
fi: Anna kuvaaja-alueen yläraja

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
fi: Vaaka-akselin selite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
fi: Vaaka-akselin selite.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
fi: Pystyakselin selite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
fi: Pystyakselin selite.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
fi: Käytetäänkö automaattista vai omaa skaalausta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
fi: Valitse, käytetäänkö automaattista vai omaa skaalausta.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
fi: Yksikön leveys askeleelta toiselle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
fi: Anna yksikön leveys askeleelta toiselle.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
fi: Anna yksikön korkeus askeleelta toiselle.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
fi: Anna yksikön korkeus askeleelta toiselle.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
fi: Akseleiden nimissä käytettävä fontti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
fi: Valitse fontti akseleiden nimilapuille.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
fi: Tulostettavan otsikkotaulun fontti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
fi: Valitse sivun ylälaitaan piirrettävän taulun fontti

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
fi: Fontti kuvaajassa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
fi: Valitse fontti kuvaajan tekstejä varten

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
fi: Akselisuorien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
fi: Anna akselisuorien väri.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
fi: Ruudukon väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
fi: Valitse ruudukon viivojen väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
fi: Funktion 1 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
fi: Valitse funktion 1 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
fi: Funktion 2 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
fi: Valitse funktion 2 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
fi: Funktion 3 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
fi: Valitse funktion 3 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
fi: Funktion 4 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
fi: Valitse funktion 4 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
fi: Funktion 5 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
fi: Valitse funktion 5 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
fi: Funktion 6 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
fi: Valitse funktion 6 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
fi: Funktion 7 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
fi: Valitse funktion 7 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
fi: Funktion 8 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
fi: Valitse funktion 8 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
fi: Funktion 9 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
fi: Valitse funktion 9 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
fi: Funktion 10 väri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
fi: Valitse funktion 10 väri.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
fi: Radiaanit asteiden sijaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää radiaaneja

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
fi: Taustan väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
fi: Kuvaajan taustan väri

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
fi: Zoomausaskel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
fi: Arvo, jota zoomaustyökalun tulisi käyttää

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
fi: Loitonnusaskel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
fi: Arvo, jota loitonnuksen tulisi käyttää

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
fi: Lisätietoja jäljitettäessä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
fi: Näytetäänkö kuvaajaa jäljitettäessä lisätietoja, kuten tangentti ja normaali.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: O&hje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: The file had an unknown version number
fi: Tiedostossa oli tuntematon versionumero

en: The file does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.

en: An error appeared when opening this file (%1)
fi: Tiedostoa %1 avattaessa tapahtui virhe.

en: %1 could not be opened
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
fi: Tiedostoa %1 ei voitu ladata (%2, rivi %3, sarake %4)

en: automatic
fi: automaattinen

en: The function %1 could not be loaded
fi: Funktiota %1 ei voitu ladata

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
fi: Parametrimuokkain

en: Open Parameter File
fi: Avaa parametritiedosto

en: Plain Text File (*.txt)
fi: Raakatekstitiedosto (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
fi: Tätä tiedostoa avattaessa tapahtui virhe: %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
fi: Rivi %1 ei ole kelvollinen parametrin arvo ja siksi sitä ei ole otettu mukaan. Haluatko jatkaa?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
fi: Haluatko tiedon muista riveistä, joita ei voida lukea?

en: Get Informed
fi: Tiedota

en: Ignore Information
fi: Älä tiedota

en: An error appeared when opening this file
fi: Tiedostoa avattaessa tapahtui virhe.

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
fi: Tiedosto  "%1" on jo oleamassa. Haluatko varmasti jatkaa ja korvata tämän tiedoston?

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: An error appeared when saving this file
fi: Tiedoston tallettamisessa tapahtui virhe

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
fi: KmPlotin asetukset

en: Print header table
fi: Piirrä otsikkotaulu

en: Transparent background
fi: Läpinäkyvä tausta

en: Pixels (1/72nd in)
fi: Pikseleitä (1/72 tuumaa)

en: Inches (in)
fi: Tuumaa

en: Centimeters (cm)
fi: Senttimetriä (cm)

en: Millimeters (mm)
fi: Millimetriä (mm)

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Width is invalid
fi: Leveys on virheellinen

en: Height is invalid
fi: Korkeus on virheellinen

en: Slider %1
fi: Liukusäädin %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
fi: Siirrä liukusäädintä muuttaaksesi liukusäätimeen yhdistettyä funktion parametria.

[ctx: @title:window]
en: Sliders
fi: Liukusäätimet

en: Mathematical function plotter by KDE
fi: KDE:n matemaattinen funktiopiirturi

en: (c) 2000-2002, Klaus-Dieter Möller
fi: © 2000–2002 Klaus-Dieter Möller

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: GUI
fi: Käyttöliittymä

en: Various improvements
fi: Monia parannuksia

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
fi: Qt 4 -siirros, käyttöliittymän parannuksia, ominaisuuksia

en: svg icon
fi: SVG-kuvake

en: command line options, MIME type
fi: komentoriviparametrit, MIME-tyyppi

en: Initial functions to plot
fi: Käynnistyksessä piirrettävät funktiot

en: argument
fi: argumentti

en: URLs to open
fi: Avattavat verkko-osoitteet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
fi: Yleinen

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
fi: Kuvaaja

en: Diagram Appearance
fi: Kuvaajan ulkoasu

en: Colors
fi: Värit

en: Fonts
fi: Fontit

en: Configure KmPlot...
fi: KmPlotin asetukset…

en: E&xport...
fi: Vi&e…

en: &Coordinate System...
fi: &Koordinaatisto…

en: &Constants...
fi: &Vakiot…

en: Zoom &In
fi: L&ähennä

en: Zoom &Out
fi: L&oitonna

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
fi: &Sovita asteikko trigonometrisille funktioille

en: Reset View
fi: Palauta näkymä

en: Show Sliders
fi: Näytä liukusäätimet

en: Calculator
fi: Laskin

en: Plot &Area...
fi: Kuvaajan &ala…

en: Find Ma&ximum...
fi: Etsi ma&ksimipiste…

en: Find Mi&nimum...
fi: Etsi mi&nimipiste…

[ctx: @action:inmenu Help]
en: Predefined &Math Functions
fi: Esimääritellyt &matemaattiset funktiot

en: Cartesian Plot
fi: Karteesinen kuvaaja

en: Parametric Plot
fi: Parametrikuvaaja

en: Polar Plot
fi: Napakuvaaja

en: Implicit Plot
fi: Implisiittinen kuvaaja

en: Differential Plot
fi: Differentiaalikuvaaja

en: &Hide
fi: &Piilota

en: &Remove
fi: &Poista

en: Animate Plot...
fi: Animoi kuvaaja…

en: Copy (x, y)
fi: Kopioi (x, y)

en: Copy Root Value
fi: Kopioi juuren arvo

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Kuvaajaa on muutettu.
    Haluatko tallentaa sen?

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
fi: Tämä tiedostotiedosto on tallennettu vanhalla tiedostomuodolla. Jos tallennat sen, et voi enää avata sitä vanhemmalla Kmplotin versiolla. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Save New Format
fi: Tallenna uudessa muodossa

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: The file could not be saved
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
fi: SVG-tiedosto (*.svg)

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
fi: Vie kuvana

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
fi: Jotain meni pieleen tallennettaessa kuvaksi %1.

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
fi: Tulosta kuvaaja

en: Print Settings
fi: Tulostusasetukset

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
fi: Tulostusasetukset

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
fi: Parametrin animoija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
fi: Funktiolla täytyy olla ylimääräinen muuttuja parametrina, esim. f(x,k) -muuttujalla olisi parametrina k.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Varoitus:</span> Tällä funktiolla ei ole parametria, eikä sitä siksi voida animoida.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
fi: Loppuarvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
fi: Alkuarvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
fi: Nykyinen arvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
fi: Nopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
fi: Nopea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
fi: Hidas

en: Slider No. %1
fi: Liukusäädin no. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
fi: Liukusäädin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
fi: Luettelo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
fi: Muokkaa parametrien luetteloa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
fi: Napsauta tästä avataksesi luettelon parametrien arvoista. Tässä voit lisätä, poistaa tai vaihtaa arvoja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
fi: Muokkaa luetteloa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
fi: Valitse liukusäädin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
fi: Valitse yksi liukusäädin muuttaaksesi parametrin arvoa dynaamisesti. Arvot voivat vaihdella 0 (vasen) ja 100 (oikea) välillä.

en: Remove all
fi: Poista kaikki

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
fi: Funktio %1 riippuu seuraavista fuktioista: %2. Myös nämä on poistettava.

en: Syntax error
fi: Syntaksivirhe

en: Missing parenthesis
fi: Puuttuva sulkumerkki

en: Stack overflow
fi: Pinon ylivuoto

en: Name of function is not free
fi: Funktion nimi ei ole vapaa

en: recursive function not allowed
fi: rekursiivista funktiota ei sallita

en: Empty function
fi: Tyhjä funktio

en: Function could not be found
fi: Funktiota ei löytynyt

en: The differential equation must be at least first-order
fi: Differentiaaliyhtälön on oltava vähintään ensimmäisen asteen yhtälö.

en: Too many plus-minus symbols
fi: Liian monia plus-miinus-merkkejä.

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
fi: Virheellinen plus-miinus -merkki (ilmaisun on oltava vakio)

en: The function has too many arguments
fi: Funktiolla on liian monia argumentteja

en: The function does not have the correct number of arguments
fi: Funktiolla on virheellinen määrä argumentteja

en: Solid
fi: Yhtenäinen

en: Dash
fi: Katkoviiva

en: Dot
fi: Pisteet

en: Dash Dot
fi: Viiva-piste

en: Dash Dot Dot
fi: Viiva-piste-piste

en: Advanced...
fi: Muut…

en: Color:
fi: Väri:

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
fi: Kaavion ulkoasu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
fi: Kuvaajan tyyli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
fi: Näytä kuvaajan nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
fi: Näytä ääriarvot (minimi-/maksimipisteet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
fi: Näytä tangenttikenttä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
fi: Käytä liukuväriä parametreja varten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
fi: Viivan tyyli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
fi: Viivan leveys:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
fi: Parametrimuokkain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
fi: poista valittu vakio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
fi: Siirrä ylös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
fi: Siirrä alas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
fi: Tuo arvot tekstitiedostosta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
fi: Tuo arvot tekstitiedostosta. Jokainen rivi tiedostossa tulkitaan arvoksi tai lausekkeeksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
fi: &Tuo…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
fi: Vie arvot tekstitiedostoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
fi: Vie arvot tekstitiedostoon. Jokainen arvo parametriluettelossa kirjoitetaan tiedoston yhdelle riville.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
fi: &Vie…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
fi: &Koordinaatit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
fi: Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
fi: Asteikon alla olevan alueen väri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
fi: Napsauta painiketta valitaksesi taustan värin. Tämä valinta ei vaikuta tulostukseen eikä (tiedostoon) viemiseen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
fi: &Akselit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
fi: &Ruudukko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Select color for the axes.
fi: Valitse akseleiden väri.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
fi: Määrittele akseleiden väri. Muutos tulee näkyviin, kun painat OK-painiketta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Select color for the grid.
fi: Valitse ruudukon väri.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
fi: Määritä ruudukon väri. Muutos tulee näkyviin, kun painat OK-painiketta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
fi: Funktion &oletusvärit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2.
fi: Oletusväri funktiolle 2.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 2. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5.
fi: Oletusväri funktiolle 5.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 5. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 1. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
fi: Funktio &1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3.
fi: Oletusväri funktiolle 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 3. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
fi: Funktio &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
fi: Funktio &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
fi: Funktio &4:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4.
fi: Oletusväri funktiolle 4.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 4. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
fi: Funktio &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
fi: Funktio &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
fi: Funktio &8:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9.
fi: Oletusväri funktiolle 9.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 9. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
fi: Funktio &6:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7.
fi: Oletusväri funktiolle 7.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 7. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8.
fi: Oletusväri funktiolle 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 8. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6.
fi: Oletusväri funktiolle 6.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 6. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
fi: Funktio &9:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10.
fi: Oletusväri funktiolle 10.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fi: Oletusväri funktiolle 10. Huomaa, että tämä väriasetus vaikuttaa vain tyhjiin funktioihin. Ts. jos olet määritellyt funktion 1 ja vaihdat senväriä, asetus tulee näkyviin vasta kun määrittelet uuden funktion 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
fi: Funktio 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
fi: Ruudukkoa ei piirretä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
fi: Ei mikään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
fi: Viiva jokaiselle askeleelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
fi: Viivat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
fi: Vain pienet ristit kuvaaja-alueella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
fi: Pienet ristit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
fi: Ympyrät origon ympärillä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
fi: Napakoordinaatisto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
fi: Akseleiden selitteet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
fi: Vaaka-akselin selite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
fi: Vaaka-akselin selite:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
fi: Pystyakselin selite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
fi: Pystyakselin selite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
fi: Akseliviivojen leveydet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
fi: &Viivan leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
fi: Arvopisteiden leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
fi: Arvopisteiden pituus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
fi: Näkyvät asteikkonimilaput.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
fi: Valitse tämä, jos akseleiden asteikoilla tulisi olla nimilaput

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
fi: Näytä selitteet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
fi: Näkyvät  akselit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
fi: Valitsemalla tämän akselit ovat näkyviä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
fi: Näytä akselit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
fi: Näkyvät nuolet akselien päissä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
fi: Valitsemalla tämän akseleiden päihin tulee nuolet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
fi: Näytä nuolet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
fi: Akseleiden selitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
fi: Kuvaajan selitteet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
fi: Otsikkotaulu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
fi: Kulmajärjestelmä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
fi: Trigonometriset funktiot käyttävät radiaaneja kulmiin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
fi: Valitse tämä käyttääksesi radiaaneja kulmamittoina. Tämä on tärkeää vain trigonometrisille funktioille.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: &Radian
fi: &Radiaanit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
fi: Trigonometriset funktiot käyttävät asteita kulmiin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
fi: Valitse tämä käyttääksesi asteita kulmamittoina. Tämä on tärkeää vain trigonometrisille funktioille.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
fi: &Asteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
fi: Zoomaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
fi: Lähennyskerroin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
fi: Loitonnuskerroin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
fi: Arvo, jota loitonnustyökalu käyttää.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
fi: Lähennystyökalun käyttämä arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
fi: Piirrä tangentti ja normaali jäljitettäessä kuvaajaa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
fi: Liukusäädin

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
fi: %1 → %2

en: Plotting Range
fi: Kuvaaja-alue

en: Axes Division
fi: Akselien astejako

en: x-Axis:
fi: X-akseli:

en: y-Axis:
fi: Y-akseli:

en: Functions:
fi: Funktiot:

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
fi: juuri: x%1 =

en: Error in extension.
fi: Virhe laajennuksessa.
