kmplot - en to fr translation catalogue (421 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
fr: Calculatrice

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
fr: Éditeur de constantes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
fr: La valeur doit être un nombre (par exemple « pi^2 »)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
fr: (non valable)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
fr: Valeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
fr: Constante :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
fr: Saisissez une expression qui s'évalue comme un nombre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
fr: Ajouter une nouvelle constante

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
fr: Cliquez sur ce bouton pour ajouter une nouvelle constante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
fr: &Nouveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
fr: Constante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
fr: Valeur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
fr: Supprimer la constante sélectionnée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
fr: Cliquez ici pour supprimer la constante sélectionnée ; elle ne peut être supprimée que si elle n'est pas actuellement utilisée par une courbe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Coordinate System
fr: Système de coordonnées

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
fr: Système de coordonnées

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
fr: La valeur minimale de la plage de valeurs doit être inférieure à la valeur maximale de cette plage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
fr: Plage de l'axe horizontal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
fr: Max :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
fr: Limite personnalisée de la courbe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
fr: Saisissez une expression valable, comme 2*pi ou e/2 par exemple.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_4) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx
en: Min:
fr: Min :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
fr: Plage de l'axe vertical

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
fr: Espacement dans la grille selon l'axe horizontal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
fr: L'espacement automatique sur la grille est indépendant du zoom ; il y aura un nombre de graduations fixe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
fr: Automatique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
fr: Personnalisée :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
fr: Espacement dans la grille selon l'axe vertical

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
fr: Éditeur d'équations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
fr: Expression :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
fr: Modifier les constantes...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
fr: Ajouter une constante...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
fr: Insérer une fonction...

en: Functions
fr: Fonctions

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
fr: supprimer la fonction sélectionnée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
fr: Cliquez ici pour supprimer la fonction sélectionnée de la liste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
fr: Créer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
fr: Fonction

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
fr: Personnaliser la plage de valeurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
fr: Personnaliser la plage maximale de valeurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
fr: Cochez cette case et saisissez ci-dessous les limites de valeur de la courbe.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
fr: Personnaliser la plage minimale de valeurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
fr: limite inférieure de la courbe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
fr: Saisissez la limite inférieure de la courbe. Des expressions comme 2*pi sont aussi possibles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
fr: limite supérieure de la courbe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
fr: Saisissez la limite supérieure de la courbe. Des expressions comme 2*pi sont aussi possibles.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
fr: Paramètres

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
fr: Apparence

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
fr: Dérivées

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
fr: Afficher la dérivée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
fr: Si cette case est cochée, la dérivée sera également tracée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
fr: Afficher la &dérivée

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
fr: Dérivée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
fr: Afficher la dérivée seconde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
fr: Afficher la dérivée &seconde

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
fr: Dérivée seconde

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
fr: Primitive

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
fr: Afficher la primitive

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
fr: Si cette case est cochée, l'intégrale sera également tracée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
fr: Un point sur la courbe des solutions

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
fr: Point initial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: &x:
fr: &x :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_2)
en: &y:
fr: &y :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
fr: Saisissez l'abscisse initiale, par exemple 2*pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
fr: Saisissez l'abscisse ou expression initiale pour la primitive, par exemple 2 ou pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
fr: saisissez l'ordonnée initiale, par exemple 2*pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
fr: Saisissez l'ordonnée ou expression initiale pour la primitive, par exemple 2 ou pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
fr: La taille maximum du pas utilisée dans le calcul numérique de la solution

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
fr: Précision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
fr: Pas :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
fr: Définition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelX)
en: x:
fr: x :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
fr: Saisissez une expression

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
fr: Saisissez une expression de la fonction.
    Le paramètre est t.
    Exemple : cos(t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelY)
en: y:
fr: y :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
fr: Saisissez une expression de la fonction.
    Le paramètre est t.
    Exemple : sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
fr: Plages de valeurs de la courbe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
fr: Limite inférieure de la courbe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
fr: Limite supérieure de la courbe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
fr: Saisissez une équation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
fr: Saisissez une expression de la fonction.
    Exemple : loop(a) = ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
fr: Plage de la courbe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
fr: Nom de la fonction

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
fr: Saisissez le nom de la fonction.
    Il doit être unique. Si vous n'indiquez rien, KmPlot choisira un nom par défaut. Vous pourrez le changer par la suite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, implicitName)
en: f(x,y)
fr: f(x, y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
fr: Saisissez une expression de la fonction.
    Exemple : x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
fr: Saisissez une expression de la fonction.
    Exemple : f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
fr: Conditions initiales

en: Search between:
fr: Chercher entre :

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
fr: Trouver le point minimum

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
fr: Trouver le point maximum

en: Calculate the area between:
fr: Calculer l'aire entre :

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
fr: Aire sous le graphique

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
fr: Le minimum est à x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
fr: Le maximum est à x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
fr: L'aire est %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
fr: outils de la fonction

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rangeTitle)
en: <>:
fr: <> :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
fr: Ajouter...

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
fr: Éditeur de constantes

en: Check this to have the constant exported when saving.
fr: Si ceci est activé, votre constante sera exportée lors de l'enregistrement.

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
fr: Si ceci est activé, la constante sera toujours disponible parmi toutes les instances de KmPlot.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
fr: (Faire un double-clic sur le gradient pour ajouter un arrêt)

en: Remove stop
fr: Supprimer l'arrêt

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
fr: Choisir un gradient

en: Could not find KmPlot's part.
fr: Impossible de trouver le module KmPlot.

en: KmPlot Files (*.fkt);;All Files (*)
fr: Fichiers KmPlot (*.fkt);;Tous les fichiers (*)

en: Open
fr: Ouvrir

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
fr: Épaisseur des axes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
fr: Saisissez l'épaisseur des lignes des axes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
fr: Cochée si les libellés sont visibles

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
fr: Cochez cette case si les libellés des graduations doivent être affichées.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
fr: Cochée si les axes sont visibles.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
fr: Cochez cette case si les axes doivent être visibles.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
fr: Cochée si les flèches sont visibles.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
fr: Cochez cette case si les axes doivent avoir des flèches.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
fr: Épaisseur du quadrillage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
fr: Saisissez l'épaisseur des lignes du quadrillage.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
fr: Style de quadrillage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
fr: Choisissez un style de quadrillage adapté.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
fr: Longueur des graduations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
fr: Saisissez la longueur des lignes de graduation

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
fr: Épaisseur des graduations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
fr: Saisissez l'épaisseur des lignes de graduation.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
fr: Limite gauche

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
fr: Saisissez la limite gauche de la zone de dessin.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
fr: Limite droite

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
fr: Saisissez la limite droite de la zone de dessin.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
fr: Limite inférieure

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
fr: Saisissez la limite inférieure de la zone de dessin.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
fr: Limite supérieure

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
fr: Saisissez la limite supérieure de la zone de dessin.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
fr: Libellé pour l'axe horizontal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
fr: Libellé pour l'axe horizontal.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
fr: Libellé pour l'axe vertical

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
fr: Libellé pour l'axe vertical.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
fr: Utiliser ou non une graduation automatique

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
fr: Définir si vous utilisez ou non une graduation automatique

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
fr: Longueur entre deux graduations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
fr: Saisissez la longueur entre deux graduations.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
fr: Hauteur entre deux graduations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
fr: Saisissez la hauteur entre deux graduations.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
fr: Police des légendes des axes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
fr: Choisissez une police pour les légendes des axes.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
fr: Police du tableau en en-tête

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
fr: Choisissez la police pour le tableau imprimé en haut de la page.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
fr: Police des libellés du diagramme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
fr: Choisissez la police pour les libellés du diagramme.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
fr: Couleur des axes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
fr: Saisissez la couleur des axes.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
fr: Couleur du quadrillage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
fr: Choisissez la couleur du quadrillage.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
fr: Couleur de la fonction 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
fr: Couleur de la fonction 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
fr: Couleur de la fonction 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 3.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
fr: Couleur de la fonction 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 4.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
fr: Couleur de la fonction 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 5.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
fr: Couleur de la fonction 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 6.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
fr: Couleur de la fonction 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 7.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
fr: Couleur de la fonction 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 8.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
fr: Couleur de la fonction 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 9.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
fr: Couleur de la fonction 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
fr: Choisissez une couleur pour la fonction 10.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
fr: Radians au lieu de degrés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
fr: Cochez cette case si vous voulez utiliser les radians.

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
fr: Couleur de fond

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
fr: La couleur de fond du graphique

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
fr: Pas du zoom avant

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
fr: La valeur que l'outil de zoom avant doit utiliser

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
fr: Pas du zoom arrière

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
fr: La valeur que l'outil de zoom arrière doit utiliser

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
fr: Détails en plus pour le tracé

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
fr: Afficher ou non des détails supplémentaires tels que la tangente et la perpendiculaire pour le tracé des courbes.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: Ou&tils

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

en: The file had an unknown version number
fr: Le fichier a un numéro de version inconnu

en: The file does not exist.
fr: Le fichier n'existe pas.

en: An error appeared when opening this file (%1)
fr: Un erreur s'est produite lors de l'ouverture de ce fichier (%1)

en: %1 could not be opened
fr: %1 n'a pas pu être ouvert

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
fr: %1 n'a pu être chargé (%2 à la ligne %3, colonne %4)

en: automatic
fr: automatique

en: The function %1 could not be loaded
fr: Impossible de charger la fonction %1

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
fr: Éditeur de paramètres

en: Open Parameter File
fr: Ouvrir un fichier de paramètres

en: Plain Text File (*.txt)
fr: Fichier texte brut (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
fr: Un erreur s'est produite lors de l'ouverture de ce fichier : %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
fr: La ligne %1 n'est pas une valeur de paramètre valable et ne sera donc pas incluse. Voulez-vous continuer ?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
fr: Voulez-vous être informé des autres lignes qui ne peuvent être lues ?

en: Get Informed
fr: Être informé

en: Ignore Information
fr: Ignorer l'information

en: An error appeared when opening this file
fr: Un erreur s'est produite lors de l'ouverture de ce fichier

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. Voulez-vous vraiment continuer et écraser ce fichier ?

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: An error appeared when saving this file
fr: Un erreur s'est produite lors de l'enregistrement du fichier

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
fr: Options de KmPlot

en: Print header table
fr: Impression du tableau en en-tête

en: Transparent background
fr: Fond transparent

en: Pixels (1/72nd in)
fr: Pixels (1 / 72 ième de pouce)

en: Inches (in)
fr: Pouces (in)

en: Centimeters (cm)
fr: Centimètres (cm)

en: Millimeters (mm)
fr: Millimètres (mm)

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Width is invalid
fr: La largeur n'est pas valable

en: Height is invalid
fr: La hauteur n'est pas valable

en: Slider %1
fr: Curseur %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
fr: Déplacez le curseur pour modifier le paramètre de la courbe de fonction associée à ce curseur.

[ctx: @title:window]
en: Sliders
fr: Curseurs

en: Mathematical function plotter by KDE
fr: Traceur de fonctions mathématiques par KDE

en: Original Author
fr: Auteur original

en: GUI
fr: Interface graphique

en: Various improvements
fr: Plusieurs améliorations

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
fr: Adaptation à Qt 4, amélioration de l'interface utilisateur, fonctionnalités

en: svg icon
fr: icône SVG

en: command line options, MIME type
fr: options de ligne de commande, type MIME

en: Initial functions to plot
fr: Fonctions de traçage initiales

en: URLs to open
fr: URL à ouvrir

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Configuration générale

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
fr: Diagramme

en: Diagram Appearance
fr: Apparence du diagramme

en: Colors
fr: Couleurs

en: Fonts
fr: Polices

en: Configure KmPlot...
fr: Configurer KmPlot...

en: E&xport...
fr: E&xporter...

en: &Coordinate System...
fr: Système de &coordonnées...

en: &Constants...
fr: &Constantes

en: Zoom &In
fr: Zoom a&vant

en: Zoom &Out
fr: Zoom &arrière

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
fr: &Adapter le composant graphique aux fonctions trigonométriques

en: Reset View
fr: Remettre l'affichage à zéro

en: Show Sliders
fr: Afficher les curseurs

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Plot &Area...
fr: Zone de tr&acé...

en: Find Ma&ximum...
fr: Trouver le ma&ximum...

en: Find Mi&nimum...
fr: Trouver le mi&nimum...

[ctx: @action:inmenu Help]
en: Predefined &Math Functions
fr: Fonctions &mathématiques prédéfinies

en: Cartesian Plot
fr: Courbe cartésienne

en: Parametric Plot
fr: Courbe paramétrique

en: Polar Plot
fr: Courbe polaire

en: Implicit Plot
fr: Courbe implicite

en: Differential Plot
fr: Courbe différentielle

en: &Hide
fr: &Masquer

en: &Remove
fr: &Supprimer

en: Animate Plot...
fr: Animer la courbe...

en: Copy (x, y)
fr: Copier (x, y)

en: Copy Root Value
fr: Copier la valeur racine

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
fr: Le graphique a été modifié.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
fr: Le fichier est enregistré dans un ancien format de fichier ; si vous l'enregistrez, vous ne pourrez pas l'ouvrir avec les versions anciennes de KmPlot. Voulez-vous continuer ?

en: Save New Format
fr: Enregistrer au nouveau format

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: The file could not be saved
fr: Impossible d'enregistrer le fichier

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
fr: Exporter comme image

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
fr: Désolé, quelque chose n'a pas fonctionné pendant l'enregistrement de l'image « %1 »

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
fr: Imprimer le tracé

en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
fr: Paramètres d'impression

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
fr: Animateur de paramètres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
fr: La fonction doit avoir une variable supplémentaire comme paramètre, par exemple f(x, k) aura k comme paramètre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
fr: <html> <head> <meta name="qrichtext" content="1" /> <style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style> </head> <body style="font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"> <span style=" font-weight:600;">Attention :</span> la fonction courante n'a pas de paramètre et il est donc impossible de l'animée. </p> </body> </html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
fr: Valeur finale :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
fr: Valeur initiale :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
fr: Valeur courante :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
fr: Vitesse :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
fr: Rapide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
fr: Lent

en: Slider No. %1
fr: Curseur n° %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
fr: Curseur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
fr: Liste :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
fr: Modifier la liste des paramètres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
fr: Cliquez ici pour ouvrir une liste de valeurs de paramètre. Ici vous pouvez ajouter, supprimer et modifier ces valeurs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
fr: Modifier la liste...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
fr: Choix d'un curseur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
fr: Choisissez un des curseurs pour modifier dynamiquement la valeur du paramètre. Les valeurs varient de 0 (à gauche) à 100 (à droite).

en: Remove all
fr: Tout supprimer

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
fr: La fonction %1 est une dépendance des fonctions : %2. Celles-ci doivent être également supprimées.

en: Syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: Missing parenthesis
fr: Parenthèse manquante

en: Stack overflow
fr: Dépassement de pile

en: Name of function is not free
fr: Le champs « Nom de la fonction » n'est pas libre

en: recursive function not allowed
fr: fonction récursive non autorisée

en: Empty function
fr: Fonction vide

en: Function could not be found
fr: Impossible de trouver la fonction

en: The differential equation must be at least first-order
fr: L'équation différentielle doit être au moins du premier ordre

en: Too many plus-minus symbols
fr: Trop de de symboles plus/moins

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
fr: Symbole plus/moins non valable (l'expression doit être une constante)

en: The function has too many arguments
fr: La fonction a trop d'arguments

en: The function does not have the correct number of arguments
fr: La fonction n'a pas le bon nombre d'arguments

en: Solid
fr: Solide

en: Dash
fr: Dièse

en: Dot
fr: Point

en: Dash Dot
fr: Dièse Point

en: Dash Dot Dot
fr: Dièse Point Point

en: Advanced...
fr: Avancé...

en: Color:
fr: Couleur :

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
fr: Présentation du graphique

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
fr: Style de courbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
fr: Affiche le nom de la courbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
fr: Affiche les extrêmes (points minimum et maximum)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
fr: Affiche le champ tangent :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
fr: Utilise un gradient pour les paramètres :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
fr: Style de la ligne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
fr: Épaisseur de ligne :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
fr: Éditeur de paramètre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
fr: supprimer la constante sélectionnée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
fr: Remonte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
fr: Descendre

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
fr: Importer les valeurs de paramètre depuis un fichier texte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
fr: Importer les valeurs de paramètre depuis un fichier texte. Chaque ligne du fichier sera analysée comme une expression ou une valeur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
fr: &Importer...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
fr: Exporter les valeurs dans un fichier texte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
fr: Exporter les valeurs dans un fichier texte. Chaque valeur dans la liste de paramètres sera écrite dans une ligne du fichier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
fr: &Exporter...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
fr: &Coordonnées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
fr: Couleur de fond :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
fr: Couleur de la zone de dessin derrière le quadrillage.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
fr: Cliquez sur ce bouton pour choisir la couleur du fond. Cette option n'a pas d'effet pour l'impression ou l'export.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
fr: &Axes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
fr: &Quadrillage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Select color for the axes.
fr: Sélectionnez la couleur pour les axes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
fr: Indiquer la couleur des axes. Le changement sera effectué lorsque vous appuierez sur le bouton « Ok ».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Select color for the grid.
fr: Sélectionnez la couleur pour le quadrillage.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
fr: Indiquer la couleur du quadrillage. Le changement sera effectué lorsque vous appuierez sur le bouton « Ok ».

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
fr: Couleurs par &défaut de la fonction

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 2.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 2. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 5.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 5. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 1. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
fr: Fonction &1 :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 3. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
fr: Fonction &3 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
fr: Fonction &2 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
fr: Fonction &4 :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 4.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 4. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
fr: Fonction &5 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
fr: Fonction &7 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
fr: Fonction &8 :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 9.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 9. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
fr: Fonction &6 :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 7.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 7. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 8. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 6.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 6. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
fr: Fonction &9 :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10.
fr: La couleur par défaut de la fonction numérotée 10.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
fr: La couleur par défaut de la fonction 10. Veuillez remarquer que ce réglage de couleur n'affecte que les fonctions vides, donc si vous avez déjà défini la fonction 1 et que vous modifiez la couleur de ce numéro, le changement ne se fera que la prochaine fois que vous définirez la fonction 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
fr: Fonction &10 :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
fr: Aucun quadrillage ne sera affiché.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
fr: Une ligne par graduation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
fr: Lignes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
fr: Seulement des petites croix dans la zone de dessin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
fr: Croix

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
fr: Cercles autour de l'origine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
fr: Polaire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
fr: Libellés des axes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
fr: Libellé sur l'axe horizontal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
fr: Étiquette pour l'axe horizontal :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
fr: Libellé sur l'axe vertical.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
fr: Étiquette pour l'axe vertical :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
fr: Épaisseurs des axes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
fr: É&paisseur de ligne :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
fr: Épaisseur des graduations :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
fr: Longueur des graduations :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
fr: Étiquette de graduation visibles.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
fr: Cochez cette option si les graduations doivent posséder des libellés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
fr: Afficher les légendes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
fr: Axes visibles.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
fr: Cochez cette option si les axes doivent être visibles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
fr: Afficher les axes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
fr: Flèches visibles à la fin des axes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
fr: Cochez cette case si les axes doivent posséder une flèche à leur extrémité.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
fr: Afficher les flèches

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
fr: Libellés des axes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
fr: Libellés des diagrammes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
fr: Tableau des &en-têtes :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
fr: Unité d'angles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
fr: Les fonctions trigonométriques utilisent les radians pour les angles.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
fr: Cochez cette option pour utiliser les radians pour mesurer les angles. Ceci n'a d'importance que pour les fonctions trigonométriques.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
fr: Les fonctions trigonométriques utilisent les degrés pour les angles.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
fr: Cochez cette option pour utiliser les degrés pour mesurer les angles. Ceci n'a d'importance que pour les fonctions trigonométriques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
fr: &Degrés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
fr: Zoom avant de :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
fr: Zoom arrière de :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
fr: La valeur que l'outil de zoom arrière doit utiliser.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
fr: La valeur que l'outil de zoom avant doit utiliser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
fr: Dessine la tangente et la perpendiculaire sur le tracé

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
fr: Curseur

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
fr: %1 vers %2

en: Plotting Range
fr: Plage de tracé

en: Axes Division
fr: Division des axes

en: x-Axis:
fr: Axe des abscisses :

en: y-Axis:
fr: Axe des ordonnées :

en: Functions:
fr: Fonctions :

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
fr: racine : x%1 =

en: Error in extension.
fr: Erreur dans l'extension.
