kmplot - en to ia translation catalogue (156 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
ia: Editor de  constante

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
ia: Le valor debe esser un numero (p.ex. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
ia: (invalide)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ia: Valor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
ia: Constante:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
ia: Adde un nove constante

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
ia: Clicca iste button per adder un nove constante.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
ia: &Nove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
ia: Constante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
ia: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
ia: Documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ia: &Dele

en: Coordinates
ia: Coordinatas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
ia: Personalisa:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
ia: Inserta function...

en: Functions
ia: Functiones

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
ia: Dele le function selectionate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
ia: Clicca ci per deler le function selectionate ex le lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
ia: Crea

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
ia: Parametros

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
ia: Apparentia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
ia: Derivatos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
ia: Monstra derivato prime

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
ia: Si iste cassa es marcate, anque le derivato prime essera monstrate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
ia: Monstra derivato &1me

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
ia: Derivato 1me

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
ia: Monstra derivato secunde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
ia: Monstra derivato &2de

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
ia: Derivato 2de

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
ia: Puncto Initial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ia: Passo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
ia: Extension de Traciar (Plot)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
ia: Inserta un equation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
ia: Inserta un expression per le function. 
    Exemplo: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
ia: Extension de Traciar (Plot)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
ia: Nomine:

en: Area is %1
ia: Area es %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
ia: Adde...

en: Open
ia: Aperi

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
ia: Longitude de Tic

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
ia: Largessa de Tic

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
ia: Color de Grillia

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
ia: Color de fundo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
ia: Le valor que le instrumento de Zoom In (Aggrandir) deberea usar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
ia: Le valor que le instrumento de  Zoom Out (Diminuer) deberea usar

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ia: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ia: Ins&trumentos

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ia: Ad&juta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

en: The file does not exist.
ia: Le file non existe.

en: Save File
ia: Salveguarda file

en: Overwrite File?
ia: Super scribe le file?

en: Transparent background
ia: Fundo transparente

en: Inches (in)
ia: Pollices (in)

en: Centimeters (cm)
ia: Centimetros (cm)

en: Millimeters (mm)
ia: Millimetros (mm)

en: Width:
ia: Largessa:

en: Height:
ia: Altessa:

en: Width is invalid
ia: Largessa es invalide

en: Height is invalid
ia: Altessa es invalide

en: Slider %1
ia: Glissator %1

[ctx: @title:window]
en: Sliders
ia: Glissatores

en: Original Author
ia: Autor original

en: Various improvements
ia: Varie melioramentos

en: svg icon
ia: icone svg

en: argument
ia: argumento

en: URLs to open
ia: URLs  a aperir

en: General Settings
ia: Preferentias General

en: Colors
ia: Colores

en: E&xport...
ia: E&xporta...

en: &Constants...
ia: &Constantes...

en: Zoom &In
ia: Zoom &In (aggrandi)

en: Zoom &Out
ia: Zoom&Out (diminue)

en: Reset View
ia: Reinitialisa vista

en: Show Sliders
ia: Monstra glissatores

en: Plot &Area...
ia: Tracia &Area...

en: &Hide
ia: &Celar

en: Copy (x, y)
ia: Copia (x, y)

en: Save As
ia: Salveguarda como

en: Print Settings
ia: Preferentias de imprimer

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
ia: Preferentias de imprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
ia: Valor initial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
ia: Valor currente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
ia: Velocitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
ia: Rapide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
ia: Lente

en: Slider No. %1
ia: Glissator Numero.%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
ia: Glissator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
ia: Lista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
ia: Modifica lista...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
ia: Selige un glissator

en: Remove all
ia: Remove omnes

en: Syntax error
ia: Error de syntaxe

en: Solid
ia: Solido

en: Dash
ia: Dash(lineetta)

en: Dot
ia: Puncto

en: Advanced...
ia: Avantiate...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
ia: Stilo de traciar (Plot):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
ia: Stilo de linea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
ia: Largessa de linea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
ia: Move in alto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
ia: Move a basso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
ia: &Importa...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
ia: &Exporta...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
ia: &Coordinates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
ia: Color de fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
ia: &Grillia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
ia: Nulle grullia essera traciate (plotted).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
ia: Necun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
ia: Un linea per cata tic.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
ia: Lineas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
ia: Solmente parve cruces in le area de traciar (plot).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
ia: Cruces

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
ia: Etiquettas de Axes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
ia: Etiquetta sur axes horizontal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
ia: Etiquetta de axes horizontal:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
ia: Etiquetat sur axes vertical.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
ia: Etiquetta de Axes Vertical:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
ia: Largessas de Axes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
ia: Largessa de &linea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
ia: Largessa de Tic:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
ia: Longitude de Tic:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
ia: Etiquettas de tic visibile.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
ia: Marca isto si le tics del axes deberea esser etiquettate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
ia: Monstra etiquettas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
ia: Axes Visibile.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
ia: Marca isto si le axes deberea esser visibile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
ia: Monstra axes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
ia: Flecha visibile al fin del axes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
ia: Marca isto si le axes deberea haber flechas a lor fin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
ia: Monstra flechas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
ia: Etiquettas de Axes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
ia: Etiquettas de Diagramma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
ia: Tabella de Capite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
ia: Modo de Angulo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
ia: Functiones trigonometric usa modo de radiante per angulos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
ia: Marca iste button a usar modo de radiante per mesurar angulos. Isto es importante solmente per functiones trigonometric.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: &Radian
ia: &Radiante

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
ia: Functiones trigonometric usa modo de grado per angulos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
ia: Marca iste button a usar modo de grado per mesurar angulos. Isto es importante solmente per functiones trigonometric.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
ia: Gra&do

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
ia: Zoom in (Aggrandi) per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
ia: Zoom out (Diminue) per:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
ia: Le valor que le instrumento de  Zoom Out (Diminuer) deberea usar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
ia: Le valor que le instrumento de Zoom In (Aggrandir) deberea usar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
ia: Designa tangente e normal quando traciante

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
ia: Glissator

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
ia: %1 a %2

en: Plotting Range
ia: Extension de traciar (plotting)

en: Axes Division
ia: Division de Axes

en: x-Axis:
ia: Axe-x:

en: y-Axis:
ia: Axe-y:

en: Functions:
ia: Functiones:

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
ia: radice: x%1 =

en: Error in extension.
ia: Error ion extension.
