kmplot - en to ja translation catalogue (348 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
ja: 定数エディタ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
ja: 値は数でなければなりません (例 “pi^2”)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
ja: (無効)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
ja: 値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
ja: 定数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
ja: 結果が数になる式を入力

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
ja: 新しい定数を追加

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
ja: 新しい定数を追加するには、ここをクリックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
ja: 新規(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
ja: 定数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
ja: 値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
ja: 文書

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
ja: グローバル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
ja: 選択した定数を削除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
ja: 選択した定数を削除するには、ここをクリックします。現在プロットで使われていない場合にのみ削除できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Coordinates
ja: 座標

en: Coordinate System
ja: 座標系

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
ja: 範囲の最小値は範囲の最大値より小さくなければなりません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
ja: 最大:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
ja: プロット範囲のカスタム境界

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
ja: 有効な式を入力してください (例: 2 とか pi(π) とか e/2)。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_4) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx
en: Min:
ja: 最小:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
ja: グリッドの間隔を自動にすると、ズーム率に関係なく常に同じ数の目盛が付きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
ja: 自動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
ja: カスタム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
ja: 式:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
ja: 定数を編集...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
ja: 定数を挿入...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
ja: 関数を挿入...

en: Functions
ja: 関数

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
ja: 選択した関数を削除

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
ja: 選択した関数をリストから削除するには、ここをクリックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
ja: 作成

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
ja: 関数

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
ja: カスタムプロット範囲

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
ja: プロット範囲の上限をカスタマイズ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
ja: プロット範囲の下限をカスタマイズ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
ja: プロット範囲の下限

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
ja: プロット範囲の下限を入力します。2*pi(2π) のような式も使えます。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
ja: プロット範囲の上限

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
ja: プロット範囲の上限を入力します。2*pi(2π) のような式も使えます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
ja: パラメータ

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
ja: 外観

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
ja: 導関数

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
ja: 一番目の導関数を表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
ja: このボックスをチェックすると、一番目の導関数もプロットされます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
ja: 一番目の導関数を表示(&1)

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
ja: 一番目の導関数

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
ja: 二番目の導関数を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
ja: 二番目の導関数を表示(&2)

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
ja: 二番目の導関数

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
ja: 積分

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
ja: 積分を表示

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
ja: 解曲線上の点

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
ja: 初期点

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
ja: x の初期点を入力 (例: 2 とか pi (π))

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
ja: 積分のための x の初期点または式を入力 (例: 2 とか pi/2 (π/2))

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
ja: y の初期点を入力 (例: 2 とか pi (π))

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
ja: 積分のための y の初期点または式を入力 (例: 2 とか pi/2 (π/2))

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
ja: 解を数値的に計算するときに使用する最大ステップサイズ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
ja: 精度

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ja: ステップ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
ja: 定義

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
ja: 式を入力

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
ja: 関数の式を入力します。
    ダミー変数は t です。
    例: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
ja: 関数式を入力します。
    ダミー変数は t です。
    例: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
ja: プロット範囲

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
ja: プロット範囲の下限

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
ja: プロット範囲の上限

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
ja: 方程式を入力

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
ja: プロット範囲

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
ja: 関数名

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
ja: 関数名を入力します。
    関数名は一意でなければなりません。この行を空のままにしておくと、KmPlot が標準の名前をセットします。この名前は後で変更できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
ja: 初期条件

en: Search between:
ja: 検索する範囲:

en: Calculate the area between:
ja: 領域を計算する範囲:

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
ja: 最小点は x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
ja: 最大点は x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
ja: 領域は %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
ja: 関数ツール

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
ja: 追加...

en: Check this to have the constant exported when saving.
ja: 保存時に定数をエクスポートするには、これをチェックします。

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
ja: 定数を KmPlot のインスタンス間で共有するには、これをチェックします。

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
ja: (グラデーションの上でダブルクリックしてストップを追加します)

en: Remove stop
ja: ストップを削除

en: Could not find KmPlot's part.
ja: KmPlot のコンポーネントが見つかりませんでした。

en: Open
ja: 開く

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
ja: 軸線の幅

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
ja: 軸線の幅を入力

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
ja: チェックでラベルを表示

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
ja: 目盛ラベルを表示するには、このボックスをチェックします。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
ja: チェックで軸を表示

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
ja: 軸を表示するには、このボックスをチェックします。

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
ja: チェックで矢印を表示

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
ja: 矢印を表示するには、このボックスをチェックします。

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
ja: グリッド線の幅

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
ja: グリッド線の幅を指定します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
ja: グリッドのスタイル

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
ja: 適切なグリッドのスタイルを選択

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
ja: 目盛の長さ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
ja: 目盛線の長さを入力

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
ja: 目盛の幅

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
ja: 目盛線の幅を入力

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
ja: 左端

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
ja: プロット領域の左端を入力

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
ja: 右端

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
ja: プロット領域の右端を入力

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
ja: 下端

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
ja: プロット領域の下端を入力

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
ja: 上端

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
ja: プロット領域の上端を入力

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
ja: 自動スケールを使うかカスタムスケールを使うか

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
ja: 自動スケールを使うかカスタムスケールを使うかを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
ja: 目盛から目盛までの幅

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
ja: 目盛から目盛までの幅を入力

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
ja: 目盛から目盛までの高さ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
ja: 目盛から目盛までの高さを入力

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
ja: 軸ラベルのフォント

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
ja: 軸ラベルのフォントを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
ja: 印刷ヘッダテーブルのフォント

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
ja: ページの上部に印刷されるテーブルのフォントを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
ja: ダイアグラムのラベルのフォント

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
ja: ダイアグラムのラベルのフォントを選択します。

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
ja: 軸線の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
ja: 軸線の色を入力

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
ja: グリッド色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
ja: グリッド線の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
ja: 関数 1 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
ja: 関数 1 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
ja: 関数 2 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
ja: 関数 2 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
ja: 関数 3 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
ja: 関数 3 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
ja: 関数 4 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
ja: 関数 4 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
ja: 関数 5 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
ja: 関数 5 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
ja: 関数 6 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
ja: 関数 6 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
ja: 関数 7 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
ja: 関数 7 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
ja: 関数 8 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
ja: 関数 8 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
ja: 関数 9 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
ja: 関数 9 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
ja: 関数 10 の色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
ja: 関数 10 の色を選択

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
ja: 度の代わりにラジアンを使用

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
ja: ラジアンを用いる場合、このボックスをチェック

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
ja: 背景色

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
ja: グラフの背景色

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
ja: 拡大ステップ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
ja: 拡大ツールに用いる値

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
ja: 縮小ステップ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
ja: 縮小ツールに用いる値

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
ja: プロット時に詳細を表示する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
ja: プロットを描画するときに接線や垂線などの詳細を表示するかどうか

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: The file had an unknown version number
ja: 未知のバージョン番号を持つファイルです

en: The file does not exist.
ja: ファイルが存在しません。

en: An error appeared when opening this file (%1)
ja: このファイルを開く際にエラーがありました (%1)

en: %1 could not be opened
ja: %1 を開けませんでした

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
ja: %1 をロードできませんでした (行 %3, 列 %4 に %2)

en: automatic
ja: 自動

en: The function %1 could not be loaded
ja: 関数 %1 をロードできませんでした

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
ja: 行 %1 は有効なパラメータ値ではないので、含まれません。続けますか？

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
ja: 読み込めない他の行の情報を表示しますか？

en: Get Informed
ja: 情報を得る

en: Ignore Information
ja: 情報を無視

en: An error appeared when opening this file
ja: このファイルを開く際にエラーがありました

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。このまま上書きしてもよろしいですか？

en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: An error appeared when saving this file
ja: このファイルを保存中にエラーがありました

en: Print header table
ja: ヘッダテーブルを表示

en: Transparent background
ja: 透ける背景

en: Pixels (1/72nd in)
ja: ピクセル (1/72 in)

en: Inches (in)
ja: インチ (in)

en: Centimeters (cm)
ja: センチメートル (cm)

en: Millimeters (mm)
ja: ミリメートル (mm)

en: Width:
ja: 幅:

en: Height:
ja: 高さ:

en: Width is invalid
ja: 無効な幅です

en: Height is invalid
ja: 無効な高さです

en: Slider %1
ja: スライダー %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
ja: スライダーを動かして、このスライダーに関連付けられた関数プロットのパラメータを変えます。

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Various improvements
ja: さまざまな実装

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
ja: Qt 4 への移植、UI 改良、機能の追加

en: svg icon
ja: SVG アイコン

en: command line options, MIME type
ja: コマンドラインオプション、MIME タイプ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
ja: 全般

en: General Settings
ja: 全般設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
ja: ダイアグラム

en: Diagram Appearance
ja: ダイアグラムの外観

en: Colors
ja: 色

en: Fonts
ja: フォント

en: Configure KmPlot...
ja: KmPlot を設定...

en: E&xport...
ja: エクスポート(&X)...

en: &Coordinate System...
ja: 座標系(&C)...

en: &Constants...
ja: 定数(&C)...

en: Zoom &In
ja: 拡大(&I)

en: Zoom &Out
ja: 縮小(&O)

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
ja: ウィジェットを三角関数に合わせる(&F)

en: Reset View
ja: ビューをリセット

en: Show Sliders
ja: スライダーを表示

en: Calculator
ja: 計算機

en: Plot &Area...
ja: プロット領域(&A)...

en: Find Ma&ximum...
ja: 最大点を検索(&X)...

en: Find Mi&nimum...
ja: 最小点を検索(&N)...

en: Cartesian Plot
ja: 直交座標プロット

en: Parametric Plot
ja: 媒介変数プロット

en: Polar Plot
ja: 極座標プロット

en: &Hide
ja: 隠す(&H)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: Animate Plot...
ja: プロットをアニメーション表示...

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
ja: プロットは変更されています。
    保存しますか？

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
ja: このファイルは古いファイルフォーマットで保存されています。これを保存すると、古いバージョンの KmPlot では開けなくなります。本当に続けますか？

en: Save New Format
ja: 新しいフォーマットで保存

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: The file could not be saved
ja: ファイルを保存できませんでした

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
ja: 画像 “%1” への保存中に問題が発生しました

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
ja: この関数にはパラメータとしてもう一つ変数が必要です。例えば f(x,k) は k をパラメータとします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
ja: <html>【注意】 現在の関数にはパラメータがないため、アニメーション表示はできません。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
ja: 最終値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
ja: 初期値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
ja: 現在の値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
ja: 速度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
ja: 速く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
ja: 遅く

en: Slider No. %1
ja: スライダー番号 %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
ja: スライダー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
ja: リスト:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
ja: パラメータリストを編集

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
ja: ここをクリックしてパラメータ値のリストを開きます。ここでパラメータ値の追加、削除、変更ができます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
ja: リストを編集...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
ja: スライダーを選択

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
ja: パラメータ値を変えるスライダーを選びます。値は 0 (左) から 100 (右) まで変わります。

en: Remove all
ja: すべて削除

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
ja: 以下の関数が関数 %1 に依存しています: %2。これらも削除しなければなりません。

en: Syntax error
ja: 構文エラー

en: Missing parenthesis
ja: 括弧が足りません

en: Stack overflow
ja: スタックオーバーフロー

en: Name of function is not free
ja: 関数名は既に使われています

en: recursive function not allowed
ja: 再帰関数は使えません

en: Empty function
ja: 空の関数

en: Function could not be found
ja: 関数が見つかりませんでした

en: The differential equation must be at least first-order
ja: 微分方程式は少なくとも一次でなければなりません

en: Too many plus-minus symbols
ja: 正負号が多すぎます

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
ja: 無効な正負号 (式は定数でなければなりません)

en: The function has too many arguments
ja: 関数に引数が多すぎます

en: The function does not have the correct number of arguments
ja: 関数の引数の数が間違っています

en: Solid
ja: 実線

en: Dash
ja: 破線

en: Dot
ja: 点線

en: Dash Dot
ja: 一点鎖線

en: Dash Dot Dot
ja: 二点鎖線

en: Advanced...
ja: 詳細...

en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
ja: プロットのスタイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
ja: プロット名を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
ja: 極値 (最大点/最小点) を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
ja: パラメータにグラデーションを使う:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
ja: 線のスタイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
ja: 線の幅:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
ja: パラメータエディタ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
ja: 選択した定数を削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
ja: 上へ移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
ja: 下へ移動

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
ja: テキストファイルから値をインポート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
ja: テキストファイルから値をインポートします。ファイル中のどの行も値または式として解析されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
ja: インポート(&I)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
ja: 値をテキストファイルにエクスポート

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
ja: 値をテキストファイルにエクスポートします。パラメータリストのどの値も、そのファイルに一行で書き込まれます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
ja: 座標(&C)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
ja: グリッド背後のプロット領域の色

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
ja: ここをクリックして背景色を選択します。この設定は印刷時やエクスポート時には適用されません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
ja: 軸(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
ja: グリッド(&G):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
ja: 軸の色を指定します。「OK」ボタンを押すと直ちに変更が反映されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
ja: グリッドの色を指定します。「OK」ボタンを押すと直ちに変更が反映されます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
ja: 関数のデフォルト色(&D)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 2 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 5 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 1 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
ja: 関数 &1:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 3 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
ja: 関数 &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
ja: 関数 &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
ja: 関数 &4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 4 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
ja: 関数 &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
ja: 関数 &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
ja: 関数 &8:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 9 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
ja: 関数 &6:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 7 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 8 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 6 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
ja: 関数 &9:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
ja: 関数番号 10 のデフォルト色。この色設定は空の関数にのみ適用されます。したがって、番号 1 で関数を定義した後にその番号の色を変えた場合、その設定は次に新しい関数を番号 1 で定義したときに反映されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
ja: 関数 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
ja: グリッドを描画しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
ja: 目盛ごとに線を引きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
ja: 線

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
ja: プロット領域に小さい十字のみを描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
ja: 十字

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
ja: 原点の周りに円を描画します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
ja: 極

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
ja: 線の幅(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
ja: 目盛の幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
ja: 目盛の長さ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
ja: 軸目盛にラベルを付けるには、これをチェックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
ja: ラベルを表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
ja: 軸を表示するには、これをチェックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
ja: 軸を表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
ja: 軸の端に矢印を付けるには、これをチェックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
ja: 矢印を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
ja: 軸ラベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
ja: ダイアグラムのラベル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
ja: ヘッダテーブル:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
ja: 角度モード

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
ja: 三角関数で角度にラジアンを使用

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
ja: 角度にラジアンを用いるには、このボタンをクリックします。これは三角関数でのみ重要です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: &Radian
ja: ラジアン(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
ja: 三角関数で角度に度を使用

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
ja: 角度に度を用いるには、このボタンをクリックします。これは三角関数でのみ重要です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
ja: 度(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
ja: ズーム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
ja: 拡大率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
ja: 縮小率:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
ja: プロット時に接線と垂線を描画する

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
ja: スライダー

en: Plotting Range
ja: プロット範囲

en: Axes Division
ja: 軸部分

en: x-Axis:
ja: X 軸:

en: y-Axis:
ja: Y 軸:

en: Functions:
ja: 関数:

en: Error in extension.
ja: 拡張子のエラー
