kmplot - en to mai translation catalogue (70 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
mai: मान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
mai: नवीन (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
mai: स्थिर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
mai: मान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
mai: दस्तावेज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
mai: वैश्विक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: Coordinates
mai: निर्देशाँक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
mai: स्वचालित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
mai: पसंदीदा:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
mai: स्थिरांक संपादित करू...

en: Functions
mai: प्रकार्यसभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
mai: बनाबू

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
mai: फंक्शन

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
mai: पैरामीटर

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
mai: प्रकटन

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
mai: समस्त

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
mai: परिशुद्धता

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
mai: परिभाषा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
mai: हटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
mai: जोडू...

en: Open
mai: खोलू

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
mai: पृष्ठभूमि रंग

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mai: अओजार (&T)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
mai: मद्दति (&H)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

en: The file does not exist.
mai: फाइल मोज़ुद नहि अछि.

en: automatic
mai: स्वचालित

en: Overwrite File?
mai: फाइल केर उप्पर लिखू?

en: Transparent background
mai: पारदर्शी पृष्ठभूमि

en: Inches (in)
mai: इंच (in)

en: Centimeters (cm)
mai: सेन्टीमीटर (सेमी)

en: Millimeters (mm)
mai: मिललमीटर्स (मिमी)

en: Width:
mai: चओड़ाइ:

en: Height:
mai: उँचाइ:

en: Original Author
mai: मूल लेखक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
mai: सामान्य

en: General Settings
mai: सामान्य जमावट

en: Colors
mai: रँग

en: Fonts
mai: फान्ट

en: Zoom &In
mai: पैघ करू (&I)

en: Zoom &Out
mai: छोट करू (&O)

en: Calculator
mai: कैलकुलेटर

en: &Hide
mai: नुकाबू (&H)

en: &Remove
mai: हटाबू (&R)

en: Save As
mai: एहिना सहेजू

en: The file could not be saved
mai: फाइल सहेजल नहि जाए सकल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
mai: आरंभिक मान:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
mai: गति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
mai: तेज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
mai: धीमा

en: Syntax error
mai: वाक्यरचना त्रुटि

en: Stack overflow
mai: स्टैक ओवरफ्लो

en: Solid
mai: ठोस

en: Dash
mai: योजक चिह्न

en: Dot
mai: बिन्दी

en: Color:
mai: रँग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
mai: उप्पर जाउ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
mai: नीच्चाँ जाउ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
mai: आयात करू... (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
mai: निर्यात करु... (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
mai: किछु नहि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
mai: रेखासभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
mai: ध्रुवीय

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
mai: जूम

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
mai: स्लाइडर
