kmplot - en to pa translation catalogue (172 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
pa: (ਗਲਤ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
pa: ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
pa: ਸਥਿਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
pa: ਸਥਿਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
pa: ਗਲੋਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Coordinates
pa: ਧੁਰੇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
pa: ਹਰੀਜਟਲ ਧੁਰਾ ਸੀਮਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_4) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx
en: Min:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਧੁਰਾ ਸੀਮਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
pa: ਸੋਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
pa: ਸਮੀਕਰਨ:

en: Functions
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
pa: ਚੁਣਿਆ ਫੰਕਸ਼ਨ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
pa: ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
pa: ਪੈਰਾਮੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
pa: &1ਲਾਂ ਡੈਰੀਵੇਟਿਵ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
pa: 1ਲਾਂ ਡੈਰੀਵੇਟਿਵ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
pa: ਦੂਜਾ ਡੈਰੀਵੇਟਿਵ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
pa: &2ਜਾ ਡੈਰੀਵੇਟਿਵ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
pa: 2ਜਾ ਡੈਰੀਵੇਟਿਵ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
pa: ਇਨਟਿਗਰਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
pa: ਇਨਟਿਗਰਲ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
pa: ਸ਼ੁੱਧਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
pa: ਪਗ਼:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
pa: ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
pa: ਪਲੋਟ ਸੀਮਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
pa: ਇੱਕ ਸਮੀਕਰਨ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
pa: ਪਲੋਟ ਸੀਮਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਦਾ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Search between:
pa: ਖੋਜ:

en: Calculate the area between:
pa: ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਗਣਨਾ:

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
pa: x = %1, %2(x) = %3 ਉੱਤੇ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
pa: x = %1, %2(x) = %3 ਉੱਤੇ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ

en: Area is %1
pa: ਖੇਤਰ %1 ਹੈ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ ਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
pa: ਧੁਰਾ-ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
pa: ਗਰਿੱਡ ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
pa: ਗਰਿੱਡ ਸ਼ੈਲੀ

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
pa: ਖੱਬਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
pa: ਧੁਰਾ ਲੇਬਲ ਲਈ ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
pa: ਡਾਈਗਰਾਮ ਲੇਬਲ ਲਈ ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
pa: ਧੁਰਾ-ਲਾਈਨ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
pa: ਗਰਿੱਡ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
pa: ਗਰਿੱਪ ਲਾਈਨਾਂ ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 1 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 1 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 2 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 2 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 3 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 3 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 4 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 4 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 5 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 5 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 6 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 6 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 7 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 7 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 8 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 8 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 9 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 9 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 10 ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ 10 ਲਈ ਇੱਕ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
pa: ਜ਼ੂਨ-ਇਨ ਪਗ਼

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ ਪਗ਼

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਸੰਦ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮਦਦ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਸੰਦ-ਪੱਟੀ

en: The file does not exist.
pa: ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: Plain Text File (*.txt)
pa: ਇਕਸਾਰ ਲਿਖਤ ਫਾਇਲ (*.txt)

en: Get Informed
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Ignore Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਅਣਡਿੱਠੀ

en: Save File
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Overwrite File?
pa: ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ?

en: Print header table
pa: ਹੈਂਡਰ ਸਾਰਣੀ ਛਾਪੋ

en: Transparent background
pa: ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Pixels (1/72nd in)
pa: ਪਿਕਸਲ (1/72 ਇੰਚ)

en: Inches (in)
pa: ਇੰਚ (in)

en: Centimeters (cm)
pa: ਸੈਂਟੀਮੀਟਰ (cm)

en: Millimeters (mm)
pa: ਮਿਲੀਮੀਟਰ (mm)

en: Width:
pa: ਚੌੜਾਈ:

en: Height:
pa: ਉਚਾਈ:

en: Width is invalid
pa: ਚੌੜਾਈ ਗਲਤ ਹੈ

en: Height is invalid
pa: ਉਚਾਈ ਗਲਤ ਹੈ

en: Slider %1
pa: ਸਲਾਈਡਰ %1

en: KmPlot
pa: ਕੇਮ-ਪਲੋਟ

en: Mathematical function plotter by KDE
pa: KDE ਲਈ ਗਣਿਤ ਫੰਕਸ਼ਨ ਪਲੋਟਰ

en: Original Author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Various improvements
pa: ਕਈ ਸੁਧਾਰ

en: svg icon
pa: svg ਆਈਕਾਨ

en: Albert Astals Cid
pa: ਅਲਬਰਟ ਅਸਟਾਲਸ ਸਿਡ

en: Initial functions to plot
pa: ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: argument
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: URLs to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ URL

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

en: General Settings
pa: ਸਧਾਰਨ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
pa: ਸ਼ਕਲ

en: Diagram Appearance
pa: ਸ਼ਕਲ ਦੀ ਦਿੱਖ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: E&xport...
pa: ਨਿਰਯਾਤ(&x)...

en: &Constants...
pa: ਸਥਿਰ(&C)...

en: Zoom &In
pa: ਜ਼ੂਮ ਅੰਦਰ(&I)

en: Zoom &Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਬਾਹਰ(&O)

en: Reset View
pa: ਝਲਕ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

en: &Hide
pa: ਓਹਲੇ(&H)

en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

en: Copy (x, y)
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ (x, y)

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: The file could not be saved
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
pa: ਸਕੇਲ-ਯੋਗ ਵੈਕਟਰ ਗਰਾਫਿਕਸ (*.svg)

en: Print Settings
pa: ਪਰਿੰਟ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
pa: ਅੰਤ ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
pa: ਸਪੀਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: Slider No. %1
pa: ਸਲਾਈਡਰ ਨੰ. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
pa: ਸਲਾਈਡਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
pa: ਲਿਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
pa: ਲਿਸਟ ਸੋਧ...

en: Remove all
pa: ਸਭ ਹਟਾਓ

en: Syntax error
pa: ਸੰਟੈਕਸਟ ਗਲਤੀ

en: Stack overflow
pa: ਸਟਾਕ ਸੀਮਾ ਤੋਂ ਬਾਹਰ

en: Empty function
pa: ਖਾਲੀ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Solid
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Dash
pa: ਡੈਸ਼

en: Dot
pa: ਡਾਟ

en: Dash Dot
pa: ਡੈਸ਼ ਡਾਟ

en: Dash Dot Dot
pa: ਡੈਸ਼ ਡਾਟ ਡਾਟ

en: Advanced...
pa: ਤਕਨੀਕੀ...

en: Color:
pa: ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
pa: ਪਲੋਟ ਸ਼ੈਲੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
pa: ਪਲੋਟ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
pa: ਲਾਈਨ ਸਟਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
pa: ਲਾਈਨ ਚੌੜਾਈ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
pa: ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਸੰਪਾਦਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
pa: ਆਯਾਤ(&I)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
pa: ਨਿਰਯਾਤ(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
pa: ਧੁਰੇ(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
pa: ਗਰਿੱਡ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
pa: ਧੁਰੇ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
pa: ਸਲਾਈਡਰ

en: x-Axis:
pa: X ਧੁਰਾ:

en: y-Axis:
pa: Y-ਧੁਰਾ:

en: Functions:
pa: ਫੰਕਸ਼ਨ:
