kmplot - en to pl translation catalogue (416 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
pl: Kalkulator

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
pl: Edytor stałych

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
pl: Wartość musi być liczbą (np. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
pl: (błędna)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
pl: Wartość:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
pl: Stała:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
pl: Podaj wyrażenie dające w wyniku liczbę

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
pl: Dodaj nową stałą

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
pl: Kliknij przycisk by dodać nową stałą.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
pl: &Nowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
pl: Stała

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
pl: Wartość

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
pl: Dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Global
pl: Globalna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
pl: Usuń wybraną stałą

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
pl: Kliknij tu aby usunąć wybraną stałą. Można to zrobić tylko wtedy jeśli nie jest obecnie używana przez wykres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pl: &Usuń

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Coordinate System
pl: Układ współrzędnych

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
pl: Układ współrzędnych

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
pl: Wartość minimalna przedziału musi być mniejsza niż wartość maksymalna przedziału

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
pl: Przedział osi poziomej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: 
en: Max:
pl: Maks:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
pl: Własna granica przedziału rysowania wykresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
pl: Podaj poprawne wyrażenie, np. 2*pi lub e/2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
pl: Przedział osi pionowej

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
pl: Odstępy w siatce na osi poziomej

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
pl: Automatyczny odstęp siatki jest niezależny od powiększenia; będzie stała liczba kresek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
pl: Automatycznie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
pl: Użytkownika:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
pl: Odstępy w siatce na osi pionowej

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
pl: Edytor równań

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
pl: Wyrażenie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
pl: Edytuj stałe...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
pl: Wstaw stałą...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
pl: Wstaw funkcję...

en: Functions
pl: Funkcje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
pl: usuń wybraną funkcję

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
pl: Kliknij tu aby usunąć wybraną funkcję z listy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
pl: Utwórz

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
pl: Funkcja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
pl: Własny przedział wykresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
pl: Zindywidualizuj maksymalny przedział rysowania wykresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
pl: Odhacz ten przycisk i podaj poniżej granice przedziału rysowania wykresu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
pl: Własne minimum przedziału wykresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
pl: dolna granica przedziału wykresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
pl: Podaj dolną granicę przedziału wykresu. Może to być wyrażenie typu 2*pi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
pl: górna granica przedziału wykresu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
pl: Podaj górną granicę przedziału wykresu. Może to być wyrażenie typu 2*pi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
pl: Parametry

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
pl: Wygląd

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
pl: Pochodne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
pl: Pokaż pierwszą pochodną

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
pl: Jeśli opcja jest zaznaczona zostanie pokazana pierwsza pochodna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
pl: Pokaż &pierwszą pochodną

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
pl: Pierwsza pochodna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
pl: Pokaż drugą pochodną

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
pl: Pokaż &drugą pochodną

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
pl: Druga pochodna

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Integral
pl: Całka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
pl: Pokaż całkę

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
pl: Jeżeli odhaczono to pole, zostanie również wykreślona pochodna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
pl: Punkt na krzywej wyniku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
pl: Punkt początkowy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
pl: Podaj początkową wartość x, np. 2 lub pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
pl: Podaj początkową wartość x lub wyrażenie dla całki, np. 2 lub pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
pl: podaj początkową wartość y, np. 2 lub pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
pl: Podaj początkową wartość y lub wyrażenie dla całki, np. 2 lub pi/2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
pl: Maksymalna wielkość kroku używanego przy rozwiązywaniu numerycznym

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
pl: Precyzja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
pl: Krok:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
pl: Definicja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
pl: Podaj wyrażenie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
pl: Podaj wyrażenie dla funkcji.
    Ślepą zmienną jest t.
    Przykład: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
pl: Podaj wyrażenie dla funkcji.
    Ślepą zmienną jest t.
    Przykład: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
pl: Przedział wykresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
pl: Dolna granica przedziału wykresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
pl: Górna granica przedziału wykresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
pl: Podaj równanie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
pl: Podaj wyrażenie dla funkcji. 
    Przykład: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
pl: Przedział wykresu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
pl: Nazwa funkcji

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
pl: Podaj nazwę funkcji.
    Musi ona być unikalna. Jeśli zostawisz to pole puste KmPlot ustawi je na wartość domyślną. Możesz ją zmienić później.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
pl: Nazwa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
pl: Podaj wyrażenie dla funkcji. 
    Przykład: x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
pl: Podaj wyrażenie dla funkcji. 
    Przykład: f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
pl: Warunki początkowe

en: Search between:
pl: Szukaj pomiędzy:

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
pl: Znajdź wartość minimalną

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
pl: Znajdź wartość maksymalną

en: Calculate the area between:
pl: Oblicz pole między:

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
pl: Obszar pod krzywą

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
pl: Minimum dla x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
pl: Maksimum dla x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
pl: Pole to %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
pl: Narzędzia funkcji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pl: Usuń

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
pl: Dodaj...

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
pl: Edytor stałych

en: Check this to have the constant exported when saving.
pl: Zaznacz to, żeby stała została wyeksportowana podczas zapisu.

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
pl: Zaznacz to, żeby stała była ciągle dostępna między instancjami KmPlot.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
pl: (Kliknij dwukrotnie gradient aby dodać zakończenie)

en: Remove stop
pl: Usuń zakończenie

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
pl: Wybierz gradient

en: Could not find KmPlot's part.
pl: Nie mogę znaleźć elementu KmPlot.

en: KmPlot Files (*.fkt);;All Files (*)
pl: Pliki KmPlot (*.fkt);;Wszystkie pliki (*)

en: Open
pl: Otwórz

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
pl: Szerokość osi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
pl: Szerokość linii osi współrzędnych.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
pl: Zaznacz jeśli etykiety mają być widoczne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
pl: Zaznacz jeśli powinny być widoczne etykiety punktów podstawowych.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
pl: Zaznacz jeśli osie mają być widoczne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
pl: Zaznacz jeśli osie powinny być widoczne.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
pl: Zaznacz jeśli strzałki mają być widoczne

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
pl: Zaznacz jeśli osie powinny mieś strzałki.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
pl: Szerokość linii siatki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
pl: Podaj szerokość linii siatki.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
pl: Styl siatki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
pl: Wybierz odpowiedni styl siatki.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
pl: Długość podziałki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
pl: Podaj długość linii podziałki

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
pl: Szerokość podziałki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
pl: Podaj szerokość linii podziałki.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
pl: Lewa granica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
pl: Podaj lewą granicę przestrzeni wykresu.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
pl: Prawa granica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
pl: Podaj prawą granicę przestrzeni wykresu.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
pl: Dolna granica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
pl: Podaj dolną granicę przestrzeni wykresu.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
pl: Górna granica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
pl: Podaj górną granicę przestrzeni wykresu.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
pl: Etykieta na osi poziomej.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
pl: Etykieta na osi poziomej.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
pl: Etykieta na osi pionowej

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
pl: Etykieta na osi pionowej.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
pl: Czy użyć skalowania automatycznego, czy też własnego.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
pl: Wybierz czy użyć skalowania automatycznego, czy też własnego.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
pl: Szerokość jednostki między punktami podstawowymi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
pl: Podaj szerokość jednostki między punktami podstawowymi.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
pl: Wysokość jednostki między punktami podstawowymi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
pl: Podaj wysokość jednostki między punktami podstawowymi.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
pl: Czcionka etykiet osi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
pl: Wybierz czcionkę dla etykiet osi.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
pl: Czcionka drukowanej tabeli nagłówka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
pl: Wybierz czcionkę dla tabeli nagłówka na górze strony.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
pl: Nazwa czcionki etykiet na diagramach

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
pl: Wybierz czcionkę dla etykiet na diagramach.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
pl: Kolor osi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
pl: Podaj kolor osi.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
pl: Kolor siatki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
pl: Wybierz kolor dla linii siatki.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
pl: Kolor funkcji 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
pl: Wybierz kolor dla pierwszej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
pl: Kolor funkcji 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
pl: Wybierz kolor dla drugiej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
pl: Kolor funkcji 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
pl: Wybierz kolor dla trzeciej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
pl: Kolor funkcji 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
pl: Wybierz kolor dla czwartej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
pl: Kolor funkcji 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
pl: Wybierz kolor dla piątej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
pl: Kolor funkcji 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
pl: Wybierz kolor dla szóstej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
pl: Kolor funkcji 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
pl: Wybierz kolor dla siódmej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
pl: Kolor funkcji 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
pl: Wybierz kolor dla ósmej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
pl: Kolor funkcji 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
pl: Wybierz kolor dla dziewiątej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
pl: Kolor funkcji 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
pl: Wybierz kolor dla dziesiątej funkcji.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
pl: Radiany zamiast stopni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
pl: Zaznacz opcję jeśli chcesz używać radianów

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
pl: Kolor tła

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
pl: Kolor tła wykresu

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
pl: Krok powiększania

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
pl: Wartość przybliżania jaką powinno użyć narzędzie

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
pl: Krok oddalania

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
pl: Wartość oddalania jaką powinno użyć narzędzie

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
pl: Dodatkowe szczegóły podczas śledzenia

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
pl: Czy pokazywać dodatkowe szczegóły takie jak tangens czy normalna podczas śledzenia wykresu.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pl: &Edycja

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pl: &Widok

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pl: &Narzędzia

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pl: Pomo&c

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pl: &Plik

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: The file had an unknown version number
pl: Plik ma nieznany numer wersji

en: The file does not exist.
pl: Plik nie istnieje.

en: An error appeared when opening this file (%1)
pl: Wystąpił błąd podczas otwierania tego pliku (%1)

en: %1 could not be opened
pl: Nie można otworzyć %1

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
pl: Nie można wczytać %1 (%2 w wierszu %3, kolumna %4)

en: automatic
pl: automatycznie

en: The function %1 could not be loaded
pl: Funkcja %1 nie może być wczytana

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
pl: Edytor parametrów

en: Open Parameter File
pl: Otwórz plik parametrów

en: Plain Text File (*.txt)
pl: Zwykły plik tekstowy (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
pl: Wystąpił błąd podczas otwierania tego pliku: %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
pl: Wiersz %1 nie jest poprawną wartością parametru i nie może zostać uwzględniony. Chcesz kontynuować?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
pl: Czy chcesz być informowany o innych wierszach, które nie mogą zostać wczytane?

en: Get Informed
pl: Powiadamiaj

en: Ignore Information
pl: Ignoruj

en: An error appeared when opening this file
pl: Wystąpił błąd podczas otwierania tego pliku

en: Save File
pl: Zapisz plik

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
pl: Plik "%1" już istnieje. Chcesz kontynuować i zastąpić ten plik?

en: Overwrite File?
pl: Zastąpić plik?

en: An error appeared when saving this file
pl: Wystąpił błąd podczas zapisywania tego pliku

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
pl: Opcje KmPlot

en: Print header table
pl: Wydrukuj tabelę nagłówka

en: Transparent background
pl: Przezroczyste tło

en: Pixels (1/72nd in)
pl: Piksele (1/72 cala)

en: Inches (in)
pl: Cale (in)

en: Centimeters (cm)
pl: Centymetry (cm)

en: Millimeters (mm)
pl: Milimetry (mm)

en: Width:
pl: Szerokość:

en: Height:
pl: Wysokość:

en: Width is invalid
pl: Niepoprawna szerokość

en: Height is invalid
pl: Niepoprawna wysokość

en: Slider %1
pl: Suwak %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
pl: Przesuń suwak aby zmienić wartość parametru w wykresie funkcji połączonej z tym suwakiem.

[ctx: @title:window]
en: Sliders
pl: Suwaki

en: Mathematical function plotter by KDE
pl: Program rysujący wykresy funkcji przeznaczony w ramach KDE

en: Original Author
pl: Autor pierwszej wersji

en: Various improvements
pl: Różne usprawnienia

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
pl: Portowanie do Qt 4, poprawki interfejsu użytkownika, nowe funkcje

en: svg icon
pl: Ikona SVG

en: command line options, MIME type
pl: opcje linii poleceń, typ MIME

en: Initial functions to plot
pl: Pierwsze funkcje do wykreślania

en: URLs to open
pl: Adresy URL do otwarcia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
pl: Ogólne

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Diagram Appearance
pl: Wygląd diagramu

en: Colors
pl: Kolory

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Configure KmPlot...
pl: Ustawienia KmPlot...

en: E&xport...
pl: Wye&ksportuj...

en: &Coordinate System...
pl: Układ w&spółrzędnych...

en: &Constants...
pl: &Stałe...

en: Zoom &In
pl: Pow&iększ

en: Zoom &Out
pl: P&omniejsz

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
pl: &Dopasuj element interfejsu do funkcji trygonometrycznych

en: Reset View
pl: Wyzeruj widok

en: Show Sliders
pl: Pokaż suwaki

en: Calculator
pl: Kalkulator

en: Plot &Area...
pl: &Pole wykresu...

en: Find Ma&ximum...
pl: Znajdź m&aksimum...

en: Find Mi&nimum...
pl: Znajdź m&inimum...

[ctx: @action:inmenu Help]
en: Predefined &Math Functions
pl: Predefiniowane funkcje &matematyczne

en: Cartesian Plot
pl: Wykres kartezjański

en: Parametric Plot
pl: Wykres parametryczny

en: Polar Plot
pl: Wykres biegunowy

en: Implicit Plot
pl: Bezwarunkowy wykres

en: Differential Plot
pl: Wykres różnicowy

en: &Hide
pl: &Ukryj

en: &Remove
pl: &Usuń

en: Animate Plot...
pl: Animuj wykresy...

en: Copy (x, y)
pl: Skopiuj (x, y)

en: Copy Root Value
pl: Skopiuj wartość główną

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
pl: Wykres uległ zmianie.
    Chcesz go zapisać?

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
pl: Plik jest zapisany w starym formacie; jeśli go zapiszesz, starsze wersje KmPlot nie będą w stanie go otworzyć. Kontynuować?

en: Save New Format
pl: Zapisz nowy format

en: Save As
pl: Zapisz jako

en: The file could not be saved
pl: Plik nie mógł być zapisany

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
pl: Skalowalna Grafika Wektorowa (*.svg)

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
pl: Wyeksportuj jako obraz

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
pl: Niestety, wystąpił błąd podczas zapisywania obrazu "%1"

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
pl: Drukuj wykres

en: Print Settings
pl: Ustawienia drukowania

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
pl: Ustawienia drukowania

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
pl: Animacja parametrów

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
pl: Funkcja musi mieć dodatkowy parametr, np. w przypadku f(x,k) parametrem jest k

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
pl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Ostrzeżenie:</span> Bieżąca funkcja nie ma parametru, więc nie może być animowana.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
pl: Wartość końcowa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
pl: Wartość początkowa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
pl: Podaj bieżąca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
pl: Szybkość:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
pl: Szybko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
pl: Wolno

en: Slider No. %1
pl: Suwak nr %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
pl: Suwak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
pl: Lista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
pl: Edytuj listę parametrów

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
pl: Kliknij tu aby otworzyć listę wartości parametrów. Możesz je tu dodawać, usuwać i zmieniać.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
pl: Edytuj listę...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
pl: Wybierz suwak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
pl: Wybierz jeden z suwaków aby zmieniać wartość parametru dynamicznie. Wartości mogą przybierać wartości od 0 (lewo) do 100 (prawo).

en: Remove all
pl: Usuń wszystko

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
pl: Funkcja %1 wykorzystuje następujące funkcje: %2. Muszą one także zostać usunięte.

en: Syntax error
pl: Błąd składni

en: Missing parenthesis
pl: Brakujące nawiasy

en: Stack overflow
pl: Przepełnienie stosu

en: Name of function is not free
pl: Nazwa funkcji nie jest wolna

en: recursive function not allowed
pl: funkcje rekursywne nie są dozwolone

en: Empty function
pl: Pusta funkcja

en: Function could not be found
pl: Nie znaleziono funkcji

en: The differential equation must be at least first-order
pl: Równanie różniczkowe musi być co najmniej pierwszego rzędu

en: Too many plus-minus symbols
pl: Zbyt wiele symboli plus-minus

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
pl: Niepoprawny symbol plus-minus (wyrażenia muszą być stałymi)

en: The function has too many arguments
pl: Funkcja ma zbyt wiele argumentów

en: The function does not have the correct number of arguments
pl: Funkcja nie ma wystarczającej liczby argumentów

en: Solid
pl: Ciągła

en: Dash
pl: Kreskowana

en: Dot
pl: Kropkowana

en: Dash Dot
pl: Kreska kropka

en: Dash Dot Dot
pl: Kreska kropka kropka

en: Advanced...
pl: Rozszerzone...

en: Color:
pl: Kolor:

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
pl: Wygląd wykresu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
pl: Styl wykresu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
pl: Pokaż nazwę wykresu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
pl: Pokaż ekstrema (minimum i maksimum)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
pl: Pokaż pole tangensa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
pl: Użyj gradientu dla parametrów:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
pl: Styl linii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
pl: Szerokość linii:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
pl: Edytor parametrów

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
pl: usuń wybraną stałą

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
pl: Zaimportuj wartości z pliku tekstowego

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
pl: Zaimportuj wartości z pliku tekstowego. Każda linia pliku jest analizowana jako wartość lub wyrażenie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
pl: Za&importuj...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
pl: Wyeksportuj wartości do pliku tekstowego

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
pl: Wyeksportuj wartości do pliku tekstowego. Każda wartość w liście parametrów zostanie zapisana w osobnej linii.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
pl: Wy&eksportuj...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
pl: &Współrzędne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
pl: Kolor tła:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
pl: Kolor tła wykresu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
pl: Kliknij aby wybrać kolor tła. Ta opcja nie ma wpływu na drukowanie i eksport.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
pl: &Osie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
pl: &Siatka:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Select color for the axes.
pl: Wybierz kolor dla osi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
pl: Wybierz kolor osi. Zmiana zostanie zastosowana jak tylko wciśniesz przycisk OK.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Select color for the grid.
pl: Wybierz kolor dla siatki.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
pl: Wybierz kolor siatki. Zmiana zostanie zastosowana jak tylko wciśniesz przycisk OK.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
pl: &Domyślne kolory funkcji

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 2.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 2. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 5.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 5. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 1. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowałeś funkcję nr 1 i zmieniłeś tu kolor dla tej funkcji, ustawienie da efekt dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
pl: Funkcja &1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 3. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
pl: Funkcja &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
pl: Funkcja &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
pl: Funkcja &4:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 4.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 4. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
pl: Funkcja &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
pl: Funkcja &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
pl: Funkcja &8:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 9.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 9. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
pl: Funkcja &6:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 7.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 7. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 8. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 6.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 6. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
pl: Funkcja &9:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 10.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
pl: Domyślny kolor dla funkcji nr 10. Pamiętaj, że ustawienia koloru dotyczą tylko pustych funkcji, tak więc jeśli zdefiniowano funkcję nr 1 i zmieniono tu kolor dla tej funkcji, ustawienie odniesie skutek dopiero następnym razem, kiedy zdefiniujesz funkcję nr 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
pl: Funkcja 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
pl: Siatka nie zostanie narysowana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
pl: Brak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
pl: Linia dla każdej jednostki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
pl: Linie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
pl: Tylko małe krzyże na wykresie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
pl: Krzyże

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
pl: Koła wokół punktu zerowego.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
pl: Siatka biegunowa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
pl: Etykiety osi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
pl: Etykieta na osi poziomej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
pl: Etykieta osi poziomej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
pl: Etykieta na osi pionowej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
pl: Etykieta osi pionowej:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
pl: Szerokości osi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
pl: &Szerokość linii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
pl: Szerokość podziałki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
pl: Długość podziałki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
pl: Pokaż etykiety podziałki.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
pl: Zaznacz jeśli podziałka powinna być oznaczona.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
pl: Pokaż etykiety

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
pl: Pokaż osie.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
pl: Zaznacz jeśli osie powinny być widoczne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
pl: Pokaż osie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
pl: Pokaż strzałki na końcu osi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
pl: Zaznacz jeśli osie powinny mieć strzałki na końcach.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
pl: Pokaż strzałki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
pl: Etykiety osi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
pl: Etykiety diagramów:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
pl: Nagłówek:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
pl: Tryb kątowy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
pl: Funkcje trygonometryczne używają trybu radianowego dla kątów.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
pl: Zaznacz aby używać radianów do obliczania kątów. Ważne jedynie dla funkcji trygonometrycznych.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
pl: Funkcje trygonometryczne używają trybu stopni dla kątów.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
pl: Zaznacz aby używać stopni do obliczania kątów. Ważne jedynie dla funkcji trygonometrycznych.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
pl: &Stopień

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
pl: Powiększenie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
pl: Przybliż o:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
pl: Oddal o:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
pl: Wartość używana przez narzędzie oddalania.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
pl: Wartość używana przez narzędzie przybliżania.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
pl: Rysuj tangens i normalną podczas śledzenia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
pl: Suwak

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
pl: %1 do %2

en: Plotting Range
pl: Przedział wykresu

en: Axes Division
pl: Podziałka osi

en: x-Axis:
pl: Oś odciętych:

en: y-Axis:
pl: Oś rzędnych:

en: Functions:
pl: Funkcje:

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
pl: pierwiastek: x%1 =

en: Error in extension.
pl: Błąd w rozszerzeniu.
