kdeedu - en to sq translation catalogue (257 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
sq: Redaktues i konstantave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
sq: (i pavlefshëm)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
sq: Vlera:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
sq: Shto konstantë të re

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
sq: Klikoni këtë buton për të shtuar konstantë të re.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
sq: &I Ri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
sq: Konstante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
sq: Vlera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
sq: Dokumenti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
sq: Klikoni këtu për të hequr  konstantën e përzgjedhur; ajo mund të largohet vetëm nëse aktualisht nuk shfrytëzohet për vizatim.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
sq: &Fshije

en: Coordinates
sq: Koordinatat

en: Coordinate System
sq: Sistemi i Koordinatave

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
sq: Vlera minimale e diapazonit duhet të jetë më e ulët se vlera maksimale e diapazonit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
sq: Përshtat kufirin e diapazonit të vizatimit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
sq: Fut një shprehje të vlefshme, për shemull 2*pi ose e/2.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
sq: Automatike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
sq: Përshtatur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
sq: Ndrysho konstantet...

en: Functions
sq: Funksionet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
sq: hiq funksionin e përzgjedhur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
sq: Klikoni këtu për ta hequr funksionin e përzgjedhur nga lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
sq: Krijo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
sq: Funksioni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
sq: Përshtat diapazonin maksimal të vizatimit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
sq: Përshtat diapazonin minimal të vizatimit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
sq: kufiri i ulët i diapazonit të vizatimit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
sq: Futni kufirin më të ulët të diapazonit të vizatimit. Gjithashtu janë të lejuara edhe shprehjet si 2*pi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
sq: kufiri i sipërm i diapazonit të vizatimit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
sq: Futni kufirin e sipërm të diapazonit të vizatimit. Janë të lejuara edhe shprehjet si2*pi.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
sq: Parametrat

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
sq: Paraqitja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
sq: Të prejardhur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
sq: Shfaq prejardhjen e parë

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
sq: Nëse kjo kuti është zgjedhur, poashtu do të vizatohet edhe prejardhja e parë.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
sq: Shfaq prejardhjen &e parë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
sq: Shfaq prejardhjen e dytë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
sq: Shfaq prejardhjen &e dytë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
sq: Shfaq integral

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
sq: Pika fillestare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
sq: Futni pikën fillestare x, për shembull 2 ose pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
sq: Futni vlerën fillestare x ose shprehjen për integralin, për shembull 2 ose pi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
sq: futni pikën fillestare y, për shembull 2 ose pi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
sq: Futni vlerën fillestare y ose shprehjen për integral, për shembull 2 ose pi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
sq: Saktësi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_11) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_12)
en: Definition
sq: Definicion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
sq: Futni një shprehje për funksionin.
    Variabla e dukshme është t.
    Shembull: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
sq: Futni një shprehje për funksionin.
    Ndryshorja e dukshme është t.
    Shembull: sin(t)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
sq: Kufi i ulët i diapazonit të vizatimit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
sq: Kufiri i lartë i diapazonit të vizatimit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
sq: Futni emrin e funksionit.
    Emri i funksionit duhet të jetë i vetëm. Nëse e lini të zbrazët këtë vijë KmPlot do të vendosë emër të parazgjedhur.Mund ta ndryshoni atë më vonë.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
sq: Emri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sq: Hiqe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
sq: Shto...

en: Check this to have the constant exported when saving.
sq: Përzgjidhe këtë për të bërë që një konstante të eksportohet kur ju regjistroni.

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
sq: Përzgjidhni këtë për të patur një konstante të zgjedhur përherë midis instancave të KmPlot.

en: Could not find KmPlot's part.
sq: Nuk mundi ta gjejë pjesën e Kmplot.

en: Open
sq: Hape

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
sq: Gjërësia e vijave të boshti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
sq: Fut gjërësin e vijave të boshteve.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
sq: Verifiko nëse labelat janë të dukshme.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
sq: Zgjedhe këtë kuti nëse labelat ndarësve duhet ët duken.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
sq: Zgjedh nëse boshtet janë të dukshme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
sq: Zgjedh këtu nëse boshtet duhet të duken.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
sq: Zgjedh nëse shigjetat janë të dukshme

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
sq: Zgjedh këtu nëse boshtet duhet të kenë shigjeta.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
sq: Gjërësia e vijave të rrjetit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
sq: Fut gjërësin për vijat e rrjetit.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
sq: Lloji i rrjetit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
sq: Zgjedhe lloin e përshtatshëm të rrjetit.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
sq: Gjatësia e ndarësit.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
sq: Fut gjatësinë e vijës së ndarësit.

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
sq: Gjërësia e ndarësit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
sq: Fut gjërësinë e ndarësit.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
sq: Kufiri i majtë

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
sq: Fut kufirin e majtë të hapësirës së vizatimit.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
sq: Kufiri i djathtë

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
sq: Fut kufirin e djathtë të hapësirës së vizatimit.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
sq: Kuifiri i poshtëm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
sq: Fut kufirin e poshtëm të hapësirës së vizatimit.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
sq: Kufiri i sipërm

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
sq: Fut kufirin e sipërm të hapësirës së vizatimit.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
sq: Gjërësia e njësis prej ndarësit deri te ndarësi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
sq: Fut gjërësin e njësis prej ndarësit deri te ndarësi

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
sq: Lartësia e njësis prej ndarësit deri te ndarësi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
sq: fut lartësin e njësis prej ndarësit deri te ndarësi

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
sq: Ngjyra e vijës së boshteve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
sq: Fut ngjyrën e vijës së boshteve

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
sq: Ngjyra e rrjetit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
sq: Zgjedh ngjyrën për vijat e rrjetit.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
sq: Ngjyra për funksionin 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
sq: Ngjyra për funksionin 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 2

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
sq: Ngjyra për funksionin 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 3

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
sq: Ngjyra për funksionin 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 4

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
sq: Ngjyra për funksionin 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 5

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
sq: Ngjyra për funksionin 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 6

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
sq: Ngjyra për funksionin 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 7

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
sq: Ngjyra për funksionin 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 8

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
sq: Ngjyra për funksionin 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 9

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
sq: Ngjyra për funksionin 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
sq: Zgjedh ngjyrën për funksionin 10

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
sq: Radian në vend të shkallës.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
sq: Zgjedh këtu nëse doni të përdorni radian.

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
sq: Ngjyra e prapavisë.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
sq: Ngjyra e prapavisë së grafikonit

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
sq: Hapi i zmadhimit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
sq: Vlera e  cila duhet të shfrytëzohet për zmadhim

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
sq: Hapi i zvogëlimit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
sq: Vlera e  cila duhet të shfrytëzohet për zvogëlim

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sq: &Modifiko

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sq: &Shfaq

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sq: &Mjetet

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sq: &Ndihmë

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sq: &Skedari

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sq: Shiriti Kryesor

en: The file had an unknown version number
sq: Skedari kishte numër të panjohur të versionit.

en: The file does not exist.
sq: Skedari nuk ekziston.

en: automatic
sq: automatik.

en: The function %1 could not be loaded
sq: Funkcioni %1 nuk mundi të ngarkohet.

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
sq: Vija %1 nuk është vlerë e miratuar e parametrit dhe prandaj nuk do të përfshihet. A dëshironi të vazhdoni?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
sq: A dëshironi të informoheni për vija të tjera që nuk mund të lexohen?

en: Get Informed
sq: Informohuni

en: Ignore Information
sq: Injoro informacionin

en: An error appeared when opening this file
sq: Ndodhi gabim gjatë hapjes së skedarit.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
sq: Skedari i emërtuar "%1" veçmë ekziston. A dëshironi të vazhdoni  dhe ta mbishkruani këtë skedar?

en: Overwrite File?
sq: Të mbishkruash skedarin?

en: An error appeared when saving this file
sq: U paraqit gabim gjatë ruajtjes së skedarit

en: Print header table
sq: Printo kokën e tabelës

en: Transparent background
sq: Sfond transparent

en: Centimeters (cm)
sq: Centimetra (cm)

en: Millimeters (mm)
sq: Milimetra (mm)

en: Width:
sq: Gjerësia:

en: Height:
sq: Lartësia:

en: Slider %1
sq: Rrëshqitës %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
sq: Zhvendosni rrëshqitësin për të ndryshuar parametrin e funksionit të lidhur me këtë rrëshqitës.

en: Original Author
sq: Autori i parë

en: GUI
sq: Ndërfaqe e shfrytëzuesit

en: Various improvements
sq: Përmirësime të ndryshme

en: svg icon
sq: ikona svg

en: command line options, MIME type
sq: Obcionet e vijës komanduese, tipi MIME

en: Initial functions to plot
sq: Funksionet fillestare që duhen vendosur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
sq: Të përgjithshme

en: General Settings
sq: Parametra të përgjithshëm

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageDiagram)
en: Diagram
sq: Diagrami

en: Diagram Appearance
sq: Pamja e Diagramit

en: Colors
sq: Ngjyra

en: Fonts
sq: Fontet

en: Configure KmPlot...
sq: Konfiguro Kmplot...

en: E&xport...
sq: E&ksporto...

en: &Coordinate System...
sq: &Sistemi koordinativ...

en: &Constants...
sq: &Konstantet...

en: Zoom &In
sq: &Zmadhim kah brenda

en: Zoom &Out
sq: &Zmadhim kah jashtë

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
sq: &Përshtat komponentën në funksionet trigonometrike

en: Reset View
sq: Rivendos Pamjen

en: Calculator
sq: Llogaritësja

en: Plot &Area...
sq: Zona e &Llogaritjes

en: Find Ma&ximum...
sq: Gjej Ma&ksimumin...

en: Find Mi&nimum...
sq: Gjej Mi&nimumin...

en: &Hide
sq: &Fshih

en: &Remove
sq: &Hiqe

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
sq: Vizatimi është ndryshuar.
    A dëshironi ta ruani atë?

en: Save New Format
sq: Ruaj në format të ri

en: Save As
sq: Ruaje Si

en: The file could not be saved
sq: Skedari nuk mundi të ruhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
sq: Shpejtësia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
sq: E Shpejtë

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
sq: E Ngadaltë

en: Slider No. %1
sq: Rrëshqitës No. %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
sq: Listë:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
sq: Redakto listën e parametrave

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
sq: Klikoni këtu për të hapur listën e vlerave të parametrit. Këtu mund të shtoni, largoni dhe ndryshoni ato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
sq: Redakto listë...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
sq: Përzgjidhni rrëshqitës

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
sq: Përzgjidhni njërin nga rrëshqitësit për ta ndryshuar vlerën e parametrit. Vlerat ndryshojnë nga 0 (në të majtë) deri më 100 (në të djathtë).

en: Remove all
sq: Hiqi të Gjitha

en: Syntax error
sq: Gabim Sintakse

en: Missing parenthesis
sq: Mungojnë kllapat

en: Name of function is not free
sq: Emri i funksionit nuk është i lirë

en: recursive function not allowed
sq: funksioni rekursiv nuk lejohet

en: Empty function
sq: Funksion i zbrazët

en: Function could not be found
sq: Funkcioni nuk u gjet.

en: The differential equation must be at least first-order
sq: funksioni i diferencuar duhet të jetë të paktën i shkallës së parë

en: Too many plus-minus symbols
sq: Shumë simbole plus-minus

en: The function has too many arguments
sq: Funksioni ka shumë argumenta

en: Dot
sq: Pikë

en: Advanced...
sq: I Avancuar...

en: Color:
sq: Ngjyra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
sq: Stili i vijave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
sq: Gjerësia e vijës:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
sq: Redaktues i parametrit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
sq: hiq konstantën e përzgjedhur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
sq: Çoje Lart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
sq: Çoje Poshtë

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
sq: Importo vlera nga një skedar teksti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
sq: Importo vlera nga një skedar të tekstit. Çdo vijë në skedar është si gabim në vlerë ose shprehje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
sq: &Importo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
sq: Eksporto vlera në një skedar të tekstit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
sq: Eksporto vlera në një skedar të tekstit. Çdo vlerë në listën e parametrave do të shkruhet si një vijë në skedar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
sq: &Eksporto...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
sq: &Koordinata

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
sq: Ngjyra për hapësirën e vizatimit pas rrjetit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
sq: Kliko këtë buton për të zgjedhur ngjyrën e prapavisë.Kjo zgjedhje nuk ka efekt në printim as në eksport.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
sq: &Boshte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
sq: &Rrjeta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
sq: Specifikoni ngjyrën për boshtet. Ndryshimi do të shfaqet sapo ta shtypni butonin OK.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
sq: Specifikoni ngjyrën për rrjetën. Ndryshimi do të shfaqet sapo ta shtypni butonin OK.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
sq: &Ngjyra të parazgjedhura për funksionin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
sq: Funksioni &1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
sq: Funksioni &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
sq: Funksioni &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
sq: Funksioni &4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
sq: Funksioni &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
sq: Funksioni &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
sq: Funksioni &8:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
sq: Funksioni &6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
sq: Funksioni &9:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
sq: funksioni 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
sq: Rrjeti nuk do të vizatohet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
sq: Asgjë

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
sq: Vijë për secilën ndarës.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
sq: Vijë

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
sq: Vetëm pak prerje në sipërfaqen e vizatimit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
sq: Prerje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
sq: Rrethe reth burimit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
sq: &Gjerësia e vijës

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
sq: Gjërësia e shënuesit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
sq: Gjatësia e shënuesit:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
sq: Zgjedh nëse ndarësit e boshtëve duhet të jenë të dukshme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
sq: Shfaq labelat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
sq: Zgjedh këtu nëse boshtet duhet të jenë të dukshme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
sq: Shfaq boshtet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
sq: Zgjedhe këtë nëse boshtet duhet të kenë shigjeta në skaje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
sq: Shfaq shigjetat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
sq: Lloj këndi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
sq: Funksionet trigonometrike shfrytëzojn radian  për këndet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
sq: Zgjedh këtë buton që të përdorni radina për matjen e këndeve. Kjo është e rëndësishme vetëm për funksionet trigonometrike.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
sq: Funksionet trigonometrike shfrytëzojnë shkallë për matjen këndeve.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
sq: Zgjedhe këtë buton që të shfrytëzoni shkallë për matjen e këndeve. Kjo është e rëndësishme vetëm për funksionet trigonometrike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
sq: &Shkallë

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
sq: Zmadho

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
sq: Rrëshqitës

en: Plotting Range
sq: Rrezja e Kapjes

en: Axes Division
sq: Ndarja e e boshteve

en: x-Axis:
sq: boshti x:

en: y-Axis:
sq: boshti y:

en: Functions:
sq: Funksione:

en: Error in extension.
sq: Gabim në zgjerim.
