kmplot - en to sv translation catalogue (415 entries)

[ctx: @title:window]
en: Calculator
sv: Räknare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConstantsEditor)
en: Constant Editor
sv: Konstanteditor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: The value must be a number (e.g. "pi^2")
sv: Värdet måste vara ett tal (t.ex. "pi^2")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueInvalidLabel)
en: (invalid)
sv: (ogiltig)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value:
sv: Värde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Constant:
sv: Konstant:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, valueEdit)
en: Enter an expression that evaluates to a number
sv: Skriv in ett uttryck som kan utvärderas till ett tal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Add a new constant
sv: Lägg till en ny konstant

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdNew)
en: Click this button to add a new constant.
sv: Klicka på knappen för att lägga till en ny konstant.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdNew)
en: &New
sv: &Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Constant
sv: Konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Value
sv: Värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, constantList)
en: Document
sv: Dokument

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Delete the selected constant
sv: Ta bort markerad konstant

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: Click here to delete the selected constant; it can only be removed if it is not currently used by a plot.
sv: Klicka här för att ta bort den markerade konstanten. Den kan bara tas bort om den för närvarande inte används i ett diagram.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdDelete) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Coordinate System
sv: Koordinatsystem

[ctx: @title:window]
en: Coordinate System
sv: Koordinatsystem

en: The minimum range value must be lower than the maximum range value
sv: Intervallets minimala värde måste vara mindre än det maximala värdet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Horizontal axis Range
sv: Horisontella axelns intervall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Custom boundary of the plot range
sv: Egen gräns för diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_XMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, kcfg_YMin)
en: Enter a valid expression, for instance 2*pi or e/2.
sv: Skriv in ett giltigt uttryck, till exempel 2*pi eller e/2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Vertical axis Range
sv: Vertikala axelns intervall

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_XScalingMode)
en: Horizontal axis Grid Spacing
sv: Horisontella axelns rutnätsmellanrum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic grid spacing is independent of zoom; there will be a fixed number of tics.
sv: Automatiskt rutnätsmellanrum är oberoende av zoomning. Det kommer att finnas ett fast antal graderingar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Automatic
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Custom:
sv: Egen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_YScalingMode)
en: Vertical axis Grid Spacing
sv: Vertikala axelns rutnätsmellanrum

[ctx: @title:window]
en: Equation Editor
sv: Ekvationseditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Expression:
sv: Uttryck:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, constantsButton)
en: Edit Constants...
sv: Redigera konstanter...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, constantList)
en: Insert constant...
sv: Infoga konstant...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, functionList)
en: Insert function...
sv: Infoga funktion...

en: Functions
sv: Funktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteButton)
en: delete the selected function
sv: ta bort markerad funktion

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Click here to delete the selected function from the list.
sv: Klicka här för att ta bort markerad funktion från listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createNewPlot)
en: Create
sv: Skapa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Function
sv: Funktion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom plot range
sv: Rita eget intervall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax)
en: Customize the maximum plot range
sv: Anpassa det maximala diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Check this button and enter the plot range boundaries below.
sv: Markera den här knappen och skriv in diagramintervallets gränser nedanför.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cartesianCustomMin)
en: Customize the minimum plot range
sv: Anpassa det minimala diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMin)
en: lower boundary of the plot range
sv: undre gräns för diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, min)
en: Enter the lower boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
sv: Skriv in diagramområdets undre gräns. Uttryck som 2*pi är också tillåtna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, cartesianMax)
en: upper boundary of the plot range
sv: övre gräns för diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, cartesianMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, max)
en: Enter the upper boundary of the plot range. Expressions like 2*pi are allowed, too.
sv: Skriv in diagramområdets övre gräns. Uttryck som 2*pi är också tillåtna.

note: i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, cartesianParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, parametricParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, polarParameters) i18n: ectx: property (title), widget (ParametersWidget, implicitParamete
en: Parameters
sv: Argument

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_integral) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, parametric_f0) i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, polar_f0) i18n: ectx: property 
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Derivatives
sv: Derivator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show first derivative
sv: Visa förstaderivatan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: If this box is checked, the first derivative will be plotted, too.
sv: Om den här rutan är markerad, ritas förstaderivatan också upp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative1)
en: Show &1st derivative
sv: Visa &1:a derivatan

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f1)
en: 1st derivative
sv: 1:a derivatan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show second derivative
sv: Visa andraderivatan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDerivative2)
en: Show &2nd derivative
sv: Visa &2:a derivatan

note: i18n: ectx: property (title), widget (PlotStyleWidget, cartesian_f2)
en: 2nd derivative
sv: 2:a derivatan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showIntegral) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: Show integral
sv: Visa integral

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showIntegral)
en: If this box is checked, the integral will be plotted, too.
sv: Om den här rutan är markerad, ritas integralen också upp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: A point on the solution curve
sv: En punkt på lösningskurvan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Initial Point
sv: Startpunkt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-point,for instance 2 or pi
sv: Skriv in ursprunglig X-punkt, till exempel 2 eller pi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitX)
en: Enter the initial x-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
sv: Skriv in ursprungligt X-värde eller uttryck för integralen, till exempel 2 eller pi/2.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: enter the initial y-point, eg 2 or pi
sv: Skriv in ursprunglig Y-punkt, till exempel 2 eller pi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, txtInitY)
en: Enter the initial y-value or expression for the integral, for example 2 or pi/2
sv: Skriv in ursprungligt Y-värde eller uttryck för integralen, till exempel 2 eller pi/2.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: The maximum step size used in numerically calculating the solution
sv: Maximal stegstorlek som används vid numerisk beräkning av lösningen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_10)
en: Precision
sv: Noggrannhet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
sv: Steg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricX) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricY) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, implicitEquation) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression
sv: Skriv in ett uttryck

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricX)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: cos(t)
sv: Skriv in ett uttryck för funktionen.
    Den oberoende variabeln är t.
    Exempel: cos(t)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, parametricY)
en: Enter an expression for the function.
    The dummy variable is t.
    Example: sin(t)
sv: Skriv in ett uttryck för funktionen.
    Den oberoende variabeln är t.
    Exempel: sin(t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_9)
en: Plot range
sv: Diagramintervall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMin) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, min)
en: Lower boundary of the plot range
sv: Undre gräns för diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, parametricMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarMax) i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, max)
en: Upper boundary of the plot range
sv: Övre gräns för diagramintervallet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an equation
sv: Skriv in en ekvation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, polarEquation)
en: Enter an expression for the function. 
    Example: loop(a)=ln(a)
sv: Skriv in ett uttryck för funktionen.
    Exempel: loop(a)=ln(a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_13)
en: Plot Range
sv: Rita intervall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Name of the function
sv: Funktionens namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, implicitName)
en: Enter the name of the function.
    The name of a function must be unique. If you leave this line empty KmPlot will set a default name. You can change it later.
sv: Skriv in funktionsnamnet.
    Funktionsnamnet måste vara unikt. Om du lämnar det tomt använder Kmplot ett eget namn. Du kan ändra det senare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, implicitEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: x^2 + y^2 = 25.
sv: Skriv in ett uttryck för funktionen.
    Exempel: x^2 + y^2 = 25.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (EquationEdit, differentialEquation)
en: Enter an expression for the function.
    Example: f''(x) = -f
sv: Skriv in ett uttryck för funktionen.
    Exempel: f''(x) = -f

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InitialConditionsWidget)
en: Initial Conditions
sv: Initialvärden

en: Search between:
sv: Sök mellan:

[ctx: @title:window]
en: Find Minimum Point
sv: Hitta minpunkt

[ctx: @title:window]
en: Find Maximum Point
sv: Hitta maxpunkt

en: Calculate the area between:
sv: Beräkna arean mellan:

[ctx: @title:window]
en: Area Under Graph
sv: Arean under kurvan

en: Minimum is at x = %1, %2(x) = %3
sv: Minimum är x = %1, %2(x) = %3

en: Maximum is at x = %1, %2(x) = %3
sv: Maximum är x = %1, %2(x) = %3

en: Area is %1
sv: Arean är %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FunctionTools)
en: Function Tools
sv: Funktionsverktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add...
sv: Lägg till...

[ctx: @title:window]
en: Constants Editor
sv: Konstanteditor

en: Check this to have the constant exported when saving.
sv: Markera det här för att konstanten ska exporteras när du sparar.

en: Check this to have the constant permanently available between instances of KmPlot.
sv: Markera det här för att konstanten ska vara permanent tillgänglig mellan instanser av Kmplot.

en: (Double-click on the gradient to add a stop)
sv: (Dubbelklicka på gradienten för att lägga till ett stopp)

en: Remove stop
sv: Ta bort stopp

[ctx: @title:window]
en: Choose a Gradient
sv: Välj en gradient

en: Could not find KmPlot's part.
sv: Kunde inte hitta Kmplots delprogram.

en: KmPlot Files (*.fkt);;All Files (*)
sv: Kmplot-filer (*.fkt);;Alla filer (*)

en: Open
sv: Öppna

note: i18n: ectx: label, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Axis-line width
sv: Linjebredd för axel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the axis lines.
sv: Skriv in linjebredden för axlarna.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Checked if labels are visible
sv: Markerad om beteckningar är synliga

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowLabel), group (Coordinate System)
en: Check this box if the labels at the tics should be shown.
sv: Markera rutan om beteckningar vid graderingar ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Checked if axes are visible
sv: Markerad om axlarna är synliga

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowAxes), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should be shown.
sv: Markera rutan om axlarna ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Checked if arrows are visible
sv: Markerad om pilar är synliga

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowArrows), group (Coordinate System)
en: Check this box if axes should have arrows.
sv: Markera rutan om axlarna ska ha pilar.

note: i18n: ectx: label, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Grid Line Width
sv: Rutnätslinjebredd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridLineWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the grid lines.
sv: Skriv in bredden på rutnätslinjer.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_GridStyle) i18n: ectx: label, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Grid Style
sv: Rutnätsstil

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridStyle), group (Coordinate System)
en: Choose a suitable grid style.
sv: Välj lämplig rutnätsstil.

note: i18n: ectx: label, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Tic length
sv: Graderingslängd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicLength), group (Coordinate System)
en: Enter the length of the tic lines
sv: Skriv in längden på graderingslinjerna

note: i18n: ectx: label, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Tic width
sv: Graderingsbredd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TicWidth), group (Coordinate System)
en: Enter the width of the tic lines.
sv: Skriv in bredden på graderingslinjerna.

note: i18n: ectx: label, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Left boundary
sv: Vänster gräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMin), group (Coordinate System)
en: Enter the left boundary of the plotting area.
sv: Skriv in diagramområdets vänstergräns.

note: i18n: ectx: label, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Right boundary
sv: Höger gräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XMax), group (Coordinate System)
en: Enter the right boundary of the plotting area.
sv: Skriv in diagramområdets högergräns.

note: i18n: ectx: label, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Lower boundary
sv: Undre gräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMin), group (Coordinate System)
en: Enter the lower boundary of the plotting area.
sv: Skriv in diagramområdets undre gräns.

note: i18n: ectx: label, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Upper boundary
sv: Övre gräns

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YMax), group (Coordinate System)
en: Enter the upper boundary of the plotting area.
sv: Skriv in diagramområdets övre gräns.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis
sv: Beteckning för horisontell axel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelHorizontalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Horizontal Axis.
sv: Beteckning för horisontell axel.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis
sv: Beteckning för vertikal axel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelVerticalAxis), group (Coordinate System)
en: Label to Vertical Axis.
sv: Beteckning för vertikal axel.

note: i18n: ectx: label, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: label, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Whether to use automatic or custom scaling.
sv: Om automatisk eller egen skalning ska användas.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScalingMode), group (Scaling) i18n: ectx: whatsthis, entry (YScalingMode), group (Scaling)
en: Select whether to use automatic or custom scaling.
sv: Välj om automatisk eller egen skalning ska användas.

note: i18n: ectx: label, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Width of a unit from tic to tic
sv: Bredd för en enhet från gradering till gradering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (XScaling), group (Scaling)
en: Enter the width of a unit from tic to tic.
sv: Skriv in bredden för en enhet från gradering till gradering.

note: i18n: ectx: label, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Height of a unit from tic to tic
sv: Höjd för en enhet från gradering till gradering

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (YScaling), group (Scaling)
en: Enter the height of a unit from tic to tic.
sv: Skriv in höjden för en enhet från gradering till gradering.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Font of the axis labels
sv: Teckensnitt för axelns beteckningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the axis labels.
sv: Välj ett teckensnitt för axelns beteckningar.

note: i18n: ectx: label, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Font of the printed header table
sv: Teckensnitt för utskriven rubriktabell

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HeaderTableFont), group (Fonts)
en: Choose a font for the table printed at the top of the page.
sv: Välj ett teckensnitt för tabellen som skrivs längst upp på sidan.

note: i18n: ectx: label, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Font of diagram labels
sv: Teckensnitt för diagrambeteckningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LabelFont), group (Fonts)
en: Choose a font for diagram labels.
sv: Välj ett teckensnitt för diagrambeteckningar.

note: i18n: ectx: label, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Axis-line color
sv: Linjefärg för axel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AxesColor), group (Colors)
en: Enter the color of the axis lines.
sv: Skriv in färgen för axellinjer.

note: i18n: ectx: label, entry (GridColor), group (Colors)
en: Grid Color
sv: Rutnätsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GridColor), group (Colors)
en: Choose a color for the grid lines.
sv: Välj en färg för rutnätslinjerna.

note: i18n: ectx: label, entry (Color0), group (Colors)
en: Color of function 1
sv: Färg för funktion 1

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color0), group (Colors)
en: Choose a color for function 1.
sv: Välj en färg för funktion 1.

note: i18n: ectx: label, entry (Color1), group (Colors)
en: Color of function 2
sv: Färg för funktion 2

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color1), group (Colors)
en: Choose a color for function 2.
sv: Välj en färg för funktion 2.

note: i18n: ectx: label, entry (Color2), group (Colors)
en: Color of function 3
sv: Färg för funktion 3

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color2), group (Colors)
en: Choose a color for function 3.
sv: Välj en färg för funktion 3.

note: i18n: ectx: label, entry (Color3), group (Colors)
en: Color of function 4
sv: Färg för funktion 4

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color3), group (Colors)
en: Choose a color for function 4.
sv: Välj en färg för funktion 4.

note: i18n: ectx: label, entry (Color4), group (Colors)
en: Color of function 5
sv: Färg för funktion 5

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color4), group (Colors)
en: Choose a color for function 5.
sv: Välj en färg för funktion 5.

note: i18n: ectx: label, entry (Color5), group (Colors)
en: Color of function 6
sv: Färg för funktion 6

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color5), group (Colors)
en: Choose a color for function 6.
sv: Välj en färg för funktion 6.

note: i18n: ectx: label, entry (Color6), group (Colors)
en: Color of function 7
sv: Färg för funktion 7

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color6), group (Colors)
en: Choose a color for function 7.
sv: Välj en färg för funktion 7.

note: i18n: ectx: label, entry (Color7), group (Colors)
en: Color of function 8
sv: Färg för funktion 8

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color7), group (Colors)
en: Choose a color for function 8.
sv: Välj en färg för funktion 8.

note: i18n: ectx: label, entry (Color8), group (Colors)
en: Color of function 9
sv: Färg för funktion 9

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color8), group (Colors)
en: Choose a color for function 9.
sv: Välj en färg för funktion 9.

note: i18n: ectx: label, entry (Color9), group (Colors)
en: Color of function 10
sv: Färg för funktion 10

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Color9), group (Colors)
en: Choose a color for function 10.
sv: Välj en färg för funktion 10.

note: i18n: ectx: label, entry (anglemode), group (General)
en: Radians instead of degrees
sv: Radianer istället för grader

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (anglemode), group (General)
en: Check the box if you want to use radians
sv: Markera rutan om du vill använda radianer.

note: i18n: ectx: label, entry (backgroundcolor), group (General)
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (backgroundcolor), group (General)
en: The background color for the graph
sv: Bakgrundsfärg för diagram

note: i18n: ectx: label, entry (zoomInStep), group (General)
en: Zoom-in step
sv: Inzoomningssteg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomInStep), group (General)
en: The value the zoom-in tool should use
sv: Värdet som inzoomningsverktyget ska använda

note: i18n: ectx: label, entry (zoomOutStep), group (General)
en: Zoom-out step
sv: Utzoomningssteg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (zoomOutStep), group (General)
en: The value the zoom-out tool should use
sv: Värdet som utzoomningsverktyget ska använda

note: i18n: ectx: label, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Extra detail when tracing
sv: Extra information vid följning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DetailedTracing), group (General)
en: Whether to show extra detail such as the tangent and normal when tracing a plot.
sv: Om extra information som tangent och normal ska visas vid följning i ett diagram.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: The file had an unknown version number
sv: Filen har ett okänt versionsnummer

en: The file does not exist.
sv: Filen finns inte.

en: An error appeared when opening this file (%1)
sv: Ett fel uppstod när filen skulle öppnas (%1)

en: %1 could not be opened
sv: %1 kunde inte öppnas

en: %1 could not be loaded (%2 at line %3, column %4)
sv: %1 kunde inte laddas (%2 på rad %3, kolumn %4)

en: automatic
sv: automatisk

en: The function %1 could not be loaded
sv: Funktionen %1 kunde inte laddas

[ctx: @title:window]
en: Parameter Editor
sv: Argumenteditor

en: Open Parameter File
sv: Öppna parameterfil

en: Plain Text File (*.txt)
sv: Vanlig textfil (*.txt)

en: An error appeared when opening this file: %1
sv: Ett fel uppstod när filen skulle öppnas: %1

en: Line %1 is not a valid parameter value and will therefore not be included. Do you want to continue?
sv: Rad %1 är inte ett giltigt parametervärde, och inkluderas därför inte. Vill du fortsätta?

en: Would you like to be informed about other lines that cannot be read?
sv: Skulle du vilja bli informerad om andra rader som inte kan läsas?

en: Get Informed
sv: Hämta information

en: Ignore Information
sv: Ignorera information

en: An error appeared when opening this file
sv: Ett fel uppstod när filen skulle öppnas

en: Save File
sv: Spara fil

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to continue and overwrite this file?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill fortsätta och skriva över filen?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: An error appeared when saving this file
sv: Ett fel uppstod när filen skulle sparas

[ctx: @title:window]
en: KmPlot Options
sv: Kmplot-alternativ

en: Print header table
sv: Skriv ut rubriktabell

en: Transparent background
sv: Genomskinlig bakgrund

en: Pixels (1/72nd in)
sv: Bildpunkter (1/72 tum)

en: Inches (in)
sv: Tum (in)

en: Centimeters (cm)
sv: Centimeter (cm)

en: Millimeters (mm)
sv: Millimeter (mm)

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Width is invalid
sv: Bredden är ogiltig

en: Height is invalid
sv: Höjden är ogiltig

en: Slider %1
sv: Skjutreglage %1

en: Move slider to change the parameter of the function plot connected to this slider.
sv: Flytta skjutreglaget för att ändra argument i funktionsdiagrammet som är kopplat till reglaget.

[ctx: @title:window]
en: Sliders
sv: Skjutreglage

en: KmPlot
sv: Kmplot

en: Mathematical function plotter by KDE
sv: Matematiska funktionsgrafer av KDE

en: (c) 2000-2002, Klaus-Dieter Möller
sv: © 2000-2002, Klaus-Dieter Möller

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: GUI
sv: Grafiskt gränssnitt

en: Various improvements
sv: Diverse förbättringar

en: Porting to Qt 4, UI improvements, features
sv: Överföring till Qt 4, förbättringar av användargränssnitt, nya funktioner

en: svg icon
sv: SVG-ikon

en: command line options, MIME type
sv: Kommandoradsväljare, MIME-typ

en: Initial functions to plot
sv: Ursprungliga funktioner att rita upp

en: URLs to open
sv: Webbadresser att öppna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SettingsPageGeneral)
en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Diagram Appearance
sv: Diagramutseende

en: Colors
sv: Färger

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Configure KmPlot...
sv: Anpassa Kmplot...

en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: &Coordinate System...
sv: &Koordinatsystem...

en: &Constants...
sv: &Konstanter...

en: Zoom &In
sv: Zooma &in

en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

en: &Fit Widget to Trigonometric Functions
sv: An&passa grafisk komponent till trigonometriska funktioner

en: Reset View
sv: Återställ vy

en: Show Sliders
sv: Visa skjutreglage

en: Calculator
sv: Räknare

en: Plot &Area...
sv: Rita &area...

en: Find Ma&ximum...
sv: Hitta ma&ximum...

en: Find Mi&nimum...
sv: Hitta mi&nimum...

[ctx: @action:inmenu Help]
en: Predefined &Math Functions
sv: Fördefinierade &matematiska funktioner

en: Cartesian Plot
sv: Kartesiskt diagram

en: Parametric Plot
sv: Parametriskt diagram

en: Polar Plot
sv: Polärt diagram

en: Implicit Plot
sv: Implicit diagram

en: Differential Plot
sv: Differentialdiagram

en: &Hide
sv: &Dölj

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Animate Plot...
sv: Animering av diagram...

en: Copy (x, y)
sv: Kopiera (x, y)

en: Copy Root Value
sv: Kopiera rotvärde

en: The plot has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Diagrammet har ändrats.
    Vill du spara det?

en: This file is saved with an old file format; if you save it, you cannot open the file with older versions of KmPlot. Are you sure you want to continue?
sv: Den här filen är sparad med ett gammalt filformat. Om du sparar den kan du inte öppna filen med äldre versioner av Kmplot. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Save New Format
sv: Spara nytt format

en: Save As
sv: Spara som

en: The file could not be saved
sv: Filen kunde inte sparas

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
sv: Skalbar vektorgrafik (*.svg)

[ctx: @title:window]
en: Export as Image
sv: Exportera som bild

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
sv: Tyvärr gick något fel när bilden "%1" skulle sparas.

[ctx: @title:window]
en: Print Plot
sv: Skriv ut diagram

en: Print Settings
sv: Skrivarinställningar

[ctx: @title:window]
en: Print Settings
sv: Skrivarinställningar

[ctx: @title:window]
en: Parameter Animator
sv: Animering av parameter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, warningLabel)
en: The function must have an additional variable as a parameter, e.g. f(x,k) would have k as its parameter
sv: Funktionen måste ha ytterligare en variabel som parameter, t.ex. skulle f(x,k) ha k som parameter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, warningLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Warning:</span> The current function does not have a parameter, and so cannot be animated.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:Sans;"><span style=" font-weight:600;">Varning:</span> Aktuell funktion saknar parameter, och kan alltså inte animeras.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Final value:
sv: Slutvärde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Initial value:
sv: Startvärde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Current Value:
sv: Nuvarande värde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Speed:
sv: Hastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Fast
sv: Snabb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Slow
sv: Långsam

en: Slider No. %1
sv: Skjutreglage nummer %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSlider)
en: Slider:
sv: Skjutreglage:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useList)
en: List:
sv: Lista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit the list of parameters
sv: Redigera listan med argument

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Click here to open a list of parameter values. Here you can add, remove, and change them.
sv: Klicka här för att visa en lista med argumentvärden. Här kan du lägga till, ta bort och ändra dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editParameterListButton)
en: Edit List...
sv: Redigera lista...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select a slider
sv: Välj ett skjutreglage

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, listOfSliders)
en: Select one of the sliders to change the parameter value dynamically. The values vary from 0 (left) to 100 (right).
sv: Välj ett av skjutreglagen för att ändra argumentvärdet dynamiskt. Värden varierar från 0 (vänster) till 100 (höger).

en: Remove all
sv: Ta bort alla

en: The function %1 is depended upon by the following functions: %2. These must be removed in addition.
sv: Funktionen %1 har beroenden i följande funktioner: %2. De måste dessutom också tas bort.

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: Missing parenthesis
sv: Saknad parentes

en: Stack overflow
sv: Överfull stack

en: Name of function is not free
sv: Funktionens namn är inte ledigt

en: recursive function not allowed
sv: Rekursiv funktion inte tillåten

en: Empty function
sv: Tom funktion

en: Function could not be found
sv: Funktionen hittades inte

en: The differential equation must be at least first-order
sv: Differentialekvationen måste minst vara av första ordningen

en: Too many plus-minus symbols
sv: För många plus-minus symboler

en: Invalid plus-minus symbol (expression must be constant)
sv: Ogiltig plus-minus symbol (uttrycket måste vara konstant)

en: The function has too many arguments
sv: Funktionen har för många argument

en: The function does not have the correct number of arguments
sv: Funktionen har inte det riktiga antalet argument

en: Solid
sv: Heldragen

en: Dash
sv: Streckad

en: Dot
sv: Punkt

en: Dash Dot
sv: Streck punkt

en: Dash Dot Dot
sv: Streck punkt punkt

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Color:
sv: Färg:

[ctx: @title:window]
en: Plot Appearance
sv: Diagramutseende

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlotStyleWidget)
en: Plot Style
sv: Diagramstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPlotName)
en: Show the plot name
sv: Visa diagramnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showExtrema)
en: Show extrema (minimum/maximum points)
sv: Visa extremvärden (minima och maxima)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTangentField)
en: Show the tangent field:
sv: Visa tangens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useGradient)
en: Use a gradient for parameters:
sv: Använd gradient för parametrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line style:
sv: Linjestil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Line width:
sv: Linjebredd:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QParameterEditor)
en: Parameter Editor
sv: Argumenteditor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdDelete)
en: delete selected constant
sv: ta bort markerad konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUp)
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDown)
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile
sv: Importera värden från en textfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdImport)
en: Import values from a textfile. Every line in the file is parsed as a value or expression.
sv: Importera värden från en textfil. Varje rad i filen tolkas som ett värde eller ett uttryck.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdImport)
en: &Import...
sv: &Importera...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile
sv: Exportera värden till en textfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, cmdExport)
en: Export values to a textfile. Every value in the parameter list will be written to one line in the file.
sv: Exportera värden till en textfil. Varje värde i argumentlistan skrivs till en rad i filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cmdExport)
en: &Export...
sv: &Exportera...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Coords
sv: &Koordinater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Color for the plot area behind the grid.
sv: Färg på diagramområdet bakom rutnätet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_backgroundcolor)
en: Click on the button the choose the color of the background. This option has no effect on printing nor export.
sv: Markera knappen för att välja bakgrundsfärg. Alternativet har ingen betydelse för utskrift eller export.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Axes:
sv: &Axlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Grid:
sv: &Rutnät:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Select color for the axes.
sv: Välj en färg för axlarna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_AxesColor)
en: Specify the color of the axes. The change will appear as soon as you press the OK button.
sv: Ange axlarnas färger. Ändringen visas så fort du klickar på knappen Ok.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Select color for the grid.
sv: Välj en färg för rutnätet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_GridColor)
en: Specify the color of the grid. The change will appear as soon as you press the OK button.
sv: Ange rutnätets färg. Ändringen visas så fort du klickar på knappen Ok.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Default Function Colors
sv: &Förvalda funktionsfärger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2.
sv: Förvald färg för funktion nummer 2.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color1)
en: The default color for function number 2. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 2. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5.
sv: Förvald färg för funktion nummer 5.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color4)
en: The default color for function number 5. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 5. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 1.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color0)
en: The default color for function number 1. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 1. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Function &1:
sv: Funktion &1:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3.
sv: Förvald färg för funktion nummer 3.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color2)
en: The default color for function number 3. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 3. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_13)
en: Function &3:
sv: Funktion &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Function &2:
sv: Funktion &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_12)
en: Function &4:
sv: Funktion &4:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4.
sv: Förvald färg för funktion nummer 4.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color3)
en: The default color for function number 4. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 4. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_11)
en: Function &5:
sv: Funktion &5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_9)
en: Function &7:
sv: Funktion &7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Function &8:
sv: Funktion &8:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9.
sv: Förvald färg för funktion nummer 9.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color8)
en: The default color for function number 9. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 9. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_10)
en: Function &6:
sv: Funktion &6:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7.
sv: Förvald färg för funktion nummer 7.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color6)
en: The default color for function number 7. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 7. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8.
sv: Förvald färg för funktion nummer 8.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color7)
en: The default color for function number 8. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 8. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6.
sv: Förvald färg för funktion nummer 6.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color5)
en: The default color for function number 6. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 6. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Function &9:
sv: Funktion &9:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10.
sv: Förvald färg för funktion nummer 10.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_Color9)
en: The default color for function number 10. Please note that this color setting only affects empty functions, so if you have defined a function at number 1 and you change color for that number here, the setting will be shown next time you define a new function at number 1.
sv: Förvald färg för funktion nummer 10. Observera att färginställningen bara påverkar tomma funktioner, så om du har definierat en funktion som nummer 1, och du ändrar färg här för det numret, visas inställningen nästa gång du definierar en ny funktion för nummer 1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Function 1&0:
sv: Funktion 1&0:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: No Grid will be plotted.
sv: Inget rutnät ritas upp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: A line for every tic.
sv: En linje för varje gradering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Lines
sv: Linjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Only little crosses in the plot area.
sv: Bara små kryss i diagramområdet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Crosses
sv: Kryss

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Circles around the Origin.
sv: Cirklar omkring origo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton14)
en: Polar
sv: Polär

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Axis Labels
sv: Axelbeteckningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Label on horizontal axis.
sv: Beteckning på horisontell axel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Horizontal axis label:
sv: Horisontell axelbeteckning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2)
en: Label on vertical axis.
sv: Beteckning på vertikal axel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Vertical axis label:
sv: Vertikal axelbeteckning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Axis widths:
sv: Axelbredder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Line &width:
sv: Linje&bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Tic width:
sv: Graderingsbredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_4)
en: Tic length:
sv: Graderingslängd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Visible tic labels.
sv: Synliga beteckningar vid graderingar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Check this if the axes' tics should be labeled.
sv: Markera det här om beteckningar vid graderingar ska visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLabel)
en: Show labels
sv: Visa beteckningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Visible axes.
sv: Synliga axlar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Check this if the axes should be visible.
sv: Markera det här om axlarna ska visas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowAxes)
en: Show axes
sv: Visa axlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Visible arrows at the end of the axes.
sv: Synliga pilar vid axlarnas slut.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Check this if the axes should have arrows at their ends.
sv: Markera det här om axlarna ska ha pilar i ändarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowArrows)
en: Show arrows
sv: Visa pilar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Axes labels:
sv: Axelbeteckningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_3)
en: Diagram labels:
sv: Diagrambeteckningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_4)
en: Header table:
sv: Rubriktabell:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_anglemode)
en: Angle Mode
sv: Vinkelläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Trigonometric functions use radian mode for angles.
sv: Trigonometriska funktioner använder radianer för vinklar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Check this button to use radian mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
sv: Markera knappen för att använda radianer för att mäta vinklar. Det här har bara betydelse för trigonometriska funktioner.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Trigonometric functions use degree mode for angles.
sv: Trigonometriska funktioner använder grader för vinklar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Check this button to use degree mode to measure angles. This is important for trigonometric functions only.
sv: Markera knappen för att använda grader för att mäta vinklar. Det här har bara betydelse för trigonometriska funktioner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Degree
sv: &Grad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Zoom
sv: Zooma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Zoom in by:
sv: Zooma in med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Zoom out by:
sv: Zooma ut med:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomOutStep)
en: The value the Zoom Out tool should use.
sv: Värdet som utzoomningsverktyget ska använda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_zoomInStep)
en: The value the Zoom In tool should use.
sv: Värdet som inzoomningsverktyget ska använda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DetailedTracing)
en: Draw tangent and normal when tracing
sv: Rita tangent och normal vid följning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SliderWidget)
en: Slider
sv: Skjutreglage

[ctx: %1=minimum value, %2=maximum value]
en: %1 to %2
sv: %1 till %2

en: Plotting Range
sv: Diagramintervall

en: Axes Division
sv: Axelgradering

en: x-Axis:
sv: X-axel:

en: y-Axis:
sv: Y-axel:

en: Functions:
sv: Funktioner:

[ctx: %1 is a subscript zero symbol]
en: root: x%1 =
sv: rot: x%1 =

en: Error in extension.
sv: Fel i utökning.
