kmymoney - en to ga translation catalogue (536 entries)

en: Error
ga: Earráid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAbort) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: Abort
ga: Tobscoir

en: File '%1' not found.
ga: Comhad '%1' gan aimsiú.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Street:
ga: Sráid:

[ctx: Email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
ga: Ríomhphost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Your name:
ga: D'ainm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Telephone:
ga: Teileafón:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Postal Code:
ga: Cód Poist:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkPrice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_price) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpriceCol)
en: Price
ga: Praghas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_accountTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAccount) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_q
en: Account
ga: Cuntas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecurityDlg)
en: Security
ga: Slándáil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tagTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_tagsView) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTag)
en: Tag
ga: Clib

en: Activity
ga: Gníomh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: 
en: Date
ga: Dáta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, memoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkMemo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, memoTab) i18n: ectx: pro
en: Memo
ga: Meamram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Status
ga: Stádas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSkip) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: &Skip
ga: &Ná bac leis

en: &Create...
ga: &Cruthaigh...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_kButtonAbort)
en: &Abort
ga: &Tobscoir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createAssetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
ga: Cruthaigh

[ctx: @title header of the currency name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
ga: Ainm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList)
en: ID
ga: Aitheantas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBackupDlg)
en: Backup
ga: Déan cúltaca

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Device options
ga: Roghanna gléis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseButton)
en: C&hoose...
ga: R&oghnaigh...

en: User
ga: Úsáideoir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, amountLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_amountTab) i18n
en: Amount
ga: Méid

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2_2)
en: Convert
ga: Tiontaigh

[ctx: @label convert from stock to currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label100)
en: to
ga: go

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Stock
ga: Stoc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Bond
ga: Nasc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
ga: Cuir Leis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEdit)
en: Edit
ga: Eagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
ga: Bain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel)
en: Cancel
ga: Cealaigh

en: Standing order
ga: Buanordú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Frequency:
ga: Minicíocht:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Options
ga: Roghanna

[ctx: @label schedule name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Name:
ga: Ainm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type:
ga: Cineál:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_helpButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonHelp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpButton)
en: Help
ga: Cabhair

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, enterButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: Enter
ga: Iontráil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Ignore
ga: Déan neamhaird de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure
ga: Cumraigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Status:
ga: Stádas:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_resultPage)
en: Result
ga: Toradh

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KLoadTemplateDlg)
en: MyDialog
ga: MoDhialóg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyFileInfoDlg)
en: File Information
ga: Eolas Comhaid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMyMoneyBriefSchedule)
en: Schedules
ga: Sceideil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Type
ga: Cineál

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Total
ga: Iomlán

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_closed) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Closed
ga: Dúnta

en: New price...
ga: Praghas nua...

en: Edit price...
ga: Cuir praghas in eagar...

en: Delete price...
ga: Scrios praghas...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Currency
ga: Airgeadra

[ctx: Price source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Source
ga: Foinse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Add a new entry
ga: Cuir iontráil nua leis

[ctx: @action add new price]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ga: Nua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify
ga: Athraigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
ga: Scrios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_categoryTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: Category
ga: Catagóir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Edit...
ga: Eagar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton)
en: Delete...
ga: Scrios...

[ctx: Account general settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_generalTab)
en: General
ga: Ginearálta

[ctx: account name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
ga: Ainm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currencyText)
en: Currency:
ga: Airgeadra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingDateLabel)
en: Date:
ga: Dáta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Balance:
ga: Cothromaíocht:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Notes:
ga: Nótaí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_institutionTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_institutionBox)
en: Institution
ga: Institiúid

[ctx: create new institution]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New...
ga: Nua...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Number:
ga: Uimhir:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_hierarchyTab)
en: Hierarchy
ga: Ordlathas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_limitsTab)
en: Limits
ga: Teorainneacha

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_taxTab)
en: Tax
ga: Cáin

[ctx: institution name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
ga: Ainm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: City:
ga: Cathair:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSortOptionDlg) i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_availableList)
en: Sort options
ga: Roghanna sórtála

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, question)
en: How do you want to proceed?
ga: Cad ba mhaith leat a dhéanamh anois?

en: Clear &All
ga: Glan g&ach rud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: &Merge
ga: Cu&maisc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Unassigned
ga: Gan sannadh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available tags:
ga: Clibeanna ar fáil:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsGeneral)
en: General Settings
ga: Socruithe Ginearálta

[ctx: @title global settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Global
ga: Comhchoiteann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: minutes
ga: nóiméad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: January
ga: Eanáir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: February
ga: Feabhra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: March
ga: Márta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: April
ga: Aibreán

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: May
ga: Bealtaine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: June
ga: Meitheamh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: July
ga: Iúil

[ctx: @item the month August]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: August
ga: Lúnasa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: September
ga: Meán Fómhair

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: October
ga: Deireadh Fómhair

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: November
ga: Mí na Samhna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: December
ga: Mí na Nollag

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: External programs
ga: Cláir sheachtracha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calculator
ga: Áireamhán

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Views
ga: Amhairc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: List
ga: Liosta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Tree
ga: Crann

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFilter)
en: Filter
ga: Scagaire

[ctx: @action move item up]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Up
ga: Suas

[ctx: @action move item down]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Down
ga: Síos

[ctx: General settings]
en: General
ga: Ginearálta

en: Home
ga: Baile

en: Colors
ga: Dathanna

en: Fonts
ga: Clónna

en: Icons
ga: Deilbhíní

en: Plugins
ga: Breiseáin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupParsing) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: Details
ga: Mionsonraí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Date Format
ga: Formáid an Dáta

[ctx: @action create new quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ga: Nua

[ctx: @action update quotes from online quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
ga: Nuashonraigh

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Display
ga: Taispeáint

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sorting)
en: Sorting
ga: Sórtáil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Month
ga: Mí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Year
ga: Bliain

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Cleared
ga: Glanta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoFillTransaction)
en: Autofill
ga: Uathlíon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage2)
en: Import
ga: Iompórtáil

[ctx: @item no holiday region selected]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_holidayRegion)
en: (None)
ga: (Neamhní)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Number
ga: Uimhir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tagsLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Tags
ga: Clibeanna

en: Developer
ga: Forbróir

en: Database backend
ga: Inneall bunachair sonraí

en: Patches
ga: Paistí

en: Backup...
ga: Déan cúltaca...

en: Calculator...
ga: Áireamhán...

en: Go to account
ga: Féach ar chuntas

en: Delete tag
ga: Scrios clib

en: Save as...
ga: Sábháil mar...

en: File already exists
ga: Tá an comhad ann cheana

en: Mounting %1
ga: %1 á fheistiú

en: &Replace
ga: &Ionadaigh

en: Writing %1
ga: %1 á scríobh

en: Untitled
ga: Gan Teideal

en: Creating new document...
ga: Cáipéis nua á cruthú...

en: File not found
ga: Comhad gan aimsiú

en: Saving file...
ga: Comhad á shábháil...

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ga: &Iompórtáil

note: i18n: ectx: Menu (export) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk)
en: &Export
ga: &Easpórtáil

note: i18n: ectx: Menu (account)
en: &Account
ga: Cunt&as

note: i18n: ectx: Menu (category)
en: &Category
ga: &Catagóir

note: i18n: ectx: Menu (kmmtools)
en: T&ools
ga: U&irlisí

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ga: Príomhbharra Uirlisí

en: &Filter
ga: &Scagaire

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
ga: Glanta

[ctx: Reconciliation state 'Reconciled']
en: Reconciled
ga: Réitithe

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
ga: Calctha

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
ga: Anaithnid

[ctx: Reconciliation flag C]
en: C
ga: G

[ctx: Reconciliation flag F]
en: F
ga: C

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
ga: &Ar Aghaidh

en: New Tag
ga: Clib Nua

en: Loading %1...
ga: %1 á luchtú...

en: file to open
ga: comhad le hoscailt

en: Favorites
ga: Ceanáin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Value
ga: Luach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_quantity) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Quantity
ga: Líon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, detail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Detail
ga: Mionsonra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkBalance) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_balance)
en: Balance
ga: Cothromaíocht

en: Market
ga: Margadh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Fraction
ga: Codán

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentEditWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Payment
ga: Íocaíocht

en: Austrian Schilling
ga: Scilling na hOstaire

en: German Mark
ga: Mark na Gearmáine

en: French Franc
ga: Franc na Fraince

en: Italian Lira
ga: Lira na hIodáile

en: Spanish Peseta
ga: Peseta na Spáinne

en: Dutch Guilder
ga: Gildear na hOllainne

en: Belgian Franc
ga: Franc na Beilge

en: Luxembourg Franc
ga: Franc Lucsamburgach

en: Portuguese Escudo
ga: Escudo Portaingéalach

en: Greek Drachma
ga: Drachma na Gréige

en: Bulgarian Lev
ga: Lev na Bulgáire

en: Slovenian Tolar
ga: Tolar na Slóivéine

en: Maltese Lira
ga: Lira Mhálta

en: Cyprus Pound
ga: Punt na Cipire

en: Slovak Koruna
ga: Koruna na Slóvaice

en: Algerian Dinar
ga: Dinar na hAilgéire

en: Andorran Peseta
ga: Peseta Andóra

en: Argentine Peso
ga: Peso na hAirgintíne

en: Australian Dollar
ga: Dollar na hAstráile

en: Bahamian Dollar
ga: Dollar na mBahámaí

en: Bahraini Dinar
ga: Dinar na Bairéine

en: Barbados Dollar
ga: Dollar Barbadós

en: Belize Dollar
ga: Dollar na Beilíse

en: Bermudian Dollar
ga: Dollar na mBeirmiúdaí

en: Brazilian Real
ga: Real na Brasaíle

en: Brunei Dollar
ga: Dollar na Brúiné

en: Bulgarian Lev (new)
ga: Lev na Bulgáire (nua)

en: Burundi Franc
ga: Franc na Burúine

en: Canadian Dollar
ga: Dollar Cheanada

en: Cape Verde Escudo
ga: Escudo na Rinne Verde

en: Cayman Islands Dollar
ga: Dollar na nOileáin Cayman

en: Chilean Peso
ga: Peso na Sile

en: Colombian Peso
ga: Peso na Colóime

en: Cuban Peso
ga: Peso Cúba

en: Czech Koruna
ga: Koruna na Seice

en: Danish Krone
ga: Coróin na Danmhairge

en: East Caribbean Dollar
ga: Dollar na Cairibe Thoir

en: Egyptian Pound
ga: Punt na hÉigipte

en: Estonian Kroon
ga: Kroon na hEastóine

en: Ethiopian Birr
ga: Birr na hAetóipe

en: Euro
ga: Eoró

en: Falkland Islands Pound
ga: Punt na nOileán Fáclainne

en: Fiji Dollar
ga: Dollar Fidsí

en: Hong Kong Dollar
ga: Dollar Hong Cong

en: Indian Rupee
ga: Rúipí na hIndia

en: Iranian Rial
ga: Rial na hIaráine

en: Iraqi Dinar
ga: Dinar na hIaráice

en: Jamaican Dollar
ga: Dollar Iamáice

en: Japanese Yen
ga: Yen na Seapáine

en: Jordanian Dinar
ga: Dinar na hIordáine

en: Kenyan Shilling
ga: Scilling na Céine

en: Kuwaiti Dinar
ga: Dinar na Cuáite

en: Latvian Lats
ga: Lats an Laitvia

en: Lebanese Pound
ga: Punt na Liobáine

en: Liberian Dollar
ga: Dollar na Libéire

en: Malagasy Franc
ga: Franc Madagascar

en: Malaysian Ringgit
ga: Ringgit na Malaeisia

en: Mexican Peso
ga: Peso Mheicsiceo

en: New Zealand Dollar
ga: Dollar na Nua-Shéalainne

en: Pakistan Rupee
ga: Rúipí na Pacastáine

en: Philippine Peso
ga: Peso na nOileán Filipíneach

en: Polish Zloty
ga: Zloty na Polainne

en: Serbian Dinar
ga: Dinar na Seirbia

en: Seychelles Rupee
ga: Rúipí na Séiséil

en: Singapore Dollar
ga: Dollar Singeapór

en: Solomon Islands Dollar
ga: Dollar Na nOileán Sholamón

en: Somali Shilling
ga: Scilling na Somáile

en: Sri Lanka Rupee
ga: Rúipí Srí Lanca

en: Sudanese Dinar
ga: Dinar na Súdáine

en: Swedish Krona
ga: Krona na Sualainne

en: Swiss Franc
ga: Franc na hEilvéise

en: Syrian Pound
ga: Pint na Siria

en: Thai Baht
ga: Bhat na Téalainne

en: Tunisian Dinar
ga: Dinar na Túinéise

en: Turkish Lira
ga: Lira na Tuirce

en: US Dollar
ga: Dollar na Stát Aontaithe

en: Zimbabwe Dollar
ga: Dollar na Siombáibe

en: Gold
ga: Ór

en: Palladium
ga: Pallaidiam

en: Platinum
ga: Platanam

en: Silver
ga: Airgead

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
ga: Uair Amháin

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
ga: Laethúil

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
ga: Seachtainiúil

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other week
ga: Gach dara seachtain

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every half month
ga: Gach leathmhí

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three weeks
ga: Gach trí seachtaine

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four weeks
ga: Gach ceithre seachtaine

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every thirty days
ga: Gach tríocha lá

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
ga: Míosúil

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every eight weeks
ga: Gach ocht seachtaine

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every two months
ga: Gach dhá mhí

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three months
ga: Gach trí mhí

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four months
ga: Gach ceithre mhí

[ctx: Frequency of schedule]
en: Twice yearly
ga: Dhá uair sa bhliain

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
ga: Bliantúil

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other year
ga: Gach dara bliain

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
ga: Uair Amháin

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
ga: Lá

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
ga: Seachtain

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Half-month
ga: Leathmhí

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
ga: Mí

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
ga: Bliain

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Bill
ga: Bille

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
ga: Cur i dTaisce

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
ga: Aistriú

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
ga: Íocaíocht ar iasacht

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
ga: Anaithnid

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
ga: Eile

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Bank transfer
ga: Aistriú bainc

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Any (Error)
ga: Ar Bith (Earráid)

en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Dividend
ga: Rannann

en: Yield
ga: Toradh

en: Interest Income
ga: Ioncam Úis

[ctx: @item Appears last as separator]
en:  and
ga:  agus

[ctx: @label The first argument is the amount in words, the second is the fractional part and the third is the denominator of the fractional part]
en: %1 and %2/%3
ga: %1 agus %2/%3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonBrowse)
en: &Browse...
ga: &Brabhsáil...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxDates)
en: Date Range
ga: Raon Dátaí

en: Unable to open file '%1' for writing
ga: Ní féidir comhad '%1' a oscailt chun scríobh ann

en: CSV import
ga: Iompórtáil CSV

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_number)
en: Number
ga: Uimhir

[ctx: column containing payee or description field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_payee)
en: Payee/Description
ga: Íocaí/Cur Síos

[ctx: location of amount column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_amount)
en: Amount
ga: Méid

en: Save QIF
ga: Sábháil QIF

en: Select File
ga: Roghnaigh Comhad

en: Import CSV
ga: Iompórtáil CSV

en: Make QIF File
ga: Cruthaigh Comhad QIF

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CurrenciesDlg)
en: Currencies
ga: Airgeadraí

[ctx: date format to use]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_dateFormat)
en: Date format
ga: Formáid an dáta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename
ga: Athainmnigh

[ctx: column for monetary value]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_amount)
en: Amount
ga: Méid

[ctx: column containing investment type/action field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_type)
en: Type/Action
ga: Cineál/Gníomh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStartLine)
en: Start line
ga: Líne thosaigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEndLine)
en: End line
ga: Líne dheiridh

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_securitiesTab) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecuritiesDlg)
en: Securities
ga: Fuillimh

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
ga: Tuilleadh

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
ga: Críochnaithe

en: Save Report
ga: Sábháil Tuairisc

en: %1 account
     | %1 accounts
ga[0]: %1 chuntas
ga[1]: %1 chuntas
ga[2]: %1 chuntas
ga[3]: %1 gcuntas
ga[4]: %1 cuntas

en: %1 schedule
     | %1 schedules
ga[0]: %1 sceideal
ga[1]: %1 sceideal
ga[2]: %1 sceideal
ga[3]: %1 sceideal
ga[4]: %1 sceideal

en: Lots
ga: Go Leor

en: Minutes
ga: nóiméad

en: Hours
ga: Uaireanta

[ctx: Time unit]
en: Days
ga: Laethanta

en: Before
ga: Roimh

en: After
ga: Tar éis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Interval:
ga: Eatramh:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, downloadTab)
en: Download
ga: Íosluchtaigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Bank Code
ga: Cód Bainc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account Number
ga: Uimhir an Chuntais

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, accountBox)
en: Online Accounts
ga: Cuntais Ar Líne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, assignButton)
en: Assign
ga: Sann

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBPickStartDate)
en: Pick Start Date
ga: Roghnaigh Dáta Tosaigh

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup)
en: Start Date
ga: Dáta Tosaigh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, executeButton)
en: Execute
ga: Rith

[ctx: Message title]
en: No Jobs
ga: Níl aon jabanna ann

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KBJobView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobBox)
en: Jobs
ga: Jabanna

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
ga: (gan ainm)

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
ga: Uimhir an Chuntais

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
ga: Ainm an Chuntais

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
ga: Úinéir

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
ga: Cúlra

en: Get Balance
ga: Faigh an Iarmhéid

en: Transfer
ga: Aistrigh

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
ga: (anaithnid)

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
ga: (anaithnid)

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
ga: (anaithnid)

[ctx: Status of the job]
en: new
ga: nua

[ctx: Status of the job]
en: pending
ga: ar feitheamh

[ctx: Status of the job]
en: enqueued
ga: sa chiú

[ctx: Status of the job]
en: error
ga: earráid

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
ga: (anaithnid)

en: Job Id
ga: Aitheantas an Jab

en: Job Type
ga: Cineál an Jab

en: The HTTP request failed.
ga: Theip ar an iarratas HTTP.

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
ga: Teipthe

[ctx: Warning 'message']
en: WARNING %1
ga: RABHADH: %1

en: ERROR %1
ga: EARRÁID %1

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, autoTab)
en: Automatic
ga: Uathoibríoch

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, manualTab)
en: Manual
ga: De Láimh

[ctx: @label account username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Username
ga: Ainm úsáideora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Password
ga: Focal Faire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_storePassword)
en: Store password
ga: Stóráil focal faire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, pageAccounts) i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, AccountPage)
en: Select Account
ga: Roghnaigh Cuntas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Bank
ga: Banc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Branch
ga: Brainse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Finish
ga: Críochnaigh

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountTab)
en: Account Details
ga: Mionsonraí an Chuntais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textOnlineStatus)
en: Unavailable
ga: Níl ar fáil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: ACCOUNT:
ga: CUNTAS:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ofxTab)
en: OFX Details
ga: Mionsonraí OFX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, importTab)
en: Import Details
ga: Mionsonraí na hIompórtála

[ctx: @action number of days]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: days
ga: lá

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_optionGroupBox)
en: Import options
ga: Roghanna iompórtála

en: Incorrect format
ga: Formáid mhícheart

[ctx: @title QIF profile general information]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: General
ga: Ginearálta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Description
ga: Cur Síos

[ctx: @title header of the QIF field name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Field
ga: Réimse

[ctx: @action create new profile]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ga: Nua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Reset
ga: Athshocraigh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxCategories)
en: Categories
ga: Catagóirí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Other application
ga: Feidhmchlár eile

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: &Details
ga: &Mionsonraí

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryEditWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summary)
en: Summary
ga: Achoimre

en: Save SQL
ga: Sábháil SQL

en: Select output file
ga: Roghnaigh aschomhad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Database Details
ga: Mionsonraí an Bhunachair Sonraí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Database File (SQLite only)
ga: Comhad Bunachair Sonraí (SQLite amháin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Database Name (Others)
ga: Ainm an Bhunachair Sonraí (Eile)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host Name
ga: Óstainm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Username
ga: Ainm úsáideora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period
ga: Tréimhse

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_monthlyButton)
en: Monthly
ga: Míosúil

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yearlyButton)
en: Yearly
ga: Bliantúil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Del
ga: Scr

[ctx: @title header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList)
en: Name
ga: Ainm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_assignmentBox)
en: Assignments
ga: Tascanna

[ctx: Budget total]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total
ga: Iomlán

en: Save changes
ga: Sábháil na hathruithe

[ctx: header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name
ga: Ainm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forecastButton)
en: Forecast
ga: Réamhaisnéis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Groups
ga: Grúpaí

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Totals
ga: Iomláin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_forecastMethod)
en: method
ga: modh

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabChart) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChart)
en: Chart
ga: Cairt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: Action
ga: Gníomh

en: Time
ga: Am

en: Grand Total
ga: Iomlán

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Week
ga: Seachtain

[ctx: Account name]
en: Name
ga: Ainm

en: Preferred
ga: De rogha

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
ga: Is é

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
ga: Is é

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Transfers
ga: Aistrithe

en: Week of %1
ga: Seachtain %1

en: File %1 does not exist
ga: Níl comhad %1 ann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range
ga: Raon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_reportPage)
en: Report
ga: Tuairisc

[ctx: @item the columns will display monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Monthly
ga: Míosúil

[ctx: All accounts]
en: All
ga: Uile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Accounts
ga: Cuntais

[ctx: @item the columns will display daily data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Daily
ga: Laethúil

[ctx: @item the columns will display weekly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Weekly
ga: Seachtainiúil

[ctx: @item the columns will display bi-monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Bi-Monthly
ga: Gach Dara Mí

[ctx: @item the columns will display yearly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Yearly
ga: Bliantúil

en: &Delete
ga: &Scrios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Comment
ga: Nóta

en: Reports
ga: Tuairiscí

en: Charts
ga: Cairteacha

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewGeneralInfoWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStartWizardPage)
en: General Information
ga: Eolas Ginearálta

en: Account Information
ga: Eolas faoin Chuntas

[ctx: @action create new report]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNew)
en: New
ga: Nua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy
ga: Cóipeáil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close this window
ga: Dún an fhuinneog seo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close
ga: Dún

en: Difference
ga: Difríocht

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportsViewSettings)
en: Report Settings
ga: Socruithe na Tuairisce

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Default
ga: Réamhshocrú

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Rainbow
ga: Tuar Ceatha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Chart Type
ga: Cinéal na Cairte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Line width
ga: Leithead líne

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
ga: Líne

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
ga: Barra

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
ga: Píchairt

[ctx: type of graphic chart]
en: Ring
ga: Fáinne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_rowsLabel)
en: Rows
ga: Rónna

[ctx: @item all accounts]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
ga: Uile

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Show Columns
ga: Taispeáin Colúin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Backend
ga: Cúlra

en: No encryption
ga: Gan chriptiú

en: Save As
ga: Sábháil Mar

en: GPG Key not found
ga: Eochair GPG gan aimsiú

note: i18n: ectx: label, entry (StartDate), group (List Options)
en: Start date
ga: Dáta tosaigh

note: i18n: ectx: label, entry (useSystemFont), group (List Options)
en: Use system font
ga: Úsáid cló an chórais

en: Information
ga: Eolas

en: Delete all
ga: Scrios uile

en: Amount: %1
ga: Méid: %1

en: Go to '%1'
ga: Téigh go '%1'

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, ScheduleWizardPage)
en: Schedule
ga: Sceideal

en: Expenses
ga: Speansais

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your payees
ga: D'íocaithe

[ctx: New payee]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ga: Nua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Notes
ga: Nótaí

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Address:
ga: Seoladh:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchingTab)
en: Matching
ga: Meaitseáil

[ctx: @item Show all payees]
en: All
ga: Uile

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
ga: Úsáidte

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
ga: Gan úsáid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Frequency
ga: Minicíocht

en: Remove Tag
ga: Bain Clib

[ctx: @item Show all tags]
en: All
ga: Uile

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
ga: Úsáidte

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
ga: Gan úsáid

[ctx: @item Show only opened tags]
en: Opened
ga: Oscailte

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
ga: Dúnta

en: Home Page
ga: Leathanach Baile

en: This year
ga: An bhliain seo

en: Last month
ga: An mhí seo caite

en: This month
ga: An mhí seo

en: Last week
ga: An tseachtain seo caite

en: This week
ga: An tseachtain seo

en: Yesterday
ga: Inné

en: Today
ga: Inniu

en: Next month
ga: An mhí seo chugainn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
ga: &Cealaigh

en: Ratio
ga: Cóimheas

[ctx: @title header of the account name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountList)
en: Name
ga: Ainm

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
ga: Iarmhéid:

en: %1 of %2
ga: %1 as %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indexLabel)
en: n of n
ga: n as n

[ctx: @label name of the schedule]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ga: Ainm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Account:
ga: Cuntas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: &Close
ga: &Dún

en: All dates
ga: Gach dáta

en: Current month
ga: An mhí seo

en: Last 7 days
ga: Na 7 lá is déanaí

en: Closed tag
ga: Clib dhúnta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_textTab)
en: Text
ga: Téacs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Contains
ga: Ina bhfuil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: Case sensitive
ga: Cásíogair

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allPayeesButton)
en: Select all
ga: Roghnaigh uile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: Validity
ga: Bailíocht

[ctx: @label reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: State
ga: Stádas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_selectedCriteria)
en: text
ga: téacs

en: Imported
ga: Iompórtáilte

en: Matched
ga: Comhoiriúnaithe

en: Sell
ga: Díol

en: Buy
ga: Ceannaigh

en: &Transfer
ga: &Aistrigh

en: &Decrease
ga: Clómhéid Níos &Lú

en: &Increase
ga: Clómhéid Níos &Mó

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
ga: Anaithnid

en: &Help
ga: &Cabhair

[ctx: Account name]
en: Name: %1
ga: Ainm: %1

en: Subaccount of %1
ga: Fochuntas de %1

en: Type: %1
ga: Cineál: %1

en: Currency: %1
ga: Airgeadra: %1

en: Opening date: %1
ga: Lá tionscnaimh: %1

en: Conversion rate: %1
ga: Ráta comhshóite: %1

en: Institution: %1
ga: Institiúid: %1

en: Number: %1
ga: Uimhir: %1

en: Interest rate: %1 %
ga: Ráta úis: %1 %

en: Interest rate is %1
ga: Is é %1 an ráta úis

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
ga: Ainm: %1

en: Checking
ga: Á Sheiceáil

en: Investment
ga: Infheistíocht

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: No
ga: Ní raibh

[ctx: @item payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Yes
ga: Bhí

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Fixed
ga: Seasta

en: Months
ga: Míonna

en: Years
ga: Bliain

en: one year | %1 years
ga[0]: bliain amháin
ga[1]: dhá bhliain
ga[2]: %1 bliana
ga[3]: %1 mbliana
ga[4]: %1 bliain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Interest rate
ga: Ráta úis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Term
ga: Téarma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Calculate
ga: Ríomh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Full name
ga: Ainm iomlán

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, KOnlineUpdateWizardPage)
en: Online Update
ga: Nuashonrú Ar Líne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Factor
ga: Fachtóir

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, DurationWizardPage)
en: Duration
ga: Aga

[ctx: @label loan name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Name
ga: Ainm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2)
en: Valid from:
ga: Bailí ó:

[ctx: @title loan general information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: General
ga: Ginearálta

en: Weeks
ga: Seachtain

[ctx: @label email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
ga: Ríomhphost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Zip code
ga: Cód poist

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: ISO Code
ga: Cód ISO

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Symbol
ga: Siombail
