kmymoney - en to ru translation catalogue (3594 entries)

en: _Fees
ru: _Комиссия

en: _Dividend
ru: _Дивиденды

en: Error importing %1: This file is not a valid KMM statement file.
ru: Ошибка импорта %1: файл не является допустимым файлом выписки KMM.

en: Invalid Statement
ru: Неверный формат выписки

en: Importing statement for account %1
ru: Импорт выписки по счёту %1

en: Importing statement without transactions
ru: Импорт выписки без операций

en:   Statement balance is not contained in statement.
ru:   Выписка не содержит информации о балансе.

en:   Statement balance on %1 is reported to be %2
ru:   Баланс по выписке на %1 составляет %2

en:   Transactions
ru:   Операции

en:     %1 processed |     %1 processed
ru[0]:     обработано: %1
ru[1]:     обработано: %1
ru[2]:     обработано: %1
ru[3]:     обработано: %1

[ctx: x transactions have been added]
en:     %1 added |     %1 added
ru[0]:     добавлено: %1
ru[1]:     добавлено: %1
ru[2]:     добавлено: %1
ru[3]:     добавлено: %1

en:     %1 matched |     %1 matched
ru[0]:    совмещено : %1
ru[1]:     совмещено: %1
ru[2]:     совмещено: %1
ru[3]:     совмещено: %1

en:     %1 duplicate |     %1 duplicates
ru[0]:     дубликатов: %1
ru[1]:     дубликатов: %1
ru[2]:     дубликатов: %1
ru[3]:     дубликатов: %1

en:   Payees
ru:   Контрагенты

[ctx: x transactions have been created]
en:     %1 created |     %1 created
ru[0]:     новых: %1
ru[1]:     новых: %1
ru[2]:     новых: %1
ru[3]:     новых: %1

en: Error creating security record: %1
ru: Ошибка создания записи о ценной бумаге: %1

en: Error
ru: Ошибка

en: This imported statement contains investment transactions with no security.  These transactions will be ignored.
ru: В импортированной выписке содержатся инвестиционные операции без указания ценных бумаг. Такие операции будут проигнорированы.

en: Security not found
ru: Ценная бумага не найдена

en: Statement Importer
ru: Импорт выписки

en: This imported statement contains investment transactions with no share amount.  These transactions will be ignored.
ru: В импортированной выписке содержатся инвестиционные операции без указания количества акций. Такие операции будут проигнорированы.

en: No share amount provided
ru: Не указано количество акций

en: (Fees) %1
ru: (Комиссия) %1

en: Do you want to add "%1" as payee/receiver?
ru: Добавить «%1» в список контрагентов?

en: Selecting "Yes" will create the payee, "No" will skip creation of a payee record and remove the payee information from this transaction. Selecting "Cancel" aborts the import operation.
    
    If you select "No" here and mark the "Do not ask again" checkbox, the payee information for all following transactions referencing "%1" will be removed.
ru: Чтобы добавить контрагента, нажмите «Да». Чтобы пропустить этот шаг и удалить информацию о контрагенте из операции, нажмите «Нет». При нажатии кнопки «Отмена» импорт будет прерван.
    
    Если нажать кнопку «Нет» и установить флажок «Больше не спрашивать», информация о контрагенте будет удалена из всех следующих операций с «%1».

en: New payee/receiver
ru: Новый контрагент

en: Default Category for Payee
ru: Статья бюджета контрагента по умолчанию

en: Please select a default category for payee '%1'
ru: Выберите статью бюджета по умолчанию для контрагента «%1»

en: Save Category
ru: Сохранить статью

en: No Category
ru: Статья не указана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAbort) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: Abort
ru: Прервать

en: Unable to add payee/receiver
ru: Невозможно добавить контрагента

en: Problem adding or matching imported transaction with id '%1': %2
ru: Ошибка добавления или совмещения импортируемой операции с идентификатором «%1»: %2

en: <b>You have downloaded a statement for the following account:</b><br/><br/>
ru: <b>Выполнена загрузка выписки по следующему счёту:</b><br /><br />

en:  - Account Name: %1
ru:  - Название счёта: %1

en:  - Account Type: %1
ru:  - Тип счёта: %1

en:  - Account Number: %1
ru:  - Номер счёта: %1

en: Do you want to import transactions to this account?
ru: Импортировать операции в этот счёт?

en: KMyMoney cannot determine which of your accounts to use.  You can create a new account by pressing the <b>Create</b> button or select another one manually from the selection box below.
ru: Невозможно определить, какой счёт использовать. Можно создать новый счёт, нажав кнопку <b>«Создать»</b>, или выбрать счёт вручную из списка ниже.

en: No account information has been found in the selected statement file. Please select an account using the selection box in the dialog or create a new account by pressing the <b>Create</b> button.
ru: В выбранном файле выписки информации о счёте не найдено. Выберите счёт из списка или создайте его, нажав кнопку <b>«Создать»</b>.

en: Import transactions
ru: Импорт операций

en: You must select an account, create a new one, or press the <b>Abort</b> button.
ru: Требуется выбрать счёт из списка, создать новый счёт или нажать кнопку <b>«Прервать»</b>.

en: KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%1</b><br/>Transaction: <i>%2 %3</i><br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched?
ru: Обнаружена запланированная операция, совпадающая с импортируемой операцией. <br/>График платежей: <b>%1</b><br/>Операция: <i>%2 %3</i><br/>Ввести этот график сейчас для совмещения операции?

en: KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%2</b><br/>Transaction: <i>%3 %4</i><br/>The transaction dates are one day apart.<br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched? | KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%2</b><br/>Transaction: <i>%3 %4</i><br/>The transaction dates are %1 days apart.<br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched?
ru[0]: Обнаружена запланированная операция, совпадающая с импортируемой операцией.<br/>График платежей: <b>%2</b><br/>Операция: <i>%3 %4</i><br/>Даты операций отличаются на %1 день.<br/>Ввести этот график сейчас для совмещения операции?
ru[1]: Обнаружена запланированная операция, совпадающая с импортируемой операцией.<br/>График платежей: <b>%2</b><br/>Операция: <i>%3 %4</i><br/>Даты операций отличаются на %1 дня.<br/>Ввести этот график сейчас для совмещения операции?
ru[2]: Обнаружена запланированная операция, совпадающая с импортируемой операцией.<br/>График платежей: <b>%2</b><br/>Операция: <i>%3 %4</i><br/>Даты операций отличаются на %1 дней.<br/>Ввести этот график сейчас для совмещения операции?
ru[3]: Обнаружена запланированная операция, совпадающая с импортируемой операцией.<br/>График платежей: <b>%2</b><br/>Операция: <i>%3 %4</i><br/>Даты операций отличаются на %1 день.<br/>Ввести этот график сейчас для совмещения операции?

en: Schedule found
ru: График платежей найден

en: Error while loading file '%1'.
ru: Ошибка загрузки файла «%1».

en: File access error
ru: Ошибка доступа к файлу

en: <p><b>%1</b> is not a template file.</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> не является файлом шаблона.</p>

en: Filetype Error
ru: Ошибка типа файла

en: <p>Error while reading template file <b>%1</b> in line %2, column %3</p>
ru: <p>Ошибка чтения файла шаблона <b>%1</b>: строка %2, столбец %3</p>

en: Template Error
ru: Ошибка шаблона

en: File '%1' not found.
ru: Файл «%1» не найден.

en: <p>Invalid tag <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
ru: <p>Недопустимая метка <b>%1</b> в файле шаблона <b>%2</b></p>

en: Loading template %1
ru: Загрузка шаблона %1

en: <p>Invalid top-level account type <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
ru: <p>Недопустимый тип счёта верхнего уровня <b>%1</b> в файле шаблона <b>%2</b></p>

en: <p>Invalid flag type <b>%1</b> for account <b>%3</b> in template file <b>%2</b></p>
ru: <p>Недопустимая отметка <b>%1</b> для счёта <b>%3</b> в файле шаблона <b>%2</b></p>

en: Source <placeholder>%1</placeholder> does not exist.
ru: Источник <placeholder>%1</placeholder> не существует.

en: Cannot resolve input date.
ru: Невозможно определить дату ввода.

en: CSV source <placeholder>%1</placeholder> does not exist.
ru: Источник файла CSV <placeholder>%1</placeholder> не существует.

en: Cannot find from and to currency.
ru: Невозможно найти валюту.

en: Local quote sources aren't supported.
ru: Локальные источники котировок не поддерживаются.

en: Fetching URL %1...
ru: Получение данных с URL-адреса %1...

en: [No identifier]
ru: [Без идентификатора]

en: <placeholder>%1</placeholder> skipped because it doesn't have identification number.
ru: <placeholder>%1</placeholder> пропущен из-за отсутствия идентификационного номера.

[ctx: The process x is executing]
en: Executing %1...
ru: Выполняется %1...

en: Unable to launch: %1
ru: Невозможно запустить: %1

en: Failed to open downloaded file
ru: Не удалось открыть загруженный файл

[ctx: Executing 'script' 'online source' 'investment symbol']
en: Executing %1 %2 %3...
ru: Выполняется %1 %2 %3...

en: Unable to update price for %1
ru: Невозможно обновить курс %1

en: Identifier found: '%1'
ru: Найден идентификатор: «%1»

en: Price found: '%1' (%2)
ru: Найден курс: «%1» (%2)

en: Date found: '%1'
ru: Найдена дата: «%1»

en: Unable to update price for %1 (no price or no date)
ru: Невозможно обновить курс %1 (отсутствует цена или дата)

en: Unable to update price for %1 (empty quote data)
ru: Невозможно обновить курс «%1» (отсутствуют данные котировки)

en: Unable to load data, because no contact has been associated with the owner of the standard address book.
ru: Невозможно загрузить данные, поскольку ни один контакт не обозначен как владелец стандартной адресной книги.

en: Address book import
ru: Импорт адресной книги

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditPersonalDataDlg)
en: New File Dialog
ru: Новый файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Use this dialog to enter personal information about yourself.
    
    All information is optional and is provided to personalize
    your KMyMoney file.
ru: Укажите здесь информацию о себе.
    
    Все поля являются необязательными для заполнения и предназначены для персонализации файла KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: County/State:
ru: Область:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Street:
ru: Улица:

[ctx: Email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
ru: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Your name:
ru: Имя:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Telephone:
ru: Телефон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Town:
ru: Город:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Postal Code:
ru: Почтовый индекс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_loadAddressButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kabcBtn)
en: Load from Addressbook
ru: Загрузить из адресной книги

en: %1 (Brokerage)
ru: %1 (Брокерский счёт)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkPrice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_price) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpriceCol)
en: Price
ru: Курс

en: Price/share
ru: Цена/акция

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, summaryView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: Transaction amount
ru: Сумма операции

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Interest
ru: Процент

en: Fees
ru: Комиссия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_accountTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAccount) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_q
en: Account
ru: Счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShares)
en: Shares
ru: Акции

[ctx: Total value]
en: Total
ru: Итого

en: Ratio 1/
ru: Соотношение 1/

en: Price/Share
ru: Цена/акция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecurityDlg)
en: Security
ru: Ценная бумага

en: Asset account
ru: Активный счёт

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tagTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_tagsView) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTag)
en: Tag
ru: Метка

en: Activity
ru: Действие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: 
en: Date
ru: Дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, memoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkMemo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, memoTab) i18n: ectx: pro
en: Memo
ru: Примечание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Status
ru: Состояние

en: At least one split of the selected transaction references an account that has been closed. Editing the transactions is therefore prohibited.
ru: Как минимум в одной из разбивок выделенных операций содержится ссылка на уже закрытый счёт. Редактирование операций запрещено.

en: Cannot enter transaction with postdate prior to account's opening date.
ru: Невозможно ввести операцию с датой проводки, предшествующей дате открытия счёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSkip) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: &Skip
ru: &Пропустить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: Skip this transaction
ru: Пропустить операцию

en: Use this to skip importing this transaction and proceed with the next one.
ru: Пропустить импорт этой операции и перейти к следующей.

en: &Create...
ru: &Создать...

en: Create a new account/category
ru: Создать счёт или статью бюджета

en: Use this to add a new account/category to the file
ru: Добавить новый счёт или статью бюджета в файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_kButtonAbort)
en: &Abort
ru: П&рервать

en: Abort the import operation and dismiss all changes
ru: Прервать операцию импорта и отменить все изменения

en: Use this to abort the import. Your financial data will be in the state before you started the QIF import.
ru: Прервать импорт. Ваши финансовые показатели будут восстановлены до значений, действующих до начала QIF-импорта.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KAccountSelectDlg)
en: Account selection
ru: Выбор счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Account to import to
ru: Импорт на счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createAssetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOK) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: OK
ru: ОК

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KAvailableCurrencyDlg)
en: Select currencies to add
ru: Выбор валюты

[ctx: @title header of the currency name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
ru: Название

[ctx: @title currency symbol column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Symbol
ru: Символ

en: Backup location:
ru: Расположение резервных копий:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBackupDlg)
en: Backup
ru: Резервное копирование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Use this dialog to backup your data.
    
    Please make sure you have a disk inserted and that the drive is ready. Then choose the mount point from either the Choose button or by entering the path in the available box.
    
    Click OK to perform the backup.
ru: В этом окне вы можете сделать резервное копирование ваших данных.
    
    Вставьте диск, укажите точку монтирования вручную или нажмите кнопку «Обзор» для выбора.
    
    После этого нажмите «ОК» для копирования.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtAutoMount)
en: If your system does not use an automounter, make sure you mark the checkbox below to "mount this directory before backing up."
ru: Если в системе не используется автоматическое подключение разделов, убедитесь, что расположенный ниже флажок установлен в значение «Подключить диск перед резервным копированием».

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Device options
ru: Параметры устройства

[ctx: This is the mount point]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMountPoint)
en: Mount Point:
ru: Точка подключения:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseButton)
en: Select mount point
ru: Выбор точки подключения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseButton)
en: Use this to browse to the mount point.
ru: Нажмите эту кнопку для выбора точки подключения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseButton)
en: C&hoose...
ru: О&бзор...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountCheckBox)
en: Mount this directory before backing up.
ru: Подключить диск перед резервным копированием.

en: At least one transaction/schedule still references the category <b>%1</b>.  However, at least one category with the same currency must exist so that the transactions/schedules can be reassigned.
ru: Как минимум одна операция или график платежей содержат ссылку на статью бюджета <b>%1</b>. Требуется наличие хотя бы одной статьи бюджета в той же валюте, чтобы можно было произвести перераспределение операций и графиков платежей.

en: This dialog does not allow new categories to be created. Please pick a category from the list.
ru: В этом диалоге нельзя создавать новые статьи бюджета. Выберите существующую статью из списка.

en: Category creation
ru: Создание статьи бюджета

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCategoryReassignDlg)
en: Reassign categories
ru: Перераспределение статей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The transactions, schedules and budgets associated with the selected category need to be re-assigned to a different category before the selected category can be deleted. Please select a category from the list below.
ru: Перед удалением статьи все связанные с ней операции, графики платежей и бюджеты необходимо перераспределить на другую статью. Выберите статью из списка ниже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available categories:
ru: Доступные статьи:

en: Please choose the type of import you wish to perform.  A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
ru: Выберите, какой тип импорта необходимо выполнить. Описание каждого
    типа отображается внизу окна и обновляется при переходе от одного
    элемента списка к другому.
    
    Выбрав тип импорта, нажмите «ОК».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, promptLabel)
en: Choose import type:
ru: Тип импорта:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KChooseImportExportDlg)
en: Choose Import Type Dialog
ru: Выбор типа импорта

en: Please choose the type of export you wish to perform.  A simple explanation
    of the export type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an export type please press the OK button.
ru: Выберите, какой тип экспорта необходимо выполнить. Описание каждого
    типа отображается внизу окна и обновляется при переходе от одного
    элемента списка к другому.
    
    Выбрав тип экспорта, нажмите «ОК».

en: Choose export type:
ru: Тип экспорта:

en: Choose Export Type Dialog
ru: Тип экспорта

en: QIF files are created by the popular accounting program Quicken.
    Another dialog will appear, if you choose this type, asking for further
    information relevant to the Quicken format.
ru: Файлы QIF — это файлы популярной программы учёта финансов Quicken.
    При выборе этого типа откроется диалог для ввода дополнительной
    информации, относящейся к формату Quicken.

en: The CSV type uses a comma delimited text file that can be used by
    most popular spreadsheet programs available for Linux and other operating
    systems.
ru: С типом CSV используется текстовый файл с разделительными запятыми,
    который широко применяется наиболее известными программами для работы с электронными
    таблицами как для Linux, так и для других операционных систем.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLabel)
en: Please choose the type of import you wish to perform.   A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
ru: Выберите, какой тип импорта необходимо выполнить. Описание каждого
    типа отображается внизу окна и обновляется при переходе от одного
    элемента списка к другому.
    
    Выбрав тип импорта, нажмите «ОК».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Some description
ru: Описание

en: Transaction %1 has no splits
ru: Операция %1 без разбивки

en: <p>Payee changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Контрагент изменён.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

en: <p>Account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Счёт изменён.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

en: <p>Transfer account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Счёт переводов изменён.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

[ctx: Split transaction (category replacement)]
en: Split transaction
ru: Разбивка операции

en: <p>Category changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Статья бюджета изменена.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

[ctx: Empty memo]
en: empty
ru: пусто

en: <p>Memo changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Примечание изменено.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

[ctx: No number]
en: empty
ru: пусто

en: <p>Number changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Номер изменён.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

en: <p>Amount changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Сумма изменена.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

en: <p>Reconciliation flag changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
ru: <p>Отметка о сверке изменена.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Было: <b>%1</b>. Стало: <b>%2</b></p>

en: Fatal error in determining data: %1
ru: Неустранимая ошибка определения данных: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KConfirmManualEnterDlg)
en: Confirm Manual Enter
ru: Подтверждение ручного ввода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_message)
en: The following changes have been made to the transaction data:
ru: В данных об операции произошли следующие изменения:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Please choose what you wish to do with the above changes
ru: Выберите действие, которое необходимо применить к изменениям

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_discardRadio)
en: &Discard the changes and enter the original transaction into the register.
ru: &Отменить изменения и ввести в реестр первоначальную операцию.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_onceRadio)
en: Enter &these new values this one time, for this occurrence only.
ru: Ввести &новые значения только сейчас и только для данного вхождения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_setRadio)
en: Set all further occurrences &in this schedule to be these values.
ru: Установить данное значение для всех вхождений &в данном графике.

en: User
ru: Пользователь

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCurrencyCalculator)
en: Exchange Rate/Price Editor
ru: Редактор курсов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, amountLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_amountTab) i18n
en: Amount
ru: Сумма

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2_2)
en: Convert
ru: Конвертация

[ctx: @label convert from stock to currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label100)
en: to
ru: в

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_amountButton)
en: To a&mount
ru: Сумма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rateButton)
en: Exchange &rate / Price
ru: Курс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_updateButton) i18n: ectx: label, entry (PriceHistoryUpdate), group (General Options)
en: Update price history
ru: Обновить историю изменения курсов

en: Cannot set %1 as base currency: %2
ru: Невозможно использовать «%1» как базовую валюту: %2

en: Set base currency
ru: Базовая валюта

en: Cannot update currency. %1
ru: Невозможно обновить валюту. %1

en: Update currency
ru: Обновление валюты

en: Cannot create new currency. %1
ru: Невозможно создать валюту. %1

en: New currency
ru: Новая валюта

en: Cannot modify currency. %1
ru: Невозможно изменить валюту. %1

en: Edit currency
ru: Редактировать валюту

en: Rename currency
ru: Переименовать валюту

en: Delete currency
ru: Удалить валюту

en: Select as base currency
ru: Использовать как базовую валюту

[ctx: Menu header]
en: Currency options
ru: Действия с валютой

en: Cannot delete currency %1. %2
ru: Невозможно удалить валюту «%1». %2

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCurrencyEditDlg)
en: Currencies
ru: Валюты

[ctx: @title:column currency name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
ru: Название

[ctx: @title:column currency ISO4217 code]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: ISO 4217 ID
ru: ID ISO 4217

[ctx: @title:column currency symbol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Symbol
ru: Символ

[ctx: @action:button Remove currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeCurrencyButton)
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @action:button Add currency from existing list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addCurrencyButton)
en: Add
ru: Добавить

[ctx: @action:button Edit currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editCurrencyButton)
en: Edit
ru: Редактировать

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeUnusedCurrencyButton)
en: Remove unused currencies
ru: Удалить неиспользуемые валюты

[ctx: @action:button Close currency dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_selectBaseCurrencyButton)
en: Select as base currency
ru: Использовать как базовую валюту

[ctx: @action:button Create new currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newCurrencyButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCurrencyEditorDlg)
en: Currency editor
ru: Редактор валют

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIsoCode)
en: ISO Code
ru: Код ISO

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSymbol)
en: Symbol:
ru: Символ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCashFraction)
en: Smallest account unit:
ru: Наименьшая счётно-денежная единица:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountFraction)
en: Smallest cash unit:
ru: Наименьшая разменная денежная единица:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemainder)
en: Rounding method
ru: Способ округления

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpricePrecision)
en: Price precision:
ru: Кол-во знаков после запятой:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spbPricePrecision)
en: Enter the price precision for this currency to be used for exchange rates.
ru: Укажите количество знаков после запятой для этой валюты, которое следует использовать в курсах обмена.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, backendsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_nameCol) i18
en: Name
ru: Название

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leName)
en: Enter the name of the currency here (e.g. Euro)
ru: Укажите название валюты (например, евро)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leIsoCode)
en: <html><head/><body><p>Enter the ISO4217 code for the currency here (e.g. EUR for the Euro). This cannot be changed once the currency is created.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Укажите код ISO 4217 валюты (например, EUR для евро). Этот параметр будет нельзя изменить после создания валюты.</p></body></html>

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leSymbol)
en: Enter the monetary symbol of the currency here (e.g. € for the Euro)
ru: Укажите символ денежной единицы валюты (например, € для евро)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leAccountFraction)
en: Enter the smallest fraction of the currency used for bank accounts here. This cannot be changed once the currency is created.
ru: Укажите наименьший коэффициент валюты, который следует использовать для банковских счетов. Этот параметр будет нельзя изменить после создания валюты.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leCashFraction)
en: Enter the smallest fraction of the currency used for cash accounts here. This cannot be changed once the currency is created.
ru: Укажите наименьший коэффициент валюты, который следует использовать для счетов наличных средств. Этот параметр будет нельзя изменить после создания валюты.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: <html><head/><body><p>Enter the rounding method used for this currency.  See <span style=" font-weight:600;">What's this</span> for more details.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Укажите способ округления, который следует использовать для этой валюты. Подробные сведения доступны в подсказке <span style=" font-weight:600;">«Что это?»</span>.</p></body></html>

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">RoundNever</span></p><p>Don't do any rounding, simply truncate and print a warning in case of a remainder. Otherwise the same as RoundTrunc.</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundFloor</span></p><p>Round to the largest integral value not greater than the value. E.g. 0.5 -&gt; 0.0 and -0.5 -&gt; -1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundCeil</span></p><p>Round to the smallest integral value not less than the value. E.g. 0.5 -&gt; 1.0 and -0.5 -&gt; -0.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundTruncate</span></p><p>No rounding, simply truncate any fraction</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundPromote</span></p><p>Use RoundCeil for positive and RoundFloor for negative values. E.g. 0.5 -&gt; 1.0 and -0.5 -&gt; -1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundHalfDown</span></p><p>Round up or down with the following constraints: 0.1 .. 0.5 -&gt; 0.0 and 0.6 .. 0.9 -&gt; 1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundHalfUp</span></p><p>Round up or down with the following constraints: 0.1 .. 0.4 -&gt; 0.0 and 0.5 .. 0.9 -&gt; 1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundRound</span></p><p>Use RoundHalfDown for 0.1 .. 0.4 and RoundHalfUp for 0.6 .. 0.9. Use RoundHalfUp for 0.5 in case the resulting numerator is odd, RoundHalfDown in case the resulting numerator is even. E.g. 0.5 -&gt; 0.0 and 1.5 -&gt; 2.0</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_Никогда</span></p><p>Не выполнять округление, просто отбросить цифры и вывести предупреждение, если имеется остаток. Если нет — аналогично «Округлить_Понизить».</p><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_Минимум</span></p><p>Округлить до наибольшего целого значения, не превышающего указанное значение. Например: 0,5 -&gt; 0,0 и -0,5 -&gt; -1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_Максимум</span></p><p>Округлить до наименьшего целого значения, не меньшего, чем указанное значение. Например: 0,5 -&gt; 1,0 и -0,5 -&gt; -0,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_Понизить</span></p><p>Не округлять, просто отбросить дробную часть</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundPromote</span></p><p>Использовать «Округлить_Максимум» для положительных значений и «Округлить_Минимум» для отрицательных значений. Например: 0,5 -&gt; 1,0 и -0,5 -&gt; -1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_На половину вниз</span></p><p>Округлить в большую или меньшую сторону с учётом следующих ограничений: 0,1 ... 0,5 -&gt; 0,0 и 0,6 ... 0,9 -&gt; 1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_На половину вверх</span></p><p>Округлить в большую или меньшую сторону с учётом следующих ограничений: 0,1 ... 0,4 -&gt; 0,0 и 0,5 ... 0,9 -&gt; 1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Округлить_Округлить</span></p><p>Использовать «Округлить_На половину вниз» для 0,1 ... 0,4 и «Округлить_На половину вверх» для 0,6 ... 0,9. Использовать «Округлить_На половину вверх» для 0,5, если получившийся нумератор является нечётным, и «Округлить_На половину вниз», если чётным. Например: 0,5 -&gt; 0,0 и 1,5 -&gt; 2,0</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Never
ru: Никогда

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Floor
ru: Минимум

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Ceil
ru: Максимум

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Truncate
ru: Понизить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Promote
ru: Повысить

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Half Down
ru: На половину вниз

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Half Up
ru: На половину вверх

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Round
ru: Округлить

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEditEquityEntry)
en: Edit Equity
ru: Редактирование собственного капитала

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Stock
ru: Акции

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Mutual Fund
ru: Паевые фонды

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Bond
ru: Облигации

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Smallest fraction:
ru: Наименьший коэффициент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblType)
en: Investment Type:
ru: Тип инвестиции:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEquityName)
en: Equity Name:
ru: Название капитала:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSymbol)
en: Market Symbol:
ru: Тикер:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Price History
ru: История изменения курса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEdit)
en: Edit
ru: Редактировать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel)
en: Cancel
ru: Отмена

en: Direct deposit
ru: Прямое зачисление

en: Manual deposit
ru: Зачисление вручную

en: Direct debit
ru: Прямое списание

en: Standing order
ru: Долгосрочное платёжное поручение

en: Bank transfer
ru: Банковский перевод

en: Write check
ru: Чек

[ctx: Other payment method]
en: Other
ru: другой

en: Next due date
ru: Следующая дата платежа

en: Unable to add scheduled transaction: %1
ru: Невозможно добавить операцию в график: %1

en: Add scheduled transaction
ru: Добавить операцию в график

en: <qt>You have entered a scheduled transaction date of <b>%1</b>.  Because the scheduled transaction was last paid on <b>%2</b>, KMyMoney will automatically adjust the scheduled transaction date to the next date unless the last payment date is reset.  Do you want to reset the last payment date?</qt>
ru: <qt>Вы указали <b>%1</b> в качестве даты операции по графику. Последняя операция по графику была выполнена <b>%2</b>. Дата операции по графику будет автоматически скорректирована в соответствии со следующей датой платежа, если дата последней операции не будет сброшена. Сбросить дату последнего платежа?</qt>

en: Reset Last Payment Date
ru: Сбросить дату последнего платежа

en: Unable to modify scheduled transaction '%1'
ru: Невозможно изменить запланированную операцию «%1»

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEditScheduleDlg)
en: Edit Scheduled transaction
ru: Редактирование запланированной операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Schedule name:
ru: Название графика:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Frequency:
ru: Периодичность:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_frequencyNoEdit)
en: Number of selected periods between entries
ru: Количество указанных периодов времени между операциями

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_paymentInformation)
en: Payment information
ru: Информация о платеже

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Payment method
ru: Способ оплаты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Options
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_weekendOptionEdit)
en: Do not change the date
ru: Не менять дату

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_weekendOptionEdit)
en: Change the date to the previous processing day
ru: Перенести на предыдущий банковский день

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_weekendOptionEdit)
en: Change the date to the next processing day
ru: Перенести на следующий банковский день

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If this schedule occurs on a non-processing day:
ru: Если дата приходится не на банковский день:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_estimateEdit)
en: The amount is an estimate because it varies for each payment
ru: Сумма указана приблизительно, так как может меняться от платежа к платежу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lastDayInMonthEdit)
en: Process this schedule always at the last day of a month
ru: Всегда обрабатывать этот график в последний день месяца

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoEnterEdit)
en: Enter this schedule into the register automatically when it is due
ru: Автоматически вносить операцию в реестр при наступлении даты исполнения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_endSeriesEdit)
en: This schedule will end at some time
ru: Этот график имеет дату окончания действия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_endLabel1)
en: Number of transactions remaining:
ru: Осталось операций:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_endLabel2)
en: Date of final transaction:
ru: Дата последней операции:

en: Unable to load schedule details
ru: Невозможно загрузить данные о графике

en: <p>Please check that all the details in the following dialog are correct and press OK.</p><p>Editable data can be changed and can either be applied to just this occurrence or for all subsequent occurrences for this schedule.  (You will be asked what you intend after pressing OK in the following dialog)</p>
ru: <p>Проверьте правильность введённых данных и нажмите «ОК».</p><p>Допускается изменение редактируемых параметров, изменения могут быть применены как только к этому, так и ко всем последующим платежам в графике. (Сделать свой выбор можно в диалоговом окне, которое откроется после нажатия кнопки «ОК».)</p>

en: Enter scheduled transaction
ru: Ввести запланированную операцию

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEnterScheduleDlg)
en: Enter Schedule
ru: Ввод графика платежей

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Schedule Details
ru: Подробное описание графика

[ctx: @label schedule name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Name:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type:
ru: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_helpButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonHelp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpButton)
en: Help
ru: Справка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonOk)
en: Enter the transaction and advance the next due date of this schedule to the next payment date.
ru: Ввести операцию и перенести следующую установленную дату в графике на следующую дату платежа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, enterButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: Enter
ru: Ввести

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonSkip)
en: Do not enter the transaction but advance the next due date of this schedule to the next payment date.
ru: Не вводить операцию, но перенести следующую установленную дату в графике на следующую дату платежа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Do not enter or skip payments for this schedule but continue with the next schedule.
ru: Не вводить платежи по этому графику и перейти к следующему графику.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Ignore
ru: Игнорировать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: Cancel processing of schedule entry.
ru: Отменить обработку записи графика.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EquityPriceUpdateConfDlg)
en: Updating price configuration
ru: Обновление конфигурации цены

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Updating price policy
ru: Обновление политики цен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateAll)
en: Update all
ru: Обновить всё

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateMissing)
en: Update &missing
ru: Обновить &пропущенные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateDownloaded)
en: Update downloaded
ru: Обновить загруженные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateSource)
en: Update from the same source
ru: Обновить из того же источника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ask)
en: Ask
ru: Спрашивать

[ctx: Equity name]
en: Name
ru: Название

[ctx: Internal identifier]
en: Internal ID
ru: Внутренний ID

[ctx: Online quote source]
en: Source
ru: Источник

en: %1 units in %2
ru: %1 единиц в %2

en: Failed to retrieve an exchange rate for %1 from %2. It will be skipped this time.
ru: Не удалось получить данные курса обмена %1 из %2. Курс обновлён не будет.

en: Price Update Failed
ru: Не удалось обновить курс

en: Failed to retrieve a quote for %1 from %2.  Press <b>No</b> to remove the online price source from this security permanently, <b>Yes</b> to continue updating this security during future price updates or <b>Cancel</b> to stop the current update operation.
ru: Не удалось получить данные курса обмена %1 из %2. Нажмите кнопку <b>«Нет»</b>, чтобы навсегда удалить онлайн-источник курса этого актива, кнопку <b>«Да»</b>, чтобы продолжать использовать этот источник для обновлений курса в будущем, или кнопку <b>«Отмена»</b>, чтобы остановить текущее обновление.

en: Cannot update security <b>%1</b>: %2
ru: Не удалось обновить информацию об активе <b>%1</b>: %2

en: For <b>%1</b> on <b>%2</b> price <b>%3</b> already exists.<br>Do you want to replace it with <b>%4</b>?
ru: Для <b>%1</b> на <b>%2</b> цена <b>%3</b> уже существует.<br>Заменить её на <b>%4</b>?

en: Price Already Exists
ru: Цена уже существует

en: Price for %1 updated (id %2)
ru: Обновлён курс %1 (ID %2)

en: Received a price for %1 (id %2), but this symbol is not on the list. Aborting entire update.
ru: Получен курс %1 (ID %2), но такого тикера в списке нет. Обновление прервано.

en: Received an invalid price for %1, unable to update.
ru: Получен недопустимый курс %1, обновление невозможно.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEquityPriceUpdateDlg)
en: Update Stock and Currency Prices
ru: Обновление курсов акций и валют

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, lvEquityList)
en: List of known Equities, and the date they were last updated on.
ru: Список известных активов с датой их последнего обновления.

[ctx: @label:chooser Date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: From
ru: Списание

[ctx: @label:chooser Date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To
ru: по

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure
ru: Настроить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdateAll)
en: Update All
ru: Обновить всё

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdateSelected)
en: Update Selected
ru: Обновить выбранные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Status:
ru: Состояние:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KFindTransactionDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KTransactionFilter) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KReportConfigurationFilterDlg)
en: Search transactions
ru: Поиск операций

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_resultPage)
en: Result
ru: Результат

[ctx: Criteria tab]
en: Criteria
ru: Критерии поиска

[ctx: @info:tooltip for find transaction Open button]
en: Search transactions
ru: Поиск операций

en: Found %1 matching transaction (D %2 / P %3 = %4) | Found %1 matching transactions (D %2 / P %3 = %4)
ru[0]: Найдена %1 совпадающая операция (Д %2 / П %3 = %4)
ru[1]: Найдено %1 совпадающих операции (Д %2 / П %3 = %4)
ru[2]: Найдено %1 совпадающих операций (Д %2 / П %3 = %4)
ru[3]: Найдена %1 совпадающая операция (Д %2 / П %3 = %4)

en: Found %1 matching transaction | Found %1 matching transactions
ru[0]: Найдена %1 совпадающая операция
ru[1]: Найдено %1 совпадающих операции
ru[2]: Найдено %1 совпадающих операций
ru[3]: Найдена %1 совпадающая операция

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KImportVerifyDlg)
en: Verify Import
ru: Проверка импорта

en: Merge Transactions
ru: Объединение операций

en: Are you sure you wish to merge these transactions?  The one you selected first is the top one, and its values will be used in the merged transaction.  Cancel and select the other transaction first, if you want its values to be used.
ru: Действительно объединить эти операции? Выбранная в качестве первой операция — верхняя, и в объединённой операции будут использоваться её значения. Если следует использовать значения другой операции, нажмите кнопку отмены и выберите в качестве первой другую операцию.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyFileInfoDlg)
en: File Information
ru: Информация о файле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Created on
ru: Дата создания

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last modified on
ru: Дата последнего изменения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Base currency
ru: Базовая валюта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Payees
ru: Контрагенты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Institutions
ru: Учреждения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Accounts/Categories
ru: Счета/Статьи бюджета

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, transactionGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, transactionTab) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4
en: Transactions
ru: Операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Splits
ru: Разбивки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMyMoneyBriefSchedule)
en: Schedules
ru: Графики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Prices
ru: Курсы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Type
ru: Тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Total
ru: Всего

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_closed) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Closed
ru: Закрыто

en: Do you really want to delete the selected price entry? | Do you really want to delete the selected price entries?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить выбранные курсы?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить выбранные курсы?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить выбранные курсы?
ru[3]: Вы действительно хотите удалить выбранный курс?

en: Delete price information
ru: Удалить курс

en: New price...
ru: Новый курс...

en: Edit price...
ru: Редактировать курс...

en: Online Price Update...
ru: Обновить курс из онлайн-источника...

en: Delete price...
ru: Удалить курс...

[ctx: Menu header]
en: Price options
ru: Действия с курсами

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyPriceDlg)
en: Price Editor
ru: Редактор курсов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Remove this price item from the file
ru: Удалить курс из файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Commodity
ru: Финансовый инструмент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Stock Name
ru: Тикер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Currency
ru: Валюта

[ctx: Price source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Source
ru: Источник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAllPrices)
en: Show all stored prices
ru: Показывать все сохранённые курсы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Add a new entry
ru: Добавить новую запись

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Create a new price entry.
ru: Создать новый курс.

[ctx: @action add new price]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editSecurityButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify the selected entry
ru: Изменить выбранную запись

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Change the details of selected price information.
ru: Изменить параметры выбранного курса.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify
ru: Изменить

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsOnlineQuotes) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_onlineQuoteButton)
en: Online Quotes
ru: Онлайн котировки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete this entry
ru: Удалить эту запись

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_categoryTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: Category
ru: Статья бюджета

en: Split Options
ru: Действия с разбивкой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Edit...
ru: Редактировать...

[ctx: To duplicate a split]
en: Duplicate
ru: Дублировать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton)
en: Delete...
ru: Удалить...

en: will be calculated
ru: будет рассчитано

en: You are about to delete the selected split. Do you really want to continue?
ru: Вы собираетесь удалить выбранные разбивки. Продолжить?

en: You need to assign a category to this split before it can be entered.
ru: Перед вводом разбивки необходимо указать статью бюджета.

en: Enter split
ru: Ввести разбивку

en: Is a sub account
ru: Является субсчётом:

[ctx: default price mode]
en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: Price per share
ru: Цена за акцию

en: Total for all shares
ru: Итого

en: VAT account
ru: Счёт по учёту НДС

en: Asset
ru: Актив

en: Liability
ru: Пассив

en: Income
ru: Доход

en: Expense
ru: Расход

en: Option has been disabled because there are transactions assigned to this account
ru: Этот параметр был отключён, так как к счёту привязано несколько операций.

en: Option has been disabled because there is another account flagged to be an opening balance account for this currency
ru: Этот параметр был отключён, так как другой счёт отмечен как счёт начального баланса для данной валюты.

en: You have not specified a name.
    Please fill in this field.
ru: Не указано название.
    Заполните это поле.

en: Please select a parent account.
ru: Выберите родительский счёт.

en: (No Institution)
ru: (учреждение не указано)

en: A category named <b>%1</b> already exists. You cannot create a second category with the same name.
ru: Статья с именем <b>%1</b> уже существует. Невозможно создать две статьи бюджета с одним и тем же именем.

en: You have selected to suppress the display of unused categories in the KMyMoney configuration dialog. The category you just created will therefore only be shown if it is used. Otherwise, it will be hidden in the accounts/categories view.
ru: Показ неиспользуемых статей бюджета в диалоге настройки KMyMoney был отменён.Созданная статья будет показана в списках, только если она будет использована хотя бы в одной операции.

en: Hidden categories
ru: Скрытые статьи

en: Is a sub account of %1
ru: Является субсчётом %1

en: Cannot add institution
ru: Невозможно добавить учреждение

en: <p>The category <b>%1</b> currently does not exist. Do you want to create it?</p><p><i>The parent account will default to <b>%2</b> but can be changed in the following dialog</i>.</p>
ru: <p>Статья бюджета <b>%1</b> не существует. Создать её?</p><p><i>В качестве родительского счёта будет использован <b>%2</b>, но его можно изменить в диалоговом окне, которое откроется следующим.</i></p>

en: Create category
ru: Создать статью бюджета

en: Create a new Category
ru: Создание новой статьи

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewAccountDlg)
en: New Account Dialog
ru: Новый счёт

[ctx: Account general settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_generalTab)
en: General
ru: Основное

[ctx: account name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Opening information
ru: Открытие счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currencyText)
en: Currency:
ru: Валюта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingDateLabel)
en: Date:
ru: Дата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Balance:
ru: Баланс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Last check number:
ru: Номер последнего чека:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Notes:
ru: Примечания:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxNoVat)
en: No auto-VAT-assignment
ru: Не облагается НДС автоматически

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Price entry
ru: Ввод цены

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxPreferred)
en: Preferred Account
ru: Предпочтительный счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_costCenterRequiredCheckBox)
en: Cost Center assignment required
ru: Требуется указать центр затрат

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_qcheckboxOpeningBalance)
en: <html><head/><body><p>Flag this account to be an opening balance account</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Отметить этот счёт как счёт начального баланса</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxOpeningBalance)
en: Opening Balance Account
ru: Счёт начального баланса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_institutionTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_institutionBox)
en: Institution
ru: Учреждение

[ctx: create new institution]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New...
ru: Создать...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Number:
ru: Номер:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_hierarchyTab)
en: Hierarchy
ru: Иерархия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_subAccountLabel)
en: Subaccount
ru: Субсчёт

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_limitsTab)
en: Limits
ru: Лимит

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: This page allows to setup certain limits. KMyMoney will warn you when the account balance reaches a limit.
ru: На данной странице можно настроить лимиты по счетам. KMyMoney будет выдавать предупреждение, когда остаток на счёте достигнет установленного лимита.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Absolute limit
ru: Абсолютный лимит

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_maxCreditLabel)
en: Maximum credit limit
ru: Максимальный лимит кредитования

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_minBalanceLabel)
en: Minimum balance
ru: Минимальный остаток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Early warning
ru: Раннее предупреждение

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_taxTab)
en: Tax
ru: Налог

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: VAT details
ru: Налог на добавленную стоимость

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_vatCategory)
en: VAT category
ru: Категория НДС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: VAT percentage
ru: Процент НДС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_vatAssignment)
en: Enable auto VAT assignment
ru: Автоматически облагается НДС

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_amountGroupBox)
en: Amount entered
ru: Введённая сумма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_grossAmount)
en: Gross amount
ru: Сумма с НДС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_netAmount)
en: Net a&mount
ru: Сумма &без НДС

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxTax)
en: Include on Tax Reports
ru: Включать в налоговые отчёты

en: The institution name field is empty.  Please enter the name.
ru: Не указано название учреждения. Заполните это поле.

en: Adding New Institution
ru: Добавление учреждения

[ctx: @info:usagetip]
en: The protocol part has been removed by KMyMoney because it is fixed to https for security reasons.
ru: Часть протокола была удалена KMyMoney, так как в целях безопасности используется «https».

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewBankDlg)
en: New Institution Dialog
ru: Новое учреждение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Institution Details
ru: Данные об учреждении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Telephone/Fax:
ru: Телефон/Факс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Website
ru: Сайт

[ctx: institution name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: City:
ru: Город:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Routing Number:
ru: Номер отделения банка:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewEquityEntryDlg)
en: New Equity
ru: Новая запись капитала

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtMarketSymbol) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtMarketSymbol)
en: Trading Symbol of the stock or mutual fund, not required.
ru: Тикер акции или паевого фонда, необязательно.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtEquityName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtEquityName)
en: Name of the company, or mutual fund.
ru: Название компании или паевого фонда.

en: To be able to merge previous selected payees, please select a payee from the list below or create a new one.
ru: Чтобы объединить предварительно выбранных контрагентов, отметьте контрагента в списке ниже или создайте нового.

en: The transactions associated with the selected payees need to be re-assigned to a different payee before the selected payees can be deleted. Please select a payee from the list below.
ru: Перед удалением контрагента требуется привязать все связанные с ним операции к другим контрагентам. Выберите контрагента из списка ниже.

en: This dialog does not allow new payees to be created. Please pick a payee from the list.
ru: В данном окне создать контрагента нельзя. Выберите контрагента из списка.

en: Payee creation
ru: Создание контрагента

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KPayeeReassignDlg)
en: Reassign payees
ru: Перераспределение контрагентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available payees:
ru: Доступные контрагенты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyToMatchList)
en: Assign deleted names to the above selected payee's matching list
ru: Добавить удаляемые имена в список совпадений для выделенного выше контрагента

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSaveAsQuestion)
en: Save storage as...
ru: Сохранить запоминающее устройство как...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialog, KSaveAsQuestion)
en: Choose XML if unsure.
ru: Выберите XML в случае неуверенности.

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, textBrowser)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Noto Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">KMyMoney supports multiple storage types. The availability of storage types depends on the presence of plugins and their activation in the application settings.</p>
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><br />If you are uncertain what to choose here, then <span style=" font-weight:600;">XML</span> is probably your best choice.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Noto Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">KMyMoney поддерживает разные типы запоминающих устройств. Доступность того или иного типа зависит от наличия установленных плагинов и их активации в параметрах настройки приложения.</p>
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><br />В случае неуверенности, какой вариант подойдёт лучше, выберите <span style=" font-weight:600;">XML</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Storage type to use for your data
ru: Тип запоминающего устройства

en: Select Transaction
ru: Выбор операции

en: Select a transaction and press the OK button or use Cancel to select none.
ru: Выберите операцию и нажмите кнопку «ОК», либо нажмите кнопку «Отмена» для отмены выбора.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSortOptionDlg) i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_availableList)
en: Sort options
ru: Сортировка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useDefault)
en: Use default
ru: Использовать значение по умолчанию

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSplitCorrectionDlg)
en: Correct splits
ru: Корректировка разбивки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, question)
en: How do you want to proceed?
ru: Какое действие выполнить следующим?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, continueBtn)
en: Continue to edit splits
ru: Продолжить редактирование разбивок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, changeBtn)
en: Chan&ge total amount of transaction to %1.
ru: И&зменить общую сумму операции на %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, distributeBtn)
en: Distrib&ute difference of %1 among all splits.
ru: Расп&ределить разницу в %1 между всеми элементами разбивки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leaveBtn)
en: Leave %1 unassigned.
ru: Оставить остаток в %1 не распределённым.

en: Clear &All
ru: Удалить &все

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Clear all splits
ru: Удалить все разбивки

en: Use this to clear all splits of this transaction
ru: Удалить все разбивки по данной операции

en: Clear &Zero
ru: Очистить н&улевые

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteZeroButton)
en: Removes all splits that have a value of zero
ru: Удалить все элементы разбивки с нулевой суммой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: &Merge
ru: &Объединить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merges splits with the same category to one split
ru: Объединить разбивки по одной статье бюджета в одну запись

en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split
ru: Объединение нескольких элементов разбивок с одинаковой статьёй бюджета в одну.

en: The total amount of this transaction is %1 while the sum of the splits is %2. The remaining %3 are unassigned.
ru: Общая сумма операции — %1, при этом сумма всех элементов разбивки — %2. Нераспределённый остаток — %3.

en: Change &total amount of transaction to %1.
ru: Изменить о&бщую сумму операции на %1.

en: &Distribute difference of %1 among all splits.
ru: &Распределить разницу в %1 между всеми элементами разбивки.

en: &Leave total amount of transaction at %1.
ru: &Оставить общую сумму операции в размере %1.

en: &Leave %1 unassigned.
ru: &Оставить сумму %1 нераспределённой.

en: You are about to delete all splits of this transaction. Do you really want to continue?
ru: Вы собираетесь удалить все разбивки этой операции. Продолжить?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSplitTransactionDlg)
en: Split transaction
ru: Разбивка операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Unassigned
ru: Нераспределённая сумма

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, summaryView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Sum of splits
ru: Общая сумма

en: This dialog does not allow new tags to be created. Please pick a tag from the list.
ru: Данное окно не позволяет создавать новые метки. Выберите метку из списка.

en: Tag creation
ru: Создание метки

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KTagReassignDlg)
en: Reassign tags
ru: Перераспределение меток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The transactions associated with the selected tags need to be re-assigned to a different tag before the selected tags can be deleted. Please select a tag from the list below.
ru: Перед удалением меток требуется присвоить всем связанным с ними операциям другие метки. Выберите метку из списка ниже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available tags:
ru: Доступные метки:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KTemplateExportDlg)
en: Template Export Attributes
ru: Атрибуты экспорта шаблона

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short description
ru: Краткое описание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Long Description
ru: Полное описание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
ru: Заголовок

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KUpdateStockPriceDlg)
en: New price entry
ru: Новый курс

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsColors)
en: Color settings
ru: Настройка цвета

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_useCustomColors)
en: Custo&m colors
ru: Поль&зовательские цвета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Ledger group separator
ru: Разделитель групп книги учёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Required field
ru: Обязательное поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Imported transaction
ru: Импортированные операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Matched transaction
ru: Совмещённые операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Erroneous transaction
ru: Операции с ошибкой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Missing conversion rate
ru: Без курса конвертации

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsIcons) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsFonts)
en: Font settings
ru: Настройка шрифтов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSystemFont)
en: Use system fonts
ru: Использовать системные шрифты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_individualFontsFrame)
en: Individual font settings
ru: Индивидуальная настройка шрифтов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: label, entry (listCellFont), group (List Options)
en: Cell font
ru: Шрифт ячеек

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: label, entry (listHeaderFont), group (List Options)
en: Header font
ru: Шрифт заголовков столбцов

en: Choose file path
ru: Выберите путь к файлу

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsGeneral)
en: General Settings
ru: Основные параметры

[ctx: @title global settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Global
ru: Общее

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Startup options
ru: Действия при запуске программы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplash)
en: Show splash screen
ru: Показывать экран-заставку

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Autosave options
ru: Автоматическое сохранение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSaveFile)
en: Autosave periodically
ru: Сохранять автоматически каждые

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: minutes
ru: мин.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSaveOnClose)
en: Autosave when file is modified upon close
ru: Автоматически сохранять изменённые файлы при закрытии

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoBackupCopies)
en: Setup number of backups to keep (local file only)
ru: Число сохраняемых резервных копий (только локальный файл)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoBackupCopies)
en: Whenever the current data is saved into a local file, KMyMoney keeps the selected number of previous states of the file.
    
    Set it to 0 to turn the feature off.
ru: При каждом сохранении данных в локальный файл KMyMoney оставляет заданное число предыдущих версий этого файла.
    
    Для отключения этого параметра установите значение «0».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of backups to keep (0=off)
ru: Число резервных копий (0=без копий)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fiscal Year
ru: Финансовый год

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Your fiscal year starts on
ru: Финансовый год начинается

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: January
ru: января

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: February
ru: февраля

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: March
ru: марта

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: April
ru: апреля

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: May
ru: мая

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: June
ru: июня

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: July
ru: июля

[ctx: @item the month August]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: August
ru: августа

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: September
ru: сентября

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: October
ru: октября

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: November
ru: ноября

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: December
ru: декабря

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: External programs
ru: Внешние программы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calculator
ru: Калькулятор

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Views
ru: Разделы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_StartLastViewSelected)
en: Startup page options
ru: Действия при запуске программы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Start with ho&mepage
ru: Открывать до&машнюю страницу при запуске

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Start with last selected view
ru: Открывать последний открытый раздел

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_viewType)
en: Type of the KMyMoney view
ru: Представление разделов KMyMoney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: List
ru: Список

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Tree
ru: Иерархический список

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5)
en: Tabbed
ru: Вкладки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTitleBar)
en: Show title bar on each page
ru: Показывать строку заголовка на каждой странице

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncLedgerInvestment)
en: Synchronize account selection of ledger and investment view
ru: Синхронизировать выбор счёта в разделах «Книга учёта» и «Инвестиции»

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFilter)
en: Filter
ru: Фильтры

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Accounts / Categories
ru: Счета / Статьи бюджета

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnusedCategory)
en: This option hides all categories in the categories view that are not used in at least a single transaction. They are still shown in the category selection lists.
ru: При выборе этого параметра статьи, не используемые ни в одной операции, в разделе «Статьи бюджета» показаны не будут. Но из списка выбора статей они не удаляются.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnusedCategory)
en: Do not show unused categories
ru: Скрыть неиспользуемые статьи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpertMode)
en: Show equity accounts
ru: Показывать счета собственного капитала

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCategoriesInAccountsView)
en: This option will display the categories in the accounts view also.
ru: Этот флажок позволяет показывать статьи в списке счетов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCategoriesInAccountsView)
en: Show categories in the accounts list view
ru: Показывать статьи бюджета во вкладке «Список» раздела «Счета»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideZeroBalanceEquities)
en: Do not show zero balance equities
ru: Не показывать счета с нулевым балансом

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideFinishedSchedules)
en: This option hides all finished schedules in the schedules view.
ru: При выборе этого параметра все выполненные графики будут скрыты из раздела «Графики платежей».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideFinishedSchedules)
en: Do not show finished schedules
ru: Не показывать выполненные графики платежей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Do not show transactions prior to
ru: Не показывать операции, предшествующие

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideReconciledTransactions)
en: This option hides all reconciled transactions in the ledger view.
ru: При выборе этого параметра все сверенные операции будут скрыты из раздела «Книга учёта».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideReconciledTransactions)
en: Do not show reconciled transactions
ru: Не показывать сверенные операции

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Support
ru: Поддержка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Logging
ru: Журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Log path
ru: Расположение журнала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On choosing a log file path please keep in mind that log files may contain sensitive data (e.g. passwords in clear-text etc).
ru: При выборе расположения файла журнала важно помнить, что такие файлы могут содержать конфиденциальную информацию (например, незашифрованные пароли и так далее).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logImportedStatements) i18n: ectx: label, entry (logImportedStatements), group (List Options)
en: Log imported statements
ru: Заносить в журнал импортированные выписки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logOfxTransactions) i18n: ectx: label, entry (logOfxTransactions), group (List Options)
en: Log OFX transactions
ru: Заносить в журнал операции OFX

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsHome)
en: Homepage Settings
ru: Настройка домашней страницы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move selected item up
ru: Переместить выделенный элемент выше

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Use this to move the selected item up by one position in the list.
ru: Переместить выбранный элемент в списке на одну позицию вверх.

[ctx: @action move item up]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Up
ru: Вверх

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move selected item down
ru: Переместить выделенный элемент ниже

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Use this to move the selected item down by one position in the list.
ru: Переместить выбранный элемент в списке на одну позицию вниз.

[ctx: @action move item down]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Down
ru: Вниз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Selected entries are shown on the home page of the application.<p>
    Use the buttons and checkboxes to customize the layout of the home page.
ru: Выбранные элементы будут показаны на домашней странице приложения.<p>
    Используйте кнопки и флажки для настройки содержимого страницы.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupbox)
en: Homepage/Summary page scaling
ru: Масштаб домашней страницы/сводки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, percentageLabel)
en: Zoom factor:
ru: Масштаб:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberZoomFactor)
en: Remember zoom factor when leaving the program if manually changed with mouse-wheel
ru: При выходе из программы запоминать изменения масштаба, выполненные при помощи колеса мыши

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupbox2)
en: Account information display
ru: Сведения о счёте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLimitInfo)
en: Show Account Limit Information
ru: Показывать лимиты счетов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBalanceStatusOfOnlineAccounts)
en: Show balance-status of mapped online accounts
ru: Показывать остаток на онлайн-счетах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCountOfUnmarkedTransactions)
en: Show number of not marked transactions per account [!M]
ru: Показывать количество неотмеченных операций по счёту [!M]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCountOfClearedTransactions)
en: Show number of cleared transactions per account [C]
ru: Показывать количество учтённых операций по счёту [C]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCountOfNotReconciledTransactions)
en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account [!R]
ru: Показывать количество несверенных (не отмеченных + учтённых) операций по счёту [!R]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateOfLastReconciliation)
en: Show date of last reconciliation
ru: Показывать дату последней сверки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideZeroBalanceLiabilities)
en: Hide liability accounts with zero balance
ru: Скрывать пассивные счета с нулевым балансом

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_individualIconsFrame)
en: Individual icon settings
ru: Настройка значков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: label, entry (IconsTheme), group (List Options)
en: Icon theme
ru: Набор значков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTip)
en: <html><head/><body><p align="center">Tip: Install Oxygen, Tango or Breeze icon theme to get wider selection.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p align="center">Подсказка: чтобы иметь более широкий выбор, установите набор значков Oxygen, Tango или Breeze.</p></body></html>

[ctx: General settings]
en: General
ru: Основное

en: Home
ru: Домашняя страница

[ctx: Ledger view settings]
en: Ledger
ru: Книга учёта

en: Scheduled
    transactions
ru: Графики
    платежей

en: Colors
ru: Цвета

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Icons
ru: Значки

en: Plugins
ru: Расширения

en: New Quote Source
ru: Новый источник котировок

[ctx: @item:inlistbox Stock]
en: Symbol
ru: Код

[ctx: @item:inlistbox Stock]
en: Identification number
ru: Идентификатор

[ctx: @item:inlistbox Stock]
en: Name
ru: Название

en: CSV profile <b>%1</b> already exists.<br>Do you want to overwrite it?
ru: Профиль CSV <b>%1</b> уже существует. Заменить его?

en: CSV Profile Already Exists
ru: Профиль CSV уже существует

en: Security <b>%1</b> uses this quote source.<br>Do you really want to remove it?
ru: Этот источник котировок используется для ценных бумаг <b>%1</b>. Вы действительно хотите удалить его?

en: Delete quote source
ru: Удалить источник котировок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupParsing)
en: <i>Enter regular expressions which can be used to parse the data returned from the URL entered above.  The symbol, price, and date must be found in the quote data to be usable. You may also try the KMyMoney user's mailinglist at <a href="mailto:kmymoney@kde.org">kmymoney@kde.org</a> to find what settings work for other users in your country.</i>
ru: <i>Введите регулярные выражения для разбора данных из указанного выше адреса URL. В данных должны быть указаны тикер, цена и дата. В архиве рассылки <a href="mailto:kmymoney@kde.org">kmymoney@kde.org</a> можно найти, какие параметры лучше всего работают у других пользователей из вашей страны.</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupParsing) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: Details
ru: Подробно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Date Format
ru: Формат дат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Identifier
ru: Идентификатор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editIdentifier)
en: Regular Expression to extract the identifier from the downloaded data
ru: Регулярное выражение для извлечения идентификатора из загруженных данных

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editDate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editDateFormat)
en: Regular Expression to extract the date from the downloaded data
ru: Регулярное выражение для извлечения даты из загруженных данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: URL
ru: Адрес

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editURL)
en: URL to be used to download the quote
ru: URL для загрузки котировок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_editURL)
en: Enter the URL from which stock quotes will be fetched.  <b>%1</b> will be replaced with the symbol for the security being quoted. For currency conversions, <b>%2</b> will be replaced with the currency to be quoted and <b>%1</b> with the currency the quote is based on.
ru: Введите адрес URL, с которого будут загружаться биржевые котировки. Вместо <b>%1</b> будет подставлен тикер котируемой ценной бумаги. Для курсов валют вместо <b>%2</b> подставляется код интересующей валюты, а вместо <b>%1</b> — код валюты, по которой рассчитывается курс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editPrice)
en: Regular Expression to extract the price from the downloaded data
ru: Регулярное выражение для извлечения цены из загруженных данных

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipStripping)
en: <p>For easier processing of the data returned by the online source, KMyMoney usually strips unused parts before it is parsed with the regular expressions. If matching of the fields relies on those items, then use this option to turn stripping off.</p>
    
    <p>The following items are usually removed by stripping:
    
    <ul>
    <li>HTML tags such as <b>&lt;tag&gt;</b></li>
    <li>& encoded characters such as <b>&amp;nbsp;</b></li>
    <li>duplicate whitespace</li>
    </ul>
    </p>
ru: <p>Для облегчения обработки данных, получаемых из онлайн-источников, некоторые неиспользуемые фрагменты содержимого заменяются регулярными выражениями. Если эти фрагменты необходимы для выявления совпадений, используйте этот параметры для отключения замены.</p>
    
    <p>Обычно удаляются следующие элементы:
    
    <ul>
    <li>теги HTML, такие как <b>&lt;tag&gt;</b>,</li>
    <li>закодированные символы, такие как <b>&amp;nbsp;</b>,</li>
    <li>повторяющиеся пробелы.</li>
    </ul>
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipStripping)
en: Skip HTML stripping
ru: Пропустить удаление фрагментов из HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identify by
ru: Идентифицировать по

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Create a new source entry for online quotes
ru: Создать новый онлайн-источник котировок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new entry for online quotes
ru: Создать новый онлайн-источник котировок

[ctx: @action create new quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete the selected source entry
ru: Удалить выбранный источник

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected online source entry
ru: Удалить выбранный онлайн-источник

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dumpCSVProfile)
en: Dumps CSV profile used for importing downloaded prices, which can be customized by user in CSV Importer.
ru: Дамп профиля CSV, используемого для импорта загруженных котировок, который может быть настроен пользователем в модуле импорта CSV.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dumpCSVProfile)
en: Dump CSV
ru: Дамп CSV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Accepts the entered data and stores it
ru: Принять введённые данные и сохранить их

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Use this to accept the modified data.
ru: Принять изменения данных.

[ctx: @action update quotes from online quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
ru: Обновить

en: KMyMoney Plugins
ru: Модули KMyMoney

en: Payee Identifier
ru: Идентификатор контрагента

en: Online Banking Operations
ru: Операции через онлайн-банк

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsRegister)
en: Register settings
ru: Настройка книги учёта

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Display
ru: Вид

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGrid) i18n: ectx: label, entry (ShowGrid), group (List Options)
en: Show a grid in the register
ru: Показывать сетку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRegisterDetailed) i18n: ectx: label, entry (ShowRegisterDetailed), group (List Options)
en: Show all register entries in full detail
ru: Показывать все записи в развёрнутом виде

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LedgerLens)
en: Using the ledger lens shows the details for the transaction that has focus in the ledger. Usually, when using the transaction form, only a one line summary is displayed for each transaction as the details are shown in the form.
ru: Если этот параметр включён, подробные сведения об операции будут показаны только при выделении конкретной записи таблицы. Обычно, в случае отображения записей книги учёта в виде формы ввода операций, для показа сведений об операции используется только одна строка, так как подробные данные отображаются в самой форме ввода.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LedgerLens) i18n: ectx: label, entry (LedgerLens), group (General Options)
en: Use the ledger lens
ru: Показывать подробные сведения для выделенной строки таблицы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TransactionForm) i18n: ectx: label, entry (TransactionForm), group (General Options)
en: Show transaction form
ru: Показывать форму ввода операций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowNrField)
en: Always show a No. field
ru: Всегда показывать номер записи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFancyMarker)
en: Draws a larger header above each group of transactions. The grouping depends on the current sort order.
ru: Показывать более широкую строку заголовка над каждой группой операций. Состав групп зависит от выбранного порядка сортировки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFancyMarker)
en: Show group header between transactions
ru: Показывать заголовки групп операций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFiscalMarker)
en: Show header for the previous and current fiscal year
ru: Отделять заголовком предыдущий и текущий финансовые годы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlannedScheduleDates)
en: If a planned transaction is overdue, today's date is used by default as the posting date. With this option, the originally planned date is used instead.
ru: Если запланированная операция была просрочена, сегодняшнее число будет использовано по умолчанию в качестве даты проводки. При включении этого параметра вместо неё будет отображаться запланированная дата.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlannedScheduleDates)
en: Display overdue schedules with planned date
ru: Показывать запланированную дату для просроченных платежей

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sorting)
en: Sorting
ru: Сортировка

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Normal view
ru: Обычный вид

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Reconciliation view
ru: Сверка

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Search view
ru: Поиск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Use the <i>left</i> and <i>right</i> buttons to add and remove sort options. Use the <i>up</i> and <i>down</i> buttons to modify the sort order. Double-Click a selected entry to toggle the sort order between <i>ascending</i> and <i>descending</i>.
ru: Используйте кнопки со стрелками <i>влево</i> и <i>вправо</i> для добавления и удаления полей сортировки. Кнопки со стрелками <i>вверх</i> и <i>вниз</i> устанавливают порядок сортировки. Двойной щелчок по полю в правом списке переключает режим сортировки <i>по возрастанию</i> и <i>по убыванию</i>.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage1)
en: Data entry
ru: Ввод данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoIncCheckNumber) i18n: ectx: label, entry (AutoIncCheckNumber), group (General Options)
en: Auto increment check number
ru: Автоматическая нумерация чеков

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusChangeIsEnter) i18n: ectx: label, entry (FocusChangeIsEnter), group (General Options)
en: Keep changes when selecting a different transaction/split
ru: Сохранять изменения при выборе другой операции/разбивки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnterMovesBetweenFields)
en: Use Enter to move between fields
ru: Перемещаться между полями с помощью клавиши «Ввод»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_stringMatchFromStart)
en: Mark this option, if you always want to match names e.g. for payees from the start. If unset, any substring is matched.
ru: Отметьте этот параметр, если имена (например, контрагентов) должны сравниваться с начала строки. Иначе будут допускаться совпадения с любой подстрокой.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_stringMatchFromStart)
en: Match names from start
ru: Начинать поиск совпадений с имени

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoReconciliation)
en: After entering the reconciliation data automatically detect the transactions that match that data (in some cases it might be not possible to do that).
ru: После ввода данных сверки будет произведён автоматический поиск операций, совпадающих с введёнными данными (в некоторых случаях выполнение действия невозможно).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoReconciliation)
en: Automatic reconciliation
ru: Автоматическая сверка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_1) i18n: ectx: label, entry (initialDateFieldCursorPosition), group (List Options)
en: Initial cursor position within the date field
ru: Исходное положение курсора в поле даты

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition)
en: Day
ru: День

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Month
ru: Месяц

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Year
ru: Год

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Default reconciliation state
ru: Состояние операций при сверке по умолчанию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState)
en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation of an account
ru: Состояние операций, вводимых во время сверки счёта, устанавливаемое по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState)
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Cleared
ru: Учтено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkReconciled)
en: Reconciled
ru: Сверено

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoFillTransaction)
en: Autofill
ru: Автозаполнение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Do not auto-fill transaction data at all.
ru: Отключить автоматический ввод данных об операциях.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: No Autofill
ru: Без автозаполнения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Collect all transactions for the given payee. Treat all transactions that refer to the same category and have an amount with +/- X % as identical. If more than one transaction is found, a list of them is presented to the user.
    
    Selecting 0% will list all transactions.
ru: Сбор всех операций с выбранным контрагентом. Все относящиеся к одной статье бюджета операции с суммами, отличающимися на +/- X %, будут считаться одинаковыми. В случае обнаружения более одной операции на экран будет выведен их список.
    
    При выборе значения 0% будут показаны все операции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Same transaction if amount differs less than percentage set below
ru: Считать операции одинаковыми, если их суммы отличаются не более, чем на

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: The data of the last transaction assigned to the category used most often for this payee is autofilled into the transaction editor.
ru: Редактор операций автоматически заполнит поля данными о последней операции, связанной с наиболее частой для конкретного контрагента статьёй бюджета.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: With previously most often used transaction for the payee
ru: Заполнять данными наиболее частых операций с выбранным контрагентом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Same transaction if amount differs less than
ru: Операции одинаковы, если их суммы отличаются не более, чем на

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoFillDifference)
en: Two transactions are usually treated identical for autofill, if they refer the same accounts. They are treated as different transactions though, when their amount varies by more than the percentage given here.
ru: Две операции обычно считаются одинаковыми при автозаполнении, если они относятся к одному счёту. Если их суммы отличаются более, чем на указанное число процентов, операции считаются неодинаковыми.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFillUseMemos)
en: If this option is checked the memos from the previous transaction will be used otherwise the memos will not be considered when the transaction is autofilled.
ru: При включении этого параметра поле примечаний будет автоматически заполнено данными из примечаний к последней операции. В противном случае автозаполнение примечаний производиться не будет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFillUseMemos)
en: Use memos from previous transaction
ru: Использовать примечания к последней операции

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage2)
en: Import
ru: Импорт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Match transactions within days
ru: Совмещать операции в пределах (дней)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_matchInterval)
en: Search for matching transactions within the range of the posting date of the imported transaction +/- the number of given days.
ru: Поиск совпадающих операций, приходящихся на указанное количество дней, включающих в себя дату проводки импортируемой операции.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_askForPayeeCategory)
en: Whenever a new payee is detected during import of a statement, the user will be asked to assign a default category for this user when this option is selected.
ru: При обнаружении во время импорта выписки нового контрагента откроется диалог, в котором пользователю потребуется выбрать, какие статьи бюджета будут использоваться для этого контрагента по умолчанию.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_askForPayeeCategory)
en: Ask for a new payee's default category
ru: Запрашивать стандартные статьи бюджета для нового контрагента

[ctx: Holiday region (region language)]
en: Holidays for %1 (%2)
ru: Выходные и праздники для %1 (%2)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsSchedules)
en: Schedule Settings
ru: Настройка графиков платежей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckSchedule)
en: Check schedules on startup
ru: Проверять сроки по графикам платежей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: label, entry (CheckSchedulePreview), group (General Options)
en: Enter transactions this number of days in advance
ru: Вводить операции за указанное количество дней до планируемой даты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, processingDaysBox)
en: Processing Days
ru: Банковские дни

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calendarLabel)
en: Use holiday calendar for region
ru: Использовать выходные дни и праздники региона

[ctx: @item no holiday region selected]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_holidayRegion)
en: (None)
ru: (нет)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: label, entry (SchedulePreview), group (General Options)
en: Number of days to preview schedules in ledger
ru: Количество дней графика, отображаемых в книге учёта

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TestDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SplitDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SplitAdjustDialog)
en: Dialog
ru: Диалог

en: Payer/Receiver
ru: Плательщик/Получатель

en: Category/Account
ru: Статья/Счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Number
ru: Номер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tagsLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Tags
ru: Метки

en: Transfer from
ru: Перевести с

en: Transfer to
ru: Перевести на

en: Select autofill transaction
ru: Выбор автозаполнения операции

en: Do you want to replace memo<p><i>%1</i></p>with memo<p><i>%2</i></p>in the other split?
ru: Заменить примечание <p><i>%1</i></p>примечанием<p><i>%2</i></p>в следующей разбивке?

en: Copy memo
ru: Копирование примечания

en: This transaction has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transaction may result in rounding errors. Do you want to continue?
ru: Эта операция имеет более двух разбивок и изначально использует другую валюту (%1). Использование этого счёта для изменения операции может привести к ошибкам округления. Продолжить?

en: At least one of the selected transactions has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transactions may result in rounding errors. Do you want to continue?
ru: Как минимум одна из выбранных операций имеет более двух разбивок и изначально использует другую валюту (%1). Использование этого счёта для изменения операций может привести к ошибкам округления. Продолжить?

en: <center>Processing schedule for %1.</center>
ru: <center>Обработка графика платежей для %1.</center>

en: Check number <b>%1</b> has already been used in account <b>%2</b>.<center>Do you want to replace it with the next available number?</center>
ru: Номер чека <b>%1</b> уже использовался для счёта <b>%2</b>.<center>Заменить его следующим свободным номером?</center>

en: Duplicate number
ru: Повтор номера

en: Storing transactions
ru: Сохранение операций

en: &Enter
ru: &Ввести

en: Use this to enter the transaction into the ledger.
ru: Ввести операцию в книгу учёта.

en: &Schedule
ru: &Внести в график

en: Accepts the entered data and stores it as schedule
ru: Принять введённые данные и сохранить их в графике

en: Use this to schedule the transaction for later entry into the ledger.
ru: Внести операцию в график для последующего ввода в книгу учёта.

en: The transaction you are about to enter has a post date in the future.<br/><br/>Do you want to enter it in the ledger or add it to the schedules?
ru: Дата проводки вводимой операции приходится на будущее.<br/><br/>Ввести операцию в книгу учёта или добавить в график платежей?

[ctx: Dialog caption for 'Enter or schedule' dialog]
en: Enter or schedule?
ru: Ввод или внесение в график?

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the warning balance of %2.
ru: Остаток на счёте <b>%1</b> опустился ниже порога предупреждения %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the minimum balance of %2.
ru: Остаток на счёте <b>%1</b> опустился ниже минимального остатка %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit warning limit of %2.
ru: Остаток на счёте <b>%1</b> опустился ниже порога предупреждения о максимальном лимите кредитования%2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit limit of %2.
ru: Остаток на счёте <b>%1</b> опустился ниже максимального лимита кредитования %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_idGroup)
en: GPG encryption
ru: Шифрование GPG

en: Addressbook integration
ru: Интеграция адресной книги

en: Holiday regions integration
ru: Интеграция региональных праздников

en: 
    KMyMoney, the Personal Finance Manager by KDE.
    
    Please consider contributing to this project with code and/or suggestions.
ru: 
    KMyMoney — Программа учёта личных финансов от KDE.
    
    Предложения и вклад в виде разработанного кода приветствуются.

en: (c) 2000-2019 The KMyMoney development team
ru: © Команда разработчиков KMyMoney, 2000—2019

en: Compiled with the following optional features:
    %1
ru: Собрано со следующими дополнительными функциями:
    %1

en: Core engine, Release Manager, Project admin
ru: Разработка процессора ядра, управление версиями, администрирование проекта

en: Developer
ru: Разработчик

en: Inactive member.
ru: Неактивный участник.

en: Initial idea, much initial source code, Project admin
ru: Автор идеи, первоначальный разработчик и администратор проекта

en: Forecast, Reports
ru: Построение прогнозов и отчётов

en: Reporting logic, OFX Import
ru: Отчёты и импорт данных в формате OFX

en: Database backend, maintainer stable branch
ru: Модуль работы с базой данных, сопровождение стабильной версии

en: Project Admin
ru: Администратор проекта

en: Database backend
ru: Модуль работы с базой данных

en: Documentation and user support
ru: Документация и поддержка пользователей

en: Initial investment support
ru: Изначальная инвестиционная поддержка

en: Developer & Artist
ru: Разработчик и художник

en: Icons & splash screen
ru: Автор значков и заставки

en: Patches and port to kde4
ru: Исправления и перенос на KDE4

en: Patches
ru: Исправления кода

en: Patches, packaging and KF5-CI for OS X
ru: Исправления, сборка пакетов и KF5-CI для OS X

en: CSV import/export
ru: Импорт/экспорт CSV

en: Equity
ru: Собственный капитал

en: The file has been changed, save it?
ru: Файл был изменён. Сохранить его?

en: <p>The account "%1" was previously created as loan account but some information is missing.</p><p>The new loan wizard will be started to collect all relevant information.</p><p>Please use KMyMoney version 0.8.7 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.</p>
ru: <p>Счёт «%1» был создан как ссудный счёт, и некоторая информация по нему отсутствует.</p><p>Будет запущен мастер оформления ссуд для сбора необходимой информации.</p><p>Используйте версию программы 0.8.7 или старше, но не старше 0.9, для исправления проблемы.</p>

en: Account problem
ru: Проблема со счётом

en: Fix transactions
ru: Восстановление операций

en: This is the consistency check log, use the context menu to copy or save it.
ru: Это журнал проверок целостности. Для копирования и сохранения воспользуйтесь контекстным меню.

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

en: Save to file
ru: Сохранить в файл

en: Backup...
ru: Резервное копирование...

en: Statement file...
ru: Файл выписки...

en: Account Template...
ru: Шаблон счета...

en: Personal Data...
ru: Персональные данные...

en: Dump Memory
ru: Дамп памяти...

en: File-Information...
ru: Информация о файле...

en: Find transaction...
ru: Найти операцию...

en: Show Transaction Detail
ru: Показывать сведения об операциях

note: i18n: ectx: label, entry (HideReconciledTransactions), group (List Options)
en: Hide reconciled transactions
ru: Скрывать сверенные операции

note: i18n: ectx: label, entry (ShowReconciledBalances), group (List Options)
en: Show reconciled balances
ru: Показывать сверенный баланс

note: i18n: ectx: label, entry (HideUnusedCategory), group (List Options)
en: Hide unused categories
ru: Скрывать неиспользуемые статьи

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllAccounts), group (List Options)
en: Show all accounts
ru: Показать все счета

en: New institution...
ru: Новое учреждение...

en: Edit institution...
ru: Редактировать учреждение...

en: Delete institution...
ru: Удалить учреждение...

en: New account...
ru: Новый счёт...

en: Open ledger
ru: Открыть книгу учёта

en: Reconcile...
ru: Сверить...

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
ru: Завершить сверку

en: Postpone reconciliation
ru: Отложить сверку

en: Edit account...
ru: Редактировать счёт...

en: Delete account...
ru: Удалить счёт...

en: Close account
ru: Закрыть счёт

en: Reopen account
ru: Вновь открыть счёт

en: Transaction report
ru: Отчёт об операциях

en: Show balance chart...
ru: Показать диаграмму баланса...

en: Map account...
ru: Привязать счёт...

en: Unmap account...
ru: Удалить привязку счёта...

en: Update account...
ru: Обновить счёт...

en: Update all accounts...
ru: Обновить все счета...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonNewCreditTransfer)
en: New credit transfer
ru: Новый перевод

en: New category...
ru: Новая статья бюджета...

en: Edit category...
ru: Редактировать статью бюджета...

en: Delete category...
ru: Удалить статью бюджета...

en: Currencies...
ru: Валюты...

en: Prices...
ru: Курсы...

en: Update Stock and Currency Prices...
ru: Обновить курсы акций и валют...

en: Consistency Check
ru: Проверка целостности

en: Performance-Test
ru: Тест на производительность

en: Calculator...
ru: Калькулятор...

en: Enable all messages
ru: Показывать все сообщения

en: &Show tip of the day
ru: Показывать совет &дня

[ctx: New transaction button]
en: New
ru: Создать

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
ru: Редактировать

[ctx: Enter transaction]
en: Enter
ru: Ввести

[ctx: Edit split button]
en: Edit splits
ru: Редактировать разбивки

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
ru: Отменить

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: Duplicate transaction]
en: Duplicate
ru: Дублировать

[ctx: Add reversing transaction]
en: Add reversing
ru: Добавить инвертированные

[ctx: Button text for match transaction]
en: Match
ru: Совместить

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
ru: Принять

[ctx: Toggle reconciliation flag]
en: Toggle
ru: Переключить

[ctx: Mark transaction cleared]
en: Cleared
ru: Учтено

[ctx: Mark transaction reconciled]
en: Reconciled
ru: Сверено

[ctx: Mark transaction not reconciled]
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
ru: Выбрать все

en: Go to account
ru: Перейти к счёту

en: Go to payee
ru: Перейти к контрагенту

en: Create scheduled transaction...
ru: Создать запланированную операцию...

en: Assign next number
ru: Присвоить следующий номер

[ctx: Combine transactions]
en: Combine
ru: Объединить

en: Copy splits
ru: Копировать разбивки

en: New investment...
ru: Новая инвестиция...

en: Edit investment...
ru: Редактировать инвестицию...

en: Delete investment...
ru: Удалить инвестицию...

en: Online price update...
ru: Обновить курс из онлайн-источника...

en: Manual price update...
ru: Обновить курс вручную...

en: New scheduled transaction
ru: Новая запланированная операция

en: Edit scheduled transaction
ru: Редактировать запланированную операцию

en: Delete scheduled transaction
ru: Удалить запланированную операцию

en: Duplicate scheduled transaction
ru: Дублировать запланированную операцию

en: Enter next transaction...
ru: Ввести следующую операцию...

en: Skip next transaction...
ru: Пропустить следующую операцию...

en: New payee
ru: Новый контрагент

en: Rename payee
ru: Переименовать контрагента

en: Delete payee
ru: Удалить контрагента

en: Merge payees
ru: Объединить контрагентов

en: New tag
ru: Новая метка

en: Rename tag
ru: Переименовать метку

en: Delete tag
ru: Удалить метку

en: Test new feature
ru: Проверить новую возможность

en: Debug Traces
ru: Трассировка программы

en: Debug Timers
ru: Отладочные таймеры

en: Remove credit transfer
ru: Удалить перевод

en: Edit credit transfer
ru: Редактировать перевод

en: Show log
ru: Показать журнал

en: View back
ru: Назад

en: View forward
ru: Вперёд

en: No KMyMoneyFile open
ru: Нет открытого файла KMyMoney

[ctx: Application is ready to use]
en: Ready.
ru: Готово.

en: Viewing personal data...
ru: Просмотр персональных данных...

en: Edit Personal Data
ru: Редактирование персональных данных

en: Unable to store user information: %1
ru: Невозможно сохранить данные пользователя: %1

en: Importing account templates.
ru: Импорт шаблонов счетов.

en: Unable to import template(s)
ru: Невозможно импортировать шаблон(ы)

en: Exporting account templates.
ru: Экспорт шаблонов счетов.

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: KMyMoney template files (*.kmt);;All files (*)
ru: Файлы шаблонов KMyMoney (*.kmt);;Все файлы (*)

en: The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
ru: Файл с именем <b>%1</b> уже существует. Вы действительно хотите заменить его?

en: File already exists
ru: Файл уже существует

en: The file must be saved first before it can be backed up.  Do you want to continue?
ru: Файл должен быть сохранён перед его резервным копированием. Продолжить?

en: The current implementation of the backup functionality only supports local files as source files. Your current source file is '%1'.
ru: В текущей версии программы в качестве исходных файлов резервного копирования поддерживается использование только локальных файлов. Текущий исходный файл: «%1».

en: Local files only
ru: Только локальные файлы

en: Mounting %1
ru: Подключение %1

en: Backup file for today exists on that device. Replace?
ru: На диске обнаружен созданный сегодня файл резервной копии. Заменить его?

en: &Replace
ru: &Заменить

en: Writing %1
ru: Запись %1

en: Unmounting %1
ru: Отключение %1

en: Error mounting device
ru: Ошибка подключения диска

[ctx: Backup done]
en: Done
ru: Готово

en: File successfully backed up
ru: Резервное копирование выполнено успешно

en: Error copying file to device
ru: Ошибка копирования файла на диск

en: Error unmounting device
ru: Ошибка отключения диска

en: This account is a liability and if the opening balance represents money owed, then it should be negative.  Negate the amount?
    
    Please click Yes to change the opening balance to %1,
    Please click No to leave the amount as %2,
    Please click Cancel to abort the account creation.
ru: Этот счёт является пассивным, и если начальный баланс обозначает заёмные средства, он должен быть отрицательным. Изменить знак суммы?
    
    Нажмите кнопку «Да», чтобы заменить начальный остаток на %1,
    Нажмите кнопку «Нет», чтобы оставить начальный остаток %2,
    Нажмите кнопку «Отмена», чтобы прервать создание счёта.

en: Unable to add account: %1
ru: Невозможно добавить счёт: %1

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to institution <b>%2</b>. Reason: %3</p>
ru: <p>Счёт <b>%1</b> не может быть привязан к учреждению <b>%2</b>: %3</p>

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to <b>%2</b>. Reason: %3</p>
ru: <p>Счёт <b>%1</b> не может быть перемещён в <b>%2</b>: %3</p>

en: Untitled
ru: Безымянный

en: Running consistency check...
ru: Выполняется проверка целостности...

en: Consistency check failed: %1
ru: Ошибка проверки целостности: %1

en: The consistency check has found no issues in your data. Details are presented below.
ru: Проверка целостности не обнаружила никаких проблем в данных. Подробности представлены ниже.

en: The consistency check has found some issues in your data. Details are presented below. Those issues that could not be corrected automatically need to be solved by the user.
ru: Проверка целостности выявила некоторые несоответствия ваших данных. Подробности представлены ниже. Несоответствия, которые не могут быть исправлены автоматически, должны быть исправлены пользователем.

en: Consistency check result
ru: Результаты проверки целостности

en: Checking for overdue scheduled transactions...
ru: Проверка наличия просроченных платежей...

en: You must first select a KMyMoney file before you can import a statement.
ru: Перед началом импорта выписки необходимо выбрать файл KMyMoney.

en: Importing a statement via Web Connect
ru: Импорт выписки через Web Connect

en: Unable to import %1 using %2 plugin.  The plugin returned the following error: %3
ru: Невозможно импортировать %1 через модуль %2. Ошибка: %3

en: Importing error
ru: Ошибка импорта

en: All messages have been enabled.
ru: Будут показываться все сообщения.

en: All messages
ru: Все сообщения

en: Auto saving...
ru: Автоматическое сохранение...

en: Creating new document...
ru: Создание нового документа...

en: Couldn't create a new file.
ru: Невозможно создать новый файл.

en: Open a file.
ru: Открыть файл.

en: Couldn't find any plugin for opening storage.
ru: Невозможно найти модуль, используемый для открытия запоминающего устройства.

en: All files (*)
ru: Все файлы (*)

en: Loading file...
ru: Загрузка файла...

en: <p>File <b>%1</b> is already opened in another instance of KMyMoney</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> открыт в другом экземпляре KMyMoney</p>

en: Duplicate open
ru: Открыт дубликат

en: <p><b>%1</b> is either an invalid filename or the file does not exist. You can open another file or create a new one.</p>
ru: <p>Файл <b>%1</b> имеет недопустимое имя или не существует. Откройте другой файл или создайте новый.</p>

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Cannot open file as requested.
ru: Невозможно открыть запрашиваемый файл.

en: Could not read your data source. Please check the KMyMoney settings that the necessary plugin is enabled.
ru: Чтение информации из источника данных невозможно. Проверьте наличие необходимого модуля в параметрах настройки KMyMoney.

en: Saving file...
ru: Сохранение файла...

en: Failed to save your storage.
ru: Не удалось сохранить запоминающее устройство.

en: Couldn't find suitable plugin to save your storage.
ru: Невозможно найти модуль, подходящий для сохранения запоминающего устройства.

en: Saving file as....
ru: Сохранение файла....

en: Couldn't find any plugin for saving storage.
ru: Невозможно найти модуль, используемый для сохранения запоминающего устройства.

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ru: &Импорт

note: i18n: ectx: Menu (export) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk)
en: &Export
ru: &Экспорт

note: i18n: ectx: Menu (institution)
en: &Institution
ru: &Учреждение

note: i18n: ectx: Menu (account)
en: &Account
ru: С&чёт

note: i18n: ectx: Menu (category)
en: &Category
ru: Ст&атьи бюджета

note: i18n: ectx: Menu (transaction)
en: &Transaction
ru: &Операция

note: i18n: ectx: Menu (transaction_mark_menu) i18n: ectx: Menu (transaction_context_mark_menu)
en: Mark transaction as...
ru: Отметить как...

note: i18n: ectx: Menu (transaction_mark_menu) i18n: ectx: Menu (transaction_context_mark_menu)
en: Mark transaction
ru: Отметить операцию

note: i18n: ectx: Menu (kmmtools)
en: T&ools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: Menu (account_context_menu)
en: Account options
ru: Действия со счетами

note: i18n: ectx: Menu (category_context_menu)
en: Category options
ru: Действия со статьями

note: i18n: ectx: Menu (institution_context_menu)
en: Institution options
ru: Действия с учреждениями

note: i18n: ectx: Menu (payee_context_menu)
en: Payee options
ru: Действия с контрагентами

note: i18n: ectx: Menu (tag_context_menu)
en: Tag options
ru: Действия с метками

note: i18n: ectx: Menu (investment_context_menu)
en: Investment options
ru: Действия с инвестициями

note: i18n: ectx: Menu (schedule_context_menu)
en: Scheduled transactions options
ru: Действия с запланированными операциями

note: i18n: ectx: Menu (transaction_context_menu)
en: Transaction options
ru: Действия с операциями

note: i18n: ectx: Menu (transaction_move_menu)
en: Move transaction to...
ru: Переместить операцию на счёт...

note: i18n: ectx: Menu (transaction_move_menu)
en: Select account
ru: Выбор счёта

note: i18n: ectx: Menu (onlinejob_context_menu)
en: Credit transfer options
ru: Действия с переводами

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Главная панель инструментов

en: &New Schedule...
ru: &Новый график платежей...

en: Create a new schedule.
ru: Создать график платежей.

en: Use this to create a new schedule.
ru: Создать новый график платежей.

en: &Filter
ru: &Фильтр

en: Filter out accounts
ru: Фильтровать счета

en: Use this to filter out accounts
ru: Фильтровать счета

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewPaymentsWizardPage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Payments
ru: Платежи

en: Preferred accounts
ru: Предпочтительные счета

en: Payment accounts
ru: Платёжные счета

en: Favorite reports
ru: Избранные отчёты

en: Forecast (schedule)
ru: Прогноз (по графику платежей)

en: Net worth forecast
ru: Прогноз показателей чистого капитала

en: Forecast (history)
ru: Прогноз (история)

en: Assets and Liabilities
ru: Активы и пассивы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Budget
ru: Бюджет

en: CashFlow
ru: Наличные средства

[ctx: Reconciliation state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
ru: Учтено

[ctx: Reconciliation state 'Reconciled']
en: Reconciled
ru: Сверено

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
ru: Заблокировано

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
ru: Нет данных

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
ru: &Далее

en: Prices Importer
ru: Импортёр курса

en: <p>Do you really want to remove the currency <b>%1</b> from the file?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить валюту <b>%1</b> из файла?</p>

en: <p>All exchange rates for currency <b>%1</b> will be lost.</p><p>Do you still want to continue?</p>
ru: <p>Все курсы обмена валюты <b>%1</b> будут потеряны.</p><p>Продолжить?</p>

en: <p>Do you really want to remove the %1 <b>%2</b> from the file?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить %1 <b>%2</b> из файла?</p>

en: <p>All price quotes for %1 <b>%2</b> will be lost.</p><p>Do you still want to continue?</p>
ru: <p>Все котировки %1 <b>%2</b> будут потеряны.</p><p>Продолжить?</p>

en: Delete security
ru: Удалить ценные бумаги

en: Delete prices
ru: Удалить курс

en: New Payee
ru: Новый контрагент

en: <qt>Do you want to add <b>%1</b> as payer/receiver?</qt>
ru: <qt>Добавить <b>%1</b> в качестве контрагента?</qt>

en: Unable to add payee
ru: Невозможно добавить контрагента

en: New Tag
ru: Новая метка

en: <qt>Do you want to add <b>%1</b> as tag?</qt>
ru: <qt>Добавить <b>%1</b> в качестве метки?</qt>

en: Unable to add tag
ru: Невозможно добавить метку

en: Cannot add institution: %1
ru: Невозможно добавить учреждение: %1

en: One statement has been processed with the following results: | %1 statements have been processed with the following results:
ru[0]: Обработка %1 выписки дала следующий результат:
ru[1]: Обработка %1 выписок дала следующий результат:
ru[2]: Обработка %1 выписок дала следующий результат:
ru[3]: Обработка %1 выписки дала следующий результат:

en: No new transaction has been imported. | No new transactions have been imported.
ru[0]: Новых операций импортировано не было.
ru[1]: Новых операций импортировано не было.
ru[2]: Новых операций импортировано не было.
ru[3]: Новых операций импортировано не было.

en: Statement import statistics
ru: Статистика импорта выписок

en: Loading %1...
ru: Загрузка %1...

en: language to be used
ru: использовать язык

en: do not open last used file
ru: не открывать последний файл

en: enable performance timers
ru: включить таймеры производительности

en: do not globally catch uncaught exceptions
ru: не перехватывать все необработанные исключения

en: turn on program traces
ru: включить трассировку программы

en: dump the names of all defined QAction objects to stdout and quit
ru: сбросить имена всех объектов KAction на стандартное устройство вывода и завершить работу

en: file to open
ru: открываемый файл

en: Uncaught error. Please report the details to the developers
ru: Неперехваченная ошибка. Сообщите детали разработчикам

en: Favorites
ru: Избранное

en: Asset accounts
ru: Активные счета

en: Liability accounts
ru: Пассивные счета

en: Income categories
ru: Статьи дохода

en: Expense categories
ru: Статьи расхода

en: Equity accounts
ru: Счета собственного капитала

[ctx: Column heading for category in tax report]
en: Tax
ru: Налог

[ctx: Column heading for VAT category]
en: VAT
ru: НДС

[ctx: Column heading for Cost Center]
en: CC
ru: ЦЗ

en: Total Balance
ru: Общий баланс

en: Posted Value
ru: Вынесенное значение

en: Total Value
ru: Итого

[ctx: IBAN, SWIFT, etc.]
en: Sort Code
ru: Код сортировки

en: Accounts with no institution assigned
ru: Счета без привязки учреждений

en: Cost center
ru: Центр затрат

[ctx: @title stock symbol column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Symbol
ru: Код

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Value
ru: Значение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_quantity) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Quantity
ru: Количество

en: Displayed columns
ru: Отображаемые столбцы

[ctx: Cheque Number]
en: No.
ru: Номер

en: CC
ru: ЦЗ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, detail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Detail
ru: Подробно

[ctx: Payment made from account]
en: Payment
ru: Платёж

[ctx: Deposit into account]
en: Deposit
ru: Зачисление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkBalance) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_balance)
en: Balance
ru: Баланс

[ctx: Payment made with credit card]
en: Charge
ru: Списание

[ctx: Decrease of asset/liability value]
en: Decrease
ru: Уменьшение

[ctx: Increase of asset/liability value]
en: Increase
ru: Увеличение

[ctx: Payment towards credit card]
en: Payment
ru: Перевод

[ctx: Reconciliation flag empty]
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Reconciliation flag C]
en: Cleared
ru: Учтено

[ctx: Reconciliation flag R]
en: Reconciled
ru: Сверено

[ctx: Reconciliation flag F]
en: Frozen
ru: Заблокировано

en: *** UNASSIGNED ***
ru: *** НЕ НАЗНАЧЕНО ***

en: The plugin to show this information could not be found.
ru: Модуль, необходимый для показа этой информации, не может быть найден.

en: Market
ru: Биржевой рынок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Fraction
ru: Коэффициент

en: Cost Center
ru: Центр затрат

en: No
ru: Нет

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentEditWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Payment
ru: Платёж

en: Deposit
ru: Зачисление

[ctx: Brokerage (suffix for account names)]
en: Brokerage
ru: Брокерский счёт

[ctx: Account type]
en: Checking
ru: Текущий счёт

[ctx: Account type]
en: Savings
ru: Сберегательный счёт

[ctx: Account type]
en: Credit Card
ru: Кредитная карта

[ctx: Account type]
en: Cash
ru: Наличные

[ctx: Account type]
en: Loan
ru: Ссудный счёт

[ctx: Account type]
en: Certificate of Deposit
ru: Депозитный сертификат

[ctx: Account type]
en: Investment
ru: Инвестиции

[ctx: Account type]
en: Money Market
ru: Валютный рынок

[ctx: Account type]
en: Asset
ru: Актив

[ctx: Account type]
en: Liability
ru: Пассив

[ctx: Account type]
en: Currency
ru: Валютный счёт

[ctx: Account type]
en: Income
ru: Доходы

[ctx: Account type]
en: Expense
ru: Расходы

[ctx: Account type]
en: Investment Loan
ru: Долгосрочный кредит

[ctx: Account type]
en: Stock
ru: Акции

[ctx: Account type]
en: Equity
ru: Собственный капитал

[ctx: Account type]
en: Unknown
ru: Нет данных

en: Loan payout
ru: Выплата ссуды

en: * Problem with account '%1'
ru: * Проблема со счётом «%1»

en:   * Loop detected between this account and account '%1'.
ru:   * Обнаружен бесконечный цикл между этим счётом и счётом «%1».

en:     Reparenting account '%2' to top level account '%1'.
ru:    Новый родительский счёт верхнего уровня «%1» для счёта «%2».

en:   * Parent account '%1' belongs to a different group.
ru:   * Родительский счёт «%1» принадлежит другой группе.

en:     New parent account is the top level account '%1'.
ru:    Новый родительский счёт — счёт верхнего уровня «%1».

en:   * Parent account '%1' does not contain '%2' as sub-account.
ru:   * Родительский счёт «%1» не содержит «%2» в качестве субсчёта.

en:   * The parent with id %1 does not exist anymore.
ru:   * Родительский счёт с идентификатором %1 больше не существует.

en:   * Child account with id %1 does not exist anymore.
ru:   * Субсчёт с идентификатором %1 больше не существует.

en:     The child account list will be reconstructed.
ru:     Список субсчетов будет построен заново.

en:   * The payee with id %1 referenced by the loan does not exist anymore.
ru:   * Контрагент с идентификатором %1, связанный с этим кредитом, больше не существует.

en:     The payee will be removed.
ru:     Контрагент будет удалён.

en:   * Older versions of KMyMoney stored an OFX password for this account in cleartext.
ru:   * В прежних версиях KMyMoney пароль OFX для этого счёта хранился в виде открытого текста.

en:     Please open it in the account editor (Account/Edit account) once and press OK.
ru:     Откройте редактор счетов (Счёт/Редактировать счёт) и нажмите «ОК».

en:     This will store the password in the KDE wallet and remove the cleartext version.
ru:     Пароль будет сохранён в «Бумажнике KDE», а версия в виде открытого текста будет удалена.

en:   * Unable to update account data in engine.
ru:   * Невозможно обновить данные о счёте в системе.

en: * Reconstructing the child lists for
ru: * Перепостроение списка субсчетов для

en:   * Unable to update account data for account %1 in engine
ru:   * Невозможно обновить данные о счёте %1 в системе

en:   * Payee %1 recreated with fixed id
ru:   * Контрагент %1 восстановлен с фиксированным идентификатором

en:   * Payee id updated in split of transaction '%1'.
ru:   * В разбивке операции «%1» обновлён идентификатор контрагента.

en:   * Opening date of Account '%1' cannot be changed to support transaction '%2' post date.
ru:   * Дата открытия счёта «%1» не может быть изменена для соответствия дате проводки операции «%2».

en:   * Transaction '%1' post date '%2' is older than opening date '%4' of account '%3'.
ru:   * Дата проводки «%2» операции «%1» предшествует дате открытия «%4» счёта «%3».

en:     Account opening date updated.
ru:     Дата открытия счёта обновлена.

en:   * shares set to value in split of transaction '%1'.
ru:   * кол-во акций приведено в соответствие с общей суммой в разбивке операции «%1».

en:   * value set to shares in split of transaction '%1'.
ru:   * общая сумма приведена в соответствие с кол-вом акций в разбивке операции «%1».

en:   * Split %2 in transaction '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
ru:   * Разбивка %2 счёта «%1» содержит ссылку на недопустимый счёт %3. Исправьте вручную.

en:   * action marked as interest in split of transaction '%1'.
ru:   * действие отмечено как процент в разбивке операции «%1».

en:   * Transaction '%1' has an invalid post date.
ru:   * Операция «%1» имеет ошибочную дату проводки.

en:     The post date was updated to '%1'.
ru:     Дата проводки была изменена на «%1».

en:   * Transaction '%1' has a post date '%2' before one of the referenced account's opening date.
ru:   * Дата проводки «%2» операции «%1» предшествует дате открытия одного из упоминаемых счетов.

en:     Referenced accounts: %1
ru:     Упоминаемые счета: %1

en:     The post date was not updated to '%1'.
ru:     Дата проводки не была изменена на «%1».

en:   * Payee id updated in split of schedule '%1'.
ru:   * В графике «%1» обновлён идентификатор контрагента.

en:   * Split in scheduled transaction '%1' contained value != 0 and shares == 0.
ru:   * В разбивке запланированной операции «%1» содержится сумма != 0 и кол-во акций == 0.

en:     Shares set to value.
ru:   * Кол-во акций приведено в соответствие с суммой.

en:   * Removed bankid from split in scheduled transaction '%1'.
ru:   * Из разбивки запланированной операции «%1» удалён идентификатор банка.

en:   * shares set to value in split in schedule '%1'.
ru:   * кол-во акций приведено в соответствие с общей суммой в графике «%1».

en:   * value set to shares in split in schedule '%1'.
ru:   * общая сумма приведена в соответствие с кол-вом акций в графике «%1».

en:   * Split %2 in schedule '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
ru:   * Разбивка %2 в графике «%1» содержит ссылку на недопустимый счёт %3. Исправьте вручную.

en:   * Payee id updated in report '%1'.
ru:   * В отчёте «%1» обновлён идентификатор контрагента.

en:   * Payee '%1' removed.
ru:   * Контрагент «%1» удалён.

en: * Potential problem with securities/currencies
ru: * Потенциальная проблема с ценными бумагами или валютами

en:   * The account '%1' in currency '%2' has no price set for the opening date '%3'.
ru:   * Для счёта «%1» в валюте «%2» не задан курс на дату открытия «%3».

en:     Please enter a price for the currency on or before the opening date.
ru:     Укажите курс валюты на дату открытия счёта или на более раннюю дату.

en:   * The security '%1' has no price set for the opening date '%2'.
ru:   * Для ценной бумаги «%1» не указан курс на дату открытия счёта «%2».

en:     Please enter a price for the security on or before the opening date.
ru:     Укажите курс ценной бумаги на дату открытия счёта или на более раннюю дату.

en: * Problem with budget '%1'
ru: * Проблема с бюджетом «%1»

en:   * The account with id %1 referenced by the budget does not exist anymore.
ru:   * Счёт с идентификатором %1, на который ссылается данный бюджет, больше не существует.

en:     The account reference will be removed.
ru:     Ссылка на счёт будет удалена.

en: Finished: data is consistent.
ru: Проверка завершена: противоречивых данных нет.

en: %1 problem corrected. | %1 problems corrected.
ru[0]: Исправлена %1 проблема.
ru[1]: Исправлено %1 проблемы.
ru[2]: Исправлено %1 проблем.
ru[3]: Исправлена 1 проблема.

en: %1 problem still present. | %1 problems still present.
ru[0]: Осталась %1 проблема.
ru[1]: Осталось %1 проблемы.
ru[2]: Осталось %1 проблем.
ru[3]: Осталась %1 проблема.

[ctx: %1 is a string, e.g. 7 problems corrected; %2 is a string, e.g. 3 problems still present]
en: Finished: %1 %2
ru: Готово: %1 %2

en: Austrian Schilling
ru: Австрийский шиллинг

en: German Mark
ru: Немецкая марка

en: French Franc
ru: Французский франк

en: Italian Lira
ru: Итальянская лира

en: Spanish Peseta
ru: Испанская песета

en: Dutch Guilder
ru: Голландский гульден

en: Belgian Franc
ru: Бельгийский франк

en: Luxembourg Franc
ru: Люксембургский франк

en: Portuguese Escudo
ru: Португальский эскудо

en: Irish Pound
ru: Ирландский фунт

en: Finnish Markka
ru: Финская марка

en: Greek Drachma
ru: Греческая драхма

en: Bulgarian Lev
ru: Болгарский лев

en: Romanian Leu
ru: Румынский лей

en: Russian Ruble (old)
ru: Российский рубль (до 1998 г.)

en: Slovenian Tolar
ru: Словенский толар

en: Turkish Lira (old)
ru: Турецкая лира (до 2005 г.)

en: Maltese Lira
ru: Мальтийская лира

en: Cyprus Pound
ru: Кипрский фунт

en: Slovak Koruna
ru: Словацкая крона

en: Mozambique Metical
ru: Мозамбикский метикал

en: Azerbaijani Manat
ru: Азербайджанский манат

en: Lithuanian Litas
ru: Литовский лит

en: Belarusian Ruble (old)
ru: Белорусский рубль (до 2016 г.)

en: Zambian Kwacha (old)
ru: Замбийская квача (до 2013 г.)

en: Afghanistan Afghani
ru: Афганский афгани

en: Albanian Lek
ru: Албанский лек

en: Netherland Antillian Guilder
ru: Нидерландский антильский гульден

en: Algerian Dinar
ru: Алжирский динар

en: Andorran Franc
ru: Андоррский франк

en: Andorran Peseta
ru: Андоррская песета

en: Angolan Kwanza
ru: Ангольская кванза

en: Argentine Peso
ru: Аргентинское песо

en: Aruban Florin
ru: Арубанский флорин

en: Australian Dollar
ru: Австралийский доллар

en: Bahamian Dollar
ru: Багамский доллар

en: Bahraini Dinar
ru: Бахрейнский динар

en: Bangladeshi Taka
ru: Бангладешская така

en: Barbados Dollar
ru: Барбадосский доллар

en: Bitcoin
ru: Биткоин

en: Belarusian Ruble
ru: Белорусский рубль

en: Belize Dollar
ru: Белизский доллар

en: Bermudian Dollar
ru: Бермудский доллар

en: Bhutan Ngultrum
ru: Бутанский нгультрум

en: Bolivian Boliviano
ru: Боливийское боливиано

en: Bosnian Convertible Mark
ru: Боснийская конвертируемая марка

en: Botswana Pula
ru: Ботсванская пула

en: Brazilian Real
ru: Бразильский реал

en: British Pound
ru: Английский фунт

en: Brunei Dollar
ru: Брунейский доллар

en: Bulgarian Lev (new)
ru: Болгарский лев (с 2002 г.)

en: Burundi Franc
ru: Бурундийский франк

en: CFA Franc BEAC
ru: Центральноафриканский франк КФА

en: CFA Franc BCEAO
ru: Западноафриканский франк КФА

en: CFP Franc Pacifique
ru: Тихоокеанский франк

en: Cambodia Riel
ru: Камбоджийский риель

en: Canadian Dollar
ru: Канадский доллар

en: Cape Verde Escudo
ru: Эскудо Кабо-Верде

en: Cayman Islands Dollar
ru: Доллар Каймановых островов

en: Chilean Peso
ru: Чилийское песо

en: Chinese Yuan Renminbi
ru: Китайский юань жэньминьби

en: Colombian Peso
ru: Колумбийское песо

en: Comoros Franc
ru: Франк Коморских островов

en: Costa Rican Colon
ru: Костариканский колон

en: Croatian Kuna
ru: Хорватская куна

en: Cuban Peso
ru: Кубинское песо

en: Cuban Convertible Peso
ru: Кубинское конвертируемое песо

en: Czech Koruna
ru: Чешская крона

en: Danish Krone
ru: Датская крона

en: Djibouti Franc
ru: Франк Джибути

en: Dominican Peso
ru: Доминиканское песо

en: East Caribbean Dollar
ru: Восточно-карибский доллар

en: Egyptian Pound
ru: Египетский фунт

en: El Salvador Colon
ru: Сальвадорский колон

en: Eritrean Nakfa
ru: Эритрейская накфа

en: Estonian Kroon
ru: Эстонская крона

en: Ethiopian Birr
ru: Эфиопский быр

en: Euro
ru: Евро

en: Falkland Islands Pound
ru: Фунт Фолклендских островов

en: Fiji Dollar
ru: Доллар Фиджи

en: Gambian Dalasi
ru: Гамбийский даласи

en: Georgian Lari
ru: Грузинский лари

en: Ghanaian Cedi
ru: Ганский седи

en: Gibraltar Pound
ru: Гибралтарский фунт

en: Guatemalan Quetzal
ru: Гватемальский кетсаль

en: Guinea-Bissau Peso
ru: Песо Гвинеи-Бисау

en: Guyanan Dollar
ru: Гайанский доллар

en: Haitian Gourde
ru: Гаитянский гурд

en: Honduran Lempira
ru: Гондурасская лемпира

en: Hong Kong Dollar
ru: Гонконгский доллар

en: Hungarian Forint
ru: Венгерский форинт

en: Iceland Krona
ru: Исландская крона

en: Indian Rupee
ru: Индийская рупия

en: Indonesian Rupiah
ru: Индонезийская рупия

en: Iranian Rial
ru: Иранский риал

en: Iraqi Dinar
ru: Иракский динар

en: Israeli New Shekel
ru: Новый израильский шекель

en: Jamaican Dollar
ru: Ямайский доллар

en: Japanese Yen
ru: Японская иена

en: Jordanian Dinar
ru: Иорданский динар

en: Kazakhstan Tenge
ru: Казахский тенге

en: Kenyan Shilling
ru: Кенийский шиллинг

en: Kuwaiti Dinar
ru: Кувейтский динар

en: Kyrgyzstan Som
ru: Киргизский сом

en: Laos Kip
ru: Лаосский кип

en: Latvian Lats
ru: Латвийский лат

en: Lebanese Pound
ru: Ливанский фунт

en: Lesotho Loti
ru: Лоти Лесото

en: Liberian Dollar
ru: Либерийский доллар

en: Libyan Dinar
ru: Ливийский динар

en: Macau Pataca
ru: Патака Макао

en: Macedonian Denar
ru: Македонский денар

en: Malagasy Franc
ru: Малагасийский франк

en: Malawi Kwacha
ru: Малавийская квача

en: Malaysian Ringgit
ru: Малайзийский ринггит

en: Maldive Rufiyaa
ru: Мальдивская руфия

en: Mali Republic Franc
ru: Малийский франк

en: Mauritanian Ouguiya
ru: Мавританская угия

en: Mauritius Rupee
ru: Маврикийская рупия

en: Mexican Peso
ru: Мексиканское песо

en: Moldavian Leu
ru: Молдавский лей

en: Mongolian Tugrik
ru: Монгольский тугрик

en: Moroccan Dirham
ru: Марокканский дирхам

en: Myanmar Kyat
ru: Мьянмарский кьят

en: Namibian Dollar
ru: Намибийский доллар

en: Nepalese Rupee
ru: Непальская рупия

en: New Zealand Dollar
ru: Новозеландский доллар

en: Nicaraguan Cordoba Oro
ru: Никарагуанская кордоба

en: Nigerian Naira
ru: Нигерийская найра

en: North Korean Won
ru: Северокорейская вона

en: Norwegian Kroner
ru: Норвежская крона

en: Omani Rial
ru: Оманский риал

en: Pakistan Rupee
ru: Пакистанская рупия

en: Panamanian Balboa
ru: Панамский бальбоа

en: Papua New Guinea Kina
ru: Кина Папуа-Новой Гвинеи

en: Paraguay Guarani
ru: Парагвайский гуарани

en: Peruvian Nuevo Sol
ru: Перуанский новый соль

en: Philippine Peso
ru: Филиппинское песо

en: Polish Zloty
ru: Польский злотый

en: Qatari Rial
ru: Катарский риал

en: Romanian Leu (new)
ru: Румынский лей (с 2015 г.)

en: Russian Ruble
ru: Российский рубль

en: Rwanda Franc
ru: Франк Руанды

en: Samoan Tala
ru: Самоанская тала

en: Sao Tome and Principe Dobra
ru: Добра Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Riyal
ru: Саудовский риял

en: Serbian Dinar
ru: Сербский динар

en: Seychelles Rupee
ru: Сейшельская рупия

en: Sierra Leone Leone
ru: Леоне Сьерра-Леоне

en: Singapore Dollar
ru: Сингапурский доллар

en: Solomon Islands Dollar
ru: Доллар Соломоновых Островов

en: Somali Shilling
ru: Сомалийский шиллинг

en: South African Rand
ru: Южноафриканский рэнд

en: South Korean Won
ru: Южнокорейская вона

en: Sri Lanka Rupee
ru: Шри-ланкийская рупия

en: St. Helena Pound
ru: Фунт острова Святой Елены

en: Sudanese Dinar
ru: Суданский динар

en: Suriname Guilder
ru: Суринамский гульден

en: Swaziland Lilangeni
ru: Лилангени Свазиленда

en: Swedish Krona
ru: Шведская крона

en: Swiss Franc
ru: Швейцарский франк

en: Syrian Pound
ru: Сирийский фунт

en: Taiwan Dollar
ru: Тайваньский доллар

en: Tajikistan Somoni
ru: Таджикский сомони

en: Tanzanian Shilling
ru: Танзанийский шиллинг

en: Thai Baht
ru: Тайский бат

en: Tongan Pa'anga
ru: Тонганская паанга

en: Trinidad and Tobago Dollar
ru: Доллар Тринидада и Тобаго

en: Tunisian Dinar
ru: Тунисский динар

en: Turkish Lira
ru: Турецкая лира

en: Turkmenistan Manat
ru: Туркменский манат

en: US Dollar
ru: Доллар США

en: Uganda Shilling
ru: Угандийский шиллинг

en: Ukraine Hryvnia
ru: Украинская гривна

en: Unidad de Fometo
ru: Чилийская расчётная у.е.

en: United Arab Emirates Dirham
ru: Дирхам ОАЭ

en: Uruguayan Peso
ru: Уругвайское песо

en: Uzbekistani Sum
ru: Узбекский сум

en: Vanuatu Vatu
ru: Вануатский вату

en: Venezuelan Bolivar
ru: Венесуэльский боливар

en: Vietnamese Dong
ru: Вьетнамский донг

en: Zambian Kwacha
ru: Замбийская квача

en: Zimbabwe Dollar
ru: Доллар Зимбабве

en: Gold
ru: Золото

en: Palladium
ru: Палладий

en: Platinum
ru: Платина

en: Silver
ru: Серебро

en: Opening Balances
ru: Начальный баланс

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
ru: не определено

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
ru: один раз

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
ru: каждый день

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
ru: каждую неделю

[ctx: Frequency of schedule]
en: Fortnightly
ru: каждые 14 дней

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other week
ru: раз в две недели

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every half month
ru: каждые полмесяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three weeks
ru: раз в три недели

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four weeks
ru: раз в четыре недели

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every thirty days
ru: каждые 30 дней

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
ru: каждый месяц

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every eight weeks
ru: раз в восемь недель

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every two months
ru: раз в два месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three months
ru: раз в три месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Quarterly
ru: ежеквартально

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four months
ru: раз в четыре месяца

[ctx: Frequency of schedule]
en: Twice yearly
ru: два раза в год

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
ru: каждый год

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other year
ru: раз в два года

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
ru: Не определено

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
ru: один раз

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
ru: день

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
ru: неделя

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Half-month
ru: половина месяца

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
ru: месяц

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
ru: год

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Bill
ru: Счёт на оплату

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
ru: Зачисление

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
ru: Перевод

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
ru: Платёж по кредиту

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
ru: Нет данных

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct debit
ru: Прямое списание

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct deposit
ru: Прямое зачисление

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Manual deposit
ru: Зачисление вручную

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
ru: Другое

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Write check
ru: Чек

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Standing order
ru: Долгосрочное платёжное поручение

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Bank transfer
ru: Банковский перевод

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Any (Error)
ru: Любой (ошибка)

[ctx: Security type]
en: Stock
ru: Акции

[ctx: Security type]
en: Mutual Fund
ru: Паевые фонды

[ctx: Security type]
en: Bond
ru: Облигации

[ctx: Security type]
en: Currency
ru: Валюта

[ctx: Security type]
en: None
ru: Не указано

[ctx: Security type]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: HalfDown
ru: На половину вниз

en: HalfUp
ru: На половину вверх

en: Unknown
ru: Нет данных

en: Could not load responsible plugin to view this task.
ru: Невозможно загрузить модуль, отвечающий за просмотр этого задания.

[ctx: Split header]
en: Category
ru: Статья бюджета

[ctx: Split header]
en: Memo
ru: Примечание

[ctx: Split header]
en: Payment
ru: Платёж

[ctx: Split header]
en: Deposit
ru: Зачисление

[ctx: Reconciliation state]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: Budget year]
en: Year
ru: Год

[ctx: Add securities/shares/bonds]
en: Add shares
ru: Увеличение числа акций

[ctx: Remove securities/shares/bonds]
en: Remove shares
ru: Уменьшение числа акций

[ctx: Buy securities/shares/bonds]
en: Buy shares
ru: Покупка акций

[ctx: Sell securities/shares/bonds]
en: Sell shares
ru: Продажа акций

en: Dividend
ru: Дивиденды

en: Reinvest Dividend
ru: Реинвестирование дивидендов

en: Yield
ru: Доходность

[ctx: Split securities/shares/bonds]
en: Split shares
ru: Дробление акций

en: Interest Income
ru: Доход от процентов

[ctx: Unknown investment activity]
en: Unknown
ru: Неизвестная операция

en: Multiple fee categories
ru: Несколько статей комиссии

en: Multiple interest categories
ru: Несколько статей процентов

[ctx: Reconciliation status 'Not Reconciled']
en: not reconciled
ru: не сверено

[ctx: Reconciliation status 'Cleared']
en: cleared
ru: учтено

[ctx: Reconciliation status 'Reconciled']
en: reconciled
ru: сверено

[ctx: Reconciliation status 'Frozen']
en: frozen
ru: заблокировано

[ctx: Reconciliation status unknown]
en: unknown
ru: неизвестно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_payeeTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_payeesVi
en: Payee
ru: Контрагент

[ctx: Schedule group]
en: Bills
ru: Счета на оплату

[ctx: Schedule group]
en: Deposits
ru: Зачисления

[ctx: Schedule group]
en: Transfers
ru: Переводы

[ctx: Schedule group]
en: Loans
ru: Кредиты

[ctx: Schedule header]
en: Type/Name
ru: Тип / Название

[ctx: Schedule header]
en: Account
ru: Счёт

[ctx: Schedule header]
en: Payee
ru: Контрагент

[ctx: Schedule header]
en: Amount
ru: Сумма

[ctx: Schedule header]
en: Next Due Date
ru: Дата следующего платежа

[ctx: Schedule header]
en: Frequency
ru: Периодичность

[ctx: Schedule header]
en: Payment Method
ru: Способ оплаты

[ctx: Finished schedule]
en: Finished
ru: Готово

[ctx: It's about printing bank checks]
en: Check printing
ru: Печать чека

en: Print check
ru: Распечатать чек

[ctx: @item the number 0]
en: Zero
ru: ноль

[ctx: @item the number 1]
en: One
ru: один

[ctx: @item the number 2]
en: Two
ru: два

[ctx: @item the number 3]
en: Three
ru: три

[ctx: @item the number 4]
en: Four
ru: четыре

[ctx: @item the number 5]
en: Five
ru: пять

[ctx: @item the number 6]
en: Six
ru: шесть

[ctx: @item the number 7]
en: Seven
ru: семь

[ctx: @item the number 8]
en: Eight
ru: восемь

[ctx: @item the number 9]
en: Nine
ru: девять

[ctx: @item the number 10]
en: Ten
ru: десять

[ctx: @item the number 11]
en: Eleven
ru: одиннадцать

[ctx: @item the number 12]
en: Twelve
ru: двенадцать

[ctx: @item the number 13]
en: Thirteen
ru: тринадцать

[ctx: @item the number 14]
en: Fourteen
ru: четырнадцать

[ctx: @item the number 15]
en: Fifteen
ru: fifteen

[ctx: @item the number 16]
en: Sixteen
ru: шестнадцать

[ctx: @item the number 17]
en: Seventeen
ru: семнадцать

[ctx: @item the number 18]
en: Eighteen
ru: восемнадцать

[ctx: @item the number 19]
en: Nineteen
ru: девятнадцать

[ctx: @item the number 20]
en: Twenty
ru: двадцать

[ctx: @item the number 30]
en: Thirty
ru: тридцать

[ctx: @item the number 40]
en: Forty
ru: сорок

[ctx: @item the number 50]
en: Fifty
ru: пятьдесят

[ctx: @item the number 60]
en: Sixty
ru: шестьдесят

[ctx: @item the number 70]
en: Seventy
ru: семьдесят

[ctx: @item the number 80]
en: Eighty
ru: восемьдесят

[ctx: @item the number 90]
en: Ninety
ru: девяносто

[ctx: @item the number 1000]
en: Thousand
ru: тысяч

[ctx: @item the number 1,000,000]
en: Million
ru: миллионов

[ctx: @item the number 1,000,000,000]
en: Billion
ru: миллиардов

[ctx: @item This comes after the hundred value digit]
en:  Hundred
ru:  сотен

[ctx: @label The first argument is the amount in words, the second is the fractional part and the third is the denominator of the fractional part]
en: %1 and %2/%3
ru: %1 %2/%3

[ctx: @label The word to be printed for no fractional part as in No/00]
en: No
ru: Нет

note: i18n: ectx: label, entry (checkTemplateFile), group (General)
en: The check template file which defines the way the printed check will look.
ru: Файл шаблона чека, определяющий внешний вид чека.

note: i18n: ectx: label, entry (printedChecks), group (General)
en: A list containing the id's of already printed checks.
ru: Список идентификаторов распечатанных чеков.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PluginSettingsDecl)
en: Icalendar export settings
ru: Параметры экспорта в Icalendar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, check_template_file)
en: Check template file
ru: Файл шаблона чека

en: Start operation
ru: Выполнить

en: Use this to start the export operation
ru: Начать импорт данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonBrowse)
en: &Browse...
ru: О&бзор...

en: Select filename
ru: Выберите имя файла

en: Use this to select a filename to export to
ru: Выберите имя файла, в который будут экспортированы данные

en: There are no entries in this account.
ru: Этот счёт не содержит записей.

en: Invalid account
ru: Недопустимый счёт

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CsvExportDlg)
en: Csv Export
ru: Экспорт CSV

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: From this dialog you are able to export transactions to a comma separated file, (known as a CSV file, because of the extension).  However, you are able to specify an alternative separator below.  Please enter the path to the CSV file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, and the account. Choose Account to export all the transactions between the specified dates,  or just choose to export Categories.
ru: В этом диалоговом окне можно выполнить экспорт операций в файл с разделителями-запятыми (файл CSV). При этом ниже можно указать альтернативный разделитель. Укажите путь к файлу CSV или выберите его, нажав кнопку «Обзор».
    
    Можно выбрать путь к файлу и счёт. Выберите счёт, в который будут экспортированы операции за указанный период времени, или выберите статьи бюджета для экспорта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFileExport)
en: File to export to:
ru: Экспортировать в файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Account to export
ru: Экспортируемый счёт

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxContents)
en: Contents to Export
ru: Экспортируемые данные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioButtonAccount)
en: Acco&unt
ru: С&чёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioButtonCategories)
en: Ca&tegories
ru: С&татьи

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxDates)
en: Date Range
ru: Период

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStartDate)
en: Start on:
ru: Начало:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEndDate)
en: End on:
ru: Окончание:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxSeparator)
en: Field Separator
ru: Разделитель

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_separatorComboBox)
en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_separatorComboBox)
en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_separatorComboBox)
en: Tab (\t)
ru: Табуляция (\t)

en: CSV exporter
ru: Экспорт CSV

[ctx: CSV Exporter dialog title]
en: CSV Exporter
ru: Экспорт CSV

en: <qt>The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?</qt>
ru: <qt>Файл с именем <b>%1</b> уже существует. Вы действительно хотите заменить его?</qt>

en: Unexpected exception '%1'
ru: Непредвиденное исключение «%1»

en: Export completed.
ru: Экспорт завершён.

en: Unable to open file '%1' for writing
ru: Невозможно открыть файл «%1» для записи

en: Account Type:
ru: Тип счёта:

en: Action/Type
ru: Действие/тип

en: Account/Cat
ru: Счёт/Статья

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Payee '%3'.
    Transaction dropped.
ru: Для операции под номером «%1» отсутствует контировка.
    Дата «%2», контрагент «%3».
    Операция удалена.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_validityBox)
en: Invalid transaction
ru: Недопустимая операция

en: splitCategory
ru: Статья разбивки

en: splitMemo
ru: Примечание к разбивке

en: splitAmount
ru: Сумма разбивки

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Amount '%3'.
    Transaction dropped.
ru: Для операции под номером «%1» отсутствует контировка.
    Дата «%2», сумма «%3».
    Операция удалена.

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy the Payee data to the memo field, click 'Yes'.</center>
ru: <center>В поле «<b>%1</b>» этот столбец уже выделен.</center><center>Чтобы скопировать данные о контрагенте в поле примечания, нажмите «Да».</center>

[ctx: @item:intext No field selection]
en: None
ru: Не указано

[ctx: @label:listbox list of currently selected fields]
en: <i>Memo columns:</i> %1
ru: <i>Столбцы примечаний:</i> %1

en: <center>Field name not recognised.</center> <center>'<b>%1</b>'</center> Please re-enter your column selections.
ru: <center>Имя поля не распознано.</center> <center>«<b>%1</b>»</center> Выделите столбцы ещё раз.

en: CSV import
ru: Импорт CSV

en: Column <b>%1</b> cannot be selected because it is already used in '<b>%2</b>'.
ru: Столбец <b>%1</b> нельзя выбрать, так как он уже используется в «<b>%2</b>».

en: <center>The %1 field contains '%2'</center><center>and the %3 field contains '%4'.</center><center>Please choose which you wish to accept.</center>
ru: <center>Поле «%1» содержит «%2»</center><center>, поле «%3» содержит «%4».</center><center>Выберите, какой вариант следует принять.</center>

en: CSV invalid field values
ru: Недопустимые для CSV значения поля

en: Accept %1
ru: Принять %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BankingPage)
en: Banking Wizard Page
ru: Банковские операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Please select the appropriate columns to use,
     corresponding to your data.
ru: Выберите столбцы, в соответствии
     с вашими данными.

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_number)
en: Number
ru: Номер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_numberCol)
en: Select column containing number field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указан номер.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_numberColClear)
en: Clear number field selection.
ru: Отмените выбор поля номера.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_dateCol)
en: Select column containing date field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указана дата.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_dateColClear)
en: Clear date field selection.
ru: Отмените выбор поля даты.

[ctx: column containing payee or description field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_payee)
en: Payee/Description
ru: Контрагент/Описание

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_payeeCol)
en: Select column containing payee or description field.
ru: Выберите, в каком столбце будут указаны данные о контрагенте или описание.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_payeeColClear)
en: Clear payee field selection.
ru: Отмените выбор поля контрагента.

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_category)
en: Category
ru: Статья бюджета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_categoryCol)
en: Select column containing category field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указана статья бюджета.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_categoryColClear)
en: Clear category field selection.
ru: Отмените выбор поля статьи.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_memoCol)
en: Select column containing memo field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указано примечание.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currentMemoColumns)
en: Selection
ru: Выбор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_memoColClear)
en: Clear memo field selection.
ru: Отмените выбор поля примечания.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_balanceCol)
en: Select column containing balance field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указан баланс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_balanceColClear)
en: Clear balance field selection.
ru: Отмените выбор поля баланса.

[ctx: location of amount column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_amount)
en: Amount
ru: Сумма

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_amountCol)
en: Select column containing amount field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указана сумма.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_amountColClear)
en: Clear amount field selection.
ru: Отмените выбор поля суммы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_indicator)
en: Debit/Credit Indicator
ru: Индикатор расхода/прихода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_creditDebitIndicatorCol)
en: Select column containing indicator field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указан индикатор.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_creditDebitIndicatorColClear)
en: Clear indicator field selection.
ru: Отмените выбор поля индикатора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_debit)
en: Indicator for Credit
ru: Индикатор прихода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_creditIndicator)
en: Enter text that is used to indicate that amount is a credit.
ru: Введите текст, который обозначает, что сумма является приходом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_credit)
en: Indicator for Debit
ru: Индикатор расхода

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_debitIndicator)
en: Enter text that is used to indicate that amount is a debit.
ru: Введите текст, который обозначает, что сумма является расходом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_opposite)
en: Opposite signs
ru: Противоположные знаки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_oppositeSigns)
en: Select if your amount column has signs improperly set.
ru: Выберите этот параметр, если в столбце с указанием сумм имеются неправильно расставленные знаки.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, debitCreditTab)
en: Debit/credit
ru: Расход/приход

[ctx: location of debit column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_debits)
en: Debit
ru: Расход

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_debitCol)
en: Select column containing debit field.
ru: Выберите, в каком столбце будут указаны данные о расходе.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_debitColClear)
en: Clear debit field selection.
ru: Отмените выбор поля расхода.

[ctx: location of credit column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_credits)
en: Credit
ru: Приход

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_creditCol)
en: Select column containing credit field.
ru: Выберите, в каком столбце будут указаны данные о приходе.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_creditColClear)
en: Clear credit field selection.
ru: Отмените выбор поля прихода.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear all selected column and indicator entries
ru: Очистите все записи выбранных столбцов и индикаторов

[ctx: Clear all column assignments]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear all
ru: Удалить все

en: Version of your CSV config file is %1.%2.%3 and is newer than supported version %4.%5.%6. Expect troubles.
ru: Версия используемого файла конфигурации CSV — %1.%2.%3, но поддерживается более ранняя версия — %4.%5.%6. Возможны проблемы.

en: <center>During update of <b>%1</b><br>the profile type for <b>%2</b> could not be recognized.<br>The profile cannot be used because of that.<br>Do you want to delete it?</center>
ru: <center>При обновлении <b>%1</b><br>тип профиля <b>%2</b> не может быть распознан.<br>По этой причине использование профиля невозможно.<br>Удалить его?</center>

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: buy
ru: покупка

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: sell,repurchase
ru: продажа,обратная покупка

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: reinvest,reinv,re-inv
ru: реинвестиция,реинвест,реинв

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: dividend
ru: дивиденды

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: interest,income
ru: процент,доход

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: add,stock dividend,divd reinv,transfer in,re-registration in,journal entry
ru: начисление,дивиденд по акциям,реинв дивид,перевод в,переоформление,запись журнала

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: remove
ru: ликвидация

en: CSV importer
ru: Импорт CSV

en: Save QIF
ru: Сохранить QIF

en: QIF Files (*.qif)
ru: Файлы QIF (*.qif)

en: Select File
ru: Выбрать файл

en: A profile must be selected before selecting a file.
ru: Перед выбором файла необходимо выбрать профиль.

en: <center>Profile <b>%1</b> already exists.<br>Please enter another name</center>
ru: <center>Профиль <b>«%1»</b> уже существует.<br>Укажите другое название.</center>

en: <center>Profile <b>%1</b> has been added.</center>
ru: <center>Профиль <b>«%1»</b> был добавлен.</center>

en: <center>Profile <b>%1</b> has been removed.</center>
ru: <center>Профиль <b>«%1»</b> был удалён.</center>

en: <center>Profile name has been renamed from <b>%1</b> to <b>%2</b>.</center>
ru: <center>Название профиля <b>«%1»</b> было заменено на <b>«%2»</b>.</center>

en: Import CSV
ru: Импорт CSV

en: Make QIF File
ru: Создать файл QIF

en: <center>Autodetect could not detect your decimal symbol in column %1.</center><center>Try manual selection to see problematic cells and correct your data.</center>
ru: <center>Невозможно автоматически распознать десятичный разделитель в столбце «%1».</center><center>Попробуйте выполнить выбор вручную, чтобы увидеть проблемные ячейки и скорректировать данные.</center>

en: <center>There are invalid date formats in column '%1'.</center><center>Please check your selections.</center>
ru: <center>Столбец «%1» содержит указание даты в недопустимом формате.</center><center>Проверьте правильность выбора.</center>

[ctx: Noun, the introduction.]
note: i18n: Noun, the introduction. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_intro)
en: 1. File
ru: 1. Файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_separators)
en: 2. Separators
ru: 2. Разделители

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rows)
en: 3. Rows
ru: 3. Строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_columns)
en: 4. Columns
ru: 4. Столбцы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_formats)
en: 5. Formats
ru: 5. Форматы

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CurrenciesDlg)
en: Currencies
ru: Валюта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Missing currencies
ru: Валюта не указана

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: You need to select from currency and to currency.
ru: Необходимо указать базовую и котируемую валюту.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFrom)
en: From currency
ru: Базовая валюта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTo)
en: To currency
ru: Котируемая валюта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontAsk)
en: Do not ask next time
ru: Больше не спрашивать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the decimal symbol used in your file.
    The thousands separator changes automatically.
    If all is OK, you will be able to click 'Import'.
    If required, a QIF file may then be produced.
ru: Выберите, какой десятичный разделитель используется в файле.
    Знак разделения разрядов меняется автоматически.
    Если ошибки отсутствуют, можно нажать «Импорт».
    При необходимости затем может быть создан файл QIF.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_thousandsDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: comma (,)
ru: запятая (,)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_thousandsDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: dot (.)
ru: точка (.)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_thousandsDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: auto
ru: автоматически

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_decimal) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Decimal Symbol
ru: Десятичный разделитель

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: Click to select the required decimal symbol, and to
    check that the selected symbol matches the data.
ru: Нажмите, чтобы выбрать нужный десятичный разделитель
    и проверить его соответствие указываемым данным.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_thousands)
en: Thousands Symbol
ru: Разделитель разрядов

[ctx: date format to use]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_dateFormat)
en: Date format
ru: Формат даты

[ctx: abbreviation of 'year', 'month', 'day'.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dateFormat)
en: y m d
ru: г м д

[ctx: abbreviation of 'month', 'day', 'year',]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dateFormat)
en: m d y
ru: м д г

[ctx: abbreviation of 'day', 'month', 'year',]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dateFormat)
en: d m y
ru: д м г

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IntroPage)
en: Intro Wizard Page
ru: Введение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click either Banking, Investment or Prices.
    Then select existing profile or create new
    by entering its name and selecting 'Add'.
    Then open the file you wish to import.
ru: Нажмите «Банковские операции», «Инвестиции» или «Курсы».
    Затем выберите существующий профиль или создайте новый,
    введя его название и нажав «Добавить».
    Затем откройте файл, который необходимо импортировать.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesBank)
en: Ban&king
ru: Бан&ковские операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesInvest)
en: In&vestment
ru: Ин&вестиции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesStockPrices)
en: Stock p&rices
ru: Курсы ак&ций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesCurrencyPrices)
en: C&urrency prices
ru: К&урсы валют

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: After entering new profile name, press this button to add it.
ru: Указав название нового профиля, нажмите эту кнопку, чтобы его добавить.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skipSetup)
en: Select to bypass profile setup.
    Only useful if a profile has already been setup.
ru: Выберите, чтобы пропустить настройку профиля.
    Применяется, если настройка профиля уже выполнена.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipSetup)
en: Skip setup
ru: Пропустить настройку

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Press this button to remove selected profile.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы удалить выбранный профиль.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_rename)
en: Press this button after renaming your profile.
ru: Нажмите эту кнопку после переименования профиля.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename
ru: Переименовать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_profiles)
en: Select your importing profile here.
ru: Выберите профиль импорта.

en: Fee
ru: Комиссия

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy that data to the memo field, click 'Yes'.</center>
ru: <center>В поле «<b>%1</b>» этот столбец уже выделен.</center><center>Чтобы скопировать эти данные в поле примечания, нажмите «Да».</center>

en: <center>Field name not recognised.</center><center>'<b>%1</b>'</center>Please re-enter your column selections.
ru: <center>Имя поля не распознано.</center><center>«<b>%1</b>»</center>Выделите столбцы ещё раз.

en: The values in the columns you have selected
    do not match any expected investment type.
    Please check the fields in the current transaction,
    and also your selections.
ru: Значения в выбранных столбцах не совпадают
    ни с одним предполагаемым типом инвестиций.
    Проверьте значения полей для данной операции, а также
    сделанный выбор.

[ctx: Unused column]
en: Unused
ru: Не используется

en: <center>No valid action type found for this transaction.</center><center>Please check the parameters supplied.</center>
ru: <center>Допустимых для данной операции типов действия не найдено.</center><center>Проверьте правильность заданных параметров.</center>

en: The '<b>%1</b>' field already has this column selected. <center>Please reselect both entries as necessary.</center>
ru: В поле «<b>%1</b>» этот столбец уже выделен. <center>Выделите повторно обе необходимые записи.</center>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InvestmentPage)
en: Investment Wizard Page
ru: Инвестиции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the appropriate columns to use, corresponding to your data.
    If there is just a single security in the file, enter its name below.
    Otherwise, select the column for the symbol, and for the description or name.
ru: Выберите столбцы, соответствующие вашим данным.
    Если в файле указана только одна ценная бумага, укажите её название ниже.
    В противном случае выберите отдельные столбцы для символа и для описания или названия.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_priceFraction)
en: If necessary, select a fraction/multiplier for compatibility
    between imported and stored prices. For instance, if the
    import price is in cents but the file is priced in dollars, select 0.01.
ru: При необходимости выберите коэффициент/множитель для совместимости
    импортируемых и сохранённых курсов. Например, если импортируемый курс
    указан в центах, а в файле используются доллары, выберите 0,01.

[ctx: verb, Select column containing date field]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelInv_date) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbldateCol)
en: Select column containing date field
ru: Выберите, в каком столбце будет указана дата

[ctx: column for monetary value]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_amount)
en: Amount
ru: Сумма

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_quantityCol)
en: Select column containing quantity field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указано количество.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_priceCol)
en: Select column containing price field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указан курс.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_symbolCol)
en: If more than one stock is present in the file,
    and if the stock symbols are shown in one of the columns,
    select it here.
ru: Если в файле содержится более одной акции,
    и если их тикеры указаны в одном из столбцов,
    укажите это здесь.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, button_clear)
en: Clear selected column entries.
ru: Очистить параметры настройки столбцов.

[ctx: verb, to clear selected columns]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_clear)
en: Clear
ru: Очистить

[ctx: noun, conversion fraction/multiplier to use to make compatible the csv pricing with KMM pricing.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_priceFraction) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpriceFraction)
en: Price Fraction
ru: Коэффициент курса

[ctx: @label:listbox stock symbol]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_symbolCol)
en: Symbol
ru: Символ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_nameCol)
en: If a descriptive column also contains an activity type, select it here.
    See also Filter text field.
ru: Если в столбце с описанием также указан тип действия, выберите его здесь.
    Также см. поле «Фильтровать текст».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeIsPercentage)
en: Fee is Percentage
ru: Комиссия в процентах

[ctx: column containing fee field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeCol)
en: Fee Column
ru: Столбец комиссии

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_feeIsPercentage)
en: Check box if any fee is a percentage figure rather than a value.
ru: Выберите этот параметр, если комиссия выражена в процентах, а не в денежных единицах.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_typeCol)
en: Select column containing investment type field.
ru: Выберите, в каком столбце будет указан тип инвестиции.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_feeCol)
en: If necessary, select column containing fee.
    Caution. This might already have been
    incorporated into the price.
ru: При необходимости выберите, в каком столбце будет указана комиссия.
    Предупреждение: эти данные могут уже содержаться
    в данных о курсе.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeRate)
en: Fee rate
ru: Ставка комиссии

[ctx: column containing investment type/action field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_type)
en: Type/Action
ru: Тип/Действие

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_memoCol)
en: Select column containing memo field.
    More than one column may be entered successively.
    May also be selected to contain a copy of the type or name column.
ru: Выберите, в каком столбце будет указано примечание.
    Допускается последовательное введение нескольких столбцов.
    Укажите, если столбец должен содержать копию столбца с указанием типа или имени.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeMinValue)
en: Minimal Fee
ru: Минимальная комиссия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clearFee)
en: Clear Fee
ru: Очистить комиссию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateFee)
en: Calculate Fee
ru: Рассчитать комиссию

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFieldDelimiter), group (Misc)
en: Determines whether field delimiter will be autodetected.
ru: Определяет, будет ли автоматически определяться разделитель полей.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDecimalSymbol), group (Misc)
en: Determines whether decimal symbol will be autodetected.
ru: Определяет, будет ли автоматически определяться десятичный разделитель.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDateFormat), group (Misc)
en: Determines whether date format will be autodetected.
ru: Определяет, будет ли автоматически определяться формат даты.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PluginSettingsDecl)
en: CSV Importer settings
ru: Параметры настройки импорта CSV

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autodetect)
en: Autodetecting
ru: Автоопределение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFieldDelimiter)
en: Field delimiter
ru: Разделитель полей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDecimalSymbol)
en: Decimal symbol
ru: Десятичный разделитель

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDateFormat)
en: Date format
ru: Формат даты

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_headerHasName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountInvest) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountBank)
en: Statement header will be scanned for names and numbers of accounts you have already setup.
ru: Заголовок выписки будет сканироваться на наличие в нём имён и номеров уже настроенных счетов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountInvest)
en: Account in investment statement
ru: Счёт в инвестиционной декларации

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountBank)
en: Account in bank statement
ru: Счёт в банковской выписке

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PricesPage)
en: Prices Wizard Page
ru: Курсы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the appropriate columns to use, corresponding to your data.
ru: Выберите столбцы, в соответствии с вашими данными.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RowsPage)
en: Rows Wizard Page
ru: Строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please set your data range.
    Ensure that statement header and footer is excluded.
ru: Укажите диапазон данных.
    Убедитесь, что заголовок и примечания исключены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStartLine)
en: Start line
ru: Первая строка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEndLine)
en: End line
ru: Последняя строка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_startLine)
en: Enter the number of the first transaction line.
    Will not accept value greater than the End Line value.
ru: Укажите номер строки для первой операции.
    Не допускается указание значения, превышающего значение в последней строке.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_endLine)
en: Enter the number of the last transaction line.
    Will not accept value less than Start Line value.
ru: Укажите номер строки для последней операции.
    Не допускается указание значения меньше значения в первой строке.

[ctx: Security has no name]
en: No name
ru: Без имени

[ctx: Security has no symbol]
en: No symbol
ru: Без тикера

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_securitiesTab) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecuritiesDlg)
en: Securities
ru: Ценные бумаги

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Missing names and symbols
ru: Имена и тикеры отсутствуют

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: The following securities' names and symbols are not known to KMyMoney.
    Please complete every missing name or symbol.
ru: Имена и тикеры следующих ценных бумаг неизвестны программе KMyMoney.
    Укажите все пропущенные имена и тикеры.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Missing name and symbol
ru: Название и тикер отсутствуют

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: You need security to import into,
    so please select existing security or enter new security name and symbol.
ru: Для импорта данных необходимо наличие ценной бумаги.
    Выберите существующую ценную бумагу или укажите название и тикер для новой ценной бумаги.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSecurity)
en: Existing security
ru: Сохранённая ценная бумага

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNewSymbol)
en: New symbol
ru: Новый тикер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNewName)
en: New name
ru: Новое название

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SeparatorPage)
en: Separator Wizard Page
ru: Разделители

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The field delimiter should be detected automatically.
    Attempting to change it will reset any field choices.
    The text delimiter does not normally need to be
    changed, except possibly when within a field.
ru: Разделитель полей должен определяться автоматически.
    Попытка его изменить может привести к сбросу значений в любых полях.
    Изменение разделителя текста может потребоваться
    в редких случаях и только внутри поля.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_fieldDelim)
en: Field Delimiter
ru: Разделитель полей

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter)
en: semiColon (;)
ru: точка с запятой (;)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter)
en: colon (:)
ru: двоеточие (:)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter)
en: tab (\t)
ru: табуляция (\t)

[ctx: punctuation mark used as field delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_textDelim)
en: Text Delimiter
ru: Разделитель текста

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_textDelimiter)
en: Select field delimiter/separator character.
    This will reset any existing field choices.
ru: Выберите символ разделителя полей.
    При этом произойдёт сброс любых заданных значений полей.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_textDelimiter)
en: quote (")
ru: кавычки (")

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_textDelimiter)
en: apostrophe (')
ru: апостроф (')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: Encoding
ru: Кодировка

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TransactionDlg)
en: Transaction Type
ru: Тип операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Invalid Transaction Type
ru: Недопустимый тип операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: <center>The transaction below has an either unrecognised or invalid type.</center>
    <center>Please select an appropriate entry, if available.</center>
    <center>Otherwise, click Cancel to abort.</center>
ru: <center>Тип указанной ниже операции не распознаётся или является недопустимым.</center>
    <center>Выберите подходящую запись, если таковая имеется.</center>
    <center>В противном случае нажмите «Отмена» для прерывания действия.</center>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Transaction Type
ru: Выберите тип операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Select new investment type
ru: Выберите тип новой инвестиции

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Buy Shares
ru: Покупка акций

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Sell Shares
ru: Продажа акций

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Dividend
ru: Дивиденды

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Reinvest Dividend
ru: Реинвестирование дивидендов

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Add Shares
ru: Увеличение числа акций

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Remove Shares
ru: Уменьшение числа акций

en: GnuCash importer
ru: Импорт GnuCash

en: GnuCash files (*.gnucash *.xac *.gnc)
ru: Файлы GnuCash (*.gnucash *.xac *.gnc)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KGncImportOptionsDlg)
en: GnuCash Import Options
ru: Параметры импорта GnuCash

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Use 'Help' for more information on these options
ru: Воспользуйтесь разделом «Справка» для получения информации об этих параметрах

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonInvestGroupBox)
en: Investment Handling
ru: Обработка инвестиций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInvest1)
en: O&ne investment account for each stock
ru: От&дельный инвестиционный счёт для каждого вида акций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInvest2)
en: One in&vestment account for all stocks
ru: Единый ин&вестиционный счёт для всех видов акций

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInvest3)
en: P&rompt for an investment account for each stock
ru: Спрашивать об инвестиционном счёте для каждого вида акций

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox5)
en: Online price quotes
ru: Онлайн котировки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkFinanceQuote)
en: Use Finance::Quote for share price quotes
ru: Использовать пакет «Finance::Quote» для получения котировок акций

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox2)
en: Scheduled Transactions
ru: Графики платежей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkSchedules)
en: Drop suspect scheduled transactions
ru: Удалить подозрительные запланированные операции

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox4)
en: Decoding option
ru: Расшифровка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkDecode)
en: Decode using
ru: Расшифровать, используя

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox18)
en: Transaction Notes option
ru: Примечания к операциям

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkTxNotes)
en: Use transaction notes on non-split transactions
ru: Использовать примечания к операциям без разбивок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox3)
en: Debug Options
ru: Отладка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkDebugGeneral)
en: General debug data
ru: Общие данные по отладке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkDebugXML)
en: Display XML data
ru: Показать данные XML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAnonymize)
en: Anonymize data
ru: Обезличить данные

en: Investment: %1
ru: Инвестиции: %1

en: Quote source: %1
ru: Источник котировок: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KGncPriceSourceDlg)
en: Online Quotes - Select price source
ru: Онлайн котировки — выберите источник котировок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: This price source is not known to KMyMoney. Please select an option below.
ru: Указанный источник котировок неизвестен программе KMyMoney. Выберите один из вариантов ниже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, buttonNoSource)
en: Do &not perform online quotes for this investment
ru: &Не использовать онлайн-котировки для этой инвестиции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, buttonSelectSource)
en: Select a &known KMyMoney source from the list below
ru: Выберите и&звестный для KMyMoney источник котировок в списке ниже

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, buttonUserSource)
en: Use the fo&llowing name for the price source.
    (Click Help for further information.)
ru: Использовать след&ующее название для источника котировок.
    (Нажмите кнопку «Справка» для получения дополнительной информации.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAlwaysUse)
en: Always use this selection for this price source.
ru: Запомнить выбор для этого источника котировок.

en: Account%1
ru: Счёт%1

en: Stock%1
ru: Акции%1

en: Payee%1
ru: Контрагент%1

en: Schedule%1
ru: График%1

en: Import failed:
    
    %1
ru: Ошибка импорта:
    
    %1

en: Import complete
ru: Импорт завершён

en: Disguise your wealth
ru: Сокрытие финансового состояния

en: Each monetary value on your file will be multiplied by a random number between 0.01 and 1.99
    with a different value used for each transaction. In addition, to further disguise the true
    values, you may enter a number between %1 and %2 which will be applied to all values.
    These numbers will not be stored in the file.
ru: Каждая указанная в файле денежная величина будет умножена на случайное число от 0,01 до 1,99
    с использованием разных множителей для разных операций. Кроме того, пользователь сам
    может указать множитель от %1 до %2, который будет применён ко всем суммам.
    Эти числа в файле не сохранятся.

en: Loading commodities...
ru: Загрузка финансовых инструментов...

en: Loading prices...
ru: Загрузка курсов...

en: Imported History
ru: История курсов

en: Loading accounts...
ru: Загрузка счетов...

en: Loading transactions...
ru: Загрузка операций...

en: Account or Category %1, transaction date %2; split contains invalid value; please check
ru: Счёт или статья бюджета %1, дата операции %2; в разбивке указано недопустимое значение; проверьте правильность данных

en: Imported Transaction
ru: Импортированные операции

en: Loading templates...
ru: Загрузка шаблонов...

en: Unknown payee
ru: Неизвестный контрагент

en: Schedule %1 contains unknown action (key = %2, type = %3)
ru: График платежей %1 содержит неизвестное действие (ключ = %2, тип = %3)

en: Schedule %1 contains multiple actions; only one has been imported
ru: График платежей %1 содержит несколько действий. Выполнен импорт только одного действия

en: Schedule %1 contains no valid splits
ru: График платежей %1 не содержит корректных разбивок

en: Schedule %1 appears to contain a formula. GnuCash formulae are not convertible
ru: График платежей %1 содержит формулу. Формулы GnuCash не поддерживаются

en: Loading schedules...
ru: Загрузка графиков платежей...

en: Schedule %1 has interval of %2 which is not currently available
ru: График платежей %1 использует неприменимый интервал времени %2

en: Schedule %1 contains unknown interval specification; please check for correct operation
ru: График платежей %1 содержит неизвестный интервал времени: проверьте правильность операции

en: Schedule %1 contains a deferred interval specification; please check for correct operation
ru: График платежей %1 содержит интервал времени с отсрочкой: проверьте правильность операции

en: Schedule %1 dropped at user request
ru: График платежей %1 удалён пользователем

en: Reorganizing accounts...
ru: Реорганизация счетов...

en: Your main currency seems to be %1 (%2); do you want to set this as your base currency?
ru: Основная валюта определена как %1 (%2). Установить эту валюту как базовую?

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
ru: Дополнительно

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
ru: Готово

en: Save Report
ru: Сохранить отчёт

en: Problems were encountered in converting schedule '%1'.
ru: При преобразовании графика «%1» возникли проблемы.

en: Found:
ru: Найдено:

en: %1 commodity (equity)
     | %1 commodities (equities)
ru[0]: %1 финансовый инструмент (капитал)
ru[1]: %1 финансовых инструмента (капитал)
ru[2]: %1 финансовых инструментов (капитал)
ru[3]: %1 финансовый инструмент (капитал)

en: %1 price
     | %1 prices
ru[0]: %1 курс
ru[1]: %1 курса
ru[2]: %1 курсов
ru[3]: %1 курс

en: %1 account
     | %1 accounts
ru[0]: %1 счёт
ru[1]: %1 счёта
ru[2]: %1 счетов
ru[3]: %1 счёт

en: %1 transaction
     | %1 transactions
ru[0]: %1 операция
ru[1]: %1 операции
ru[2]: %1 операций
ru[3]: %1 операция

en: %1 schedule
     | %1 schedules
ru[0]: %1 график платежей
ru[1]: %1 графика платежей
ru[2]: %1 графиков платежей
ru[3]: %1 график платежей

en: No inconsistencies were detected
ru: Несоответствий не обнаружено

en: %1 inconsistency was detected and corrected
     | %1 inconsistencies were detected and corrected
ru[0]: Было обнаружено и исправлено %1 несоответствие
ru[1]: Было обнаружено и исправлено %1 несоответствия
ru[2]: Было обнаружено и исправлено %1 несоответствий
ru[3]: Было обнаружено и исправлено %1 несоответствие

en: %1 orphan account was created
     | %1 orphan accounts were created
ru[0]: Создан %1 бесхозный счёт
ru[1]: Создано %1 бесхозных счёта
ru[2]: Создано %1 бесхозных счетов
ru[3]: Создан %1 бесхозный счёт

en: %1 possible schedule problem was noted
     | %1 possible schedule problems were noted
ru[0]: Была отмечена %1 возможная проблема с графиком
ru[1]: Было отмечено %1 возможных проблемы с графиком
ru[2]: Было отмечено %1 возможных проблем с графиком
ru[3]: Была отмечена %1 возможная проблема с графиком

en: Small Business Features (Customers, Invoices, etc.)
ru: Функции для малого бизнеса (клиенты, инвойсы и так далее)

en: Budgets
ru: Бюджеты

en: Lots
ru: Партии поставок

en: The following features found in your file are not currently supported:
ru: В файле обнаружены данные, которые не поддерживаются KMyMoney:

en: 
    
    Press More for further information
ru: 
    
    Нажмите «Дополнительно» для получения дополнительной информации

en: Save report as
ru: Сохранить отчёт как

en: Orphan created from unknown GnuCash account
ru: Создан бесхозный счёт на базе неизвестного счёта GnuCash

en: One or more transactions contain a reference to an otherwise unknown account
    An asset account with the name %1 has been created to hold the data
ru: Одна или более операций содержат ссылку на неизвестный счёт.
    Для учёта этих операций создан активный счёт %1

en: An Investment account must be a child of an Asset account
    Account %1 will be stored under the main Asset account
ru: Инвестиционный счёт должен быть субсчётом активного счёта.
    Счёт %1 будет перенесён в активные счета

en: An Income account must be a child of an Income account
    Account %1 will be stored under the main Income account
ru: Счёт доходов должен быть субсчётом счёта доходов.
    Счёт %1 будет перенесён в счета доходов

en: An Expense account must be a child of an Expense account
    Account %1 will be stored under the main Expense account
ru: Счёт расходов должен быть субсчётом счёта расходов.
    Счёт %1 будет перенесён в счета расходов

en: Enter the investment account name
ru: Укажите название инвестиционного счёта

en: My Investments
ru: Мои инвестиции

en: Select parent investment account or enter new name. Stock %1
ru: Укажите вышестоящий инвестиционный счёт или введите новое название. Акции %1

en: %1 is not an Investment Account. Do you wish to make it one?
ru: %1 не является инвестиционным счётом. Сделать его таковым?

en: IBAN/BIC Data
ru: Данные IBAN/BIC

en: iCalendar exporter
ru: Экспорт iCalendar

en: Schedules to iCalendar
ru: Экспорт графиков в iCalendar

en: Schedules to iCalendar [%1]
ru: Экспорт графиков в iCalendar [%1]

[ctx: ICS (Filefilter)]
en: iCalendar files
ru: Файлы iCalendar

en: Export as
ru: Экспортировать как

en: Minutes
ru: минут

en: Hours
ru: часов

[ctx: Time unit]
en: Days
ru: дней

en: Before
ru: до

en: After
ru: после

en: KMyMoney print check
ru: Распечатка чеков в KMyMoney

en: Copyright 2009
ru: Авторское право, 2009

note: i18n: ectx: label, entry (createAlarm), group (General)
en: To create an alarm for the exported schedules
ru: Создавать напоминания для экспортируемых графиков

note: i18n: ectx: label, entry (beforeAfter), group (General)
en: Tells whether the reminder should be triggered before or after the schedule start
ru: Включать напоминание до или после начала действия графика

note: i18n: ectx: label, entry (timeUnits), group (General)
en: The number of units of the interval before or after the schedule starts
ru: Количество единиц времени до или после начала действия графика

note: i18n: ectx: label, entry (timeUnitInSeconds), group (General)
en: The units of the interval before or after the schedule starts in seconds
ru: Интервал времени до или после начала действия графика (в секундах)

note: i18n: ectx: label, entry (repeatingReminders), group (General)
en: If the reminders should repeat or not
ru: Повтор напоминаний

note: i18n: ectx: label, entry (intervalBetweenRemindersTimeUnits), group (General)
en: The number of units of the interval between reminders
ru: Количество единиц времени между напоминаниями

note: i18n: ectx: label, entry (intervalBetweenRemindersTimeUnitInSeconds), group (General)
en: The units of the interval between reminders in seconds
ru: Интервал времени между напоминаниями (в секундах)

note: i18n: ectx: label, entry (numberOfReminders), group (General)
en: The number of reminders to be generated for the schedule
ru: Количество напоминаний для графика

note: i18n: ectx: label, entry (icalendarFile), group (General)
en: The icalendar file in which to export the schedules.
ru: Файл icalendar, в который будут экспортированы графики платежей.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_createAlarm)
en: Create reminders
ru: Создать уведомления

[ctx: @action whether the schedule will have more occurrences over time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_repeatingReminders)
en: Repeating:
ru: Повтор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: How often:
ru: Частота:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Interval:
ru: Интервал:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Time(s)
ru: Количество раз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iCalendar_file)
en: iCalendar file
ru: Файл iCalendar

en: Transfer from %1 to %2, Payee %3, amount %4
ru: Перевод с %1 на %2, контрагент %3, сумма %4

en: From %1 into %2, Category %3, sum of %4
ru: С %1 на %2, статья бюджета %3, сумма %4

en: From account %1, Pay to %2, Category %3, sum of %4
ru: Со счёта %1, платёж на %2, статья бюджета %3, сумма %4

en: You selected to extract the payee from the memo field but did not supply a regular expression for payee and memo extraction. The option will not be activated.
ru: Выбран параметр извлечения имени контрагента из поля примечания, но регулярное выражение для извлечения не указано. Параметр применяться не будет.

en: Missing information
ru: Информация отсутствует

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_usePayeeAsIsButton)
en: Use payee field as provided by institution
ru: Использовать поле контрагента, заданное учреждением

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_extractPayeeButton)
en: Extract payee from memo field using regular expressions
ru: Извлекать название контрагента из поля примечания, используя регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Regular Expression for
ru: Регулярное выражение для

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, downloadTab)
en: Download
ru: Загрузить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_transactionDownload)
en: The plugin usually downloads the account balance and transactions. In some circumstances, the download of transaction data is not supported for certain accounts. The following option allows to turn off the request for transaction data.
ru: Модуль обычно загружает остаток на счёте и операции. В некоторых случаях загрузка сведений об операциях отдельных счетов недоступна. Этот параметр позволяет отключить запрос данных по операции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_transactionDownload)
en: Download transactions from institution
ru: Загружать операции из учреждения

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: Ask user
ru: Спрашивать пользователя

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: No date
ru: Без даты

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: Last download
ru: Последняя загрузка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: First possible
ru: Первая возможная

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Default start date for statement download
ru: Начальная дата загрузки выписки по умолчанию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_removeLineBreaksFromMemo)
en: <html><head/><body><p>Remove the line breaks in the memo field that have been inserted between multiple purpose fields of the transaction.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Удалить в поле примечаний разрывы строк, которые были вставлены между многофункциональными полями операции.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_removeLineBreaksFromMemo)
en: <html><head/><body><p>Some institutions take multiple purpose fields of a transaction and treat it as a single one. In this case the line break characters inserted after each purpose field are distracting and are removed when this option is enabled.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Некоторые учреждения воспринимают многофункциональные поля операций как единое поле. В этом случае символы разрыва строк, вставленные после каждого функционального поля, отвлекают внимание и поэтому удаляются при включении этого параметра.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_removeLineBreaksFromMemo)
en: Remove line breaks from memo field
ru: Удалить разрывы строк из поля примечаний

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, MapAccountWizard) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBMapAccount)
en: Account Mapping
ru: Привязка счетов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt>
    Please choose the <b>online</b> account you want the 
    <b>application</b> account to be mapped to from the list below.
    </qt>
ru: <qt>
    Выберите в списке ниже <b>онлайн</b>-счёт, с
    которым необходимо связать счёт из <b>приложения</b>.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Application Account
ru: Счёт в приложении

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Bank Code
ru: Код банка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account Number
ru: Номер счёта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, accountBox)
en: Online Accounts
ru: Онлайн счета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, assignButton)
en: Assign
ru: Привязать

en: <qt><p>Please select the first date for which transactions are to be retrieved from <b>%1</b>.</p><p>If you specify no date then the bank will choose one.</p></qt>
ru: <qt><p>Выберите дату, начиная с которой будут получены операции из <b>%1</b>.</p><p>Если дата не будет указана, её выберет автоматически банк.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBPickStartDate)
en: Pick Start Date
ru: Выбор начальной даты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup)
en: Start Date
ru: Начальная дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDateButton)
en: &No date (let the bank determine the start date)
ru: &Без даты (дату определяет банк)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lastUpdateButton)
en: &Last Update
ru: &Последнее обновление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, firstDateButton)
en: F&irst possible date
ru: П&ервая возможная дата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pickDateButton)
en: Pick &date
ru: Выбрать &дату

en: Online settings
ru: Параметры онлайн-банка

en: KBanking module not correctly initialized
ru: Модуль KBanking инициализирован некорректно.

en: Configure Aq&Banking...
ru: Настроить Aq&Banking...

en: AqBanking importer...
ru: Импорт через AqBanking...

en: <qt>The given application account <b>%1</b> has not been mapped to an online account.</qt>
ru: <qt>Данный счёт из приложения <b>%1</b> не был привязан к онлайн-счёту.</qt>

en: Account Not Mapped
ru: Счёт не привязан

en: <qt>Could not enqueue the job.
    </qt>
ru: <qt>Невозможно поставить задание в очередь.
    </qt>

en: Error importing statement. Do you want to continue?
ru: Ошибка импорта выписки. Продолжить?

en: Critical Error
ru: Критическая ошибка

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (opticalTan)
en: Width of the flicker field for optical tan generation (chipTan/sm@rtTan).
ru: Ширина поля отображения фликер-кода оптического ТАН-генератора (chipTan/sm@rtTan).

note: i18n: ectx: label, entry (clocksetting), group (opticalTan)
en: Clock length of optical tan flickering in ms.
ru: Длительность срабатывания (длина такта) фликера в мс.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (clocksetting), group (opticalTan)
en: After a clock the first flicker bar changes (each half-byte is transmitted in 2*clocksetting).
ru: Первая полоса фликер-кода сменяется по истечении длительности такта (каждый полубайт передаётся каждые 2 такта).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dequeueButton)
en: Dequeue
ru: Удалить из очереди

en: Dequeue selected job
ru: Удалить выбранное задание

en: Remove the selected job from the list
ru: Удалить выбранное задание из очереди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, executeButton)
en: Execute
ru: Выполнить

en: Execute all jobs in the queue
ru: Выполнить все задания в очереди

[ctx: Warning message]
en: There are no jobs in the queue.
ru: Нет заданий в очереди.

[ctx: Message title]
en: No Jobs
ru: Нет заданий

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KBJobView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobBox)
en: Jobs
ru: Задания

en: A valid tan is required to proceed.
ru: Для продолжения требуется действующий ТАН-код.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, chipTanDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, photoTanDialog)
en: Order confirmation
ru: Подтверждение запроса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, reduceButton)
en: Reduce optical tan area in size
ru: Уменьшить размер поля ТАН-кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, reduceButton)
en: Reduce
ru: Уменьшить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, enlargeButton)
en: Enlarge optical tan field
ru: Увеличить размер поля ТАН-кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, enlargeButton)
en: Enlarge
ru: Увеличить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, decelerateButton)
en: Decelerate
ru: Замедлить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, accelerateButton)
en: Accelerate
ru: Ускорить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To confirm this order enter the tan displayed by your generator
ru: Подтвердить запрос ввода ТАН-кода, показанного генератором

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
ru: (без имени)

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Id
ru: Идентификатор

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Code
ru: Код учреждения

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Name
ru: Название учреждения

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
ru: Номер счёта

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
ru: Название счёта

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
ru: Владелец

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
ru: Сервер

en: Get Balance
ru: Получить остаток

en: Get Transactions
ru: Получить операции

en: Transfer
ru: Перевод

en: Debit Note
ru: Примечание к списанию

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
ru: (неизвестно)

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
ru: (неизвестно)

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
ru: (неизвестно)

[ctx: Status of the job]
en: new
ru: новое

[ctx: Status of the job]
en: accepted
ru: принято

[ctx: Status of the job]
en: rejected
ru: отклонено

[ctx: Status of the job]
en: pending
ru: в обработке

[ctx: Status of the job]
en: sending
ru: отправка

[ctx: Status of the job]
en: reconciled (auto)
ru: сверено (автоматически)

[ctx: Status of the job]
en: reconciled (manual)
ru: сверено (вручную)

[ctx: Status of the job]
en: revoked
ru: аннулировано

[ctx: Status of the job]
en: aborted
ru: прервано

[ctx: Status of the job]
en: enqueued
ru: в очереди

[ctx: Status of the job]
en: error
ru: ошибка

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
ru: (неизвестно)

en: Job Id
ru: Идентификатор задания

en: Job Type
ru: Тип задания

en: Institute
ru: Учреждение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To confirm this order enter the tan displayed by your &generator
ru: Подтвердить запрос ввода ТАН-кода, показанного &генератором

en: The HTTP request failed.
ru: Ошибка запроса HTTP.

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
ru: Ошибка

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KOfxDirectConnectDlgDecl)
en: OFX Direct Connect
ru: Прямое подключение OFX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contacting bank...
ru: Соединение с банком...

en: Loading banklist
ru: Загрузка списка банков

en: Getting list of banks from https://www.ofxhome.com/
    This may take some time depending on the available bandwidth.
ru: Идёт загрузка списка банков с сайта https://www.ofxhome.com/
    Эта операция может занять некоторое время в зависимости от скорости соединения.

en: Supports online statements<br/>
ru: Поддерживает получение онлайн-выписки<br />

en: Supports investments<br/>
ru: Поддерживает инвестиции<br />

en: Supports bill payment (but not supported by KMyMoney yet)<br/>
ru: Поддерживает оплату счетов (пока не поддерживается KMyMoney)<br />

en: OFX host failed. Last successful access was on '%1'.
ru: Не удалось установить соединение с хостом OFX. Последний успешный доступ — «%1».

en: Certificate verification of OFX host failed. Last successful verification was on '%1'.
ru: Не удалось проверить сертификат хоста OFX. Последняя успешная проверка — «%1».

en: Does not support online banking
ru: Не поддерживает работу через онлайн-банк

en: Please choose a bank.
ru: Выберите банк.

en: Please fill all fields with values.
ru: Заполните поля.

en: <p>Details for %1:</p>
ru: <p>Сведения о %1:</p>

en: No suitable accounts were found at this bank.
ru: Не было найдено подходящих счетов в данном банке.

en: Please choose an account
ru: Выберите счёт

en: Server message: %1
ru: Сообщение сервера: %1

en: Your bank returned warnings when signing on
ru: Банк выдал предупреждения при входе в систему

[ctx: Warning 'message']
en: WARNING %1
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ %1

en: Error signing onto your bank
ru: Ошибка входа в систему банка

en: ERROR %1
ru: ОШИБКА %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KOnlineBankingSetupWizard)
en: Online Banking Account Setup
ru: Настройка учётной записи онлайн-банка.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, FIPage)
en: Select Financial Institution
ru: Выберите финансовое учреждение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please select your financial institution from the list below...
ru: Выберите финансовое учреждение из списка ниже...

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, autoTab)
en: Automatic
ru: Автоматическое

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, manualTab)
en: Manual
ru: Вручную

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, LoginPage)
en: Enter Login Details
ru: Введите имя пользователя и пароль для входа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: Please enter the username and password you use to log into this bank for online banking.  Please note that many banks require a separate signup, and assign a separate PIN or password just for online banking from home.
ru: Введите имя пользователя и пароль для подключения к банку для совершения онлайн-операций. Некоторые банки требуют отдельной регистрации и выдают отдельный PIN или пароль для доступа к онлайн-банку из дома.

[ctx: @label account username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Username
ru: Имя пользователя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Password
ru: Пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_storePassword)
en: Store password
ru: Сохранить пароль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Identify as
ru: Использовать имя

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_applicationEdit)
en: Expert option to enter the four digit version information of the application
ru: Специальный параметр для ввода четырехзначного обозначения версии приложения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Header Version
ru: Версия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_clientUidLabel)
en: Client UID
ru: УИН клиента

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Connection Details
ru: Подробности соединения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, pageAccounts) i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, AccountPage)
en: Select Account
ru: Выбор счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Please select the account from your financial institution from the list below which matches this account.
ru: Выберите счёт в соответствующем финансовом учреждении из списка ниже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Bank
ru: Банк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Branch
ru: Отделение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Finish
ru: Готово

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelFinal)
en: Congratulations: you have successfully set up your bank for online banking via OFX.
ru: Поздравляем! Вы успешно настроили подключение к онлайн-банку по протоколу OFX для совершения банковских операций онлайн.

en: Enabled & configured
ru: Включено и настроено

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountTab)
en: Account Details
ru: Учётная запись

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: STATUS:
ru: СОСТОЯНИЕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textOnlineStatus)
en: Unavailable
ru: Недоступно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: BANK/BROKER:
ru: БАНК/БРОКЕР:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textBank) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textOnlineAccount)
en: &lt;Not configured&gt;
ru: &lt;Не настроено&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: ACCOUNT:
ru: УЧЁТНАЯ ЗАПИСЬ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ofxTab)
en: OFX Details
ru: Подробности OFX:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_clientUidEdit)
en: OFX <CLIENTUID> for institutions that require it
ru: OFX <CLIENTUID> для учреждений, которые требуют эти сведения

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, importTab)
en: Import Details
ru: Подробности импорта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox2)
en: Start date of import
ru: Дата начала импорта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_lastUpdateRB)
en: Last &update
ru: Последнее &обновление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_todayRB)
en: To&day minus
ru: Сегодняшний день &минус

[ctx: @action number of days]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: days
ru: дней

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_pickDateRB)
en: Pi&ck date
ru: &Дата сбора данных

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_optionGroupBox)
en: Import options
ru: Параметры импорта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Method to detect duplicate transactions during import
ru: Способ определения дубликатов операций при импорте

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_uniqueTransactionId) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_uniqueIdSource)
en: KMyMoney Hash
ru: Хэш KMyMoney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Payee's name is based on contents of the OFX tag
ru: Имя контрагента основано на содержимом метки OFX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Timezone offset
ru: Смещение часового пояса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Invert sign of transaction amount
ru: Инвертировать знак суммы операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_invertAmount)
en: <html><head/><body><p>Check this if you need to invert the sign of imported transaction amounts, e.g. if you need to reverse charges and payments because your institution provides them inverted.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Установите этот флажок, чтобы инвертировать знаки сумм импортированных операций (например, если ваше учреждение предоставляет данные о списаниях и платежах с неправильными — противоположными — знаками, установка этого флажка позволит поменять их местами).</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Fix sign of the investment transaction amount and quantity
ru: Исправить знак суммы инвестиционной операции и количества

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_fixBuySellSignage)
en: <html><head/><body><p>Check this if the investment transactions after importing have incorrect Buy/Sell type assigned, which may be caused by your institution not applying the correct negative/positive sign to the share amount or quantity value.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Установите этот флажок, если импортированные инвестиционные операции имеют неверный тип «Покупка» или «Продажа» (возможная причина: ваше учреждение не применяет корректный знак «минус» или «плюс» при указании количества акций или значения количества).</p></body></html>

en: Quicken Windows 2003
ru: Quicken 2003 для Windows

en: Quicken Windows 2004
ru: Quicken 2004 для Windows

en: Quicken Windows 2005
ru: Quicken 2005 для Windows

en: Quicken Windows 2006
ru: Quicken 2006 для Windows

en: Quicken Windows 2007
ru: Quicken 2007 для Windows

en: Quicken Windows 2008
ru: Quicken 2008 для Windows

en: Quicken Windows 2010
ru: Quicken 2010 для Windows

en: Quicken Windows 2011
ru: Quicken 2011 для Windows

en: Quicken Windows 2012
ru: Quicken 2012 для Windows

en: Quicken Windows 2013
ru: Quicken 2013 для Windows

en: Quicken Windows 2014
ru: Quicken 2014 для Windows

en: Quicken Windows 2015
ru: Quicken 2015 для Windows

en: Quicken Windows 2016
ru: Quicken 2016 для Windows

en: Quicken Windows 2017
ru: Quicken 2017 для Windows

en: Quicken Windows 2018
ru: Quicken 2018 для Windows

en: Quicken Windows 2019
ru: Quicken 2019 для Windows

en: Quicken Windows (Expert)
ru: Quicken для Windows (эксперт)

en: MS-Money Plus
ru: MS-Money Плюс

en: MS-Money (Expert)
ru: MS-Money (эксперт)

en: Enter your password for account <b>%1</b>
ru: Введите пароль от учётной записи <b>%1</b>

en: OFX Importer
ru: Импорт OFX

en: OFX import file selection
ru: Выбор файла для импорта через OFX

en: Unable to import %1 using the OFX importer plugin.  This file is not the correct format.
ru: Невозможно импортировать %1 через модуль OFX. Неверный формат файла.

en: Incorrect format
ru: Неверный формат

en: Unable to parse file
ru: Невозможно обработать файл

en: No accounts found.
ru: Счета не найдены.

en: Error connecting to bank: %1
ru: Ошибка подключения к банку: %1

en: <p>Unable to import <b>'%1'</b> using the OFX importer plugin.  The plugin returned the following error:</p><p>%2</p>
ru: <p>Невозможно импортировать <b>«%1»</b> через модуль OFX. Ошибка: </p><p>%2</p>

en: Importing process terminated unexpectedly.
ru: Процесс импорта неожиданно завершился.

en: Failed to import all statements.
ru: Не удалось импортировать все выписки.

en: For this beneficiary's country the BIC is mandatory.
ru: Указание BIC является обязательным для страны этого бенефициара.

en: A beneficiary name is needed. | The beneficiary name must be at least %1 characters long
ru[0]: Имя бенефициара должно содержать как минимум %1 символ
ru[1]: Имя бенефициара должно содержать как минимум %1 символ
ru[2]: Имя бенефициара должно содержать как минимум %1 символа
ru[3]: Требуется указание имени бенефициара.

en: A positive amount to transfer is needed.
ru: Для перевода требуется положительная сумма.

en: After this credit transfer the account's balance will be below your credit limit.
ru: После совершения этого перевода остаток на счёте будет ниже лимита кредитования.

en: After this credit transfer the account's balance will be below the minimal balance.
ru: После совершения этого перевода остаток на счёте будет ниже минимального остатка.

en: The end-to-end reference cannot contain more than one character. | The end-to-end reference cannot contain more than %1 characters.
ru[0]: Сквозная ссылка не может содержать менее %1 символа.
ru[1]: Сквозная ссылка не может содержать менее %1 символов.
ru[2]: Сквозная ссылка не может содержать менее %1 символов.
ru[3]: Сквозная ссылка не может содержать менее %1 символа.

en: The maximal line length of %1 character per line is exceeded. | The maximal line length of %1 characters per line is exceeded.
ru[0]: Превышена максимально допустимая длина строки в %1 символ.
ru[1]: Превышена максимально допустимая длина строки в %1 символа.
ru[2]: Превышена максимально допустимая длина строки в %1 символов.
ru[3]: Превышена максимально допустимая длина строки в %1 символ.

en: The purpose can only contain the letters A-Z, spaces and ':?.,-()+ and /
ru: Назначение платежа может содержать только буквы A-Z, пробелы и знаки ':?.,-()+/

en: In the purpose only a single line is allowed. | The purpose cannot contain more than %1 lines.
ru[0]: Используйте не более %1 строки для указания назначения платежа.
ru[1]: Используйте не более %1 строк для указания назначения платежа.
ru[2]: Используйте не более %1 строк для указания назначения платежа.
ru[3]: Используйте не более %1 строки для указания назначения платежа.

en: A purpose is needed. | The purpose must be at least %1 characters long.
ru[0]: Назначение платежа должно быть не менее %1 символов.
ru[1]: Назначение платежа должно быть не менее %1 символа.
ru[2]: Назначение платежа должно быть не менее %1 символов.
ru[3]: Требуется указать назначение платежа.

en: SEPA Credit Transfer
ru: Перевод SEPA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Beneficiary &Name
ru: &Имя бенефициара

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: End-to-end reference
ru: Сквозная ссылка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Purpose
ru: Назначение платежа

[ctx: New profile]
en: &New
ru: &Создать

en: Create a new profile
ru: Создать новый профиль

en: Use this to create a new QIF import/export profile
ru: Создать новый профиль импорта и экспорта в формате QIF

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MyMoneyQifProfileEditor)
en: QIF Profile Editor
ru: Редактор профилей QIF

en: QIF Profile Selector
ru: Выбор профиля QIF

en: The default QIF profile
ru: Профиль QIF по умолчанию

en: Enter new profile name
ru: Название нового профиля

en: The profile name cannot be empty. Please provide a name or cancel.
ru: Поле названия профиля не может быть пустым. Укажите название или нажмите «Отмена».

en: The name <b>%1</b> is already taken. Please change the name or cancel.
ru: Имя <b>«%1»</b> уже используется. Укажите другое имя или нажмите «Отмена».

en: QIF profile name problem
ru: Проблема имени профиля QIF

en: Do you really want to delete profile '%1'?
ru: Вы действительно хотите удалить профиль «%1»?

[ctx: @title QIF profile general information]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: General
ru: Основное

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_3)
en: Void mark
ru: Метка аннулирования

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Opening Balance text
ru: Описание начального баланса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Type field text
ru: Описание типа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2)
en: Account delimiter
ru: Разделитель счетов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Description
ru: Описание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_attemptMatch)
en: Attempt to match similar transactions
ru: Совместить одинаковые операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: Output filter location
ru: Расположение фильтра выходных данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_3)
en: Input filter file type
ru: Тип файла фильтра исходных данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: Input filter location
ru: Расположение фильтра исходных данных

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_editDateFormat) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3)
en: The format of the dates in the QIF file.
ru: Формат даты в файле QIF.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_editApostrophe) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: If a QIF file contains date entries with years represented with two digits then either an apostrophe or a slash may be used to delimit the year in the dates for certain centuries.  This enables 1905 to be distinguished from 2005.  Specify here which range of years will have year delimited by an apostrophe (eg. for Quicken this is usually 1900-1949).
ru: Если в файле QIF годы указаны двумя цифрами, с ними могут быть использованы апостроф или косая черта для отграничения года от остальной даты определённого века. Это позволяет отличать 1905 год от 2005 года. Укажите здесь, для какого периода будет использоваться апостроф (например, в Quicken обычно подразумевается период 1900-1949 гг.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Apostrophe Handling
ru: Двузначный год

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMoney)
en: Amounts
ru: Суммы

[ctx: @title header of the QIF field name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Field
ru: Поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: QIF-Record
ru: Запись QIF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Thousand Delimiter
ru: Разделитель групп разрядов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Split-Value
ru: Значение разбивки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Commission
ru: Комиссия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: Thousands Separator
ru: Разделитель групп разрядов

[ctx: @action create new profile]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Reset
ru: Сброс

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KExportDlgDecl)
en: QIF Export
ru: Экспорт QIF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: From this dialog you are able to export transactions to a quicken compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).  Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, the account and the format of the QIF file (profile).  Choose Account to export all the transactions between the specified dates or just categories.  You can also limit the transactions that are exported by start and ending date.  Once you have pressed the Export button a message box will appear when the export has completed detailing how many transactions, categories and payees were exported.
ru: В этом диалоговом окне можно выполнить экспорт операций в совместимый с программой Quicken файл (файл QIF). Укажите путь к файлу QIF или выберите его, нажав кнопку «Обзор».
    
    Можно выбрать путь к файлу, счёт и формат файла QIF (профиль). Выберите счёт, в который будут экспортированы операции за указанный период времени, или выберите статьи бюджета для экспорта. Экспортируемые операции можно ограничить, указав начальную и конечную дату их совершения. После нажатия кнопки «Экспорт» начнётся процесс экспорта, по завершении которого появится сообщение с указанием количества экспортированных операций, статей бюджета и контрагентов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: QIF Profile
ru: Профиль QIF

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxCategories)
en: Categories
ru: Статьи бюджета

en: Transaction number <b>%1</b> is missing an account assignment.
    Transaction dropped.
ru: Для операции под номером «%1» отсутствует контировка.
    Операция удалена.

en: QIF exporter
ru: Экспорт QIF

en: Use this to start the import operation
ru: Начать импорт данных

[ctx: New profile]
en: &New...
ru: &Создать...

en: Use this to open the profile editor
ru: Открыть редактор профилей

en: Import File...
ru: Импорт файла...

en: Import files (%1);;All files (%2)
ru: Импорт файлов (%1);;Все файлы (%2)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KImportDlgDecl)
en: QIF Import
ru: Импорт QIF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: <p>From this dialog you are able to import transactions from a Quicken<b>&trade;</b> compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).</p>
    <p>Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button. Once you have the file's path press the Import button and KMyMoney will import all the transactions, categories and payees it finds.</p>
ru: <p>В этом диалоговом окне можно выполнить импорт операций из файла, совместимого с программой Quicken<b>&trade;</b> (файл QIF).</p>
    <p>Укажите путь к файлу QIF или выберите его, нажав кнопку «Обзор». После этого нажмите кнопку «Импорт», и KMyMoney импортирует все операции, статьи бюджета и контрагентов, которых сможет обнаружить.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblImportFile)
en: QIF File to Import:
ru: Импортируемый файл QIF:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Source of QIF
ru: Источник QIF

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Select <b>Bank statement</b> turns on automatic category matching which is turned off in case of <b>Other application</b>. Use the latter if you import files from other Personal Finance Management software.
ru: Выбор параметра <b>«Банковская выписка»</b> включает автоматический поиск совпадений по статьям. Выбор параметра <b>«Внешнее приложение»</b> отключает поиск. Используйте второй вариант при импорте данных из другой программы управления личными финансами.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Bank statement
ru: Банковская выписка

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Other application
ru: Внешнее приложение

[ctx: Category name]
en: Reinvested interest
ru: Реинвестирование процентов

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend
ru: Реинвестирование дивидендов

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (long term)
ru: Реинвестирование дивидендов (долгосрочное)

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (short term)
ru: Реинвестирование дивидендов (краткосрочное)

[ctx: Category name]
en: Dividend
ru: Дивиденды

[ctx: Category name]
en: Interest
ru: Проценты

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (short term)
ru: Приращение капитала (краткосрочное)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (mid term)
ru: Приращение капитала (среднесрочное)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (long term)
ru: Приращение капитала (долгосрочный)

[ctx: Category name]
en: Returned capital
ru: Прибыль на капитал

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous income
ru: Прочие доходы

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous expense
ru: Прочие расходы

[ctx: Category name]
en: Investment fees
ru: Комиссия за управление инвестициями

en: Unknown QIF type %1
ru: Неизвестный тип QIF %1

en: Date format selection
ru: Выбор формата даты

en: Pick the date format that suits your input file
ru: Укажите формат даты, соответствующий файлу входных данных

en: Importing QIF...
ru: Импорт QIF...

en: Reading QIF...
ru: Чтение QIF...

en: Error while running the filter '%1'.
ru: В работе фильтра «%1» произошла ошибка.

en: Filter error
ru: Ошибка фильтра

en: The %1 account currently has an opening balance of %2. This QIF file reports an opening balance of %3. Would you like to overwrite the current balance with the one from the QIF file?
ru: Начальный баланс счёта %1 составляет %2. В файле QIF начальный баланс равен %3. Перезаписать текущий баланс данными из файла QIF?

en: Overwrite opening balance
ru: Перезапись начального баланса

en: Unable to find account: %1
ru: Невозможно найти счёт: %1

en: Autogenerated by QIF importer
ru: Автоматически создано при импорте QIF

en: QIF imported, no account name supplied
ru: Импорт QIF завершён, имя счёта не указано

en: KMyMoney has imported a second opening balance transaction into account <b>%1</b> which differs from the one found already on file. Please correct this manually once the import is done.
ru: Была импортирована вторая операция начального баланса на счёт <b>%1</b>, которая отличается от той, что найдена в файле. Выполните исправления вручную после окончания импорта.

en: Opening balance problem
ru: Проблема начального баланса

en: Error while creating opening balance transaction
ru: Ошибка создания операции начального баланса

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date profile setting of "%2".
    
    Pressing "Continue" will assign todays date to the transaction. Pressing "Cancel" will abort the import operation. You can then restart the import and select a different QIF profile or create a new one.
ru: Дата «%1» из файла не может быть обработана через профиль «%2».
    
    Нажмите «Продолжить» для установки сегодняшней даты для этой операции или «Отмена» для прерывания операции импорта. После этого можно запустить операцию импорта заново и выбрать другой профиль QIF или создать новый.

en: Invalid date format
ru: Неверный формат даты

en: This investment account does not contain the "%1" security.  Transactions involving this security will be ignored.
ru: Этот инвестиционный счёт не содержит ценную бумагу «%1». Все операции по ней будут проигнорированы.

en: %1 (Investment)
ru: %1 (Инвестиция)

en: Autogenerated by QIF importer from type Mutual account entry
ru: Автоматически создано при импорте QIF из счёта взаимных счетов

en: QIF importer
ru: Импорт QIF

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KReconciliationReportDlgDecl)
en: Reconciliation report
ru: Акт сверки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_summaryTab)
en: Summar&y
ru: &Сводка

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: &Details
ru: &Подробно

en: Reconciliation report of account %1
ru: Акт сверки по счёту %1

en: All values shown in %1
ru: Все суммы указаны в «%1»

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryEditWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summary)
en: Summary
ru: Сводка

en: Starting balance on bank statement
ru: Начальный баланс по выписке

en: %1 cleared payment | %1 cleared payments in total
ru[0]: %1 учтённая выплата
ru[1]: %1 учтённых выплаты
ru[2]: %1 учтённых выплат
ru[3]: %1 учтённая выплата

en: %1 cleared deposit | %1 cleared deposits in total
ru[0]: %1 учтённое зачисление
ru[1]: %1 учтённых зачисления
ru[2]: %1 учтённых зачислений
ru[3]: %1 учтённое зачисление

en: Ending balance on bank statement
ru: Баланс на конец периода по выписке

en: Cleared balance
ru: Чистый остаток

en: %1 outstanding payment | %1 outstanding payments in total
ru[0]: %1 просроченный платёж
ru[1]: %1 просроченных платежа
ru[2]: %1 просроченных платежей
ru[3]: %1 просроченный платёж

en: %1 outstanding deposit | %1 outstanding deposits in total
ru[0]: %1 просроченное зачисление
ru[1]: %1 просроченных зачисления
ru[2]: %1 просроченных зачислений
ru[3]: %1 просроченное зачисление

en: Register balance as of %1
ru: Баланс по реестру на %1

en: %1 payment after %2 | %1 payments after %2
ru[0]: %1 платёж после %2
ru[1]: %1 платежа после %2
ru[2]: %1 платежей после %2
ru[3]: %1 платёж после %2

en: %1 deposit after %2 | %1 deposits after %2
ru[0]: %1 зачисление после %2
ru[1]: %1 зачисления после %2
ru[2]: %1 зачислений после %2
ru[3]: %1 зачисление после %2

en: Register ending balance
ru: Баланс на конец периода по реестру

en: Outstanding payments
ru: Просроченные платежи

en: One outstanding payment of | Total of %1 outstanding payments amounting to
ru[0]: %1 просроченный платёж общей суммой
ru[1]: %1 просроченных платежа общей суммой
ru[2]: %1 просроченных платежей общей суммой
ru[3]: %1 просроченный платёж общей суммой

en: Outstanding charges
ru: Просроченные выплаты

en: Outstanding deposits
ru: Просроченные зачисления

en: One outstanding charges of | Total of %1 outstanding charges amounting to
ru[0]: Всего %1 просроченная выплата в сумме
ru[1]: Всего %1 просроченные выплаты в сумме
ru[2]: Всего %1 просроченных выплат в сумме
ru[3]: Одна просроченная выплата в сумме

en: One outstanding deposit of | Total of %1 outstanding deposits amounting to
ru[0]: %1 просроченное зачисление общей суммой
ru[1]: %1 просроченных зачисления общей суммой
ru[2]: %1 просроченных зачислений общей суммой
ru[3]: %1 просроченное зачисление общей суммой

en: Create Tables
ru: Создать таблицы

en: Save SQL
ru: Сохранить запрос SQL

en: In order to use a database, you need to install some additional software. Click Help for more information
ru: Для использования базы данных необходимо установить дополнительное программное обеспечение. Нажмите кнопку «Справка» для получения дополнительной информации.

en: No Qt SQL Drivers
ru: Нет драйверов Qt SQL

en: Unable to open database.
    You must use an SQL CREATE DATABASE statement before creating the tables.
ru: Невозможно открыть базу данных.
    Необходимо выполнить команду SQL «CREATE DATABASE имя_базы» перед созданием таблиц.

en: Tables successfully created
ru: Таблицы базы данных успешно созданы

en: Creation failed executing statement
    Executed: %1
    Error No %2: %3
ru: Ошибка выполнения запроса
    Выполнено: %1
    Ошибка %2: %3

en: Select output file
ru: Выберите файла выходных данных

en: Database type %1 has not been fully tested in a KMyMoney environment.
    Please make sure you have adequate backups of your data.
    Please report any problems to the developer mailing list at kmymoney-devel@kde.org
ru: Тип базы данных %1 недостаточно опробован в среде KMyMoney.
    Убедитесь в наличии резервных копий ваших данных.
    О возникающих проблемах сообщайте в список рассылки разработчиков kmymoney-devel@kde.org

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KGenerateSqlDlg)
en: KMyMoney - Generate SQL
ru: KMyMoney — Создание SQL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database Type
ru: Тип базы данных

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Database Details
ru: Сведения о базе данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Database File (SQLite only)
ru: Файл базы данных (только SQLite)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Database Name (Others)
ru: Название базы данных (другое)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host Name
ru: Имя хоста

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Username
ru: Имя пользователя

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: SQL for creation
ru: Создание сценария SQL

en: Qt SQL driver %1 is no longer installed on your system
ru: Драйвер Qt SQL %1 больше не установлен в системе

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSelectDatabaseDlg)
en: KMyMoney - Select Database
ru: KMyMoney — Выбор базы данных

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: PLEASE NOTE
ru: ВНИМАНИЕ!

note: i18n: ectx: property (plainText), widget (QPlainTextEdit, plainTextEdit)
en: This software is still in an experimental stage, and there are still some known response time problems. Please be patient; we are working on them.
    As always, please make sure you have adequate backups of your data.
ru: Это программное обеспечение находится на стадии тестирования, сохраняются некоторые известные проблемы времени срабатывания. Будьте терпеливы; мы работаем над их устранением.
    Не забывайте создавать резервные копии ваших данных.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&le
ru: &Файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Database &Name
ru: Название &базы данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host &Name
ru: Им&я хоста

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Username
ru: Имя &пользователя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Password
ru: Па&роль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkPreLoad)
en: Preload &all data
ru: &Выполнить предзагрузку всех данных

en: You're trying to open an encrypted database.
    Please provide a password in order to open it.
ru: Вы пытаетесь открыть зашифрованную базу данных.
    Укажите пароль, чтобы открыть её.

en: Overwriting an existing database with an encrypted database is not yet supported.
    Please save your database under a new name.
ru: Перезапись существующей базы данных зашифрованной ещё не поддерживается.
    Сохраните базу данных под новым именем.

en: Database apparently in use
    Opened by %1 on %2 at %3.
    Open anyway?
ru: Похоже, база данных используется другой программой.
    Открыта в %1 на %2 в %3.
    Открыть в любом случае?

en: Inserting online jobs.
ru: Вставка онлайн-заданий.

en: SQLite file %1 does not exist
ru: Файл SQLite «%1» не существует

en: Automatic database creation for type %1 is not currently implemented.
    Please create database %2 manually
ru: Автоматическое создание базы данных типа %1 пока не реализовано.
    Создайте базу данных %2 вручную.

en: Error in create database %1; do you have create permissions?
ru: Ошибка создания базы данных %1. У вас есть права доступа?

en: SQL storage
ru: Хранилище SQL

en: Cannot open database %1
ru: Невозможно открыть базу данных %1

en: An unrecoverable error occurred while reading the database
ru: Во время чтения базы данных произошла фатальная ошибка

en: Database malfunction
ru: Сбой работы базы данных

en: Tried to access a file when it has not been opened
ru: Попытка доступа к данным без открытия файла

en: An unrecoverable error occurred while writing to the database.
    It may well be corrupt.
ru: Во время записи в базу данных произошла фатальная ошибка.
    Данные могут быть повреждены.

en: Cannot save to current database.
ru: Сохранение в текущую базу данных невозможно.

en: Cannot save to current database: %1
ru: Сохранение в текущую базу данных невозможно: %1

en: Database files (*.db *.sql)
ru: Файлы баз данных (*.db *.sql)

en: Open database...
ru: Открыть базу данных...

en: Generate Database SQL
ru: Создать базу данных SQL

en: Database contains data which must be removed before using Save As.
    Do you wish to continue?
ru: База данных содержит данные, которые должны быть удалены перед сохранением под новым именем. Продолжить?

en: Cannot open or create database %1.
    Retry Save As Database and click Help for further info.
ru: Невозможно открыть или создать базу данных %1.
    Попробуйте выполнить действие «Сохранить как» и нажмите «Справка» для получения дополнительной информации.

en: Budgets view
ru: Бюджеты

en: You have entered budget values using a different base which would result in a monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
ru: Для указания бюджетных значений была использована другая база данных, что может привести к тому, что месячный бюджет составит <b>%1</b>. Использовать это значение в качестве месячного бюджета?

[ctx: Auto assignment (caption)]
en: Auto assignment
ru: Автоматическая привязка

en: You have entered budget values using a different base which would result in a yearly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
ru: Для указания бюджетных значений была использована другая база данных, что может привести к тому, что годовой бюджет составит <b>%1</b>. Использовать это значение в качестве месячного бюджета?

en: You have entered budget values using a different base which would result in an individual monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budgets?
ru: Для указания бюджетных значений была использована другая база данных, что может привести к тому, что одноразовый месячный бюджет составит <b>%1</b>. Использовать это значение в качестве месячного бюджета?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period
ru: Период

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_monthlyButton)
en: Monthly
ru: месяц

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yearlyButton)
en: Yearly
ru: год

[ctx: @action timeframe of the budget. month-by-month budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_individualButton)
en: Individual
ru: одноразовый

en: Budget %1
ru: Бюджет %1

en: Budget %1 %2
ru: Бюджет %1 %2

en: Unable to add budget
ru: Невозможно добавить бюджет

en: <p>Do you really want to remove the budget <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить бюджет <b>%1</b>?</p>

en: Do you really want to remove all selected budgets?
ru: Вы действительно хотите удалить все выбранные бюджеты?

en: Remove Budget
ru: Удаление бюджета

en: Unable to remove budget.
ru: Невозможно удалить бюджет.

en: Copy of %1
ru: Копия %1

en: Select year
ru: Выбор года

en: Budget year
ru: Бюджетный год

en: Unable to modify budget.
ru: Невозможно изменить бюджет.

en: The current budget already contains data. Continuing will replace all current values of this budget.
ru: Текущий бюджет уже содержит данные. Если продолжить действия, все данные бюджета будут заменены.

[ctx: Warning message box]
en: Warning
ru: Предупреждение

en: Unable to reset budget
ru: Невозможно выполнить сброс значений бюджета

en: Unable to modify budget
ru: Невозможно изменить бюджет

en: New budget
ru: Создать бюджет

en: Rename budget
ru: Переименовать бюджет

en: Delete budget
ru: Удалить бюджет

en: Copy budget
ru: Копировать бюджет

en: Change budget year
ru: Изменить год бюджета

en: Budget based on forecast
ru: Бюджет на основании прогноза

[ctx: Menu header]
en: Budget options
ru: Параметры настройки бюджета

en: A budget with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple budgets with the same identification name. Are you sure you would like to rename the budget?
ru: Бюджет с названием «%1» уже существует. Не рекомендуется иметь несколько разных бюджетов с одним и тем же названием. Переименовать бюджет?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your budgets
ru: Бюджеты

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Creates a new budget
ru: Создать бюджет

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new empty budget.
ru: Создать пустой бюджет.

[ctx: New budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename the current selected budget.
ru: Переименовать выбранный бюджет.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Use this to start renaming the selected budget.
ru: Переименовать выбранный бюджет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Ren
ru: Переименовать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete the current selected budget
ru: Удалить выбранный бюджет

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected budget.
ru: Удалить выбранный бюджет.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Del
ru: Удалить

[ctx: @title header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList)
en: Name
ru: Название

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Accepts the entered values and stores the budget.
ru: Принять введённые значения и сохранить данные бюджета.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Use this to store the modified data.
ru: Сохранить изменённые данные.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Upd
ru: Обновить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Revert budget to last saved state.
ru: Вернуться к последней сохранённой версии бюджета.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Use this to discard the modified data.
ru: Отменить изменение данных бюджета.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Res
ru: Сброс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_hideUnusedButton)
en: Hide unused budget categories
ru: Скрыть неиспользуемые статьи бюджета

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_assignmentBox)
en: Assignments
ru: Привязки

[ctx: Budget total]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total
ru: Итого

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBudgetSubaccounts)
en: Include subaccounts
ru: Учитывать субсчета

en: <qt>Do you want to save the changes for <b>%1</b>?</qt>
ru: <qt>Сохранить изменения <b>%1</b>?</qt>

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Please specify a budget name
ru: Укажите название бюджета

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewBudgetDlg)
en: New Budget
ru: Создать бюджет

[ctx: header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name
ru: Название

en: Forecast view
ru: Прогноз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forecastButton)
en: Forecast
ru: Прогноз

note: i18n: ectx: label, entry (forecastMethod), group (Forecast Options)
en: Method to calculate forecast
ru: Метод прогнозирования

note: i18n: ectx: label, entry (forecastDays), group (Forecast Options)
en: Days to forecast
ru: Срок прогнозирования

note: i18n: ectx: label, entry (forecastAccountCycle), group (Forecast Options)
en: Days of normal account cycle
ru: Количество дней в учётном периоде

note: i18n: ectx: label, entry (forecastCycles), group (Forecast Options)
en: Number of historic cycles to use in forecast
ru: Количество прошлых периодов, учитываемых в прогнозе

note: i18n: ectx: label, entry (beginForecastDay), group (Forecast Options)
en: Day of month to start forecast
ru: День месяца для начала прогноза

note: i18n: ectx: label, entry (historyMethod), group (Forecast Options)
en: Method to calculate history-based forecast
ru: Метод ретроспективного прогнозирования

note: i18n: ectx: label, entry (skipOpeningDate), group (Forecast Options)
en: Skip opening date when fetching transactions
ru: Игнорировать дату начала при получении операций

note: i18n: ectx: label, entry (includeFutureTransactions), group (Forecast Options)
en: Include future transaction when using Schedule Forecast
ru: Включать будущие операции в прогноз платежей

note: i18n: ectx: label, entry (includeScheduledTransactions), group (Forecast Options)
en: Include scheduled transactions when using Schedule Forecast
ru: Включать запланированные операции в прогноз платежей

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ForecastViewSettings)
en: Forecast Settings
ru: Параметры настройки прогноза

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of Days of Account Cycle:
ru: Количество дней в учётном периоде:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Day of Month to start Forecast:
ru: День месяца для начала прогноза:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Number of Days to Forecast:
ru: Срок прогнозирования:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_forecastMethod)
en: Forecast Method
ru: Метод прогнозирования

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton9)
en: Scheduled and Future Transactions
ru: Запланированные и будущие операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton10)
en: History-based
ru: Ретроспективный

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: History-based settings
ru: Параметры ретроспективного прогноза

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of Cycles to use in Forecast:
ru: Количество учётных периодов, используемых в прогнозе:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_historyMethodGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_historyMethod)
en: History Forecast Method
ru: Метод ретроспективного прогноза

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: Simple Moving Average
ru: Простая скользящая средняя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Weighted Moving Average
ru: Взвешенная скользящая средняя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Linear Regression
ru: Линейная регрессия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Days to Forecast:
ru: Срок прогноза в днях:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Days of Accounts Cycle:
ru: Дней в учётном периоде:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Historic Cycles:
ru: Количество прошлых учётных периодов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Chart Detail:
ru: Детализация:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: <p>Choose what level of detail to show on the chart.</p>
ru: <p>Уровень детализации, который должен быть показан на диаграмме.</p>

[ctx: Show all details]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
ru: Все

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Top-Level
ru: Верхний уровень

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Groups
ru: Группы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Totals
ru: Итоговые данные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Current Forecast Method:
ru: Текущий метод прогнозирования:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_forecastMethod)
en: method
ru: метод

[ctx: Advanced forecast view]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced)
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, budget)
en: Budget Forecast
ru: Прогноз бюджета

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabChart) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChart)
en: Chart
ru: Диаграмма

[ctx: Today's forecast]
en: Current
ru: Текущий

en: Total variation
ru: Общая разница

en: 1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: %1 день

en: The balance of %1 is below the minimum balance %2 today.
ru: Остаток на счёте %1 сегодня ниже минимального остатка в %2.

en: The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 days.
ru[0]: Остаток на счёте %2 опустится ниже минимального остатка в %3 через %1 день.
ru[1]: Остаток на счёте %2 опустится ниже минимального остатка в %3 через %1 дня.
ru[2]: Остаток на счёте %2 опустится ниже минимального остатка в %3 через %1 дней.
ru[3]: Остаток на счёте %2 опустится ниже минимального остатка в %3 через %1 день.

en: The balance of %1 is below %2 today.
ru: Остаток на счёте %1 сегодня меньше %2.

en: The balance of %1 is above %2 today.
ru: Остаток на счёте %1 сегодня больше %2.

en: The balance of %2 will drop below %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below %3 in %1 days.
ru[0]: Остаток на счёте %2 опустится ниже %3 через %1 день.
ru[1]: Остаток на счёте %2 опустится ниже %3 через %1 дня.
ru[2]: Остаток на счёте %2 опустится ниже %3 через %1 дней.
ru[3]: Остаток на счёте %2 опустится ниже %3 через %1 день.

en: The balance of %2 will raise above %3 in %1 day. | The balance of %2 will raise above %3 in %1 days.
ru[0]: Остаток на счету %2 будет больше %3 через %1 день.
ru[1]: Остаток на счету %2 будет больше %3 через %1 дня.
ru[2]: Остаток на счете %2 поднимется выше %3 через %1 дней.
ru[3]: Остаток на счёте %2 поднимется выше %3 через день.

en: The account %1 is decreasing %2 per cycle.
ru: Счёт %1 уменьшается на %2 каждый учётный период.

en: Min Bal %1
ru: Мин. остаток %1

en: Min Date %1
ru: Мин. дата %1

en: Max Bal %1
ru: Макс. остаток %1

en: Max Date %1
ru: Макс. дата %1

[ctx: Average balance]
en: Average
ru: Среднее

[ctx: Total balance]
en: Total
ru: Итого

en: No data provided by reports plugin for this chart.
ru: Для этой диаграммы отсутствуют данные от модуля создания отчётов.

en: Enable reports plugin to see this chart.
ru: Включить модуль создания отчётов для просмотра диаграммы.

[ctx: Scheduled method]
en: Scheduled
ru: запланированный

[ctx: History-based method]
en: History
ru: ретроспективный

[ctx: Unknown forecast method]
en: Unknown
ru: неизвестно

en: This job cannot be edited anymore because it was sent already.
ru: Это задание нельзя редактировать, так как оно уже было отправлено.

en: Job is being processed at the moment.
ru: Задание в данный момент обрабатывается.

en: The plugin to edit this job is not available.
ru: Модуль редактирования этого задания недоступен.

en: You need to select a single job for editing.
ru: Выберите одно задание для редактирования.

[ctx: The user selected credit transfers to send. But they cannot be sent.]
en: Cannot send selection
ru: Невозможно отправить

en: Not all selected credit transfers can be sent because some of them are invalid or were already sent.
ru: Не все выделенные переводы можно отправить, так как некоторые из них недействительны или уже отправлены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sendMail) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSend) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonSend)
en: Send
ru: Отправить

en: During the change of the order your previous entries could not be converted.
ru: При изменении порядка преобразование предыдущих записей невозможно.

en: This credit-transfer was sent to your bank at %1 therefore cannot be edited anymore. You may create a copy for editing.
ru: Этот перевод был отправлен в банк в %1 и его редактирование невозможно. Для редактирования можно создать его копию.

en: This credit-transfer is not editable. You may create a copy for editing.
ru: Редактирование этого перевода невозможно. Для редактирования можно создать его копию.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Order Account
ru: Счёт заказов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Account Balance
ru: Остаток на счёте

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Credit Transfer
ru: Перевод

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>This account does not support online banking.</p><p>If you think this is an error, please check if the plugin for this type of credit transfer and your online banking plugins are available.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Этот счёт не поддерживает работу с онлайн-банком.</p><p>Если это ошибка, проверьте, установлены ли модули для работы с таким типом переводов и онлайн-банком.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEnque)
en: Enqueue
ru: Добавить в очередь

en: Information to find issues.
ru: Сведения для поиска ошибок.

en: Information stored for provability.
ru: Сведения, хранящиеся в целях доказуемости.

en: Informative message without certain significance.
ru: Информационное сообщение без особой значимости.

en: Warning message.
ru: Предупреждение

en: Origin
ru: Происхождение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: Action
ru: Действие

en: Destination
ru: Назначение

en: Not able to display this job.
ru: Невозможно показать задание.

en: Could not find a plugin to display this job or it does not contain any data.
ru: Невозможно найти модуль для отображения этого задания или задание не содержит данных.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: This job was accepted by the bank on %1.
ru: Это задание было принято банком %1.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: Sending this job failed (tried on %1).
ru: Не удалось отправить задание (дата попытки: %1).

en: Sending this job was manually aborted.
ru: Отправка этого задания была прервана вручную.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: The bank rejected this job on %1.
ru: Банк отклонил это задание %1.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: The bank accepted this job on %1.
ru: Банк принял это задание %1.

en: This job needs further editing and cannot be sent therefore.
ru: Задание требует корректировки и не может быть отправлено.

en: This job is ready for sending.
ru: Задание готово к отправке.

en: Reports view
ru: Отчёты

en: Outbox
ru: Исходящие

en: Time
ru: Время

[ctx: Chart legend title]
en: Legend
ru: Условные обозначения

en: Initial Market Value
ru: Рыночная стоимость на начало периода

en: Ending Market Value
ru: Рыночная стоимость на конец периода

en: Opening Balance
ru: Начальный баланс

en: Closing Balance
ru: Конечный баланс

en: Grand Total
ru: Общий итог

en: Calculated
ru: Рассчитано

en: Num
ru: Номер

en: Top Category
ru: Статья верхнего уровня

en: Category Type
ru: Тип статьи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Week
ru: Неделя

en: Last Price
ru: Последняя цена

en: Buy Price
ru: Покупная цена

en: Net Value
ru: Чистая стоимость

en: Buy Value
ru: Покупная стоимость

en: Sell Value
ru: Продажная стоимость

en: Short-term Buy Value
ru: Краткосрочная покупная стоимость

en: Short-term Sell Value
ru: Краткосрочная продажная стоимость

en: Long-term Buy Value
ru: Долгосрочная покупная стоимость

en: Long-term Sell Value
ru: Долгосрочная продажная стоимость

en: Dividends Reinvested
ru: Реинвестированные дивиденды

en: Dividends Paid Out
ru: Выплаченные дивиденды

en: Starting Balance
ru: Начальный баланс

en: Ending Balance
ru: Конечный баланс

en: Market Value
ru: Рыночная стоимость

en: Annualized Return
ru: Общегодовой доход

en: Return On Investment
ru: Окупаемость инвестиций (ROI)

[ctx: Account name]
en: Name
ru: Название

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Next Due Date
ru: Следующий срок платежа

en: Occurrence
ru: Повторяемость

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Payment Method
ru: Способ оплаты

en: Opening Date
ru: Дата открытия

en: Balance Early Warning
ru: Предупреждение по остатку

en: Balance Max Limit
ru: Лимит по остатку

en: Credit Early Warning
ru: Предупреждение по кредиту

en: Credit Max Limit
ru: Лимит по кредиту

en: Preferred
ru: Предпочтительный

en: Loan Amount
ru: Сумма кредита

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestEditWizardPage)
en: Interest Rate
ru: Процентная ставка

en: Next Interest Change
ru: Следующее изменение процентной ставки

en: Periodic Payment
ru: Регулярный платёж

en: Final Payment
ru: Окончательный платёж

en: Current Balance
ru: Текущий остаток

en: Capital Gain
ru: Доход от прироста капитала

en: Percentage Gain
ru: Доход в процентах

en: Short-term Gain
ru: Краткосрочный доход

en: Long-term Gain
ru: Долгосрочный доход

en: Transfer from %1
ru: Перевести с %1

en: Transfer to %1
ru: Перевести на %1

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Is this an opening balance account?]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
ru: Да

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Transfers
ru: Переводы

[ctx: @title:column Report heading]
en: Opening
ru: Открытие

[ctx: @title:column report header]
en: Account
ru: Счёт

[ctx: @title:column report header]
en: Actual
ru: Факт

[ctx: @title:column report header]
en: Budget
ru: Бюджет

[ctx: @title:column report header]
en: Difference
ru: Разница

[ctx: @title:column report header]
en: Forecast
ru: Прогноз

[ctx: @title:column report header]
en: Moving Average
ru: Скользящая средняя

[ctx: @title:column report header]
en: Moving Average Price
ru: Скользящая средняя цена

[ctx: @title:column report header]
en: Price
ru: Курс

en: Month of %1
ru: Месяц %1

en: Week of %1
ru: Неделя %1

en: No Institution
ru: Учреждение не указано

en: [Empty Payee]
ru: [Контрагент не указан]

en: [Split Transaction]
ru: [Разбивка операции]

[ctx: Split transaction]
en: Split
ru: Разбивка

en: [No Tag]
ru: [Без метки]

[ctx: No institution]
en: None
ru: Не указано

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
ru: От %1 до %2

en: All currencies converted to %1
ru: Все виды валют конвертированы в %1

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
ru: Все суммы указаны в валюте «%1», если не указано иное

en: Unable to generate report
ru: Невозможно сформировать отчёт

en: There was an error creating your report: "%1".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
ru: При формировании отчёта произошла ошибка: «%1».
    Сообщите об ошибке разработчикам в список рассылки kmymoney-devel@kde.org

en: Balance of %1
ru: Остаток: %1

en: %1 Balance History
ru: Изменение остатка %1

en: Generated Report
ru: Сформированный отчёт

en: File %1 does not exist
ru: Файл «%1» не существует

en: it is not a plain file
ru: не является файлом с обычным текстом

en: it is not readable
ru: недоступен для чтения

en: it is empty
ru: пуст

en: There is a problem with file %1 | There are problems with file %1
ru[0]: При работе с файлом «%1» возникли проблемы
ru[1]: При работе с файлом «%1» возникли проблемы
ru[2]: При работе с файлом «%1» возникли проблемы
ru[3]: При работе с файлом «%1» возникла проблема

en: Report Configuration
ru: Настройка отчёта

[ctx: @info:tooltip for report configuration apply button]
en: Apply the configuration changes to the report
ru: Применить параметры настройки к отчёту

[ctx: Filters tab]
en: Filters
ru: Фильтры

[ctx: General tab]
en: General
ru: Основное

en: Rows/Columns
ru: Строки/Столбцы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range
ru: Период

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_reportPage)
en: Report
ru: Отчёт

[ctx: @item the columns will display monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Monthly
ru: месяц

[ctx: All accounts]
en: All
ru: Все

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRows)
en: Income & Expenses
ru: Доходы и расходы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRows)
en: Assets & Liabilities
ru: Активные и пассивные счета

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Top Categories
ru: Статьи верхнего уровня

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Accounts
ru: Счета

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Top Accounts
ru: Счета верхнего уровня

[ctx: @item the columns will display daily data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Daily
ru: день

[ctx: @item the columns will display weekly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Weekly
ru: неделя

[ctx: @item the columns will display bi-monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Bi-Monthly
ru: два месяца

[ctx: @item the columns will display quarterly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Quarterly
ru: квартал

[ctx: @item the columns will display yearly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Yearly
ru: год

en: Only owned
ru: Только собственные

en: Only sold
ru: Только проданные

en: From period
ru: Начиная с

en: Owned and sold
ru: Собственные и проданные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Configure your report
ru: Настроить отчёт

en: Unknown command '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
ru: Неизвестная команда «%1» в KReportsView::slotOpenUrl()

en: Unknown view '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
ru: Неизвестный вид «%1» в KReportsView::slotOpenUrl()

en: Failed to save: %1
ru: Не удалось сохранить: %1

en: Default Report
ru: Отчёт по умолчанию

en: Custom Report
ru: Пользовательский отчёт

en: %1 (Customized)
ru: %1 (пользовательский)

en: Could not find reportgroup "%1" for report "%2".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
ru: Невозможно найти группу «%1» для отчёта «%2».
    Сообщите об ошибке разработчикам в список рассылки kmymoney-devel@kde.org

en: Failed to configure report: %1
ru: Не удалось настроить отчёт: %1

en: Cannot add report, reason: "%1"
ru: Невозможно добавить отчёт: %1

en: <b>%1</b> is a default report, so it cannot be deleted.
ru: Отчёт <b>%1</b> является отчётом по умолчанию. Его невозможно удалить.

en: Delete Report?
ru: Удалить отчёт?

[ctx: To open a new report]
en: &Open
ru: &Открыть

[ctx: To print a report]
en: &Print
ru: &Печать

[ctx: Configure a report]
en: &Configure
ru: &Настроить

en: &New report
ru: &Создать

en: &Delete
ru: У&далить

en: %1 YTD Account Transactions
ru: Операции по счёту «%1» за истёкший период с начала года

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonChart)
en: Show the chart version of this report
ru: Показать отчёт в виде диаграммы

en: Show the report version of this chart
ru: Показать отчёт в виде таблицы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Comment
ru: Комментарий

en: Reports
ru: Отчёты

en: <qt>Are you sure you want to delete report <b>%1</b>?  There is no way to recover it.</qt>
ru: <qt>Вы действительно хотите удалить отчёт <b>%1</b>? После удаления восстановление станет невозможным.</qt>

en: Charts
ru: Диаграммы

en: Favorite Reports
ru: Избранные отчёты

en: Old Customized Reports
ru: Старые пользовательские отчёты

en: Income and Expenses
ru: Доходы и расходы

en: Income and Expenses This Month
ru: Доходы и расходы в этом месяце

en: Income and Expenses This Year
ru: Доходы и расходы в этом году

en: Income and Expenses By Year
ru: Доходы и расходы по годам

en: Income and Expenses Graph
ru: График доходов и расходов

en: Income and Expenses Bar Graph
ru: Гистограмма доходов и расходов

en: Income and Expenses Pie Chart
ru: Круговая диаграмма доходов и расходов

en: Net Worth
ru: Чистый капитал

en: Net Worth By Month
ru: Чистый капитал по месяцам

en: Net Worth Today
ru: Чистый капитал на сегодня

en: Net Worth By Year
ru: Чистый капитал по годам

en: 7-day Cash Flow Forecast
ru: Прогноз по наличным средствам на неделю

en: Net Worth Graph
ru: График значений чистого капитала

en: Account Balances by Institution
ru: Остатки на счетах по учреждениям

en: Account Balances by Type
ru: Остатки на счетах по типам

en: Transactions by Account
ru: Операции по счетам

en: Transactions by Category
ru: Операции по статьям бюджета

en: Transactions by Payee
ru: Операции по контрагентам

en: Transactions by Tag
ru: Операции по меткам

en: Transactions by Month
ru: Операции по месяцам

en: Transactions by Week
ru: Операции по неделям

en: Loan Transactions
ru: Операции по кредитам

en: Transactions by Reconciliation Status
ru: Операции по состоянию сверки

en: Cash Flow
ru: Наличные средства

en: Cash Flow Transactions This Month
ru: Операции с наличными в этом месяце

en: Investments
ru: Инвестиции

en: Investment Transactions
ru: Инвестиционные операции

en: Investment Holdings by Account
ru: Инвестиции по счетам

en: Investment Holdings by Type
ru: Инвестиции по типам

en: Investment Performance by Account
ru: Эффективность инвестиций по счетам

en: Investment Performance by Type
ru: Эффективность инвестиций по типам

en: Investment Capital Gains by Account
ru: Прирост инвестиционного капитала по счетам

en: Investment Capital Gains by Type
ru: Прирост инвестиционного капитала по типам

en: Investment Holdings Pie
ru: Круговая диаграмма инвестиций

en: Investment Worth Graph
ru: График инвестиционного капитала

en: Investment Price Graph
ru: График стоимости инвестиций

en: Investment Moving Average Price Graph
ru: График скользящей средней стоимости инвестиций

en: Investment Moving Average
ru: Скользящая средняя стоимости инвестиций

en: Investment Moving Average vs Actual
ru: График отношения скользящей средней к фактической стоимости инвестиций

en: Taxes
ru: Налоги

en: Tax Transactions by Category
ru: Налоговые операции по статьям

en: Tax Transactions by Payee
ru: Налоговые операции по контрагентам

en: Tax Transactions by Category Last Fiscal Year
ru: Налоговые операции по статьям за прошлый финансовый год

en: Tax Transactions by Payee Last Fiscal Year
ru: Налоговые операции по контрагентам за прошлый финансовый год

en: Budgeting
ru: Бюджетирование

en: Budgeted vs. Actual This Year
ru: Отношение запланированных сумм к фактическим показателям за этот год

en: Budgeted vs. Actual This Year (YTM)
ru: Отношение запланированных сумм к фактическим показателям за этот год (на сегодняшний день)

en: Monthly Budgeted vs. Actual
ru: Отношение запланированных сумм к фактическим показателям на конец месяца

en: Yearly Budgeted vs. Actual
ru: Отношение запланированных сумм к фактическим показателям за календарный год

en: Monthly Budget
ru: Бюджет на месяц

en: Yearly Budget
ru: Бюджет на год

en: Yearly Budgeted vs Actual Graph
ru: График отношения запланированных сумм к фактическим показателям за год

en: Forecast By Month
ru: Прогноз по месяцам

en: Forecast Next Quarter
ru: Прогноз на следующий квартал

en: Income and Expenses Forecast This Year
ru: Прогноз доходов и расходов на этот год

en: Net Worth Forecast Graph
ru: График прогноза показателей чистого капитала

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewGeneralInfoWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStartWizardPage)
en: General Information
ru: Общая информация

en: Schedule Information
ru: Графики платежей

en: Schedule Summary Information
ru: Сводка по графикам платежей

en: Account Information
ru: Информация о счетах

en: Loan Information
ru: Информация о кредитах

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure this report
ru: Настроить отчёт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNew)
en: Create a new report based on this one
ru: Создать новый отчёт на базе этого

[ctx: @action create new report]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNew)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy this report to the clipboard
ru: Копировать отчёт в буфер обмена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy
ru: Копировать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export this report as an HTML or CSV file
ru: Экспорт отчёта в файл HTML или CSV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Permanently delete this report
ru: Удалить отчёт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close this window
ru: Закрыть окно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close
ru: Закрыть

en: Net Worth Forecast
ru: Прогноз показателей чистого капитала

en: You have no budgets to display.
ru: Отчётов нет.

en: Current Month Summary
ru: Сводка по текущему месяцу

en: Budgeted
ru: Запланировано

en: Actual
ru: Факт

en: Difference
ru: Разница

en: Budget Overruns
ru: Перерасход бюджета

en: No Budget Categories have been overrun
ru: Перерасхода по статьям бюджета нет

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportsViewSettings)
en: Report Settings
ru: Параметры отчёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Maximum number of legend items to display
ru: Максимальное количество условных обозначений

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MaximumLegendItems)
en: maximum number of items in diagram legends
ru: максимальное количество условных обозначений диаграммы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Charts line width
ru: Толщина линий на диаграмме

note: i18n: ectx: label, entry (LineWidth), group (Chart Settings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LineWidth)
en: Line width for diagrams, in pixels
ru: Толщина линий на диаграмме в пикселах

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Charts palette
ru: Палитра диаграммы

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Rainbow
ru: Радуга

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Subdued
ru: Приглушённая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Default CSS file
ru: Файл CSS по умолчанию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_CssFileDefault)
en: default style sheet
ru: таблица стилей по умолчанию

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, kcfg_CssFileDefault)
en: *.css|CSS files
    *|All files (*)
ru: *.css|Файлы CSS
    *|Все файлы (*)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabPerformance) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabCapitalGain) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabGeneral)
en: Report Tab
ru: Отчёт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabPerformance) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabCapitalGain) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabGeneral)
en: <p>On this tab, you set the basic properties of this report.</p>
ru: <p>На этой вкладке можно настроить основные параметры отчёта.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSettlementPeriod)
en: Settlement period
ru: Расчётный период

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTermsSeparator)
en: Terms separator
ru: Разделитель сроков

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMyMoneyDateInput, m_termSeparator)
en: Before this date investments are counted as long-term investments.
ru: Инвестиции до указанной даты рассчитываются как долгосрочные.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show short-term and long-term capital gains
ru: Показывать краткосрочное и долгосрочное приращение капитала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblinvestmentSum)
en: Sum investments
ru: Общие инвестиции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_settlementPeriod)
en: Time in days between the settlement date and the transaction date.
ru: Количество дней между датой выписки и датой операции.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHideTotals) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkHideTotals)
en: Hide Totals
ru: Скрыть итоговые показатели

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabChart) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabRange)
en: Chart Tab
ru: Диаграмма

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabChart) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabRange)
en: <p>On this tab, you configure the chart drawn for this report.</p>
ru: <p>На этой вкладке можно настроить внешний вид диаграммы для выбранного отчёта.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p>Select what form you would like the chart to be drawn as.</p>
ru: <p>Выберите, какой тип диаграммы должен быть построен.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Chart Type
ru: Тип диаграммы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Chart Palette
ru: Палитра диаграммы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkValues)
en: <p>Select this option to draw the numeric values for data points next to their plot location.</p>
ru: <p>Показывать числовые значения рядом с ключевыми точками графика.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkValues)
en: Draw values on chart
ru: Выводить показатели на диаграмму

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowChart)
en: <p>Select this option to cause the report to be shown as a chart when you first open the report.  Otherwise, it will come up as a text report.</p>
ru: <p>Включите этот параметр, чтобы при первом открытии отчёт был показан в виде диаграммы. В противном случае отчёт будет показан в виде текста.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowChart)
en: Show as chart by default
ru: По умолчанию показывать в виде диаграммы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkCHGridLines)
en: <p>Select this option to show horizontal and vertical grid lines on the chart.</p>
ru: <p>Показывать на диаграмме горизонтальные и вертикальные линии сетки.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_logYaxis)
en: Logarithmic vertical axis
ru: Логарифмическая вертикальная ось

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_negExpenses)
en: Plot expenses downwards
ru: Откладывать значения расходов ниже горизонтальной оси

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel6)
en: <p>Select what width should be used to draw the line on the chart</p>
ru: <p>Толщина линий на диаграмме</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Line width
ru: Толщина линий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Report Name
ru: Название отчёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editName)
en: <p>Choose a name for this report.</p>
ru: <p>Укажите название отчёта.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editComment)
en: <p>Enter a comment to help you remember the details of this report.</p>
ru: <p>Примечание с краткими сведениями об отчёте.</p>

[ctx: Convert 'em!!]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkCurrency)
en: <p>Select this option to convert all values in the report to your base currency.</p><p>Leave it unchecked if you would like to see values in their original currency.</p><p>If currencies are not converted, then subtotals will not be shown.</p>
ru: <p>Конвертировать все суммы для отчёта в базовую валюту.</p><p>Не устанавливайте флажок, чтобы суммы были показаны в исходной валюте.</p><p>Для показателей без конвертации промежуточные итоги отображаться не будут.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCurrency)
en: Convert values to base currency
ru: Конвертировать суммы в базовую валюту

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkFavorite)
en: <p>Select this option to notate this report as one of your favorites.</p><p>All your favorite reports are grouped in one place on the report list for easy access.</p>
ru: <p>Включите этот параметр, чтобы добавить этот отчёт в избранные.</p> <p>Все избранные отчёты показываются в отдельной группе в списке отчётов.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkFavorite)
en: Mark as a favorite report
ru: Отметить как избранный отчёт

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skipZero)
en: 
                  <p>
                  This option is for investments reports only which
                  show prices instead of balances as all other reports do.
                  </p>
                  <p>
                  Select this option to include prices only if there is an actual price for the date.
                  If not, 0 will be shown. In the graph, the value will be skipped.
                  </p>
                  <p>
                  If this option is off the last existing price is shown for a period, if
                  it is on, in a table the value is '0' shown and in a chart a linear
                  interpolation for the missing values will be performed.
                  <br>Example:
                  <br>There are prices for January and March, but there is no price for
                  February.
                  <ul>
                  <li><b>OFF</b>: shows the price for February as the last price of
                  January
                  <li><b>ON</b>: in a table the value is '0', in a chart a linear
                  interpolation for the February-price will be performed
                  (so it makes a kind of average-value using the January- and the
                  March-price in the chart)
                  </ul>
                  </p>
ru: 
                  <p>
                  Этот параметр предназначен только для отчётов по инвестициям,
                  в которых вместо баланса показываются цены.
                  </p>
                  <p>
                  Выберите этот параметр, чтобы показывать только фактические цены на заданную дату.
                  В противном случае в отчёте будет выводиться 0, а в графике это значение будет пропущено.
                  </p>
                  <p>
                  Если этот параметр отключён, для заданного периода будет выведена последняя зафиксированная цена, а если
                  включён, в таблице будет показано значение 0, а в графике будет произведена линейная
                  интерполяция отсутствующих значений.
                  <br>Например:
                  <br>Пусть определены цены за январь и март, а цена за февраль
                  отсутствует.
                  <ul>
                  <li><b>ВЫКЛ</b>: в качестве февральской цены будет указана последняя зафиксированная цена
                  (январская)
                  <li><b>ВКЛ</b>: в таблице выводится значение 0, а в графике
                  выполняется линейная интерполяция февральской цены
                  (то есть в нём оказывается среднее значение между январской
                  и мартовской ценой)
                  </ul>
                  </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipZero)
en: Skip value if price is zero
ru: Пропускать значение при нулевой стоимости

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
ru: Линейная

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
ru: Столбиковая

[ctx: type of graphic chart]
en: Stacked Bar
ru: Линейчатая с накоплением

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
ru: Круговая

[ctx: type of graphic chart]
en: Ring
ru: Кольцевая

[ctx: type of graphic palette]
en: Use application setting
ru: Использовать параметр приложения

[ctx: type of graphic palette]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: type of graphic palette]
en: Rainbow
ru: Радуга

[ctx: type of graphic palette]
en: Subdued
ru: Приглушённая

en: Show circular grid lines
ru: Показывать круговую сетку

en: Show sagittal grid lines
ru: Показывать сагиттальную сетку

en: Show horizontal grid lines
ru: Показывать горизонтальную сетку

en: Show vertical grid lines
ru: Показывать вертикальную сетку

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeBox)
en: Date range
ru: Интервал дат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Ticks
ru: Разметка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: <p>Choose how large of a time period each column should encompass</p>
ru: <p>Выберите временной период для каждого столбца</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dataRangeBox)
en: Data range
ru: Диапазон данных

[ctx: From (Data)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataRangeStart)
en: From
ru: От

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataMajorTick)
en: Major tick length
ru: Шаг основных засечек разметки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dataLock)
en: Automatic
ru: Автоматически

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dataLock)
en: User defined
ru: Определяется пользователем

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataMinorTick)
en: Minor tick length
ru: Шаг второстепенных засечек разметки

[ctx: To (Data)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataRangeEnd)
en: To
ru: до

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLabelsPrecision)
en: Labels precision
ru: Точность подписей

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabRowColPivot) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabRowColQuery)
en: Rows/Columns Tab
ru: Строки/Столбцы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabRowColPivot) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabRowColQuery)
en: <p>On this tab, you configure how you would like the rows and columns to be selected and organized.</p>
ru: <p>На этой вкладке вы можно выбрать, какие строки и столбцы должны будут показаны и то, как они будут организованы.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRows) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: <p>Choose what kind of accounts to display as the rows of this report.</p>
ru: <p>Тип счетов, которые будут показаны в строках отчёта.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_rowsLabel)
en: Rows
ru: Строки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTotalColumn)
en: Show totals column
ru: Показывать столбец с итоговыми суммами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_movingAverageLabel)
en: Average days
ru: Среднее количество дней

[ctx: @item all accounts]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
ru: Все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTotalRow)
en: Show totals row
ru: Показывать ряд с итоговыми суммами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkScheduled)
en: Include scheduled transactions
ru: Включить операции по графикам платежей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTransfers)
en: Include transfers
ru: Включить переводы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkUnused)
en: Include unused accounts/categories
ru: Включить неиспользуемые счета и статьи бюджета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Organize by:
ru: Группировать по:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: <p>Choose how to group the transactions in this report</p>
ru: <p>Способ группировки операций в отчёте</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: <p>Choose which columns should be shown in the report.</p><p>The date and transaction amount are always shown.</p>
ru: <p>Выберите, какие столбцы должны быть показаны в отчёте.</p><p>Даты и суммы операций показываются всегда.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Show Columns
ru: Показывать столбцы

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkMemo)
en: <p>Select this option to show the Memo column</p>
ru: <p>Показывать примечания</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShares)
en: <p>Select this option to show the Shares column for investments</p>
ru: <p>Показывать столбец «Акции» для инвестиций</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkPrice)
en: <p>Select this option to show the Price column for investments</p>
ru: <p>Показывать столбец «Цена» для инвестиций</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkReconciled)
en: <p>Select this option to show the Reconciled column</p>
ru: <p>Показывать столбец с данными о сверке</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkAccount)
en: <p>Select this option to show the Account column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Счета»</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkNumber)
en: <p>Select this option to show the Number column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Номер»</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkTag)
en: <p>Select this option to show the Tag column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Метка»</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkPayee)
en: <p>Select this option to show the Payee column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Контрагент»</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: <p>Select this option to show the Category column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Статья бюджета»</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: <p>Select this option to show the Action column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Действия»</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkBalance)
en: <p>Select this option to show the Running balance column</p>
ru: <p>Показывать столбец «Текущий остаток»</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkLoans)
en: Include only Loan accounts
ru: Показывать только ссудные счета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkInvestments) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkTax)
en: <p>Check this box to include only those categories which have been marked to "Include on Tax Reports"</p>
ru: <p>Показывать только те статьи, для которых включён параметр «Включать в налоговые отчёты».</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkInvestments)
en: Include only Investment accounts
ru: Включать только инвестиционные счета

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkHideSplitDetails)
en: Do not display the individual transactions that make up a split transaction
ru: Не показывать отдельные операции, являющиеся частью разбивки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkHideSplitDetails)
en: Hide Split Transaction Details
ru: Скрыть подробности о разбивках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTax)
en: Include only Tax categories
ru: Показывать только налоговые статьи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkHideTransactions)
en: Do not display the transactions, leaving only totals displayed.
ru: Не показывать отдельные операции, показывать только итоговые значения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkHideTransactions)
en: Hide Transactions
ru: Скрывать операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Backend
ru: Сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History
ru: Журнал

en: Getting list of backends.
ru: Получение списка серверов.

en: Connecting to bank...
ru: Соединение с банком...

en: Getting list of accounts from your bank.
ru: Получение списка счетов от вашего банка.

en: Incorrect password.
ru: Неверный пароль.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, pageBackends)
en: Select Backend
ru: Выбор сервера

note: i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, pageBackends)
en: Please select a backend from the list below...
ru: Выберите сервер из списка ниже...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, backendsList)
en: Module
ru: Модуль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBackendButton)
en: Select a backend
ru: Выбрать сервер

note: i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, pageAccounts)
en: Select what <b>online</b> account you want to map to the <b>application</b> account...
ru: Выберите, какой <b>online</b> счёт привязать к счёту в <b>приложении</b>...

en: Retrieving transactions...
ru: Идёт выборка операций...

en: GPG installation not found or not working properly.
ru: Система шифрования GPG не установлена или работает неправильно.

en: No GPG secret keys found, please run gpg[2] --gen-key or import keys into gpg
ru: Закрытые ключи GPG не найдены, выполните команду gpg[2] --gen-key или импортируйте ключи в gpg

en: <p>You have turned on the GPG encryption support. This means, that new files will be stored encrypted.</p><p>Existing files will not be encrypted automatically.  To achieve encryption of existing files, please use the <b>File/Save as...</b> feature and store the file under a different name.<br/>Once confident with the result, feel free to delete the old file and rename the encrypted one to the old name.</p>
ru: <p>Включена поддержка шифрования GPG. Это означает, что новые файлы будут сохраняться в зашифрованном виде.</p><p>Существующие файлы автоматически шифроваться не будут. Для шифрования существующих файлов используйте пункт меню <b>«Файл/Сохранить как...»</b> для сохранения файла под другим именем.<br/>После этого удалите старый файл и измените имя нового, зашифрованного файла на старое.</p>

en: GPG encryption activated
ru: Шифрование GPG включено

en: No encryption
ru: Без шифрования

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KGpgKeySelectionDlg)
en: Select additional keys
ru: Выбор дополнительных ключей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You have configured KMyMoney to save your data secured with GPG. Please choose the key you want to use for encryption of your data.
ru: В KMyMoney настроено сохранение данных с шифрованием GPG. Выберите ключ шифрования данных.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Add additional keys here
ru: Добавить дополнительные ключи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KEditListWidget, m_listWidget)
en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id, do not forget the leading 0x.
ru: Введите идентификатор ключа, который будет использоваться для шифрования данных. Это может быть как адрес электронной почты, так и идентификатор в шестнадцатеричном виде, начинающийся с «0x».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ledLabel)
en: Keys for all of the above user ids found
ru: Найдены ключи для всех указанных идентификаторов пользователя

en:  (Brokerage)
ru:  (Брокерский счёт)

en: Loading securities...
ru: Загрузка ценных бумаг...

en: Loading currencies...
ru: Загрузка валют...

en: Loading reports...
ru: Загрузка отчётов...

en: Loading cost center...
ru: Загрузка центра затрат...

en: Unknown XML tag %1 found in line %2
ru: В строке %2 обнаружен неизвестный тег XML %1

en: Exception while creating a %1 element: %2
ru: Ошибка создания элемента %1: %2

en: Loading file information...
ru: Загрузка сведений о файле...

en: Loading user information...
ru: Загрузка сведений о пользователе...

en: Saving accounts...
ru: Сохранение счетов...

en: Saving transactions...
ru: Сохранение операций...

en: Saving reports...
ru: Сохранение отчётов...

en: Saving budgets...
ru: Сохранение бюджетов...

en: Saving online banking orders...
ru: Сохранение платёжных поручений онлайн-банка...

en: Saving costcenters...
ru: Сохранение центров затрат...

en: XML storage
ru: Хранилище XML

en: Save As
ru: Сохранить как

[ctx: KMyMoney (Filefilter)]
en: KMyMoney files
ru: Файлы KMyMoney

[ctx: Anonymous (Filefilter)]
en: Anonymous files
ru: Анонимные файлы

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
ru: Файлы XML

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
ru: Все файлы

en: KMyMoney files (*.kmy *.xml)
ru: Файлы KMyMoney (*.kmy *.xml)

en: GPG does not seem to be installed on your system. Please make sure that GPG can be found using the standard search path. This time, encryption is disabled.
ru: Вероятно, система GPG шифрования не установлена. Проверьте её наличие через стандартный маршрут поиска. До этого шифрование будет отключено.

en: GPG not found
ru: Система GPG шифрования не найдена

en: <p>You have selected to encrypt your data also with the KMyMoney recover key, but the key with id</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>has not been found in your keyring at this time. Please make sure to import this key into your keyring. You can find it on the <a href="https://kmymoney.org/">KMyMoney web-site</a>. This time your data will not be encrypted with the KMyMoney recover key.</p>
ru: <p>Настроено шифрование данных в том числе и при помощи ключа восстановления KMyMoney, однако ключ с идентификатором</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>не найден в имеющемся наборе ключей. Импортируйте этот ключ в свой набор, как описано на <a href="https://kmymoney.org/">сайте KMyMoney</a>. До этого шифрование при помощи этого ключа проводиться не будет.</p>

en: GPG Key not found
ru: Ключ GPG не найден

en: <p>You have specified to encrypt your data for the user-id</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Unfortunately, a valid key for this user-id was not found in your keyring. Please make sure to import a valid key for this user-id. This time, encryption is disabled.</p>
ru: <p>Настроено шифрование данных пользователя с идентификатором</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>К сожалению, действующий ключ для этого идентификатора пользователя не найден в наборе ключей. Импортируйте действующий ключ для этого пользователя. До этого шифрование будет отключено.</p>

en: <p>You have configured to save your data in encrypted form using GPG. Make sure you understand that you might lose all your data if you encrypt it, but cannot decrypt it later on. If unsure, answer <b>No</b>.</p>
ru: <p>Настроено шифрование сохраняемых данных посредством GPG. Помните, что в этом случае данные могут быть потеряны без возможности последующей расшифровки. В случае возникновения сомнений выберите вариант <b>«Нет»</b>.</p>

en: Store GPG encrypted
ru: Шифровать сохраняемые данные при помощи GPG

en: You have configured KMyMoney to use GPG to protect your data and to encrypt your data also with the KMyMoney recover key. This key is about to expire in %1 day. Please update the key from a keyserver using your GPG frontend (e.g. KGPG). | You have configured KMyMoney to use GPG to protect your data and to encrypt your data also with the KMyMoney recover key. This key is about to expire in %1 days. Please update the key from a keyserver using your GPG frontend (e.g. KGPG).
ru[0]: В KMyMoney настроено использование GPG для защиты данных, а также шифрование данных при помощи ключа восстановления KMyMoney. Срок действия этого ключа закончится через %1 день. Обновите ключ через сервер управления ключами через GPG-клиент (например, KGPG).
ru[1]: В KMyMoney настроено использование GPG для защиты данных, а также шифрование данных при помощи ключа восстановления KMyMoney. Срок действия этого ключа закончится через %1 дня. Обновите ключ через сервер управления ключами через GPG-клиент (например, KGPG).
ru[2]: В KMyMoney настроено использование GPG для защиты данных, а также шифрование данных при помощи ключа восстановления KMyMoney. Срок действия этого ключа закончится через %1 дней. Обновите ключ через сервер управления ключами через GPG-клиент (например, KGPG).
ru[3]: В KMyMoney настроено использование GPG для защиты данных, а также шифрование данных при помощи ключа восстановления KMyMoney. Срок действия этого ключа закончится через %1 день. Обновите ключ через сервер управления ключами через GPG-клиент (например, KGPG).

en: Recover key expires soon
ru: Срок действия ключа восстановления истекает

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XMLStorageSettings)
en: GPG encryption settings
ru: Параметры шифрования GPG

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, XMLStorageSettings)
en: This page allows you to set the parameters for encrypted file storage of your <b>KMyMoney</b> data based on <b>GPG</b>.<p>
    Access to the settings is disabled if <b>GPG</b> could not be detected on your system. In this case, please make sure that <b>GPG</b> is working properly for the current user.<p>
    The <i>additional recovery encryption</i> is only accessible, if the necessary key for <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> with id 0x8AFDDC8E is found in your keyring.
ru: Эта страница позволяет настроить параметры хранения файлов зашифрованных данных<b>KMyMoney</b> при помощи <b>GPG</b>.<p>
    Параметры настройки недоступны, если <b>GPG</b> не определяется в вашей системе. В этом случае проверьте правильность работы <b>GPG</b> для текущего пользователя.<p>
    Возможность <i>дополнительного шифрования с ключом восстановления</i> доступна, только при наличии ключа для <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> с идентификатором 0x8AFDDC8E в наборе ключей пользователя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WriteDataEncrypted)
en: Use GPG encryption
ru: Использовать шифрование GPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Your key
ru: Ключ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_masterKeyCombo)
en: This combo box lists all the secret keys you have in your keyring. Select the one you want to use for encryption when saving to a file.
ru: В этом списке перечислены все закрытые ключи, входящие в набор ключей пользователя. Выберите, какой ключ будет использоваться для шифрования файла при сохранении.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, kcfg_GpgRecipientList)
en: Additional keys
ru: Дополнительные ключи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KEditListWidget, kcfg_GpgRecipientList)
en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id do not forget the leading 0x.
ru: Введите идентификатор ключа, который будет использоваться для шифрования данных. Это может быть как адрес электронной почты, так и идентификатор в шестнадцатеричном виде, начинающийся с <i>0x</i>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed, m_userKeysFound)
en: This symbol denotes, if the key for the given user id has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
ru: Этот символ окрашен в зелёный цвет, если ключ для конкретного идентификатора пользователя найден в наборе. Если ключ не найден, символ остаётся тёмным.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed, m_recoverKeyFound)
en: This symbol denotes, if the KMyMoney recovery key has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
ru: Этот символ окрашен в зелёный цвет, если ключ восстановления KMyMoney найден в наборе ключей. Если ключ не найден, символ остаётся тёмным.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Recover Key available in keyring
ru: Ключ восстановления KMyMoney найден

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptRecover)
en: You can specify to encrypt the data also with the KMyMoney recover key. Only the core KMyMoney developers are in possession of the respective private key required to read back such encrypted data.<p>
    
    This mechanism is provided for the case that you have lost your key and cannot access your data anymore. With this option activated, the KMyMoney developers can decrypt the data and supply you with it in a readable form. Please be prepared, that you have to answer a few detailed questions about the contents of your data before we will send it out.
ru: Возможна настройка шифрования данных в том числе и при помощи ключа восстановления KMyMoney. Доступ к соответствующему закрытому ключу, необходимому для считывания зашифрованной информации, имеется только у ключевых разработчиков KMyMoney.<p>
    
    Этот механизм предназначен для тех случаев, когда доступ к данным становится невозможен вследствие потери ключа пользователем. При включении этого параметра разработчики KMyMoney смогут расшифровать данные и отправить их пользователю в читаемом виде. Для получения данных пользователь должен будет ответить на ряд вопросов о содержимом этих данных.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptRecover)
en: Also encrypt with KMyMoney's recover key
ru: Применить шифрование ключом восстановления KMyMoney

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysShowNrField), group (General Options)
en: Always show a No. field in transaction form
ru: Всегда показывать поле с номером операции

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFillTransaction), group (General Options)
en: Auto fill with previous transaction data
ru: Автоматически заполнять форму данными о предыдущей операции

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFillDifference), group (General Options)
en: Treat two transactions as identical, if amount differs by less than
ru: Считать две операции одинаковыми, если их суммы отличаются не более, чем на

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFillUseMemos), group (General Options)
en: When auto fill with previous transaction data use the memos
ru: Использовать примечания при автозаполнении формы данными о предыдущей операции

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveFile), group (General Options)
en: Autosave file periodically
ru: Периодически выполнять автосохранение файла

note: i18n: ectx: label, entry (AutoReconciliation), group (General Options)
en: Automatically find which transactions match the given reconciliation data
ru: Автоматически искать операции, совпадающие с данными сверки

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackupCopies), group (General Options)
en: Number of backup files to keep
ru: Число сохраняемых резервных копий

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSavePeriod), group (General Options)
en: Autosave interval in minutes
ru: Интервал автоматического сохранения в минутах

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveOnClose), group (General Options)
en: Autosave file upon close
ru: Автоматически сохранять файл при закрытии

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSchedule), group (General Options)
en: Check schedules upon startup
ru: Проверять графики платежей при запуске

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalCalculator), group (General Options)
en: Name of external calculator program
ru: Внешней программа калькулятора

note: i18n: ectx: label, entry (HolidayRegion), group (General Options)
en: Name of region used for non-processing days
ru: Название региона при определении выходных дней

note: i18n: ectx: label, entry (EnterMovesBetweenFields), group (General Options)
en: Using the Enter key moves between the fields
ru: Использовать клавишу «Ввод» для перехода от одного поля к другому

note: i18n: ectx: label, entry (StartLastViewSelected), group (General Options)
en: Start with last selected view or homepage
ru: Открывать последний раздел или домашнюю страницу при запуске

note: i18n: ectx: label, entry (LastViewSelected), group (General Options)
en: The last selected view
ru: Последний раздел

note: i18n: ectx: label, entry (WriteDataEncrypted), group (General Options)
en: Use GPG to encrypt data file
ru: Использовать шифрование GPG

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptRecover), group (General Options)
en: Also encrypt against recover key
ru: Применить шифрование ключом восстановления

note: i18n: ectx: label, entry (GpgRecipient), group (General Options)
en: GPG User ID (deprecated)
ru: Идентификатор пользователя GPG (не рекомендуется)

note: i18n: ectx: label, entry (GpgRecipientList), group (General Options)
en: GPG User ID
ru: Идентификатор пользователя GPG

note: i18n: ectx: label, entry (ExpertMode), group (General Options)
en: Run in expert (accountant) mode
ru: Режим эксперта (бухгалтерский)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplash), group (General Options)
en: Show splash screen during startup
ru: Показывать окно заставки при запуске

note: i18n: ectx: label, entry (syncLedgerInvestment), group (General Options)
en: Synchronize account in ledger and investment view
ru: Синхронизировать выбор счёта в разделах «Книга учёта» и «Инвестиции»

note: i18n: ectx: label, entry (viewType), group (General Options)
en: The type of the KMyMoney view
ru: Тип раздела KMyMoney

note: i18n: ectx: label, entry (firstTimeRun), group (General Options)
en: First time switch to start new user wizard
ru: Запускать мастер ввода нового пользователя при первом запуске

note: i18n: ectx: label, entry (showTitleBar), group (General Options)
en: Show title bar on each view
ru: Показывать строку заголовка в каждом разделе

note: i18n: ectx: label, entry (stringMatchFromStart), group (General Options)
en: Match strings in auto-completion only from the first letter on. A substring behind the first letter is not found.
ru: Сопоставлять строки при автозаполнении только после ввода первой буквы. Подстроки за первой буквой не найдено.

note: i18n: ectx: label, entry (stdTransactionFormTabOrder), group (General Options)
en: Tab order of edit widgets in transaction form
ru: Порядок редактируемых вкладок в форме ввода операции

note: i18n: ectx: label, entry (stdTransactionRegisterTabOrder), group (General Options)
en: Tab order of edit widgets in register
ru: Порядок редактируемых вкладок в «Книге учёта»

note: i18n: ectx: label, entry (ItemList), group (Homepage Options)
en: Order of items on homepage
ru: Порядок элементов на домашней странице

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (Homepage Options)
en: Zoom factor used for home view HTML page
ru: Масштаб домашней страницы HTML

note: i18n: ectx: label, entry (RememberZoomFactor), group (Homepage Options)
en: Remember (manually adjusted) zoom factor in home view on program end.
ru: Запоминать (настроенный вручную) масштаб домашней страницы при выходе из программы.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLimitInfo), group (Homepage Options)
en: Show account limit information on the Homepage
ru: Показывать на домашней странице лимиты счетов

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBalanceStatusOfOnlineAccounts), group (Homepage Options)
en: Show balance status on the Homepage for accounts where data imports include balance information.
ru: Показывать на домашней странице баланс счетов (если для счёта импортированы соответствующие данные).

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCountOfUnmarkedTransactions), group (Homepage Options)
en: Show number of not marked transactions per account on the Homepage [!M]
ru: Показывать на домашней странице количество неотмеченных операций на каждый счёт [!M]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCountOfClearedTransactions), group (Homepage Options)
en: Show number of cleared transactions per account on the Homepage [C]
ru: Показывать на домашней странице количество учтённых операций на каждый счёт [С]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCountOfNotReconciledTransactions), group (Homepage Options)
en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account on the Homepage [!R]
ru: Показывать на домашней странице количество несверенных (неотмеченных + учтённых) операций на каждый счёт [!R]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDateOfLastReconciliation), group (Homepage Options)
en: Show date of last reconciliation on the Homepage
ru: Показывать на домашней странице дату последней сверки

note: i18n: ectx: label, entry (HideZeroBalanceLiabilities), group (Homepage Options)
en: Hide zero balance liabilities on the Homepage
ru: Скрывать на домашней странице пассивы с нулевым балансом

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomColors), group (Color Options)
en: Use custom colors
ru: Использовать пользовательские цвета

note: i18n: ectx: label, entry (transactionImportedColor), group (Color Options)
en: Background color for imported transactions
ru: Цвет фона импортированных операций

note: i18n: ectx: label, entry (transactionMatchedColor), group (Color Options)
en: Background color for matched transactions
ru: Цвет фона совмещённых операций

note: i18n: ectx: label, entry (transactionErroneousColor), group (Color Options)
en: List color for erroneous transactions
ru: Цвет ошибочных операций

note: i18n: ectx: label, entry (missingConversionRateColor), group (Color Options)
en: List color for missing conversion rate
ru: Цвет записей без курсов конвертации

note: i18n: ectx: label, entry (groupMarkerColor), group (Color Options)
en: Background color for group marker
ru: Цвет фона групп

note: i18n: ectx: label, entry (fieldRequiredColor), group (Color Options)
en: Background color for required fields
ru: Цвет фона обязательных полей

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCategoriesInAccountsView), group (List Options)
en: Show categories in the accounts view
ru: Показывать статьи бюджета в разделе «Счета»

note: i18n: ectx: label, entry (HideZeroBalanceEquities), group (List Options)
en: Hide zero balance equities
ru: Скрыть капиталы с нулевым балансом

note: i18n: ectx: label, entry (HideFinishedSchedules), group (List Options)
en: Hide finished schedules
ru: Скрыть выполненные графики платежей

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlannedScheduleDates), group (List Options)
en: Show schedules with planned date
ru: Показывать графики с запланированной датой

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFancyMarker), group (List Options)
en: Show fancy group markers
ru: Показывать фигурные маркеры групп

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFiscalMarker), group (List Options)
en: Show fancy markers for previous and current fiscal year
ru: Показывать фигурные маркеры для предыдущего и текущего финансовых годов

note: i18n: ectx: label, entry (FiscalYearBegin), group (List Options)
en: Starting month of the fiscal year
ru: Месяц начала финансового года

note: i18n: ectx: label, entry (FiscalYearBeginDay), group (List Options)
en: Starting day of the fiscal year
ru: День начала финансового года

note: i18n: ectx: label, entry (StartDate), group (List Options)
en: Start date
ru: Дата начала

note: i18n: ectx: label, entry (logPath), group (List Options)
en: Log file path
ru: Расположение файла журнала

note: i18n: ectx: label, entry (useSystemFont), group (List Options)
en: Use system font
ru: Использовать системный шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (sortNormalView), group (List Options) i18n: ectx: label, entry (sortReconcileView), group (List Options)
en: Sort order of register in normal view
ru: Порядок сортировки записей реестра в обычном режиме просмотра

note: i18n: ectx: label, entry (sortSearchView), group (List Options)
en: Sort order of register in search dialog
ru: Порядок сортировки записей реестра в диалоге поиска

note: i18n: ectx: label, entry (defaultReconciliationState), group (List Options)
en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation
ru: Стандартный статус операций, вводимых при сверке

note: i18n: ectx: label, entry (matchInterval), group (Import options)
en: Number of days (plus/minus) to search for matching transactions
ru: Период в днях (плюс/минус) для поиска совпадающих операций

note: i18n: ectx: label, entry (askForPayeeCategory), group (Import options)
en: During import, ask for a new payee's default category
ru: При импорте запрашивать статью бюджета, используемую по умолчанию для контрагента

note: i18n: ectx: label, entry (qifCash), group (QIF Options)
en: additional names for cash account
ru: дополнительные имена счёта наличных средств

note: i18n: ectx: label, entry (qifBank), group (QIF Options)
en: additional names for checking account
ru: дополнительные имена текущего счёта

note: i18n: ectx: label, entry (qifCreditCard), group (QIF Options)
en: additional names for credit card account
ru: дополнительные имена счёта кредитной карты

note: i18n: ectx: label, entry (qifAsset), group (QIF Options)
en: additional names for asset account
ru: дополнительные имена активного счёта

note: i18n: ectx: label, entry (qifOpeningBalance), group (QIF Options)
en: additional names for opening balance payee
ru: дополнительные имена контрагента начального остатка

note: i18n: ectx: label, entry (qifInvoice), group (QIF Options)
en: additional names for invoice accounts
ru: дополнительные имена расчётных счетов

note: i18n: ectx: label, entry (showAccountsExpanded), group (Account View Settings)
en: Show accounts view expanded when loaded
ru: Показывать раздел «Счета» в развёрнутом виде при загрузке

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumLegendItems), group (Chart Settings)
en: Maximum quantity of legend items to display on charts
ru: Максимальное количество условных обозначений для диаграммы

note: i18n: ectx: label, entry (ChartsPalette), group (Chart Settings)
en: The palette used to render charts
ru: Палитра, используемая при построении диаграмм

note: i18n: ectx: label, entry (CssFileDefault), group (Chart Settings)
en: Name of default CSS file
ru: Имя файла CSS по умолчанию

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Buy shares
ru: Покупка акций

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Sell shares
ru: Продажа акций

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Dividend
ru: Дивиденды

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Reinvest dividend
ru: Реинвестирование дивидендов

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Yield
ru: Доходность

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Add shares
ru: Добавление акций

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Remove shares
ru: Удаление акций

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Split shares
ru: Дробление акций

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Interest Income
ru: Доход от процентов

en: The posting date of the transaction.
ru: Дата проводки операции.

en: The posting date is prior to the opening date of account <b>%1</b>.
ru: Дата проводки предшествует дате открытия счёта <b>%1</b>.

[ctx: @info:usagetip]
en: The transaction commodity has been changed which will possibly make all price information invalid. Please check them.
ru: Финансовый инструмент операции был изменён. Из-за этого все курсы могут стать неверными. Проверьте их.

[ctx: @info:tooltip]
en: Category for fees
ru: Статья бюджета комиссии

[ctx: @info:tooltip]
en: Amount of fees
ru: Сумма комиссии

[ctx: @info:tooltip]
en: Category for interest
ru: Статья бюджета процентов

[ctx: @info:tooltip]
en: Amount of interest
ru: Сумма процентов

[ctx: @info:tooltip]
en: Asset or brokerage account
ru: Активный или брокерский счёт

[ctx: @info:tooltip]
en: Price information for this transaction
ru: Курс для данной операции

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of shares
ru: Количество акций

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter number of shares for this transaction
ru: Укажите количество акций для данной операции

[ctx: @info:tooltip]
en: Split ratio
ru: Коэффициент дробления

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the split ratio for this transaction
ru: Укажите коэффициент дробления для данной операции

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter price information for this transaction
ru: Укажите курс для данной операции

[ctx: @info:tooltip]
en: Select account to balance the transaction
ru: Выберите счёт для балансирования операции

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter category for fees
ru: Укажите статью бюджета комиссии

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter amount of fees
ru: Укажите сумму комиссии

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter category for interest
ru: Укажите статью бюджета процентов

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter amount of interest
ru: Укажите сумму процентов

en: Unable to delete account '%1'. Cause: %2
ru: Невозможно удалить счёт «%1»: %2

en: <qt>You have closed this account. It remains in the system because you have transactions which still refer to it, but it is not shown in the views. You can make it visible again by going to the View menu and selecting <b>Show all accounts</b> or by deselecting the <b>Do not show closed accounts</b> setting.</qt>
ru: <qt>Счёт был закрыт. Он остался в системе, так как до сих пор сохраняются связанные с ним операции, но в разделах программы отображаться не будет. Счёт можно сделать видимым, выбрав пункт <b>«Показать все счета»</b> или сняв выделение с пункта <b>«Не показывать закрытые счета»</b> в меню «Вид».</qt>

en: Information
ru: Информация

en: Do you really want to remove the mapping of account <b>%1</b> to an online account? Depending on the details of the online banking method used, this action cannot be reverted.
ru: Вы действительно хотите удалить привязку счёта <b>%1</b> к онлайн-счёту? В зависимости от особенностей работы онлайн-банка, это действие не может быть отменено.

en: Remove mapping to online account
ru: Удалить привязку к онлайн-счёту

en: Unable to unmap account from online account: %1
ru: Невозможно отменить привязку к онлайн-счёту: %1

en: You try to map a brokerage account to an online account. This is usually not advisable. In general, the investment account should be mapped to the online account. Please cancel if you intended to map the investment account, continue otherwise
ru: Вы пытаетесь привязать брокерский счёт к онлайн-счёту. Это не рекомендуется делать. Обычно к онлайн-счёту привязывается инвестиционный счёт. Отмените действие, чтобы привязать инвестиционный счёт, или продолжите.

en: Mapping brokerage account
ru: Привязка брокерского счёта

en: Select online banking plugin
ru: Выбор модуля подключения к онлайн-банку

en: Unable to map account to online account: %1
ru: Невозможно привязать счёт к онлайн-счёту: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_collapseButton)
en: Collapse all accounts in the list
ru: Свернуть все счета в списке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_expandButton)
en: Expand all accounts in the list
ru: Развернуть все счета в списке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hiddenCategories)
en: Note: Unused categories are not shown as selected by settings.
ru: Примечание: неиспользуемые статьи не показываются в соответствии с параметрами настройки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_totalProfitsLabel)
en: Total Profits:
ru: Общая прибыль:

en: Edit account '%1'
ru: Редактирование счёта «%1»

en: Unable to modify account '%1'. Cause: %2
ru: Невозможно изменить счёт «%1»: %2

en: The balance of the account must be zero before the account can be closed
ru: Остаток на счёте должен быть равен нулю до закрытия счёта.

en: All subaccounts must be closed before the account can be closed
ru: Все субсчета должны быть закрыты до закрытия основного счёта

en: This account is still included in an active schedule
ru: Этот счёт всё ещё включён в активный график платежей

en: This account is still mapped to an online account
ru: Этот счёт всё ещё привязан к онлайн-счёту

en: Edit category '%1'
ru: Редактирование статьи «%1»

en: Unable to modify category '%1'. Cause: %2
ru: Невозможно изменить статью «%1»: %2

en: Unable to exchange category <b>%1</b> with category <b>%2</b>. Reason: %3
ru: Невозможно заменить статью <b>%1</b> на статью <b>%2</b>: %3

en: <qt>Do you really want to delete category <b>%1</b>?</qt>
ru: <qt>Вы действительно хотите удалить статью бюджета <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Unable to delete category <b>%1</b>. Cause: %2</qt>
ru: <qt>Невозможно удалить статью бюджета <b>%1</b>: %2</qt>

en: <qt>Do you want to delete category <b>%1</b> with all its sub-categories or only the category itself? If you only delete the category itself, all its sub-categories will be made sub-categories of <b>%2</b>.</qt>
ru: <qt>Удалить статью <b>%1</b> со всеми подкатегориями или без них? В случае удаления только основной статьи, все относящиеся к ней подкатегории станут подкатегориями статьи <b>%2</b>.</qt>

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Just the category
ru: Только основную статью

en: <p>Some sub-categories of category <b>%1</b> cannot be deleted, because they are still used. They will be made sub-categories of <b>%2</b>. Proceed?</p>
ru: <p>Некоторые подкатегории статьи <b>%1</b> используются и не могут быть удалены. Они будут перемещены в статью <b>%2</b>. Продолжить?</p>

en: <qt>Unable to delete a sub-category of category <b>%1</b>. Reason: %2</qt>
ru: <qt>Невозможно удалить подкатегорию статьи <b>%1</b>: %2</qt>

en: Unable to delete category '%1'. Cause: %2
ru: Невозможно удалить статью «%1»: %2

en: Reconcile
ru: Сверить

en: Reconcile - disabled because you are currently reconciling <b>%1</b>
ru: Функция «Сверить» отключена, так как идёт сверка <b>%1</b>

en: Duplicate the current selected transactions
ru: Дублировать выделенные операции

en: Add reversing transactions to the currently selected
ru: Добавить инвертированные операции к выбранным

[ctx: Button text for unmatch transaction]
en: Unmatch
ru: Отменить совмещение

en: Difference: %1
ru: Разница: %1

en: Balance: %1
ru: Остаток: %1

en: Investment value: %1%2
ru: Инвестиционная стоимость: %1%2

en: KMyMoney has detected transactions matching your reconciliation data.
    Would you like KMyMoney to clear these transactions for you?
ru: KMyMoney обнаружила операции, совпадающие с данными сверки.
    Отметить эти операции как учтённые?

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to continue to edit the transactions anyway?
ru: Как минимум одна из разбивок выделенных операций была сверена. Продолжить редактирование операций?

en: Transaction already reconciled
ru: Операция уже сверена

en: Cannot create transactions when no account is selected.
ru: Для создания операций необходимо выбрать счёт.

en: Cannot create transactions in the context of a category.
ru: Невозможно создать операцию внутри статьи бюджета.

en: Cannot create transactions in a closed account.
ru: Невозможно создать операции внутри закрытого счёта.

en: Cannot edit transactions in the context of a category.
ru: Невозможно редактировать операции внутри статьи бюджета.

en: Cannot edit mixed investment action/type transactions together.
ru: Невозможно редактировать смешанные инвестиционные операции вместе.

en: Cannot edit investment transactions and non-investment transactions together.
ru: Невозможно редактировать инвестиционные и не инвестиционные операции вместе.

en: Cannot edit multiple split transactions at once.
ru: Невозможно редактировать несколько операций с разбивками вместе.

en: Cannot edit investment transactions in the context of this account.
ru: Невозможно редактировать инвестиционные операции внутри этого счёта.

en: <p>Please select what you want to do: discard the changes, save the changes or continue to edit the transaction.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
ru: <p>Выберите, какое действие необходимо выполнить: отменить изменения, сохранить изменения или продолжить редактирование операции.</p><p>Можно установить режим автоматического сохранения операции, например, при переходе от одной операции к другой.</p>

en: End transaction edit
ru: Завершение редактирования операции

en: <p>Please select what you want to do: discard or save the changes.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
ru: <p>Выберите, какое действие необходимо выполнить: отменить изменения или сохранить изменения.</p><p>Можно установить режим автоматического сохранения операции, например, при переходе от одной операции к другой.</p>

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to delete the transactions anyway?
ru: Как минимум одна из разбивок выделенных операций была сверена. Удалить операцию?

en: Do you really want to delete the selected transaction? | Do you really want to delete all %1 selected transactions?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить %1 выбранную операцию?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить %1 выбранные операции?
ru[2]: Вы действительно хотите удалить %1 выбранных операций?
ru[3]: Вы действительно хотите удалить %1 выбранную операцию?

en: Delete transaction
ru: Удаление операций

en: Unable to duplicate transaction(s)
ru: Невозможно дублировать операцию(и)

en: Unable to accept transaction
ru: Невозможно принять операцию

en: Unable to modify transaction
ru: Невозможно изменить операцию

en: Date: %1
ru: Дата: %1

[ctx: Name for unknown payee]
en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Payee: %1
ru: Контрагент: %1

en: Amount: %1
ru: Сумма: %1

en: Memo: %1
ru: Примечание: %1

en: You are about to finish the reconciliation of this account with a difference between your bank statement and the transactions marked as cleared.
    Are you sure you want to finish the reconciliation?
ru: Сверка счёта будет завершена, разница между значениями в банковской выписке и данными операций будет отмечена как учтённая.
    Вы действительно хотите закончить сверку операций?

en: Confirm end of reconciliation
ru: Завершение сверки счёта

en: Statement Details
ru: Подробная выписка

en: Statement Deposit Details
ru: Выписка по зачислениям

en: Statement Payment Details
ru: Выписка по платежам

en: %1 deposit (%2) | %1 deposits (%2)
ru[0]: %1 зачисление (%2)
ru[1]: %1 зачисления (%2)
ru[2]: %1 зачислений (%2)
ru[3]: %1 зачисление (%2)

en: %1 charge (%2) | %1 charges (%2)
ru[0]: %1 списание (%2)
ru[1]: %1 списания (%2)
ru[2]: %1 списаний (%2)
ru[3]: %1 списание (%2)

en: %1 payment (%2) | %1 payments (%2)
ru[0]: %1 платёж (%2)
ru[1]: %1 платежа (%2)
ru[2]: %1 платежей (%2)
ru[3]: %1 платёж (%2)

en: Go to '%1'
ru: Перейти к «%1»

en: Statement: %1
ru: Выписка: %1

[ctx: Cleared balance]
en: Cleared: %1
ru: Учтено: %1

en: Last reconciled: %1
ru: Последняя сверка: %1

en: Never reconciled
ru: Несверенные

en: Cannot process transaction with focus if it is not selected.
ru: Невозможно обработать операцию, если она не выделена.

en: Unable to delete transaction(s)
ru: Невозможно удалить операцию(и)

en: Unable to unmatch the selected transactions
ru: Невозможно отменить совмещение выбранных операций

en: Unable to match the selected transactions
ru: Невозможно совместить выбранные операции

en: Running automatic reconciliation
ru: Выполняется автоматическая сверка

en: Before KMyMoney can give you detailed information about your financial status, you need to create at least one account. Until then, KMyMoney shows the welcome page instead.
ru: Чтобы получить сводку о финансовом состоянии, необходимо создать хотя бы один счёт. До этого вместо сводки будет отображаться страница приветствия.

en: Your Financial Summary
ru: Финансовая сводка

en: Preferred Accounts
ru: Предпочтительные счета

en: Payment Accounts
ru: Платёжные счета

en: Show KMyMoney welcome page
ru: Показывать страницу приветствия KMyMoney

en: Overdue payments
ru: Просроченные платежи

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, ScheduleWizardPage)
en: Schedule
ru: График

en: Balance after
ru: Баланс после

en: Today's due payments
ru: К оплате сегодня

en: Future payments
ru: Ожидаемые платежи

[ctx: Less...]
en: Show fewer schedules on the list
ru: Показывать меньше графиков в списке

[ctx: More...]
en: Show more schedules on the list
ru: Показывать больше графиков в списке

en: Enter schedule
ru: Ввести график

en: Skip schedule
ru: Пропустить график

en: Edit schedule
ru: Редактировать график

en:  (%1 payment) |  (%1 payments)
ru[0]:  (%1 платёж)
ru[1]:  (%1 платежа)
ru[2]:  (%1 платежей)
ru[3]:  (%1 платёж)

[ctx: Header cleared]
en: C
ru: П

en: Last Reconciled
ru: Последняя сверка

en: To Minimum Balance / Maximum Credit
ru: Минимальный баланс / Максимальный кредит

[ctx: Forecast days]
en: %1 Day Forecast | %1 Day Forecast
ru[0]: %1-дневный прогноз
ru[1]: %1-дневный прогноз
ru[2]: %1-дневный прогноз
ru[3]: %1-дневный прогноз

[ctx: Forecast days]
en: %1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: %1 день

en: Assets and Liabilities Summary
ru: Сводка по активам и пассивам

en: Asset Accounts
ru: Активные счета

en: Liability Accounts
ru: Пассивные счета

en: Total Assets
ru: Всего активов

en: Total Liabilities
ru: Всего пассивов

en: Cash Flow Summary
ru: Сводка по наличным средствам

en: Income and Expenses of Current Month
ru: Доходы и расходы в этом месяце

en: Scheduled Income
ru: Планируемые доходы

en: Expenses
ru: Расходы

en: Scheduled Expenses
ru: Планируемые расходы

en: Liquid Assets and Liabilities
ru: Ликвидные активы и пассивы

en: Liquid Assets
ru: Ликвидные активы

en: Transfers to Liquid Liabilities
ru: Переводы в ликвидные пассивы

en: Liquid Liabilities
ru: Ликвидные пассивы

en: Other Transfers
ru: Другие переводы

en: Cash Flow Status
ru: Состояние наличных средств

en: Expected Liquid Assets
ru: Ожидаемые ликвидные активы

en: Expected Liquid Liabilities
ru: Ожидаемые ликвидные пассивы

en: Expected Profit/Loss
ru: Ожидаемая прибыль/убыток

en: Unable to store institution: %1
ru: Невозможно сохранить учреждение: %1

en: Unable to edit institution: %1
ru: Невозможно редактировать учреждение: %1

en: <p>Do you really want to delete the institution <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить учреждение <b>%1</b> ?</p>

en: Unable to delete institution: %1
ru: Невозможно удалить учреждение: %1

en: <p>Do you really want to delete the investment <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить инвестицию <b>%1</b>?</p>

en: Delete investment
ru: Удаление инвестиции

en: Unable to delete investment: %1
ru: Невозможно удалить инвестицию: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KInvestmentView)
en: Investment Summary
ru: Сводка по инвестициям

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_equitiesTab)
en: Equities
ru: Собственный капитал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Account:
ru: Выбрать счёт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_equitiesTree)
en: Summary of the equities contained in this account, showing your holdings and their most recent price.
ru: Сводка по собственному капиталу на этом счёте с указанием активов и их последних цен.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Change the security information of the selected entry.
ru: Изменить секретные сведения о выбранной записи.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton)
en: Remove this security item from the file
ru: Удалить ценную бумагу из файла

en: Ledgers
ru: Книга учёта

en: New ledger
ru: Создать книгу учёта

en: Do you want to show <b>%1</b> column on every loaded view?
ru: Показывать столбец <b>%1</b> в каждом загружаемом разделе?

en: Do you want to hide <b>%1</b> column on every loaded view?
ru: Скрывать столбец <b>%1</b> в каждом загружаемом разделе?

en: Show home page
ru: Показывать домашнюю страницу

en: Show institutions page
ru: Показывать раздел «Учреждения»

en: Show accounts page
ru: Показывать раздел «Счета»

en: Show scheduled transactions page
ru: Показывать раздел «Графики платежей»

en: Show categories page
ru: Показывать раздел «Статьи бюджета»

en: Show tags page
ru: Показывать раздел «Метки»

en: Show payees page
ru: Показывать раздел «Контрагенты»

en: Show ledgers page
ru: Показывать раздел «Книга учёта»

en: Show investments page
ru: Показывать раздел «Инвестиции»

en: Show reports page
ru: Показывать раздел «Отчёты»

en: Show budget page
ru: Показывать раздел «Бюджет»

en: Show forecast page
ru: Показывать раздел «Прогноз»

en: Show outbox page
ru: Показывать страницу «Исходящие»

en: Unable to add schedule: %1
ru: Невозможно добавить график платежей: %1

en: A payee with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple payees with the same identification name. Are you sure you would like to rename the payee?
ru: Контрагент с именем «%1» уже существует. Не рекомендуется создавать несколько контрагентов с одним именем. Вы действительно хотите переименовать контрагента?

en: Unable to modify payee
ru: Невозможно изменить данные контрагента

en: <p>Do you really want to remove the payee <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить контрагента <b>%1</b>?</p>

en: Do you really want to remove all selected payees?
ru: Вы действительно хотите удалить всех выбранных контрагентов?

en: Remove Payee
ru: Удаление контрагента

en: <p>Do you really want to merge the selected payees?
ru: <p>Вы действительно хотите объединить выбранных контрагентов?</p>

en: Merge Payees
ru: Объединение контрагентов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your payees
ru: Ваши контрагенты

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Creates a new payee
ru: Создать нового контрагента

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new payee.
ru: Создать нового контрагента.

[ctx: New payee]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename the current selected payee
ru: Переименовать выбранного контрагента

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Use this to start renaming the selected payee.
ru: Переименовать выбранного контрагента.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete selected payee(s)
ru: Удалить выбранных контрагентов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected payee. You can also select multiple payees to be deleted.
ru: Удалить выбранных контрагентов. Можно одновременно удалить несколько контрагентов.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Merge multiple selected payees
ru: Объединить выбранных контрагентов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Use this to merge multiple selected payees.
ru: Объединить выбранных контрагентов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Merge
ru: Объединить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_balanceLabel)
en: Balance:
ru: Баланс:

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, addressTab)
en: Address
ru: Адрес

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_2)
en: State:
ru: Состояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Notes
ru: Примечания

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Address:
ru: Адрес:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_sendMail)
en: Creates new e-mail to your payee.
ru: Создать новый адрес эл.почты для контрагента.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_sendMail)
en: Use this to create new e-mail to your payee.
ru: Создать новый адрес эл.почты для контрагента.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchingTab)
en: Matching
ru: Совмещение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Match method
ru: Метод совмещения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkMatchIgnoreCase)
en: Ignore Case
ru: Без учёта регистра

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, matchKeyEditList)
en: List of matching names
ru: Список совпадающих имён

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KEditListWidget, matchKeyEditList)
en: This list contains the names that will match this payee if a transaction is imported from an external source. Keep in mind, that you can specify regular expressions here.
ru: Этот список содержит имена, которые соответствуют этому контрагенту, если операция импортируется из внешнего источника. Помните, что допускается указание регулярных выражений.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defaultAccountTab)
en: Default Category
ru: Статья бюджета по умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableDefaultCategory)
en: Use the default category for new transactions with this payee
ru: Использовать статью бюджета по умолчанию для новых операций с этим контрагентом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDefaultCategory)
en: Default category:
ru: Статья бюджета по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSuggestACategory)
en: Suggest a category
ru: Предложить статью

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPayeeIdentifiers)
en: Account Numbers
ru: Номера счетов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_syncAddressbook)
en: Fetches the payee's data from your addressbook.
ru: Извлечь данные контрагента из адресной книги.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_syncAddressbook)
en: Use this to fetch payee's data.
ru: Извлечь данные контрагента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_syncAddressbook)
en: Sync
ru: Синхронизация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
ru: Обновить

[ctx: @item No matching]
en: No matching
ru: Без совмещения

[ctx: @item Match Payees name partially]
en: Match Payees name (partial)
ru: Совместить имена контрагентов (частично)

[ctx: @item Match Payees name exactly]
en: Match Payees name (exact)
ru: Совместить имена контрагентов (полностью)

[ctx: @item Search match in list]
en: Match on a name listed below
ru: Совместить с указанным ниже именем

[ctx: @item Show all payees]
en: All
ru: Все

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
ru: Задействованные

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
ru: Незадействованные

en: Balance: %1%2
ru: Баланс: %1%2

en: At least one transaction/scheduled transaction or loan account is still referenced by a payee. Currently you have all payees selected. However, at least one payee must remain so that the transaction/scheduled transaction or loan account can be reassigned.
ru: Контрагент связан как минимум с одной операцией/запланированной операцией или кредитным счётом. Сейчас выделены все контрагенты. Однако, требуется наличие хотя бы одного контрагента, чтобы можно было произвести перераспределение операций/запланированных операций и кредитных счетов.

en: Unable to reassign payee of transaction/split
ru: Невозможно перераспределить операцию/разбивку на контрагента

en: Nothing to merge.
ru: Элементы для объединения отсутствуют.

en: Unable to remove payee(s)
ru: Невозможно удалить контрагента(ов)

en: KMyMoney has detected some overdue scheduled transactions for this account. Do you want to enter those scheduled transactions now?
ru: Обнаружены просроченные запланированные операции по этому счёту. Ввести эти операции сейчас?

en: Scheduled transactions found
ru: Обнаружены запланированные операции

en: Error executing item
ru: Ошибка выполнения

en: Unable to filter account
ru: Невозможно применить фильтр к счёту

en: Bills
ru: Счета на оплату

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Deposits
ru: Зачисления

en: Loans
ru: Кредиты

en: <p>Are you sure you want to delete the scheduled transaction <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить запланированную операцию <b>%1</b>?</p>

en: In case of loan payments it is currently not possible to recreate the scheduled transaction.
ru: В данный момент повторное создание графика платежей по кредиту невозможно.

en: Unable to remove scheduled transaction '%1'
ru: Невозможно удалить запланированную операцию «%1»

[ctx: Copy of scheduled transaction name]
en: Copy of %1
ru: Копия %1

en: Unable to duplicate scheduled transaction: '%1'
ru: Невозможно создать копию запланированной операции: %1.

en: Unknown scheduled transaction '%1'
ru: Неизвестная запланированная операция «%1»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New Scheduled transaction...
ru: Создать запланированную операцию...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_accountsCombo)
en: Filter Accounts
ru: Фильтровать счета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Type/Name
ru: Тип / Название

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Frequency
ru: Периодичность

en: Unable to load accounts:
ru: Невозможно загрузить счета:

en: Unable to enter scheduled transaction '%1'
ru: Невозможно ввести запланированную операцию «%1»

en: Are you sure you wish to stop this scheduled transaction from being entered into the register?
    
    KMyMoney will prompt you again next time it starts unless you manually enter it later.
ru: Вы действительно хотите остановить добавление этой запланированной операции в реестр?
    
    При следующем запуске KMyMoney снова напомнит о ней, если она не будет введена позднее.

en: <qt>Do you really want to skip the <b>%1</b> transaction scheduled for <b>%2</b>?</qt>
ru: <qt>Вы действительно хотите пропустить операцию <b>%1</b>, запланированную на <b>%2</b>?</qt>

en: <qt>Unable to skip scheduled transaction <b>%1</b>.</qt>
ru: <qt>Невозможно пропустить запланированную операцию <b>%1</b>.</qt>

en: A tag with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple tags with the same identification name. Are you sure you would like to rename the tag?
ru: Метка с именем «%1» уже существует. Не рекомендуется иметь несколько разных меток с одним и тем же именем. Вы действительно хотите переименовать метку?

en: Unable to modify tag
ru: Невозможно изменить метку

en: Do you want to save the changes for <b>%1</b>?
ru: Сохранить изменения для <b>%1</b>?

en: <p>Do you really want to remove the tag <b>%1</b>?</p>
ru: <p>Вы действительно хотите удалить метку <b>%1</b>?</p>

en: Do you really want to remove all selected tags?
ru: Вы действительно хотите удалить все выбранные метки?

en: Remove Tag
ru: Удаление метки

en: At least one transaction/scheduled transaction is still referenced by a tag. Currently you have all tags selected. However, at least one tag must remain so that the transaction/scheduled transaction can be reassigned.
ru: Метка связана как минимум с одной операцией/запланированной операцией или кредитным счётом. Сейчас выделены все метки. Однако, требуется наличие хотя бы одной метки, чтобы можно было произвести перераспределение операций/запланированных операций.

en: Unable to reassign tag of transaction/split
ru: Невозможно переназначить метку операции/разбивки

en: Unable to remove tag(s)
ru: Невозможно удалить метку(и)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your tags
ru: Ваши метки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Creates a new tag
ru: Создать новую метку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new tag.
ru: Создать новую метку.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename the current selected tag
ru: Переименовать выбранную метку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Use this to start renaming the selected tag.
ru: Переименовать выбранную метку.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete the current selected tag
ru: Удалить выбранную метку

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected tag.
ru: Удалить выбранную метку.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Tag configuration
ru: Настройка меток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Tag color:
ru: Цвет метки:

[ctx: @item Show all tags]
en: All
ru: Все

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
ru: Задействованные

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
ru: Незадействованные

[ctx: @item Show only opened tags]
en: Opened
ru: Открытые

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
ru: Закрытые

en: Home Page
ru: Домашняя страница

en: Welcome to KMyMoney
ru: Добро пожаловать в KMyMoney

en: The free, easy to use, personal finance manager by KDE
ru: Бесплатная и простая программа учёта личных финансов от KDE

en: Go to My Financial Summary
ru: Перейти к финансовой сводке

en: Start with one of the following activities...
ru: Выберите дальнейшее действие:

en: Get started and setup accounts
ru: Начать работу и настроить счета

en: Open an existing data file
ru: Открыть существующий файл данных

en: Learn how to use KMyMoney
ru: Открыть руководство пользователя KMyMoney

en: Visit our website
ru: Посетить сайт KMyMoney (на английском языке)

en: Get help from our community
ru: Посетить форум сообщества пользователей KMyMoney

en: See what's new in this version
ru: Узнать, что нового в этой версии

en: What's new in this version
ru: Что нового в этой версии

en: What's new in KMyMoney %1
ru: Что нового в KMyMoney %1

en: Return to the Welcome page
ru: Вернуться на страницу приветствия

en: We are pleased to announce a major step forward for what has been described as "the BEST personal finance manager for FREE users".
ru: Команда разработчиков KMyMoney рада сообщить о серьёзном шаге вперёд, сделанном к цели под названием «лучшая программа учёта личных финансов для свободных людей».

en: What's new in this version:
ru: Что нового в этой версии:

en: Let us know what you think. We hope that you enjoy using the application.
ru: Поделитесь с нами своим мнением. Надеемся, вы довольны нашим приложением.

en: Please let us know about any abnormal behavior in the program by selecting <a href="/action?id=help_report_bug">"Report bug..."</a> from the help menu or by sending an e-mail to the developers mailing list.
ru: Просим сообщать о любых ошибках в работе программы, выбрав пункт <a href="/action?id=help_report_bug">«Сообщить об ошибке...»</a> в меню справки или написав в список рассылки разработчиков.

en: The KMyMoney Development Team
ru: Команда разработчиков KMyMoney

en: * General changes
ru: * Основные изменения

en: - Port to KDE frameworks and Qt5
ru: - Перенос на KDE и Qt5

en: * User Interface changes
ru: * Изменения пользовательского интерфейса

en: - Show more tooltips why features are not available
ru: - Больше подсказок о недоступности каких-то возможностей

en: - Improved compatibility with dark color schemes
ru: - Улучшенная совместимость с темами тёмного цвета

en: - Fast switching of main views via Ctrl + number key
ru: - Быстрое переключение между разделами при помощи Ctrl + клавиши с цифрами

en: - Improved keyboard navigation
ru: - Улучшенная навигация при помощи клавиатуры

en: - View columns are user selectable
ru: - Пользовательский выбор показываемых столбцов

en: - Use QWebEngine in favor of KHTML when available
ru: - Применение QWebEngine вместо KHTML, где возможно

en: * Im-/Exporter
ru: * Импорт/Экспорт

en: - Improved CSV importer
ru: - Улучшенный импорт CSV

en: - Added CSV exporter
ru: - Добавлен экспорт CSV

en: - Improved payee matching when importing transactions
ru: - Улучшенное совмещение контрагентов при импорте операций

en: * Online services
ru: * Сервисы онлайн

en: - Updated list of application versions for OFX direct import
ru: - Обновлённый список версий приложения для прямого импорта OFX

en: - Get rid of Yahoo as price source
ru: - Удаление ресурса Yahoo как источника котировок

en: - Supporting OFX client uid required by some banks
ru: - Поддержка УИН OFX-клиента, требуемый некоторыми банками

en: - Support price download by ISIN
ru: - Поддержка загрузки котировок через ISIN

en: This year
ru: Текущий год

en: Last month
ru: Прошлый месяц

en: This month
ru: Текущий месяц

en: Last week
ru: Прошлая неделя

en: This week
ru: Текущая неделя

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Today
ru: Сегодня

en: Future transactions
ru: Будущие операции

en: Next week
ru: Следующая неделя

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Current fiscal year
ru: Текущий финансовый год

en: Previous fiscal year
ru: Предыдущий финансовый год

en: Next fiscal year
ru: Следующий финансовый год

en: Online statement balance: %1
ru: Баланс по онлайн-выписке: %1

en: The cost center this transaction should be assigned to.
ru: Центр затрат, к которому должна быть привязана эта операция.

en: A cost center assignment is required for a transaction in the selected category.
ru: Для операций по выбранной статье бюджета требуется привязка к центру затрат.

en: The check number used for this transaction.
ru: Номер чека по данной операции.

en: The check number <b>%1</b> has already been used in this account.
ru: Номер чека <b>%1</b> уже использовался для этого счёта.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (AmountEdit, amountEditCredit)
en: Credit
ru: Приход

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (AmountEdit, amountEditDebit)
en: Debit
ru: Расход

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, payToLabel)
en: Pay to
ru: Получатель платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, costCenterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Costcenter
ru: Центр затрат

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statusCombo)
en: Cleared
ru: Учтено

en: Please select the account number type
ru: Выберите тип номера счёта

en: IBAN and BIC
ru: IBAN и BIC

en: National Account Number
ru: Номер национального счёта

en: Open website of <b>%1</b> in your browser.
ru: Открыть страницу <b>%1</b> в браузере.

[ctx: Split editor summary]
en: Assigned too much
ru: Слишком много назначено

[ctx: Split editor summary]
en: Unassigned
ru: Не распределено

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSplitButton)
en: Create a new split
ru: Создать новую разбивку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newSplitButton)
en: New
ru: Создать

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mergeButton)
en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split, press this button. The amount for identical categories will be added and stored in a single split for that category.
ru: Нажмите эту кнопку при наличии нескольких разбивок внутри одной статьи бюджета, которые необходимо сохранить как одну разбивку. Суммы по одинаковым статьям будут объединены и будут храниться как одна разбивка для конкретной статьи бюджета.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteZeroButton)
en: Delete &Zero
ru: Удалить &нулевые

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Use this to delete all splits of this transaction.
ru: Удалить все разбивки этой операции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete &All
ru: Удалить &все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: &OK
ru: &ОК

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
ru: О&тмена

[ctx: From (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: From
ru: с

[ctx: To (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: To
ru: по

[ctx: Deposits onto account]
en: Deposits
ru: Зачисления

[ctx: Payments towards credit card]
en: Payments
ru: Платежи

[ctx: Payments made from account]
en: Payments
ru: Платежи

[ctx: Payments made with credit card]
en: Charges
ru: Списания

[ctx: Reconcile state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: Reconcile state 'Cleared']
en: Cleared
ru: Учтено

[ctx: Reconcile state 'Reconciled']
en: Reconciled
ru: Сверено

[ctx: Reconcile state 'Frozen']
en: Frozen
ru: Заблокировано

[ctx: Unknown reconcile state]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Fee Amount
ru: Сумма комиссии

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList)
en: Account Types
ru: Типы счетов

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Detailed description
ru: Подробное описание

[ctx: @title header of the account name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountList)
en: Name
ru: Название

[ctx: Select all accounts]
en: All
ru: Все

[ctx: No account]
en: None
ru: Не указано

en: Net Worth:
ru: Остаток:

en: Loss:
ru: Убыток:

en: Profit:
ru: Прибыль:

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
ru: Остаток:

en: Buy shares
ru: Покупка акций

en: Sell shares
ru: Продажа акций

en: Reinvest dividend
ru: Реинвестирование дивидендов

en: Add shares
ru: Добавление акций

en: Remove shares
ru: Удаление акций

en: Split shares
ru: Дробление акций

en: %1 of %2
ru: %1 из %2

en: Payment on %2 for %3 with %1 transaction remaining occurring %4. | Payment on %2 for %3 with %1 transactions remaining occurring %4.
ru[0]: Платёж от %2 на сумму %3 с %1 оставшейся операцией, повторяющийся %4.
ru[1]: Платёж от %2 на сумму %3 с %1 оставшимися операциями, повторяющийся %4.
ru[2]: Платёж от %2 на сумму %3 с %1 оставшимися операциями, повторяющийся %4.
ru[3]: Платёж от %2 на сумму %3 с %1 оставшейся операцией, повторяющийся %4.

en: Payment on %1 for %2 occurring %3.
ru: Платёж от %1 на сумму %2, повторяющийся %3.

en: %1 day overdue | %1 days overdue
ru[0]: Просрочено на %1 день
ru[1]: Просрочено на %1 дня
ru[2]: Просрочено на %1 дней
ru[3]: Просрочено на %1 день

en: (%1 occurrence.) | (%1 occurrences.)
ru[0]: (%1 повторение)
ru[1]: (%1 повторения)
ru[2]: (%1 повторений)
ru[3]: (%1 повторение)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indexLabel)
en: n of n
ru: n из n

[ctx: @label name of the schedule]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Account:
ru: Счёт:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_buttonEnter)
en: Record this transaction into the register
ru: Записать эту операцию в реестр

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_buttonEnter)
en: Use this button to record this transaction
ru: Сохранить операцию в реестре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEnter)
en: Enter...
ru: Ввести...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: Use this button to skip this transaction
ru: Пропустить операцию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: &Close
ru: &Закрыть

[ctx: Activity for income categories]
en: Received
ru: Получено

[ctx: Activity for expense categories]
en: Paid
ru: Оплачено

[ctx: Payee]
en: Pay to
ru: Получатель платежа

[ctx: Payer]
en: From
ru: с

en: All dates
ru: Все даты

en: As of today
ru: На сегодняшний день

en: Current month
ru: Текущий месяц

en: Current quarter
ru: Текущий квартал

en: Current year
ru: Текущий год

en: Month to date
ru: С начала месяца

en: Year to date
ru: С начала года

en: Year to month
ru: С начала года до текущего месяца

en: Last year
ru: Прошлый год

en: Last fiscal year
ru: Прошлый финансовый год

en: Last 7 days
ru: Последние 7 дней

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Last 3 months
ru: Последние 3 месяца

en: Last quarter
ru: Прошлый квартал

en: Last 6 months
ru: Последние 6 месяцев

en: Last 11 months
ru: Последние 11 месяцев

en: Last 12 months
ru: Последние 12 месяцев

en: Next 7 days
ru: Следующие 7 дней

en: Next 30 days
ru: Следующие 30 дней

en: Next 3 months
ru: Следующие 3 месяца

en: Next quarter
ru: Следующий квартал

en: Next 6 months
ru: Следующие 6 месяцев

en: Next 12 months
ru: Следующие 12 месяцев

en: Next 18 months
ru: Следующие 18 месяцев

en: Last 3 months to next 3 months
ru: Последние 3 месяца и следующие 3 месяца

en: Closed tags cannot be used.
ru: Закрытые метки использовать нельзя.

en: Closed tag
ru: Закрытая метка

en: The tag is already present.
ru: Метка уже присутствует.

en: Duplicate tag
ru: Дублировать метку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: icon
ru: значок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feedback content
ru: Содержимое обратной связи

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_textTab)
en: Text
ru: Текст

en: Warning: Filtering by Category will exclude all transfers from the results.
ru: Внимание! Из результатов фильтрования по статье бюджета будут исключены все переводы.

[ctx: No selection]
en: (None)
ru: (ничего не выбрано)

en: Current selections: %1
ru: Текущий выбор: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Define your search criteria
ru: Укажите критерий поиска

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Contains
ru: Содержит

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Does not contain
ru: Не содержит

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regExp)
en: Treat text as regular expression
ru: Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: Case sensitive
ru: С учётом регистра

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_amountButton)
en: Search this amount
ru: Точная сумма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_amountRangeButton)
en: Search amount in the range
ru: Диапазон сумм

[ctx: to (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: to
ru: до

[ctx: from (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: from
ru: от

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_emptyTagsButton)
en: Select transactions without tags
ru: Только операции без меток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allPayeesButton)
en: Select all
ru: Выбрать все

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clearTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clearPayeesButton)
en: Select none
ru: Снять выделение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_emptyPayeesButton)
en: Select transactions without payees
ru: Найти операции без контрагентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: Validity
ru: Валидность

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: All states
ru: Все состояния

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Not reconciled
ru: Не сверено

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Reconciled
ru: Сверено

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: All types
ru: Все типы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_validityBox)
en: Any transaction
ru: Любая операция

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_validityBox)
en: Valid transaction
ru: Подтверждённая операция

[ctx: @label reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: State
ru: Состояние

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_nrButton)
en: Search this number
ru: Искать номер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_nrRangeButton)
en: Search number in range
ru: Искать номер в диапазоне

[ctx: to (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14)
en: to
ru: до

[ctx: from (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: from
ru: от

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_selectedCriteria)
en: text
ru: текст

[ctx: Filter widget label]
en: Fi&lter:
ru: Фи&льтр:

en: Change the visibility of the password
ru: Изменить видимость пароля

en: A valid BIC is 8 or 11 characters long.
ru: BIC должен быть из 8 или 11 символов длиной.

en: The given BIC is not assigned to any credit institute.
ru: Указанный BIC не принадлежит ни одной кредитному учреждению.

en: IBAN & BIC
ru: IBAN и BIC

en: This IBAN is too short.
ru: Указанный IBAN слишком короткий.

en: This IBAN is invalid.
ru: Указанный IBAN недействительный.

en: National Account
ru: Национальный счёт

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, accountNumberEdit)
en: account number
ru: номер счёта

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, institutionCodeEdit)
en: institution code
ru: код учреждения

en: Prior transactions possibly filtered
ru: Предыдущие операции возможно отфильтрованы

en: Last reconciliation
ru: Последняя сверка

en: Reconciled Balance: %1
ru: Сверенный баланс: %1

en: Online Statement Balance: %1
ru: Баланс по онлайн-выписке: %1

[ctx: Unknown payee]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: Unknown category]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: Unknown security]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: label for status combo]
en: Stat&us
ru: Сост&ояние

en: Any status
ru: Все состояния

en: Imported
ru: Импортированные

en: Matched
ru: Совмещённые

en: Erroneous
ru: Ошибочные

en: Scheduled
ru: Запланированные

en: Not marked
ru: Без отметок

en: Sell
ru: Продажа

en: Buy
ru: Покупка

en: Investment transaction
ru: Инвестиционная операция

en: KMyMoney has matched the two selected transactions (result above)
ru: KMyMoney совместила две выбранные операции (результат указан выше)

en: Bank entry:
ru: Запись банка:

en: Your entry:
ru: Ваша запись:

en: Transaction is missing a category assignment.
ru: В операции не указана статья бюджета.

en: The transaction has a missing assignment of <b>%1</b>.
ru: В операции отсутствует привязка к <b>%1</b>.

en: &Deposit
ru: &Зачисление

en: &Transfer
ru: &Перевод

en: &Withdrawal
ru: &Снятие со счёта

en: &Payment
ru: П&латёж

en: &Charge
ru: &Списание

en: &Decrease
ru: &Уменьшение

en: &Increase
ru: У&величение

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Post date
ru: Дата проводки

en: Date entered
ru: Введённая дата

en: Entry order
ru: Порядок ввода

en: Reconcile state
ru: Состояние сверки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_selectedList)
en: Sort order
ru: Порядок сортировки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Reconciling your account ensures your records match those of your institution, and that there are no mistakes on either side. You should reconcile your account whenever you receive a statement from your institution.
    
    All relevant information necessary for this process is usually printed on your statement.
    
    On the next page you will verify that the ending balance matches that on your statement. If not, please modify it.
    
    The starting balance is the sum of your cleared and reconciled transactions.
ru: Сверка счетов позволяет убедиться в том, что ваши записи совпадают с записями учреждений и ошибки отсутствуют с обеих сторон. Производить сверку следует каждый раз при получении выписки от учреждения.
    
    Все сведения, необходимые для этой процедуры, обычно содержатся в выписке.
    
    На следующей странице можно проверить, сходится ли конечный баланс с указанной в выписке суммой. Если нет, исправьте его.
    
    Начальным балансом считается сумма всех учтённых и сверенных операций.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStatementInfoWizardPage)
en: Statement Information
ru: Данные выписки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Statement date:
ru: Дата выписки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Starting balance of this statement:
ru: Начальный баланс по выписке:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Ending balance of this statement:
ru: Конечный баланс по выписке:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestChargeCheckingsWizardPage)
en: Interest / Charges
ru: Проценты / Списание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If necessary, enter information about interest or charges here. KMyMoney will create transactions and mark them as cleared.
ru: При необходимости укажите здесь информацию о начисляемых процентах или списаниях. На основании этих сведений будут созданы и учтены соответствующие операции.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Charges
ru: Списание

en: Please enter the following fields with the information as you find them on your statement. Make sure to enter all values in <b>%1</b>.
ru: Заполните поля в соответствии с выпиской. Проверьте, что все введённые значения указаны в <b>%1</b>.

en: Last reconciled statement: %1
ru: Последняя сверенная выписка: %1

en: Oldest unmarked transaction: %1
ru: Самая старая операция без отметок: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KEndingBalanceDlg)
en: Reconciliation Wizard
ru: Мастер сверки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PreviousPostponeWizardPage)
en: Restarting postponed reconciliation
ru: Запуск отложенной сверки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: You have previously postponed the reconciliation of this account. If you have entered charges or interests the last time you started reconciling this account you can modify these in the ledger later on.
    
    It is important, that you continue with the same statement you used when you postponed the reconciliation.
    
    All information you have entered into this wizard will be shown and all transactions that you already cleared are marked with a 'C'.
ru: Сверка этого счёта была отложена. Списания или начисленные проценты, введённые при последней сверке этого счёта, можно изменить в книге учёта позднее.
    
    Важно, чтобы при сверке использовалась та же выписка, что и при откладывании сверки.
    
    Вся введённая в этом мастере информация будет показана, все уже учтённые операции будут отмечены буквой «С».

[ctx: Go to previous page of the wizard]
en: &Back
ru: &Назад

[ctx: Finish the wizard]
en: &Finish
ru: &Готово

en: &Help
ru: &Справка

en: No Title specified
ru: Не указан заголовок

en: Step %1 of %2
ru: Шаг %1 из %2

en: Continue with next page
ru: Перейти на следующую страницу

en: Finish wizard
ru: Завершить работу мастера

en: Account information
ru: Сведения о счёте

[ctx: Account name]
en: Name: %1
ru: Название: %1

en: Subaccount of %1
ru: Субсчёт %1

en: Loan
ru: Кредит

en: Type: %1
ru: Тип: %1

en: Currency: %1
ru: Валюта: %1

en: Opening date: %1
ru: Дата открытия: %1

en: Conversion rate: %1
ru: Обменный курс: %1

en: Opening balance: %1
ru: Начальный баланс: %1

en: Institution: %1
ru: Учреждение: %1

en: Number: %1
ru: Номер: %1

en: Brokerage Account
ru: Брокерский счёт

[ctx: Account name]
en: Name: %1 (Brokerage)
ru: Название: %1 (комиссия)

en: Loan information
ru: Сведения о кредите

en: Amount borrowed: %1
ru: Взятая в долг сумма: %1

en: Amount lent: %1
ru: Переданная в долг сумма: %1

en: Interest rate: %1 %
ru: Процентная ставка: %1 %

en: Interest rate is %1
ru: Процентная ставка составляет %1

en: Principal and interest: %1
ru: Основная сумма долга с процентами: %1

en: Additional Fees: %1
ru: Дополнительные сборы: %1

en: Payment frequency: %1
ru: Периодичность платежей: %1

en: Payment account: %1
ru: Платёжный счёт: %1

en: Payout information
ru: Сведения о выплатах

en: Refinance: %1
ru: Рефинансирование: %1

en: Transfer amount to %1
ru: Перевести сумму на %1

en: Transfer amount from %1
ru: Перевести сумму с %1

en: Payment date: %1
ru: Дата платежа: %1

en: Schedule information
ru: Информация о графике

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
ru: Название: %1

en: Occurrence: Monthly
ru: Повтор: ежемесячно

en: Paid from %1
ru: Оплата с %1

en: Pay to %1
ru: Оплата на %1

en: First payment due on %1
ru: Дата первого платежа — %1

en: Payment method: %1
ru: Способ оплаты: %1

en: Occurrence: %1
ru: Повторы: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: This page summarizes the data you have entered. Press <b>Finish</b> to create the account, schedules, etc. or use <b>Back</b> to modify your entries.
ru: Здесь представлены все введённые данные. Нажмите <b>«Готово»</b>, чтобы создать счёт, графики и так далее, или <b>«Назад»</b>, чтобы внести изменения.

en: Checking
ru: Текущий счёт

en: Savings
ru: Сберегательный счёт

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Cash
ru: Наличные

en: Investment
ru: Инвестиции

en: Please make sure to enter the correct conversion for the selected opening date. If you requested an online quote it might be provided for a different date.
ru: Убедитесь, что введён корректный обменный курс на дату открытия счёта. В случае запроса онлайн-котировок указанное значение может соответствовать другой дате.

en: Check date
ru: Проверка даты

en: 1 %1 equals %2
ru: 1 %1 = %2

en: Conversion rate is not positive
ru: Указан отрицательный обменный курс

en: No account name supplied
ru: Не указано название счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel4)
en: Enter the name of the account under which it is known within KMyMoney. Select the type for the new account. Use the <b>What's this?</b> feature to see more details about the various account types. Enter the date the account was opened and its currency.
ru: Укажите, под каким именем данный счёт значится в KMyMoney. Выберите тип нового счёта. Для получения дополнительных сведений о разных типах счетов воспользуйтесь функцией <b>«Что это?»</b>. Укажите дату открытия счёта и валюту.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Account name
ru: Название счёта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountName)
en: Enter a name under which this account is known within KMyMoney.
ru: Укажите, под каким именем данный счёт значится в KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account type
ru: Тип счёта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyGeneralCombo, m_typeSelection)
en: <p><b>Checking</b>
    Use the checking account type to manage activities on your checking account e.g. payments, checks and cash card purchases.</p>
    
    <p><b>Savings</b>
    Use the savings account type to manage activities on your savings account.</p>
    
    <p><b>Credit Card</b>
    Use the credit card account type to manage activities on your credit card.</p>
    
    <p><b>Cash</b>
    
    Use the cash account type to manage activities in your wallet.</p>
    
    <p><b>Loan</b>
    Use the loan account type to manage amortization loans (e.g. mortgages, car loan, money you lend, private loans etc.).</p>
    
    <p><b>Investment</b>
    Use the investment account to manage your stock, mutual fund and other investments.</p>
    
    <p><b>Asset</b>
    Use the asset account type to manage assets (e.g. your house, car or art collection).</p>
    
    <p><b>Liability</b>
    Use the liability account type to manage any type of liability except amortization loans. Use it for taxes you owe or money you borrowed from friends. For amortization loans like mortgages you should create a loan account.</p>
ru: <p><b>Текущий счёт</b>
    Тип «Текущий счёт» предназначен для управления действиями по текущему счёту, например, платежами, чеками и платёжными картами.</p>
    
    <p><b>Сберегательный счёт</b>
    Тип «Сберегательный счёт» предназначен управления средствами на сберегательном счёте.</p>
    
    <p><b>Кредитная карта</b>
    Тип «Кредитная карта» предназначен для управления средствами на вашей кредитной карте.</p>
    
    <p><b>Наличные</b>
    
    Тип «Наличные» предназначен для учёта наличных средств.</p>
    
    <p><b>Ссудный счёт</b>
    Тип «Ссудный счёт» предназначен для управления долгосрочными кредитами(например, ипотечным кредитом, предоставленными займами, частными кредитами и так далее).</p>
    
    <p><b>Инвестиции</b>
    Тип «Инвестиции» предназначен для управлениями капитала в виде акций, паевых фондов и прочих инвестиционных вложений.</p>
    
    <p><b>Активы</b>
    Тип «Активы» предназначен для управления собственностью (например, домом, автомобилем или коллекцией картин).</p>
    
    <p><b>Пассивы</b>
    Тип «Пассивы» предназначен для управления любыми платёжными обязательствами (за исключением долгосрочных кредитов). Используйте его для налоговых выплат или в отношении сумм, взятых у друзей в долг. Для долгосрочного кредита, например, ипотеки, требуется создание ссудного счёта.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyCurrencySelector, m_currencyComboBox)
en: Select the currency in which this account is denominated.
ru: Выберите валюту, в которой будут учитываться средства на этом счёте

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Opening date
ru: Дата открытия

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyDateInput, m_openingDate)
en: <p>The opening date would be the date of the last statement. In case you want to keep track of transactions prior to this date, enter the ending balance and statement date of a prior statement and add all following transactions into KMyMoney. KMyMoney will not allow you to enter or modify transactions prior to this date.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
ru: <p>Датой открытия считается дата последней выписки. Для отслеживания операций, предшествующих этой дате, укажите конечный баланс и дату предыдущей выписки и добавьте все следующие за этой датой операции в KMyMoney. Ввод или изменение операций, предшествующих этой дате невозможно.</p>
    <p><i>Примечание</i>: если точная сумма начального баланса неизвестна, укажите её приблизительно. Это значение можно изменить позднее перед запуском первой сверки счёта.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Opening balance
ru: Начальный баланс

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_openingBalance)
en: <p>The opening balance is the balance of the account when you start using it with KMyMoney. For new accounts this is usually 0 but for existing accounts this may well differ. Please consult the account statements to figure out this value. The opening balance is to be provided in the currency of the account as selected with the currency button.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
ru: <p>Начальным балансом считается баланс счёта на дату начала работы с ним в программе. Для новых счетов он, как правило, равен 0. Для имеющихся счетов сумма баланса может быть разной. Чтобы узнать точную сумму баланса, сверьтесь с выпиской по счёту. Баланс должен быть указан в валюте счёта.</p>
    <p><i>Примечание</i>: если точная сумма начального баланса неизвестна, укажите её приблизительно. Это значение можно изменить позднее перед запуском первой сверки счёта.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conversionLabel)
en: Conversion rate
ru: Обменный курс

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_conversionRate)
en: For foreign currencies an initial conversion rate needs to be provided. This should be the price of the foreign currency in the base currency on the opening date of the account.
ru: Для иностранных валют необходимо указать исходный обменный курс, то есть стоимость иностранной валюты в базовой валюте на дату открытия счёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_onlineQuote)
en: Online quote
ru: Онлайн котировки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_preferredAccount)
en: Mark this checkbox if the account should be maintained as preferred account
ru: Установите флажок, чтобы внести счёт в список предпочтительных

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_preferredAccount)
en: Selecting the <b>Preferred Account</b> checkbox will allow preferred access in some dialogs and views of KMyMoney.
ru: Включение параметра <b>«Предпочтительный счёт»</b> предоставляет приоритетный доступ к счёту в некоторых диалогах и разделах программы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_preferredAccount)
en: Preferred account
ru: Предпочтительный счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel14)
en: Does this investment account have a brokerage account?<p>
    
    <b>Check</b> the mark if this investment account has an associated account for money that is not invested.<br>
    
    <b>Uncheck</b> it if you do not use this account for active stock brokerage. You should also uncheck it if the account is not maintained by a bank or broker.
ru: Для этого инвестиционного счёта имеется брокерский счёт?<p>
    
    <b>Установите<b> флажок, если инвестиционный счёт имеет связанный с ним счёт для учёта неинвестиционных средств.<br>
    
    <b>Снимите</b> флажок, если если счёт не используется для совершения брокерских операций по активным акциям. Этот параметр также стоит отключить, если счёт не находится в управлении банка или брокера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_createBrokerageButton)
en: Create brokerage account
ru: Создать брокерский счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_accountNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Account number
ru: Номер счёта

en: Credit Card %1 monthly payment
ru: Ежемесячный платёж по кредитной карте %1

en: Finish entry and create account
ru: Завершить ввод и создать счёт

en: Finish entry and create account and schedule
ru: Завершить ввод и создать счёт и график платежей

en: Next due date is prior to opening date
ru: Дата следующего платежа предшествует дате открытия счёта

en: No account selected
ru: Счёт не выбран

en: No amount for payment selected
ru: Не указана сумма платежа

en: No payee for payment selected
ru: Не указан контрагент

en: No name assigned for schedule
ru: Не задано название платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel16)
en: For credit card accounts you can create a monthly schedule which will automatically remind you about the payment. Please fill in the details about this payment here.
ru: Для счетов по кредитным картам можно создать ежемесячный график, который автоматически будет напоминать о платеже. Укажите здесь подробную информацию о платеже.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reminderCheckBox)
en: Yes, remind me when the payment is due
ru: Да, напоминать о приближении срока платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name of schedule
ru: Название графика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Estimated monthly payment
ru: Приблизительная сумма ежемесячного платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Due date of next payment
ru: Дата следующего платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: Payment should be made
    from account
ru: Платёж должен быть
    совершён со счёта

en: No payee supplied
ru: Не указан контрагент

en: No opening balance supplied
ru: Не указан начальный баланс

en: An interest change can only happen after the first payment
ru: Изменение процентной ставки возможно только после первого платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: Please select the required options. Please use the <b>What's this?</b> feature to see more information about the items.
ru: Выберите необходимые параметры. Используйте подсказку <b>«Что это?»</b> для просмотра информации о вариантах.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: What is the type of the loan?
ru: Какой тип кредита используется?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_borrowButton) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_loanDirection)
en: I am borrowing money
ru: Я беру в долг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_lendButton) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_loanDirection)
en: I am lending money
ru: Я даю в долг

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Who is the payee/payer of the loan?
ru: Кто является заёмщиком или плательщиком по кредиту?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyPayeeCombo, m_payee)
en: Enter the name of the person or bank you owe money or who owes you money.
    
    If the name does not exist within KMyMoney's database, you are asked if you want to create it.
ru: Введите имя человека или название банка, который имеет задолженность перед вами или задолженность перед которым имеете вы.
    
    Если указанного имени нет в базе данных KMyMoney, вам будет предложено создать новую запись.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Did you make/receive any payments yet?
ru: Вы уже производили/получали платежи?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
    
    Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Disagio) are not considered as payments in this context.
ru: Вы уже вводили информацию о платежах по этому кредиту в KMyMoney?
    
    Примечание: платежи, совершённые при получении кредита (например, дизажио), в данном контексте платежами не считаются.

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: No
ru: Нет

[ctx: @item payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Yes
ru: Да

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Which payments do you want to record?
ru: Какие платежи вы хотите ввести?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_recordings)
en: <qt>Select which transactions should be recorded.
    
    <b>All payments</b> allows you to enter all payments made for this loan.
    
    The option to <b>start from the beginning of the current year</b> is meant for loans that have already been active for a longer period of time, and for which you do not want to enter all past transactions.
    </qt>
ru: <qt>Выберите, какие операции должны быть записаны.
    
    Пункт <b>«Все платежи»</b> позволит ввести все платежи по кредиту.
    
    Пункт <b>«Платежи с начала года»</b> используется для кредитов, действующих в течение длительного времени, для которых нет необходимости вводить все совершённые по ним операции.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_recordings)
en: All payments
ru: Все платежи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_recordings)
en: Start with this year's payments
ru: Платежи с начала года

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Balance before start of recording
ru: Баланс до начала занесения операций

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Enter the ending balance found on the statement that is the last one before you want to start recording this loan in KMyMoney.
ru: Укажите конечный баланс по последней выписке, сделанной до начала занесения операций по этому кредиту в KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_openingBalance)
en: You have selected to record only payments from the beginning of this year. Since prior transactions will not be recorded, you need to supply the balance of the loan on January 1st of this year.
ru: Выбрано занесение платежей только с начала этого года. Так как предыдущие операции заноситься не будут, необходимо указать сумму остатка задолженности по кредиту на 1 января этого года.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentFrequencyWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Payment frequency
ru: Периодичность платежей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Interest Compounding frequency
ru: Частота начисления процентов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyFrequencyCombo, m_compoundFrequency)
en: Select the frequency with which the interest is compounded. If uncertain, select the same as the payment frequency. Consult your loan contract for details.
ru: Укажите частоту начисления процентов. В случае сомнений укажите частоту платежей. Подробную информацию можно найти в кредитном договоре.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Due date of first payment to be recorded
ru: Дата первого заносимого в реестр платежа

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyDateInput, m_firstPaymentDate)
en: Depending on the answer to <b>What do you want to record?</b> this field means the following:<p>
    
    <b>All payments</b><br>
    Enter the due date of the very first payment<p>
    
    <b>Start with this year's payments</b><br>
    Enter the due date of the first payment in the current year
ru: В зависимости от выбранного ответа на вопрос <b>Какие данные необходимо заносить в реестр?</b> это поле может означать:<p>
    
    <b>Все платежи</b><br>
    Дата первого платежа.<p>
    
    <b>Платежи с начала года</b><br>
    Дата первого платежа в этом году.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Type of interest rate
ru: Тип процентной ставки

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Fixed
ru: Фиксированная

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Variable
ru: Плавающая

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Time between interest changes
ru: Период пересмотра процентной ставки

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Days
ru: дней

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Weeks
ru: недель

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Months
ru: месяцев

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Years
ru: лет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Next interest change is due
ru: Следующее изменение процентной ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: This page allows you to select the parent account.
ru: Здесь можно выбрать вышестоящий счёт.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_subAccountLabel)
en: Subaccount of
ru: Субсчёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If this account is managed by an institution please select the institution from the list. If the institution does not exist yet, please choose the <b>New Institution</b> button to create it. Otherwise, leave this field empty.
    Enter the account number used by the institution to identify the account.
ru: Если этот счёт управляется учреждением, выберите учреждение из списка. Если нужного учреждения нет в списке, нажмите кнопку <b>«Создать учреждение»</b> для добавления записи. Или оставьте этот параметр пустым.
    Укажите номер счёта, используемый учреждением для идентификации счёта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_institutionComboBox)
en: Select the institution which manages this account or leave empty
ru: Выберите учреждение, которое управляет счётом, или оставьте поле пустым

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newInstitutionButton)
en: New Institution
ru: Добавить учреждение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountNumber)
en: Accounts managed by an institution are usually referenced by a unique number the so called account number. Enter that number here.
    
    KMyMoney currently uses this number only for some online banking functions.
ru: Если учреждение управляет счётом, то обычно оно присваивает ему уникальный номер, так называемый номер счёта. Укажите здесь этот номер счёта.
    
    Этот номер счёта будет использован только для некоторых действий онлайн-банка.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_iban)
en: Enter the International Bank Account Number into this field
ru: Укажите в этом поле международный номер банковского счёта (IBAN)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_iban)
en: You can enter the IBAN (International Bank Account Number) into this field if you know it. Usually, people at your institution can tell you the number or it is printed on your statements.
    
    See also https://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number for more information.
    
    KMyMoney keeps this field only for documentation purposes and does not use it otherwise.
ru: Вы можете указать международный номер банковского счёта (IBAN) в этом поле если знаете его. Этот номер можно обычно найти в выписках или спросить в финансовом учреждении.
    
    Подробную информацию по этой теме вы можете найти на https://ru.wikipedia.org/wiki/IBAN.
    
    Этот номер будет сохранён только для сведений и не будет использоваться ни в каких операциях.

en: Months
ru: месяцев

en: Years
ru: лет

en: KMyMoney has calculated the amount of the loan as %1.
ru: По результатам расчёта сумма кредита составила %1.

en: KMyMoney has calculated the interest rate to %1%.
ru: По результатам расчёта процентная ставка по кредиту составила %1%.

en: KMyMoney has calculated a periodic payment of %1 to cover principal and interest.
ru: По результатам расчёта периодический платёж в счёт погашения основного долга и процентов составил %1.

en: The number of payments has been decremented and the balloon payment has been modified to %1.
ru: Количество платежей уменьшено, сумма остаточного платежа составила %1.

en: The balloon payment has been modified to %1.
ru: Остаточный платёж составил %1.

en: KMyMoney has calculated the term of your loan as %1.
ru: По результатам расчёта срок кредита составил: %1.

en: KMyMoney has calculated a balloon payment of %1 for this loan.
ru: По результатам расчёта остаточный платёж по кредиту составил %1.

en: KMyMoney has successfully verified your loan information.
ru: Проверка информации по кредиту успешно завершена.

en: You have entered mis-matching information. Please modify your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
ru: Введены ошибочные данные. Измените значения или оставьте одно поле пустым для его автоматического расчёта.

en: Calculation error
ru: Ошибка расчёта

en: 
    
    Accept this or modify the loan information and recalculate.
ru: 
    
    Принять или изменить данные по кредиту и произвести перерасчёт.

en: Calculation successful
ru: Расчёт завершён

en: one month | %1 months
ru[0]: %1 месяц
ru[1]: %1 месяца
ru[2]: %1 месяцев
ru[3]: %1 месяц

en: one year | %1 years
ru[0]: %1 год
ru[1]: %1 года
ru[2]: %1 лет
ru[3]: %1 год

en: one payment | %1 payments
ru[0]: %1 платёж
ru[1]: %1 платежа
ru[2]: %1 платежей
ru[3]: %1 платёж

en: Press Calculate to verify the values
ru: Нажмите кнопку «Рассчитать» для проверки введённых данных

en: Not all details supplied
ru: Указаны не все данные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Now enter the details for your loan. You can leave one of the fields empty and KMyMoney will calculate it when you press the <b>Calculate</b> button. Before you can continue with the next page you also need to press <b>Calculate</b> so that KMyMoney can check the logical correctness of the values you have supplied.
ru: Теперь укажите подробные сведения по кредиту. Можно оставить одно из полей пустым, тогда программа рассчитает значение после нажатия кнопки <b>«Рассчитать»</b>. Прежде чем перейти на следующую страницу, нажмите <b>«Рассчитать»</b> для проверки правильности введённых данных.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: The interest rate gets calculated
ru: Расчёт процентов производится

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_paymentDue)
en: when the payment is received
ru: на дату поступления платежа

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_paymentDue)
en: when the payment is due
ru: на дату платежа по графику

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, LoanAmountWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Loan amount
ru: Сумма кредита

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_loanAmount)
en: Enter the amount of the loan in this field. If you want to calculate this field out of the other parameters, please leave it empty. If the field is marked as required (colored background) you have informed KMyMoney about the fact that there were already some payments towards the loan. In this case, please enter the ending balance of your last statement.
ru: Укажите здесь сумму кредита. Для расчёта значения на основании других параметров оставьте это поле пустым. Если это поле отмечено как обязательное к заполнению (фон поля выделен цветом), значит в программе уже имеются сведения о том, что платежи по этому кредиту уже осуществлялись. В этом случае укажите здесь конечный баланс по последней выписке.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Interest rate
ru: Процентная ставка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_interestRate)
en: Please enter the interest rate (as a percentage) or leave the field empty to calculate it.
ru: Укажите процентную ставку (в процентах) или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Term
ru: Срок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_termAmount)
en: Please enter the term of this loan or enter 0 to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
ru: Укажите срок кредита или введите 0 для его расчёта. Сроком кредита считается период, в течение которого кредит должен быть полностью погашен. Он может не совпадать с периодом, указанным в кредитном договоре.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Payment (principal and interest)
ru: Платёж (основной долг с процентами)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_paymentAmount)
en: Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
ru: Укажите сумму основного долга с процентами или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: Balloon payment
ru: Остаточный платёж

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_balloonAmount)
en: Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
ru: Укажите сумму окончательного платежа или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Calculate
ru: Рассчитать

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Press this button to calculate/verify your loan details.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы проверить введённые данные или рассчитать недостающее значение.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Pressing this button calculates a possibly missing parameter for your loan or verifies that the values entered match. If something is not correct you will receive information about it.
ru: При нажатии этой кнопки будет произведён расчёт недостающих данных по кредиту или будут проверены введённые данные. Вы будете уведомлены об ошибках в случае их обнаружения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: Now enter the information required for the periodic loan payments. If your regular payments contains any additional fees, click on the <b>Additional fees</b> button to enter them.
ru: Укажите информацию о периодических платежах по кредиту. Если регулярные платежи включают в себя дополнительные сборы, нажмите <b>«Дополнительные сборы»</b> и укажите их сумму.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Principal + Interest
ru: Основная сумма долга + проценты

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, AdditionalFeesWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_additionalFeesButton)
en: Additional Fees
ru: Дополнительные сборы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: = periodical payments
ru: = периодические платежи

en: Create a new asset account
ru: Создать активный счёт

en: If the asset account does not yet exist, press this button to create it.
ru: Если активный счёт не существует, нажмите эту кнопку, чтобы создать его.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If this loan is for an asset, such as a car or a house, you can create the asset account now. An asset account represents the total value of an asset. The money from this loan will be transferred into the asset account you create or select.
    If this loan is a 'consumer loan' (money to use however you want), you can use a checking account instead.
ru: Если кредит предназначен для приобретения актива (например, автомобиля или недвижимости), можно создать активный счёт прямо сейчас. Кредитные средства будут переведены на созданный или выбранный счёт.
    Если кредит является потребительским (средства на любые цели), для него можно использовать любой текущий счёт.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dontCreatePayoutCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_noPayoutTransaction)
en: Do not create payout transaction
ru: Не создавать операцию по выплате

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_refinanceLoan)
en: Refinance existing loan
ru: Рефинансирование кредита

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_refinanceLoan)
en: Check this if you are refinancing a loan that already exists in KMyMoney
ru: Установите флажок, если новый кредит является рефинансированием кредита, уже заведённого в KMyMoney

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, AssetAccountWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Asset Account
ru: Активный счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Loan account
ru: Кредитный счёт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Date of payment
ru: Дата платежа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: KMyMoney creates a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made. Please select the account to/from which payments will be made and the category the interest will be assigned to.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
ru: KMyMoney создаёт график и выводит напоминания о предстоящих платежах. Выберите, на какой/с какого счёта будут осуществляться платежи, а также статью бюджета, к которой будут привязаны проценты.<p>
    Если выбрано занесение всех платежей, то даты должны быть уже введены. Если выбрано занесение только платежей за текущий год, тогда <b>«Датой первого платежа»</b> считается дата первого платежа в этом году.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestCategoryWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Interest category
ru: Статья учёта процентов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyCategory, m_interestCategory)
en: The category the interest part of the payment will be assigned to. If you borrow money you usually have to pay interest, so this should be an expense category. If you lend the money, you receive the interest. In this case, select an income category here.
ru: Укажите статью, которая будет использоваться для учёта процентов, выплачиваемых по кредиту. Обычно, при получении займа, вы платите проценты за его использование, и выплачиваемые деньги должны учитываться как статья расходов. В случае предоставления кредита проценты должны учитываться как статья доходов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Payment account
ru: Платёжный счёт

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyCategory, m_paymentAccount)
en: Select the account from which you make your periodical payments or where you receive regular payments in case you lend the money. In most cases, this is a checking account.
ru: Выберите счёт, с которого будут осуществляться периодические платежи или на который вы будете получать проценты за ссуженные вами деньги. В большинстве случаев используется текущий счёт.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: First payment due on
ru: Дата первого платежа

en: KMyMoney New Account Setup
ru: Настройка нового счёта KMyMoney

en: Broker
ru: Брокер

en: Payout
ru: Платёж

en: Parent Account
ru: Вышестоящий счёт

[ctx: Finish the wizard]
en: Finish
ru: Готово

en: Credit card payment
ru: Платёж по кредитной карте

en: Loan payment for %1
ru: Платёж по кредиту %1

en: Loan payment
ru: Платёж по кредиту

en: Amortization
ru: Погашение кредита

en: Unable to create account: %1
ru: Невозможно создать счёт: %1

[ctx: Rounding method]
en: Round
ru: Округлить

[ctx: Rounding method]
en: Ceil
ru: Максимум

[ctx: Rounding method]
en: Floor
ru: Минимум

[ctx: Rounding method]
en: Truncate
ru: Понизить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, KInvestmentDetailsWizardPage)
en: Investment details
ru: Сведения об инвестиции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Enter the details below and click <b>Next</b> to continue entering the online update details.
ru: Заполните поля и нажмите <b>«Далее»</b> для ввода информации об онлайн-источнике обновления данных.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Trading symbol
ru: Тикер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMyMoneyLineEdit, m_investmentSymbol)
en: Enter the ticker symbol (e.g. RHAT).
ru: Укажите тикер. Например: RHAT.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Full name
ru: Полное имя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Trading market
ru: Торговая площадка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Identification
    number
ru: Идентификационный
    номер

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMyMoneyLineEdit, m_investmentIdentification)
en: Enter the CUSIP/ISIN/WKN identification number here
ru: Укажите идентификационный номер CUSIP/ISIN/WKN

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Trading Currency
ru: Валюта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_6)
en: Price precision
ru: Точность курса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_pricePrecision)
en: This determines how many digits after decimal symbol price can have.
ru: Количество знаков после запятой.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_roundingMethod)
en: This controls what to do with digit situated after precision digits in amount values.
ru: Действие, которое необходимо выполнить с цифрой, стоящей после последнего отображаемого знака после запятой.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Remainder
ru: Остаток

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Investment Type
ru: Тип инвестиции

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_introLabel)
en: This wizard allows you to create a new investment.
ru: Этот мастер позволит создать новую инвестицию.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The first step in this process requires to select the type of investment. The following steps collect more details about the investment from you.
ru: Сначала необходимо выбрать тип инвестиции. После этого потребуется указать дополнительные сведения о ней.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type of investment
ru: Тип инвестиции

en: This wizard allows you to modify the selected investment.
ru: Этот мастер позволяет изменять информацию об инвестиции.

en: This wizard allows you to modify the selected security.
ru: Этот мастер позволяет изменять информацию о ценных бумагах.

en: Investment detail wizard
ru: Мастер детализации инвестиций

en: Security detail wizard
ru: Мастер детализации ценных бумаг

en: The selected symbol is already on file. Do you want to reuse the existing security?
ru: Выбранный символ уже содержится в файле. Использовать повторно эту ценную бумагу?

en: Security found
ru: Найдена ценная бумага

en: Unexpected error occurred while adding new investment
ru: Непредвиденная ошибка добавления новой инвестиции

en: <qt>The security <b>%1</b> currently does not exist as sub-account of <b>%2</b>. Do you want to create it?</qt>
ru: <qt>Ценная бумага <b>%1</b> не является субсчётом <b>%2</b>. Создать?</qt>

en: Create security
ru: Создать ценную бумагу

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNewInvestmentWizard)
en: New Investment wizard
ru: Мастер добавления инвестиций

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, KOnlineUpdateWizardPage)
en: Online Update
ru: Обновление через Интернет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Select an online source and click <b>Finish</b> to store the investment data. If you do not want to use online updates, just leave the data as is.
ru: Выберите онлайн-источник и нажмите кнопку <b>«Готово»</b> для сохранения данных по инвестиции. Чтобы не использовать онлайн-источники, оставьте данные без изменений.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Use Finance::Quote
ru: Использовать модуль Finance::Quote

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Online Source
ru: Интернет-источник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Factor
ru: Коэффициент

en: &Additional fees...
ru: &Дополнительные сборы...

en: Enter additional fees
ru: Укажите дополнительные сборы

en: Use this to add any additional fees other than principal and interest contained in your periodical payments.
ru: Укажите, какие дополнительные сборы, помимо основного долга и процентов, включены в периодические платежи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel21_2)
en: 
    If your regular payment contains any additional fees, click on the button "Additional fees" to enter them.
ru: 
    Если регулярные выплаты предусматривают также дополнительные сборы, нажмите кнопку «Дополнительные сборы» и укажите их.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel21_1_3)
en: = periodical payment:
ru: = периодические платежи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_2_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel,
en: Principal + Interest:
ru: Основная сумма долга + проценты:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel21_2_2)
en: If no additional fees are included in your periodical payment or you have entered all such fees, then click on "Next".
ru: Если дополнительные сборы не включены в периодические платежи или их суммы уже включены, нажмите кнопку «Далее».

en: Use this to create a new account to which the initial payment should be made
ru: Создать новый счёт, на который будет осуществлён первоначальный взнос

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_createNewAssetButton)
en: Press this to create a new asset account
ru: Создать новый активный счёт

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CalculationOverviewWizardPage)
en: Calculation Overview
ru: Обзор расчёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel18_2)
en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown in the overview below. You can accept these values by selecting "Next" or change them by choosing "Back" to return to the input field for the information you want to change.
ru: 
    KMyMoney произвела расчёт кредита, как показано ниже. Если все данные указаны верно, нажмите «Далее». Чтобы вернутся на страницу ввода данных и внести изменения, нажмите «Назад».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_3_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_3_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Tex
en: Loan amount:
ru: Сумма кредита:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Tex
en: Interest rate:
ru: Процентная ставка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Tex
en: Term:
ru: Срок:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, FinalPaymentWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Final amortization payment
ru: Окончательный платёж

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, DurationWizardPage)
en: Duration
ru: Продолжительность

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel15_2)
en: 
    Please enter the term of this loan or leave the field empty to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
ru: 
    Укажите срок выдачи кредита или оставьте это поле пустым для выполнения автоматического расчёта. Сроком выдачи кредита считается период, в течение которого кредит должен быть полностью погашен. Он может не совпадать со сроком, на который заключён кредитный договор.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_1_2)
en: Edit Loan Account Wizard
ru: Мастер редактирования кредитного счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: 
    Welcome to the Edit Loan Account Wizard. Please use this wizard to modify information about your loan account.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
ru: 
    Добро пожаловать в мастер редактирования кредитного счёта. Используйте этот мастер для изменения информации о кредитном счёте.
    
    Убедитесь в наличии всей актуальной информации. Обычно данные можно взять из кредитного договора или последней выписки.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, EditSelectionWizardPage)
en: Edit selection
ru: Редактировать выбранное

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_1)
en: 
    Please select, which data of the loan you want to modify.
ru: 
    Выберите, какие данные по кредиту необходимо изменить.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editInterestRateButton)
en: Modify the interest rate
ru: Изменить процентную ставку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editOtherCostButton)
en: Modify additional fees
ru: Изменить дополнительные сборы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editOtherInfoButton)
en: Modify other loan information
ru: Изменить другую информацию по кредиту

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editAttributesButton)
en: Modify loan attributes
ru: Изменить параметры кредита

en: Please enter the date from which on the following changes will be effective. The date entered must be later than the opening date of this account (%1), but must not be in the future. The default will be today.
ru: Укажите дату вступления изменений в силу. Она не может предшествовать дате открытия этого счёта (%1) и не может относиться к будущему. По умолчанию используется сегодняшнее число.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, EffectiveDateWizardPage)
en: Effective date
ru: Срок вступления в силу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_7)
en: When should the changes become active?
ru: Когда изменения должны вступить в силу?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel17_2)
en: 
    Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
ru: 
    Укажите сумму окончательного платежа или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due.
ru: Укажите дату первого платежа по кредиту.

en: Note: Consult the loan contract for details of the first due date. Keep in mind, that the first due date usually differs from the date the contract was signed
ru: Примечание: дату первой выплаты можно узнать из кредитного договора. Помните, что эта дата обычно отличается от даты подписания договора.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due this year.
ru: Укажите дату первого в этом году платежа по кредиту.

en: Note: You can easily figure out the date of the first payment if you consult the last statement of last year.
ru: Примечание: дату первого в этом году платежа по кредиту можно узнать из последней выписки за прошлый год.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, FirstPaymentWizardPage)
en: Date of first payment
ru: Дата первого платежа

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestCalculationWizardPage)
en: Interest calculation
ru: Расчёт процентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel12_2)
en: 
    When does the actual interest rate get calculated?
ru: 
    Когда рассчитывается фактическая процентная ставка?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_interestOnReceptionButton)
en: When the payment is received.
ru: На дату поступления платежа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_interestOnPaymentButton)
en: When the payment is due.
ru: На дату платежа по графику.

en: Create a new category
ru: Создать новую статью бюджета

en: Use this to open the new account editor
ru: Открыть редактор нового счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel20_2)
en: 
    Please select the category you want to assign the interest payments to or create a new category.
ru: 
    Выберите статью бюджета, по которой будут учитываться выплаты процентов, или создайте новую.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14_2)
en: 
    Please enter the interest rate or leave the field empty to calculate it.
ru: 
    Укажите процентную ставку или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_3)
en: Current rate
ru: Текущая ставка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_4)
en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the interest rate then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
ru: Будет рассчитана новая процентная ставка или сумма основного долга с процентами. Если вам известна новая процентная ставка, укажите её здесь.
    
    Оставьте поле пустым, чтобы новая процентная ставка была вычислена автоматически.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestTypeWizardPage)
en: Type of interest
ru: Тип процентов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_2)
en: 
    Is the interest of this loan fixed over a period of time or is it adapted from time to time? If the interest rate changes during the amortization phase of the loan you should choose the option 'variable interest rate'.
ru: 
    Являются ли суммы платежей процентов по кредиту фиксированными на весь срок действия кредита или они изменяются время от времени? Если процентная ставка меняется в течение периода погашения кредита, то следует выбрать параметр «плавающая процентная ставка».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fixedInterestButton)
en: Fixed interest rate
ru: Фиксированная процентная ставка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_variableInterestButton)
en: Variable interest rate
ru: Плавающая процентная ставка

en: Edit loan wizard
ru: Мастер редактирования кредита

en: Note: you will not be able to modify this account today, because the opening date "%1" is in the future. Please revisit this dialog when the time has come.
ru: Примечание: невозможно изменить данные этого счёта сегодня, так как дата открытия счёта «%1» приходится на будущее. Откройте этот диалог, когда эта дата наступит.

en: Your previous selection was "%1". If you select another option, KMyMoney will dismiss the changes you have just entered. Do you wish to proceed?
ru: Ранее был выбран вариант «%1». При выборе другого варианта внесённые изменения будут отменены. Продолжить?

en: The loan wizard is unable to calculate two different values for your loan at the same time. Please enter a value for the %1 on this page or backup to the page where the current value to be calculated is defined and fill in a value.
ru: Мастер не может рассчитать два разных показателя для одного кредита одновременно. Укажите значение %1 на этой странице или перейдите на страницу расчёта текущего показателя и вставьте значение.

en: You selected, that payments have already been made towards this loan. This requires you to enter the loan amount exactly as found on your last statement.
ru: Было указано, что платежи по этому кредиту уже осуществлялись. Поэтому необходимо ввести сумму кредита в соответствии с последней выпиской.

en: interest rate
ru: процентная ставка

en: term
ru: срок

en: principal and interest
ru: основной долг с процентами

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNewLoanWizard)
en: New Loan Wizard
ru: Мастер добавления кредита

en: calculate
ru: расчёт

en: The number of payments has been decremented and the final payment has been modified to %1.
ru: Количество платежей уменьшено, сумма остаточного платежа составила %1.

en: The final payment has been modified to %1.
ru: Остаточный платёж составил %1.

en: KMyMoney has calculated a final payment of %1 for this loan.
ru: По результатам расчёта остаточный платёж по кредиту составил %1.

en: You have entered mis-matching information. Please backup to the appropriate page and update your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
ru: Введены ошибочные данные. Вернитесь на соответствующую страницу и обновите значения или оставьте поле пустым для автоматического расчёта.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, LendBorrowWizardPage)
en: Lending or borrowing money
ru: Предоставление или взятие кредита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: 
    Do you borrow or lend money?
ru: 
    Вы берёте кредит или даёте в долг?

en: Please enter the original loan amount in the field below or leave it empty to be calculated.
ru: Укажите исходную сумму кредита или оставьте это поле пустым для расчёта.

en: Please enter the remaining loan amount of last years final statement in the field below. You should not leave this field empty.
ru: Укажите в поле ниже оставшуюся сумму выплат по кредиту из последней выписки за прошлый год. Вы должны заполнить это поле.

en: To whom do you make payments?
ru: Кто является получателем платежей?

en: Payments to
ru: Получатель выплат:

en: From whom do you expect payments?
ru: От кого будут поступать платежи?

en: Payments from
ru: Плательщик:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NameWizardPage)
en: Name of the loan
ru: Название кредита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: 
    How do you want to call this loan? Examples for names are 'car loan', 'school loan', 'home owner loan'.
ru: 
    Как назвать этот кредит? Например, «Кредит на приобретение машины», «Кредит на образование», «Кредит на приобретение дома».

[ctx: @label loan name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Name
ru: Название

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewCalculateLoanWizardPage)
en: Calculate Loan
ru: Расчёт кредита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2)
en: 
    You have successfully entered the general information about your loan. Next, KMyMoney needs some information about the calculation of the loan.
ru: 
    Общая информация о кредите внесена. Далее программе потребуются некоторые сведения для расчёта кредита.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_4)
en: 1. General Information
ru: 1. Общая информация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: 
    2. Calculate Loan
ru: 
    2. Расчёт кредита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: 
    3. Payments
ru: 
    3. Платежи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: 
    In the first step, KMyMoney will ask you some general information about the loan account to be created.
ru: 
    Сначала потребуется ввести общую информацию о создаваемом кредитном счёте.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: 
    2. Calculate Loan
    
    3. Payments
ru: 
    2. Расчёт кредита
    
    3. Платежи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_1)
en: New Loan Account Wizard
ru: Мастер добавления кредитного счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: 
    Welcome to the New Loan Account Wizard which will guide you through the creation of a new loan e.g. for your home, your car or any other loan that you pay or gain interest for.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
ru: 
    Добро пожаловать в мастер создания кредитного счёта. Он поможет пройти все этапы создания кредита, например, на приобретение дома, машины или другие цели, который вы можете взять или предоставить.
    
    Убедитесь в наличии всей актуальной информации. Обычно данные можно взять из кредитного договора или последней выписки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_2)
en: 
    In the following steps, KMyMoney supports you in setting up categories and schedules for your loan payments.
ru: 
    Далее программа поможет настроить статьи бюджета и графики платежей по кредиту.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel16_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_2_2)
en: 
    Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
ru: 
    Укажите сумму платежа в счёт погашения основной суммы кредита и процентов или оставьте это поле пустым для автоматического расчёта.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_4)
en: Current amount
ru: Текущая сумма

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_5)
en: Principal and interest
ru: Основной долг с процентами

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_5)
en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the amount for principal and interest then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
ru: Будет рассчитана новая процентная ставка или сумма основного долга с процентами. Если вам известна основного долга с процентами, укажите её здесь.
    
    Оставьте поле пустым, чтобы эта сумма была рассчитана автоматически.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: 
    How often will there be payments made to this loan?
ru: 
    Как часто будут производиться платежи по кредиту?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PreviousPaymentsWizardPage)
en: Payments?
ru: Платежи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_2)
en: 
    Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
ru: 
    Совершались ли уже какие-либо платежи по этому кредиту, введённые или не введённые в программу?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_noPreviousPaymentButton)
en: No, no payments were made yet.
ru: Нет, платежи не совершались.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_previousPaymentButton)
en: Yes, payments were made.
ru: Да, платежи совершались.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Dissagio) are not considered as payments in this context.
ru: Примечание: платежи, совершённые при получении кредита (например, дизажио), в данном контексте платежами не считаются.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, RecordPaymentWizardPage)
en: Recording payments?
ru: Занесение выплат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: 
    Do you want to record all payments of this loan with KMyMoney?
ru: 
    Занести все платежи по этому кредиту в программу?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_allPaymentsButton)
en: Yes, record all payments.
ru: Да, занести все платежи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_thisYearPaymentButton)
en: No, only record payments since the beginning of this year.
ru: Нет, занести платежи только с начала этого года.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel22_2)
en: KMyMoney will create a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
ru: KMyMoney создаст график и будет выводить напоминания о предстоящих платежах.<p>
    Если выбрано занесение всех платежей, то даты должны быть уже введены. Если выбрано занесение только платежей за текущий год, тогда <b>«Датой первого платежа»</b> считается дата первого платежа в этом году.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_dueLabel)
en: First payment due on:
ru: Дата первого платежа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_5)
en: Make payment from/to:
ru: Совершить платёж с/на:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_4)
en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown below. If you want to accept these values use the "Finish" button to update your account, otherwise use the "Back" button to modify your settings.
ru: 
    KMyMoney произвела расчёт кредита, как показано ниже. Если все данные указаны верно, нажмите «Далее». Чтобы вернутся на страницу ввода данных и внести изменения, нажмите «Назад».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14)
en: Additional Fees:
ru: Дополнительные сборы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2_2_2_2)
en: Total payment:
ru: Общая сумма платежа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2)
en: Valid from:
ru: Действует с:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2_2)
en: Affected payments:
ru: Затронутые платежи:

en: borrowed
ru: одолжено

en: lend
ru: отдано взаймы

en: not assigned
ru: не определено

en: on reception
ru: по получению

en: on due date
ru: по дате

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel22_2_2)
en: 
    This page summarizes the data you entered. If you need to modify anything, please use the "Back" button to go to respective page. Otherwise use the "Finish" button to create the account.
ru: 
    Эта страница содержит сводку введённых данных. Если необходимо внести изменения, нажмите кнопку «Назад», чтобы перейти к соответствующей странице. Если всё указано верно, нажмите кнопку «Готово», чтобы создать счёт.

[ctx: @title loan general information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: General
ru: Основное

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_3)
en: Payee:
ru: Контрагент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_4)
en: First payment:
ru: Первый платёж:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_5)
en: Amount is:
ru: Сумма:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Loan calculation
ru: Расчёт кредита

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel15)
en: Periodic Payment:
ru: Периодический платёж:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: Interest category:
ru: Статья процентов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel17)
en: Payment from:
ru: Платёж с:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel16_3)
en: Next due date:
ru: Дата следующего платежа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel12)
en: Final Payment:
ru: Последний платёж:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_4)
en: Interest is due:
ru: Дата платежа по процентам:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Payment frequency:
ru: Периодичность платежей:

[ctx: Occurrence period 'days']
en: Days
ru: дней

en: Weeks
ru: недель

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, VariableInterestDateWizardPage)
en: Date of next interest change
ru: Дата следующего изменения процентной ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_2)
en: 
    Select the date when the interest rate for this loan will be modified and the frequency of the future changes.
ru: 
    Определите дату, когда будет изменена процентная ставка по этому кредиту, и как часто это будет происходить в будущем.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Next interest change on
ru: Дата следующего изменения процентной ставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Time until next change
ru: Время до следующего изменения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: A typical KMyMoney user maintains a checking account with some institution and uses it to receive money or pay bills. If this is not the case, please deselect the checkbox below and continue on the next page.
ru: Как правило, пользователь KMyMoney использует какое-нибудь учреждение для ведения текущего счёта, получения средств и оплаты счетов. Если такой вариант вам не подходит, снимите флажок ниже и перейдите к следующей странице.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_haveCheckingAccountButton)
en: I have a checking account that I want to manage with KMyMoney
ru: У меня есть текущий счёт для работы в KMyMoney

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_institutionNameEdit)
en: The name of the institution that issued the account.
ru: Название учреждения, открывшего счёт.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_institutionNumberEdit)
en: Each institution has a routing number. Enter it here. If uncertain, leave the field blank. You can modify it later.
ru: Каждое финансовое учреждение имеет 9-значный код банка. Укажите его в этом поле. Если код неизвестен, оставьте поле пустым.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name of the institution
ru: Название учреждения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Routing number
ru: Код банка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountNumberEdit)
en: In general the institution that issued the account also issued a number for it. Enter it here. If uncertain, you can modify this entry later.
ru: Как правило, учреждение, в котором открыт счёт, присваивает этому счёту номер. Укажите его здесь. Если номер счёта неизвестен, оставьте поле пустым, номер можно будет добавить позднее.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountNameEdit)
en: Enter a descriptive name that will be used by KMyMoney to identify your checking account.
ru: Введите описание, которое будет использоваться программой KMyMoney для обозначения текущего счёта.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyDateInput, m_openingDateEdit)
en: Enter the date from when on you plan to keep track of the transactions in that account. This is usually the date of the last statement. If uncertain, leave as is.
ru: Укажите дату, начиная с которой планируется вести учёт операций по счёту. Обычно указывают дату последней выписки. В случае сомнений оставьте поле пустым.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of the account
ru: Номер счёта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name of the account
ru: Название счёта

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_openingBalanceEdit)
en: Enter the opening balance of the account. This is usually the ending balance of the last statement. If uncertain, leave as is.
ru: Укажите начальный баланс счёта. Обычно в этом качестве используется конечный баланс последней выписки. В случае сомнений оставьте поле пустым.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: The fields below allow you to enter some information about your checking account. Once this wizard finishes, the account will be created for you within KMyMoney.
ru: Расположенные ниже поля используются для указания данных о расчётном счёте. По окончании работы мастера будет создан новый счёт для работы в KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel3)
en: KMyMoney supports multiple currencies. Your reports will be based on a default currency which you can select here. The default for new accounts is also the currency you select here.
ru: Программа поддерживает работу с разными валютами. Данные отчёта отображаются в валюте, которую можно выбрать здесь. Валютой по умолчанию для нового счёта также будет валюта, выбранная в этом окне.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Please enter some information about yourself.<br><br>
    
    This information will be seen and used only by you. The information is used to personalize KMyMoney, to encrypt your file, etc.
ru: Укажите информацию о себе.<br><br>
    
    Доступ к предоставленной информации будет иметься только у вас. Она будет использоваться программой для персонализации, шифрования файлов и так далее.

[ctx: @label email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
ru: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Zip code
ru: Почтовый индекс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Welcome to KMyMoney!
ru: Добро пожаловать в KMyMoney!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: You have started KMyMoney for the first time on this computer. Before this program can help you to manage your finances, it needs to collect some data from you.<p>
    
    On the next few pages you will be guided through the steps necessary to setup the program. This will happen only once.
ru: Это первый запуск программы KMyMoney на данном компьютере. Прежде чем начать управлять своими финансами, укажите некоторые данные.<p>
    
    На следующих страницах вы пройдёте все этапы настройки, необходимые для запуска программы. Это потребуется сделать только один раз.

en: KMyMoney New File Setup
ru: Настройка нового файла KMyMoney

[ctx: New file wizard introduction]
en: Introduction
ru: Введение

en: Personal Data
ru: Персональные данные

en: Select Currency
ru: Выбор валюты

en: Select Accounts
ru: Выбор счетов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: <p>KMyMoney can encrypt your datafile using GPG Encryption. GPG encryption is one of the most secure methods in the world for protecting data. All of your account numbers and other important financial information will be very secure.</p>
ru: <p>Ваши данные могут быть зашифрованы с помощью шифрования GPG. Шифрование GPG — один из наиболее безопасных методов защиты данных в мире. Все номера счетов и другая важная финансовая информация будут максимально защищены.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If you would like to review or change any preference settings for KMyMoney after finishing this wizard, you can do so by checking this box. If not just click <b>Next</b>.
ru: Чтобы выполнить более тонкую настройку программы после завершения работы мастера настройки, установите этот флажок. Чтобы перейти к следующему шагу, нажмите <b>«Далее»</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openConfigAfterFinished)
en: Configure preferences after finishing the wizard.
ru: Настроить программу после окончания работы мастера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: You can change the configuration options at any time using the configuration dialog. Just select the <b>Configure KMyMoney...</b> option in the <b>Settings</b> menu.
ru: Настройку программы можно изменить в любое время, выбрав пункт <b>«Настроить KMyMoney...»</b> меню <b>«Настройка»</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Select groups of accounts that correspond to the ways that you will use KMyMoney. Each group you select will cause several accounts and categories to be created. Select the groups that are relevant to you. You can always create additional accounts manually later.
ru: Выберите группы счетов, которые планируется использовать в KMyMoney. Для каждой выбранной группы будут созданы счета и статьи бюджета. Выберите необходимые для вас группы. Дополнительные счета можно создать позднее.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: KMyMoney supports multiple currencies, nevertheless one of them will be used as your base currency. The base currency is used as default for new accounts and reports. Please select the base currency from the following list.
ru: KMyMoney поддерживает работу с разными валютами, при этом одна из них будет использоваться как базовая. Она будет являться валютой по умолчанию для новых счетов и отчётов. Выберите базовую валюту из следующего списка.

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: ISO Code
ru: Код ISO

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Symbol
ru: Символ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: <p>Use the fields below to enter some information about yourself.</p>
    
    <p>All information is optional and only used to personalize your KMyMoney file.</p>
ru: <p>Укажите здесь информацию о себе.</p>
    
    <p>Все поля являются необязательными и предназначены только для персонализации файла KMyMoney.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change the sort order of ledger entries by
    right-clicking the header of the ledger view?
ru: <p>...что порядок сортировки в книге учёта можно изменить,
    щёлкнув правой кнопкой мыши по заголовку столбцов?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can easily move to the other side of a transfer transaction
    by opening the context menu with the right mouse button and selecting one of the
    'Goto' functions?
ru: <p>...что для быстрого перехода к другому участнику операции перевода
    достаточно вызвать контекстное меню правой кнопкой и выбрать в нём
    один из пунктов «Перейти к ...»?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can start editing a transaction by double-clicking on the
    transaction in the register?
ru: <p>...что отредактировать операцию можно, дважды щёлкнув
    по операции в реестре?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can show more details of the selected transaction in the
    register by selecting the 'ledger lens' feature in the settings dialog?
ru: <p>...что можно просматривать подробное описание операции в реестре, установив флажок
    «Показывать подробные сведения для выделенной строки таблицы» в диалоге настройки?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that transactions with no category assigned or split
    transactions with unassigned values are marked with an exclamation mark 
    on a yellow triangle in the register?
ru: <p>...что не привязанные к статье операции и операции с разбивкой
    с нераспределённым остатком отмечаются в реестре восклицательным знаком
    в жёлтом треугольнике?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can show all details of the transactions in the register
    by typing &lt;Ctrl-T&gt; or selecting the 'View -> Show Transaction Detail'
    menu entry? You can turn this feature off the same way.
ru: <p>...что можно посмотреть подробное описание всех операций в реестре
    нажав &lt;Ctrl+T&gt; или выбрав пункт «Показывать сведения об операции»
    в меню «Вид»? Выключить этот параметр можно тем же способом.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can switch between a listing of all accounts or
    an icon view of all asset and liability accounts with the tabs
    in the accounts view?
ru: <p>...что быстро переключаться между показом всех счетов в виде списка
    или в виде значков можно с помощью соответствующих закладок в разделе «Счета»?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the KMyMoney development team wishes you a nice day?
ru: <p>...что команда разработчиков KMyMoney желает вам удачного дня?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...you can use your own external filter program to convert any
    import format to QIF on the fly? See the QIF profile editor for
    more details.
ru: <p>...что для конвертации любых импортируемых данных в формат
    QIF можно использовать любую внешнюю программу-фильтр. Более
    подробную информацию по данному вопросу можно получить в «Редакторе профилей QIF».

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can create a scheduled transaction from an existing
    one by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or the "More..."-menu in the transaction form?
ru: <p>...что на основании имеющейся операции можно создать график,
    воспользовавшись контекстным меню операции в книге учёта
    или меню «Дополнительно» в форме ввода операции?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can switch to the payee of a transaction
    by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or in the transaction menu?
ru: <p>...что перейти к контрагенту по операции можно
    через контекстное меню операции в книге учёта
    или через меню «Операции»?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the colors and fonts used for the ledgers
    via <i>Configure/Colors and Fonts</i>?
ru: <p>...что настроить цвета и шрифты, используемые в книге учёта, можно
    в разделах <i>«Цвета» и «Шрифты»</i> в диалоге настройки программы?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can hide transactions prior to a specific date?
    The date can be modified via <i>Configure/General/Filter</i>.
ru: <p>...что операции, предшествующие определённой дате, можно скрыть?
    Изменить дату можно во вкладке <i>«Фильтр» раздела «Основное» диалога настройки программы</i>.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can customize the "Home-Page"
    via <i>Configure/Home</i>?
ru: <p>...что содержимое домашней страницы можно персонализировать
    в разделе <i>«Домашняя страница» диалога настройки программы</i>.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add more data columns to accounts tables
    on your "Home-Page" via <i>Configure/Home/Account information display</i>?
ru: <p>...что добавить больше столбцов в таблицу счетов на домашней странице
    можно в части <i>«Сведения о счёте» раздела «Домашняя страница» в диалоге настройки программы</i>?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can enter new transactions even while reconciling
    an account? You can also make the transaction form visible.
ru: <p>...что новые операции можно вводить даже в процессе сверки счетов?
    Также можно сделать форму ввода операции видимой.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can actively support the KMyMoney development team in
    cases that heavily depend on your data? You can save your data in an
    anonymized way for this support.<p>
    Just open your data file and immediately
    select <b>File/Save as...</b>. In the <b>Save As...</b> dialog
    select the filter <b>Anonymous Files</b> and make sure your file gets
    the extensions <b>.anon.xml</b>. <p>
    To verify, how the data looks like you are about to send away, you can open
    this file in KMyMoney and see how the developers see your data.
ru: <p>...что вы можете оказать активное содействие команде разработчиков KMyMoney
    в вопросах, напрямую связанных с вашими данными? Сохранить данные для этих целей можно
    в обезличенной форме.<p>
    Откройте файл данных и сразу же
    выберите <b>«Файл/Сохранить как...»</b>. В открывшемся диалоге
    выберите фильтр <b>«Анонимные файлы»</b> и укажите
    <b>.anon.xml</b> в качестве расширения файла.<p>
    Чтобы посмотреть, в каком виде отправляемые данные увидят разработчики, 
    откройте этот файл в KMyMoney.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>... that you can import your bank statements even without a network 
    connection? Just select the file (OFX or QIF) from the File->Import menu.</p>
    <p>Provided by Jose Jorge</p>
ru: <p>...что импорт банковских выписок можно осуществлять даже без подключения к сети?
    Выберите нужный файл (в формате OFX или QIF) через вложенное меню «Импорт» меню «Файл».</p>
    <p>Советы предоставил Jose Jorge</p>
