kmymoney2 - en to sv translation catalogue (3570 entries)

en: _Fees
sv: Avgi&fter

en: _Dividend
sv: Ut&delning

en: Error importing %1: This file is not a valid KMM statement file.
sv: Fel vid import av %1: Filen är inte en giltig KMM utdragsfil.

en: Invalid Statement
sv: Ogiltigt utdrag

en: Importing statement for account %1
sv: Importerar utdrag för kontot %1

en: Importing statement without transactions
sv: Importerar utdrag utan transaktioner

en:   Statement balance is not contained in statement.
sv:   Utdragets behållning ingår inte i utdraget.

en:   Statement balance on %1 is reported to be %2
sv:   Utdragets behållning den %1 rapporteras som %2

en:   Transactions
sv:   Transaktioner

en:     %1 processed |     %1 processed
sv[0]:     %1 behandlad
sv[1]:     %1 behandlade

[ctx: x transactions have been added]
en:     %1 added |     %1 added
sv[0]:     %1 tillagd
sv[1]:     %1 tillagda

en:     %1 matched |     %1 matched
sv[0]:     %1 matchad
sv[1]:     %1 matchade

en:     %1 duplicate |     %1 duplicates
sv[0]:     %1 dubblett
sv[1]:     %1 dubbletter

en:   Payees
sv:   Betalningsmottagare

[ctx: x transactions have been created]
en:     %1 created |     %1 created
sv[0]:     %1 skapad
sv[1]:     %1 skapade

en: Error creating security record: %1
sv: Fel när värdepapperspost skulle skapas: %1

en: Error
sv: Fel

en: This imported statement contains investment transactions with no security.  These transactions will be ignored.
sv: Det importerade utdraget innehåller investeringstransaktioner utan några värdepapper. Transaktionerna kommer att ignoreras.

en: Security not found
sv: Värdepapper hittades inte

en: Statement Importer
sv: Import av utdrag

en: This imported statement contains investment transactions with no share amount.  These transactions will be ignored.
sv: Det importerade utdraget innehåller investeringstransaktioner utan antalet aktier. Transaktionerna kommer att ignoreras.

en: No share amount provided
sv: Antal aktier inte tillhandahållet

en: (Fees) %1
sv: (Avgifter) %1

en: Do you want to add "%1" as payee/receiver?
sv: Vill du lägga till "%1" som betalningsmottagare/mottagare?

en: Selecting "Yes" will create the payee, "No" will skip creation of a payee record and remove the payee information from this transaction. Selecting "Cancel" aborts the import operation.
    
    If you select "No" here and mark the "Do not ask again" checkbox, the payee information for all following transactions referencing "%1" will be removed.
sv: Att välja "Ja" skapar betalningsmottagaren, medan "Nej" hoppar över att skapa en betalarpost och tar bort information om betalningsmottagaren från transaktionen. Att välja "Avbryt" avbryter importåtgärden.
    
    Om du väljer "Nej" och markerar kryssrutan "Fråga inte igen", tas all information om betalningsmottagaren bort för alla följande transaktioner som hänvisar till "%1".

en: New payee/receiver
sv: Ny betalningsmottagare/mottagare

en: Default Category for Payee
sv: Standardkategori för betalningsmottagare

en: Please select a default category for payee '%1'
sv: Välj en standardkategori för betalningsmottagaren '%1'

en: Save Category
sv: Spara kategori

en: No Category
sv: Ingen kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAbort) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: Abort
sv: Avbryt

en: Unable to add payee/receiver
sv: Kan inte lägga till betalningsmottagare/mottagare

en: Problem adding or matching imported transaction with id '%1': %2
sv: Problem att lägga till eller matcha importerad transaktion med id '%1': %2

en: <b>You have downloaded a statement for the following account:</b><br/><br/>
sv: <b>Du har laddat ner ett utdrag för följande konto:</b><br/><br/>

en:  - Account Name: %1
sv:  - Kontonamn: %1

en:  - Account Type: %1
sv:  - Kontotyp: %1

en:  - Account Number: %1
sv:  - Kontonummer: %1

en: Do you want to import transactions to this account?
sv: Vill du importera transaktioner i det här kontot?

en: KMyMoney cannot determine which of your accounts to use.  You can create a new account by pressing the <b>Create</b> button or select another one manually from the selection box below.
sv: KMyMoney kan inte avgöra vilket av dina konton som ska användas. Du kan skapa ett nytt konto genom att klicka på knappen <b>Skapa</b>, eller välja ett annat manuellt i urvalsrutan nedan.

en: No account information has been found in the selected statement file. Please select an account using the selection box in the dialog or create a new account by pressing the <b>Create</b> button.
sv: Ingen kontoinformation hittades i den valda utdragsfilen. Välj ett konto med urvalsrutan i dialogrutan eller skapa ett nytt konto genom att klicka på knappen <b>Skapa</b>.

en: Import transactions
sv: Importera transaktioner

en: You must select an account, create a new one, or press the <b>Abort</b> button.
sv: Du måste markera ett konto, skapa ett nytt, eller klicka på knappen <b>Avbryt</b>.

en: KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%1</b><br/>Transaction: <i>%2 %3</i><br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched?
sv: KMyMoney har hittat en schemalagd transaktion som matchar en importerad transaktion.<br/>Schemats namn: <b>%1</b><br/>Transaktion: <i>%2 %3</i><br/>Vill du att KMyMoney ska skriva in schemat nu så att transaktionen kan matchas?

en: KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%2</b><br/>Transaction: <i>%3 %4</i><br/>The transaction dates are one day apart.<br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched? | KMyMoney has found a scheduled transaction which matches an imported transaction.<br/>Schedule name: <b>%2</b><br/>Transaction: <i>%3 %4</i><br/>The transaction dates are %1 days apart.<br/>Do you want KMyMoney to enter this schedule now so that the transaction can be matched?
sv[0]: KMyMoney har hittat en schemalagd transaktion som matchar en importerad transaktion.<br/>Schemats namn: <b>%2</b><br/>Transaktion: <i>%3 %4</i><br/>Vill du att KMyMoney ska skriva in schemat nu så att transaktionen kan matchas?
sv[1]: KMyMoney har hittat en schemalagd transaktion som matchar en importerad transaktion.<br/>Schemats namn: <b>%2</b><br/>Transaktion: <i>%3 %4</i><br/>Transaktionsdatumen är åtskilda med %1 dagar.<br/>Vill du att KMyMoney ska skriva in schemat nu så att transaktionen kan matchas?

en: Schedule found
sv: Schema hittades

en: Error while loading file '%1'.
sv: Fel när filen '%1' skulle laddas.

en: File access error
sv: Filåtkomstfel

en: <p><b>%1</b> is not a template file.</p>
sv: <p><b>%1</b> är inte en mallfil.</p>

en: Filetype Error
sv: Filtypfel

en: <p>Error while reading template file <b>%1</b> in line %2, column %3</p>
sv: <p>Fel vid läsning av mallfil <b>%1</b> på rad %2, kolumn %3</p>

en: Template Error
sv: Mallfel

en: File '%1' not found.
sv: Filen '%1' hittades inte.

en: <p>Invalid tag <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
sv: <p>Ogiltig tagg <b>%1</b> i mallfil <b>%2</b>.</p>

en: Loading template %1
sv: Laddar mallen %1

en: <p>Invalid top-level account type <b>%1</b> in template file <b>%2</b></p>
sv: <p>Ogiltig toppnivå kontotyp <b>%1</b> i mallfilen <b>%2</b>.</p>

en: <p>Invalid flag type <b>%1</b> for account <b>%3</b> in template file <b>%2</b></p>
sv: <p>Ogiltig flaggtyp <b>%1</b> för kontot <b>%3</b> i mallfilen <b>%2</b>.</p>

en: Source <placeholder>%1</placeholder> does not exist.
sv: Källan <placeholder>%1</placeholder> finns inte.

en: Cannot resolve input date.
sv: Kan inte avgöra inmatat datum.

en: CSV source <placeholder>%1</placeholder> does not exist.
sv: CSV-källan <placeholder>%1</placeholder> finns inte.

en: Cannot find from and to currency.
sv: Kan inte hitta från- och till-valuta.

en: Local quote sources aren't supported.
sv: Lokala kurskällor stöds inte.

en: Fetching URL %1...
sv: Hämtar webbadressen %1...

en: [No identifier]
sv: [Identifierare saknas]

en: <placeholder>%1</placeholder> skipped because it doesn't have identification number.
sv: <placeholder>%1</placeholder> hoppades över eftersom identifieringsnummer saknas.

[ctx: The process x is executing]
en: Executing %1...
sv: Kör %1...

en: Unable to launch: %1
sv: Kan inte starta: %1

en: Failed to open downloaded file
sv: Misslyckades öppna nerladdningsfil

[ctx: Executing 'script' 'online source' 'investment symbol']
en: Executing %1 %2 %3...
sv: Kör %1 %2 %3...

en: Unable to update price for %1
sv: Kan inte uppdatera kurs för %1

en: Identifier found: '%1'
sv: Identifierare hittades: '%1'

en: Price found: '%1' (%2)
sv: Kurs hittades: '%1' (%2)

en: Date found: '%1'
sv: Datum hittades: '%1'

en: Unable to update price for %1 (no price or no date)
sv: Kan inte uppdatera kurs för %1 (ingen kurs eller inget datum)

en: Unable to update price for %1 (empty quote data)
sv: Kan inte uppdatera kurs för %1 (tom kursinformation)

en: Unable to load data, because no contact has been associated with the owner of the standard address book.
sv: Kan inte ladda data eftersom ingen kontakt har associerats med ägaren till standardadressboken.

en: Address book import
sv: Import av adressbok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EditPersonalDataDlg)
en: New File Dialog
sv: Ny fildialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Use this dialog to enter personal information about yourself.
    
    All information is optional and is provided to personalize
    your KMyMoney file.
sv: Använd dialogrutan för att skriva in personlig information om dig själv.
    
    All information är valfri och tillhandahålls för att göra KMyMoneys fil personlig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: County/State:
sv: Län:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Street:
sv: Gata:

[ctx: Email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Your name:
sv: Ditt namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Telephone:
sv: Telefon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Town:
sv: Ort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Postal Code:
sv: Postnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_loadAddressButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, kabcBtn)
en: Load from Addressbook
sv: Ladda från adressbok

en: %1 (Brokerage)
sv: %1 (kontantdepå)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkPrice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_price) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpriceCol)
en: Price
sv: Kurs

en: Price/share
sv: Kurs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, summaryView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: Transaction amount
sv: Transaktionsbelopp

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Interest
sv: Ränta

en: Fees
sv: Avgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_accountTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAccount) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_q
en: Account
sv: Konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShares)
en: Shares
sv: Aktier

[ctx: Total value]
en: Total
sv: Totalt

en: Ratio 1/
sv: Förhållande 1/

en: Price/Share
sv: Kurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecurityDlg)
en: Security
sv: Värdepapper

en: Asset account
sv: Tillgångskonto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tagTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_tagsView) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTag)
en: Tag
sv: Etikett

en: Activity
sv: Aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: 
en: Date
sv: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, memoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkMemo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, memoTab) i18n: ectx: pro
en: Memo
sv: Anteckning

en: At least one split of the selected transaction references an account that has been closed. Editing the transactions is therefore prohibited.
sv: Åtminstone en del av de markerade transaktionerna refererar till ett konto som har stängts. Det är därför förbjudet att redigera transaktionerna.

en: Cannot enter transaction with postdate prior to account's opening date.
sv: Kan inte mata in transaktion med datum innan kontots öppningsdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSkip) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: &Skip
sv: &Hoppa över

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: Skip this transaction
sv: Hoppa över transaktionen

en: Use this to skip importing this transaction and proceed with the next one.
sv: Använd det här för att hoppa över import av den här transaktionen och fortsätta med nästa.

en: &Create...
sv: S&kapa...

en: Create a new account/category
sv: Skapa ett nytt konto eller en ny kategori

en: Use this to add a new account/category to the file
sv: Använd det här för att skapa ett nytt konto eller en ny kategori i filen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_kButtonAbort)
en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Abort the import operation and dismiss all changes
sv: Avbryt importåtgärden och kasta alla ändringar

en: Use this to abort the import. Your financial data will be in the state before you started the QIF import.
sv: Använd det här för att avbryta importen. Din ekonomiska data kommer att vara i samma tillstånd som innan du startade QIF-import.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KAccountSelectDlg)
en: Account selection
sv: Val av konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Account to import to
sv: Konto att importera till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createAssetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
sv: Skapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOK) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: OK
sv: Ok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KAvailableCurrencyDlg)
en: Select currencies to add
sv: Välj valutor att lägga till

[ctx: @title header of the currency name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
sv: Namn

en: Backup location:
sv: Plats för säkerhetskopia:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBackupDlg)
en: Backup
sv: Säkerhetskopia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Use this dialog to backup your data.
    
    Please make sure you have a disk inserted and that the drive is ready. Then choose the mount point from either the Choose button or by entering the path in the available box.
    
    Click OK to perform the backup.
sv: Använd den här dialogrutan för att säkerhetskopiera data.
    
    Försäkra dig om att du har matat in en skiva och att enheten är redo. Välj därefter monteringsplats, antingen med knappen Välj eller genom att skriva in sökvägen i den tillgängliga rutan.
    
    Klicka på Ok för att utföra säkerhetskopieringen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtAutoMount)
en: If your system does not use an automounter, make sure you mark the checkbox below to "mount this directory before backing up."
sv: Om systemet inte använder automatisk montering, försäkra dig om att du markerar kryssrutan nedan för att "montera katalogen innan säkerhetskopiering".

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Device options
sv: Enhetsalternativ

[ctx: This is the mount point]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMountPoint)
en: Mount Point:
sv: Monteringsplats:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseButton)
en: Select mount point
sv: Välj monteringsplats

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseButton)
en: Use this to browse to the mount point.
sv: Använd det här för att bläddra till monteringsplatsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseButton)
en: C&hoose...
sv: &Välj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mountCheckBox)
en: Mount this directory before backing up.
sv: Montera katalogen innan säkerhetskopiering.

en: At least one transaction/schedule still references the category <b>%1</b>.  However, at least one category with the same currency must exist so that the transactions/schedules can be reassigned.
sv: Åtminstone en transaktion eller ett schema hänvisar fortfarande till kategorin <b>%1</b>. Dock måste åtminstone en kategori med samma valuta finnas så att transaktioner och scheman kan omfördelas.

en: This dialog does not allow new categories to be created. Please pick a category from the list.
sv: Dialogrutan tillåter inte att nya kategorier skapas. Välj en kategori i listan.

en: Category creation
sv: Kategoriskapande

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCategoryReassignDlg)
en: Reassign categories
sv: Omfördela kategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The transactions, schedules and budgets associated with the selected category need to be re-assigned to a different category before the selected category can be deleted. Please select a category from the list below.
sv: Transaktioner, scheman och budgetar som hör ihop med den markerade kategorin måste tilldelas till en annan kategori innan den markerade kategorin kan tas bort. Välj en kategori i listan nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available categories:
sv: Tillgängliga kategorier:

en: Please choose the type of import you wish to perform.  A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
sv: Välj typ av import du vill utföra. En enkel förklaring av
    importtypen är tillgänglig längst ner i fönstret och uppdateras
    när du väljer ett objekt i kombinationsrutan.
    
    När du väl har valt en importtyp, klicka på knappen Ok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, promptLabel)
en: Choose import type:
sv: Välj typ av import:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KChooseImportExportDlg)
en: Choose Import Type Dialog
sv: Dialogruta för att välja importtyp

en: Please choose the type of export you wish to perform.  A simple explanation
    of the export type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an export type please press the OK button.
sv: Välj typ av export du vill utföra. En enkel förklaring av
    exporttypen är tillgänglig längst ner i fönstret och uppdateras
    när du väljer ett objekt i kombinationsrutan.
    
    När du väl har valt en exporttyp, klicka på knappen Ok.

en: Choose export type:
sv: Välj typ av export:

en: Choose Export Type Dialog
sv: Dialogruta för att välja exporttyp

en: QIF files are created by the popular accounting program Quicken.
    Another dialog will appear, if you choose this type, asking for further
    information relevant to the Quicken format.
sv: QIF-filer skapas av det populära bokföringsprogrammet Quicken.
    En annan dialogruta visas, om du väljer den här typen, som frågar
    efter ytterligare information relevant för Quicken-formatet.

en: The CSV type uses a comma delimited text file that can be used by
    most popular spreadsheet programs available for Linux and other operating
    systems.
sv: CSV-typen använder en textfil åtskild med kommatecken, som kan
    användas av de flesta populära kalkylprogram tillgängliga för
    Linux och andra operativsystem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, topLabel)
en: Please choose the type of import you wish to perform.   A simple explanation
    of the import type is available at the bottom of the screen and is updated when
    you select an item from the choice box.
    
    Once you have chosen an import type please press the OK button.
sv: Välj typ av import du vill utföra. En enkel förklaring
    av importtypen är tillgänglig längst ner i fönstret och
    uppdateras när du väljer ett värde i kombinationsrutan.
    
    När du väl har valt en importtyp, klicka på knappen Ok.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Some description
sv: En beskrivning

en: Transaction %1 has no splits
sv: Transaktionen %1 har inga delar

en: <p>Payee changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Betalningsmottagare ändrad.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammal: <b>%1</b>, Ny: <b>%2</b></p>

en: <p>Account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Konto ändrat.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammalt: <b>%1</b>, Nytt: <b>%2</b></p>

en: <p>Transfer account changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Konto för överföring ändrat.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammalt: <b>%1</b>, Nytt: <b>%2</b></p>

[ctx: Split transaction (category replacement)]
en: Split transaction
sv: Dela transaktion

en: <p>Category changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Kategori ändrad.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammal: <b>%1</b>, Ny: <b>%2</b></p>

[ctx: Empty memo]
en: empty
sv: tom

en: <p>Memo changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Anteckning ändrad.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammal: <b>%1</b>, Ny: <b>%2</b></p>

[ctx: No number]
en: empty
sv: tom

en: <p>Number changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Nummer ändrat.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammalt: <b>%1</b>, Nytt: <b>%2</b></p>

en: <p>Amount changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Konto ändrat.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammalt: <b>%1</b>, Nytt: <b>%2</b></p>

en: <p>Reconciliation flag changed.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Old: <b>%1</b>, New: <b>%2</b></p>
sv: <p>Avstämningsflagga ändrad.<br/>&nbsp;&nbsp;&nbsp;Gammal: <b>%1</b>, Ny: <b>%2</b></p>

en: Fatal error in determining data: %1
sv: Allvarligt fel vid databestämning: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KConfirmManualEnterDlg)
en: Confirm Manual Enter
sv: Bekräfta manuell registrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_message)
en: The following changes have been made to the transaction data:
sv: Följande ändringar har gjorts av transaktionens data:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Please choose what you wish to do with the above changes
sv: Välj vad du vill göra med ovanstående ändringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_discardRadio)
en: &Discard the changes and enter the original transaction into the register.
sv: Kasta än&dringarna och registrera den ursprungliga transaktionen i registret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_onceRadio)
en: Enter &these new values this one time, for this occurrence only.
sv: Regis&trera de nya värdena den här enda gången, bara för den här förekomsten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_setRadio)
en: Set all further occurrences &in this schedule to be these values.
sv: Ställ &in alla framtida förekomster i schemat att ha de här värdena.

en: User
sv: Användare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCurrencyCalculator)
en: Exchange Rate/Price Editor
sv: Växlingskurseditor, kurseditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, amountLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_amountTab) i18n
en: Amount
sv: Belopp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2_2)
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: @label convert from stock to currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label100)
en: to
sv: till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_amountButton)
en: To a&mount
sv: Till &belopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rateButton)
en: Exchange &rate / Price
sv: Växlingsku&rs eller kurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_updateButton) i18n: ectx: label, entry (PriceHistoryUpdate), group (General Options)
en: Update price history
sv: Uppdatera kurshistorik

en: Cannot set %1 as base currency: %2
sv: Kan inte välja %1 som basvaluta: %2

en: Set base currency
sv: Välj basvaluta

en: Cannot update currency. %1
sv: Kan inte uppdatera valutan. %1

en: Update currency
sv: Uppdatera valuta

en: Cannot create new currency. %1
sv: Kan inte skapa ny valuta. %1

en: New currency
sv: Ny valuta

en: Cannot modify currency. %1
sv: Kan inte ändra valuta. %1

en: Edit currency
sv: Redigera valuta

en: Rename currency
sv: Byt namn på valuta

en: Delete currency
sv: Ta bort valuta

en: Select as base currency
sv: Välj som basvaluta

[ctx: Menu header]
en: Currency options
sv: Valutaalternativ

en: Cannot delete currency %1. %2
sv: Kan inte ta bort valutan %1. %2

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCurrencyEditDlg)
en: Currencies
sv: Valutor

[ctx: @title:column currency name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
sv: Namn

[ctx: @action:button Remove currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeCurrencyButton)
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button Add currency from existing list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addCurrencyButton)
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button Edit currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editCurrencyButton)
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeUnusedCurrencyButton)
en: Remove unused currencies
sv: Ta bort oanvända valutor

[ctx: @action:button Close currency dialog]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_selectBaseCurrencyButton)
en: Select as base currency
sv: Välj som basvaluta

[ctx: @action:button Create new currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newCurrencyButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KCurrencyEditorDlg)
en: Currency editor
sv: Valutaeditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIsoCode)
en: ISO Code
sv: ISO-kod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCashFraction)
en: Smallest account unit:
sv: Minsta kontoenhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAccountFraction)
en: Smallest cash unit:
sv: Minsta kontantenhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRemainder)
en: Rounding method
sv: Avrundningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpricePrecision)
en: Price precision:
sv: Kursprecision:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, spbPricePrecision)
en: Enter the price precision for this currency to be used for exchange rates.
sv: Ange valutans kursnoggrannhet för användning i växlingskurser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, backendsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_nameCol) i18
en: Name
sv: Namn

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leName)
en: Enter the name of the currency here (e.g. Euro)
sv: Ange namnet på valutan här (t.ex. Euro)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leIsoCode)
en: <html><head/><body><p>Enter the ISO4217 code for the currency here (e.g. EUR for the Euro). This cannot be changed once the currency is created.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ange ISO 4217-koden för valutan här (t.ex. EUR för Euro). Den kan inte ändras när valutan väl har skapats.</p></body></html>

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leSymbol)
en: Enter the monetary symbol of the currency here (e.g. € for the Euro)
sv: Ange valutans symbol här (t.ex. € för Euro)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leAccountFraction)
en: Enter the smallest fraction of the currency used for bank accounts here. This cannot be changed once the currency is created.
sv: Ange den minsta bråkdelen av valutan som används för bankkonton här. Den kan inte ändras när valutan väl har skapats.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leCashFraction)
en: Enter the smallest fraction of the currency used for cash accounts here. This cannot be changed once the currency is created.
sv: Ange den minsta bråkdelen av valutan som används för kontantkonton här. Den kan inte ändras när valutan väl har skapats.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: <html><head/><body><p>Enter the rounding method used for this currency.  See <span style=" font-weight:600;">What's this</span> for more details.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ange avrundningsmetoden som används för valutan.  Se <span style=" font-weight:600;">Vad är det här</span> för mer detaljerad information.</p></body></html>

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">RoundNever</span></p><p>Don't do any rounding, simply truncate and print a warning in case of a remainder. Otherwise the same as RoundTrunc.</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundFloor</span></p><p>Round to the largest integral value not greater than the value. E.g. 0.5 -&gt; 0.0 and -0.5 -&gt; -1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundCeil</span></p><p>Round to the smallest integral value not less than the value. E.g. 0.5 -&gt; 1.0 and -0.5 -&gt; -0.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundTruncate</span></p><p>No rounding, simply truncate any fraction</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundPromote</span></p><p>Use RoundCeil for positive and RoundFloor for negative values. E.g. 0.5 -&gt; 1.0 and -0.5 -&gt; -1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundHalfDown</span></p><p>Round up or down with the following constraints: 0.1 .. 0.5 -&gt; 0.0 and 0.6 .. 0.9 -&gt; 1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundHalfUp</span></p><p>Round up or down with the following constraints: 0.1 .. 0.4 -&gt; 0.0 and 0.5 .. 0.9 -&gt; 1.0</p><p><span style=" font-weight:600;">RoundRound</span></p><p>Use RoundHalfDown for 0.1 .. 0.4 and RoundHalfUp for 0.6 .. 0.9. Use RoundHalfUp for 0.5 in case the resulting numerator is odd, RoundHalfDown in case the resulting numerator is even. E.g. 0.5 -&gt; 0.0 and 1.5 -&gt; 2.0</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Aldrig</span></p><p>Gör ingen avrundning, avkorta bara och skriv ut en varning om en rest uppstår. Annars samma sak som Avkorta.</p><p><span style=" font-weight:600;">Nedåt</span></p><p>Avrunda till det största heltalsvärdet som inte är större än värdet. T.ex. 0,5 -&gt; 0,0 och -0,5 -&gt; -1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Uppåt</span></p><p>Avrunda till det största heltalsvärdet som inte är mindre än värdet. T.ex. 0,5 -&gt; 1,0 och -0,5 -&gt; -0,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Avkorta</span></p><p>Ingen avrundning, avkorta bara eventuell bråkdel</p><p><span style=" font-weight:600;">Befordra</span></p><p>Använd Uppåt för positiva och Nedåt för negativa värden. T.ex. 0,5 -&gt; 1,0 och -0,5 -&gt; -1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Halva nedåt</span></p><p>Avrunda uppåt eller nedåt med följande begränsningar: 0,1 .. 0,5 -&gt; 0,0 och 0,6 .. 0,9 -&gt; 1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Halva uppåt</span></p><p>Avrunda uppåt eller nedåt med följande begränsningar: 0,1 .. 0,4 -&gt; 0,0 och 0,5 .. 0,9 -&gt; 1,0</p><p><span style=" font-weight:600;">Avrunda</span></p><p>Använd Halva nedåt för 0,1 .. 0,4 och Halva uppåt för 0,6 .. 0,9. Använd Halva uppåt för 0,5 om den resulterande täljaren är udda, Halva nedåt om den resulterande täljaren är jämn. T.ex. 0,5 -&gt; 0,0 och 1,5 -&gt; 2,0</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Floor
sv: Nedåt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Ceil
sv: Uppåt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Truncate
sv: Avkorta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Promote
sv: Befordra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Half Down
sv: Halva nedåt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Half Up
sv: Halva uppåt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboRoundingMethod)
en: Round
sv: Avrunda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEditEquityEntry)
en: Edit Equity
sv: Redigera aktiekonto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Stock
sv: Aktier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Mutual Fund
sv: Värdepappersfond

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Bond
sv: Obligation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Smallest fraction:
sv: Minsta bråkdel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblType)
en: Investment Type:
sv: Investeringstyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEquityName)
en: Equity Name:
sv: Namn på aktiekonto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSymbol)
en: Market Symbol:
sv: Marknadssymbol:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Price History
sv: Kurshistorik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEdit)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel)
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Direct deposit
sv: Direkt insättning

en: Manual deposit
sv: Manuell insättning

en: Direct debit
sv: Direkt debet

en: Standing order
sv: Stående order

en: Bank transfer
sv: Banköverföring

en: Write check
sv: Skriv check

[ctx: Other payment method]
en: Other
sv: Annan

en: Next due date
sv: Nästa förfallodatum

en: Unable to add scheduled transaction: %1
sv: Kan inte lägga till schemalagd transaktion: %1

en: Add scheduled transaction
sv: Lägg till schemalagd transaktion

en: <qt>You have entered a scheduled transaction date of <b>%1</b>.  Because the scheduled transaction was last paid on <b>%2</b>, KMyMoney will automatically adjust the scheduled transaction date to the next date unless the last payment date is reset.  Do you want to reset the last payment date?</qt>
sv: <qt>Du har skrivit in datumet <b>%1</b> för den schemalagda transaktionen. Eftersom den schemalagda transaktionen senast betalades <b>%2</b>, justerar KMyMoney automatiskt den schemalagda transaktionens datum till nästa datum, on inte det sista betalningsdatumet återställs. Vill du återställa det sista betalningsdatumet?</qt>

en: Reset Last Payment Date
sv: Återställ sista avbetalningsdatum

en: Unable to modify scheduled transaction '%1'
sv: Kan inte ändra schemalagd transaktion: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEditScheduleDlg)
en: Edit Scheduled transaction
sv: Redigera schemalagd transaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Schedule name:
sv: Namn på schema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Frequency:
sv: Termin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_frequencyNoEdit)
en: Number of selected periods between entries
sv: Antal valda perioder mellan poster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_paymentInformation)
en: Payment information
sv: Betalningsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Payment method
sv: Betalningsmetod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_weekendOptionEdit)
en: Do not change the date
sv: Ändra inte datum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_weekendOptionEdit)
en: Change the date to the previous processing day
sv: Ändra datumet till föregående behandlingsdag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_weekendOptionEdit)
en: Change the date to the next processing day
sv: Ändra datumet till nästa behandlingsdag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: If this schedule occurs on a non-processing day:
sv: Om detta schema inträffar på en annan dag än en behandlingsdag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_estimateEdit)
en: The amount is an estimate because it varies for each payment
sv: Beloppet är en uppskattning då det varierar mellan olika betalningstillfällen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_lastDayInMonthEdit)
en: Process this schedule always at the last day of a month
sv: Behandla alltid schemat sista dagen i månaden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoEnterEdit)
en: Enter this schedule into the register automatically when it is due
sv: Registrera denna betalning automatiskt på förfallodagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_endSeriesEdit)
en: This schedule will end at some time
sv: Antalet betalningar är begränsat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_endLabel1)
en: Number of transactions remaining:
sv: Antal kvarvarande betalningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_endLabel2)
en: Date of final transaction:
sv: Datum för sista betalning:

en: Unable to load schedule details
sv: Kan inte ladda schemainformation

en: <p>Please check that all the details in the following dialog are correct and press OK.</p><p>Editable data can be changed and can either be applied to just this occurrence or for all subsequent occurrences for this schedule.  (You will be asked what you intend after pressing OK in the following dialog)</p>
sv: <p>Kontroller att alla detaljer i följande dialogruta är korrekta och klicka sedan på Ok.</p><p>Redigerbar data kan ändras och kan antingen användas bara vid detta tillfälle, eller för alla kommande händelser med denna schemapost. (Du kommer att bli tillfrågad vilket du avser efter att du har klickat på Ok i följande dialogruta.)</p>

en: Enter scheduled transaction
sv: Registrera schemalagd transaktion

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEnterScheduleDlg)
en: Enter Schedule
sv: Registrera schema

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Schedule Details
sv: Schemainformation

[ctx: @label schedule name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_helpButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonHelp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpButton)
en: Help
sv: Hjälp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonOk)
en: Enter the transaction and advance the next due date of this schedule to the next payment date.
sv: Registrera transaktionen och flytta fram nästa förfallodatum i schemat till nästa betalningsdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, enterButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: Enter
sv: Registrera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonSkip)
en: Do not enter the transaction but advance the next due date of this schedule to the next payment date.
sv: Registrera inte transaktionen men flytta fram nästa förfallodatum i schemat till nästa betalningsdatum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Do not enter or skip payments for this schedule but continue with the next schedule.
sv: Registrera inte och hoppa inte över betalningar i schemat, utan fortsätt med nästa schema.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Ignore
sv: Ignorera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonCancel)
en: Cancel processing of schedule entry.
sv: Avbryt behandling av schemalagd post.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, EquityPriceUpdateConfDlg)
en: Updating price configuration
sv: Uppdaterar kursinställning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Updating price policy
sv: Uppdaterar kursprincip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateAll)
en: Update all
sv: Uppdatera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateMissing)
en: Update &missing
sv: Uppdatering sa&knas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateDownloaded)
en: Update downloaded
sv: Uppdatering nerladdad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_updateSource)
en: Update from the same source
sv: Uppdatera från samma källa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ask)
en: Ask
sv: Fråga

[ctx: Equity name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Internal identifier]
en: Internal ID
sv: Internt id

[ctx: Online quote source]
en: Source
sv: Källa

en: %1 units in %2
sv: %1 enheter i %2

en: Failed to retrieve an exchange rate for %1 from %2. It will be skipped this time.
sv: Misslyckades hämta valutakurs för %1 från %2. Den kommer att hoppas över den här gången.

en: Price Update Failed
sv: Kursuppdatering misslyckades

en: Failed to retrieve a quote for %1 from %2.  Press <b>No</b> to remove the online price source from this security permanently, <b>Yes</b> to continue updating this security during future price updates or <b>Cancel</b> to stop the current update operation.
sv: Misslyckades hämta en kurs för %1 från %2. Klicka på <b>Nej</b> för att ta bort direktkurskällan permanent från det här värdepappret, <b>Ja</b> för att fortsätta uppdatera värdepappret vid framtida kursuppdateringar eller <b>Avbryt</b> för att stoppa pågående uppdatering.

en: Cannot update security <b>%1</b>: %2
sv: Kan inte uppdatera värdepapper <b>%1</b>: %2

en: For <b>%1</b> on <b>%2</b> price <b>%3</b> already exists.<br>Do you want to replace it with <b>%4</b>?
sv: För <b>%1</b> på <b>%2</b> finns kursen <b>%3</b> redan.<br>Vill du ersätta den med <b>%4</b>?

en: Price Already Exists
sv: Kurs finns redan

en: Price for %1 updated (id %2)
sv: Kurs för %1 uppdaterad (id %2)

en: Received a price for %1 (id %2), but this symbol is not on the list. Aborting entire update.
sv: Tog emot en kurs för %1 (id %2), men symbolen finns inte i listan. Avbryter hela uppdateringen.

en: Received an invalid price for %1, unable to update.
sv: Tog emot en ogiltig kurs för %1, kan inte uppdatera.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KEquityPriceUpdateDlg)
en: Update Stock and Currency Prices
sv: Uppdatera aktie- och valutakurser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, lvEquityList)
en: List of known Equities, and the date they were last updated on.
sv: Lista med kända värdepapper, och datum de senast uppdaterades.

[ctx: @label:chooser Date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: From
sv: Från

[ctx: @label:chooser Date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To
sv: Till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure
sv: Anpassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdateAll)
en: Update All
sv: Uppdatera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdateSelected)
en: Update Selected
sv: Uppdatera markerade

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KFindTransactionDlg) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KTransactionFilter) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KReportConfigurationFilterDlg)
en: Search transactions
sv: Sök transaktioner

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_resultPage)
en: Result
sv: Resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_foundText)
en: F
sv: S

[ctx: Criteria tab]
en: Criteria
sv: Kriterier

[ctx: @info:tooltip for find transaction Open button]
en: Search transactions
sv: Sök transaktioner

en: Found %1 matching transaction (D %2 / P %3 = %4) | Found %1 matching transactions (D %2 / P %3 = %4)
sv[0]: Hittade %1 matchande transaktion (D %2 / P %3 = %4)
sv[1]: Hittade %1 matchande transaktioner (D %2 / P %3 = %4)

en: Found %1 matching transaction | Found %1 matching transactions
sv[0]: Hittade %1 matchande transaktion
sv[1]: Hittade %1 matchande transaktioner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KImportVerifyDlg)
en: Verify Import
sv: Kontrollera import

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KLoadTemplateDlg)
en: MyDialog
sv: Min dialogruta

en: Merge Transactions
sv: Slå ihop transaktioner

en: Are you sure you wish to merge these transactions?  The one you selected first is the top one, and its values will be used in the merged transaction.  Cancel and select the other transaction first, if you want its values to be used.
sv: Är du säker på att du vill sammanfoga transaktionerna? Den du valde först är den översta, och dess värde kommer att användas i den sammanfogade transaktionen. Avbryt och välj den andra transaktionen först om du vill att dess värde ska användas.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyFileInfoDlg)
en: File Information
sv: Filinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Created on
sv: Skapad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last modified on
sv: Senast ändrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Base currency
sv: Basvaluta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Payees
sv: Betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Institutions
sv: Institutioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Accounts/Categories
sv: Konton och kategorier

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, transactionGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, transactionTab) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4
en: Transactions
sv: Transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Splits
sv: Delningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMyMoneyBriefSchedule)
en: Schedules
sv: Scheman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Prices
sv: Kurser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Type
sv: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Total
sv: Totalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_closed) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Closed
sv: Stängd

en: Do you really want to delete the selected price entry? | Do you really want to delete the selected price entries?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort den markerade kursposten?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort de markerade kursposterna?

en: Delete price information
sv: Ta bort kursinformation

en: New price...
sv: Ny kurs...

en: Edit price...
sv: Redigera kurs

en: Online Price Update...
sv: Uppdatering av direktkurser...

en: Delete price...
sv: Ta bort kurs...

[ctx: Menu header]
en: Price options
sv: Kursalternativ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyPriceDlg)
en: Price Editor
sv: Kurseditor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Remove this price item from the file
sv: Ta bort denna kurs från filen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Commodity
sv: Vara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Stock Name
sv: Aktienamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Currency
sv: Valuta

[ctx: Price source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Source
sv: Källa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAllPrices)
en: Show all stored prices
sv: Visa alla lagrade kurser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Add a new entry
sv: Lägg till en ny post

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Create a new price entry.
sv: Skapa en ny kurspost.

[ctx: @action add new price]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
sv: Nytt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editSecurityButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify the selected entry
sv: Ändra markerad post

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Change the details of selected price information.
sv: Ändra detaljinformation för markerad kurs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify
sv: Ändra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsOnlineQuotes) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_onlineQuoteButton)
en: Online Quotes
sv: Direktkurser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete this entry
sv: Ta bort posten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_categoryTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: Category
sv: Kategori

en: Split Options
sv: Delningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Edit...
sv: Redigera...

[ctx: To duplicate a split]
en: Duplicate
sv: Duplicera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton)
en: Delete...
sv: Ta bort...

en: will be calculated
sv: kommer att beräknas

en: You are about to delete the selected split. Do you really want to continue?
sv: Du är på väg att radera den markerade delningen. Vill du verkligen fortsätta?

en: You need to assign a category to this split before it can be entered.
sv: Du måste tilldela en kategori till delningen innan den kan matas in.

en: Enter split
sv: Mata in delning

en: Is a sub account
sv: Är ett delkonto

[ctx: default price mode]
en: (default)
sv: (förval)

en: Price per share
sv: Kurs

en: Total for all shares
sv: Totalt för alla aktier

en: VAT account
sv: Momskonto

en: Asset
sv: Tillgång

en: Liability
sv: Skuld

en: Income
sv: Inkomst

en: Expense
sv: Utgift

en: Option has been disabled because there are transactions assigned to this account
sv: Alternativet har inaktiverats eftersom det finns transaktioner tilldelade till kontot

en: Option has been disabled because there is another account flagged to be an opening balance account for this currency
sv: Alternativet har inaktiverats eftersom det finns ett annat konto markerat som ett konto med ingående behållning för valutan

en: You have not specified a name.
    Please fill in this field.
sv: Du har inte angivit ett namn.
    Fyll i fältet.

en: Please select a parent account.
sv: Välj ett överliggande konto.

en: (No Institution)
sv: (Ingen institution)

en: A category named <b>%1</b> already exists. You cannot create a second category with the same name.
sv: En kategori som heter <b>%1</b> finns redan. Du kan inte skapa en andra kategori med samma namn.

en: You have selected to suppress the display of unused categories in the KMyMoney configuration dialog. The category you just created will therefore only be shown if it is used. Otherwise, it will be hidden in the accounts/categories view.
sv: Du har valt att ta bort visning av oanvända kategorier i KMyMoneys inställningsdialogruta. Kategorin som du just skapade kommer därför bara att visas om den används. Annars döljs den i kontovyn och kategorivyn.

en: Hidden categories
sv: Dolda kategorier

en: Is a sub account of %1
sv: Är ett delkonto av %1

en: Cannot add institution
sv: Kan inte lägga till institution

en: <p>The category <b>%1</b> currently does not exist. Do you want to create it?</p><p><i>The parent account will default to <b>%2</b> but can be changed in the following dialog</i>.</p>
sv: <p>Kategorin <b>%1</b> finns för närvarande inte. Vill du skapa den?</p><p><i>Överliggande konto kommer att väljas som <b>%2</b>, men kan ändras i den följande dialogrutan</i>.</p>

en: Create category
sv: Skapa kategori

en: Create a new Category
sv: Skapa en ny kategori

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewAccountDlg)
en: New Account Dialog
sv: Dialogrutan för nytt konto

[ctx: Account general settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_generalTab)
en: General
sv: Allmänt

[ctx: account name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Opening information
sv: Öppningsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currencyText)
en: Currency:
sv: Valuta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingDateLabel)
en: Date:
sv: Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Balance:
sv: Behållning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Last check number:
sv: Senaste checknummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Notes:
sv: Anteckningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxNoVat)
en: No auto-VAT-assignment
sv: Ingen automatisk momstilldelning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Price entry
sv: Kursinmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxPreferred)
en: Preferred Account
sv: Föredraget konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_costCenterRequiredCheckBox)
en: Cost Center assignment required
sv: Tilldelning av kostnadsställe krävs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_qcheckboxOpeningBalance)
en: <html><head/><body><p>Flag this account to be an opening balance account</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Markera kontot som ett konto med ingående behållning</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxOpeningBalance)
en: Opening Balance Account
sv: Konto med ingående behållning

[ctx: create new institution]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New...
sv: Nytt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Number:
sv: Nummer:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_hierarchyTab)
en: Hierarchy
sv: Hierarki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_subAccountLabel)
en: Subaccount
sv: Delkonto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_limitsTab)
en: Limits
sv: Gränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: This page allows to setup certain limits. KMyMoney will warn you when the account balance reaches a limit.
sv: Sidan låter dig ställa in vissa gränser. KMyMoney varnar dig när kontots behållning når en gräns.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Absolute limit
sv: Absolut gräns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_maxCreditLabel)
en: Maximum credit limit
sv: Maximal kreditgräns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_minBalanceLabel)
en: Minimum balance
sv: Minimal behållning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Early warning
sv: Tidig varning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_taxTab)
en: Tax
sv: Skatt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: VAT details
sv: Momsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_vatCategory)
en: VAT category
sv: Momskategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: VAT percentage
sv: Momsprocent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_vatAssignment)
en: Enable auto VAT assignment
sv: Aktivera automatisk momstilldelning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_amountGroupBox)
en: Amount entered
sv: Angivet belopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_grossAmount)
en: Gross amount
sv: Brutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_netAmount)
en: Net a&mount
sv: Netto&belopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxTax)
en: Include on Tax Reports
sv: Ta med på skatterapporter

en: The institution name field is empty.  Please enter the name.
sv: Institutionens namnfält är tomt. Ange namnet.

en: Adding New Institution
sv: Lägger till ny institution

[ctx: @info:usagetip]
en: The protocol part has been removed by KMyMoney because it is fixed to https for security reasons.
sv: Protokolldelen har tagits bort av KMyMoney eftersom den är låst till https av säkerhetsskäl.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewBankDlg)
en: New Institution Dialog
sv: Dialogruta för ny institution

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Institution Details
sv: Institutionsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Telephone/Fax:
sv: Telefon/telefax:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Website
sv: Webbplats

[ctx: institution name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: City:
sv: Ort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Routing Number:
sv: Clearingnummer:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewEquityEntryDlg)
en: New Equity
sv: Nytt aktiekonto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtMarketSymbol) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtMarketSymbol)
en: Trading Symbol of the stock or mutual fund, not required.
sv: Aktiesymbol för aktien eller värdepappersfonden. Krävs inte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, edtEquityName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, edtEquityName)
en: Name of the company, or mutual fund.
sv: Företagets namn, eller värdepappersfond.

en: To be able to merge previous selected payees, please select a payee from the list below or create a new one.
sv: För att kunna sammanfoga tidigare markerade betalningsmottagare, välj en betalningsmottagare i listan nedan eller skapa en ny.

en: The transactions associated with the selected payees need to be re-assigned to a different payee before the selected payees can be deleted. Please select a payee from the list below.
sv: Transaktionerna som hör ihop med markerade betalningsmottagare måste tilldelas till en annan betalningsmottagare innan de markerade betalningsmottagarna kan tas bort. Välj en betalningsmottagare från listan nedan.

en: This dialog does not allow new payees to be created. Please pick a payee from the list.
sv: Denna dialogruta tillåter inte att nya betalningsmottagare skapas. Välj en betalningsmottagare från listan.

en: Payee creation
sv: Skapa betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KPayeeReassignDlg)
en: Reassign payees
sv: Omfördela betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available payees:
sv: Tillgängliga betalningsmottagare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyToMatchList)
en: Assign deleted names to the above selected payee's matching list
sv: Tilldela borttagna namn till matchningslista för betalningsmottagaren markerad ovan

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSaveAsQuestion)
en: Save storage as...
sv: Spara lagring som...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialog, KSaveAsQuestion)
en: Choose XML if unsure.
sv: Välj XML om du är osäker

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextBrowser, textBrowser)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Noto Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">KMyMoney supports multiple storage types. The availability of storage types depends on the presence of plugins and their activation in the application settings.</p>
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><br />If you are uncertain what to choose here, then <span style=" font-weight:600;">XML</span> is probably your best choice.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Noto Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">KMyMoney stöder flera lagringstyper. Tillgänglighet av lagringstyper beror på närvaro av insticksprogram och deras aktivering i programinställningarna.</p>
    <p align="justify" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><br />Om du är osäker på vad du ska välja här, är <span style=" font-weight:600;">XML</span> troligtvis det bästa valet.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Storage type to use for your data
sv: Lagringstyp använd för data

en: Select Transaction
sv: Välj transaktion

en: Select a transaction and press the OK button or use Cancel to select none.
sv: Välj en transaktion och klicka på knappen Ok, eller använd Avbryt för att inte välja någon.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSortOptionDlg) i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_availableList)
en: Sort options
sv: Sorteringsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useDefault)
en: Use default
sv: Använd förval

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSplitCorrectionDlg)
en: Correct splits
sv: Korrigera delning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, question)
en: How do you want to proceed?
sv: Hur vill du fortsätta?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, continueBtn)
en: Continue to edit splits
sv: Fortsätt redigera delning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, changeBtn)
en: Chan&ge total amount of transaction to %1.
sv: Än&dra transaktionens totalbelopp till %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, distributeBtn)
en: Distrib&ute difference of %1 among all splits.
sv: &Fördela skillnaden %1 mellan alla delar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leaveBtn)
en: Leave %1 unassigned.
sv: Lämna %1 utan tilldelning.

en: Clear &All
sv: Rensa &allt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Clear all splits
sv: Rensa alla delningar

en: Use this to clear all splits of this transaction
sv: Använd det här för att rensa transaktionens alla delningar

en: Clear &Zero
sv: Rensa &noll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteZeroButton)
en: Removes all splits that have a value of zero
sv: Tar bort alla delar som har värdet noll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: &Merge
sv: Sa&mmanfoga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mergeButton)
en: Merges splits with the same category to one split
sv: Sammanfogar delar med samma kategori till en del

en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split
sv: Om du har flera delade poster för samma kategori och du vill behålla dem som en enda del

en: The total amount of this transaction is %1 while the sum of the splits is %2. The remaining %3 are unassigned.
sv: Transaktionens totalbelopp är %1, medan summan av delarna är %2. Återstående belopp %3 är inte tilldelat.

en: Change &total amount of transaction to %1.
sv: Ändra transaktionens &totalbelopp till %1.

en: &Distribute difference of %1 among all splits.
sv: För&dela skillnaden %1 mellan alla delar.

en: &Leave total amount of transaction at %1.
sv: &Lämna transaktionens totalbelopp som %1.

en: &Leave %1 unassigned.
sv: &Lämna %1 utan tilldelning.

en: You are about to delete all splits of this transaction. Do you really want to continue?
sv: Du ska just ta bort alla transaktionens delar. Vill du verkligen fortsätta?

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSplitTransactionDlg)
en: Split transaction
sv: Dela transaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Unassigned
sv: Ej tilldelad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTableWidget, summaryView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Sum of splits
sv: Summa av delarna

en: This dialog does not allow new tags to be created. Please pick a tag from the list.
sv: Denna dialogruta tillåter inte att nya etiketter skapas. Välj en etikett från listan.

en: Tag creation
sv: Skapa etikett

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KTagReassignDlg)
en: Reassign tags
sv: Omfördela etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The transactions associated with the selected tags need to be re-assigned to a different tag before the selected tags can be deleted. Please select a tag from the list below.
sv: Transaktionerna som hör ihop med markerade etiketter måste tilldelas till en annan etikett innan de markerade etiketterna kan tas bort. Välj en etikett i listan nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Available tags:
sv: Tillgängliga etiketter:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KTemplateExportDlg)
en: Template Export Attributes
sv: Exportegenskaper för mall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short description
sv: Kort beskrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Long Description
sv: Lång beskrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
sv: Titel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KUpdateStockPriceDlg)
en: New price entry
sv: Ny kurspost

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsColors)
en: Color settings
sv: Färginställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_useCustomColors)
en: Custo&m colors
sv: Egna &färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5)
en: Ledger group separator
sv: Huvudbokens gruppavgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Required field
sv: Nödvändigt fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Imported transaction
sv: Importerad transaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Matched transaction
sv: Matchad transaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Erroneous transaction
sv: Felaktig transaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Missing conversion rate
sv: Saknar konverteringskurs

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsIcons) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsFonts)
en: Font settings
sv: Teckensnittsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSystemFont)
en: Use system fonts
sv: Använd systemteckensnitt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_individualFontsFrame)
en: Individual font settings
sv: Individuella teckensnittsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: label, entry (listCellFont), group (List Options)
en: Cell font
sv: Cellteckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: label, entry (listHeaderFont), group (List Options)
en: Header font
sv: Rubrikteckensnitt

en: Choose file path
sv: Välj filsökväg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsGeneral)
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

[ctx: @title global settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Global
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Startup options
sv: Startalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplash)
en: Show splash screen
sv: Visa startskärm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Autosave options
sv: Alternativ för spara automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSaveFile)
en: Autosave periodically
sv: Spara automatiskt periodiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSaveOnClose)
en: Autosave when file is modified upon close
sv: Spara automatiskt när filen är ändrad vid stängning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_AutoBackupCopies)
en: Setup number of backups to keep (local file only)
sv: Ställ in antal säkerhetskopior att behålla (bara för lokal fil)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoBackupCopies)
en: Whenever the current data is saved into a local file, KMyMoney keeps the selected number of previous states of the file.
    
    Set it to 0 to turn the feature off.
sv: Så fort aktuell data sparas i en lokal fil, behåller Kmymoney valt antal tidigare tillstånd av filen.
    
    Ställ in till 0 för att stänga av funktionen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of backups to keep (0=off)
sv: Antal säkerhetskopior att behålla (0 = av)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fiscal Year
sv: Räkenskapsår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Your fiscal year starts on
sv: Ditt räkenskapsår börjar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: January
sv: januari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: February
sv: februari

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: March
sv: mars

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: April
sv: april

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: May
sv: maj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: June
sv: juni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: July
sv: juli

[ctx: @item the month August]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: August
sv: augusti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: September
sv: september

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: October
sv: oktober

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: November
sv: november

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: December
sv: december

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: External programs
sv: Externa program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calculator
sv: Räknare

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Views
sv: Vyer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_StartLastViewSelected)
en: Startup page options
sv: Alternativ för startsida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Start with ho&mepage
sv: Starta med he&msida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Start with last selected view
sv: Starta med senast valda vy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_viewType)
en: Type of the KMyMoney view
sv: Typ av vy i KMyMoney

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: List
sv: Lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Tree
sv: Träd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5)
en: Tabbed
sv: Med flikar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showTitleBar)
en: Show title bar on each page
sv: Visa rubrikrad på varje sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncLedgerInvestment)
en: Synchronize account selection of ledger and investment view
sv: Synkronisera kontoval i huvudbok och investeringsvy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Accounts / Categories
sv: Konton / Kategorier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnusedCategory)
en: This option hides all categories in the categories view that are not used in at least a single transaction. They are still shown in the category selection lists.
sv: Alternativet döljer alla kategorier i kategorivyn som inte används i åtminstone en enskild transaktion. De visas fortfarande i listorna för kategorival.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnusedCategory)
en: Do not show unused categories
sv: Visa inte oanvända kategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpertMode)
en: Show equity accounts
sv: Visa aktiekonton

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCategoriesInAccountsView)
en: This option will display the categories in the accounts view also.
sv: Alternativet visar också kategorierna i kontovyn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCategoriesInAccountsView)
en: Show categories in the accounts list view
sv: Visa kategorierna i kontovyns lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideZeroBalanceEquities)
en: Do not show zero balance equities
sv: Visa inte aktiekonton utan saldo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideFinishedSchedules)
en: This option hides all finished schedules in the schedules view.
sv: Alternativet döljer alla färdiga scheman i schemavyn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideFinishedSchedules)
en: Do not show finished schedules
sv: Visa inte färdiga scheman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Do not show transactions prior to
sv: Visa inte transaktioner före

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideReconciledTransactions)
en: This option hides all reconciled transactions in the ledger view.
sv: Alternativet döljer alla avstämda transaktioner i liggarvyn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideReconciledTransactions)
en: Do not show reconciled transactions
sv: Visa inte avstämda transaktioner

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Support
sv: Stöd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Logging
sv: Loggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Log path
sv: Loggsökväg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: On choosing a log file path please keep in mind that log files may contain sensitive data (e.g. passwords in clear-text etc).
sv: När en loggfilsökväg väljes kom då ihåg att loggfiler kan innehålla känslig information (t.ex. lösenord i klartext, etc.).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logImportedStatements) i18n: ectx: label, entry (logImportedStatements), group (List Options)
en: Log imported statements
sv: Logga importerade utdrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_logOfxTransactions) i18n: ectx: label, entry (logOfxTransactions), group (List Options)
en: Log OFX transactions
sv: Logga OFX-transaktioner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsHome)
en: Homepage Settings
sv: Inställningar av hemsida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move selected item up
sv: Flytta markerat objekt uppåt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Use this to move the selected item up by one position in the list.
sv: Använd det här för att flytta det markerade objektet upp en position i listan.

[ctx: @action move item up]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Up
sv: Upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move selected item down
sv: Flytta markerat objekt neråt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Use this to move the selected item down by one position in the list.
sv: Använd det här för att flytta det markerade objektet ner en position i listan.

[ctx: @action move item down]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Down
sv: Ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Selected entries are shown on the home page of the application.<p>
    Use the buttons and checkboxes to customize the layout of the home page.
sv: Markerade poster visas på programmets hemsida.<p>
    Använd knapparna och kryssrutorna för att anpassa hemsidans utläggning.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupbox)
en: Homepage/Summary page scaling
sv: Skalning av hemsida och sammanfattningssida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, percentageLabel)
en: Zoom factor:
sv: Zoomfaktor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberZoomFactor)
en: Remember zoom factor when leaving the program if manually changed with mouse-wheel
sv: Kom ihåg zoomfaktor när programmet avslutas om ändrad manuellt med mushjulet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupbox2)
en: Account information display
sv: Visning av kontoinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLimitInfo)
en: Show Account Limit Information
sv: Visa information om kontogränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBalanceStatusOfOnlineAccounts)
en: Show balance-status of mapped online accounts
sv: Visa behållningsstatus för kopplade Internetkonton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCountOfUnmarkedTransactions)
en: Show number of not marked transactions per account [!M]
sv: Visa antal omarkerade transaktioner per konto [!M]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCountOfClearedTransactions)
en: Show number of cleared transactions per account [C]
sv: Visa antal kontrollerade transaktioner per konto [C]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCountOfNotReconciledTransactions)
en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account [!R]
sv: Visa antal oavstämda (inte markerade eller kontrollerade) transaktioner per konto [!R]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateOfLastReconciliation)
en: Show date of last reconciliation
sv: Visa datum för senaste avstämning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideZeroBalanceLiabilities)
en: Hide liability accounts with zero balance
sv: Dölj skuldkonton utan saldo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_individualIconsFrame)
en: Individual icon settings
sv: Individuella ikoninställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: label, entry (IconsTheme), group (List Options)
en: Icon theme
sv: Ikontema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTip)
en: <html><head/><body><p align="center">Tip: Install Oxygen, Tango or Breeze icon theme to get wider selection.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p align="center">Tips: Installera ikontemat Oxygen Tango eller Breeze för att få ett större urval.</p></body></html>

[ctx: General settings]
en: General
sv: Allmänt

en: Home
sv: Hem

[ctx: Ledger view settings]
en: Ledger
sv: Huvudbok

en: Scheduled
    transactions
sv: Schemalagda
    transaktioner

en: Colors
sv: Färger

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Icons
sv: Ikoner

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: New Quote Source
sv: Ny kurskälla

[ctx: @item:inlistbox Stock]
en: Identification number
sv: Identifikationsnummer

[ctx: @item:inlistbox Stock]
en: Name
sv: Namn

en: CSV profile <b>%1</b> already exists.<br>Do you want to overwrite it?
sv: CSV-profilen <b>%1</b> finns redan. Vill du skriva över den?

en: CSV Profile Already Exists
sv: CSV-profilen finns redan

en: Security <b>%1</b> uses this quote source.<br>Do you really want to remove it?
sv: Värdepapper <b>%1</b> använder den här kurskällan.<br>Vill du verkligen ta bort den?

en: Delete quote source
sv: Ta bort kurskälla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupParsing)
en: <i>Enter regular expressions which can be used to parse the data returned from the URL entered above.  The symbol, price, and date must be found in the quote data to be usable. You may also try the KMyMoney user's mailinglist at <a href="mailto:kmymoney@kde.org">kmymoney@kde.org</a> to find what settings work for other users in your country.</i>
sv: <i>Skriv in reguljära uttryck som kan användas för att tolka data som returneras från webbadressen ovan. Symbolen, kursen och datumet måste hittas i kursdata för att den ska vara användbar. Du kan också försöka med KMyMoneys e-postlista för användare på <a href="mailto:kmymoney@kde.org">kmymoney@kde.org</a> för att ta reda på vilka inställningar som fungerar för andra användare i samma land.</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupParsing) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: Details
sv: Information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Date Format
sv: Datumformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Identifier
sv: Identifierare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editIdentifier)
en: Regular Expression to extract the identifier from the downloaded data
sv: Reguljärt uttryck för att extrahera identifieraren från nerladdad data

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editDate) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editDateFormat)
en: Regular Expression to extract the date from the downloaded data
sv: Reguljärt uttryck för att extrahera datum från nerladdad data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: URL
sv: Webbadress

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CSV URL
sv: CSV-webbadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editURL)
en: URL to be used to download the quote
sv: Webbadress att använda för att ladda ner kursen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_editURL)
en: Enter the URL from which stock quotes will be fetched.  <b>%1</b> will be replaced with the symbol for the security being quoted. For currency conversions, <b>%2</b> will be replaced with the currency to be quoted and <b>%1</b> with the currency the quote is based on.
sv: Skriv in webbadressen som aktiekurser hämtas från. <b>%1</b> ersätts med symbolen för värdepappret vars kurs ska hämtas. För valutakonvertering, ersätts <b>%2</b> med valutan vars kurs ska hämtas, och <b>%1</b> med valutan som kursen är baserad på.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editPrice)
en: Regular Expression to extract the price from the downloaded data
sv: Reguljärt uttryck för att extrahera kursen från nerladdad data

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_skipStripping)
en: <p>For easier processing of the data returned by the online source, KMyMoney usually strips unused parts before it is parsed with the regular expressions. If matching of the fields relies on those items, then use this option to turn stripping off.</p>
    
    <p>The following items are usually removed by stripping:
    
    <ul>
    <li>HTML tags such as <b>&lt;tag&gt;</b></li>
    <li>& encoded characters such as <b>&amp;nbsp;</b></li>
    <li>duplicate whitespace</li>
    </ul>
    </p>
sv: <p>För enklare behandling av data som returneras från direktkällor, tar KMyMoney vanligtvis bort oanvända delar innan den tolkas med reguljära uttryck. Om matchning av fält förlitar sig på dessa delar, använd det här alternativet för att stänga av rensning.</p>
    
    <p>Följande objekt tas vanligtvis bort vid rensning:
    
    <ul>
    <li>HTML-taggar som <b>&lt;tagg&gt;</b></li>
    <li>Tecken kodade med &amp; som <b>&amp;nbsp;</b></li>
    <li>Duplicerade blanktecken</li>
    </ul>
    </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipStripping)
en: Skip HTML stripping
sv: Hoppa över rensning av HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identify by
sv: Identifiera med

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Create a new source entry for online quotes
sv: Skapa en ny källa för direktkurser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new entry for online quotes
sv: Använd det här för att skapa en ny post för direktkurser

[ctx: @action create new quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete the selected source entry
sv: Ta bort den markerade källan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected online source entry
sv: Använd det här för att ta bort den markerade direktkällan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_dumpCSVProfile)
en: Dumps CSV profile used for importing downloaded prices, which can be customized by user in CSV Importer.
sv: Dumpar CSV-profilen använd för att importera nerladdade kurser, som kan anpassas av användaren i CSV-importverktyget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_dumpCSVProfile)
en: Dump CSV
sv: Dumpa CSV

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Accepts the entered data and stores it
sv: Accepterar inmatad data och lagrar den

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Use this to accept the modified data.
sv: Använd det här för att acceptera ändrad data.

[ctx: @action update quotes from online quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
sv: Uppdatera

en: KMyMoney Plugins
sv: KMyMoney-insticksprogram

en: Payee Identifier
sv: Betalningsmottagarens identifierare

en: Online Banking Operations
sv: Transaktioner i Internetbank

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsRegister)
en: Register settings
sv: Registerinställningar

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Display
sv: Visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowGrid) i18n: ectx: label, entry (ShowGrid), group (List Options)
en: Show a grid in the register
sv: Visa ett rutnät i registret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRegisterDetailed) i18n: ectx: label, entry (ShowRegisterDetailed), group (List Options)
en: Show all register entries in full detail
sv: Visa alla registerposter i fullständig detalj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LedgerLens)
en: Using the ledger lens shows the details for the transaction that has focus in the ledger. Usually, when using the transaction form, only a one line summary is displayed for each transaction as the details are shown in the form.
sv: Genom att använda huvudbokens lins, visas detaljinformation för transaktionen som har fokus i huvudboken. Oftast visas bara en enraders sammanfattning av varje transaktion, när transaktionsformuläret används, eftersom detaljinformationen visas i formuläret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LedgerLens) i18n: ectx: label, entry (LedgerLens), group (General Options)
en: Use the ledger lens
sv: Använd huvudbokens lins

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TransactionForm) i18n: ectx: label, entry (TransactionForm), group (General Options)
en: Show transaction form
sv: Visa transaktionsformulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowNrField)
en: Always show a No. field
sv: Visa alltid fältet Nr.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFancyMarker)
en: Draws a larger header above each group of transactions. The grouping depends on the current sort order.
sv: Ritar en större rubrik ovanför varje grupp av transaktioner. Grupperingen beror på aktuell sorteringsordning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFancyMarker)
en: Show group header between transactions
sv: Visa grupprubriker mellan transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFiscalMarker)
en: Show header for the previous and current fiscal year
sv: Visa rubrik för föregående och innevarande räkenskapsår

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlannedScheduleDates)
en: If a planned transaction is overdue, today's date is used by default as the posting date. With this option, the originally planned date is used instead.
sv: Om en planerad transaktion är försenad, används dagens datum normalt som registreringsdatum. Med det här alternativet används det ursprungliga planerade datumet istället.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowPlannedScheduleDates)
en: Display overdue schedules with planned date
sv: Visa försenade scheman med planerade datum

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sorting)
en: Sorting
sv: Sortering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: Normal view
sv: Normal vy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Reconciliation view
sv: Avstämningsvy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Search view
sv: Sökvy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Use the <i>left</i> and <i>right</i> buttons to add and remove sort options. Use the <i>up</i> and <i>down</i> buttons to modify the sort order. Double-Click a selected entry to toggle the sort order between <i>ascending</i> and <i>descending</i>.
sv: Använd knapparna <i>vänsterpil</i> och <i>högerpil</i> för att lägga till eller ta bort sorteringsalternativ. Använd knapparna <i>uppåtpil</i> och <i>neråtpil</i> för att ändra sorteringsordningen. Dubbelklicka på en markerad post för att ändra sorteringsordning mellan <i>stigande</i> och <i>fallande</i>.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage1)
en: Data entry
sv: Datainmatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoIncCheckNumber) i18n: ectx: label, entry (AutoIncCheckNumber), group (General Options)
en: Auto increment check number
sv: Öka automatiskt checknummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusChangeIsEnter) i18n: ectx: label, entry (FocusChangeIsEnter), group (General Options)
en: Keep changes when selecting a different transaction/split
sv: Behåll ändringar när en annan transaktion eller delning markeras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnterMovesBetweenFields)
en: Use Enter to move between fields
sv: Använd returtangent för att gå mellan fält

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_stringMatchFromStart)
en: Mark this option, if you always want to match names e.g. for payees from the start. If unset, any substring is matched.
sv: Markera alternativet om du alltid vill matcha namn, t.ex. för betalningsmottagare från början. Om avmarkerat, matchas alla delsträngar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_stringMatchFromStart)
en: Match names from start
sv: Matcha namn från början

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoReconciliation)
en: After entering the reconciliation data automatically detect the transactions that match that data (in some cases it might be not possible to do that).
sv: Detektera automatiskt transaktionerna som motsvarar avstämningsinformationen, efter att ha matat in den (i vissa fall kanske det inte är möjligt att göra det).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoReconciliation)
en: Automatic reconciliation
sv: Automatisk avstämning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_1) i18n: ectx: label, entry (initialDateFieldCursorPosition), group (List Options)
en: Initial cursor position within the date field
sv: Ursprunglig markörposition i datumfältet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition)
en: Day
sv: Dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Month
sv: Månad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Year
sv: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Default reconciliation state
sv: Förvalt tillstånd för avstämning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState)
en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation of an account
sv: Normalt avstämningstillstånd för transaktioner som skrivs in under avstämning av ett konto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState)
en: Not reconciled
sv: Inte avstämd

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Cleared
sv: Kontrollerad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkReconciled)
en: Reconciled
sv: Avstämd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoFillTransaction)
en: Autofill
sv: Automatisk ifyllnad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: Do not auto-fill transaction data at all.
sv: Fyll inte alls i transaktionsdata automatiskt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: No Autofill
sv: Ingen automatisk ifyllnad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Collect all transactions for the given payee. Treat all transactions that refer to the same category and have an amount with +/- X % as identical. If more than one transaction is found, a list of them is presented to the user.
    
    Selecting 0% will list all transactions.
sv: Samla alla transaktioner för den angivna betalningsmottagaren. Behandla alla transaktioner som hänvisar till samma kategori och har ett belopp som är identiskt inom ±X %. Om mer än en transaktion hittas, visas en lista med dem för användaren.
    
    Genom att välja 0 % listas alla transaktioner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: Same transaction if amount differs less than percentage set below
sv: Samma transaktion om beloppet skiljer sig mindre än procentvärdet nedan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: The data of the last transaction assigned to the category used most often for this payee is autofilled into the transaction editor.
sv: Data för den senaste transaktionen tilldelat till kategorin som oftast används för betalningsmottagaren, fylls automatiskt i transaktionseditorn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: With previously most often used transaction for the payee
sv: Med föregående oftast använda transaktion för betalningsmottagaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Same transaction if amount differs less than
sv: Samma transaktion om beloppet skiljer sig mindre än

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoFillDifference)
en: Two transactions are usually treated identical for autofill, if they refer the same accounts. They are treated as different transactions though, when their amount varies by more than the percentage given here.
sv: Två transaktioner behandlas oftast identiskt vid automatisk ifyllnad om de hänvisar till samma konto. De behandlas dock som olika transaktioner om deras värde varierar med mer än procenttalet som anges här.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFillUseMemos)
en: If this option is checked the memos from the previous transaction will be used otherwise the memos will not be considered when the transaction is autofilled.
sv: Om alternativet är markerat används anteckningarna från föregående transaktion, annars tas inte hänsyn till anteckningarna när transaktionen fylls i automatiskt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFillUseMemos)
en: Use memos from previous transaction
sv: Använd anteckningar från föregående transaktion

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage2)
en: Import
sv: Importera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Match transactions within days
sv: Matcha transaktioner inom dagar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_matchInterval)
en: Search for matching transactions within the range of the posting date of the imported transaction +/- the number of given days.
sv: Sök efter matchande transaktioner inom intervallet ± antal angivna dagar från transaktionens registreringsdatum.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_askForPayeeCategory)
en: Whenever a new payee is detected during import of a statement, the user will be asked to assign a default category for this user when this option is selected.
sv: Så fort en ny betalare detekteras vid import av ett utdrag, blir betalningsmottagaren tillfrågad om att tilldela en standardkategori till användaren när alternativet är markerat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_askForPayeeCategory)
en: Ask for a new payee's default category
sv: Fråga efter en ny betalningsmottagares kategori

[ctx: Holiday region (region language)]
en: Holidays for %1 (%2)
sv: Helger för %1 (%2)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsSchedules)
en: Schedule Settings
sv: Schemainställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckSchedule)
en: Check schedules on startup
sv: Kontrollera scheman vid start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: label, entry (CheckSchedulePreview), group (General Options)
en: Enter transactions this number of days in advance
sv: Skriv in transaktionen så här många dagar i förväg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, processingDaysBox)
en: Processing Days
sv: Behandlingsdagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calendarLabel)
en: Use holiday calendar for region
sv: Använd regionens helgkalender

[ctx: @item no holiday region selected]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_holidayRegion)
en: (None)
sv: (Ingen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: label, entry (SchedulePreview), group (General Options)
en: Number of days to preview schedules in ledger
sv: Antal dagar att förhandsgranska scheman i huvudboken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TestDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SplitDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SplitAdjustDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

en: Payer/Receiver
sv: Utbetalare och mottagare

en: Category/Account
sv: Kategori och konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Number
sv: Nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tagsLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Tags
sv: Etiketter

en: Transfer from
sv: Överför från

en: Transfer to
sv: Överför till

en: Select autofill transaction
sv: Välj automatisk fyllnadstransaktion

en: Do you want to replace memo<p><i>%1</i></p>with memo<p><i>%2</i></p>in the other split?
sv: Vill du ersätta anteckningen<p><i>%1</i></p>med anteckningen<p><i>%2</i></p> i den andra delningen?

en: Copy memo
sv: Kopiera anteckning

en: This transaction has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transaction may result in rounding errors. Do you want to continue?
sv: Transaktionen har mer än två delningar och är ursprungligen baserad på en annan valuta (%1). Att använda det här kontot för att ändra transaktionen kan orsaka avrundningsfel. Vill du fortsätta?

en: At least one of the selected transactions has more than two splits and is originally based on a different currency (%1). Using this account to modify the transactions may result in rounding errors. Do you want to continue?
sv: Åtminstone en av de markerade transaktionerna har mer än två delningar och är ursprungligen baserad på en annan valuta (%1). Att använda det här kontot för att ändra transaktionerna kan orsaka avrundningsfel. Vill du fortsätta?

en: <center>Processing schedule for %1.</center>
sv: <center>Behandlar schema för %1.</center>

en: Check number <b>%1</b> has already been used in account <b>%2</b>.<center>Do you want to replace it with the next available number?</center>
sv: Checknumret <b>%1</b> har redan används i kontot <b>%2</b>.<center>Vill du ersätta det med nästa tillgängliga nummer?</center>

en: Duplicate number
sv: Duplicerat nummer

en: Storing transactions
sv: Sparar transaktioner

en: &Enter
sv: &Registrera

en: Use this to enter the transaction into the ledger.
sv: Använd det här för att skriva in transaktionen i huvudboken.

en: &Schedule
sv: &Schemalägg

en: Accepts the entered data and stores it as schedule
sv: Accepterar inskriven data och lagrar den som ett schema

en: Use this to schedule the transaction for later entry into the ledger.
sv: Använd det här för att schemalägga transaktionen för senare inskrivning i huvudboken.

en: The transaction you are about to enter has a post date in the future.<br/><br/>Do you want to enter it in the ledger or add it to the schedules?
sv: Transaktionen du håller på att skriva in har ett registreringsdatum i framtiden.<br/><br/>Vill du skriva in den i huvudboken eller lägga till den för schemläggning?

[ctx: Dialog caption for 'Enter or schedule' dialog]
en: Enter or schedule?
sv: Registrera eller schemalägg?

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the warning balance of %2.
sv: Behållningen för kontot <b>%1</b> föll under varningsbehållningen %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the minimum balance of %2.
sv: Behållningen för kontot <b>%1</b> föll under den minimala behållningen %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit warning limit of %2.
sv: Behållningen för kontot <b>%1</b> föll under den maximala kreditvarningsgränsen %2.

en: The balance of account <b>%1</b> dropped below the maximum credit limit of %2.
sv: Behållningen för kontot <b>%1</b> föll under den maximala kreditgränsen %2.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_idGroup)
en: GPG encryption
sv: Kryptering med GPG

en: Addressbook integration
sv: Integrering med adressbok

en: Holiday regions integration
sv: Integrering med helgregioner

en: 
    KMyMoney, the Personal Finance Manager by KDE.
    
    Please consider contributing to this project with code and/or suggestions.
sv: 
    KMyMoney, hemekonomihantering av KDE.
    
    Fundera på att bidra till projektet med kod och/eller förslag.

en: (c) 2000-2019 The KMyMoney development team
sv: © 2000-2019 KMyMoney-utvecklingsgruppen

en: Compiled with the following optional features:
    %1
sv: Kompilerad med följande valfria funktioner:
    %1

en: Core engine, Release Manager, Project admin
sv: Kärnprogram, utgåvehantering, projektadministration

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Inactive member.
sv: Inaktiv medlem.

en: Initial idea, much initial source code, Project admin
sv: Ursprunglig idé, mycket ursprunglig källkod, projektadministration

en: Forecast, Reports
sv: Prognos, rapporter

en: Reporting logic, OFX Import
sv: Rapportlogik, OFX-import

en: Database backend, maintainer stable branch
sv: Databasgränssnitt, underhåll av stabil gren

en: Project Admin
sv: Projektadministration

en: Database backend
sv: Databasgränssnitt

en: Documentation and user support
sv: Dokumentation och användarstöd

en: Initial investment support
sv: Ursprungligt stöd för investeringar

en: Developer & Artist
sv: Utvecklare och grafiker

en: Icons & splash screen
sv: Ikoner och startfönster

en: Patches and port to kde4
sv: Programfixar och överföring till KDE4

en: Patches
sv: Programfixar

en: Patches, packaging and KF5-CI for OS X
sv: Programfixar och paketering för KF5-CI för OS X

en: CSV import/export
sv: CSV-import/export

en: Equity
sv: Aktiekonto

en: The file has been changed, save it?
sv: Filen har ändrats. Spara den?

en: <p>The account "%1" was previously created as loan account but some information is missing.</p><p>The new loan wizard will be started to collect all relevant information.</p><p>Please use KMyMoney version 0.8.7 or later and earlier than version 0.9 to correct the problem.</p>
sv: <p>Kontot "%1" skapades tidigare som ett lånekonto, men en del information saknas.</p><p>Guiden för nytt lån kommer att startas för att samla in all relevant information.</p><p>Använd KMyMoney version 0.8.7 eller senare men tidigare än version 0.9 för att korrigera problemet.</p>

en: Account problem
sv: Kontoproblem

en: Fix transactions
sv: Rätta transaktioner

en: This is the consistency check log, use the context menu to copy or save it.
sv: Det här är överensstämmelsekontrollens logg, använd den sammanhangsberoende menyn för att kopiera eller spara den.

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: Backup...
sv: Säkerhetskopia...

en: Statement file...
sv: Utdragsfil...

en: Account Template...
sv: Kontomall...

en: Personal Data...
sv: Personlig information...

en: Dump Memory
sv: Dumpa minne

en: File-Information...
sv: Filinformation...

en: Find transaction...
sv: Sök transaktion...

en: Show Transaction Detail
sv: Visa transaktionsinformation

note: i18n: ectx: label, entry (HideReconciledTransactions), group (List Options)
en: Hide reconciled transactions
sv: Dölj avstämda transaktioner

note: i18n: ectx: label, entry (ShowReconciledBalances), group (List Options)
en: Show reconciled balances
sv: Visa avstämda behållningar

note: i18n: ectx: label, entry (HideUnusedCategory), group (List Options)
en: Hide unused categories
sv: Dölj oanvända kategorier

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAllAccounts), group (List Options)
en: Show all accounts
sv: Visa alla konton

en: New institution...
sv: Ny institution...

en: Edit institution...
sv: Redigera institution...

en: Delete institution...
sv: Ta bort institution...

en: New account...
sv: Nytt konto...

en: Open ledger
sv: Öppna huvudbok

en: Reconcile...
sv: Stäm av...

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
sv: Slutför

en: Postpone reconciliation
sv: Senarelägg avstämning

en: Edit account...
sv: Redigera konto...

en: Delete account...
sv: Ta bort konto...

en: Close account
sv: Stäng konto

en: Reopen account
sv: Återöppna konto

en: Transaction report
sv: Transaktionsrapport

en: Show balance chart...
sv: Visa behållningsdiagram...

en: Map account...
sv: Anslut konto...

en: Unmap account...
sv: Ta bort kontoanslutning...

en: Update account...
sv: Uppdatera konto...

en: Update all accounts...
sv: Uppdatera alla konton...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonNewCreditTransfer)
en: New credit transfer
sv: Ny girering

en: New category...
sv: Ny kategori...

en: Edit category...
sv: Redigera kategori...

en: Delete category...
sv: Ta bort kategori...

en: Currencies...
sv: Valutor...

en: Prices...
sv: Kurser...

en: Update Stock and Currency Prices...
sv: Uppdatera aktiekurser och valutakurser...

en: Consistency Check
sv: Överensstämmelsekontroll

en: Performance-Test
sv: Prestandakontroll

en: Calculator...
sv: Räknare...

en: Enable all messages
sv: Aktivera alla meddelanden

en: &Show tip of the day
sv: Vi&sa dagens tips

[ctx: New transaction button]
en: New
sv: Ny

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: Enter transaction]
en: Enter
sv: Registrera

[ctx: Edit split button]
en: Edit splits
sv: Redigera delningar

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: Duplicate transaction]
en: Duplicate
sv: Duplicera

[ctx: Add reversing transaction]
en: Add reversing
sv: Lägg till omvänd

[ctx: Button text for match transaction]
en: Match
sv: Matcha

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: Toggle reconciliation flag]
en: Toggle
sv: Växla

[ctx: Mark transaction cleared]
en: Cleared
sv: Kontrollerad

[ctx: Mark transaction reconciled]
en: Reconciled
sv: Avstämd

[ctx: Mark transaction not reconciled]
en: Not reconciled
sv: Inte avstämd

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
sv: Markera alla

en: Go to account
sv: Gå till konto

en: Go to payee
sv: Gå till betalningsmottagare

en: Create scheduled transaction...
sv: Skapa schemalagd transaktion...

en: Assign next number
sv: Tilldela nästa nummer

[ctx: Combine transactions]
en: Combine
sv: Kombinera

en: Copy splits
sv: Kopiera delningar

en: New investment...
sv: Ny investering...

en: Edit investment...
sv: Redigera investering...

en: Delete investment...
sv: Ta bort investering...

en: Online price update...
sv: Uppdatering av direktkurser...

en: Manual price update...
sv: Manuell kursuppdatering...

en: New scheduled transaction
sv: Ny schemalagd transaktion

en: Edit scheduled transaction
sv: Redigera schemalagd transaktion

en: Delete scheduled transaction
sv: Ta bort schemalagd transaktion

en: Duplicate scheduled transaction
sv: Duplicera schemalagd transaktion

en: Enter next transaction...
sv: Registrera nästa transaktion...

en: Skip next transaction...
sv: Hoppa över nästa transaktion...

en: New payee
sv: Ny betalningsmottagare

en: Rename payee
sv: Byt namn på betalningsmottagare

en: Delete payee
sv: Ta bort betalningsmottagare

en: Merge payees
sv: Sammanfoga betalningsmottagare

en: New tag
sv: Ny etikett

en: Rename tag
sv: Byt namn på etikett

en: Delete tag
sv: Ta bort etikett

en: Test new feature
sv: Testa ny funktion

en: Debug Traces
sv: Felsök spårningar

en: Debug Timers
sv: Felsök tidtagare

en: Remove credit transfer
sv: Ta bort girering

en: Edit credit transfer
sv: Redigera girering

en: Show log
sv: Visa logg

en: View back
sv: Vy bakåt

en: View forward
sv: Vy framåt

en: No KMyMoneyFile open
sv: Ingen KMyMoney-fil öppen

[ctx: Application is ready to use]
en: Ready.
sv: Klar.

en: Viewing personal data...
sv: Visar personlig information...

en: Edit Personal Data
sv: Redigera personlig information

en: Unable to store user information: %1
sv: Kan inte lagra användarinformation: %1

en: Importing account templates.
sv: Importerar kontomallar.

en: Unable to import template(s)
sv: Kan inte importera mall(ar)

en: Exporting account templates.
sv: Exporterar kontomallar.

en: Save as...
sv: Spara som...

en: KMyMoney template files (*.kmt);;All files (*)
sv: KMyMoney-mallfiler (*.kmt);;Alla filer (*)

en: The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?
sv: Filen <b>%1</b> finns redan. Vill du verkligen skriva över den?

en: File already exists
sv: Filen finns redan

en: The file must be saved first before it can be backed up.  Do you want to continue?
sv: Filen måste sparas först innan den kan säkerhetskopieras. Vill du fortsätta?

en: The current implementation of the backup functionality only supports local files as source files. Your current source file is '%1'.
sv: Den nuvarande implementeringen av säkerhetskopieringsfunktionen stöder bara lokala filer som källfiler. Din nuvarande källfil är '%1'.

en: Local files only
sv: Bara lokala filer

en: Mounting %1
sv: Monterar %1

en: Backup file for today exists on that device. Replace?
sv: Säkerhetskopia för idag finns på enheten. Ersätt den?

en: &Replace
sv: E&rsätt

en: Writing %1
sv: Skriver %1

en: Unmounting %1
sv: Avmonterar %1

en: Error mounting device
sv: Fel vid montering av enhet

[ctx: Backup done]
en: Done
sv: Klar

en: File successfully backed up
sv: Filen har säkerhetskopierats med lyckat resultat

en: Error copying file to device
sv: Fel vid kopiering av fil till enhet

en: Error unmounting device
sv: Fel vid avmontering av enhet

en: This account is a liability and if the opening balance represents money owed, then it should be negative.  Negate the amount?
    
    Please click Yes to change the opening balance to %1,
    Please click No to leave the amount as %2,
    Please click Cancel to abort the account creation.
sv: Kontot är ett skuldkonto, och om ingående behållning representerar pengar du är skyldig, ska den vara negativ. Negera beloppet?
    
    Klicka på Ja för att ändra ingående behållning till %1,
    Klicka på Nej för att lämna beloppet som %2,
    Klicka på Avbryt för att avbryta att skapa kontot.

en: Unable to add account: %1
sv: Kan inte lägga till konto: %1

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to institution <b>%2</b>. Reason: %3</p>
sv: <p><b>%1</b> kan inte flyttas till institutionen <b>%2</b>. Orsak: %3</p>

en: <p><b>%1</b> cannot be moved to <b>%2</b>. Reason: %3</p>
sv: <p><b>%1</b> kan inte flyttas till <b>%2</b>. Orsak: %3</p>

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Running consistency check...
sv: Utför överensstämmelsekontroll...

en: Consistency check failed: %1
sv: Överensstämmelsekontroll misslyckades: %1

en: The consistency check has found no issues in your data. Details are presented below.
sv: Överensstämmelsekontrollen har hittat vissa problem med data. Detaljinformation presenteras nedan.

en: The consistency check has found some issues in your data. Details are presented below. Those issues that could not be corrected automatically need to be solved by the user.
sv: Överensstämmelsekontrollen har hittat vissa problem med data. Detaljinformation presenteras nedan. De problem som inte kunde korrigeras automatiskt måste lösas av användaren.

en: Consistency check result
sv: Resultat av överensstämmelsekontroll

en: Checking for overdue scheduled transactions...
sv: Kontrollerar försenade schemalagda transaktioner...

en: You must first select a KMyMoney file before you can import a statement.
sv: Du måste först välja en KMyMoney-fil innan du kan importera ett utdrag.

en: Importing a statement via Web Connect
sv: Importerar ett utdrag via webbanslutning

en: Unable to import %1 using %2 plugin.  The plugin returned the following error: %3
sv: Kan inte importera %1 med användning av insticksprogrammet %2. Insticksprogrammet returnerade följande fel: %3

en: Importing error
sv: Importfel

en: All messages have been enabled.
sv: Alla meddelanden har aktiverats.

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: Auto saving...
sv: Sparar automatiskt...

en: Creating new document...
sv: Skapar nytt dokument...

en: Couldn't create a new file.
sv: Kunde inte skapa en ny fil

en: Open a file.
sv: Öppna en fil.

en: Couldn't find any plugin for opening storage.
sv: Kunde inte hitta något insticksprogram för att öppna lagring.

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Loading file...
sv: Laddar fil...

en: <p>File <b>%1</b> is already opened in another instance of KMyMoney</p>
sv: <p>Filen <b>%1</b> är redan öppnad i en annan instans av KMyMoney</p>

en: Duplicate open
sv: Dubblett öppen

en: <p><b>%1</b> is either an invalid filename or the file does not exist. You can open another file or create a new one.</p>
sv: <p><b>%1</b> är antingen ett ogiltigt filnamn eller så finns inte filen. Du kan öppna en annan fil eller skapa en ny.</p>

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Cannot open file as requested.
sv: Kan inte öppna fil enligt begäran.

en: Could not read your data source. Please check the KMyMoney settings that the necessary plugin is enabled.
sv: Kunde inte läsa datakällan. Kontrollera i KMyMoneys inställningar att nödvändigt insticksprogram är aktiverat.

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Failed to save your storage.
sv: Misslyckades spara lagring.

en: Couldn't find suitable plugin to save your storage.
sv: Kunde inte hitta lämpligt insticksprogram för att spara lagringen.

en: Saving file as....
sv: Sparar fil som...

en: Couldn't find any plugin for saving storage.
sv: Kunde inte hitta något insticksprogram för att spara lagring.

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
sv: &Importera

note: i18n: ectx: Menu (export) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk)
en: &Export
sv: &Exportera

note: i18n: ectx: Menu (account)
en: &Account
sv: &Konto

note: i18n: ectx: Menu (category)
en: &Category
sv: &Kategori

note: i18n: ectx: Menu (transaction)
en: &Transaction
sv: &Transaktion

note: i18n: ectx: Menu (transaction_mark_menu) i18n: ectx: Menu (transaction_context_mark_menu)
en: Mark transaction as...
sv: Markera transaktion som...

note: i18n: ectx: Menu (transaction_mark_menu) i18n: ectx: Menu (transaction_context_mark_menu)
en: Mark transaction
sv: Markera transaktion

note: i18n: ectx: Menu (kmmtools)
en: T&ools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (account_context_menu)
en: Account options
sv: Kontoalternativ

note: i18n: ectx: Menu (category_context_menu)
en: Category options
sv: Kategorialternativ

note: i18n: ectx: Menu (institution_context_menu)
en: Institution options
sv: Institutionsalternativ

note: i18n: ectx: Menu (payee_context_menu)
en: Payee options
sv: Alternativ för betalningsmottagare

note: i18n: ectx: Menu (tag_context_menu)
en: Tag options
sv: Etikettalternativ

note: i18n: ectx: Menu (investment_context_menu)
en: Investment options
sv: Investeringsalternativ

note: i18n: ectx: Menu (schedule_context_menu)
en: Scheduled transactions options
sv: Alternativ för schemalagda transaktioner

note: i18n: ectx: Menu (transaction_context_menu)
en: Transaction options
sv: Transaktionsalternativ

note: i18n: ectx: Menu (transaction_move_menu)
en: Move transaction to...
sv: Flytta transaktion till...

note: i18n: ectx: Menu (transaction_move_menu)
en: Select account
sv: Välj konto

note: i18n: ectx: Menu (onlinejob_context_menu)
en: Credit transfer options
sv: Alternativ för girering

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: &New Schedule...
sv: &Nytt schema...

en: Create a new schedule.
sv: Skapa ett nytt schema.

en: Use this to create a new schedule.
sv: Använd det här för att skapa ett nytt schema.

en: Filter out accounts
sv: Filtrera bort konton

en: Use this to filter out accounts
sv: Använd det här för att filtrera bort konton

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewPaymentsWizardPage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Payments
sv: Betalningar

en: Preferred accounts
sv: Föredragna konton

en: Payment accounts
sv: Betalkonton

en: Favorite reports
sv: Favoritrapporter

en: Forecast (schedule)
sv: Prognos (schema)

en: Net worth forecast
sv: Prognos av nettotillgångar

en: Forecast (history)
sv: Prognos (historik)

en: Assets and Liabilities
sv: Tillgångar och skulder

en: CashFlow
sv: Kassaflöde

[ctx: Reconciliation state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
sv: Inte avstämd

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
sv: Kontrollerad

[ctx: Reconciliation state 'Reconciled']
en: Reconciled
sv: Avstämd

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
sv: Frusen

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: Reconciliation flag R]
en: R
sv: A

[ctx: Reconciliation flag F]
en: F
sv: S

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
sv: &Nästa

en: Prices Importer
sv: Import av kurser

en: <p>Do you really want to remove the currency <b>%1</b> from the file?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort valutan <b>%1</b> från filen?</p>

en: <p>All exchange rates for currency <b>%1</b> will be lost.</p><p>Do you still want to continue?</p>
sv: <p>Alla valutakurser för valutan <b>%1</b> kommer att gå förlorade.</p><p>Vill du fortsätta?</p>

en: <p>Do you really want to remove the %1 <b>%2</b> from the file?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort %1 <b>%2</b> från filen?</p>

en: <p>All price quotes for %1 <b>%2</b> will be lost.</p><p>Do you still want to continue?</p>
sv: <p>Alla aktiekurser för %1 <b>%2</b> kommer att gå förlorade.</p><p>Vill du fortsätta ändå?</p>

en: Delete security
sv: Ta bort värdepapper

en: Delete prices
sv: Ta bort kurser

en: New Payee
sv: Ny betalningsmottagare

en: <qt>Do you want to add <b>%1</b> as payer/receiver?</qt>
sv: <qt>Vill du lägga till <b>%1</b> som utbetalare och mottagare?</qt>

en: Unable to add payee
sv: Kan inte lägga till betalningsmottagare

en: New Tag
sv: Ny etikett

en: <qt>Do you want to add <b>%1</b> as tag?</qt>
sv: <qt>Vill du lägga till <b>%1</b> som etikett?</qt>

en: Unable to add tag
sv: Kan inte lägga till etikett

en: Cannot add institution: %1
sv: Kan inte lägga till institution: %1

en: One statement has been processed with the following results: | %1 statements have been processed with the following results:
sv[0]: Ett utdrag har behandlats med följande resultat:
sv[1]: %1 utdrag har behandlats med följande resultat:

en: No new transaction has been imported. | No new transactions have been imported.
sv[0]: Ingen nya transaktion har importerats.
sv[1]: Inga nya transaktioner har importerats.

en: Statement import statistics
sv: Importstatistik för utdrag

en: Loading %1...
sv: Laddar %1...

en: language to be used
sv: språk att använda

en: do not open last used file
sv: öppna inte senast använda fil

en: enable performance timers
sv: aktivera prestandatidmätning

en: do not globally catch uncaught exceptions
sv: fånga inte globalt ofångade undantag

en: turn on program traces
sv: sätt på programspårning

en: dump the names of all defined QAction objects to stdout and quit
sv: skriv ut namnen på alla definierade QAction-objekt på standardutmatningen och avsluta

en: file to open
sv: fil att öppna

en: Uncaught error. Please report the details to the developers
sv: Ofångat fel. Rapportera gärna detaljinformationen till utvecklarna.

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Asset accounts
sv: Tillgångskonton

en: Liability accounts
sv: Skuldkonton

en: Income categories
sv: Inkomstkategorier

en: Expense categories
sv: Utgiftskategorier

en: Equity accounts
sv: Aktiekonton

[ctx: Column heading for category in tax report]
en: Tax
sv: Skatt

[ctx: Column heading for VAT category]
en: VAT
sv: Moms

[ctx: Column heading for Cost Center]
en: CC
sv: Ks

en: Total Balance
sv: Totalbehållning

en: Posted Value
sv: Inlagt värde

en: Total Value
sv: Totalvärde

[ctx: IBAN, SWIFT, etc.]
en: Sort Code
sv: Sorteringskod

en: Accounts with no institution assigned
sv: Konton utan någon tilldelad institution

en: Cost center
sv: Kostnadsställe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Value
sv: Saldo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_quantity) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Quantity
sv: Antal

en: Displayed columns
sv: Visade kolumner

[ctx: Cheque Number]
en: No.
sv: Nr.

en: CC
sv: Ks

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, detail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Detail
sv: Detaljinformation

[ctx: Payment made from account]
en: Payment
sv: Betalning

[ctx: Deposit into account]
en: Deposit
sv: Insättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkBalance) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_balance)
en: Balance
sv: Behållning

[ctx: Payment made with credit card]
en: Charge
sv: Avgift

[ctx: Decrease of asset/liability value]
en: Decrease
sv: Minska

[ctx: Increase of asset/liability value]
en: Increase
sv: Öka

[ctx: Payment towards credit card]
en: Payment
sv: Betalning

[ctx: Reconciliation flag empty]
en: Not reconciled
sv: Inte avstämd

[ctx: Reconciliation flag C]
en: Cleared
sv: Kontrollerad

[ctx: Reconciliation flag R]
en: Reconciled
sv: Avstämd

[ctx: Reconciliation flag F]
en: Frozen
sv: Frusen

en: *** UNASSIGNED ***
sv: *** OTILLDELAD ***

[ctx: Credit suffix]
en: Cr.
sv: Kr

[ctx: Debit suffix]
en: Dr.
sv: Db

en: The plugin to show this information could not be found.
sv: Insticksprogrammet för att visa informationen kunde inte hittas.

en: Market
sv: Marknad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Fraction
sv: Bråkdel

en: Cost Center
sv: Kostnadsställe

en: No
sv: Nej

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentEditWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Payment
sv: Betalning

en: Deposit
sv: Insättning

[ctx: Brokerage (suffix for account names)]
en: Brokerage
sv: Kontantdepå

[ctx: Account type]
en: Checking
sv: Checkkonto

[ctx: Account type]
en: Savings
sv: Sparkonto

[ctx: Account type]
en: Credit Card
sv: Kreditkort

[ctx: Account type]
en: Cash
sv: Kontanter

[ctx: Account type]
en: Loan
sv: Lån

[ctx: Account type]
en: Certificate of Deposit
sv: Insättningscertifikat

[ctx: Account type]
en: Investment
sv: Investering

[ctx: Account type]
en: Money Market
sv: Valutamarknad

[ctx: Account type]
en: Asset
sv: Tillgång

[ctx: Account type]
en: Liability
sv: Skuld

[ctx: Account type]
en: Currency
sv: Valuta

[ctx: Account type]
en: Income
sv: Inkomst

[ctx: Account type]
en: Expense
sv: Utgift

[ctx: Account type]
en: Investment Loan
sv: Investeringslån

[ctx: Account type]
en: Stock
sv: Aktier

[ctx: Account type]
en: Equity
sv: Aktiekonto

[ctx: Account type]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Loan payout
sv: Låneutbetalning

en: * Problem with account '%1'
sv: * Problem med kontot '%1'

en:   * Loop detected between this account and account '%1'.
sv:   * Rundgång detekterad mellan detta konto och kontot '%1'.

en:     Reparenting account '%2' to top level account '%1'.
sv:     Ändrar överliggande konto för '%2' till toppnivåkontot '%1'.

en:   * Parent account '%1' belongs to a different group.
sv:   * Det överliggande kontot '%1' tillhör en annan grupp.

en:     New parent account is the top level account '%1'.
sv:     Nytt överliggande konto är toppnivåkontot '%1'.

en:   * Parent account '%1' does not contain '%2' as sub-account.
sv:   * Överliggande kontot '%1' innehåller inte '%2' som delkonto.

en:   * The parent with id %1 does not exist anymore.
sv:   * Överliggande konto med id %1 finns inte längre.

en:   * Child account with id %1 does not exist anymore.
sv:   * Delkonto med id %1 finns inte längre.

en:     The child account list will be reconstructed.
sv:     Listan med delkonton kommer att återskapas.

en:   * The payee with id %1 referenced by the loan does not exist anymore.
sv:   * Betalningsmottagaren med id %1 som refereras av lånet finns inte längre.

en:     The payee will be removed.
sv:     Betalningsmottagaren kommer att tas bort.

en:   * Older versions of KMyMoney stored an OFX password for this account in cleartext.
sv:   * Äldre versioner av KMyMoney lagrade ett OFX-lösenord för kontot i klartext.

en:     Please open it in the account editor (Account/Edit account) once and press OK.
sv:     Öppna det en gång i kontoeditorn (Konto - Redigera konto)och klicka på Ok.

en:     This will store the password in the KDE wallet and remove the cleartext version.
sv:     Det lagrar lösenordet i KDE:s plånbok och tar bort versionen i klartext.

en:   * Unable to update account data in engine.
sv:   * Kan inte uppdatera kontodata i gränssnitt.

en: * Reconstructing the child lists for
sv: * Återskapar listan med delkonton för

en:   * Unable to update account data for account %1 in engine
sv:   * Kan inte uppdatera kontodata för kontot %1 i gränssnitt

en:   * Payee %1 recreated with fixed id
sv:   * Betalningsmottagare %1 återskapad med fast id

en:   * Payee id updated in split of transaction '%1'.
sv:   * Betalningsmottagarens id uppdaterat vid delning av transaktionen '%1'.

en:   * Opening date of Account '%1' cannot be changed to support transaction '%2' post date.
sv:   * Öppningsdatum för kontot '%1' kan inte ändras för att hantera registreringsdatum för transaktionen '%2'.

en:   * Transaction '%1' post date '%2' is older than opening date '%4' of account '%3'.
sv:   * Transaktionen '%1' har registreringsdatum '%2' äldre än öppningsdatum '%4' för kontot '%3'.

en:     Account opening date updated.
sv:     Kontots öppningsdatum uppdaterat.

en:   * shares set to value in split of transaction '%1'.
sv:   * aktier tilldelade värde vid delning av transaktionen '%1'.

en:   * value set to shares in split of transaction '%1'.
sv:   * värde tilldelat till aktier vid delning av transaktionen '%1'.

en:   * Split %2 in transaction '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
sv:   * Delen %2 i transaktionen '%1' innehåller en referens till ett ogiltigt konto %3. Rätta det manuellt.

en:   * action marked as interest in split of transaction '%1'.
sv:   * åtgärd markerad som ränta vid delning av transaktionen '%1'.

en:   * Transaction '%1' has an invalid post date.
sv:   * Transaktionen '%1' har ett ogiltigt registreringsdatum.

en:     The post date was updated to '%1'.
sv:     Registreringsdatumet uppdaterades till '%1'.

en:   * Transaction '%1' has a post date '%2' before one of the referenced account's opening date.
sv:   * Transaktionen '%1' har registreringsdatum '%2' innan ett av de refererade kontonas öppningsdatum.

en:     Referenced accounts: %1
sv:     Refererade konton: %1

en:     The post date was not updated to '%1'.
sv:     Registreringsdatumet uppdaterades inte till '%1'.

en:   * Payee id updated in split of schedule '%1'.
sv:   * Betalningsmottagarens id uppdaterat vid delning av schemat '%1'.

en:   * Split in scheduled transaction '%1' contained value != 0 and shares == 0.
sv:   * Delning av schemalagd transaktion '%1' innehåller värde ≠ 0 och aktier = 0.

en:     Shares set to value.
sv:     Aktier tilldelade värde.

en:   * Removed bankid from split in scheduled transaction '%1'.
sv:   * Tog bord bank-id från delning i schemalagd transaktionen '%1'.

en:   * shares set to value in split in schedule '%1'.
sv:   * aktier tilldelade värde vid delning i schemat '%1'.

en:   * value set to shares in split in schedule '%1'.
sv:   * värde tilldelat till aktier vid delning i schemat '%1'.

en:   * Split %2 in schedule '%1' contains a reference to invalid account %3. Please fix manually.
sv:   * Delen %2 i transaktionen '%1' innehåller en referens till ett ogiltigt konto %3. Rätta det manuellt.

en:   * Payee id updated in report '%1'.
sv:   * Betalningsmottagarens id uppdaterat i rapporten '%1'.

en:   * Payee '%1' removed.
sv:   * Betalningsmottagare '%1' borttagen.

en: * Potential problem with securities/currencies
sv: * Potentiellt problem med investeringar eller valutor

en:   * The account '%1' in currency '%2' has no price set for the opening date '%3'.
sv:  * Kontot '%1' med valutan '%2' har inte någon kurs inställd för öppningsdatumet '%3'.

en:     Please enter a price for the currency on or before the opening date.
sv:     Ange en kurs för valutan på eller innan öppningsdatum.

en:   * The security '%1' has no price set for the opening date '%2'.
sv:  * Investeringen '%1' har inte någon kurs inställd för öppningsdatum '%2'.

en:     Please enter a price for the security on or before the opening date.
sv:     Ange en kurs för investeringen på eller innan öppningsdatum.

en: * Problem with budget '%1'
sv: * Problem med budget '%1'

en:   * The account with id %1 referenced by the budget does not exist anymore.
sv:   * Kontot med id %1 som refereras av budgeten finns inte längre.

en:     The account reference will be removed.
sv:     Referensen till kontot kommer att tas bort.

en: Finished: data is consistent.
sv: Klar. Data överensstämmer.

en: %1 problem corrected. | %1 problems corrected.
sv[0]: %1 problem korrigerat.
sv[1]: %1 problem korrigerade.

en: %1 problem still present. | %1 problems still present.
sv[0]: %1 problem återstår.
sv[1]: %1 problem återstår.

[ctx: %1 is a string, e.g. 7 problems corrected; %2 is a string, e.g. 3 problems still present]
en: Finished: %1 %2
sv: Klar: %1 %2

en: Austrian Schilling
sv: österrikiska schilling

en: German Mark
sv: tyska mark

en: French Franc
sv: franska franc

en: Italian Lira
sv: italienska lire

en: Spanish Peseta
sv: spanska pesetas

en: Dutch Guilder
sv: holländska guilder

en: Belgian Franc
sv: belgiska franc

en: Luxembourg Franc
sv: luxemburgska franc

en: Portuguese Escudo
sv: portugisiska escudo

en: Irish Pound
sv: irländska pund

en: Finnish Markka
sv: finska mark

en: Greek Drachma
sv: grekiska drachma

en: Bulgarian Lev
sv: bulgariska lev

en: Romanian Leu
sv: rumänska leu

en: Russian Ruble (old)
sv: gamla ryska rubel

en: Slovenian Tolar
sv: slovenska tolar

en: Turkish Lira (old)
sv: turkiska lira (gammal)

en: Maltese Lira
sv: maltesiska lira

en: Cyprus Pound
sv: cypriotiska pund

en: Slovak Koruna
sv: slovakiska koruna

en: Mozambique Metical
sv: Mozambique metical

en: Azerbaijani Manat
sv: azeriska manat

en: Lithuanian Litas
sv: lettländska litas

en: Belarusian Ruble (old)
sv: vitryska rubel (gammal)

en: Zambian Kwacha (old)
sv: zambianska kwacha (gammal)

en: Afghanistan Afghani
sv: afghanistanska afghani

en: Albanian Lek
sv: albanska lek

en: Netherland Antillian Guilder
sv: Nederländska Antillierna guilder

en: Algerian Dinar
sv: algeriska dinar

en: Andorran Franc
sv: andorranska franc

en: Andorran Peseta
sv: andorranska pesetas

en: Angolan Kwanza
sv: angolanska kwanza

en: Argentine Peso
sv: argentinska peso

en: Aruban Florin
sv: arubiska florin

en: Australian Dollar
sv: australiska dollar

en: Bahamian Dollar
sv: bahamanska dollar

en: Bahraini Dinar
sv: bahrainska dinar

en: Bangladeshi Taka
sv: bangladeshiska taka

en: Barbados Dollar
sv: barbadiska dollar

en: Belarusian Ruble
sv: vitryska rubel

en: Belize Dollar
sv: beliziska dollar

en: Bermudian Dollar
sv: bermudiska dollar

en: Bhutan Ngultrum
sv: bhutanska ngultrum

en: Bolivian Boliviano
sv: bolivianska boliviano

en: Bosnian Convertible Mark
sv: konvertibla bosnisk-hercegovinska mark

en: Botswana Pula
sv: botswanska pula

en: Brazilian Real
sv: brasilianska real

en: British Pound
sv: brittiska pund

en: Brunei Dollar
sv: bruneidollar

en: Bulgarian Lev (new)
sv: bulgariska lev (nya)

en: Burundi Franc
sv: burundiska franc

en: CFA Franc BEAC
sv: CFA-franc BEAC

en: CFA Franc BCEAO
sv: CFA-franc BCEAO

en: CFP Franc Pacifique
sv: CFP-franc

en: Cambodia Riel
sv: kambodjanska riel

en: Canadian Dollar
sv: kanadensiska dollar

en: Cape Verde Escudo
sv: kapverdiska escudo

en: Cayman Islands Dollar
sv: kaymanska dollar

en: Chilean Peso
sv: chilenska peso

en: Chinese Yuan Renminbi
sv: kinesiska yuan renminbi

en: Colombian Peso
sv: colombianska peso

en: Comoros Franc
sv: komoriska franc

en: Costa Rican Colon
sv: costarikanska colón

en: Croatian Kuna
sv: kroatiska kuna

en: Cuban Peso
sv: kubanska Peso

en: Cuban Convertible Peso
sv: Kubanska konvertibla peso

en: Czech Koruna
sv: tjeckiska koruna

en: Danish Krone
sv: danska kronor

en: Djibouti Franc
sv: djiboutiska franc

en: Dominican Peso
sv: dominikanska peso

en: East Caribbean Dollar
sv: östkaribiska dollar

en: Egyptian Pound
sv: egyptiska pund

en: El Salvador Colon
sv: salvadoranska colón

en: Eritrean Nakfa
sv: eritreanska nakfa

en: Estonian Kroon
sv: estniska kronor

en: Ethiopian Birr
sv: etiopiska birr

en: Euro
sv: euro

en: Falkland Islands Pound
sv: falklandspund

en: Fiji Dollar
sv: fijianska dollar

en: Gambian Dalasi
sv: gambiska dalasi

en: Georgian Lari
sv: georgiska lari

en: Ghanaian Cedi
sv: ghananska cedi

en: Gibraltar Pound
sv: gibraltiska pund

en: Guatemalan Quetzal
sv: guatemalanska quetzal

en: Guinea-Bissau Peso
sv: Guinea-Bissau peso

en: Guyanan Dollar
sv: guyanska dollar

en: Haitian Gourde
sv: haitiska gourde

en: Honduran Lempira
sv: honduriska lempira

en: Hong Kong Dollar
sv: hongkongdollar

en: Hungarian Forint
sv: ungerska forint

en: Iceland Krona
sv: isländska kronor

en: Indian Rupee
sv: indiska rupie

en: Indonesian Rupiah
sv: indonesiska rupie

en: Iranian Rial
sv: iranska rial

en: Iraqi Dinar
sv: irakiska dinar

en: Israeli New Shekel
sv: nya israeliska shekel

en: Jamaican Dollar
sv: jamaikanska dollar

en: Japanese Yen
sv: japanska yen

en: Jordanian Dinar
sv: jordanska dinar

en: Kazakhstan Tenge
sv: Kazakhstan tenge

en: Kenyan Shilling
sv: kenyanska shilling

en: Kuwaiti Dinar
sv: kuwaitiska dinar

en: Kyrgyzstan Som
sv: kirgizisk som

en: Laos Kip
sv: laotiska kip

en: Latvian Lats
sv: lettländska lats

en: Lebanese Pound
sv: libanesiska pund

en: Lesotho Loti
sv: Lesotho loti

en: Liberian Dollar
sv: liberianska dollar

en: Libyan Dinar
sv: libyska dinar

en: Macau Pataca
sv: Macau pataca

en: Macedonian Denar
sv: makedonisk denar

en: Malagasy Franc
sv: madagaskiska franc

en: Malawi Kwacha
sv: Malawi kwacha

en: Malaysian Ringgit
sv: malaysiska ringgit

en: Maldive Rufiyaa
sv: maldiviska rufiyaa

en: Mali Republic Franc
sv: Republiken Mali franc

en: Mauritanian Ouguiya
sv: mauritaniska ouguiya

en: Mauritius Rupee
sv: mauritiska rupie

en: Mexican Peso
sv: mexikanska peso

en: Moldavian Leu
sv: moldaviska leu

en: Mongolian Tugrik
sv: mongoliska tugrik

en: Moroccan Dirham
sv: marockanska dirham

en: Myanmar Kyat
sv: Myanmar kyat

en: Namibian Dollar
sv: namibianska dollar

en: Nepalese Rupee
sv: nepalesiska rupie

en: New Zealand Dollar
sv: nyzeeländska dollar

en: Nicaraguan Cordoba Oro
sv: nicaraguanska cordoba

en: Nigerian Naira
sv: nigerianska naira

en: North Korean Won
sv: nordkoreanska won

en: Norwegian Kroner
sv: norska kronor

en: Omani Rial
sv: omanska rial

en: Pakistan Rupee
sv: pakistanska rupie

en: Panamanian Balboa
sv: panamaniska balboa

en: Papua New Guinea Kina
sv: Papua Nya Guinea kina

en: Paraguay Guarani
sv: paraguayisk guarani

en: Peruvian Nuevo Sol
sv: peruanska nuevo sol

en: Philippine Peso
sv: filippinska peso

en: Polish Zloty
sv: polska zloty

en: Qatari Rial
sv: qatariska rial

en: Romanian Leu (new)
sv: rumänska leu

en: Russian Ruble
sv: ryska rubel

en: Rwanda Franc
sv: rwandiska franc

en: Samoan Tala
sv: samoaniska tala

en: Sao Tome and Principe Dobra
sv: São Tomé och Príncipe dobra

en: Saudi Riyal
sv: saudiarabiska riyal

en: Serbian Dinar
sv: serbisk dinar

en: Seychelles Rupee
sv: seychelliska rupie

en: Sierra Leone Leone
sv: Sierra Leone leone

en: Singapore Dollar
sv: singaporianska dollar

en: Solomon Islands Dollar
sv: salomondollar

en: Somali Shilling
sv: somaliska shilling

en: South African Rand
sv: sydafrikanska rand

en: South Korean Won
sv: sydkoreanska won

en: Sri Lanka Rupee
sv: srilankesiska rupie

en: St. Helena Pound
sv: st helena pund

en: Sudanese Dinar
sv: sudanesiska dinar

en: Suriname Guilder
sv: surinamesiska gulden

en: Swaziland Lilangeni
sv: Swaziland lilangeni

en: Swedish Krona
sv: svenska kronor

en: Swiss Franc
sv: schweiziska franc

en: Syrian Pound
sv: syriska pund

en: Taiwan Dollar
sv: taiwanesiska dollar

en: Tajikistan Somoni
sv: tadzjikiska somoni

en: Tanzanian Shilling
sv: tanzaniska shilling

en: Thai Baht
sv: thailändska baht

en: Tongan Pa'anga
sv: Tongan pa'anga

en: Trinidad and Tobago Dollar
sv: Trinidad och Tobago-dollar

en: Tunisian Dinar
sv: tunisiska dinar

en: Turkish Lira
sv: turkiska lira

en: Turkmenistan Manat
sv: turkmeniska manat

en: US Dollar
sv: USA dollar

en: Uganda Shilling
sv: ugandiska shilling

en: Ukraine Hryvnia
sv: ukrainska hryvnia

en: United Arab Emirates Dirham
sv: Förenade arabemiraten dirham

en: Uruguayan Peso
sv: uruguanska peso

en: Uzbekistani Sum
sv: uzbekistanska sum

en: Vanuatu Vatu
sv: Vanuatu vatu

en: Venezuelan Bolivar
sv: venezuelanska bolivar

en: Vietnamese Dong
sv: vietnamesiska dong

en: Zambian Kwacha
sv: zambianska kwacha

en: Zimbabwe Dollar
sv: zimbabwiska dollar

en: Gold
sv: Guld

en: Platinum
sv: Platina

en: Opening Balances
sv: Ingående behållningar

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
sv: Godtycklig

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
sv: En gång

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
sv: Dagligen

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
sv: Veckovis

[ctx: Frequency of schedule]
en: Fortnightly
sv: Var fjortonde dag

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other week
sv: Varannan vecka

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every half month
sv: Två gånger i månaden

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three weeks
sv: Var tredje vecka

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four weeks
sv: Var fjärde vecka

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every thirty days
sv: Var trettionde dag

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every eight weeks
sv: Var åttonde vecka

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every two months
sv: Varannan månad

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every three months
sv: Var tredje månad

[ctx: Frequency of schedule]
en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every four months
sv: Var fjärde månad

[ctx: Frequency of schedule]
en: Twice yearly
sv: Två gånger om året

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: Frequency of schedule]
en: Every other year
sv: Vartannat år

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
sv: Godtycklig

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
sv: En gång

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
sv: Dag

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Half-month
sv: Halv månad

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
sv: Månad

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
sv: År

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Bill
sv: Räkning

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
sv: Insättning

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
sv: Överföring

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
sv: Låneinbetalning

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct debit
sv: Direkt debet

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct deposit
sv: Direkt insättning

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Manual deposit
sv: Manuell insättning

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
sv: Annan

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Write check
sv: Skriv check

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Standing order
sv: Stående order

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Bank transfer
sv: Banköverföring

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Any (Error)
sv: Godtycklig (fel)

[ctx: Security type]
en: Stock
sv: Aktier

[ctx: Security type]
en: Mutual Fund
sv: Värdepappersfond

[ctx: Security type]
en: Bond
sv: Obligation

[ctx: Security type]
en: Currency
sv: Valuta

[ctx: Security type]
en: None
sv: Inget

[ctx: Security type]
en: Unknown
sv: Okänt

en: HalfDown
sv: Halva nedåt

en: HalfUp
sv: Halva uppåt

en: Unknown
sv: Okänd

en: Could not load responsible plugin to view this task.
sv: Kunde inte ladda insticksprogram ansvarigt för att visa uppgiften.

[ctx: Split header]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: Split header]
en: Memo
sv: Anteckning

[ctx: Split header]
en: Payment
sv: Betalning

[ctx: Split header]
en: Deposit
sv: Insättning

[ctx: Budget year]
en: Year
sv: År

[ctx: Add securities/shares/bonds]
en: Add shares
sv: Lägg till värdepapper

[ctx: Remove securities/shares/bonds]
en: Remove shares
sv: Ta bort värdepapper

[ctx: Buy securities/shares/bonds]
en: Buy shares
sv: Köp värdepapper

[ctx: Sell securities/shares/bonds]
en: Sell shares
sv: Sälj värdepapper

en: Dividend
sv: Utdelning

en: Reinvest Dividend
sv: Återinvestera utdelning

en: Yield
sv: Avkastning

[ctx: Split securities/shares/bonds]
en: Split shares
sv: Värdepapperssplit

en: Interest Income
sv: Ränteinkomst

[ctx: Unknown investment activity]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Multiple fee categories
sv: Flera avgiftskategorier

en: Multiple interest categories
sv: Flera räntekategori

[ctx: Reconciliation status 'Not Reconciled']
en: not reconciled
sv: inte avstämd

[ctx: Reconciliation status 'Cleared']
en: cleared
sv: kontrollerad

[ctx: Reconciliation status 'Reconciled']
en: reconciled
sv: avstämd

[ctx: Reconciliation status 'Frozen']
en: frozen
sv: fryst

[ctx: Reconciliation status unknown]
en: unknown
sv: okänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_payeeTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_payeesVi
en: Payee
sv: Betalningsmottagare

[ctx: Schedule group]
en: Bills
sv: Räkningar

[ctx: Schedule group]
en: Deposits
sv: Insättningar

[ctx: Schedule group]
en: Transfers
sv: Överföringar

[ctx: Schedule group]
en: Loans
sv: Lån

[ctx: Schedule header]
en: Type/Name
sv: Typ eller namn

[ctx: Schedule header]
en: Account
sv: Konto

[ctx: Schedule header]
en: Payee
sv: Betalningsmottagare

[ctx: Schedule header]
en: Amount
sv: Belopp

[ctx: Schedule header]
en: Next Due Date
sv: Nästa förfallodatum

[ctx: Schedule header]
en: Frequency
sv: Termin

[ctx: Schedule header]
en: Payment Method
sv: Betalningsmetod

[ctx: Finished schedule]
en: Finished
sv: Klar

[ctx: It's about printing bank checks]
en: Check printing
sv: Checkutskrift

en: Print check
sv: Skriv ut check

[ctx: @item the number 0]
en: Zero
sv: Noll

[ctx: @item the number 1]
en: One
sv: Ett

[ctx: @item the number 2]
en: Two
sv: Två

[ctx: @item the number 3]
en: Three
sv: Tre

[ctx: @item the number 4]
en: Four
sv: Fyra

[ctx: @item the number 5]
en: Five
sv: Fem

[ctx: @item the number 6]
en: Six
sv: Sex

[ctx: @item the number 7]
en: Seven
sv: Sju

[ctx: @item the number 8]
en: Eight
sv: Åtta

[ctx: @item the number 9]
en: Nine
sv: Nio

[ctx: @item the number 10]
en: Ten
sv: Tio

[ctx: @item the number 11]
en: Eleven
sv: Elva

[ctx: @item the number 12]
en: Twelve
sv: Tolv

[ctx: @item the number 13]
en: Thirteen
sv: Tretton

[ctx: @item the number 14]
en: Fourteen
sv: Fjorton

[ctx: @item the number 15]
en: Fifteen
sv: Femton

[ctx: @item the number 16]
en: Sixteen
sv: Sexton

[ctx: @item the number 17]
en: Seventeen
sv: Sjutton

[ctx: @item the number 18]
en: Eighteen
sv: Arton

[ctx: @item the number 19]
en: Nineteen
sv: Nitton

[ctx: @item the number 20]
en: Twenty
sv: Tjugo

[ctx: @item the number 30]
en: Thirty
sv: Trettio

[ctx: @item the number 40]
en: Forty
sv: Fyrtio

[ctx: @item the number 50]
en: Fifty
sv: Femtio

[ctx: @item the number 60]
en: Sixty
sv: Sextio

[ctx: @item the number 70]
en: Seventy
sv: Sjuttio

[ctx: @item the number 80]
en: Eighty
sv: Åttio

[ctx: @item the number 90]
en: Ninety
sv: Nittio

[ctx: @item the number 1000]
en: Thousand
sv: Tusen

[ctx: @item the number 1,000,000]
en: Million
sv: Miljon

[ctx: @item the number 1,000,000,000]
en: Billion
sv: Miljard

[ctx: @item This comes after the hundred value digit]
en:  Hundred
sv:  Hundra

[ctx: @item This comes after the hunder text if the tens unit is different from 0]
en:  and
sv:  och

[ctx: @item Appears last as separator]
en:  and
sv:  och

[ctx: @label The first argument is the amount in words, the second is the fractional part and the third is the denominator of the fractional part]
en: %1 and %2/%3
sv: %1 och %2/%3

[ctx: @label The word to be printed for no fractional part as in No/00]
en: No
sv: Ingen

note: i18n: ectx: label, entry (checkTemplateFile), group (General)
en: The check template file which defines the way the printed check will look.
sv: Mallfilen för checkar som definierar sättet som den utskrivna checken ska se ut.

note: i18n: ectx: label, entry (printedChecks), group (General)
en: A list containing the id's of already printed checks.
sv: En lista med identifieringar av redan utskrivna checkar.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PluginSettingsDecl)
en: Icalendar export settings
sv: Inställningar av export till iCalendar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, check_template_file)
en: Check template file
sv: Mallfil för checkar

en: Start operation
sv: Starta åtgärden

en: Use this to start the export operation
sv: Använd det här för att starta exportåtgärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonBrowse)
en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: Select filename
sv: Välj filnamn

en: Use this to select a filename to export to
sv: Använd det här för att välja ett filnamn att exportera till

en: There are no entries in this account.
sv: Det finns inga poster i kontot.

en: Invalid account
sv: Ogiltigt konto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CsvExportDlg)
en: Csv Export
sv: CSV-export

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: From this dialog you are able to export transactions to a comma separated file, (known as a CSV file, because of the extension).  However, you are able to specify an alternative separator below.  Please enter the path to the CSV file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, and the account. Choose Account to export all the transactions between the specified dates,  or just choose to export Categories.
sv: I den här dialogrutan kan du exportera transaktioner till en fil åtskilda av kommatecken (känd som en CSV-fil, på grund av filändelsen). Det går dock att ange ett annat skiljetecken nedan. Skriv in sökvägen till CSV-filen, eller välj den genom att klicka på knappen Bläddra.
    
    Du kan välja filens sökväg och kontot. Välj konto för att exportera alla transaktioner mellan angivna datum, eller välj att bara exportera kategorier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFileExport)
en: File to export to:
sv: Fil att exportera till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Account to export
sv: Konto att exportera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxContents)
en: Contents to Export
sv: Innehåll att exportera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioButtonAccount)
en: Acco&unt
sv: K&onto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioButtonCategories)
en: Ca&tegories
sv: Ka&tegorier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxDates)
en: Date Range
sv: Datumintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStartDate)
en: Start on:
sv: Börja den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEndDate)
en: End on:
sv: Sluta den:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxSeparator)
en: Field Separator
sv: Fältavgränsare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_separatorComboBox)
en: Comma (,)
sv: Kommatecken (,)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_separatorComboBox)
en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_separatorComboBox)
en: Tab (\t)
sv: Tabulator (\t)

en: CSV exporter
sv: Export till CSV

[ctx: CSV Exporter dialog title]
en: CSV Exporter
sv: Export till CSV

en: <qt>The file <b>%1</b> already exists. Do you really want to overwrite it?</qt>
sv: <qt>Filen <b>%1</b> finns redan. Vill du verkligen skriva över den?</qt>

en: Unexpected exception '%1'
sv: Oväntat undantag '%1'

en: Export completed.
sv: Export färdig.

en: Unable to open file '%1' for writing
sv: Kan inte öppna filen '%1' för skrivning

en: Account Type:
sv: Kontotyp:

en: Action/Type
sv: Åtgärd/typ

en: Account/Cat
sv: Konto/kat

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Payee '%3'.
    Transaction dropped.
sv: Transaktion nummer '%1' saknar en kontotilldelning.
    Datum '%2', betalningsmottagare '%3'.
    Transaktionen utfördes inte.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_validityBox)
en: Invalid transaction
sv: Ogiltiga transaktioner

en: splitCategory
sv: Dela kategori

en: splitMemo
sv: Dela anteckning

en: splitAmount
sv: Dela belopp

en: Transaction number '%1' is missing an account assignment.
    Date '%2', Amount '%3'.
    Transaction dropped.
sv: Transaktion nummer '%1' saknar en kontotilldelning.
    Datum '%2', belopp '%3'.
    Transaktionen utfördes inte.

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy the Payee data to the memo field, click 'Yes'.</center>
sv: <center>Fältet '<b>%1</b>' har redan kolumnen markerad. </center><center>Om du vill kopiera betalningsmottagarens data till anteckningsfältet, klicka på 'Ja'.</center>

[ctx: @item:intext No field selection]
en: None
sv: Inget

[ctx: @label:listbox list of currently selected fields]
en: <i>Memo columns:</i> %1
sv: <i>Anteckningskolumner:</i> %1

en: <center>Field name not recognised.</center> <center>'<b>%1</b>'</center> Please re-enter your column selections.
sv: <center>Fältnamnet känns inte igen.</center><center>'<b>%1</b>'</center> Ange val av kolumner igen.

en: CSV import
sv: Import från CSV

en: Column <b>%1</b> cannot be selected because it is already used in '<b>%2</b>'.
sv: Kolumn <b>%1</b> kan inte väljas eftersom den redan används i '<b>%2</b>'.

en: <center>The %1 field contains '%2'</center><center>and the %3 field contains '%4'.</center><center>Please choose which you wish to accept.</center>
sv: <center>Fältet %1 innehåller '%2'</center><center>och fältet %3 innehåller '%4'.</center><center>Välj vilket du vill acceptera.</center>

en: CSV invalid field values
sv: CSV ogiltiga fältvärden

en: Accept %1
sv: Acceptera %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BankingPage)
en: Banking Wizard Page
sv: Guidesida för bank

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: Please select the appropriate columns to use,
     corresponding to your data.
sv: Välj lämpliga kolumner att använda,
    som motsvarar data.

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_number)
en: Number
sv: Nummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_numberCol)
en: Select column containing number field.
sv: Välj kolumn som innehåller nummerfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_numberColClear)
en: Clear number field selection.
sv: Rensa val av nummerfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_dateCol)
en: Select column containing date field.
sv: Välj kolumn som innehåller datumfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_dateColClear)
en: Clear date field selection.
sv: Rensa val av datafält.

[ctx: column containing payee or description field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_payee)
en: Payee/Description
sv: Betalningsmottagare eller beskrivning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_payeeCol)
en: Select column containing payee or description field.
sv: Välj kolumn som innehåller betalningsmottagar- eller beskrivningsfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_payeeColClear)
en: Clear payee field selection.
sv: Rensa val av betalningsmottagarfält.

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_category)
en: Category
sv: Kategori

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_categoryCol)
en: Select column containing category field.
sv: Välj kolumn som innehåller kategorifält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_categoryColClear)
en: Clear category field selection.
sv: Rensa val av kategorifält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_memoCol)
en: Select column containing memo field.
sv: Välj kolumn som innehåller anteckningsfält.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currentMemoColumns)
en: Selection
sv: Markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_memoColClear)
en: Clear memo field selection.
sv: Rensa val av anteckningsfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_balanceCol)
en: Select column containing balance field.
sv: Välj kolumn som innehåller behållningsfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_balanceColClear)
en: Clear balance field selection.
sv: Rensa val av behållningsfält.

[ctx: location of amount column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_amount)
en: Amount
sv: Belopp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_amountCol)
en: Select column containing amount field.
sv: Välj kolumn som innehåller beloppsfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_amountColClear)
en: Clear amount field selection.
sv: Rensa val av beloppsfält.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_indicator)
en: Debit/Credit Indicator
sv: Debet- och kreditindikering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_creditDebitIndicatorCol)
en: Select column containing indicator field.
sv: Välj kolumn som innehåller indikeringsfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_creditDebitIndicatorColClear)
en: Clear indicator field selection.
sv: Rensa val av indikeringsfält.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_debit)
en: Indicator for Credit
sv: Indikering av kredit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_creditIndicator)
en: Enter text that is used to indicate that amount is a credit.
sv: Ange text som används för att indikera att beloppet är kredit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_credit)
en: Indicator for Debit
sv: Indikering av debet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_debitIndicator)
en: Enter text that is used to indicate that amount is a debit.
sv: Ange text som används för att indikera att beloppet är debet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_opposite)
en: Opposite signs
sv: Motsatt tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_oppositeSigns)
en: Select if your amount column has signs improperly set.
sv: Välj om beloppskolumnen har felaktiga tecken.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, debitCreditTab)
en: Debit/credit
sv: Debet och kredit

[ctx: location of debit column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_debits)
en: Debit
sv: Debet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_debitCol)
en: Select column containing debit field.
sv: Välj kolumn som innehåller debetfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_debitColClear)
en: Clear debit field selection.
sv: Rensa val av debetfält.

[ctx: location of credit column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_credits)
en: Credit
sv: Tack

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_creditCol)
en: Select column containing credit field.
sv: Välj kolumn som innehåller kreditfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_creditColClear)
en: Clear credit field selection.
sv: Rensa val av kreditfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear all selected column and indicator entries
sv: Rensa alla valda kolumn- och indikeringsposter

[ctx: Clear all column assignments]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Clear all
sv: Rensa alla

en: Version of your CSV config file is %1.%2.%3 and is newer than supported version %4.%5.%6. Expect troubles.
sv: Versionen av din CSV-inställningsfil är %1.%2.%3, vilket är nyare än version %4.%5.%6 som stöds. Förvänta dig problem.

en: <center>During update of <b>%1</b><br>the profile type for <b>%2</b> could not be recognized.<br>The profile cannot be used because of that.<br>Do you want to delete it?</center>
sv: <center>Vid uppdatering av <b>%1</b><br>kunde inte profiltypen för <b>%2</b> kännas igen.<br>Profilen kan inte användas av den orsaken.<br>Vill du ta bort den?</center>

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: buy
sv: köp

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: sell,repurchase
sv: sälj,återköp

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: reinvest,reinv,re-inv
sv: återinvestera,återinv

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: dividend
sv: utdelning

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: interest,income
sv: ränta,inkomst

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: add,stock dividend,divd reinv,transfer in,re-registration in,journal entry
sv: lägg till,aktieutdelning,utdeln återinv,överför in,återregistrering in,journalanteckning

[ctx: Type of operation as in financial statement]
en: remove
sv: ta bort

en: CSV importer
sv: Import av CSV

en: Save QIF
sv: Spara QIF

en: QIF Files (*.qif)
sv: QIF-filer (*.qif)

en: Select File
sv: Välj fil

en: A profile must be selected before selecting a file.
sv: En profil måste väljas innan en fil markeras.

en: <center>Profile <b>%1</b> already exists.<br>Please enter another name</center>
sv: <center>Profilen <b>%1</b> finns redan.<br>Ange ett annat namn.</center>

en: <center>Profile <b>%1</b> has been added.</center>
sv: <center>Profilen <b>%1</b> har lagts till.</center>

en: <center>Profile <b>%1</b> has been removed.</center>
sv: <center>Profilen <b>%1</b> har tagits bort.</center>

en: <center>Profile name has been renamed from <b>%1</b> to <b>%2</b>.</center>
sv: <center>Profilens namn har ändrats från <b>%1</b> till <b>%2</b>.</center>

en: Import CSV
sv: Importera CSV

en: Make QIF File
sv: Skapa QIF-fil

en: <center>Autodetect could not detect your decimal symbol in column %1.</center><center>Try manual selection to see problematic cells and correct your data.</center>
sv: <center>Automatisk detektering kunde inte hitta decimaltecknet i kolumn %1.</center><center>Prova manuellt val för att se problematiska celler och korrigera data.</center>

en: <center>There are invalid date formats in column '%1'.</center><center>Please check your selections.</center>
sv: <center>Det finns ogiltiga datumformat i kolumn '%1'.</center><center>Kontrollera inställningarna.</center>

[ctx: Noun, the introduction.]
note: i18n: Noun, the introduction. i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_intro)
en: 1. File
sv: 1. Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_separators)
en: 2. Separators
sv: 2. Avgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_rows)
en: 3. Rows
sv: 3. Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_columns)
en: 4. Columns
sv: 4. Kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_formats)
en: 5. Formats
sv: 5. Format

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CurrenciesDlg)
en: Currencies
sv: Valutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Missing currencies
sv: Saknar valutor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: You need to select from currency and to currency.
sv: Du måste välja från valuta och till valuta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblFrom)
en: From currency
sv: Från valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTo)
en: To currency
sv: Till valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontAsk)
en: Do not ask next time
sv: Fråga inte nästa gång

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the decimal symbol used in your file.
    The thousands separator changes automatically.
    If all is OK, you will be able to click 'Import'.
    If required, a QIF file may then be produced.
sv: Välj decimaltecken som används i filen.
    Tusentalsavgränsaren ändras automatiskt.
    Om allt är riktigt, kan du klicka på 'Importera'.
    Om det krävs, kan sedan en QIF-fil skapas.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_thousandsDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: comma (,)
sv: komma (,)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_thousandsDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: dot (.)
sv: punkt (.)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_thousandsDelimiter) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: auto
sv: automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_decimal) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Decimal Symbol
sv: Decimalsymbol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_decimalSymbol)
en: Click to select the required decimal symbol, and to
    check that the selected symbol matches the data.
sv: Klicka för att välja decimaltecken som krävs, och
    för att kontrollera att valt tecken motsvarar data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_thousands)
en: Thousands Symbol
sv: Tusentalsavgränsare

[ctx: date format to use]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_dateFormat)
en: Date format
sv: Datumformat

[ctx: abbreviation of 'year', 'month', 'day'.]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dateFormat)
en: y m d
sv: å m d

[ctx: abbreviation of 'month', 'day', 'year',]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dateFormat)
en: m d y
sv: m d å

[ctx: abbreviation of 'day', 'month', 'year',]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dateFormat)
en: d m y
sv: d m å

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IntroPage)
en: Intro Wizard Page
sv: Inledande guidesida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click either Banking, Investment or Prices.
    Then select existing profile or create new
    by entering its name and selecting 'Add'.
    Then open the file you wish to import.
sv: Klicka antingen på bank, investering eller kurser.
    Välj därefter befintlig profil eller skapa ny genom
    att mata in dess namn och välja 'Lägg till'.
    Öppna därefter filen som ska importeras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesBank)
en: Ban&king
sv: &Bank

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesInvest)
en: In&vestment
sv: In&vestering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesStockPrices)
en: Stock p&rices
sv: Aktieku&rser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_profilesCurrencyPrices)
en: C&urrency prices
sv: Val&utakurser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_add)
en: After entering new profile name, press this button to add it.
sv: Efter att ha matat in ett nytt profilnamn, klicka på knappen för att lägg till det.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skipSetup)
en: Select to bypass profile setup.
    Only useful if a profile has already been setup.
sv: Välj att hoppa över inställningen av profil.
    Bara användbart om en profil redan har ställts in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipSetup)
en: Skip setup
sv: Hoppa över inställning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_remove)
en: Press this button to remove selected profile.
sv: Klicka på knappen för att ta bort markerad profil.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_rename)
en: Press this button after renaming your profile.
sv: Klicka på knappen efter att ha bytt namn på profilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename
sv: Byt namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_profiles)
en: Select your importing profile here.
sv: Välj importprofil här.

en: Fee
sv: Avgift

en: <center>The '<b>%1</b>' field already has this column selected.</center><center>If you wish to copy that data to the memo field, click 'Yes'.</center>
sv: <center>Fältet '<b>%1</b>' har redan kolumnen markerad. </center><center>Om du vill kopiera denna data till anteckningsfältet, klicka på 'Ja'.</center>

en: <center>Field name not recognised.</center><center>'<b>%1</b>'</center>Please re-enter your column selections.
sv: <center>Fältnamnet känns inte igen.</center><center>'<b>%1</b>'</center> Ange val av kolumner igen.

en: The values in the columns you have selected
    do not match any expected investment type.
    Please check the fields in the current transaction,
    and also your selections.
sv: Värden i kolumnerna som är markerade
    motsvarar inte någon förväntad investeringstyp.
    Kontrollera fälten i aktuell transaktion,
    samt dina markeringar.

[ctx: Unused column]
en: Unused
sv: Oanvänd

en: <center>No valid action type found for this transaction.</center><center>Please check the parameters supplied.</center>
sv: <center>Ingen giltig åtgärdstyp hittades för transaktionen.</center><center>Kontrollera angivna parametrar.</center>

en: The '<b>%1</b>' field already has this column selected. <center>Please reselect both entries as necessary.</center>
sv: Fältet '<b>%1</b>' har redan kolumnen markerad. <center>Markera om båda poster enligt vad som behövs.</center>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, InvestmentPage)
en: Investment Wizard Page
sv: Guidesida för investeringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the appropriate columns to use, corresponding to your data.
    If there is just a single security in the file, enter its name below.
    Otherwise, select the column for the symbol, and for the description or name.
sv: Markera lämpliga kolumner att använda, som motsvarar data.
    Om det bara finns ett värdepapper i filen, ange dess namn nedan.
    Markera annars kolumnen för symbolen, och för beskrivningen eller namnet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_priceFraction)
en: If necessary, select a fraction/multiplier for compatibility
    between imported and stored prices. For instance, if the
    import price is in cents but the file is priced in dollars, select 0.01.
sv: Om det behövs, välj bråkdel eller multiplikationsfaktor för kompatibilitet
    mellan importerade och lagrade kurser. Om importkursen exempelvis
    anges i öre, medan filens kursinformation är i kronor, välj 0,01.

[ctx: verb, Select column containing date field]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelInv_date) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lbldateCol)
en: Select column containing date field
sv: Välj kolumn som innehåller datumfältet

[ctx: column for monetary value]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_amount)
en: Amount
sv: Belopp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_quantityCol)
en: Select column containing quantity field.
sv: Välj kolumn som innehåller antalsfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_priceCol)
en: Select column containing price field.
sv: Välj kolumn som innehåller kursfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_symbolCol)
en: If more than one stock is present in the file,
    and if the stock symbols are shown in one of the columns,
    select it here.
sv: Om det finns mer än en aktie i filen,
    och om aktiesymbolerna visas i en av kolumnerna,
    markera den här.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_clear) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, button_clear)
en: Clear selected column entries.
sv: Rensa valda kolumnposter.

[ctx: verb, to clear selected columns]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_clear)
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: noun, conversion fraction/multiplier to use to make compatible the csv pricing with KMM pricing.]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_priceFraction) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpriceFraction)
en: Price Fraction
sv: Kursbråkdel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_nameCol)
en: If a descriptive column also contains an activity type, select it here.
    See also Filter text field.
sv: Om en beskrivande kolumn också innehåller en aktivitetstyp, markera den här.
    Se också textfältet Filter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeIsPercentage)
en: Fee is Percentage
sv: Avgiften är i procent

[ctx: column containing fee field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeCol)
en: Fee Column
sv: Avgiftskolumn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_feeIsPercentage)
en: Check box if any fee is a percentage figure rather than a value.
sv: Markera om någon avgift är ett procentvärde istället för ett belopp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_typeCol)
en: Select column containing investment type field.
sv: Välj kolumn som innehåller investeringens typfält.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_feeCol)
en: If necessary, select column containing fee.
    Caution. This might already have been
    incorporated into the price.
sv: Om det behövs, välj kolumnen som innehåller
    avgiften. Varning: Den kanske redan har
    bakats in i kursen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeRate)
en: Fee rate
sv: Avgiftsvärde

[ctx: column containing investment type/action field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_type)
en: Type/Action
sv: Typ eller åtgärd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_memoCol)
en: Select column containing memo field.
    More than one column may be entered successively.
    May also be selected to contain a copy of the type or name column.
sv: Välj kolumn som innehåller anteckningsfältet.
    Mer än en kolumn kan skrivas in i följd.
    Kan också väljas att innehålla en kopia av typ- eller namnkolumnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_feeMinValue)
en: Minimal Fee
sv: Minimal avgift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clearFee)
en: Clear Fee
sv: Nollställ avgift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateFee)
en: Calculate Fee
sv: Beräkna avgift

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFieldDelimiter), group (Misc)
en: Determines whether field delimiter will be autodetected.
sv: Bestäm om fältavgränsare ska detekteras automatiskt.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDecimalSymbol), group (Misc)
en: Determines whether decimal symbol will be autodetected.
sv: Bestämmer om decimaltecken ska detekteras automatiskt.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoDateFormat), group (Misc)
en: Determines whether date format will be autodetected.
sv: Bestämmer om datumformat ska detekteras automatiskt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PluginSettingsDecl)
en: CSV Importer settings
sv: CSV-importinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autodetect)
en: Autodetecting
sv: Automatisk detektering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoFieldDelimiter)
en: Field delimiter
sv: Fältavgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDecimalSymbol)
en: Decimal symbol
sv: Decimalsymbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoDateFormat)
en: Date format
sv: Datumformat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_headerHasName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountInvest) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountBank)
en: Statement header will be scanned for names and numbers of accounts you have already setup.
sv: Utdragshuvud sök igenom efter kontonamn och -nummer som redan har ställts in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountInvest)
en: Account in investment statement
sv: Konto i investeringsutdrag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoAccountBank)
en: Account in bank statement
sv: Konto i bankutdrag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PricesPage)
en: Prices Wizard Page
sv: Kursguidesida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please select the appropriate columns to use, corresponding to your data.
sv: Välj lämpliga kolumner att använda, som motsvarar data.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RowsPage)
en: Rows Wizard Page
sv: Radguidesida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please set your data range.
    Ensure that statement header and footer is excluded.
sv: Ställ in dataintervall.
    Försäkra dig om att utdragshuvud och -fot är undantagna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_headerHasName)
en: Header contains account name or number
sv: Sidhuvud innehåller kontonamn eller nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStartLine)
en: Start line
sv: Startrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEndLine)
en: End line
sv: Slutrad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_startLine)
en: Enter the number of the first transaction line.
    Will not accept value greater than the End Line value.
sv: Ange radnumret för den första transaktionsraden.
    Värden större än slutradens värde accepteras inte.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_endLine)
en: Enter the number of the last transaction line.
    Will not accept value less than Start Line value.
sv: Ange radnumret för den sista transaktionsraden.
    Värden mindre än startradens värde accepteras inte.

[ctx: Security has no name]
en: No name
sv: Inget namn

[ctx: Security has no symbol]
en: No symbol
sv: Ingen symbol

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_securitiesTab) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecuritiesDlg)
en: Securities
sv: Värdepapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Missing names and symbols
sv: Saknar namn och symboler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: The following securities' names and symbols are not known to KMyMoney.
    Please complete every missing name or symbol.
sv: Följande värdepappersnamn och symboler är inte kända av KMyMoney.
    Fyll i varje saknat namn och saknad symbol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Missing name and symbol
sv: Saknar namn och symbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: You need security to import into,
    so please select existing security or enter new security name and symbol.
sv: Det behövs ett värdepapper att importera till, så välj befintligt
    värdepapper eller mata in nytt värdepappersnamn och symbol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSecurity)
en: Existing security
sv: Befintligt värdepapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNewSymbol)
en: New symbol
sv: Ny symbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNewName)
en: New name
sv: Nytt namn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SeparatorPage)
en: Separator Wizard Page
sv: Guidesida för avgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: The field delimiter should be detected automatically.
    Attempting to change it will reset any field choices.
    The text delimiter does not normally need to be
    changed, except possibly when within a field.
sv: Fältavgränsaren ska detekteras automatiskt.
    Försök att ändra den återställer eventuella fältval.
    Textavgränsaren behöver normalt inte
    ändras, utom möjligen inom ett fält.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_fieldDelim)
en: Field Delimiter
sv: Fältavgränsare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter)
en: semiColon (;)
sv: semikolon (;)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter)
en: colon (:)
sv: kolon (:)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_fieldDelimiter)
en: tab (\t)
sv: tabulator (\t)

[ctx: punctuation mark used as field delimiter]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_textDelim)
en: Text Delimiter
sv: Textavgränsare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_textDelimiter)
en: Select field delimiter/separator character.
    This will reset any existing field choices.
sv: Välj tecken för text- och fältavgränsare.
    Det återställer eventuella befintliga fältval.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_textDelimiter)
en: quote (")
sv: citationstecken (")

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_textDelimiter)
en: apostrophe (')
sv: apostrof (')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncoding)
en: Encoding
sv: Kodning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TransactionDlg)
en: Transaction Type
sv: Transaktionstyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_title)
en: Invalid Transaction Type
sv: Ogiltig transaktionstyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_info)
en: <center>The transaction below has an either unrecognised or invalid type.</center>
    <center>Please select an appropriate entry, if available.</center>
    <center>Otherwise, click Cancel to abort.</center>
sv: <center>Transaktionen nedan har en typ som antingen inte känns igen eller är ogiltig.</center>
    <center>Välj en lämplig post, om tillgänglig.</center>
    <center>Klicka annars på Avbryt för att avsluta.</center>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select Transaction Type
sv: Välj transaktionstyp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Select new investment type
sv: Välj ny investeringstyp

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Buy Shares
sv: Köp aktier

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Sell Shares
sv: Sälj aktier

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Dividend
sv: Utdelning

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Reinvest Dividend
sv: Återinvestera utdelning

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Add Shares
sv: Lägg till aktier

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Remove Shares
sv: Ta bort aktier

en: GnuCash importer
sv: Import av GnuCash

en: GnuCash files (*.gnucash *.xac *.gnc)
sv: GnuCash-filer (*.gnucash *.xac *.gnc)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KGncImportOptionsDlg)
en: GnuCash Import Options
sv: Importalternativ för Gnucash

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Use 'Help' for more information on these options
sv: Använd 'Hjälp' för mer information om alternativen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonInvestGroupBox)
en: Investment Handling
sv: Investeringshantering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInvest1)
en: O&ne investment account for each stock
sv: Ett i&nvesteringskonto för varje aktie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInvest2)
en: One in&vestment account for all stocks
sv: Ett in&vesteringskonto för alla aktier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioInvest3)
en: P&rompt for an investment account for each stock
sv: F&råga efter ett investeringskonto för varje aktie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox5)
en: Online price quotes
sv: Direktuppdatering av kurser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkFinanceQuote)
en: Use Finance::Quote for share price quotes
sv: Använd Finance::Quote för aktiekurser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox2)
en: Scheduled Transactions
sv: Schemalagda transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkSchedules)
en: Drop suspect scheduled transactions
sv: Kasta misstänkta schemalagda transaktioner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox4)
en: Decoding option
sv: Avkodningsinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkDecode)
en: Decode using
sv: Avkoda med

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox18)
en: Transaction Notes option
sv: Alternativ för transaktionsanteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkTxNotes)
en: Use transaction notes on non-split transactions
sv: Använd transaktionsanteckningar för ej delade transaktioner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox3)
en: Debug Options
sv: Felsökningsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkDebugGeneral)
en: General debug data
sv: Allmän felsökningsdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkDebugXML)
en: Display XML data
sv: Visa XML-data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAnonymize)
en: Anonymize data
sv: Anonymisera data

en: Investment: %1
sv: Värdepapper: %1

en: Quote source: %1
sv: Kurskälla: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KGncPriceSourceDlg)
en: Online Quotes - Select price source
sv: Direktkurser - Välj kurskälla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: This price source is not known to KMyMoney. Please select an option below.
sv: Kurskällan är inte känd i KMyMoney. Välj ett alternativ nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, buttonNoSource)
en: Do &not perform online quotes for this investment
sv: A&nvänd inte direktkurser för den här investeringen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, buttonSelectSource)
en: Select a &known KMyMoney source from the list below
sv: Välj en &känd källa i KMyMoney från listan nedan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, buttonUserSource)
en: Use the fo&llowing name for the price source.
    (Click Help for further information.)
sv: Använd fö&ljande namn på kurskällan.
    (Klicka på Hjälp för ytterligare information.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAlwaysUse)
en: Always use this selection for this price source.
sv: Använd alltid det här valet för priskällan.

en: Account%1
sv: Konto%1

en: Stock%1
sv: Aktie%1

en: Payee%1
sv: Betalningsmottagare%1

en: Schedule%1
sv: Schema%1

en: Import failed:
    
    %1
sv: Import misslyckades:
    
    %1

en: Import complete
sv: Import färdig

en: Disguise your wealth
sv: Dölj dina tillgångar

en: Each monetary value on your file will be multiplied by a random number between 0.01 and 1.99
    with a different value used for each transaction. In addition, to further disguise the true
    values, you may enter a number between %1 and %2 which will be applied to all values.
    These numbers will not be stored in the file.
sv: Alla valutavärden i filen kommer att multipliceras med ett slumptal mellan 0,01 och 1,99
    med olika värden använda för varje transaktion. Dessutom, för att ytterligare dölja det
    sanna värdet, kan du skriva in ett tal mellan %1 och %2, som kommer att användas för alla värden.
    Talen kommer inte att lagras i filen.

en: Loading commodities...
sv: Laddar varor...

en: Loading prices...
sv: Laddar kurser...

en: Imported History
sv: Importhistorik

en: Loading accounts...
sv: Laddar konton...

en: Loading transactions...
sv: Laddar transaktioner...

en: Account or Category %1, transaction date %2; split contains invalid value; please check
sv: Konto eller kategori %1, transaktionsdatum %2. Delning innehåller ogiltigt värde. Kontrollera den.

en: Imported Transaction
sv: Importerad transaktion

en: Loading templates...
sv: Laddar mallar...

en: Unknown payee
sv: Okänd betalningsmottagare

en: Schedule %1 contains unknown action (key = %2, type = %3)
sv: Schemat %1 innehåller okänd åtgärd (nyckel = %2, typ = %3)

en: Schedule %1 contains multiple actions; only one has been imported
sv: Schemat %1 innehåller flera åtgärder. Bara en har importerats

en: Schedule %1 contains no valid splits
sv: Schemat %1 innehåller inga giltiga delningar

en: Schedule %1 appears to contain a formula. GnuCash formulae are not convertible
sv: Schemat %1 verkar innehålla en formel. Formler i Gnucash kan inte konverteras.

en: Loading schedules...
sv: Laddar scheman...

en: Schedule %1 has interval of %2 which is not currently available
sv: Schemat %1 har intervallet %2, vilket för närvarande inte är tillgängligt

en: Schedule %1 contains unknown interval specification; please check for correct operation
sv: Schemat %1 innehåller en okänd intervallspecifikation. Kontrollera för riktig användning.

en: Schedule %1 contains a deferred interval specification; please check for correct operation
sv: Schemat %1 innehåller en uppskjuten intervallspecifikation. Kontrollera för riktig användning.

en: Schedule %1 dropped at user request
sv: Schemat %1 utelämnad på användarens begäran

en: Reorganizing accounts...
sv: Organiserar om konton...

en: Your main currency seems to be %1 (%2); do you want to set this as your base currency?
sv: Huvudvalutan verkar vara %1 (%2). Vill du använda den som basvaluta?

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
sv: Mer

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
sv: Klar

en: Save Report
sv: Spara rapport

en: Problems were encountered in converting schedule '%1'.
sv: Problem uppstod vid konvertering av schemat '%1'.

en: Found:
sv: Hittade:

en: %1 commodity (equity)
     | %1 commodities (equities)
sv[0]: %1 vara (aktie)
sv[1]: %1 varor (aktier)

en: %1 price
     | %1 prices
sv[0]: %1 kurs
sv[1]: %1 kurser

en: %1 account
     | %1 accounts
sv[0]: %1 konto
sv[1]: %1 konton

en: %1 transaction
     | %1 transactions
sv[0]: %1 transaktion
sv[1]: %1 transaktioner

en: %1 schedule
     | %1 schedules
sv[0]: %1 schema
sv[1]: %1 scheman

en: No inconsistencies were detected
sv: Inga motsägelser detekterades

en: %1 inconsistency was detected and corrected
     | %1 inconsistencies were detected and corrected
sv[0]: %1 motsägelse detekterades och korrigerades
sv[1]: %1 motsägelser detekterades och korrigerades

en: %1 orphan account was created
     | %1 orphan accounts were created
sv[0]: %1 konto utan överliggande konto skapades
sv[1]: %1 konton utan överliggande konton skapades

en: %1 possible schedule problem was noted
     | %1 possible schedule problems were noted
sv[0]: %1 möjligt schemaläggningsproblem noterades
sv[1]: %1 möjliga schemaläggningsproblem noterades

en: Small Business Features (Customers, Invoices, etc.)
sv: Funktioner för mindre företag (kunder, fakturor, etc.)

en: Budgets
sv: Budgetar

en: Lots
sv: Många

en: The following features found in your file are not currently supported:
sv: Följande funktioner som hittades i filen stöds för närvarande inte:

en: 
    
    Press More for further information
sv: 
    
    Klicka på Mer för ytterligare information

en: Save report as
sv: Spara rapport som

en: Orphan created from unknown GnuCash account
sv: Objekt utan överliggande objekt skapades från okänt Gnucash-konto

en: One or more transactions contain a reference to an otherwise unknown account
    An asset account with the name %1 has been created to hold the data
sv: En eller flera transaktioner innehåller en referens till ett annars okänt konto.
    Ett tillgångskonto vid namn %1 har skapats för att innehålla data.

en: An Investment account must be a child of an Asset account
    Account %1 will be stored under the main Asset account
sv: Ett investeringskonto måste vara underliggande till ett tillgångskonto.
    Kontot %1 kommer att lagras under huvudtillgångskontot.

en: An Income account must be a child of an Income account
    Account %1 will be stored under the main Income account
sv: Ett inkomstkonto måste vara underliggande till ett inkomstkonto.
    Kontot %1 kommer att lagras under huvudkontot för inkomster.

en: An Expense account must be a child of an Expense account
    Account %1 will be stored under the main Expense account
sv: Ett utgiftskonto måste vara underliggande till ett utgiftskonto.
    Kontot %1 kommer att lagras under huvudkontot för utgifter.

en: Enter the investment account name
sv: Skriv in investeringskontots namn

en: My Investments
sv: Mina investeringar

en: Select parent investment account or enter new name. Stock %1
sv: Välj överliggande investeringskonto eller skriv in nytt namn. Aktie %1

en: %1 is not an Investment Account. Do you wish to make it one?
sv: %1 är inte ett investeringskonto. Vill du ändra det till ett sådant?

en: IBAN/BIC Data
sv: IBAN- och BIC-data

en: iCalendar exporter
sv: Export till iCalendar

en: Schedules to iCalendar
sv: Scheman till iCalendar

en: Schedules to iCalendar [%1]
sv: Scheman till iCalendar [%1]

[ctx: ICS (Filefilter)]
en: iCalendar files
sv: iCalendar-filer

en: Export as
sv: Exportera som

en: Minutes
sv: Minuter

en: Hours
sv: Timmar

[ctx: Time unit]
en: Days
sv: Dagar

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: KMyMoney print check
sv: KMyMoney checkutskrift

note: i18n: ectx: label, entry (createAlarm), group (General)
en: To create an alarm for the exported schedules
sv: För att skapa ett alarm för exporterade scheman

note: i18n: ectx: label, entry (beforeAfter), group (General)
en: Tells whether the reminder should be triggered before or after the schedule start
sv: Talar om ifall påminnelsen ska visas före eller efter schemat påbörjas

note: i18n: ectx: label, entry (timeUnits), group (General)
en: The number of units of the interval before or after the schedule starts
sv: Antal intervallenheter före eller efter schemat påbörjas

note: i18n: ectx: label, entry (timeUnitInSeconds), group (General)
en: The units of the interval before or after the schedule starts in seconds
sv: Enhet för intervallet före eller efter schemat påbörjas i sekunder

note: i18n: ectx: label, entry (repeatingReminders), group (General)
en: If the reminders should repeat or not
sv: Om påminnelserna ska upprepas eller inte

note: i18n: ectx: label, entry (intervalBetweenRemindersTimeUnits), group (General)
en: The number of units of the interval between reminders
sv: Antal intervallenheter mellan påminnelser

note: i18n: ectx: label, entry (intervalBetweenRemindersTimeUnitInSeconds), group (General)
en: The units of the interval between reminders in seconds
sv: Enhet för intervall mellan påminnelser i sekunder

note: i18n: ectx: label, entry (numberOfReminders), group (General)
en: The number of reminders to be generated for the schedule
sv: Antal påminnelser som ska skapas för ett schema

note: i18n: ectx: label, entry (icalendarFile), group (General)
en: The icalendar file in which to export the schedules.
sv: iCalendar-filen som scheman ska exporteras till.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_createAlarm)
en: Create reminders
sv: Skapa påminnelser

[ctx: @action whether the schedule will have more occurrences over time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_repeatingReminders)
en: Repeating:
sv: Upprepas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: How often:
sv: Hur ofta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Interval:
sv: Intervall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Time(s)
sv: gång(er)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iCalendar_file)
en: iCalendar file
sv: iCalendar-fil

en: Transfer from %1 to %2, Payee %3, amount %4
sv: Överföring från %1 till %2, betalningsmottagare %3, belopp %4

en: From %1 into %2, Category %3, sum of %4
sv: Från %1 till %2, kategori %3, totalt %4

en: From account %1, Pay to %2, Category %3, sum of %4
sv: Från konto %1, betala till %2, kategori %3, totalt %4

en: You selected to extract the payee from the memo field but did not supply a regular expression for payee and memo extraction. The option will not be activated.
sv: Du har valt att hämta betalningsmottagaren från anteckningsfältet, men gav inte ett reguljärt uttryck för att extrahera betalningsmottagaren och anteckningen. Alternativet kommer inte att aktiveras.

en: Missing information
sv: Saknar information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_usePayeeAsIsButton)
en: Use payee field as provided by institution
sv: Använd betalningsmottagarfältet som institutionen tillhandahåller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_extractPayeeButton)
en: Extract payee from memo field using regular expressions
sv: Hämta betalningsmottagare från anteckningsfältet med användning av reguljära uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Regular Expression for
sv: Reguljärt uttryck för

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, downloadTab)
en: Download
sv: Ladda ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_transactionDownload)
en: The plugin usually downloads the account balance and transactions. In some circumstances, the download of transaction data is not supported for certain accounts. The following option allows to turn off the request for transaction data.
sv: Insticksprogrammet laddar vanligtvis ner kontots behållning och transaktioner. Under vissa omständigheter, stöds inte nerladdning av transaktionsdata för vissa konton. Följande alternativ gör det möjligt att stänga av begäran om transaktionsdata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_transactionDownload)
en: Download transactions from institution
sv: Ladda ner transaktioner från en institution

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: Ask user
sv: Fråga användaren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: No date
sv: Inget datum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: Last download
sv: Senaste nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: First possible
sv: Första möjliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Default start date for statement download
sv: Förinställt startdatum för nerladdning av utdrag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_removeLineBreaksFromMemo)
en: <html><head/><body><p>Remove the line breaks in the memo field that have been inserted between multiple purpose fields of the transaction.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Ta bort radbrytningarna i anteckningsfältet som har infogats mellan flerfunktionsfälten i transaktionen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_removeLineBreaksFromMemo)
en: <html><head/><body><p>Some institutions take multiple purpose fields of a transaction and treat it as a single one. In this case the line break characters inserted after each purpose field are distracting and are removed when this option is enabled.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Visa institutioner tar flerfunktionsfält i en transaktion och behandlar dem som ett enda. I detta fall är radbrytningstecknen som infogas efter varje fält distraherande och tas bort när det här alternativet är aktiverat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_removeLineBreaksFromMemo)
en: Remove line breaks from memo field
sv: Ta bort radbrytningar från anteckningsfältet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, MapAccountWizard) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBMapAccount)
en: Account Mapping
sv: Kontoavbildning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <qt>
    Please choose the <b>online</b> account you want the 
    <b>application</b> account to be mapped to from the list below.
    </qt>
sv: <qt>
    Välj <b>Internetkontot</b>, som du vill att
    <b>programmets</b> konto ska motsvara, i listan nedan.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Application Account
sv: Programkonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Bank Code
sv: Bankkod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account Number
sv: Kontonummer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, accountBox)
en: Online Accounts
sv: Direktkonton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, assignButton)
en: Assign
sv: Tilldela

en: <qt><p>Please select the first date for which transactions are to be retrieved from <b>%1</b>.</p><p>If you specify no date then the bank will choose one.</p></qt>
sv: <qt><p>Välj det första datum som transaktioner ska hämtas för <b>%1</b>.</p><p>Om du inte anger något datum väljer banken ett.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBPickStartDate)
en: Pick Start Date
sv: Välj startdatum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup)
en: Start Date
sv: Startdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDateButton)
en: &No date (let the bank determine the start date)
sv: I&nget datum (låt banken bestämma startdatum)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lastUpdateButton)
en: &Last Update
sv: Senaste &uppdatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, firstDateButton)
en: F&irst possible date
sv: Första möjl&iga datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pickDateButton)
en: Pick &date
sv: Välj &datum

en: Online settings
sv: Direktinställningar

en: KBanking module not correctly initialized
sv: Modulen Kbanking är inte riktigt initierad

en: Configure Aq&Banking...
sv: Anpassa Aq&Banking...

en: AqBanking importer...
sv: AqBanking importerar...

en: <qt>The given application account <b>%1</b> has not been mapped to an online account.</qt>
sv: <qt>Det angivna programkontot <b>%1</b> har inte kopplats till ett Internetkonto.</qt>

en: Account Not Mapped
sv: Konto inte kopplat

en: <qt>Could not enqueue the job.
    </qt>
sv: <qt>Kunde inte köa jobbet.
    </qt>

en: Error importing statement. Do you want to continue?
sv: Fel vid import av utdrag. Vill du fortsätta?

en: Critical Error
sv: Kritiskt fel

note: i18n: ectx: label, entry (width), group (opticalTan)
en: Width of the flicker field for optical tan generation (chipTan/sm@rtTan).
sv: Bredd på flimmerfält för att skapa optisk behörighetskod (TAN, chipTan/sm@rtTan).

note: i18n: ectx: label, entry (clocksetting), group (opticalTan)
en: Clock length of optical tan flickering in ms.
sv: Klocklängd för optisk behörighetskod (TAN) i ms.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (clocksetting), group (opticalTan)
en: After a clock the first flicker bar changes (each half-byte is transmitted in 2*clocksetting).
sv: Efter en klockning ändras den första flimmerraden (varje halv byte skickas på 2 * klockinställning).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dequeueButton)
en: Dequeue
sv: Ta bort från kö

en: Dequeue selected job
sv: Ta bort markerade jobb från kön

en: Remove the selected job from the list
sv: Ta bort markerat jobb från listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, executeButton)
en: Execute
sv: Kör

en: Execute all jobs in the queue
sv: Kör alla jobb i kön

[ctx: Warning message]
en: There are no jobs in the queue.
sv: Det finns inga jobb i kön.

[ctx: Message title]
en: No Jobs
sv: Inga jobb

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KBJobView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobBox)
en: Jobs
sv: Jobb

en: A valid tan is required to proceed.
sv: En giltig behörighetskod (TAN) krävs för att fortsätta.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, chipTanDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, photoTanDialog)
en: Order confirmation
sv: Beställningsbekräftelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, reduceButton)
en: Reduce optical tan area in size
sv: Förminska storlek på optisk behörighetskod (TAN).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, reduceButton)
en: Reduce
sv: Förminska

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, enlargeButton)
en: Enlarge optical tan field
sv: Förstora optisk behörighetskod (TAN)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, enlargeButton)
en: Enlarge
sv: Förstora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, decelerateButton)
en: Decelerate
sv: Retardera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, accelerateButton)
en: Accelerate
sv: Accelerera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To confirm this order enter the tan displayed by your generator
sv: För att att bekräfta beställningen, skriv in behörighetskoden (TAN) som visas på din dosa

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
sv: (namnlös)

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Id
sv: Identifikation

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Code
sv: Institutionskod

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Institution Name
sv: Institutionsnamn

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
sv: Kontonummer

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
sv: Kontonamn

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
sv: Ägare

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
sv: Gränssnitt

en: Get Balance
sv: Hämta behållning

en: Get Transactions
sv: Hämta transaktioner

en: Transfer
sv: Överföring

en: Debit Note
sv: Debetnota

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
sv: (okänd)

[ctx: Status of the job]
en: new
sv: nytt

[ctx: Status of the job]
en: accepted
sv: accepterat

[ctx: Status of the job]
en: rejected
sv: avslaget

[ctx: Status of the job]
en: pending
sv: vilande

[ctx: Status of the job]
en: sending
sv: skickar

[ctx: Status of the job]
en: reconciled (auto)
sv: avstämt (automatiskt)

[ctx: Status of the job]
en: reconciled (manual)
sv: avstämt (manuellt)

[ctx: Status of the job]
en: revoked
sv: återkallat

[ctx: Status of the job]
en: aborted
sv: avbrutet

[ctx: Status of the job]
en: enqueued
sv: köat

[ctx: Status of the job]
en: error
sv: fel

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
sv: (okänt)

en: Job Id
sv: Jobb-id

en: Job Type
sv: Jobbtyp

en: Institute
sv: Institution

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To confirm this order enter the tan displayed by your &generator
sv: För att att bekräfta beställningen, skriv in behörighetskoden (TAN) som visas på din &dosa

en: The HTTP request failed.
sv: HTTP-anropet misslyckades.

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
sv: Misslyckades

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KOfxDirectConnectDlgDecl)
en: OFX Direct Connect
sv: OFX-direktanslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contacting bank...
sv: Kontaktar banken...

en: Loading banklist
sv: Laddar banklista

en: Getting list of banks from https://www.ofxhome.com/
    This may take some time depending on the available bandwidth.
sv: Hämtar lista över banker från https://www.ofxhome.com/
    Detta kan ta lite tid beroende på tillgänglig bandbredd.

en: Supports online statements<br/>
sv: Stöder kontoutdrag via Internet<br/>

en: Supports investments<br/>
sv: Stöder värdepapper<br/>

en: Supports bill payment (but not supported by KMyMoney yet)<br/>
sv: Stöder betalning av räkningar (stöds dock inte ännu av KMyMoney)<br/>

en: OFX host failed. Last successful access was on '%1'.
sv: OFX-värddatorn slutade fungera. Senaste lyckade åtkomst var '%1'.

en: Certificate verification of OFX host failed. Last successful verification was on '%1'.
sv: Certifikatverifiering på OFX-värddatorn slutade fungera. Senaste lyckade verifiering var '%1'.

en: Does not support online banking
sv: Stöder inte Internetbank

en: Please choose a bank.
sv: Välj en bank.

en: Please fill all fields with values.
sv: Fyll i alla fält med värden.

en: <p>Details for %1:</p>
sv: <p>Detaljinformation om %1:</p>

en: No suitable accounts were found at this bank.
sv: Inga lämpliga konton hittades för denna bank.

en: Please choose an account
sv: Välj ett konto

en: Server message: %1
sv: Servermeddelande: %1

en: Your bank returned warnings when signing on
sv: Din bank returnerade varningar vid inloggning

[ctx: Warning 'message']
en: WARNING %1
sv: VARNING %1

en: Error signing onto your bank
sv: Fel vid inloggning till din bank

en: ERROR %1
sv: FEL %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KOnlineBankingSetupWizard)
en: Online Banking Account Setup
sv: Inställning av Internetbankkonto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, FIPage)
en: Select Financial Institution
sv: Välj finansinstitut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please select your financial institution from the list below...
sv: Välj finansinstitut i listan nedan...

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, autoTab)
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, manualTab)
en: Manual
sv: Manuell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: UserAgent
sv: Användarmodul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, LoginPage)
en: Enter Login Details
sv: Ange inloggningsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: Please enter the username and password you use to log into this bank for online banking.  Please note that many banks require a separate signup, and assign a separate PIN or password just for online banking from home.
sv: Skriv in användarnamn och lösenord du använder för att logga in på Internetbanken. Observera att många banker kräver en separat inloggning, och tilldelar en separat PIN-kod eller lösenord för att komma åt Internetbanken hemifrån.

[ctx: @label account username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Username
sv: Användarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Password
sv: Lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_storePassword)
en: Store password
sv: Lagra lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Identify as
sv: Identifiera som

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_applicationEdit)
en: Expert option to enter the four digit version information of the application
sv: Expertalternativ för att mata in programmets versionsinformation med fyra siffror

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Header Version
sv: Rubrikversion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_clientUidLabel)
en: Client UID
sv: Klient UID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Connection Details
sv: Anslutningsinformation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, pageAccounts) i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, AccountPage)
en: Select Account
sv: Välj konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Please select the account from your financial institution from the list below which matches this account.
sv: Välj kontot från finansinstitutet i listan nedan som motsvarar det här kontot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Branch
sv: Kontor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Finish
sv: Slutför

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelFinal)
en: Congratulations: you have successfully set up your bank for online banking via OFX.
sv: Gratulerar: Du har ställt in banken som Internetbank via OFX.

en: Enabled & configured
sv: Aktiverat och inställt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountTab)
en: Account Details
sv: Kontoinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textOnlineStatus)
en: Unavailable
sv: Otillgängligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: BANK/BROKER:
sv: BANK/MÄKLARE:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textBank) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textOnlineAccount)
en: &lt;Not configured&gt;
sv: &lt;Inte inställt&gt;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: ACCOUNT:
sv: KONTO:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ofxTab)
en: OFX Details
sv: OFX-information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: User Agent
sv: Användarmodul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_clientUidEdit)
en: OFX <CLIENTUID> for institutions that require it
sv: OFX <CLIENTUID> för institutioner som kräver det

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, importTab)
en: Import Details
sv: Importinformation

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox2)
en: Start date of import
sv: Importens startdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_lastUpdateRB)
en: Last &update
sv: Senaste &uppdatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_todayRB)
en: To&day minus
sv: I&dag minus

[ctx: @action number of days]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: days
sv: dagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_pickDateRB)
en: Pi&ck date
sv: &Välj datum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_optionGroupBox)
en: Import options
sv: Importalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Method to detect duplicate transactions during import
sv: Metod att detektera duplicerade transaktioner vid import

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_uniqueTransactionId) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_uniqueIdSource)
en: KMyMoney Hash
sv: KMyMoney-kondensat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Payee's name is based on contents of the OFX tag
sv: Betalningsmottagarens namn är baserad på innehåll i OFX-taggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Timezone offset
sv: Tidszonavstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Invert sign of transaction amount
sv: Invertera transaktionsbeloppets tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_invertAmount)
en: <html><head/><body><p>Check this if you need to invert the sign of imported transaction amounts, e.g. if you need to reverse charges and payments because your institution provides them inverted.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Markera det här om du behöver invertera tecknet på importerade transaktionsbelopp, t.ex. om du behöver vända på in- och utbetalningar eftersom banken tillhandahåller dem inverterade.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Fix sign of the investment transaction amount and quantity
sv: Rätta tecken för investeringstransaktionens belopp och antal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_fixBuySellSignage)
en: <html><head/><body><p>Check this if the investment transactions after importing have incorrect Buy/Sell type assigned, which may be caused by your institution not applying the correct negative/positive sign to the share amount or quantity value.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Markera om investeringstransaktioner har tilldelats felaktig köp- och säljtyp efter import, vilket kan orsakas av att institutionen inte har använd riktigt negativt eller positivt tecken för aktiebelopp eller antal.</p></body></html>

en: Quicken Windows (Expert)
sv: Quicken Windows (expert)

en: Quicken Mac (Expert)
sv: Quicken Mac (expert)

en: MS-Money (Expert)
sv: MS-Money (expert)

en: Enter your password for account <b>%1</b>
sv: Ange lösenord för kontot <b>%1</b>

en: OFX Importer
sv: QFX-import

en: OFX import file selection
sv: Filval för OFX-import

en: Unable to import %1 using the OFX importer plugin.  This file is not the correct format.
sv: Kan inte importera %1 med användning av insticksprogrammet för OFX-import. Filen har inte rätt format.

en: Incorrect format
sv: Felaktigt format

en: Unable to parse file
sv: Kan inte tolka filen

en: No accounts found.
sv: Inga konton hittades.

en: Error connecting to bank: %1
sv: Fel vid anslutning till bank: %1

en: <p>Unable to import <b>'%1'</b> using the OFX importer plugin.  The plugin returned the following error:</p><p>%2</p>
sv: <p>Kan inte importera <b>'%1'</b> med användning av insticksprogrammet för OFX-import. Insticksprogrammet returnerade följande fel:</p><p>%2</p>

en: Importing process terminated unexpectedly.
sv: Importprocessen avslutades oväntat.

en: Failed to import all statements.
sv: Misslyckades importera alla utdrag.

en: For this beneficiary's country the BIC is mandatory.
sv: BIC-nummer krävs för mottagarens land.

en: A beneficiary name is needed. | The beneficiary name must be at least %1 characters long
sv[0]: Namnet på en mottagare krävs.
sv[1]: Mottagarens namn måste vara minst %1 tecken.

en: A positive amount to transfer is needed.
sv: En positiv behållning att överföra är nödvändig.

en: After this credit transfer the account's balance will be below your credit limit.
sv: Efter gireringen kommer kontots behållning att vara under din kreditgräns.

en: After this credit transfer the account's balance will be below the minimal balance.
sv: Efter gireringen kommer kontots behållning att vara under den minimala behållningen.

en: The end-to-end reference cannot contain more than one character. | The end-to-end reference cannot contain more than %1 characters.
sv[0]: Dörr till dörr-referensen kan inte innehålla mer än ett tecken.
sv[1]: Dörr till dörr-referensen kan inte innehålla mer än %1 tecken.

en: The maximal line length of %1 character per line is exceeded. | The maximal line length of %1 characters per line is exceeded.
sv[0]: Den maximala radlängden av %1 tecken per rad har överskridits.
sv[1]: Den maximala radlängden av %1 tecken per rad har överskridits.

en: The purpose can only contain the letters A-Z, spaces and ':?.,-()+ and /
sv: Syfte kan bara innehålla bokstäverna A-Z, mellanslag och ':?.,-()+ and /

en: In the purpose only a single line is allowed. | The purpose cannot contain more than %1 lines.
sv[0]: Syfte tillåter bara en enda rad.
sv[1]: Syfte kan inte innehålla mer än %1 rader.

en: A purpose is needed. | The purpose must be at least %1 characters long.
sv[0]: Ett syfte krävs.
sv[1]: Syftet måste ha minst %1 tecken.

en: SEPA Credit Transfer
sv: SEPA-girering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Beneficiary &Name
sv: Mottagarens &namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: End-to-end reference
sv: Dörr till dörr-referens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Purpose
sv: Syfte

[ctx: New profile]
en: &New
sv: &Ny

en: Create a new profile
sv: Skapa en ny profil

en: Use this to create a new QIF import/export profile
sv: Använd det här för att skapa en ny QIF import- eller exportprofil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MyMoneyQifProfileEditor)
en: QIF Profile Editor
sv: QIF-profileditor

en: QIF Profile Selector
sv: QIF-profilväljare

en: The default QIF profile
sv: QIF-standardprofil

en: Enter new profile name
sv: Skriv in ett nytt profilnamn

en: The profile name cannot be empty. Please provide a name or cancel.
sv: Profilnamnet kan inte vara tomt. Ange ett namn eller avbryt.

en: The name <b>%1</b> is already taken. Please change the name or cancel.
sv: Namnet <b>%1</b> har redan används. Ändra namnet eller avbryt.

en: QIF profile name problem
sv: Problem med QIF-profilnamn

en: Do you really want to delete profile '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort profilen '%1'?

[ctx: @title QIF profile general information]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_3)
en: Void mark
sv: Tom-markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Opening Balance text
sv: Text för ingående behållning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Type field text
sv: Text för typfält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2)
en: Account delimiter
sv: Kontoavgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Description
sv: Beskrivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_attemptMatch)
en: Attempt to match similar transactions
sv: Försök matcha liknande transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: Output filter location
sv: Plats för utdatafilter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_3)
en: Input filter file type
sv: Indatafiltrets filtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: Input filter location
sv: Plats för indatafilter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_editDateFormat) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3)
en: The format of the dates in the QIF file.
sv: Datumformatet i QIF-filen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_editApostrophe) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: If a QIF file contains date entries with years represented with two digits then either an apostrophe or a slash may be used to delimit the year in the dates for certain centuries.  This enables 1905 to be distinguished from 2005.  Specify here which range of years will have year delimited by an apostrophe (eg. for Quicken this is usually 1900-1949).
sv: Om en QIF-fil innehåller datumposter med år representerade som två siffror, kan antingen en apostrof eller ett snedstreck användas för att avgränsa året i datum för vissa århundraden. Det gör det möjligt att skilja 1905 från 2005. Ange här vilket intervall av år som kommer att ha året avgränsat med apostrof (t.ex. för Quicken är det oftast 1900-1949).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Apostrophe Handling
sv: Apostrofhantering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabMoney)
en: Amounts
sv: Belopp

[ctx: @title header of the QIF field name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Field
sv: Fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: QIF-Record
sv: QIF-post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Thousand Delimiter
sv: Tusentalsavgränsare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: SortColumnInvisible
sv: Osynlig sorteringskolumn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Split-Value
sv: Delbelopp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: $
sv: SEK

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Commission
sv: Kommission

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: Thousands Separator
sv: Tusentalsavgränsare

[ctx: @action create new profile]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Reset
sv: Återställ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KExportDlgDecl)
en: QIF Export
sv: QIF-export

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: From this dialog you are able to export transactions to a quicken compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).  Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button.
    
    You can choose the file's path, the account and the format of the QIF file (profile).  Choose Account to export all the transactions between the specified dates or just categories.  You can also limit the transactions that are exported by start and ending date.  Once you have pressed the Export button a message box will appear when the export has completed detailing how many transactions, categories and payees were exported.
sv: I den här dialogrutan kan du exportera transaktioner till en fil kompatibel med Quicken (känd som en QIF-fil, på grund av filändelsen). Skriv in sökvägen till QIF-filen, eller välj den genom att klicka på knappen Bläddra.
    
    Du kan välja filens sökväg, kontot och QIF-filens format (profil). Välj konto för att exportera alla transaktioner mellan angivna datum, eller bara kategorier. Du kan också begränsa transaktionerna med start- och slutdatum. När du väl har klickat på knappen Exportera, visas en meddelanderuta när exporten är färdig, med information om hur många transaktioner, kategorier och betalningsmottagare som exporterades.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: QIF Profile
sv: QIF-profil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxCategories)
en: Categories
sv: Kategorier

en: Transaction number <b>%1</b> is missing an account assignment.
    Transaction dropped.
sv: Transaktion nummer <b>%1</b> saknar en kontotilldelning.
    Transaktionen utfördes inte.

en: QIF exporter
sv: QIF-export

en: Use this to start the import operation
sv: Använd det här för att starta importåtgärden

[ctx: New profile]
en: &New...
sv: &Ny...

en: Use this to open the profile editor
sv: Använd det här för att öppna profileditorn

en: Import File...
sv: Importera fil...

en: Import files (%1);;All files (%2)
sv: Importfiler (%1);;Alla filer (%2)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KImportDlgDecl)
en: QIF Import
sv: QIF-import

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: <p>From this dialog you are able to import transactions from a Quicken<b>&trade;</b> compatible file, (known as a QIF file, because of the extension).</p>
    <p>Please enter the path to the QIF file or select it by clicking on the Browse button. Once you have the file's path press the Import button and KMyMoney will import all the transactions, categories and payees it finds.</p>
sv: <p>I den här dialogrutan kan du importera transaktioner från en fil kompatibel med Quicken<b>&trade;</b> (känd som en QIF-fil, på grund av filändelsen).</p>
    <p>Skriv in sökvägen till QIF-filen, eller välj den genom att klicka på knappen Bläddra. När du väl har filens sökväg, klicka på knappen Importera, så importerar KMyMoney alla transaktionerna, kategorierna och betalningsmottagarna som hittas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblImportFile)
en: QIF File to Import:
sv: QIF-fil att importera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Source of QIF
sv: QIF-källa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Select <b>Bank statement</b> turns on automatic category matching which is turned off in case of <b>Other application</b>. Use the latter if you import files from other Personal Finance Management software.
sv: Att markera <b>Bankutdrag</b> sätter på automatisk kategorimatchning, som är avstängd för <b>Annat program</b>. Använd det senare om du importerar filer från andra program för hemekonomihantering.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Bank statement
sv: Bankutdrag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeComboBox)
en: Other application
sv: Annat program

[ctx: Category name]
en: Reinvested interest
sv: Återinvestera ränta

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend
sv: Återinvestera utdelning

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (long term)
sv: Återinvestera utdelning (långsiktigt)

[ctx: Category name]
en: Reinvested dividend (short term)
sv: Återinvestera utdelning (kortsiktigt)

[ctx: Category name]
en: Dividend
sv: Utdelning

[ctx: Category name]
en: Interest
sv: Ränta

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (short term)
sv: Realisationsvinst (kortsiktig)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (mid term)
sv: Realisationsvinst (medel)

[ctx: Category name]
en: Capital Gain (long term)
sv: Realisationsvinst (långsiktig)

[ctx: Category name]
en: Returned capital
sv: Avkastning på kapital

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous income
sv: Diverse inkomster

[ctx: Category name]
en: Miscellaneous expense
sv: Diverse utgifter

[ctx: Category name]
en: Investment fees
sv: Investeringsavgifter

en: Unknown QIF type %1
sv: Okänd QIF-typ %1

en: Date format selection
sv: Val av datumformat

en: Pick the date format that suits your input file
sv: Välj datumformat som passar indatafilen

en: Importing QIF...
sv: Importerar QIF...

en: Reading QIF...
sv: Läser QIF...

en: Error while running the filter '%1'.
sv: Fel vid körning av filtret '%1'.

en: Filter error
sv: Filtreringsfel

[ctx: QIF tag for security]
en: Security
sv: Värdepapper

[ctx: QIF tag for prices]
en: Prices
sv: Kurser

[ctx: QIF tag for a class]
en: Class
sv: Klass

en: The %1 account currently has an opening balance of %2. This QIF file reports an opening balance of %3. Would you like to overwrite the current balance with the one from the QIF file?
sv: Kontot %1 har för närvarande en ingående behållning av %2. Den här QIF-filen rapporterar den ingående behållningen %3. Vill du skriva över aktuell behållning med den från QIF-filen?

en: Overwrite opening balance
sv: Skriv över ingående behållning

en: Unable to find account: %1
sv: Kan inte hitta konto: %1

en: Autogenerated by QIF importer
sv: Automatiskt skapad vid QIF-import

en: QIF imported, no account name supplied
sv: Importerad från QIF, inget kontonamn tillhandahållet

en: KMyMoney has imported a second opening balance transaction into account <b>%1</b> which differs from the one found already on file. Please correct this manually once the import is done.
sv: KMyMoney har importerat en andra transaktion för ingående behållning till kontot <b>%1</b>, som skiljer sig från den som redan finns registrerad. Korrigera det manuellt, när väl importen är klar.

en: Opening balance problem
sv: Problem med ingående behållning

en: Error while creating opening balance transaction
sv: Fel när transaktion för ingående behållning skulle skapas

en: The date entry "%1" read from the file cannot be interpreted through the current date profile setting of "%2".
    
    Pressing "Continue" will assign todays date to the transaction. Pressing "Cancel" will abort the import operation. You can then restart the import and select a different QIF profile or create a new one.
sv: Datumposten "%1" som lästes från filen kan inte tolkas med den nuvarande inställningen av datumprofil "%2".
    
    Att klicka på "Fortsätt" kommer att tilldela aktuellt datum till transaktionen. Att klicka på "Avbryt" kommer att avbryta importåtgärden. Därefter kan du starta om importen och välja en annan QIF-profil, eller skapa en ny.

en: Invalid date format
sv: Ogiltigt datumformat

en: This investment account does not contain the "%1" security.  Transactions involving this security will be ignored.
sv: Det här investeringskontot innehåller inte värdepappret "%1". Transaktioner där detta värdepapper ingår kommer att ignoreras.

en: %1 (Investment)
sv: %1 (investering)

en: Autogenerated by QIF importer from type Mutual account entry
sv: Automatiskt skapad vid QIF-import från typen värdepapperskontopost

en: QIF importer
sv: QIF-import

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KReconciliationReportDlgDecl)
en: Reconciliation report
sv: Avstämningsrapport

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_summaryTab)
en: Summar&y
sv: Samman&fattning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: &Details
sv: &Information

en: Reconciliation report of account %1
sv: Avstämningsrapport för kontot %1

en: All values shown in %1
sv: Alla värden visas i %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryEditWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summary)
en: Summary
sv: Summering

en: Starting balance on bank statement
sv: Ingående behållning på bankutdraget

en: %1 cleared payment | %1 cleared payments in total
sv[0]: %1 kontrollerad betalning
sv[1]: Totalt %1 kontrollerade betalningar

en: %1 cleared deposit | %1 cleared deposits in total
sv[0]: %1 kontrollerad insättning
sv[1]: Totalt %1 kontrollerade insättningar

en: Ending balance on bank statement
sv: Utgående behållning på bankutdraget

en: Cleared balance
sv: Kontrollerad behållning

en: %1 outstanding payment | %1 outstanding payments in total
sv[0]: %1 återstående betalning
sv[1]: Totalt %1 återstående betalningar

en: %1 outstanding deposit | %1 outstanding deposits in total
sv[0]: %1 återstående insättning
sv[1]: Totalt %1 återstående insättningar

en: Register balance as of %1
sv: Registrerad behållning %1

en: %1 payment after %2 | %1 payments after %2
sv[0]: %1 betalning efter %2
sv[1]: %1 betalningar efter %2

en: %1 deposit after %2 | %1 deposits after %2
sv[0]: %1 insättning efter %2
sv[1]: %1 insättningar efter %2

en: Register ending balance
sv: Registrerad utgående behållning

en: Outstanding payments
sv: Återstående betalningar

en: One outstanding payment of | Total of %1 outstanding payments amounting to
sv[0]: En återstående betalning av
sv[1]: Totalt %1 återstående betalningar av

en: Outstanding charges
sv: Utestående ändringar

en: Outstanding deposits
sv: Återstående insättningar

en: One outstanding charges of | Total of %1 outstanding charges amounting to
sv[0]: En utestående ändring av
sv[1]: Totalt %1 utestående ändringar av

en: One outstanding deposit of | Total of %1 outstanding deposits amounting to
sv[0]: En återstående insättning av
sv[1]: Totalt %1 återstående insättningar av

en: Create Tables
sv: Skapa tabeller

en: Save SQL
sv: Spara SQL

en: In order to use a database, you need to install some additional software. Click Help for more information
sv: För att kunna använda databasen måste du installera viss ytterligare programvara. Klicka på Hjälp för mer information.

en: No Qt SQL Drivers
sv: Inga Qt SQL-drivrutiner

en: Unable to open database.
    You must use an SQL CREATE DATABASE statement before creating the tables.
sv: Kan inte öppna databasen.
    Du måste använda satsen SQL CREATE DATABASE innan tabellerna skapas.

en: Tables successfully created
sv: Tabeller skapade med lyckat resultat

en: Creation failed executing statement
    Executed: %1
    Error No %2: %3
sv: Misslyckades skapa vid körning av satsen
    Körning: %1
    Fel nr %2: %3

en: Select output file
sv: Välj utdatafil

en: Database type %1 has not been fully tested in a KMyMoney environment.
    Please make sure you have adequate backups of your data.
    Please report any problems to the developer mailing list at kmymoney-devel@kde.org
sv: Databastypen %1 har inte provats fullständigt i Kmymoneys miljö.
    Försäkra dig om att du har tillräckliga säkerhetskopior av data.
    Rapportera gärna eventuella problem till utvecklarnas e-postlista på kmymoney-devel@kde.org.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KGenerateSqlDlg)
en: KMyMoney - Generate SQL
sv: KMyMoney - Skapa SQL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Database Type
sv: Databastyp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Database Details
sv: Databasinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Database File (SQLite only)
sv: Databasfil (bara SQLite)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Database Name (Others)
sv: Databasnamn (övriga)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host Name
sv: Värddatornamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Username
sv: Användarnamn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: SQL for creation
sv: SQL för att skapa databas

en: Qt SQL driver %1 is no longer installed on your system
sv: Qt SQL-drivrutin %1 är inte längre installerad på systemet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSelectDatabaseDlg)
en: KMyMoney - Select Database
sv: KMyMoney - Välj databas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: PLEASE NOTE
sv: OBSERVERA

note: i18n: ectx: property (plainText), widget (QPlainTextEdit, plainTextEdit)
en: This software is still in an experimental stage, and there are still some known response time problems. Please be patient; we are working on them.
    As always, please make sure you have adequate backups of your data.
sv: Programvaran är fortfarande på ett experimentellt stadium, och det finns fortfarande några kända problem med svarstider. Ha tålamod, vi arbetar med dem.
    Som alltid, försäkra dig om att du har tillräckliga säkerhetskopior av data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fi&le
sv: Fi&l

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Database &Name
sv: Databas&namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host &Name
sv: Värddator&namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Username
sv: An&vändarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Password
sv: &Lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkPreLoad)
en: Preload &all data
sv: Ladda &all data i förväg

en: You're trying to open an encrypted database.
    Please provide a password in order to open it.
sv: Du försöker öppna en krypterad databas.
    Ange ett lösenord för att öppna den.

en: Overwriting an existing database with an encrypted database is not yet supported.
    Please save your database under a new name.
sv: Att skriva över en befintlig databas en en krypterad databas stöds inte ännu.
    Spara databasen med ett nytt namn.

en: Database apparently in use
    Opened by %1 on %2 at %3.
    Open anyway?
sv: Databasen används uppenbarligen.
    Öppnad av %1 på %2 den %3.
    Öppna ändå?

en: Inserting online jobs.
sv: Infogar direktjobb.

en: SQLite file %1 does not exist
sv: SQLite-filen %1 finns inte

en: Automatic database creation for type %1 is not currently implemented.
    Please create database %2 manually
sv: Att skapa databas för typen %1 automatisk är för närvarande inte implementerat.
    Skapa databasen %2 för hand.

en: Error in create database %1; do you have create permissions?
sv: Fel när databasen %1 skulle skapas. Har du rättigheter att skapa databaser?

en: SQL storage
sv: SQL-lagring

en: Cannot open database %1
sv: Kan inte öppna databasen %1

en: An unrecoverable error occurred while reading the database
sv: Ett fel utan återhämtningsmöjlighet inträffade vid läsning av databasen

en: Database malfunction
sv: Tekniskt databasfel

en: Tried to access a file when it has not been opened
sv: Försökte komma åt en fil när den inte har öppnats

en: An unrecoverable error occurred while writing to the database.
    It may well be corrupt.
sv: Ett fel utan återhämtningsmöjlighet inträffade vid skrivning till databasen.
    Den kan mycket väl ha blivit skadad.

en: Cannot save to current database.
sv: Kan inte spara till nuvarande databas.

en: Cannot save to current database: %1
sv: Kan inte spara till nuvarande databas: %1

en: Database files (*.db *.sql)
sv: Databasfiler (*.db *.sql)

en: Open database...
sv: Öppna databas...

en: Generate Database SQL
sv: Generera SQL för databas

en: Database contains data which must be removed before using Save As.
    Do you wish to continue?
sv: Databasen innehåller data som måste tas bort innan Spara som används.
    Vill du fortsätta?

en: Cannot open or create database %1.
    Retry Save As Database and click Help for further info.
sv: Kan inte öppna eller skapa databasen %1.
    Försök igen med Spara som databas, och klicka på Hjälp för ytterligare information.

en: Budgets view
sv: Budgetvy

en: You have entered budget values using a different base which would result in a monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
sv: Du har skrivit in budgetvärden med en annan bas, vilket skulle orsaka en månadsbudget på <b>%1</b>. Ska värdet användas för att fylla månadsbudgeten?

[ctx: Auto assignment (caption)]
en: Auto assignment
sv: Automatisk tilldelning

en: You have entered budget values using a different base which would result in a yearly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budget?
sv: Du har skrivit in budgetvärden med en annan bas, vilket skulle orsaka en årsbudget på <b>%1</b>. Ska värdet användas för att fylla månadsbudgeten?

en: You have entered budget values using a different base which would result in an individual monthly budget of <b>%1</b>. Should this value be used to fill the monthly budgets?
sv: Du har skrivit in budgetvärden med en annan bas, vilket skulle orsaka en individuell månadsbudget på <b>%1</b>. Ska värdet användas för att fylla månadsbudgetarna?

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_monthlyButton)
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yearlyButton)
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: @action timeframe of the budget. month-by-month budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_individualButton)
en: Individual
sv: Individuell

en: Unable to add budget
sv: Kan inte lägga till budget

en: <p>Do you really want to remove the budget <b>%1</b>?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort budgeten <b>%1</b>?</p>

en: Do you really want to remove all selected budgets?
sv: Vill du verkligen ta bort alla markerade budgetar?

en: Remove Budget
sv: Ta bort budget

en: Unable to remove budget.
sv: Kan inte ta bort budget.

en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

en: Select year
sv: Välj år

en: Budget year
sv: Budgetår

en: Unable to modify budget.
sv: Kan inte ändra budget.

en: The current budget already contains data. Continuing will replace all current values of this budget.
sv: Den aktuella budgeten innehåller redan data. Att fortsätta kommer att ersätta budgetens alla nuvarande värden.

[ctx: Warning message box]
en: Warning
sv: Varning

en: Unable to reset budget
sv: Kan inte nollställa budget

en: Unable to modify budget
sv: Kan inte ändra budget

en: New budget
sv: Ny budget

en: Rename budget
sv: Byt namn på budget

en: Delete budget
sv: Ta bort budget?

en: Copy budget
sv: Kopiera budget

en: Change budget year
sv: Ändra räkenskapsår

en: Budget based on forecast
sv: Budget baserad på prognos

[ctx: Menu header]
en: Budget options
sv: Budgetalternativ

en: A budget with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple budgets with the same identification name. Are you sure you would like to rename the budget?
sv: En budget med namnet '%1' finns redan. Det är inte tillrådigt att ha flera budgetar med samma identifikationsnamn. Är du säker på att du vill byta namn på budgeten?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your budgets
sv: Dina budgetar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Creates a new budget
sv: Skapa en ny budget

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new empty budget.
sv: Använd det här för att skapa en ny tom budget.

[ctx: New budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename the current selected budget.
sv: Byt namn på markerad budget.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Use this to start renaming the selected budget.
sv: Använd det här för att börja ändra namn på den markerade budgeten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Ren
sv: Byt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete the current selected budget
sv: Ta bort markerad budget

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected budget.
sv: Använd det här för att ta bort den markerade budgeten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Del
sv: Bort

[ctx: @title header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Accepts the entered values and stores the budget.
sv: Accepterar inskrivna värden och lagrar budgeten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Use this to store the modified data.
sv: Använd det här för att lagra ändrad data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Upd
sv: Upp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Revert budget to last saved state.
sv: Återställ budgeten till senast sparade tillstånd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Use this to discard the modified data.
sv: Använd det här för att kasta modifierad data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Res
sv: Åter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_hideUnusedButton)
en: Hide unused budget categories
sv: Dölj oanvända budgetkategorier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_assignmentBox)
en: Assignments
sv: Tilldelningar

[ctx: Budget total]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total
sv: Totalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBudgetSubaccounts)
en: Include subaccounts
sv: Inkludera delkonton

en: <qt>Do you want to save the changes for <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du spara ändringarna av <b>%1</b>?</qt>

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Please specify a budget name
sv: Ange ett budgetnamn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KNewBudgetDlg)
en: New Budget
sv: Ny budget

[ctx: header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name
sv: Namn

en: Forecast view
sv: Prognosvy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forecastButton)
en: Forecast
sv: Prognos

note: i18n: ectx: label, entry (forecastMethod), group (Forecast Options)
en: Method to calculate forecast
sv: Metod för beräkning av prognos

note: i18n: ectx: label, entry (forecastDays), group (Forecast Options)
en: Days to forecast
sv: Dagar i prognos

note: i18n: ectx: label, entry (forecastAccountCycle), group (Forecast Options)
en: Days of normal account cycle
sv: Dagar i normal kontocykel

note: i18n: ectx: label, entry (forecastCycles), group (Forecast Options)
en: Number of historic cycles to use in forecast
sv: Antal historikcykler att använda i prognos

note: i18n: ectx: label, entry (beginForecastDay), group (Forecast Options)
en: Day of month to start forecast
sv: Dag under månaden att starta prognos

note: i18n: ectx: label, entry (historyMethod), group (Forecast Options)
en: Method to calculate history-based forecast
sv: Metod för beräkning av historikbaserad prognos

note: i18n: ectx: label, entry (skipOpeningDate), group (Forecast Options)
en: Skip opening date when fetching transactions
sv: Hoppa över öppningsdatum när transaktioner hämtas

note: i18n: ectx: label, entry (includeFutureTransactions), group (Forecast Options)
en: Include future transaction when using Schedule Forecast
sv: Inkludera framtida transaktioner vid användning av schemalagd prognos

note: i18n: ectx: label, entry (includeScheduledTransactions), group (Forecast Options)
en: Include scheduled transactions when using Schedule Forecast
sv: Inkludera schemalagda transaktioner vid användning av schemalagd prognos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ForecastViewSettings)
en: Forecast Settings
sv: Prognosinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of Days of Account Cycle:
sv: Antal dagar i kontocykel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Day of Month to start Forecast:
sv: Dag under månaden att starta prognos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Number of Days to Forecast:
sv: Antal dagar i prognos:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_forecastMethod)
en: Forecast Method
sv: Prognosmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton9)
en: Scheduled and Future Transactions
sv: Schemalagda och framtida transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton10)
en: History-based
sv: Historikbaserad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: History-based settings
sv: Historikbaserad inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Number of Cycles to use in Forecast:
sv: Antal cykler att använda i prognos:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_historyMethodGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_historyMethod)
en: History Forecast Method
sv: Historikbaserad prognos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton11)
en: Simple Moving Average
sv: Enkelt rörligt medelvärde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton12)
en: Weighted Moving Average
sv: Viktat rörligt medelvärde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Linear Regression
sv: Linjär regression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Days to Forecast:
sv: Dagar i prognos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Days of Accounts Cycle:
sv: Dagar i kontocykel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Historic Cycles:
sv: Historikcykler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Chart Detail:
sv: Diagramdetaljnivå:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: <p>Choose what level of detail to show on the chart.</p>
sv: <p>Välj vilken detaljnivå som ska visas i diagrammet.</p>

[ctx: Show all details]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
sv: Alla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Top-Level
sv: Toppnivå

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Groups
sv: Grupper

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Totals
sv: Totalsummor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Current Forecast Method:
sv: Nuvarande prognosmetod:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_forecastMethod)
en: method
sv: metod

[ctx: Advanced forecast view]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, budget)
en: Budget Forecast
sv: Budgetprognos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabChart) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChart)
en: Chart
sv: Diagram

[ctx: Today's forecast]
en: Current
sv: Nuvarande

en: 1 day | %1 days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: The balance of %1 is below the minimum balance %2 today.
sv: Behållningen i %1 är idag under den minimala behållningen %2.

en: The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below the minimum balance %3 in %1 days.
sv[0]: Behållningen i %2 kommer att falla under den minimala behållningen %3 om %1 dag.
sv[1]: Behållningen i %2 kommer att falla under den minimala behållningen %3 om %1 dagar.

en: The balance of %1 is below %2 today.
sv: Behållningen i %1 är idag under %2.

en: The balance of %1 is above %2 today.
sv: Behållningen i %1 är idag över %2.

en: The balance of %2 will drop below %3 in %1 day. | The balance of %2 will drop below %3 in %1 days.
sv[0]: Behållningen i %2 kommer att falla under %3 om %1 dag.
sv[1]: Behållningen i %2 kommer att falla under %3 om %1 dagar.

en: The balance of %2 will raise above %3 in %1 day. | The balance of %2 will raise above %3 in %1 days.
sv[0]: Behållningen i %2 kommer att stiga över %3 om %1 dag.
sv[1]: Behållningen i %2 kommer att stiga över %3 om %1 dagar.

en: The account %1 is decreasing %2 per cycle.
sv: Kontot %1 minskar %2 per cykel.

en: Min Bal %1
sv: Min %1

en: Min Date %1
sv: Min datum %1

en: Max Bal %1
sv: Max %1

en: Max Date %1
sv: Max datum %1

[ctx: Average balance]
en: Average
sv: Medelvärde

[ctx: Total balance]
en: Total
sv: Totalt

en: No data provided by reports plugin for this chart.
sv: Ingen data tillhandahållen av rapportinsticksprogram för diagrammet.

en: Enable reports plugin to see this chart.
sv: Aktivera rapportinsticksprogram för att visa det här diagrammet.

[ctx: Scheduled method]
en: Scheduled
sv: Schemalagd

[ctx: History-based method]
en: History
sv: Historik

[ctx: Unknown forecast method]
en: Unknown
sv: Okänd

en: This job cannot be edited anymore because it was sent already.
sv: Jobbet kan inte redigeras längre, eftersom det redan har skickats.

en: Job is being processed at the moment.
sv: Jobbet behandlas för närvarande.

en: The plugin to edit this job is not available.
sv: Insticksprogrammet för att redigera jobbet är inte tillgängligt.

en: You need to select a single job for editing.
sv: Du måste välja ett enda jobb för redigering.

[ctx: The user selected credit transfers to send. But they cannot be sent.]
en: Cannot send selection
sv: Kan inte skicka markering

en: Not all selected credit transfers can be sent because some of them are invalid or were already sent.
sv: Alla markerade gireringar kan inte skickas eftersom vissa av dem är ogiltiga eller har redan skickats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_sendMail) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSend) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonSend)
en: Send
sv: Skicka

en: During the change of the order your previous entries could not be converted.
sv: Vid ändring av beställningen kunde inte dina tidigare poster konverteras.

en: This credit-transfer was sent to your bank at %1 therefore cannot be edited anymore. You may create a copy for editing.
sv: Gireringen skickades till banken %1, och kan därför inte redigeras längre. Du kan skapa en kopia för redigering.

en: This credit-transfer is not editable. You may create a copy for editing.
sv: Gireringen är inte redigerbar. Du kan skapa en kopia för redigering.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Order Account
sv: Beställningskonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Account Balance
sv: Kontobehållning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Credit Transfer
sv: Girering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>This account does not support online banking.</p><p>If you think this is an error, please check if the plugin for this type of credit transfer and your online banking plugins are available.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Kontot stöder inte Internetbank.</p><p>Om du anser att det är felaktigt, kontrollera om insticksprogrammet för den här gireringstypen och insticksprogrammet för din Internetbank är tillgängliga.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEnque)
en: Enqueue
sv: Köa

en: Information to find issues.
sv: Information för att hitta problem.

en: Information stored for provability.
sv: Information lagrad i bevissyfte.

en: Informative message without certain significance.
sv: Informativt meddelande utan särskild betydelse.

en: Warning message.
sv: Varningsmeddelande.

en: Origin
sv: Ursprung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: Action
sv: Åtgärd

en: Destination
sv: Mål

en: Not able to display this job.
sv: Kan inte visa jobbet.

en: Could not find a plugin to display this job or it does not contain any data.
sv: Kunde inte hitta ett insticksprogram för att visa jobbet, eller så innehåller den inte någon data.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: This job was accepted by the bank on %1.
sv: Jobbet har accepterats av banken %1.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: Sending this job failed (tried on %1).
sv: Misslyckades skicka jobbet (försökte %1).

en: Sending this job was manually aborted.
sv: Skicka jobbet avbröts manuellt.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: The bank rejected this job on %1.
sv: Banken avvisade jobbet %1.

[ctx: Arg 1 is a date/time]
en: The bank accepted this job on %1.
sv: Banken accepterade jobbet %1.

en: This job needs further editing and cannot be sent therefore.
sv: Jobbet kräver ytterligare redigering, och kan därför inte skickas.

en: This job is ready for sending.
sv: Jobbet är klart att skickas.

en: Reports view
sv: Rapportvy

en: Outbox
sv: Utkorg

en: Time
sv: Tid

[ctx: Chart legend title]
en: Legend
sv: Förklaring

en: Initial Market Value
sv: Ingående marknadsvärde

en: Ending Market Value
sv: Utgående marknadsvärde

en: Opening Balance
sv: Ingående behållning

en: Closing Balance
sv: Slutbehållning

en: Grand Total
sv: Totalsumma

en: Calculated
sv: Beräknad

en: Num
sv: Antal

en: Top Category
sv: Toppkategori

en: Category Type
sv: Kategorityp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Week
sv: Vecka

en: Last Price
sv: Senaste kurs

en: Buy Price
sv: Köpkurs

en: Net Value
sv: Nettovärde

en: Buy Value
sv: Inköpsvärde

en: Sell Value
sv: Försäljningsvärde

en: Short-term Buy Value
sv: Kortsiktigt inköpsvärde

en: Short-term Sell Value
sv: Kortsiktigt försäljningsvärde

en: Long-term Buy Value
sv: Långsiktigt inköpsvärde

en: Long-term Sell Value
sv: Långsiktigt försäljningsvärde

en: Dividends Reinvested
sv: Återinvesterad utdelning

en: Dividends Paid Out
sv: Utbetalad utdelning

en: Starting Balance
sv: Ingående behållning

en: Ending Balance
sv: Utgående behållning

en: Market Value
sv: Marknadsvärde

en: Annualized Return
sv: Årsvis avkastning

en: Return On Investment
sv: Avkastning

[ctx: Account name]
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Next Due Date
sv: Nästa förfallodatum

en: Occurrence
sv: Förekomst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Payment Method
sv: Betalningsmetod

en: Opening Date
sv: Öppningsdatum

en: Balance Early Warning
sv: Tidig behållningsvarning

en: Balance Max Limit
sv: Behållning maximal gräns

en: Credit Early Warning
sv: Tidig kreditvarning

en: Credit Max Limit
sv: Kredit maximal gräns

en: Preferred
sv: Föredragen

en: Loan Amount
sv: Lånebelopp

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestEditWizardPage)
en: Interest Rate
sv: Ränta

en: Next Interest Change
sv: Nästa ränteändring

en: Periodic Payment
sv: Periodisk avbetalning

en: Final Payment
sv: Slutlig avbetalning

en: Current Balance
sv: Aktuell behållning

en: Capital Gain
sv: Realisationsvinst

en: Percentage Gain
sv: Procentuell vinst

en: Short-term Gain
sv: Kortsiktig vinst

en: Long-term Gain
sv: Långsiktig vinst

en: Transfer from %1
sv: Överföring från %1

en: Transfer to %1
sv: Överföring till %1

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Is this an opening balance account?]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
sv: Ja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Transfers
sv: Överföringar

[ctx: @title:column Report heading]
en: Opening
sv: Öppningsdatum

[ctx: @title:column report header]
en: Account
sv: Konto

[ctx: @title:column report header]
en: Actual
sv: Utfall

[ctx: @title:column report header]
en: Difference
sv: Skillnad

[ctx: @title:column report header]
en: Forecast
sv: Prognos

[ctx: @title:column report header]
en: Moving Average
sv: Rörligt medelvärde

[ctx: @title:column report header]
en: Moving Average Price
sv: Rörligt kursmedelvärde

[ctx: @title:column report header]
en: Price
sv: Kurs

en: Month of %1
sv: Månad %1

en: Week of %1
sv: Vecka under %1

en: No Institution
sv: Ingen institution

en: [Empty Payee]
sv: [Tom betalningsmottagare]

en: [Split Transaction]
sv: [Delad transaktion]

[ctx: Split transaction]
en: Split
sv: Delning

en: [No Tag]
sv: [Ingen etikett]

[ctx: No institution]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Report date range]
en: %1 through %2
sv: %1 till %2

en: All currencies converted to %1
sv: Alla valutor konverterade till %1

en: All values shown in %1 unless otherwise noted
sv: Alla värden visas i %1 om inte annat anges

en: Unable to generate report
sv: Kan inte skapa rapport

en: There was an error creating your report: "%1".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
sv: Ett fel uppstod när rapporten skulle skapas: "%1".
    Rapportera gärna felet till utvecklarnas lista: kmymoney-devel@kde.org

en: Balance of %1
sv: Behållning för %1

en: %1 Balance History
sv: Behållningshistorik för %1

en: Generated Report
sv: Skapad rapport

en: File %1 does not exist
sv: Filen %1 finns inte

en: it is not a plain file
sv: den är inte en vanlig fil

en: it is not readable
sv: den är inte läsbar

en: it is empty
sv: den är tom

en: There is a problem with file %1 | There are problems with file %1
sv[0]: Det finns ett problem med filen %1
sv[1]: Det finns problem med filen %1

en: Report Configuration
sv: Rapportinställning

[ctx: @info:tooltip for report configuration apply button]
en: Apply the configuration changes to the report
sv: Verkställ inställningsändringarna för rapporten

[ctx: Filters tab]
en: Filters
sv: Filter

[ctx: General tab]
en: General
sv: Allmänt

en: Rows/Columns
sv: Rader och kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range
sv: Intervall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_reportPage)
en: Report
sv: Rapport

[ctx: @item the columns will display monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: All accounts]
en: All
sv: Alla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRows)
en: Income & Expenses
sv: Inkomster och utgifter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRows)
en: Assets & Liabilities
sv: Tillgångar och skulder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Top Categories
sv: Toppnivåkategorier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Accounts
sv: Konton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Top Accounts
sv: Toppnivåkonton

[ctx: @item the columns will display daily data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Daily
sv: Dagligen

[ctx: @item the columns will display weekly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Weekly
sv: Veckovis

[ctx: @item the columns will display bi-monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Bi-Monthly
sv: Varannan månad

[ctx: @item the columns will display quarterly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

[ctx: @item the columns will display yearly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Yearly
sv: Årligen

en: Only owned
sv: Bara ägd

en: Only sold
sv: Bara såld

en: From period
sv: Från period

en: Owned and sold
sv: Ägd och såld

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Configure your report
sv: Anpassa rapporten

en: Unknown command '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
sv: Okänt kommando "%1" i KReportsView::slotOpenUrl()

en: Unknown view '%1' in KReportsView::slotOpenUrl()
sv: Okänd vy '%1' i KReportsView::slotOpenUrl()

en: Failed to save: %1
sv: Misslyckades spara: %1

en: Default Report
sv: Standardrapport

en: Custom Report
sv: Anpassad rapport

en: %1 (Customized)
sv: %1 (Anpassad)

en: Could not find reportgroup "%1" for report "%2".
    Please report this error to the developer's list: kmymoney-devel@kde.org
sv: Kunde inte hitta rapportgruppen "%1" för rapporten "%2".
    Rapportera gärna felet till utvecklarnas lista: kmymoney-devel@kde.org

en: Failed to configure report: %1
sv: Misslyckades anpassa rapport: %1

en: Cannot add report, reason: "%1"
sv: Kan inte lägga till rapport, orsak: "%1"

en: <b>%1</b> is a default report, so it cannot be deleted.
sv: <b>%1</b> en standardrapport, alltså kan den inte tas bort.

en: Delete Report?
sv: Ta bort rapport?

[ctx: To open a new report]
en: &Open
sv: Ö&ppna

[ctx: To print a report]
en: &Print
sv: S&kriv ut

[ctx: Configure a report]
en: &Configure
sv: A&npassa

en: &New report
sv: &Ny rapport

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: %1 YTD Account Transactions
sv: %1 ÅTD kontotransaktioner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonChart)
en: Show the chart version of this report
sv: Visa diagramversionen av den här rapporten

en: Show the report version of this chart
sv: Visa rapportversionen av det här diagrammet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Comment
sv: Kommentar

en: Reports
sv: Rapporter

en: <qt>Are you sure you want to delete report <b>%1</b>?  There is no way to recover it.</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill ta bort rapporten <b>%1</b>? Det finns inte något sätt att återställa den.</qt>

en: Charts
sv: Diagram

en: Favorite Reports
sv: Favoritrapporter

en: Old Customized Reports
sv: Gamla anpassade rapporter

en: Income and Expenses
sv: Inkomster och utgifter

en: Income and Expenses This Month
sv: Inkomster och utgifter aktuell månad

en: Income and Expenses This Year
sv: Inkomster och utgifter aktuellt år

en: Income and Expenses By Year
sv: Inkomster och utgifter per år

en: Income and Expenses Graph
sv: Inkomst- och utgiftsgraf

en: Income and Expenses Bar Graph
sv: Inkomst- och utgiftsstapeldiagram

en: Income and Expenses Pie Chart
sv: Inkomst- och utgiftscirkeldiagram

en: Net Worth
sv: Nettotillgångar

en: Net Worth By Month
sv: Nettotillgångar per månad

en: Net Worth Today
sv: Nettotillgångar idag

en: Net Worth By Year
sv: Nettotillgångar per år

en: 7-day Cash Flow Forecast
sv: Sjudagars kassaflödesprognos

en: Net Worth Graph
sv: Diagram över nettotillgångar

en: Account Balances by Institution
sv: Kontobehållning per institution

en: Account Balances by Type
sv: Kontobehållning per typ

en: Transactions by Account
sv: Transaktioner per konto

en: Transactions by Category
sv: Transaktioner per kategori

en: Transactions by Payee
sv: Transaktioner per betalningsmottagare

en: Transactions by Tag
sv: Transaktioner enligt etikett

en: Transactions by Month
sv: Transaktioner per månad

en: Transactions by Week
sv: Transaktioner per vecka

en: Loan Transactions
sv: Lånetransaktioner

en: Transactions by Reconciliation Status
sv: Transaktioner per avstämningsstatus

en: Cash Flow
sv: Kassaflöde

en: Cash Flow Transactions This Month
sv: Kassaflödestransaktioner innevarande månad

en: Investments
sv: Investeringar

en: Investment Transactions
sv: Investeringstransaktioner

en: Investment Holdings by Account
sv: Investeringsinnehav per konto

en: Investment Holdings by Type
sv: Investeringsinnehav per typ

en: Investment Performance by Account
sv: Investeringsavkastning per konto

en: Investment Performance by Type
sv: Investeringsavkastning per typ

en: Investment Capital Gains by Account
sv: Realisationsvinst för investering per konto

en: Investment Capital Gains by Type
sv: Realisationsvinst för investering per typ

en: Investment Holdings Pie
sv: Cirkeldiagram över investeringsinnehav

en: Investment Worth Graph
sv: Cirkeldiagram över investeringsvärde

en: Investment Price Graph
sv: Cirkeldiagram över investeringskurser

en: Investment Moving Average Price Graph
sv: Diagram över rörligt kursmedelvärde för investeringar

en: Investment Moving Average
sv: Rörligt medelvärde för investeringar

en: Investment Moving Average vs Actual
sv: Rörligt medelvärde för investeringar mot utfall

en: Taxes
sv: Skatter

en: Tax Transactions by Category
sv: Skattetransaktioner per kategori

en: Tax Transactions by Payee
sv: Skattetransaktioner per betalningsmottagare

en: Tax Transactions by Category Last Fiscal Year
sv: Skattetransaktioner per kategori senaste räkenskapsår

en: Tax Transactions by Payee Last Fiscal Year
sv: Skattetransaktioner per betalningsmottagare senaste räkenskapsår

en: Budgeting
sv: Budgetering

en: Budgeted vs. Actual This Year
sv: Budgeterad mot utfall innevarande år

en: Budgeted vs. Actual This Year (YTM)
sv: Budgeterad mot utfall innevarande år (ÅTM)

en: Monthly Budgeted vs. Actual
sv: Månadsbudget mot utfall

en: Yearly Budgeted vs. Actual
sv: Årlig budget mot utfall

en: Monthly Budget
sv: Månatlig budget

en: Yearly Budget
sv: Årlig budget

en: Yearly Budgeted vs Actual Graph
sv: Diagram över årlig budget mot utfall

en: Forecast By Month
sv: Prognos per månad

en: Forecast Next Quarter
sv: Prognos för nästa kvartal

en: Income and Expenses Forecast This Year
sv: Prognos av inkomster och utgifter aktuellt år

en: Net Worth Forecast Graph
sv: Diagram över prognos av nettotillgångar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewGeneralInfoWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStartWizardPage)
en: General Information
sv: Generell information

en: Schedule Information
sv: Schemainformation

en: Schedule Summary Information
sv: Sammanfattningsinformation för schema

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Loan Information
sv: Låneinformation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure this report
sv: Anpassa rapporten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNew)
en: Create a new report based on this one
sv: Skapa en ny rapport baserat på den här

[ctx: @action create new report]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNew)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy this report to the clipboard
sv: Kopiera rapporten till klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy
sv: Kopiera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export this report as an HTML or CSV file
sv: Exportera rapporten som HTML- eller CSV-fil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Permanently delete this report
sv: Ta bort rapporten permanent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close this window
sv: Stäng det här fönstret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close
sv: Stäng

en: Net Worth Forecast
sv: Nettovärdesprognos

en: You have no budgets to display.
sv: Det finns ingen budget att visa.

en: Current Month Summary
sv: Sammanfattning för innevarande månad

en: Budgeted
sv: Budgeterad

en: Actual
sv: Utfall

en: Difference
sv: Skillnad

en: Budget Overruns
sv: Överskriden budget

en: No Budget Categories have been overrun
sv: Inga budgetkategorier har blivit överskridna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportsViewSettings)
en: Report Settings
sv: Rapportinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Maximum number of legend items to display
sv: Maximalt antal förklaringsvärden att visa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_MaximumLegendItems)
en: maximum number of items in diagram legends
sv: maximalt antal värden i diagramförklaringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Charts line width
sv: Linjebredd för diagram

note: i18n: ectx: label, entry (LineWidth), group (Chart Settings) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_LineWidth)
en: Line width for diagrams, in pixels
sv: Linjebredd för diagram, i bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Charts palette
sv: Diagrampalett

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Default
sv: Normal

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Rainbow
sv: Regnbåge

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Subdued
sv: Dämpad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Default CSS file
sv: Standardfil för stilmall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, kcfg_CssFileDefault)
en: default style sheet
sv: förvald stilmall

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, kcfg_CssFileDefault)
en: *.css|CSS files
    *|All files (*)
sv: *.css|CSS-filer
    *|Alla filer (*)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabPerformance) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabCapitalGain) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabGeneral)
en: Report Tab
sv: Rapportflik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabPerformance) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabCapitalGain) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabGeneral)
en: <p>On this tab, you set the basic properties of this report.</p>
sv: <p>Under den här fliken ställer du in rapportens grundegenskaper.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSettlementPeriod)
en: Settlement period
sv: Avräkningsperiod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTermsSeparator)
en: Terms separator
sv: Termavgränsare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMyMoneyDateInput, m_termSeparator)
en: Before this date investments are counted as long-term investments.
sv: Tidigare än det här datumet räknas investeringar som långtidsinvesteringar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show short-term and long-term capital gains
sv: Visa korttids- och långtidskapitalvinster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblinvestmentSum)
en: Sum investments
sv: Investeringssumma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_settlementPeriod)
en: Time in days between the settlement date and the transaction date.
sv: Tid i dagar mellan avräkningsdatum och transaktionsdatum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHideTotals) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkHideTotals)
en: Hide Totals
sv: Dölj totalsummor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabChart) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabRange)
en: Chart Tab
sv: Diagramflik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabChart) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabRange)
en: <p>On this tab, you configure the chart drawn for this report.</p>
sv: <p>Under den här fliken, ställer du in diagrammet som ritas i den här rapporten.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: <p>Select what form you would like the chart to be drawn as.</p>
sv: <p>Välj på vilken form du vill att diagrammet ska ritas.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Chart Type
sv: Diagramtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Chart Palette
sv: Diagrampalett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkValues)
en: <p>Select this option to draw the numeric values for data points next to their plot location.</p>
sv: <p>Markera alternativet för att ange numeriska värden för datapunkter intill deras positioner i diagrammet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkValues)
en: Draw values on chart
sv: Rita värden på diagram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowChart)
en: <p>Select this option to cause the report to be shown as a chart when you first open the report.  Otherwise, it will come up as a text report.</p>
sv: <p>Markera alternativt för att göra att rapporten visas som ett diagram när den först öppnas. Annars visas den som en textrapport.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowChart)
en: Show as chart by default
sv: Visa normalt som diagram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkCHGridLines)
en: <p>Select this option to show horizontal and vertical grid lines on the chart.</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa horisontella och vertikala rutnätslinjer på diagrammet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_logYaxis)
en: Logarithmic vertical axis
sv: Logaritmisk vertikal axel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_negExpenses)
en: Plot expenses downwards
sv: Rita utgifter neråt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel6)
en: <p>Select what width should be used to draw the line on the chart</p>
sv: <p>Välj vilken bredd som ska användas för att rita linjer i diagrammet</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Line width
sv: Linjebredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Report Name
sv: Rapportnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editName)
en: <p>Choose a name for this report.</p>
sv: <p>Välj ett namn på rapporten.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_editComment)
en: <p>Enter a comment to help you remember the details of this report.</p>
sv: <p>Skriv in en kommentar för att hjälpa dig komma ihåg den här rapportens detaljer.</p>

[ctx: Convert 'em!!]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkCurrency)
en: <p>Select this option to convert all values in the report to your base currency.</p><p>Leave it unchecked if you would like to see values in their original currency.</p><p>If currencies are not converted, then subtotals will not be shown.</p>
sv: <p>Markera alternativet för att konvertera alla värden i rapporten till basvalutan.</p><p>Lämna det omarkerat om du skulle vilja se värden i originalvalutan.</p><p>Om valutor inte konverteras, visas inte delsummor.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCurrency)
en: Convert values to base currency
sv: Konvertera värden till basvaluta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkFavorite)
en: <p>Select this option to notate this report as one of your favorites.</p><p>All your favorite reports are grouped in one place on the report list for easy access.</p>
sv: <p>Markera alternativet för att notera att rapporten ska vara en av dina favoriter.</p><p>Alla favoritrapporter grupperas på ett ställe i rapportlistan för enkel åtkomst.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkFavorite)
en: Mark as a favorite report
sv: Markera som favoritrapport

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_skipZero)
en: 
                  <p>
                  This option is for investments reports only which
                  show prices instead of balances as all other reports do.
                  </p>
                  <p>
                  Select this option to include prices only if there is an actual price for the date.
                  If not, 0 will be shown. In the graph, the value will be skipped.
                  </p>
                  <p>
                  If this option is off the last existing price is shown for a period, if
                  it is on, in a table the value is '0' shown and in a chart a linear
                  interpolation for the missing values will be performed.
                  <br>Example:
                  <br>There are prices for January and March, but there is no price for
                  February.
                  <ul>
                  <li><b>OFF</b>: shows the price for February as the last price of
                  January
                  <li><b>ON</b>: in a table the value is '0', in a chart a linear
                  interpolation for the February-price will be performed
                  (so it makes a kind of average-value using the January- and the
                  March-price in the chart)
                  </ul>
                  </p>
sv: 
                  <p>
                  Det här alternativet är för investeringsrapporter som
                  bara visar kurser istället för behållning vilket alla andra gör.
                  </p>
                  <p>
                  Markera alternativet för att bara inkludera kurser om det verkligen finns någon kurs för ett visst datum.
                  Om inte kommer 0 att visas. I diagrammet kommer värdet att hoppas över.
                  </p>
                  <p>
                  Om alternativet är på visas den senaste tillgängliga kursen för en tidsperiod,
                  om det är av visas värdet '0' i tabeller och en linjär
                  interpolation utförs för de saknade värdena i ett diagram.
                  <br>Exempel:
                  <br>Det finns kurser för januari och mars, men inte för
                  februari.
                  <ul>
                  <li><b>AV</b>: visar kursen för februari som den senaste kursen i
                  januari
                  <li><b>PÅ</b>: i en tabell är värdet '0', i ett diagram utförs en
                   linjär interpolation av kursen under februari
                  (så den blir ett sorts medelvärde av kursen för januari och
                  mars i diagrammet)
                  </ul>
                  </p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_skipZero)
en: Skip value if price is zero
sv: Hoppa över värde om kursen är noll

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
sv: Linje

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
sv: Stapel

[ctx: type of graphic chart]
en: Stacked Bar
sv: Staplat

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
sv: Cirkel

[ctx: type of graphic palette]
en: Use application setting
sv: Använd programinställning

[ctx: type of graphic palette]
en: Default
sv: Förval

[ctx: type of graphic palette]
en: Rainbow
sv: Regnbåge

[ctx: type of graphic palette]
en: Subdued
sv: Dämpad

en: Show circular grid lines
sv: Visa cirkulärt rutnät

en: Show sagittal grid lines
sv: Visa sagittala rutnätslinjer

en: Show horizontal grid lines
sv: Visa horisontella rutnätslinjer

en: Show vertical grid lines
sv: Visa vertikala rutnätslinjer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeBox)
en: Date range
sv: Datumintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Ticks
sv: Streck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: <p>Choose how large of a time period each column should encompass</p>
sv: <p>Välj hur lång tidsperiod varje kolumn ska omfatta</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dataRangeBox)
en: Data range
sv: Datumintervall

[ctx: From (Data)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataRangeStart)
en: From
sv: Från

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataMajorTick)
en: Major tick length
sv: Större strecklängd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dataLock)
en: Automatic
sv: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_dataLock)
en: User defined
sv: Användardefinierad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataMinorTick)
en: Minor tick length
sv: Mindre strecklängd

[ctx: To (Data)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDataRangeEnd)
en: To
sv: Till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLabelsPrecision)
en: Labels precision
sv: Beteckningsprecision

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabRowColPivot) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ReportTabRowColQuery)
en: Rows/Columns Tab
sv: Rad- och kolumnflik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabRowColPivot) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ReportTabRowColQuery)
en: <p>On this tab, you configure how you would like the rows and columns to be selected and organized.</p>
sv: <p>Under den här fliken ställer du in hur du vill att raderna och kolumnerna ska väljas och organiseras.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRows) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: <p>Choose what kind of accounts to display as the rows of this report.</p>
sv: <p>Välj vilken sorts konton som ska visas i den här rapportens rader.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_rowsLabel)
en: Rows
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTotalColumn)
en: Show totals column
sv: Visa totalkolumn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_movingAverageLabel)
en: Average days
sv: Dagar i medeltal

[ctx: @item all accounts]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
sv: Alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTotalRow)
en: Show totals row
sv: Visa totalrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkScheduled)
en: Include scheduled transactions
sv: Inkludera schemalagda transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTransfers)
en: Include transfers
sv: Inkludera överföringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkUnused)
en: Include unused accounts/categories
sv: Inkludera oanvända konton och kategorier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Organize by:
sv: Organisera enligt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: <p>Choose how to group the transactions in this report</p>
sv: <p>Välj hur trasaktionerna i den här rapporten ska grupperas</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: <p>Choose which columns should be shown in the report.</p><p>The date and transaction amount are always shown.</p>
sv: <p>Välj vilka kolumner som ska visas i rapporten.</p><p>Datum och transaktionsbelopp visas alltid.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Show Columns
sv: Visa kolumner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkMemo)
en: <p>Select this option to show the Memo column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa anteckningskolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShares)
en: <p>Select this option to show the Shares column for investments</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa aktiekolumnen för investeringar</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkPrice)
en: <p>Select this option to show the Price column for investments</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa kurskolumnen för investeringar</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkReconciled)
en: <p>Select this option to show the Reconciled column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa avstämningskolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkAccount)
en: <p>Select this option to show the Account column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa kontokolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkNumber)
en: <p>Select this option to show the Number column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa nummerkolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkTag)
en: <p>Select this option to show the Tag column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa etikettkolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkPayee)
en: <p>Select this option to show the Payee column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa betalningsmottagarkolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: <p>Select this option to show the Category column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa kategorikolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: <p>Select this option to show the Action column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa åtgärdskolumnen</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkBalance)
en: <p>Select this option to show the Running balance column</p>
sv: <p>Markera alternativet för att visa kolumn med delbehållningar</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkLoans)
en: Include only Loan accounts
sv: Inkludera bara lånekonton

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkInvestments) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkTax)
en: <p>Check this box to include only those categories which have been marked to "Include on Tax Reports"</p>
sv: <p>Markera rutan för att bara ta med kategorier som har markerats med "Ta med på skatterapporter"</p>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkInvestments)
en: Include only Investment accounts
sv: Inkludera bara investeringskonton

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkHideSplitDetails)
en: Do not display the individual transactions that make up a split transaction
sv: Visa inte de enskilda transaktionerna som utgör en delad transaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkHideSplitDetails)
en: Hide Split Transaction Details
sv: Dölj information om delade transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTax)
en: Include only Tax categories
sv: Inkludera bara skattekategorier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkHideTransactions)
en: Do not display the transactions, leaving only totals displayed.
sv: Visa inte transaktionerna, lämna bara totalvärdena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkHideTransactions)
en: Hide Transactions
sv: Dölj transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Backend
sv: Gränssnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: History
sv: Historik

en: Loading Woob backend...
sv: Laddar gränssnitt för Woob...

en: Getting list of backends.
sv: Hämtar lista över gränssnitt.

en: Connecting to bank...
sv: Ansluter till bank...

en: Getting list of accounts from your bank.
sv: Hämtar kontolista från banken.

en: No backends available.
    Add one using woob config-qt.
sv: Inga gränssnitt tillgängliga.
    Lägg till ett genom att använda woob-config-qt.

en: No accounts available.
    Check your backend configuration in woob config-qt.
sv: Inga konton tillgängliga.
    Kontrollera inställningen av gränssnitt i woob-config-qt.

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, pageBackends)
en: Select Backend
sv: Välj gränssnitt

note: i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, pageBackends)
en: Please select a backend from the list below...
sv: Välj ett gränssnitt i listan nedan...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, backendsList)
en: Module
sv: Modul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBackendButton)
en: Select a backend
sv: Välj ett gränssnitt

note: i18n: ectx: property (subTitle), widget (QWizardPage, pageAccounts)
en: Select what <b>online</b> account you want to map to the <b>application</b> account...
sv: Välj <b>Internetkontot</b>, som du vill att <b>programmets</b> konto ska motsvara...

en: Woob plugin failed to fully initialize, most likely due to a missing or a misconfigured Python environment. Please refer to the manual on how to fix it.
sv: Woob insticksprogram misslyckades initieras fullständig, troligtvis på grund av saknad eller felinställd Python-miljö. Se handboken om hur det kan rättas.

en: Woob plugin failed to fully initialize, most likely due to a missing or a misconfigured Woob Python module. Please refer to the manual on how to fix it.
sv: Woob insticksprogram misslyckades initieras fullständig, troligtvis på grund av saknad eller felinställd Woob Python-modul. Se handboken om hur det kan rättas.

en: Woob configuration
sv: Inställning av Woob

en: Retrieving transactions...
sv: Hämtar transaktioner...

en: GPG installation not found or not working properly.
sv: Installation av GPG hittades inte eller fungerar inte riktigt.

en: No GPG secret keys found, please run gpg[2] --gen-key or import keys into gpg
sv: Några GPG hemliga nycklar hittades inte. Kör gpg[2] --gen-key eller importera nycklar till GPG.

en: <p>You have turned on the GPG encryption support. This means, that new files will be stored encrypted.</p><p>Existing files will not be encrypted automatically.  To achieve encryption of existing files, please use the <b>File/Save as...</b> feature and store the file under a different name.<br/>Once confident with the result, feel free to delete the old file and rename the encrypted one to the old name.</p>
sv: <p>Du har aktiverat stöd för kryptering med GPG. Det betyder att nya filer kommer att lagras krypterade.</p><p>Befintliga filer krypteras inte automatiskt. För att erhålla kryptering av befintliga filer, använd funktionen <b>Arkiv, Spara som...</b> och lagra filen med ett annat namn.<br/>När du väl är säker på resultatet, ta gärna bort den gamla filen och byt namn på den krypterade till det gamla namnet.</p>

en: GPG encryption activated
sv: Kryptering med GPG aktiverad

en: No encryption
sv: Ingen kryptering

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KGpgKeySelectionDlg)
en: Select additional keys
sv: Välj ytterligare nycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You have configured KMyMoney to save your data secured with GPG. Please choose the key you want to use for encryption of your data.
sv: Du har ställt in KMyMoney att lagra data säkert med GPG. Välj nyckel som du vill använda för kryptering av data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Add additional keys here
sv: Lägg till ytterligare nycklar här

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KEditListWidget, m_listWidget)
en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id, do not forget the leading 0x.
sv: Skriv in identifieraren för nyckeln som du vill använda för datakryptering. Det kan antingen vara en e-postadress eller den hexadecimala nyckelidentifieraren. I fallet med nyckelidentifierare, glöm inte inledande 0x.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ledLabel)
en: Keys for all of the above user ids found
sv: Nycklar för alla ovanstående användaridentiteter hittades

en:  (Brokerage)
sv:  (kontantdepå)

en: Loading securities...
sv: Laddar värdepapper...

en: Loading currencies...
sv: Laddar valutor...

en: Loading reports...
sv: Laddar rapporter...

en: Loading cost center...
sv: Läser in kostnadsställe...

en: Unknown XML tag %1 found in line %2
sv: Okänd XML-tagg %1 hittades på rad %2

en: Exception while creating a %1 element: %2
sv: Undantag när ett %1 element skapades: %2

en: Loading file information...
sv: Laddar filinformation...

en: Loading user information...
sv: Laddar användarinformation...

en: Saving accounts...
sv: Sparar konton...

en: Saving transactions...
sv: Sparar transaktioner...

en: Saving reports...
sv: Sparar rapporter...

en: Saving budgets...
sv: Sparar budgetar...

en: Saving online banking orders...
sv: Sparar Internetbank-beställningar...

en: Saving costcenters...
sv: Sparar kostnadsställen...

en: XML storage
sv: XML-lagring

en: Save As
sv: Spara som

[ctx: KMyMoney (Filefilter)]
en: KMyMoney files
sv: KMyMoney-filer

[ctx: Anonymous (Filefilter)]
en: Anonymous files
sv: Anonyma filer

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
sv: XML-filer

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
sv: Alla filer

en: KMyMoney files (*.kmy *.xml)
sv: KMyMoney-filer (*.kmy *.xml)

en: GPG does not seem to be installed on your system. Please make sure that GPG can be found using the standard search path. This time, encryption is disabled.
sv: GPG verkar inte vara installerat på systemet. Försäkra dig om att GPG kan hittas via den vanliga sökvägen. För närvarande är kryptering inaktiverad.

en: GPG not found
sv: GPG hittades inte

en: <p>You have selected to encrypt your data also with the KMyMoney recover key, but the key with id</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>has not been found in your keyring at this time. Please make sure to import this key into your keyring. You can find it on the <a href="https://kmymoney.org/">KMyMoney web-site</a>. This time your data will not be encrypted with the KMyMoney recover key.</p>
sv: <p>Du har valt att också kryptera data med KMyMoneys återställningsnyckel, men nyckeln med identiteten</p><p><center><b>%1</b></center></p><p>hittades för närvarande inte i din nyckelring. Försäkra dig om att du importerar nyckeln i din nyckelring. Du hittar den på <a href="https://kmymoney.org/">KMyMoneys webbsida</a>. Data kommer inte att krypteras med KMyMoneys återställningsnyckel denna gången.</p>

en: GPG Key not found
sv: GPG-nyckel hittades inte

en: <p>You have specified to encrypt your data for the user-id</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Unfortunately, a valid key for this user-id was not found in your keyring. Please make sure to import a valid key for this user-id. This time, encryption is disabled.</p>
sv: <p>Du har angivit att kryptera data för användar-id</p><p><center><b>%1</b>.</center></p><p>Tyvärr hittades inte en giltig nyckel för detta användar-id i din nyckelring. Försäkra dig om att du importerar en giltig nyckel för detta användar-id. För närvarande är kryptering inaktiverad.</p>

en: <p>You have configured to save your data in encrypted form using GPG. Make sure you understand that you might lose all your data if you encrypt it, but cannot decrypt it later on. If unsure, answer <b>No</b>.</p>
sv: <p>Du har valt att spara data på krypterad form med användning av GPG. Var medveten om att all data kan gå förlorad om du krypterar den, och inte senare kan avkoda den. Om du är osäker, svara <b>Nej</b>.</p>

en: Store GPG encrypted
sv: Lagra krypterad med GPG

en: You have configured KMyMoney to use GPG to protect your data and to encrypt your data also with the KMyMoney recover key. This key is about to expire in %1 day. Please update the key from a keyserver using your GPG frontend (e.g. KGPG). | You have configured KMyMoney to use GPG to protect your data and to encrypt your data also with the KMyMoney recover key. This key is about to expire in %1 days. Please update the key from a keyserver using your GPG frontend (e.g. KGPG).
sv[0]: Du har ställt in KMyMoney att använd GPG för att skydda data och dessutom kryptera data med återställningsnyckeln för KMyMoney. Denna nyckel kommer att utgå om %1 dag. Uppdatera nyckeln från en nyckelserver genom att använda ett GPG-gränssnitt (exempelvis KGPG).
sv[1]: Du har ställt in KMyMoney att använd GPG för att skydda data och dessutom kryptera data med återställningsnyckeln för KMyMoney. Denna nyckel kommer att utgå om %1 dagar. Uppdatera nyckeln från en nyckelserver genom att använda ett GPG-gränssnitt (exempelvis KGPG).

en: Recover key expires soon
sv: Återställningsnyckel går snart ut

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, XMLStorageSettings)
en: GPG encryption settings
sv: Inställningar av kryptering med GPG

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, XMLStorageSettings)
en: This page allows you to set the parameters for encrypted file storage of your <b>KMyMoney</b> data based on <b>GPG</b>.<p>
    Access to the settings is disabled if <b>GPG</b> could not be detected on your system. In this case, please make sure that <b>GPG</b> is working properly for the current user.<p>
    The <i>additional recovery encryption</i> is only accessible, if the necessary key for <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> with id 0x8AFDDC8E is found in your keyring.
sv: Den här sidan låter dig ställa in parametrar för lagring av <b>KMyMoneys data</b> med krypterad lagring av filer baserat på <b>GPG</b>.<p>
    Om <b>GPG</b> inte kunde detekteras på systemet, är åtkomst av inställningarna inaktiverad. I detta fall, försäkra dig om att <b>GPG</b> fungerar riktigt för nuvarande användare.<p>
    <i>Återställningskryptering</i> är bara tillgänglig om nödvändig nyckel för <b>kmymoney-recover@users.sourceforge.net</b> med identifieraren 0x8AFDDC8E hittas i din nyckelring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WriteDataEncrypted)
en: Use GPG encryption
sv: Använd kryptering med GPG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Your key
sv: Din nyckel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_masterKeyCombo)
en: This combo box lists all the secret keys you have in your keyring. Select the one you want to use for encryption when saving to a file.
sv: Kombinationsrutan listar alla hemliga nycklar du har i din nyckelring. Välj den du vill använda för kryptering när filen sparas.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, kcfg_GpgRecipientList)
en: Additional keys
sv: Ytterligare nycklar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KEditListWidget, kcfg_GpgRecipientList)
en: Enter the id of the key you want to use for data encryption. This can either be an e-mail address or the hexadecimal key id. In case of the key id do not forget the leading 0x.
sv: Skriv in identifieraren för nyckeln som du vill använda för datakryptering. Det kan antingen vara en e-postadress eller den hexadecimala nyckelidentifieraren. I fallet med nyckelidentifierare, glöm inte inledande 0x.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed, m_userKeysFound)
en: This symbol denotes, if the key for the given user id has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
sv: Symbolen anger om nyckeln för den angivna användaridentiteten har hittats i din nyckelring. Den är grön om den har hittats, och mörk annars.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLed, m_recoverKeyFound)
en: This symbol denotes, if the KMyMoney recovery key has been found in your keyring. It is green when found, dark otherwise.
sv: Symbolen anger om KMyMoneys återställningsnyckel har hittats i din nyckelring. Den är grön om den har hittats, och mörk annars.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Recover Key available in keyring
sv: Återställningsnyckel tillgänglig i nyckelring

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptRecover)
en: You can specify to encrypt the data also with the KMyMoney recover key. Only the core KMyMoney developers are in possession of the respective private key required to read back such encrypted data.<p>
    
    This mechanism is provided for the case that you have lost your key and cannot access your data anymore. With this option activated, the KMyMoney developers can decrypt the data and supply you with it in a readable form. Please be prepared, that you have to answer a few detailed questions about the contents of your data before we will send it out.
sv: Du kan ange att data också ska krypteras med KMyMoneys återställningsnyckel. Bara huvudutvecklarna av KMyMoney har tillgång till respektive privata nyckel som krävs för att läsa in sådan krypterad data.<p>
    
    Mekanismen tillhandahålls för fallet då du har förlorat din nyckel och inte längre kan komma åt data. När det här alternativet är aktiverat, kan utvecklarna av KMyMoney avkoda data och tillhandahålla det till dig på läsbar form. Var beredd på att du behöver svara på några detaljerade frågor om innehållet i data, innan vi skickar ut det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EncryptRecover)
en: Also encrypt with KMyMoney's recover key
sv: Kryptera också med KMyMoneys återställningsnyckel

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysShowNrField), group (General Options)
en: Always show a No. field in transaction form
sv: Visa alltid fältet Nr. i transaktionsformulär

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFillTransaction), group (General Options)
en: Auto fill with previous transaction data
sv: Fyll automatiskt med tidigare transaktionsdata

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFillDifference), group (General Options)
en: Treat two transactions as identical, if amount differs by less than
sv: Behandla två transaktioner som identiska, om beloppet skiljer sig med mindre än

note: i18n: ectx: label, entry (AutoFillUseMemos), group (General Options)
en: When auto fill with previous transaction data use the memos
sv: Använd anteckningar när tidigare transaktionsdata automatiskt fylls i

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveFile), group (General Options)
en: Autosave file periodically
sv: Spara automatiskt fil periodiskt

note: i18n: ectx: label, entry (AutoReconciliation), group (General Options)
en: Automatically find which transactions match the given reconciliation data
sv: Ta automatiskt reda på vilka transaktioner som motsvarar angiven avstämningsinformation

note: i18n: ectx: label, entry (AutoBackupCopies), group (General Options)
en: Number of backup files to keep
sv: Antal säkerhetskopior att behålla

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSavePeriod), group (General Options)
en: Autosave interval in minutes
sv: Intervall för spara automatiskt i minuter

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveOnClose), group (General Options)
en: Autosave file upon close
sv: Spara automatiskt fil vid stängning

note: i18n: ectx: label, entry (CheckSchedule), group (General Options)
en: Check schedules upon startup
sv: Kontrollera scheman vid start

note: i18n: ectx: label, entry (ExternalCalculator), group (General Options)
en: Name of external calculator program
sv: Namn på ett externt räknarprogram

note: i18n: ectx: label, entry (HolidayRegion), group (General Options)
en: Name of region used for non-processing days
sv: Namn på regionen använd för andra dagar än behandlingsdagar

note: i18n: ectx: label, entry (EnterMovesBetweenFields), group (General Options)
en: Using the Enter key moves between the fields
sv: Använd returtangent för att gå mellan fält

note: i18n: ectx: label, entry (StartLastViewSelected), group (General Options)
en: Start with last selected view or homepage
sv: Starta med den senast valda sidan eller hemsidan

note: i18n: ectx: label, entry (LastViewSelected), group (General Options)
en: The last selected view
sv: Den senast valda vyn

note: i18n: ectx: label, entry (WriteDataEncrypted), group (General Options)
en: Use GPG to encrypt data file
sv: Använd GPG för att kryptera datafilen

note: i18n: ectx: label, entry (EncryptRecover), group (General Options)
en: Also encrypt against recover key
sv: Kryptera också med återställningsnyckel

note: i18n: ectx: label, entry (GpgRecipient), group (General Options)
en: GPG User ID (deprecated)
sv: GPG användar-id (föråldrat)

note: i18n: ectx: label, entry (GpgRecipientList), group (General Options)
en: GPG User ID
sv: GPG användar-id

note: i18n: ectx: label, entry (ExpertMode), group (General Options)
en: Run in expert (accountant) mode
sv: Kör i expertläge (revisorläge)

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplash), group (General Options)
en: Show splash screen during startup
sv: Visa startfönster vid start

note: i18n: ectx: label, entry (syncLedgerInvestment), group (General Options)
en: Synchronize account in ledger and investment view
sv: Synkronisera kontoval i huvudbok och investeringsvy

note: i18n: ectx: label, entry (viewType), group (General Options)
en: The type of the KMyMoney view
sv: Typ av vy i KMyMoney

note: i18n: ectx: label, entry (firstTimeRun), group (General Options)
en: First time switch to start new user wizard
sv: Förstagångsinställning för att starta guiden för ny användare

note: i18n: ectx: label, entry (showTitleBar), group (General Options)
en: Show title bar on each view
sv: Visa rubrikrad på varje sida

note: i18n: ectx: label, entry (stringMatchFromStart), group (General Options)
en: Match strings in auto-completion only from the first letter on. A substring behind the first letter is not found.
sv: Matcha bara strängar i automatisk komplettering från första bokstaven och vidare. En delsträng efter den första bokstaven hittas inte.

note: i18n: ectx: label, entry (stdTransactionFormTabOrder), group (General Options)
en: Tab order of edit widgets in transaction form
sv: Flikordning för redigeringskomponenter i transaktionsformulär

note: i18n: ectx: label, entry (stdTransactionRegisterTabOrder), group (General Options)
en: Tab order of edit widgets in register
sv: Flikordning för redigeringskomponenter i registret

note: i18n: ectx: label, entry (ItemList), group (Homepage Options)
en: Order of items on homepage
sv: Objektens ordning på hemsidan

note: i18n: ectx: label, entry (ZoomFactor), group (Homepage Options)
en: Zoom factor used for home view HTML page
sv: Zoomfaktor använd för hemvyns HTML-sida

note: i18n: ectx: label, entry (RememberZoomFactor), group (Homepage Options)
en: Remember (manually adjusted) zoom factor in home view on program end.
sv: Kom ihåg (manuellt ändrad) zoomfaktor i hemvyn när programmet avslutas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowLimitInfo), group (Homepage Options)
en: Show account limit information on the Homepage
sv: Visa information om kontogränser på hemsidan

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBalanceStatusOfOnlineAccounts), group (Homepage Options)
en: Show balance status on the Homepage for accounts where data imports include balance information.
sv: Visa information om behållning på hemsidan för konton där dataimport inkluderar behållning.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCountOfUnmarkedTransactions), group (Homepage Options)
en: Show number of not marked transactions per account on the Homepage [!M]
sv: Visa antal omarkerade transaktioner per konto på hemsidan [!M]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCountOfClearedTransactions), group (Homepage Options)
en: Show number of cleared transactions per account on the Homepage [C]
sv: Visa antal kontrollerade transaktioner per konto på hemsidan [C]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCountOfNotReconciledTransactions), group (Homepage Options)
en: Show number of not reconciled (not marked + cleared) transactions per account on the Homepage [!R]
sv: Visa antal oavstämda (inte markerade eller kontrollerade) transaktioner per konto på hemsidan [!R]

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDateOfLastReconciliation), group (Homepage Options)
en: Show date of last reconciliation on the Homepage
sv: Visa datum för senaste avstämning på hemsidan

note: i18n: ectx: label, entry (HideZeroBalanceLiabilities), group (Homepage Options)
en: Hide zero balance liabilities on the Homepage
sv: Dölj skuldkonton utan saldo på hemsidan

note: i18n: ectx: label, entry (useCustomColors), group (Color Options)
en: Use custom colors
sv: Använd egna färger

note: i18n: ectx: label, entry (transactionImportedColor), group (Color Options)
en: Background color for imported transactions
sv: Bakgrundsfärg för importerade transaktioner

note: i18n: ectx: label, entry (transactionMatchedColor), group (Color Options)
en: Background color for matched transactions
sv: Bakgrundsfärg för matchade transaktioner

note: i18n: ectx: label, entry (transactionErroneousColor), group (Color Options)
en: List color for erroneous transactions
sv: Listfärg för felaktiga transaktioner

note: i18n: ectx: label, entry (missingConversionRateColor), group (Color Options)
en: List color for missing conversion rate
sv: Listfärg för saknad konverteringskurs

note: i18n: ectx: label, entry (groupMarkerColor), group (Color Options)
en: Background color for group marker
sv: Bakgrundsfärg för gruppmarkering

note: i18n: ectx: label, entry (fieldRequiredColor), group (Color Options)
en: Background color for required fields
sv: Bakgrundsfärg för nödvändiga fält

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCategoriesInAccountsView), group (List Options)
en: Show categories in the accounts view
sv: Visa kategorier i kontovyn

note: i18n: ectx: label, entry (HideZeroBalanceEquities), group (List Options)
en: Hide zero balance equities
sv: Dölj aktiekonton utan saldo

note: i18n: ectx: label, entry (HideFinishedSchedules), group (List Options)
en: Hide finished schedules
sv: Dölj färdiga scheman

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPlannedScheduleDates), group (List Options)
en: Show schedules with planned date
sv: Visa scheman med planerade datum

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFancyMarker), group (List Options)
en: Show fancy group markers
sv: Visa snygga gruppmarkeringar

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFiscalMarker), group (List Options)
en: Show fancy markers for previous and current fiscal year
sv: Visa snygga markeringar för föregående och innevarande räkenskapsår

note: i18n: ectx: label, entry (FiscalYearBegin), group (List Options)
en: Starting month of the fiscal year
sv: Första månad i räkenskapsåret

note: i18n: ectx: label, entry (FiscalYearBeginDay), group (List Options)
en: Starting day of the fiscal year
sv: Första dag i räkenskapsåret

note: i18n: ectx: label, entry (StartDate), group (List Options)
en: Start date
sv: Startdatum

note: i18n: ectx: label, entry (logPath), group (List Options)
en: Log file path
sv: Loggfilsökväg

note: i18n: ectx: label, entry (useSystemFont), group (List Options)
en: Use system font
sv: Använd systemteckensnitt

note: i18n: ectx: label, entry (sortNormalView), group (List Options) i18n: ectx: label, entry (sortReconcileView), group (List Options)
en: Sort order of register in normal view
sv: Registrets sorteringsordning i normal vy

note: i18n: ectx: label, entry (sortSearchView), group (List Options)
en: Sort order of register in search dialog
sv: Registrets sorteringsordning i sökdialogruta

note: i18n: ectx: label, entry (defaultReconciliationState), group (List Options)
en: Default reconciliation state for transactions entered during reconciliation
sv: Normalt avstämningstillstånd för transaktioner som skrivs in under avstämning

note: i18n: ectx: label, entry (matchInterval), group (Import options)
en: Number of days (plus/minus) to search for matching transactions
sv: Antal dagar (plus/minus) att söka efter matchande transaktioner

note: i18n: ectx: label, entry (askForPayeeCategory), group (Import options)
en: During import, ask for a new payee's default category
sv: Fråga efter en ny betalningsmottagares standardkategori under import

note: i18n: ectx: label, entry (qifCash), group (QIF Options)
en: additional names for cash account
sv: ytterligare namn på kontantkonto

note: i18n: ectx: label, entry (qifBank), group (QIF Options)
en: additional names for checking account
sv: ytterligare namn på lönekonto

note: i18n: ectx: label, entry (qifCreditCard), group (QIF Options)
en: additional names for credit card account
sv: ytterligare namn på kreditkortskonto

note: i18n: ectx: label, entry (qifAsset), group (QIF Options)
en: additional names for asset account
sv: ytterligare namn på tillgångskonto

note: i18n: ectx: label, entry (qifOpeningBalance), group (QIF Options)
en: additional names for opening balance payee
sv: ytterligare namn på betalningsmottagare av ingående behållning

note: i18n: ectx: label, entry (qifInvoice), group (QIF Options)
en: additional names for invoice accounts
sv: ytterligare namn på fakturakonton

note: i18n: ectx: label, entry (showAccountsExpanded), group (Account View Settings)
en: Show accounts view expanded when loaded
sv: Visa kontovyn expanderas vid inläsning

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumLegendItems), group (Chart Settings)
en: Maximum quantity of legend items to display on charts
sv: Maximalt antal förklaringsvärden att visa i diagram

note: i18n: ectx: label, entry (ChartsPalette), group (Chart Settings)
en: The palette used to render charts
sv: Paletten som används för att återge diagram

note: i18n: ectx: label, entry (CssFileDefault), group (Chart Settings)
en: Name of default CSS file
sv: Namn på standardfil för stilmall

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Buy shares
sv: Köp aktier

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Sell shares
sv: Sälj aktier

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Dividend
sv: Utdelning

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Reinvest dividend
sv: Återinvestera utdelning

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Yield
sv: Avkastning

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Add shares
sv: Lägg till aktier

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Remove shares
sv: Ta bort aktier

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Split shares
sv: Aktiesplit

[ctx: @item:inlistbox transaction type]
en: Interest Income
sv: Ränteinkomst

en: The posting date of the transaction.
sv: Transaktionens registreringsdatum.

en: The posting date is prior to the opening date of account <b>%1</b>.
sv: Registreringsdatum är tidigare än kontots öppningsdatum <b>%1</b>.

[ctx: @info:usagetip]
en: The transaction commodity has been changed which will possibly make all price information invalid. Please check them.
sv: Transaktionens vara har ändrats vilket möjligtvis gör all prisinformation ogiltig. Kontrollera den.

[ctx: @info:tooltip]
en: Category for fees
sv: Kategori för avgifter

[ctx: @info:tooltip]
en: Amount of fees
sv: Avgiftsbelopp

[ctx: @info:tooltip]
en: Category for interest
sv: Räntekategori

[ctx: @info:tooltip]
en: Amount of interest
sv: Räntebelopp

[ctx: @info:tooltip]
en: Asset or brokerage account
sv: Tillgångs- eller mäklarkonto

[ctx: @info:tooltip]
en: Price information for this transaction
sv: Kursinformation för transaktionen

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of shares
sv: Antal aktier

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter number of shares for this transaction
sv: Ange antal aktier för transaktionen

[ctx: @info:tooltip]
en: Split ratio
sv: Delningsförhållande

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the split ratio for this transaction
sv: Ange delningsförhållandet för transaktionen

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter price information for this transaction
sv: Ange kursinformation för transaktionen

[ctx: @info:tooltip]
en: Select account to balance the transaction
sv: Välj konto för transaktionens behållning

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter category for fees
sv: Ange avgiftskategori

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter amount of fees
sv: Ange avgiftsbelopp

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter category for interest
sv: Ange räntekategori

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter amount of interest
sv: Ange räntebelopp

en: Unable to delete account '%1'. Cause: %2
sv: Kan inte ta bort kontot '%1'. Orsak: %2

en: <qt>You have closed this account. It remains in the system because you have transactions which still refer to it, but it is not shown in the views. You can make it visible again by going to the View menu and selecting <b>Show all accounts</b> or by deselecting the <b>Do not show closed accounts</b> setting.</qt>
sv: <qt>Du har stängt det här kontot. Det förblir i systemet eftersom du har transaktioner som fortfarande refererar till det, men det visas inte i vyerna. Du kan göra det synligt igen genom att gå till menyn Visa, och välja <b>Visa alla konton</b> eller genom avmarkera inställningen <b>Visa inte stängda konton</b>.</qt>

en: Do you really want to remove the mapping of account <b>%1</b> to an online account? Depending on the details of the online banking method used, this action cannot be reverted.
sv: Vill du verkligen ta bort kopplingen av kontot <b>%1</b> till ett direktkonto? Beroende på detaljerna i metoden som används av Internetbanken, kanske inte åtgärden kan ångras.

en: Remove mapping to online account
sv: Ta bort koppling till Internetkonto

en: Unable to unmap account from online account: %1
sv: Kan inte koppla bort konto från Internetkonto: %1

en: You try to map a brokerage account to an online account. This is usually not advisable. In general, the investment account should be mapped to the online account. Please cancel if you intended to map the investment account, continue otherwise
sv: Du försöker koppla ett mäklarkonto till ett Internetkonto. Det är oftast inte att rekommendera. I allmänhet ska investeringskontot kopplas till direktkontot. Avbryt om du avsåg att koppla investeringskontot, fortsätt annars.

en: Mapping brokerage account
sv: Kopplar mäklarkonto

en: Select online banking plugin
sv: Välj insticksprogram för Internetbank

en: Unable to map account to online account: %1
sv: Kan inte koppla konto till Internetkonto: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_collapseButton)
en: Collapse all accounts in the list
sv: Dra ihop alla konton i listan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_expandButton)
en: Expand all accounts in the list
sv: Expandera alla konton i listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hiddenCategories)
en: Note: Unused categories are not shown as selected by settings.
sv: Observera: Oanvända kategorier visas inte, enligt inställningsval.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_totalProfitsLabel)
en: Total Profits:
sv: Totalvinst:

en: Edit account '%1'
sv: Redigera konto '%1'

en: Unable to modify account '%1'. Cause: %2
sv: Kan inte ändra kontot '%1'. Orsak: %2

en: The balance of the account must be zero before the account can be closed
sv: Behållningen för kontot måste vara noll innan kontot kan avslutas

en: All subaccounts must be closed before the account can be closed
sv: Alla delkonton måste vara avslutade innan kontot kan avslutas

en: This account is still included in an active schedule
sv: Kontot ingår fortfarande i ett aktivt schema

en: This account is still mapped to an online account
sv: Kontot är fortfarande kopplat till ett direktkonto

en: Edit category '%1'
sv: Redigera kategori '%1'

en: Unable to modify category '%1'. Cause: %2
sv: Kan inte ändra kategorin '%1'. Orsak: %2

en: Unable to exchange category <b>%1</b> with category <b>%2</b>. Reason: %3
sv: Kan inte byta kategori <b>%1</b> mot kategori <b>%2</b>. Orsak: %3

en: <qt>Do you really want to delete category <b>%1</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort kategorin <b>%1</b>?</qt>

en: <qt>Unable to delete category <b>%1</b>. Cause: %2</qt>
sv: <qt>Kan inte ta bort kategori <b>%1</b>. Orsak: %2</qt>

en: <qt>Do you want to delete category <b>%1</b> with all its sub-categories or only the category itself? If you only delete the category itself, all its sub-categories will be made sub-categories of <b>%2</b>.</qt>
sv: <qt>Vill du ta bort kategorin <b>%1</b> och alla dess delkategorier, eller bara själva kategorin? Om du bara tar bort själva kategorin, kommer alla dess delkategorier att bli delkategorier till <b>%2</b>.</qt>

en: Delete all
sv: Ta bort alla

en: Just the category
sv: Bara kategorin

en: <p>Some sub-categories of category <b>%1</b> cannot be deleted, because they are still used. They will be made sub-categories of <b>%2</b>. Proceed?</p>
sv: <p>Vissa delkategorier till kategorin <b>%1</b> kan inte tas bort, eftersom de fortfarande används. De kommer att bli delkategorier till <b>%2</b>. Fortsätta?</p>

en: <qt>Unable to delete a sub-category of category <b>%1</b>. Reason: %2</qt>
sv: <qt>Kan inte ta bort delkategori till kategorin <b>%1</b>. Orsak: %2</qt>

en: Unable to delete category '%1'. Cause: %2
sv: Kan inte ta bort kategori '%1'. Orsak: %2

en: Reconcile
sv: Stäm av

en: Reconcile - disabled because you are currently reconciling <b>%1</b>
sv: Stäm av - inaktiverad eftersom avstämning av <b>%1</b> pågår

en: Duplicate the current selected transactions
sv: Duplicera transaktionen som för närvarande är markerad

en: Add reversing transactions to the currently selected
sv: Lägg till omvända transaktioner till den som för närvarande är markerad

[ctx: Button text for unmatch transaction]
en: Unmatch
sv: Ta bort matchning

en: Difference: %1
sv: Skillnad: %1

en: Balance: %1
sv: Behållning: %1

en: Investment value: %1%2
sv: Investeringsvärde: %1%2

en: KMyMoney has detected transactions matching your reconciliation data.
    Would you like KMyMoney to clear these transactions for you?
sv: KMyMoney har upptäckt transaktioner som stämmer med din avstämningsinformation.
     Vill du att KMyMoney ska rensa transaktionerna åt dig?

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to continue to edit the transactions anyway?
sv: Åtminstone en del av de markerade transaktionerna har stämts av. Vill du fortsätta att redigera transaktionerna ändå?

en: Transaction already reconciled
sv: Transaktion redan avstämd

en: Cannot create transactions when no account is selected.
sv: Kan inte skapa transaktioner när inget konto är markerat.

en: Cannot create transactions in the context of a category.
sv: Kan inte skapa transaktioner i kategorisammanhang.

en: Cannot create transactions in a closed account.
sv: Kan inte skapa transaktioner i ett stängt konto.

en: Cannot edit transactions in the context of a category.
sv: Kan inte redigera transaktioner i kategorisammanhang.

en: Cannot edit mixed investment action/type transactions together.
sv: Kan inte redigera blandade investeringsåtgärder och transaktionstyper tillsammans.

en: Cannot edit investment transactions and non-investment transactions together.
sv: Kan inte redigera investeringstransaktioner och andra transaktioner tillsammans.

en: Cannot edit multiple split transactions at once.
sv: Kan inte redigera flera delade transaktioner samtidigt.

en: Cannot edit investment transactions in the context of this account.
sv: Kan inte redigera investeringstransaktioner i det här kontosammanhanget.

en: <p>Please select what you want to do: discard the changes, save the changes or continue to edit the transaction.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
sv: <p>Välj vad du vill göra: kasta ändringarna, spara ändringarna eller fortsätta redigera transaktionen.</p><p>Du kan också ställa in ett alternativ för att spara transaktionen automatiskt när t.ex. en annan transaktion markeras.</p>

en: End transaction edit
sv: Sluta redigera transaktion

en: <p>Please select what you want to do: discard or save the changes.</p><p>You can also set an option to save the transaction automatically when e.g. selecting another transaction.</p>
sv: <p>Välj vad du vill göra: kasta eller spara ändringarna.</p><p>Du kan också ställa in ett alternativ för att spara transaktionen automatiskt när t.ex. en annan transaktion väljes.</p>

en: At least one split of the selected transactions has been reconciled. Do you wish to delete the transactions anyway?
sv: Åtminstone en del av de markerade transaktionerna har stämts av. Vill du ta bort transaktionerna ändå?

en: Do you really want to delete the selected transaction? | Do you really want to delete all %1 selected transactions?
sv[0]: Vill du verkligen ta bort den markerade transaktionen?
sv[1]: Vill du verkligen ta bort alla %1 markerade transaktioner?

en: Delete transaction
sv: Ta bort transaktion

en: Unable to duplicate transaction(s)
sv: Kan inte duplicera transaktion(er)

en: Unable to accept transaction
sv: Kan inte acceptera transaktion

en: Unable to modify transaction
sv: Kan inte ändra transaktion

en: Date: %1
sv: Datum: %1

[ctx: Name for unknown payee]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Payee: %1
sv: Betalningsmottagare: %1

en: Amount: %1
sv: Belopp: %1

en: Memo: %1
sv: Anteckning: %1

en: You are about to finish the reconciliation of this account with a difference between your bank statement and the transactions marked as cleared.
    Are you sure you want to finish the reconciliation?
sv: Du ska just slutföra avstämningen av kontot med en skillnad mellan bankutdraget och transaktionerna markerad som kontrollerad.
    Är du säker på att du vill slutföra avstämningen?

en: Confirm end of reconciliation
sv: Bekräfta avstämningens slut

en: Statement Details
sv: Utdragsinformation

en: Statement Deposit Details
sv: Utdragets insättningsinformation

en: Statement Payment Details
sv: Utdragets utbetalningsinformation

en: %1 deposit (%2) | %1 deposits (%2)
sv[0]: %1 insättning (%2)
sv[1]: %1 insättningar (%2)

en: %1 charge (%2) | %1 charges (%2)
sv[0]: %1 ändring (%2)
sv[1]: %1 ändringar (%2)

en: %1 payment (%2) | %1 payments (%2)
sv[0]: %1 utbetalning (%2)
sv[1]: %1 utbetalningar (%2)

en: Go to '%1'
sv: Gå till '%1'

en: Statement: %1
sv: Utdrag: %1

[ctx: Cleared balance]
en: Cleared: %1
sv: Kontrollerad: %1

en: Last reconciled: %1
sv: Senaste avstämning: %1

en: Never reconciled
sv: Aldrig avstämt

en: Cannot process transaction with focus if it is not selected.
sv: Kan inte behandla transaktionen med fokus om den inte är markerad.

en: Unable to delete transaction(s)
sv: Kan inte ta bort transaktion(er)

en: Unable to unmatch the selected transactions
sv: Kan inte ta bort matchning för markerade transaktioner

en: Unable to match the selected transactions
sv: Kan inte matcha markerade transaktioner

en: Running automatic reconciliation
sv: Utför automatisk avstämning

en: Before KMyMoney can give you detailed information about your financial status, you need to create at least one account. Until then, KMyMoney shows the welcome page instead.
sv: Innan KMyMoney kan ge dig detaljerad information om din ekonomiska status, måste du skapa minst ett konto. Innan dess, visar KMyMoney välkomstsidan istället.

en: Your Financial Summary
sv: Ekonomisk sammanfattning

en: Preferred Accounts
sv: Föredragna konton

en: Payment Accounts
sv: Betalkonton

en: Show KMyMoney welcome page
sv: Visa KMyMoneys välkomstsida

en: Overdue payments
sv: Försenade betalningar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, ScheduleWizardPage)
en: Schedule
sv: Schema

en: Balance after
sv: Behållning efter

en: Today's due payments
sv: Dagens förfallna betalningar

en: Future payments
sv: Framtida betalningar

[ctx: Less...]
en: Show fewer schedules on the list
sv: Visa färre scheman i listan

[ctx: More...]
en: Show more schedules on the list
sv: Visa fler scheman i listan

en: Enter schedule
sv: Registrera schema

en: Skip schedule
sv: Hoppa över schema

en: Edit schedule
sv: Redigera schema

en:  (%1 payment) |  (%1 payments)
sv[0]:  (%1 betalning)
sv[1]:  (%1 betalningar)

[ctx: Header cleared]
en: C
sv: K

[ctx: Header not reconciled]
en: !R
sv: !A

en: Last Reconciled
sv: Senaste avstämning

en: To Minimum Balance / Maximum Credit
sv: Till minimal behållning eller maximal kredit

[ctx: Forecast days]
en: %1 Day Forecast | %1 Day Forecast
sv[0]: %1-dags prognos
sv[1]: %1-dagars prognos

[ctx: Forecast days]
en: %1 day | %1 days
sv[0]: %1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: Assets and Liabilities Summary
sv: Sammanfattning av tillgångar och skulder

en: Asset Accounts
sv: Tillgångskonton

en: Liability Accounts
sv: Skuldkonton

en: Total Assets
sv: Sammanlagda tillgångar

en: Total Liabilities
sv: Sammanlagda skulder

en: Cash Flow Summary
sv: Sammanfattning av kassaflöde

en: Income and Expenses of Current Month
sv: Inkomster och utgifter innevarande månad

en: Scheduled Income
sv: Schemalagda inkomster

en: Expenses
sv: Utgifter

en: Scheduled Expenses
sv: Schemalagda utgifter

en: Liquid Assets and Liabilities
sv: Likvida tillgångar och skulder

en: Liquid Assets
sv: Likvida medel

en: Transfers to Liquid Liabilities
sv: Överföringar till likvida skulder

en: Liquid Liabilities
sv: Likvida skulder

en: Other Transfers
sv: Övriga överföringar

en: Cash Flow Status
sv: Kassaflödesstatus

en: Expected Liquid Assets
sv: Förväntade likvida tillgångar

en: Expected Liquid Liabilities
sv: Förväntade likvida skulder

en: Expected Profit/Loss
sv: Förväntad vinst eller förlust

en: Unable to store institution: %1
sv: Kan inte lagra institution: %1

en: Unable to edit institution: %1
sv: Kan inte redigera institution: %1

en: <p>Do you really want to delete the institution <b>%1</b>?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort institutionen <b>%1</b>?</p>

en: Unable to delete institution: %1
sv: Kan inte ta bort institution: %1

en: <p>Do you really want to delete the investment <b>%1</b>?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort investeringen <b>%1</b>?</p>

en: Delete investment
sv: Ta bort investering

en: Unable to delete investment: %1
sv: Kan inte ta bort investeringen: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KInvestmentView)
en: Investment Summary
sv: Investeringssammanfattning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_equitiesTab)
en: Equities
sv: Värdepapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Select Account:
sv: Välj konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, m_equitiesTree)
en: Summary of the equities contained in this account, showing your holdings and their most recent price.
sv: Sammanfattning av aktiekontona som finns under det här kontot, vilket visar innehav och senaste kurs.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Change the security information of the selected entry.
sv: Ändra den markerade postens värdepappersinformation.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton)
en: Remove this security item from the file
sv: Ta bort värdepappersposten från filen

en: Ledgers
sv: Huvudböcker

en: New ledger
sv: Ny huvudbok

en: Do you want to show <b>%1</b> column on every loaded view?
sv: Vill du visa kolumnen <b>%1</b> för alla inlästa vyer?

en: Do you want to hide <b>%1</b> column on every loaded view?
sv: Vill du dölja kolumnen <b>%1</b> för alla inlästa vyer?

en: Show home page
sv: Visa hemsida

en: Show institutions page
sv: Visa institutionssida

en: Show accounts page
sv: Visa kontosida

en: Show scheduled transactions page
sv: Visa sida med schemalagda transaktioner

en: Show categories page
sv: Visa kategorisida

en: Show tags page
sv: Visa etikettsida

en: Show payees page
sv: Visa betalarsida

en: Show ledgers page
sv: Visa huvudboksida

en: Show investments page
sv: Visa investeringssida

en: Show reports page
sv: Visa rapportsida

en: Show budget page
sv: Visa budgetsida

en: Show forecast page
sv: Visa prognossida

en: Show outbox page
sv: Visa utkorgssida

en: Unable to add schedule: %1
sv: Kan inte lägga till schema: %1

en: A payee with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple payees with the same identification name. Are you sure you would like to rename the payee?
sv: En betalningsmottagare med namnet '%1' finns redan. Det är inte tillrådigt att ha flera betalningsmottagare med samma identifikationsnamn. Är du säker på att du vill byta namn på betalningsmottagaren?

en: Unable to modify payee
sv: Kan inte ändra betalningsmottagare

en: <p>Do you really want to remove the payee <b>%1</b>?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort betalningsmottagaren <b>%1</b>?</p>

en: Do you really want to remove all selected payees?
sv: Vill du verkligen ta bort alla markerade betalningsmottagare?

en: Remove Payee
sv: Ta bort betalningsmottagare

en: <p>Do you really want to merge the selected payees?
sv: <p>Vill du verkligen sammanfoga markerade betalningsmottagare?

en: Merge Payees
sv: Sammanfoga betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your payees
sv: Dina betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Creates a new payee
sv: Skapar en ny betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new payee.
sv: Använd det här för att skapa en ny betalningsmottagare

[ctx: New payee]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename the current selected payee
sv: Byt namn på betalningsmottagaren som för närvarande är markerad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Use this to start renaming the selected payee.
sv: Använd det här för att börja byta namn på den markerade betalningsmottagaren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete selected payee(s)
sv: Ta bort markerade betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected payee. You can also select multiple payees to be deleted.
sv: Använd det här för att ta bort den markerade betalningsmottagaren. Du kan också markera flera betalningsmottagare att ta bort.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Merge multiple selected payees
sv: Sammanfoga flera markerade betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Use this to merge multiple selected payees.
sv: Använd det här för att ta bort den markerade betalningsmottagaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_mergeButton)
en: Merge
sv: Sammanfoga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_balanceLabel)
en: Balance:
sv: Behållning:

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, addressTab)
en: Address
sv: Adress

[ctx: E-mail address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: E-Mail:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_2)
en: State:
sv: Tillstånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Notes
sv: Anteckningar

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Address:
sv: Adress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_sendMail)
en: Creates new e-mail to your payee.
sv: Skapar nytt brev till betalningsmottagaren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_sendMail)
en: Use this to create new e-mail to your payee.
sv: Använd det här för att skapa ett nytt brev till betalningsmottagaren.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, matchingTab)
en: Matching
sv: Matchning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Match method
sv: Matchningsmetod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkMatchIgnoreCase)
en: Ignore Case
sv: Ignorera skiftläge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KEditListWidget, matchKeyEditList)
en: List of matching names
sv: Lista med matchande namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KEditListWidget, matchKeyEditList)
en: This list contains the names that will match this payee if a transaction is imported from an external source. Keep in mind, that you can specify regular expressions here.
sv: Den här listan innehåller namn som kommer att matcha betalningsmottagaren om en transaktion importeras från en extern källa. Kom ihåg att du inte kan ange reguljära uttryck här.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, defaultAccountTab)
en: Default Category
sv: Standardkategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableDefaultCategory)
en: Use the default category for new transactions with this payee
sv: Använd standardkategori för nya transaktioner med betalningsmottagaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelDefaultCategory)
en: Default category:
sv: Standardkategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSuggestACategory)
en: Suggest a category
sv: Föreslå en kategori

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPayeeIdentifiers)
en: Account Numbers
sv: Kontonummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_syncAddressbook)
en: Fetches the payee's data from your addressbook.
sv: Hämtar data om betalaren från adressboken.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_syncAddressbook)
en: Use this to fetch payee's data.
sv: Använd det här för att hämta betalarens data.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_syncAddressbook)
en: Sync
sv: Synkronisera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: @item No matching]
en: No matching
sv: Ingen matchning

[ctx: @item Match Payees name partially]
en: Match Payees name (partial)
sv: Matcha med betalningsmottagarens namn (partiellt)

[ctx: @item Match Payees name exactly]
en: Match Payees name (exact)
sv: Matcha med betalningsmottagarens namn (exakt)

[ctx: @item Search match in list]
en: Match on a name listed below
sv: Matcha med ett namn listat nedan

[ctx: @item Show all payees]
en: All
sv: Alla

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
sv: Använda

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
sv: Oanvända

en: Balance: %1%2
sv: Behållning: %1 %2

en: At least one transaction/scheduled transaction or loan account is still referenced by a payee. Currently you have all payees selected. However, at least one payee must remain so that the transaction/scheduled transaction or loan account can be reassigned.
sv: Åtminstone en transaktion eller schemalagd transaktion eller lånekonto refereras fortfarande av en betalningsmottagare. För närvarande har du markerat alla betalningsmottagare. Dock måste minst en betalningsmottagare vara kvar, så att transaktionen, den schemalagda transaktionen eller lånekontot kan omfördelas.

en: Unable to reassign payee of transaction/split
sv: Kan inte omfördela betalningsmottagare för transaktion eller delning

en: Nothing to merge.
sv: Ingenting att sammanfoga.

en: Unable to remove payee(s)
sv: Kan inte ta bort betalningsmottagare

en: KMyMoney has detected some overdue scheduled transactions for this account. Do you want to enter those scheduled transactions now?
sv: KMyMoney har upptäckt några försenade schemalagda transaktioner för kontot. Vill du registrera dessa schemalagda transaktioner nu?

en: Scheduled transactions found
sv: Schemalagd transaktion hittades

en: Error executing item
sv: Fel vid körning av objekt

en: Unable to filter account
sv: Kan inte filtrera konto

en: Bills
sv: Räkningar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Deposits
sv: Insättningar

en: Loans
sv: Lån

en: <p>Are you sure you want to delete the scheduled transaction <b>%1</b>?</p>
sv: <p>Är du säker på att du vill ta bort den schemalagda transaktionen <b>%1</b>?</p>

en: In case of loan payments it is currently not possible to recreate the scheduled transaction.
sv: I fallet med låneavbetalningar är det för närvarande inte möjligt att återskapa den schemalagda transaktionen.

en: Unable to remove scheduled transaction '%1'
sv: Kan inte ta bort schemalagd transaktion '%1'

[ctx: Copy of scheduled transaction name]
en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

en: Unable to duplicate scheduled transaction: '%1'
sv: Kan inte duplicera schemalagd transaktion: '%1'

en: Unknown scheduled transaction '%1'
sv: Okänd schemalagd transaktion '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New Scheduled transaction...
sv: Ny schemalagd transaktion...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_accountsCombo)
en: Filter Accounts
sv: Kontofilter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Type/Name
sv: Typ eller namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Frequency
sv: Termin

en: Unable to load accounts:
sv: Kan inte ladda konton:

en: Unable to enter scheduled transaction '%1'
sv: Kan inte registrera schemalagd transaktion '%1'

en: Are you sure you wish to stop this scheduled transaction from being entered into the register?
    
    KMyMoney will prompt you again next time it starts unless you manually enter it later.
sv: Är du säker på att du vill förhindra att den här schemalagda transaktionen skrivs in i registret?
    
    KMyMoney frågar dig igen vid nästa start, om du inte manuellt skriver in den senare.

en: <qt>Do you really want to skip the <b>%1</b> transaction scheduled for <b>%2</b>?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen hoppa över transaktionen <b>%1</b> schemalagd <b>%2</b>?</qt>

en: <qt>Unable to skip scheduled transaction <b>%1</b>.</qt>
sv: <qt>Kan inte hoppa över schemalagd transaktion <b>%1</b>.</qt>

en: A tag with the name '%1' already exists. It is not advisable to have multiple tags with the same identification name. Are you sure you would like to rename the tag?
sv: En etikett med namnet '%1' finns redan. Det är inte tillrådigt att ha flera etiketter med samma identifikationsnamn. Är du säker på att du vill byta namn på etiketten?

en: Unable to modify tag
sv: Kan inte ändra etikett

en: Do you want to save the changes for <b>%1</b>?
sv: Vill du spara ändringarna av <b>%1</b>?

en: <p>Do you really want to remove the tag <b>%1</b>?</p>
sv: <p>Vill du verkligen ta bort etiketten <b>%1</b>?</p>

en: Do you really want to remove all selected tags?
sv: Vill du verkligen ta bort alla markerade etiketter?

en: Remove Tag
sv: Ta bort etikett

en: At least one transaction/scheduled transaction is still referenced by a tag. Currently you have all tags selected. However, at least one tag must remain so that the transaction/scheduled transaction can be reassigned.
sv: Åtminstone en transaktion eller schemalagd transaktion refereras fortfarande av en etikett. För närvarande har du markerat alla etiketter. Dock måste minst en etikett vara kvar, så att transaktionen eller den schemalagda transaktionen kan omfördelas.

en: Unable to reassign tag of transaction/split
sv: Kan inte omfördela etikett för transaktion eller delning

en: Unable to remove tag(s)
sv: Kan inte ta bort etikett(er)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Your tags
sv: Dina etiketter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Creates a new tag
sv: Skapar en ny etikett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Use this to create a new tag.
sv: Använd det här för att skapa en ny etikett.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename the current selected tag
sv: Byt namn på etiketten som för närvarande är markerad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Use this to start renaming the selected tag.
sv: Använd det här för att börja byta namn på den markerade etiketten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Delete the current selected tag
sv: Ta bort etiketten som för närvarande är markerad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_deleteButton)
en: Use this to delete the selected tag.
sv: Använd det här för att ta bort den markerade etiketten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, detailsGroup)
en: Tag configuration
sv: Etikettinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Tag color:
sv: Etikettfärg:

[ctx: @item Show all tags]
en: All
sv: Alla

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
sv: Använda

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
sv: Oanvända

[ctx: @item Show only opened tags]
en: Opened
sv: Öppnade

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
sv: Stängda

en: Home Page
sv: Hemsida

en: Welcome to KMyMoney
sv: Välkommen till KMyMoney

en: The free, easy to use, personal finance manager by KDE
sv: Den fria, lättanvända, hemekonomihanteraren av KDE

en: Go to My Financial Summary
sv: Gå till ekonomisk sammanfattning

en: Start with one of the following activities...
sv: Börja med en av följande aktiviteter...

en: Get started and setup accounts
sv: Kom igång och ställ in konton

en: Open an existing data file
sv: Öppna en befintlig datafil

en: Learn how to use KMyMoney
sv: Lär dig hur man använder KMyMoney

en: Visit our website
sv: Besök vår webbsida

en: Get help from our community
sv: Hämta hjälp från vår gemenskap

en: See what's new in this version
sv: Se vad som är nytt i den här versionen

en: What's new in this version
sv: Vad är nytt i den här versionen

en: What's new in KMyMoney %1
sv: Vad är nytt i KMyMoney %1

en: Return to the Welcome page
sv: Återgå till välkomstsidan

en: We are pleased to announce a major step forward for what has been described as "the BEST personal finance manager for FREE users".
sv: Vi är glada över att kunna tillkännagöra ett stort steg framåt för vad som har beskrivits som "den BÄSTA hemekonomihanteraren för FRIA användare".

en: What's new in this version:
sv: Vad är nytt i den här versionen:

en: Let us know what you think. We hope that you enjoy using the application.
sv: Låt oss få reda på vad du tycker. Vi hoppas att du tycker om att använda den här versionen av programmet.

en: Please let us know about any abnormal behavior in the program by selecting <a href="/action?id=help_report_bug">"Report bug..."</a> from the help menu or by sending an e-mail to the developers mailing list.
sv: Låt oss gärna få reda på något onormalt beteende i programmet genom att välja <a href="/action?id=help_report_bug">Rapportera fel...</a> i hjälpmenyn, eller genom att skicka e-post till utvecklarnas e-postlista.

en: The KMyMoney Development Team
sv: KMyMoney-utvecklingsgruppen

en: * General changes
sv: * Allmänna ändringar

en: - Port to KDE frameworks and Qt5
sv: - Konvertering till KDE Ramverk 5 och Qt 5

en: * User Interface changes
sv: * Ändringar av användargränssnitt

en: - Show more tooltips why features are not available
sv: - Visa fler verktygstips om varför funktioner inte är tillgängliga

en: - Improved compatibility with dark color schemes
sv: - Förbättrad kompatibilitet med mörka färgscheman

en: - Fast switching of main views via Ctrl + number key
sv: - Snabbt byte av huvudvyer via Ctrl + siffertangent

en: - Improved keyboard navigation
sv: - Förbättrad tangentbordsnavigering

en: - View columns are user selectable
sv: - Visade kolumner kan väljas av användaren

en: - Use QWebEngine in favor of KHTML when available
sv: - Använder QWebEngine istället för KHTML om tillgänglig

en: * Im-/Exporter
sv: * Import och export

en: - Added support for Woob
sv: - Tillägg av stöd för Woob

en: - Improved CSV importer
sv: - Förbättrad CSV import

en: - Added CSV exporter
sv: - Tillägg av export till CSV

en: - Improved payee matching when importing transactions
sv: - Förbättrad matchning av betalningsmottagare när transaktioner importeras

en: * Online services
sv: * Nättjänster

en: - Updated list of application versions for OFX direct import
sv: - Uppdaterad lista av programversioner för OFX direktimport

en: - Get rid of Yahoo as price source
sv: - Tog bort Yahoo som kurskälla

en: - Supporting OFX client uid required by some banks
sv: - Stöd för OFX klient användar-id som krävs av vissa banker

en: - Support price download by ISIN
sv: - Stöd kursnerladdning av ISIN

en: This year
sv: Innevarande år

en: Last month
sv: Förra månaden

en: This month
sv: Innevarande månad

en: Last week
sv: Förra veckan

en: This week
sv: Innevarande vecka

en: Yesterday
sv: Igår

en: Today
sv: Idag

en: Future transactions
sv: Framtida transaktioner

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Current fiscal year
sv: Innevarande räkenskapsår

en: Previous fiscal year
sv: Föregående räkenskapsår

en: Next fiscal year
sv: Nästa räkenskapsår

en: Online statement balance: %1
sv: Behållning i direktutdrag: %1

en: The cost center this transaction should be assigned to.
sv: Kostnadsställe som transaktionen ska tilldelas till.

en: A cost center assignment is required for a transaction in the selected category.
sv: En tilldelning av kostnadsställe krävs för en transaktion i vald kategori.

en: The check number used for this transaction.
sv: Checknummer använd för transaktionen.

en: The check number <b>%1</b> has already been used in this account.
sv: Checknumret <b>%1</b> har redan används i kontot.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (AmountEdit, amountEditCredit)
en: Credit
sv: Kredit

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (AmountEdit, amountEditDebit)
en: Debit
sv: Debet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, payToLabel)
en: Pay to
sv: Betala till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, costCenterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Costcenter
sv: Kostnadsställe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statusCombo)
en: Cleared
sv: Kontrollerad

en: Please select the account number type
sv: Välj typ av kontonummer

en: IBAN and BIC
sv: IBAN och BIC

en: National Account Number
sv: Nationellt kontonummer

en: Open website of <b>%1</b> in your browser.
sv: Visa webbplats för <b>%1</b> i webbläsaren.

[ctx: Split editor summary]
en: Assigned too much
sv: Tilldelad för mycket

[ctx: Split editor summary]
en: Unassigned
sv: Ej tilldelad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSplitButton)
en: Create a new split
sv: Skapar en ny delning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newSplitButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mergeButton)
en: In case you have multiple split entries to the same category and you like to keep them as a single split, press this button. The amount for identical categories will be added and stored in a single split for that category.
sv: Om du har flera delade poster för samma kategori och du vill behålla dem som en enda del, klicka på knappen. Värdena för identiska kategorier kommer att adderas, och lagras i en enda del för kategorin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteZeroButton)
en: Delete &Zero
sv: Ta bort &noll

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Use this to delete all splits of this transaction.
sv: Använd det här för att rensa transaktionens alla delningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete &All
sv: Ta bort &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: &OK
sv: &Ok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

[ctx: From (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: From
sv: Från

[ctx: To (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: To
sv: Till

[ctx: Deposits onto account]
en: Deposits
sv: Insättningar

[ctx: Payments towards credit card]
en: Payments
sv: Betalningar

[ctx: Payments made from account]
en: Payments
sv: Betalningar

[ctx: Payments made with credit card]
en: Charges
sv: Avgifter

[ctx: Reconcile state 'Not reconciled']
en: Not reconciled
sv: Inte avstämd

[ctx: Reconcile state 'Cleared']
en: Cleared
sv: Kontrollerad

[ctx: Reconcile state 'Reconciled']
en: Reconciled
sv: Avstämd

[ctx: Reconcile state 'Frozen']
en: Frozen
sv: Frusen

[ctx: Unknown reconcile state]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Fee Amount
sv: Avgiftsbelopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList)
en: Account Types
sv: Kontotyper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Detailed description
sv: Detaljerad beskrivning

[ctx: @title header of the account name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountList)
en: Name
sv: Namn

[ctx: Select all accounts]
en: All
sv: Alla

[ctx: No account]
en: None
sv: Inget

en: Net Worth:
sv: Nettotillgångar:

en: Loss:
sv: Förlust:

en: Profit:
sv: Vinst:

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
sv: Behållning:

en: Buy shares
sv: Köp aktier

en: Sell shares
sv: Sälj aktier

en: Reinvest dividend
sv: Återinvestera utdelning

en: Add shares
sv: Lägg till aktier

en: Remove shares
sv: Ta bort aktier

en: Split shares
sv: Aktiesplit

en: %1 of %2
sv: %1 av %2

en: Payment on %2 for %3 with %1 transaction remaining occurring %4. | Payment on %2 for %3 with %1 transactions remaining occurring %4.
sv[0]: Betalning i %2 för %3 med %1 återstående transaktion som inträffade %4.
sv[1]: Betalning i %2 för %3 med %1 återstående transaktioner som inträffade %4.

en: Payment on %1 for %2 occurring %3.
sv: Betalning i %1 för %2 som inträffade %3.

en: %1 day overdue | %1 days overdue
sv[0]: %1 dag försenad
sv[1]: %1 dagar försenad

en: (%1 occurrence.) | (%1 occurrences.)
sv[0]: (%1 förekomst.)
sv[1]: (%1 förekomster.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indexLabel)
en: n of n
sv: n av n

[ctx: @label name of the schedule]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Account:
sv: Konto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_buttonEnter)
en: Record this transaction into the register
sv: Registrera transaktionen i registret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_buttonEnter)
en: Use this button to record this transaction
sv: Använd knappen för att registrera transaktionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEnter)
en: Enter...
sv: Registrera...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: Use this button to skip this transaction
sv: Använd knappen för att hoppa över transaktionen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: &Close
sv: Stän&g

[ctx: Activity for income categories]
en: Received
sv: Mottagen

[ctx: Activity for expense categories]
en: Paid
sv: Betalad

[ctx: Payee]
en: Pay to
sv: Betala till

[ctx: Payer]
en: From
sv: Från

[ctx: Enter todays date into date input widget]
en: T
sv: D

en: All dates
sv: Alla datum

en: As of today
sv: Från och med idag

en: Current month
sv: Innevarande månad

en: Current quarter
sv: Innevarande kvartal

en: Current year
sv: Innevarande år

en: Month to date
sv: Månad till datum

en: Year to date
sv: År till datum

en: Year to month
sv: År till månad

en: Last year
sv: Förra året

en: Last fiscal year
sv: Förra räkenskapsåret

en: Last 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 30 days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last 3 months
sv: Senaste 3 månaderna

en: Last quarter
sv: Senaste kvartalet

en: Last 6 months
sv: Senaste 6 månaderna

en: Last 11 months
sv: Senaste 11 månaderna

en: Last 12 months
sv: Senaste 12 månaderna

en: Next 7 days
sv: Nästa sju dagar

en: Next 30 days
sv: Nästa 30 dagar

en: Next 3 months
sv: Nästa 3 månader

en: Next quarter
sv: Nästa kvartal

en: Next 6 months
sv: Nästa 6 månader

en: Next 12 months
sv: Nästa 12 månader

en: Next 18 months
sv: Nästa 18 månader

en: Last 3 months to next 3 months
sv: Senaste 3 månaderna till nästa 3 månader

en: Closed tags cannot be used.
sv: Stängda etiketter kan inte användas.

en: Closed tag
sv: Stängd etikett

en: The tag is already present.
sv: Etiketten finns redan.

en: Duplicate tag
sv: Duplicerad etikett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, icon)
en: icon
sv: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feedback content
sv: Tillbakaskickat innehåll

en: Warning: Filtering by Category will exclude all transfers from the results.
sv: Varning: Filtrering enligt kategori kommer att utesluta alla överföringar från resultatet.

[ctx: No selection]
en: (None)
sv: (Ingen)

en: Current selections: %1
sv: Aktuella val: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Define your search criteria
sv: Definiera sökkriterier

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Contains
sv: Innehåller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Does not contain
sv: Innehåller inte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regExp)
en: Treat text as regular expression
sv: Behandla text som reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_amountButton)
en: Search this amount
sv: Sök följande belopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_amountRangeButton)
en: Search amount in the range
sv: Sök belopp i intervallet

[ctx: to (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: to
sv: till

[ctx: from (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: from
sv: från

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_emptyTagsButton)
en: Select transactions without tags
sv: Markera transaktioner utan etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allPayeesButton)
en: Select all
sv: Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clearTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clearPayeesButton)
en: Select none
sv: Markera igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_emptyPayeesButton)
en: Select transactions without payees
sv: Markera transaktioner utan betalningsmottagare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: Validity
sv: Giltighet

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: All states
sv: Alla tillstånd

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Not reconciled
sv: Inte avstämd

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Reconciled
sv: Avstämd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: All types
sv: Alla typer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_validityBox)
en: Any transaction
sv: Alla transaktioner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_validityBox)
en: Valid transaction
sv: Giltiga transaktioner

[ctx: @label reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: State
sv: Tillstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_nrButton)
en: Search this number
sv: Sök följande tal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_nrRangeButton)
en: Search number in range
sv: Sök tal i intervall

[ctx: to (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14)
en: to
sv: till

[ctx: from (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: from
sv: från

en: Change the visibility of the password
sv: Ändra lösenordets synlighet

en: A valid BIC is 8 or 11 characters long.
sv: Ett giltigt BIC-nummer har 8 eller 11 tecken.

en: The given BIC is not assigned to any credit institute.
sv: Angivet BIC-nummer är inte tilldelat till något kreditinstitut.

en: IBAN & BIC
sv: IBAN och BIC

en: This IBAN is too short.
sv: IBAN-numret är för kort.

en: This IBAN is invalid.
sv: IBAN-numret är ogiltigt.

en: National Account
sv: Nationellt konto

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, accountNumberEdit)
en: account number
sv: kontonummer

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, institutionCodeEdit)
en: institution code
sv: institutionskod

en: Prior transactions possibly filtered
sv: Tidigare transaktioner möjligen filtrerade

en: Last reconciliation
sv: Senaste avstämning

en: Reconciled Balance: %1
sv: Avstämd behållning: %1

en: Online Statement Balance: %1
sv: Behållning i direktutdrag: %1

[ctx: Unknown payee]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Unknown category]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Unknown security]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Any status
sv: Godtycklig status

en: Imported
sv: Importerad

en: Matched
sv: Matchad

en: Erroneous
sv: Felaktig

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Not marked
sv: Inte markerad

en: Sell
sv: Sälj

en: Buy
sv: Köp

en: Investment transaction
sv: Investeringstransaktion

en: KMyMoney has matched the two selected transactions (result above)
sv: KMyMoney har matchat de två markerade transaktionerna (resultat ovan)

en: Bank entry:
sv: Bankens post:

en: Your entry:
sv: Din post:

en: Transaction is missing a category assignment.
sv: Transaktionen saknar en kategoritilldelning.

en: The transaction has a missing assignment of <b>%1</b>.
sv: Transaktionen saknar en tilldelning av <b>%1</b>.

en: &Deposit
sv: &Insättning

en: &Transfer
sv: Över&föring

en: &Withdrawal
sv: &Uttag

en: &Payment
sv: &Betalning

en: &Charge
sv: &Debitera

en: &Decrease
sv: &Minska

en: &Increase
sv: Ö&ka

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Post date
sv: Registreringsdatum

en: Date entered
sv: Inskriven datum

en: Entry order
sv: Posternas ordning

en: Reconcile state
sv: Avstämningstillstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_selectedList)
en: Sort order
sv: Sorteringsordning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Reconciling your account ensures your records match those of your institution, and that there are no mistakes on either side. You should reconcile your account whenever you receive a statement from your institution.
    
    All relevant information necessary for this process is usually printed on your statement.
    
    On the next page you will verify that the ending balance matches that on your statement. If not, please modify it.
    
    The starting balance is the sum of your cleared and reconciled transactions.
sv: Att stämma av ett konto försäkrar att registreringarna stämmer med institutionen, och att det inte finns några misstag på någon sida. Du bör stämma av konton så fort du får ett utdrag från institutionen.
    
    All relevant information som behövs för processen är oftast utskriven på utdraget.
    
    På följande sidan kommer du att kontrollera att ingående och utgående behållning stämmer med utdraget. Om inte, ändra då siffrorna.
    
    Ingående behållning är summan av de kontrollerade och avstämda transaktionerna.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStatementInfoWizardPage)
en: Statement Information
sv: Utdragsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Statement date:
sv: Utdragets datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Starting balance of this statement:
sv: Ingående behållning på utdraget:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Ending balance of this statement:
sv: Utgående behållning på utdraget:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestChargeCheckingsWizardPage)
en: Interest / Charges
sv: Räntor och avgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If necessary, enter information about interest or charges here. KMyMoney will create transactions and mark them as cleared.
sv: Om nödvändigt, skriv in information om ränta eller avgifter här. KMyMoney skapar transaktioner och markerar dem som kontrollerade.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Charges
sv: Avgifter

en: Please enter the following fields with the information as you find them on your statement. Make sure to enter all values in <b>%1</b>.
sv: Fyll i följande fält med informationen som du hittar i utdraget. Försäkra dig om att du skriver in alla värden i <b>%1</b>.

en: Last reconciled statement: %1
sv: Senaste avstämda utdrag: %1

en: Oldest unmarked transaction: %1
sv: Äldsta omarkerade transaktion: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KEndingBalanceDlg)
en: Reconciliation Wizard
sv: Avstämningsguide

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PreviousPostponeWizardPage)
en: Restarting postponed reconciliation
sv: Startar om senarelagd avstämning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: You have previously postponed the reconciliation of this account. If you have entered charges or interests the last time you started reconciling this account you can modify these in the ledger later on.
    
    It is important, that you continue with the same statement you used when you postponed the reconciliation.
    
    All information you have entered into this wizard will be shown and all transactions that you already cleared are marked with a 'C'.
sv: Du har tidigare skjutit upp avstämningen av kontot. Om du har skrivit in avgifter eller räntor senaste gången du började stämma av kontot, kan du senare ändra dem i huvudboken.
    
    Det är viktigt att du fortsätter med samma utdrag som du använde när du sköt upp avstämningen.
    
    All information du har skrivit in i guiden kommer att visas och alla transaktioner som du redan har kontrollerat är markerade med 'K'.

[ctx: Go to previous page of the wizard]
en: &Back
sv: Till&baka

[ctx: Finish the wizard]
en: &Finish
sv: Slut&för

en: &Help
sv: &Hjälp

en: No Title specified
sv: Ingen rubrik angiven

en: Step %1 of %2
sv: Steg %1 av %2

en: Continue with next page
sv: Fortsätt med nästa sida

en: Finish wizard
sv: Avsluta guide

en: Account information
sv: Kontoinformation

[ctx: Account name]
en: Name: %1
sv: Namn: %1

en: Subaccount of %1
sv: Delkonto av %1

en: Loan
sv: Lån

en: Type: %1
sv: Typ: %1

en: Currency: %1
sv: Valuta: %1

en: Opening date: %1
sv: Öppningsdatum: %1

en: Conversion rate: %1
sv: Konverteringskurs: %1

en: Opening balance: %1
sv: Ingående behållning: %1

en: Number: %1
sv: Nummer: %1

en: Brokerage Account
sv: Mäklarkonto

[ctx: Account name]
en: Name: %1 (Brokerage)
sv: Namn: %1 (kontantdepå)

en: Loan information
sv: Låneinformation

en: Amount borrowed: %1
sv: Lånat belopp: %1

en: Amount lent: %1
sv: Utlånat belopp: %1

en: Interest rate: %1 %
sv: Räntesats: %1 %

en: Interest rate is %1
sv: Räntesatsen är %1

en: Principal and interest: %1
sv: Lånebelopp och ränta: %1

en: Additional Fees: %1
sv: Tilläggsavgifter: %1

en: Payment frequency: %1
sv: Avbetalningstermin: %1

en: Payment account: %1
sv: Betalkonto: %1

en: Payout information
sv: Utbetalningsinformation

en: Refinance: %1
sv: Omfinansiera: %1

en: Transfer amount to %1
sv: Överför belopp till %1

en: Transfer amount from %1
sv: Överför belopp från %1

en: Payment date: %1
sv: Betalningsdag: %1

en: Schedule information
sv: Schemainformation

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
sv: Namn: %1

en: Occurrence: Monthly
sv: Inträffar: Varje månad

en: Paid from %1
sv: Betalning från %1

en: Pay to %1
sv: Betalning till %1

en: First payment due on %1
sv: Första avbetalning förfaller den %1

en: Payment method: %1
sv: Betalningsmetod: %1

en: Occurrence: %1
sv: Inträffar: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: This page summarizes the data you have entered. Press <b>Finish</b> to create the account, schedules, etc. or use <b>Back</b> to modify your entries.
sv: Den här sidan sammanfattar data som du har skrivit in. Klicka på <b>Slutför</b> för att skapa kontot, schemat, etc. eller använd <b>Tillbaka</b> för att ändra det du skrivit in.

en: Checking
sv: Lönekonto

en: Savings
sv: Sparkonto

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Cash
sv: Kontanter

en: Investment
sv: Investering

en: Please make sure to enter the correct conversion for the selected opening date. If you requested an online quote it might be provided for a different date.
sv: Försäkra dig om att skriva in riktig konvertering för valt öppningsdatum. Om du begärde en direktkurs, kanske den tillhandahålls för ett annat datum.

en: Check date
sv: Kontrollera datum

en: 1 %1 equals %2
sv: 1 %1 är lika med %2

en: Conversion rate is not positive
sv: Konverteringskursen är inte positiv

en: No account name supplied
sv: Inget kontonamn angivet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel4)
en: Enter the name of the account under which it is known within KMyMoney. Select the type for the new account. Use the <b>What's this?</b> feature to see more details about the various account types. Enter the date the account was opened and its currency.
sv: Skriv in namnet på kontot, som det är känt inne i KMyMoney. Välj det nya kontots typ. Använd funktionen <b>Vad är det här?</b> för att se mer information om de olika kontotyperna. Skriv in datum kontot öppnades och dess valuta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Account name
sv: Kontonamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountName)
en: Enter a name under which this account is known within KMyMoney.
sv: Skriv in ett namn som kontot ska vara känt som inne i KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account type
sv: Kontotyp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyGeneralCombo, m_typeSelection)
en: <p><b>Checking</b>
    Use the checking account type to manage activities on your checking account e.g. payments, checks and cash card purchases.</p>
    
    <p><b>Savings</b>
    Use the savings account type to manage activities on your savings account.</p>
    
    <p><b>Credit Card</b>
    Use the credit card account type to manage activities on your credit card.</p>
    
    <p><b>Cash</b>
    
    Use the cash account type to manage activities in your wallet.</p>
    
    <p><b>Loan</b>
    Use the loan account type to manage amortization loans (e.g. mortgages, car loan, money you lend, private loans etc.).</p>
    
    <p><b>Investment</b>
    Use the investment account to manage your stock, mutual fund and other investments.</p>
    
    <p><b>Asset</b>
    Use the asset account type to manage assets (e.g. your house, car or art collection).</p>
    
    <p><b>Liability</b>
    Use the liability account type to manage any type of liability except amortization loans. Use it for taxes you owe or money you borrowed from friends. For amortization loans like mortgages you should create a loan account.</p>
sv: <p><b>Lönekonto</b>
    Använd typen lönekonto för att hantera aktiviteter i lönekontot, t.ex. betalningar, checker och inköp med betalkort.</p>
    
    <p><b>Sparkonto</b>
    Använd typen sparkonto för att hantera aktiviteter i ett sparkonto.</p>
    
    <p><b>Kreditkort</b>
    Använd kontotype kreditkort för att hantera aktiviteter i ett kreditkortskonto.</p>
    
    <p><b>Kontanter</b>
    
    Använd kontotypen kreditkort för att hantera aktiviteter för plånboken.</p>
    
    <p><b>Lån</b>
    Använd kontotypen lån för att hantera amorterade lån (t.ex. hypotekslån, billån, pengar du lånar ut, privata lån, etc.).</p>
    
    <p><b>Investering</b>
    Använd investeringskonton för att hantera aktier, fonder och andra investeringar.</p>
    
    <p><b>Tillgångar</b>
    Använd kontotypen tillgångar för att hantera tillgångar (t.ex. huset, bilen eller en konstsamling).</p>
    
    <p><b>Skulder</b>
    Använd kontotypen skulder för att hantera alla skulder utom amorterade lån. Använd det för restskatter eller pengar du lånat från vänner. För amorterade lån som hypotekslån, ska du skapa ett lånekonto.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyCurrencySelector, m_currencyComboBox)
en: Select the currency in which this account is denominated.
sv: Välj valutan som kontot anges med.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Opening date
sv: Öppningsdatum

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyDateInput, m_openingDate)
en: <p>The opening date would be the date of the last statement. In case you want to keep track of transactions prior to this date, enter the ending balance and statement date of a prior statement and add all following transactions into KMyMoney. KMyMoney will not allow you to enter or modify transactions prior to this date.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
sv: <p>Öppningsdatum skulle vara det senaste utdragets datum. Om du vill hålla reda på transaktioner innan datumet, skriv in utgående behållning och datum för ett tidigare utdrag, och lägg till alla efterföljande transaktioner i KMyMoney. KMyMoney tillåter dig inte att skriva in eller ändra transaktioner innan detta datum.</p>
    <p><i>Observera</i>: Om du inte känner till den ingående behållningens exakta belopp, skriv in en uppskattning. Du kan ändra värdet senare innan du stämmer av kontot för första gången.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Opening balance
sv: Ingående behållning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_openingBalance)
en: <p>The opening balance is the balance of the account when you start using it with KMyMoney. For new accounts this is usually 0 but for existing accounts this may well differ. Please consult the account statements to figure out this value. The opening balance is to be provided in the currency of the account as selected with the currency button.</p>
    <p><i>Note</i>: If you do not know the exact amount of the opening balance, enter an estimate. You can change this value later before you reconcile this account for the first time.</p>
sv: <p>Den ingående behållningen är behållningen på kontot när du börjar använda det med KMyMoney. För nya konton är den oftast 0, men för befintliga konton kan den mycket väl vara annorlunda. Titta på kontoutdraget för att bestämma värdet. Den ingående behållningen ska tillhandahållas i kontots valuta, som väljes med valutaknappen.</p>
    <p><i>Observera</i>: Om du inte känner till den ingående behållningens exakta belopp, skriv in en uppskattning. Du kan ändra värdet senare innan du stämmer av kontot för första gången.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_conversionLabel)
en: Conversion rate
sv: Konverteringskurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_conversionRate)
en: For foreign currencies an initial conversion rate needs to be provided. This should be the price of the foreign currency in the base currency on the opening date of the account.
sv: För utländska valutor måste en ursprunglig konverteringskurs anges. Det ska vara köpkursen för den utländska valutan i basvalutan kontots öppningsdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_onlineQuote)
en: Online quote
sv: Direktkurs

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_preferredAccount)
en: Mark this checkbox if the account should be maintained as preferred account
sv: Markera kryssrutan om kontot ska hanteras som ett föredraget konto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_preferredAccount)
en: Selecting the <b>Preferred Account</b> checkbox will allow preferred access in some dialogs and views of KMyMoney.
sv: Att markera kryssrutan <b>Föredraget konto</b> ger föredragen åtkomst i vissa dialogrutor och vyer i KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_preferredAccount)
en: Preferred account
sv: Föredraget konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel14)
en: Does this investment account have a brokerage account?<p>
    
    <b>Check</b> the mark if this investment account has an associated account for money that is not invested.<br>
    
    <b>Uncheck</b> it if you do not use this account for active stock brokerage. You should also uncheck it if the account is not maintained by a bank or broker.
sv: Har det här investeringskontot något mäklarkonto?<p>
    
    <b>Markera</b> rutan om investeringskontot har ett tillhörande konto för pengar som inte investeras.<br>
    
    <b>Avmarkera</b> den om du inte använder det här kontot för aktiv aktiehandel. Du ska också avmarkera den om kontot inte hanteras av en bank eller mäklare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_createBrokerageButton)
en: Create brokerage account
sv: Skapa mäklarkonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_accountNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Account number
sv: Kontonummer

en: Credit Card %1 monthly payment
sv: Månadsinbetalning för kreditkort %1

en: Finish entry and create account
sv: Avsluta inmatning och skapa konto

en: Finish entry and create account and schedule
sv: Avsluta inmatning, skapa konto och schema

en: Next due date is prior to opening date
sv: Nästa förfallodatum är tidigare än öppningsdatum

en: No account selected
sv: Inget konto markerat

en: No amount for payment selected
sv: Inget avbetalningsvärde valt

en: No payee for payment selected
sv: Ingen betalningsmottagare för betalningen vald

en: No name assigned for schedule
sv: Inget namn tilldelat till schema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel16)
en: For credit card accounts you can create a monthly schedule which will automatically remind you about the payment. Please fill in the details about this payment here.
sv: För kreditkortskonton kan du skapa ett månatligt schema, som automatiskt påminner dig om betalningen. Fyll i informationen om betalningen här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_reminderCheckBox)
en: Yes, remind me when the payment is due
sv: Ja, påminn mig om avbetalningens förfallodag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name of schedule
sv: Schemats namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Estimated monthly payment
sv: Uppskattat månadsbelopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Due date of next payment
sv: Förfallodag för nästa avbetalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: Payment should be made
    from account
sv: Avbetalning ska göras
    från konto

en: No payee supplied
sv: Ingen betalningsmottagare angiven

en: No opening balance supplied
sv: Ingen ingående behållning angiven

en: An interest change can only happen after the first payment
sv: En ränteändring kan bara ske efter den första avbetalningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: Please select the required options. Please use the <b>What's this?</b> feature to see more information about the items.
sv: Välj nödvändiga alternativ. Använd funktionen <b>Vad är det här?</b> för att se mer information om alternativen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: What is the type of the loan?
sv: Vilken typ har lånet?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_borrowButton) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_loanDirection)
en: I am borrowing money
sv: Jag lånar pengar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_lendButton) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_loanDirection)
en: I am lending money
sv: Jag lånar ut pengar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Who is the payee/payer of the loan?
sv: Vem är betalningsmottagare eller utbetalare av lånet?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyPayeeCombo, m_payee)
en: Enter the name of the person or bank you owe money or who owes you money.
    
    If the name does not exist within KMyMoney's database, you are asked if you want to create it.
sv: Skriv in namnet på personen eller banken du är skyldig pengar eller som är skyldig dig pengar.
    
    Om namnet inte finns i KMyMoneys databas, blir du tillfrågad om du vill skapa det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Did you make/receive any payments yet?
sv: Gjorde eller tog du emot några avbetalningar ännu?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
    
    Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Disagio) are not considered as payments in this context.
sv: Har några avbetalningar gjorts för det här lånet, vare sig de har skrivits in i KMyMoney eller inte?
    
    Observera: Betalningar för att erhålla lånet (t.ex. underkurs) anses inte som betalningar i det här sammanhanget.

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: No
sv: Nej

[ctx: @item payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Yes
sv: Ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Which payments do you want to record?
sv: Vilka betalningar vill du lagra?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_recordings)
en: <qt>Select which transactions should be recorded.
    
    <b>All payments</b> allows you to enter all payments made for this loan.
    
    The option to <b>start from the beginning of the current year</b> is meant for loans that have already been active for a longer period of time, and for which you do not want to enter all past transactions.
    </qt>
sv: <qt>Välj vilka transaktioner som ska registreras.
    
    <b>Alla betalningar</b> låter dig skriva in alla avbetalningar gjorda för det här lånet.
    
    Alternativet att <b>starta med innevarande års betalningar</b> är avsett för lån som redan har varit aktiva en längre tid, där du inte vill skriva in alla tidigare transaktioner.
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_recordings)
en: All payments
sv: Alla betalningar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_recordings)
en: Start with this year's payments
sv: Starta med innevarande års betalningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Balance before start of recording
sv: Behållning innan registrering påbörjas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Enter the ending balance found on the statement that is the last one before you want to start recording this loan in KMyMoney.
sv: Skriv in utgående lånebelopp som finns på det sista utdraget innan du börjar registrera lånet i KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_openingBalance)
en: You have selected to record only payments from the beginning of this year. Since prior transactions will not be recorded, you need to supply the balance of the loan on January 1st of this year.
sv: Du har valt att bara registrera betalningar från början av innevarande år. Eftersom tidigare betalningar inte kommer att registreras, måste du tillhandahålla lånebehållningen den 1:a januari innevarande år.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentFrequencyWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Payment frequency
sv: Avbetalningstermin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Interest Compounding frequency
sv: Termin för ränta på ränta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyFrequencyCombo, m_compoundFrequency)
en: Select the frequency with which the interest is compounded. If uncertain, select the same as the payment frequency. Consult your loan contract for details.
sv: Välj terminen som ränta på ränta beräknas med. Om du är osäker, välj samma som betalningsterminen. Titta på lånekontraktet för information.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Due date of first payment to be recorded
sv: Förfallodag för första avbetalningen som ska registreras

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyDateInput, m_firstPaymentDate)
en: Depending on the answer to <b>What do you want to record?</b> this field means the following:<p>
    
    <b>All payments</b><br>
    Enter the due date of the very first payment<p>
    
    <b>Start with this year's payments</b><br>
    Enter the due date of the first payment in the current year
sv: Beroende på svaret på <b>Vilka betalningar vill du lagra?</b> betyder det här fältet följande:<p>
    
    <b>Alla betalningar</b><br>
    Skriv in förfallodatumet för den allra första betalningen<p>
    
    <b>Starta med innevarande års betalningar</b><br>
    Skriv in förfallodatumet för den första betalningen under innevarande år

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Type of interest rate
sv: Typ av räntesats

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Fixed
sv: Fast

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Variable
sv: Rörlig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Time between interest changes
sv: Tid mellan ränteändringar

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Days
sv: Dagar

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Weeks
sv: Veckor

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Months
sv: Månader

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Years
sv: År

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Next interest change is due
sv: Nästa ränteändring sker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: This page allows you to select the parent account.
sv: Den här sidan låter dig välja överliggande konto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_subAccountLabel)
en: Subaccount of
sv: Delkonto av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If this account is managed by an institution please select the institution from the list. If the institution does not exist yet, please choose the <b>New Institution</b> button to create it. Otherwise, leave this field empty.
    Enter the account number used by the institution to identify the account.
sv: Om kontot hanteras av en institution, välj då institutionen i listan. Om institutionen inte finns ännu, klicka på knappen <b>Ny institution</b> för att skapa den. Lämna annars fältet tomt.
    Skriv in kontonumret som används av institutionen för att identifiera kontot.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_institutionComboBox)
en: Select the institution which manages this account or leave empty
sv: Välj institution som hanterar kontot eller lämna tom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newInstitutionButton)
en: New Institution
sv: Ny institution

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountNumber)
en: Accounts managed by an institution are usually referenced by a unique number the so called account number. Enter that number here.
    
    KMyMoney currently uses this number only for some online banking functions.
sv: Konton som hanteras av en institution identifieras ofta av ett unikt nummer, det så kallade kontonumret. Skriv in numret här.
    
    KMyMoney använder för närvarande bara numret med vissa funktioner för Internetbanker.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_iban)
en: Enter the International Bank Account Number into this field
sv: Skriv in det internationella bankkontonumret i fältet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_iban)
en: You can enter the IBAN (International Bank Account Number) into this field if you know it. Usually, people at your institution can tell you the number or it is printed on your statements.
    
    See also https://en.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number for more information.
    
    KMyMoney keeps this field only for documentation purposes and does not use it otherwise.
sv: Du kan skriva in det internationella bankkontonumret (IBAN) i fältet om du känner till det. Oftast kan kontakter på banken tala om för dig vad numret är, eller står det skrivet på dina utdrag.
    
    Se också https://sv.wikipedia.org/wiki/International_Bank_Account_Number för ytterligare information.
    
    KMyMoney lagrar bara fältet i dokumentationssyfte, och använder det inte på annat sätt.

en: Months
sv: Månader

en: Years
sv: År

en: KMyMoney has calculated the amount of the loan as %1.
sv: KMyMoney har beräknat lånebeloppet till %1.

en: KMyMoney has calculated the interest rate to %1%.
sv: KMyMoney har beräknat räntesatsen till %1.

en: KMyMoney has calculated a periodic payment of %1 to cover principal and interest.
sv: KMyMoney har beräknat en periodisk avbetalning av %1 för att täcka lånebelopp och ränta.

en: The number of payments has been decremented and the balloon payment has been modified to %1.
sv: Antal betalningar har minskats och slutbetalningen har ändrats till %1.

en: The balloon payment has been modified to %1.
sv: Slutbetalningen har ändrats till %1.

en: KMyMoney has calculated the term of your loan as %1.
sv: KMyMoney har beräknat lånetiden till %1.

en: KMyMoney has calculated a balloon payment of %1 for this loan.
sv: KMyMoney har beräknat en slutbetalning av %1 för lånet.

en: KMyMoney has successfully verified your loan information.
sv: KMyMoney har verifierat låneinformationen med lyckat resultat.

en: You have entered mis-matching information. Please modify your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
sv: Du har skrivit in information som inte stämmer. Ändra siffrorna eller lämna ett värde tomt för att låta KMyMoney beräkna det åt dig.

en: Calculation error
sv: Beräkningsfel

en: 
    
    Accept this or modify the loan information and recalculate.
sv: 
    
    Acceptera det här eller modifiera låneinformationen och beräkna om.

en: Calculation successful
sv: Beräkning lyckades

en: one month | %1 months
sv[0]: en månad
sv[1]: %1 månader

en: one year | %1 years
sv[0]: ett år
sv[1]: %1 år

en: one payment | %1 payments
sv[0]: en betalning
sv[1]: %1 betalningar

en: Press Calculate to verify the values
sv: Klicka på Beräkna för att kontrollera värdena

en: Not all details supplied
sv: All information inte angiven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Now enter the details for your loan. You can leave one of the fields empty and KMyMoney will calculate it when you press the <b>Calculate</b> button. Before you can continue with the next page you also need to press <b>Calculate</b> so that KMyMoney can check the logical correctness of the values you have supplied.
sv: Skriv nu in information om lånet. Du kan lämna ett av fälten tomt, så beräknar KMyMoney det när du klicka på knappen <b>Beräkna</b>. Innan du kan fortsätta med nästa sida, måste du också klicka på <b>Beräkna</b> så att KMyMoney kan kontrollera den logiska riktigheten för de värden du har angivit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: The interest rate gets calculated
sv: Räntesatsen beräknas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_paymentDue)
en: when the payment is received
sv: när avbetalningen tas emot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_paymentDue)
en: when the payment is due
sv: när avbetalningen förfaller

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, LoanAmountWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Loan amount
sv: Lånebelopp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_loanAmount)
en: Enter the amount of the loan in this field. If you want to calculate this field out of the other parameters, please leave it empty. If the field is marked as required (colored background) you have informed KMyMoney about the fact that there were already some payments towards the loan. In this case, please enter the ending balance of your last statement.
sv: Skriv in lånebeloppet i det här fältet. Om du vill beräkna fältet från övriga parametrar, lämna det tomt. Om fältet är markerat som nödvändigt (färgad bakgrund) har du talat om det faktum att en del avbetalningar redan har gjorts av lånet för KMyMoney. I detta fall, skriv in utgående lånebelopp från det senaste utdraget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Interest rate
sv: Ränta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_interestRate)
en: Please enter the interest rate (as a percentage) or leave the field empty to calculate it.
sv: Skriv in räntesatsen (som ett procentvärde), eller lämna fältet tomt för att beräkna den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Term
sv: Lånetid

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_termAmount)
en: Please enter the term of this loan or enter 0 to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
sv: Skriv in lånets löptid eller skriv in 0 för att beräkna den. Löptiden är tiden som krävs för att betala tillbaka hela lånet. Tiden kan skilja sig från den tid som står i lånekontraktet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Payment (principal and interest)
sv: Avbetalning (amortering och ränta)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_paymentAmount)
en: Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
sv: Skriv in värdet du betalar för lånebeloppet och räntan, eller lämna det tomt för att beräkna det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: Balloon payment
sv: Slutbetalning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_balloonAmount)
en: Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
sv: Ange beloppet för en slutbetalning av amorteringen eller lämna fältet tomt för att beräkna den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Calculate
sv: Beräkna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Press this button to calculate/verify your loan details.
sv: Klicka på knappen för att beräkna eller kontrollera låneinformationen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Pressing this button calculates a possibly missing parameter for your loan or verifies that the values entered match. If something is not correct you will receive information about it.
sv: Att klicka på knappen beräknar en parameter som eventuellt saknas för lånet, eller verifierar att inskrivna värden stämmer överens. Om någonting inte är riktigt, får du information om det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: Now enter the information required for the periodic loan payments. If your regular payments contains any additional fees, click on the <b>Additional fees</b> button to enter them.
sv: Skriv nu in information som behövs för de periodiska låneavbetalningarna. Om dina vanliga avbetalningar innehåller någon tilläggsavgift, klicka op knappen <b>Tilläggsavgifter</b> för att skriva in dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Principal + Interest
sv: Belopp + ränta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, AdditionalFeesWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_additionalFeesButton)
en: Additional Fees
sv: Tilläggsavgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: = periodical payments
sv: = periodiska avbetalningar

en: Create a new asset account
sv: Skapa ett nytt tillgångskonto

en: If the asset account does not yet exist, press this button to create it.
sv: Om tillgångskontot inte ännu finns, klicka på knappen för att skapa det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If this loan is for an asset, such as a car or a house, you can create the asset account now. An asset account represents the total value of an asset. The money from this loan will be transferred into the asset account you create or select.
    If this loan is a 'consumer loan' (money to use however you want), you can use a checking account instead.
sv: Om lånet gäller en tillgång, som en bil eller ett hus, kan du skapa tillgångskontot nu. Ett tillgångskonto representerar det fulla värdet hos en tillgång. Pengarna från lånet kommer att överföras till tillgångskontot du skapar eller väljer.
    Om lånet är ett "konsumtionslån" (pengar att använda hur du vill), kan du istället använda ett lönekonto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_dontCreatePayoutCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_noPayoutTransaction)
en: Do not create payout transaction
sv: Skapa inte utbetalningstransaktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_refinanceLoan)
en: Refinance existing loan
sv: Omfinansiera befintligt lån

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_refinanceLoan)
en: Check this if you are refinancing a loan that already exists in KMyMoney
sv: Markera det här ifall du omfinansierar ett lån som redan finns i KMyMoney

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, AssetAccountWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Asset Account
sv: Tillgångskonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Loan account
sv: Lånekonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Date of payment
sv: Betalningens datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: KMyMoney creates a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made. Please select the account to/from which payments will be made and the category the interest will be assigned to.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
sv: KMyMoney skapar ett schema för betalningen och påminner dig så snart en betalning ska göras. Välj konto som betalningar görs från eller till, och kategorin som tilldelas till räntan.<p>
    Om du valde att registrera alla betalningar, har datumet redan angivits. Om du valde att bara registrera innevarande års betalningar, är <b>Första avbetalning förfaller den</b> datumet för den första avbetalningen som gjorts under innevarande år.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestCategoryWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Interest category
sv: Räntekategori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyCategory, m_interestCategory)
en: The category the interest part of the payment will be assigned to. If you borrow money you usually have to pay interest, so this should be an expense category. If you lend the money, you receive the interest. In this case, select an income category here.
sv: Kategorin som tilldelas till räntedelen i avbetalningen. Om du lånar pengar måste du oftast betala ränta, så det skulle vara en utgiftskategori. Om du lånar ut pengar, tar du emot räntan. I detta fall, välj en inkomstkategori här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Payment account
sv: Betalkonto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyCategory, m_paymentAccount)
en: Select the account from which you make your periodical payments or where you receive regular payments in case you lend the money. In most cases, this is a checking account.
sv: Välj kontot som används för att göra periodiska avbetalningar, eller dit du tar emot regelbundna inbetalningar i fallet då du lånar ut pengarna. I de flesta fall är det ett lönekonto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: First payment due on
sv: Första avbetalning förfaller den

en: KMyMoney New Account Setup
sv: Inställning av nytt konto i KMyMoney

en: Broker
sv: Mäklare

en: Payout
sv: Utbetalning

en: Parent Account
sv: Överliggande konto

[ctx: Finish the wizard]
en: Finish
sv: Slutför

en: Credit card payment
sv: Kreditkortsbetalning

en: Loan payment for %1
sv: Låneinbetalning för %1

en: Loan payment
sv: Låneinbetalning

en: Amortization
sv: Amortering

en: Unable to create account: %1
sv: Kan inte skapa konto: %1

[ctx: Rounding method]
en: Round
sv: Avrunda

[ctx: Rounding method]
en: Ceil
sv: Tak

[ctx: Rounding method]
en: Floor
sv: Golv

[ctx: Rounding method]
en: Truncate
sv: Avkorta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, KInvestmentDetailsWizardPage)
en: Investment details
sv: Investeringsinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Enter the details below and click <b>Next</b> to continue entering the online update details.
sv: Skriv in informationen nedan och klicka på <b>Nästa</b> för att fortsätta att skriva in information om direktuppdatering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Trading symbol
sv: Aktiesymbol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMyMoneyLineEdit, m_investmentSymbol)
en: Enter the ticker symbol (e.g. RHAT).
sv: Ange telegrafsymbolen (t.ex. RHAT).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Full name
sv: Fullständigt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Trading market
sv: Marknad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Identification
    number
sv: Identifikations-
    nummer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMyMoneyLineEdit, m_investmentIdentification)
en: Enter the CUSIP/ISIN/WKN identification number here
sv: Skriv in CUSIP, ISIN eller WKN identifikationsnummer här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Trading Currency
sv: Handelsvaluta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_6)
en: Price precision
sv: Kursprecision

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_pricePrecision)
en: This determines how many digits after decimal symbol price can have.
sv: Bestämmer hur många siffror efter decimaltecknet som kursen kan ha.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, m_roundingMethod)
en: This controls what to do with digit situated after precision digits in amount values.
sv: Det här bestämmer vad som ska göras med siffran placerad efter precisionssiffran i beloppsvärden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Remainder
sv: Rest

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Investment Type
sv: Investeringstyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_introLabel)
en: This wizard allows you to create a new investment.
sv: Guiden låter dig skapa en ny investering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The first step in this process requires to select the type of investment. The following steps collect more details about the investment from you.
sv: Det första steget i processen kräver att du väljer typ av investering. Följande steg samlar in mer information om investeringen från dig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type of investment
sv: Typ av investering

en: This wizard allows you to modify the selected investment.
sv: Den här guiden låter dig ändra den markerade investeringen.

en: This wizard allows you to modify the selected security.
sv: Den här guiden låter dig ändra det markerade värdepappret.

en: Investment detail wizard
sv: Guide för investeringsinformation

en: Security detail wizard
sv: Guide för värdepappersinformation

en: The selected symbol is already on file. Do you want to reuse the existing security?
sv: Den valda symbolen finns redan registrerad. Vill du återanvända det befintliga värdepappret?

en: Security found
sv: Värdepapper hittades

en: Unexpected error occurred while adding new investment
sv: Ett oväntat fel inträffade vid tillägg av ny investering

en: <qt>The security <b>%1</b> currently does not exist as sub-account of <b>%2</b>. Do you want to create it?</qt>
sv: <qt>Värdepappret <b>%1</b> finns för närvarande inte som ett delkonto i <b>%2</b>. Vill du skapa det?</qt>

en: Create security
sv: Skapa värdepapper

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNewInvestmentWizard)
en: New Investment wizard
sv: Ny investeringsguide

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, KOnlineUpdateWizardPage)
en: Online Update
sv: Direktuppdatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Select an online source and click <b>Finish</b> to store the investment data. If you do not want to use online updates, just leave the data as is.
sv: Välj en direktkälla och klicka på <b>Slutför</b>, för att lagra inveseringsdata. Om du inte vill använda direktuppdatering, lämna bara data som den är.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Use Finance::Quote
sv: Använd Finance::Quote

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Online Source
sv: Direktkälla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Factor
sv: Faktor

en: &Additional fees...
sv: Tilläggs&avgifter...

en: Enter additional fees
sv: Skriv in tilläggsavgifter

en: Use this to add any additional fees other than principal and interest contained in your periodical payments.
sv: Använd det här för att lägga till eventuella tilläggsavgifter förutom amortering och ränta som ingår i de periodiska avbetalningarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel21_2)
en: 
    If your regular payment contains any additional fees, click on the button "Additional fees" to enter them.
sv: 
    Om dina regelbundna avbetalningar innehåller någon tilläggsavgift, klicka på knappen "Tilläggsavgifter" för att skriva in dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel21_1_3)
en: = periodical payment:
sv: = periodisk avbetalning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_2_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel,
en: Principal + Interest:
sv: Lånebelopp + ränta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel21_2_2)
en: If no additional fees are included in your periodical payment or you have entered all such fees, then click on "Next".
sv: Om inga tilläggsavgifter ingår i de periodiska avbetalningarna, eller du har skrivit in alla sådana avgifter, klicka på "Nästa".

en: Use this to create a new account to which the initial payment should be made
sv: Använd det här för att skapa ett nytt konto dit den första inbetalningen ska göras.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_createNewAssetButton)
en: Press this to create a new asset account
sv: Klicka här för att skapa ett nytt tillgångskonto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CalculationOverviewWizardPage)
en: Calculation Overview
sv: Översikt av beräkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel18_2)
en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown in the overview below. You can accept these values by selecting "Next" or change them by choosing "Back" to return to the input field for the information you want to change.
sv: 
    KMyMoney har beräknat lånet som visas i översikten nedan. Du kan acceptera dessa värden genom att klicka på "Nästa", eller ändra dem genom att klicka på "Tillbaka" för att återgå till inmatningsfältet för informationen du vill ändra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_3_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_3_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Tex
en: Loan amount:
sv: Lånebelopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Tex
en: Interest rate:
sv: Räntesats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Tex
en: Term:
sv: Lånetid:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, FinalPaymentWizardPage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (
en: Final amortization payment
sv: Slutamortering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, DurationWizardPage)
en: Duration
sv: Varaktighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel15_2)
en: 
    Please enter the term of this loan or leave the field empty to calculate it. The term is the time that is required to fully repay the loan. This time might be different from the time your loan contract is signed for.
sv: 
    Skriv in lånets löptid eller lämna fältet tomt för att beräkna den. Löptiden är tiden som krävs för att betala tillbaka hela lånet. Tiden kan skilja sig från den tid som står i lånekontraktet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_1_2)
en: Edit Loan Account Wizard
sv: Guide för att redigera lånekonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: 
    Welcome to the Edit Loan Account Wizard. Please use this wizard to modify information about your loan account.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
sv: 
    Välkommen till guiden för att redigera lånekonto. Använd den här guiden för att ändra information om ett lånekonto.
    
    Försäkra dig om att du har relevant information tillhanda. Du hittar oftast informationen i kontraktet och det senaste utdraget.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, EditSelectionWizardPage)
en: Edit selection
sv: Redigera markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_1)
en: 
    Please select, which data of the loan you want to modify.
sv: 
    Välj vilken data i lånet som du vill ändra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editInterestRateButton)
en: Modify the interest rate
sv: Ändra räntesatsen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editOtherCostButton)
en: Modify additional fees
sv: Ändra tilläggsavgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editOtherInfoButton)
en: Modify other loan information
sv: Ändra annan låneinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_editAttributesButton)
en: Modify loan attributes
sv: Ändra lånegenskaper

en: Please enter the date from which on the following changes will be effective. The date entered must be later than the opening date of this account (%1), but must not be in the future. The default will be today.
sv: Skriv in datum då följande ändringar kommer att få effekt. Datumet som skrivs in måste vara senare än det här kontots öppningsdatum (%1), men får inte vara i framtiden. Standardvärdet är idag.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, EffectiveDateWizardPage)
en: Effective date
sv: Effektivt datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_7)
en: When should the changes become active?
sv: När ska ändringarna få effekt?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel17_2)
en: 
    Please enter the amount of a final amortization payment or leave the field empty to calculate it.
sv: 
    Ange beloppet för en slutbetalning av amorteringen eller lämna fältet tomt för att beräkna den.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due.
sv: Skriv in datum då lånets första avbetalning förföll eller förfaller.

en: Note: Consult the loan contract for details of the first due date. Keep in mind, that the first due date usually differs from the date the contract was signed
sv: Observera: Titta i lånekontraktet för information om första avbetalningsdatum. Kom ihåg att det första avbetalningsdatumet ofta skiljer sig från det datum kontraktet signerades.

en: Please enter the date, the first payment for this loan was/is due this year.
sv: Skriv in datum då lånets första avbetalning förföll eller förfaller innevarande år.

en: Note: You can easily figure out the date of the first payment if you consult the last statement of last year.
sv: Observera: Du kan enkelt räkna ut datum för första avbetalning om du tittar i det sista utdraget från förra året.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, FirstPaymentWizardPage)
en: Date of first payment
sv: Datum för första avbetalning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestCalculationWizardPage)
en: Interest calculation
sv: Ränteberäkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel12_2)
en: 
    When does the actual interest rate get calculated?
sv: 
    När beräknas den verkliga räntesatsen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_interestOnReceptionButton)
en: When the payment is received.
sv: När avbetalningen tas emot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_interestOnPaymentButton)
en: When the payment is due.
sv: När avbetalningen förfaller.

en: Create a new category
sv: Skapa en ny kategori

en: Use this to open the new account editor
sv: Använd det här för att öppna editorn för nytt konto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel20_2)
en: 
    Please select the category you want to assign the interest payments to or create a new category.
sv: 
    Välj kategori du vill tilldela ränteavbetalningarna till, eller skapa en ny kategori.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14_2)
en: 
    Please enter the interest rate or leave the field empty to calculate it.
sv: 
    Skriv in räntesatsen i procent, eller lämna fältet tomt för att beräkna den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_3)
en: Current rate
sv: Aktuell ränta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_4)
en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the interest rate then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
sv: KMyMoney beräknar antingen den nya räntesatsen eller lånebeloppet inklusive räntan. Om du känner till räntesatsen skriv in den här.
    
    Om KMyMoney ska beräkna värdet åt dig, lämna fältet tomt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestTypeWizardPage)
en: Type of interest
sv: Typ av ränta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_2)
en: 
    Is the interest of this loan fixed over a period of time or is it adapted from time to time? If the interest rate changes during the amortization phase of the loan you should choose the option 'variable interest rate'.
sv: 
    Är det här lånets räntesats fast över en tidsperiod, eller rörligt och ändras då och då? Om räntesatsen ändras under lånets amorteringstid, ska du välja alternativet 'rörlig räntesats'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fixedInterestButton)
en: Fixed interest rate
sv: Fast räntesats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_variableInterestButton)
en: Variable interest rate
sv: Rörlig räntesats

en: Edit loan wizard
sv: Lånredigeringsguide

en: Note: you will not be able to modify this account today, because the opening date "%1" is in the future. Please revisit this dialog when the time has come.
sv: Observera: Du kommer inte att kunna ändra kontot idag, eftersom öppningsdatumet "%1" är i framtiden. Besök dialogrutan igen när tiden är inne.

en: Your previous selection was "%1". If you select another option, KMyMoney will dismiss the changes you have just entered. Do you wish to proceed?
sv: Din föregående markering var "%1". Om du markerar ett annat alternativ, kommer KMyMoney att kasta ändringarna du just har skrivit in. Vill du fortsätta?

en: The loan wizard is unable to calculate two different values for your loan at the same time. Please enter a value for the %1 on this page or backup to the page where the current value to be calculated is defined and fill in a value.
sv: Låneguiden kan inte beräkna två olika värden för lånet på samma gång. Skriv in ett värde för %1 på den här sidan, eller gå tillbaka till sidan där det aktuella värdet att beräkna definieras och fyll i ett värde.

en: You selected, that payments have already been made towards this loan. This requires you to enter the loan amount exactly as found on your last statement.
sv: Du valde att avbetalningar redan har gjorts på lånet. Det kräver att du skriver in det exakta lånebelopp som finns på utdraget.

en: interest rate
sv: ränta

en: term
sv: lånetid

en: principal and interest
sv: belopp och ränta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWizard, KNewLoanWizard)
en: New Loan Wizard
sv: Guide för nytt lån

en: calculate
sv: beräkna

en: The number of payments has been decremented and the final payment has been modified to %1.
sv: Antal avbetalningar har minskats och slutbetalningen har ändrats till %1.

en: The final payment has been modified to %1.
sv: Slutbetalningen har ändrats till %1.

en: KMyMoney has calculated a final payment of %1 for this loan.
sv: KMyMoney har beräknat slutbetalningen %1 för lånet.

en: You have entered mis-matching information. Please backup to the appropriate page and update your figures or leave one value empty to let KMyMoney calculate it for you
sv: Du har skrivit in information som inte stämmer. Gå tillbaka till lämplig sida och uppdatera siffrorna, eller lämna ett värde tomt för att låta KMyMoney räkna ut det åt dig.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, LendBorrowWizardPage)
en: Lending or borrowing money
sv: Låna eller låna ut pengar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: 
    Do you borrow or lend money?
sv: 
    Lånar du eller lånar du ut pengar?

en: Please enter the original loan amount in the field below or leave it empty to be calculated.
sv: Skriv in ursprungligt lånebelopp i fältet nedan, eller lämna det tomt för att beräkna det.

en: Please enter the remaining loan amount of last years final statement in the field below. You should not leave this field empty.
sv: Skriv in återstående lånebelopp från förra årets sista utdrag i fältet nedan. Du bör inte lämna fältet tomt.

en: To whom do you make payments?
sv: Vem gör du betalningar till?

en: Payments to
sv: Betalningar till

en: From whom do you expect payments?
sv: Från vem förväntar du dig betalningar?

en: Payments from
sv: Betalningar från

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NameWizardPage)
en: Name of the loan
sv: Namn på lånet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: 
    How do you want to call this loan? Examples for names are 'car loan', 'school loan', 'home owner loan'.
sv: 
    Vad vill du kalla detta lånet? Exempel på namn är 'billån', 'studielån' eller 'huslån'.

[ctx: @label loan name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewCalculateLoanWizardPage)
en: Calculate Loan
sv: Beräkna lån

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2)
en: 
    You have successfully entered the general information about your loan. Next, KMyMoney needs some information about the calculation of the loan.
sv: 
    Du har skrivit in den allmäna informationen om lånet med lyckat resultat. Härnäst behöver KMyMoney en del information om hur lånet beräknas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_4)
en: 1. General Information
sv: 1. Allmän information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: 
    2. Calculate Loan
sv: 
    2. Beräkna lånet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: 
    3. Payments
sv: 
    3. Betalningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: 
    In the first step, KMyMoney will ask you some general information about the loan account to be created.
sv: 
    I det första steget kommer KMyMoney fråga dig om en del allmän information om lånekontot som ska skapas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: 
    2. Calculate Loan
    
    3. Payments
sv: 
    2. Beräkna lån
    
    3. Avbetalningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_1)
en: New Loan Account Wizard
sv: Guide för nytt lånekonto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: 
    Welcome to the New Loan Account Wizard which will guide you through the creation of a new loan e.g. for your home, your car or any other loan that you pay or gain interest for.
    
    Please make sure that you have the relevant information handy. You usually get the information out of your contract and the last statement.
sv: 
    Välkommen till guiden för nytt lånekonto, som leder dig igenom att skapa ett nytt lån, t.ex. ett huslån, billån eller något annat lån där du betalar ränta eller får ränta.
    
    Försäkra dig om att du har relevant information tillhanda. Du hittar oftast informationen i kontraktet och det senaste utdraget.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel19_2)
en: 
    In the following steps, KMyMoney supports you in setting up categories and schedules for your loan payments.
sv: 
    I följande steg, stöder KMyMoney dig med att ställa in kategorier och scheman för låneavbetalningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel16_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_2_2)
en: 
    Please enter the amount you pay for principal and interest or leave the field empty to calculate it.
sv: 
    Skriv in värdet du betalar för lånebeloppet och räntan, eller lämna det tomt för att beräkna det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_4)
en: Current amount
sv: Aktuellt belopp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_5)
en: Principal and interest
sv: Lånebelopp och ränta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_5)
en: KMyMoney either calculates the new interest rate or the amount for principal and interest. If you know the amount for principal and interest then enter it here.
    
    If KMyMoney should calculate this value for you, then leave the field blank.
sv: KMyMoney beräknar antingen den nya räntesatsen eller lånebeloppet inklusive ränta. Om du känner till lånebeloppet inklusive ränta skriv in det här.
    
    Om KMyMoney ska beräkna värdet åt dig, lämna fältet tomt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: 
    How often will there be payments made to this loan?
sv: 
    Hur ofta kommer avbetalningar göras på lånet?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PreviousPaymentsWizardPage)
en: Payments?
sv: Betalningar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_2)
en: 
    Were there any payments for this loan whether they are entered into KMyMoney or not?
sv: 
    Har några avbetalningar gjorts för det här lånet, vare sig de har skrivits in i KMyMoney eller inte?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_noPreviousPaymentButton)
en: No, no payments were made yet.
sv: Nej, inga avbetalningar har ännu gjorts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_previousPaymentButton)
en: Yes, payments were made.
sv: Ja, avbetalningar har gjorts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: Note: Payments made to obtain the loan (e.g. Dissagio) are not considered as payments in this context.
sv: Observera: Betalningar för att erhålla lånet (t.ex. underkurs) anses inte som betalningar i det här sammanhanget.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, RecordPaymentWizardPage)
en: Recording payments?
sv: Registrera avbetalningar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: 
    Do you want to record all payments of this loan with KMyMoney?
sv: 
    Vill du registrera alla avbetalningar på det här lånet i KMyMoney?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_allPaymentsButton)
en: Yes, record all payments.
sv: Ja, registrera alla avbetalningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_thisYearPaymentButton)
en: No, only record payments since the beginning of this year.
sv: Nej, registrera bara avbetalningar sedan början på innevarande år.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel22_2)
en: KMyMoney will create a schedule for this payment and reminds you whenever a payment must be made.<p>
    If you selected to record all payments this date has already been supplied. If you selected to record only this years payments, then the <b>First payment due date</b> is the date of the first payment made in this year.
sv: KMyMoney skapar ett schema för betalningen, och påminner dig när en betalning ska göras.<p>
    Om du valde att registrera alla betalningar, har datumet redan angivits. Om du valde att bara registrera innevarande års betalningar, är <b>Första avbetalning förfaller den</b> datumet för den första avbetalningen som gjorts under innevarande år.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_dueLabel)
en: First payment due on:
sv: Första avbetalning förfaller den:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_5)
en: Make payment from/to:
sv: Gör avbetalning från/till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10_4)
en: 
    KMyMoney has calculated the loan as shown below. If you want to accept these values use the "Finish" button to update your account, otherwise use the "Back" button to modify your settings.
sv: 
    KMyMoney har beräknat lånet som visas nedan. Om du vill acceptera dessa värden, använd knappen "Slutför" för att uppdatera kontot, använd annars knappen "Tillbaka" för att ändra inställningarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_3_2_2_2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14)
en: Additional Fees:
sv: Tilläggsavgifter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel9_2_2_2_2_2_2)
en: Total payment:
sv: Total avbetalning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2)
en: Valid from:
sv: Giltig från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2_2)
en: Affected payments:
sv: Påverkade avbetalningar:

en: borrowed
sv: lånat

en: lend
sv: utlåna

en: not assigned
sv: ej tilldelad

en: on reception
sv: vid mottagning

en: on due date
sv: på förfallodatumet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel22_2_2)
en: 
    This page summarizes the data you entered. If you need to modify anything, please use the "Back" button to go to respective page. Otherwise use the "Finish" button to create the account.
sv: 
    Den här sidan sammanfattar data som du har skrivit in. Om du behöver ändra någonting, använd knappen "Tillbaka" för att gå till respektive sida., Använd annars knappen "Slutför" för att skapa kontot.

[ctx: @title loan general information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_3)
en: Payee:
sv: Betalningsmottagare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_4)
en: First payment:
sv: Första betalning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_5)
en: Amount is:
sv: Beloppet är:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox2)
en: Loan calculation
sv: Låneberäkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel15)
en: Periodic Payment:
sv: Periodisk betalning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: Interest category:
sv: Räntekategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel17)
en: Payment from:
sv: Betalning från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel16_3)
en: Next due date:
sv: Nästa förfallodatum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel12)
en: Final Payment:
sv: Slutlig betalning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_4)
en: Interest is due:
sv: Räntan förfaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Payment frequency:
sv: Avbetalningstermin:

[ctx: Occurrence period 'days']
en: Days
sv: Dagar

en: Weeks
sv: Veckor

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, VariableInterestDateWizardPage)
en: Date of next interest change
sv: Datum för nästa ränteändring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8_2)
en: 
    Select the date when the interest rate for this loan will be modified and the frequency of the future changes.
sv: 
    Välj datum då räntesatsen för lånet kommer att ändras och hur ofta framtida ändringar kommer att ske.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Next interest change on
sv: Nästa ränteändring den

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Time until next change
sv: Tid till nästa ändring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: A typical KMyMoney user maintains a checking account with some institution and uses it to receive money or pay bills. If this is not the case, please deselect the checkbox below and continue on the next page.
sv: En typiska användare av KMyMoney har ett lönekonto på något kreditinstitut, och använder det för att ta emot pengar eller betala räkningar. Om det inte är fallet, avmarkera kryssrutan nedan och fortsätt på nästa sida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_haveCheckingAccountButton)
en: I have a checking account that I want to manage with KMyMoney
sv: Jag har ett lönekonto som jag vill hantera med KMyMoney

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_institutionNameEdit)
en: The name of the institution that issued the account.
sv: Namn på institutionen som utfärdade kontot.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_institutionNumberEdit)
en: Each institution has a routing number. Enter it here. If uncertain, leave the field blank. You can modify it later.
sv: Varje institution har ett clearingnummer. Skriv in det här. Om du är osäker, lämna fältet tomt. Du kan ändra det senare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Name of the institution
sv: Institutionens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Routing number
sv: Clearingnummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountNumberEdit)
en: In general the institution that issued the account also issued a number for it. Enter it here. If uncertain, you can modify this entry later.
sv: I allmänhet tillhandahåller institutionen som utfärdat kontot också ett nummer för det. Skriv in det här. Om du är osäker, kan du ändra värdet senare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_accountNameEdit)
en: Enter a descriptive name that will be used by KMyMoney to identify your checking account.
sv: Ange ett beskrivande namn som kommer att användas av KMyMoney för att identifiera lönekontot.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KMyMoneyDateInput, m_openingDateEdit)
en: Enter the date from when on you plan to keep track of the transactions in that account. This is usually the date of the last statement. If uncertain, leave as is.
sv: Skriv in det datum då du planerar att börja hålla reda på transaktionerna i kontot. Det är oftast datumet för det senaste utdraget. Om du är osäker, lämna det som det är.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Number of the account
sv: Kontots nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name of the account
sv: Kontots namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AmountEdit, m_openingBalanceEdit)
en: Enter the opening balance of the account. This is usually the ending balance of the last statement. If uncertain, leave as is.
sv: Skriv in kontots ingående behållning. Det är oftast utgående behållning på det senaste utdraget. Om du är osäker, lämna det som det är.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: The fields below allow you to enter some information about your checking account. Once this wizard finishes, the account will be created for you within KMyMoney.
sv: Fälten nedanför låter dig skriva in en del information om ditt lönekonto. När guiden väl är färdig, kommer kontot att skapas åt dig i KMyMoney.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel3)
en: KMyMoney supports multiple currencies. Your reports will be based on a default currency which you can select here. The default for new accounts is also the currency you select here.
sv: KMyMoney stöder flera valutor. Dina rapporter kommer att vara baserade på en standardvaluta som du kan välja här. Standardvalutan för nya konton är också den valuta som du väljer här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Please enter some information about yourself.<br><br>
    
    This information will be seen and used only by you. The information is used to personalize KMyMoney, to encrypt your file, etc.
sv: Skriv in en del information om dig själv.<br><br>
    
    Informationen syns och används bara av dig. Informationen används för att göra KMyMoney personligt, för att kryptera filer, etc.

[ctx: @label email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Zip code
sv: Postnummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Welcome to KMyMoney!
sv: Välkommen till KMyMoney!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: You have started KMyMoney for the first time on this computer. Before this program can help you to manage your finances, it needs to collect some data from you.<p>
    
    On the next few pages you will be guided through the steps necessary to setup the program. This will happen only once.
sv: Du har startat KMyMoney för första gången på den här datorn. Innan programmet kan hjälpa till att hantera din ekonomi, behöver det en del information av dig.<p>
    
    På följande sidor blir du vägledd genom de nödvändiga stegen för att ställa in programmet. Det kommer bara att göras en gång.

en: KMyMoney New File Setup
sv: Inställning av ny fil i KMyMoney

[ctx: New file wizard introduction]
en: Introduction
sv: Inledning

en: Personal Data
sv: Personlig information

en: Select Currency
sv: Välj valuta

en: Select Accounts
sv: Välj konton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: <p>KMyMoney can encrypt your datafile using GPG Encryption. GPG encryption is one of the most secure methods in the world for protecting data. All of your account numbers and other important financial information will be very secure.</p>
sv: <p>KMyMoney kan kryptera datafilen med GPG. Kryptering med GPG är en av de säkraste sätten i världen att skydda data. Alla kontonummer och annan viktig ekonomisk information kommer att vara mycket säker.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: If you would like to review or change any preference settings for KMyMoney after finishing this wizard, you can do so by checking this box. If not just click <b>Next</b>.
sv: Om du skulle vilja granska eller ändra några inställningar för KMyMoney efter att ha avslutat den här guiden, kan du göra det genom att markera rutan. Om inte, klicka bara på <b>Nästa</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openConfigAfterFinished)
en: Configure preferences after finishing the wizard.
sv: Anpassa inställningar efter att ha avslutat guiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: You can change the configuration options at any time using the configuration dialog. Just select the <b>Configure KMyMoney...</b> option in the <b>Settings</b> menu.
sv: Du kan ändra inställningsalternativen när som helst med inställningsdialogrutan. Välj bara alternativet <b>Anpassa KMyMoney...</b> i menyn <b>Inställningar</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel2)
en: Select groups of accounts that correspond to the ways that you will use KMyMoney. Each group you select will cause several accounts and categories to be created. Select the groups that are relevant to you. You can always create additional accounts manually later.
sv: Välj kontogrupper som motsvarar sättet du kommer att använda KMyMoney. Varje grupp du väljer gör att flera konton och kategorier skapas. Välj grupperna som är relevanta för dig. Du kan alltid skapa ytterligare konton manuellt senare.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: KMyMoney supports multiple currencies, nevertheless one of them will be used as your base currency. The base currency is used as default for new accounts and reports. Please select the base currency from the following list.
sv: KMyMoney stöder flera valutor, dock kommer en av dem att användas som basvaluta. Basvalutan används normalt för nya konton och rapporter. Välj basvaluta i följande lista.

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: ISO Code
sv: ISO-kod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qLabel1)
en: <p>Use the fields below to enter some information about yourself.</p>
    
    <p>All information is optional and only used to personalize your KMyMoney file.</p>
sv: <p>Använd fälten nedan för att skriva in en del information om dig själv.</p>
    
    <p>All information är valfri, och används bara för att göra KMyMoney-filen personlig.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can change the sort order of ledger entries by
    right-clicking the header of the ledger view?
sv: <p>... att du kan ändra sorteringsordning för poster i huvudboken
    genom att högerklicka på rubriken i huvudboksvyn?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can easily move to the other side of a transfer transaction
    by opening the context menu with the right mouse button and selecting one of the
    'Goto' functions?
sv: <p>... att du enkelt kan gå till andra sidan av en överföringstransaktion
    genom att visa den sammanhangsberoende menyn med höger musknapp och välja
    ett av alternativen 'Gå'?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can start editing a transaction by double-clicking on the
    transaction in the register?
sv: <p>... att du kan börja redigera en transaktion genom att dubbelklicka på
    transaktionen i registret?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can show more details of the selected transaction in the
    register by selecting the 'ledger lens' feature in the settings dialog?
sv: <p>... att du kan visa mer information om den markerade transaktionen i
    registret genom att välja funktionen 'huvudbokens lins' i inställningsdialogrutan?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that transactions with no category assigned or split
    transactions with unassigned values are marked with an exclamation mark 
    on a yellow triangle in the register?
sv: <p>... att transaktioner utan någon tilldelad kategori eller delade
    transaktioner med värden som inte har tilldelats, är markerade med ett
    utropstecken på en gul triangel i registret?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can show all details of the transactions in the register
    by typing &lt;Ctrl-T&gt; or selecting the 'View -> Show Transaction Detail'
    menu entry? You can turn this feature off the same way.
sv: <p>... att du kan visa all information om transaktionen i registret genom
    att skriva &lt;Ctrl+T&gt; eller välja menyalternativet 'Visa,
    Visa transaktionsinformation'? Du kan stänga av funktionen på samma sätt.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can switch between a listing of all accounts or
    an icon view of all asset and liability accounts with the tabs
    in the accounts view?
sv: <p>... att du kan byta mellan en lista av alla konton eller
    en ikonvy av alla tillgångs- och skuldkonton med flikarna
    i kontovyn?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the KMyMoney development team wishes you a nice day?
sv: <p>... att KMyMoneys utvecklingsgrupp önskar dig en bra dag?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...you can use your own external filter program to convert any
    import format to QIF on the fly? See the QIF profile editor for
    more details.
sv: <p>... att du kan använda dina egna externa filterprogram för att
    konvertera vilket importformat som helst till QIF i farten? Se
    profileditorn för QIF för ytterligare information.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can create a scheduled transaction from an existing
    one by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or the "More..."-menu in the transaction form?
sv: <p>... att du kan skapa en schemalagd transaktion från en befintlig
    genom att använda den sammanhangsberoende menyn för en transaktion
    i liggarvyn, eller menyn "Mer..." i transaktionsformuläret?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can switch to the payee of a transaction
    by selecting the context menu on a transaction in the ledger
    or in the transaction menu?
sv: <p>... att du kan byta till betalningsmottagaren av en transaktion
    genom att använda den sammanhangsberoende menyn för en
    transaktion i huvudboken eller i transaktionsmenyn?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can modify the colors and fonts used for the ledgers
    via <i>Configure/Colors and Fonts</i>?
sv: <p>... att du kan ändra färgerna och teckensnitten som används
    för huvudboken via <i>Anpassa, Färger och teckensnitt, ...</i>?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can hide transactions prior to a specific date?
    The date can be modified via <i>Configure/General/Filter</i>.
sv: <p>... att du kan dölja transaktioner innan ett specifikt datum?
    Datumet kan ändras via <i>Anpassa, Allmänt, Filter</i>.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can customize the "Home-Page"
    via <i>Configure/Home</i>?
sv: <p>... att du kan anpassa "Hemsidan"
    via <i>Anpassa, Hem</i>?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can add more data columns to accounts tables
    on your "Home-Page" via <i>Configure/Home/Account information display</i>?
sv: <p>... att du kan lägga till fler datakolumner i kontotabeller
    på "Hemsidan" via <i>Anpassa, Hem, Visning av kontoinformation</i>?

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can enter new transactions even while reconciling
    an account? You can also make the transaction form visible.
sv: <p>... att du kan registrera nya transaktioner till och med medan ett
    konto stäms av? Du kan också göra transaktionsformuläret synligt.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can actively support the KMyMoney development team in
    cases that heavily depend on your data? You can save your data in an
    anonymized way for this support.<p>
    Just open your data file and immediately
    select <b>File/Save as...</b>. In the <b>Save As...</b> dialog
    select the filter <b>Anonymous Files</b> and make sure your file gets
    the extensions <b>.anon.xml</b>. <p>
    To verify, how the data looks like you are about to send away, you can open
    this file in KMyMoney and see how the developers see your data.
sv: <p>... att du kan stödja KMyMoneys utvecklingsgrupp aktivt i fall
    som är starkt beroende på din data? Du kan spara data på ett
    anonymt sätt, för att ge detta stöd.<p>
    Öppna bara datafilen och välj omedelbart
    <b>Arkiv, Spara som...</b>. I dialogrutan <b>Spara som...</b>
    välj filtret <b>Anonyma filer</b> och försäkra dig om att filen
    får ändelsen <b>.anon.xml</b>. <p>
    För att verifiera hur data ser ut som du kommer att skicka, kan du öppna
    filen i KMyMoney för att kontrollera hur utvecklarna kommer att se data.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>... that you can import your bank statements even without a network 
    connection? Just select the file (OFX or QIF) from the File->Import menu.</p>
    <p>Provided by Jose Jorge</p>
sv: <p>... att du kan importera bankutdrag till och med utan en nätverksanslutning?
    Välj bara filen (OFX eller QIF) i menyn Arkiv, Importera.</p>
    <p>Inskickat av Jose Jorge</p>
