kmymoney - en to ug translation catalogue (679 entries)

en:   Transactions
ug:   سودا

en:     %1 processed |     %1 processed
ug[0]:     %1 بىر تەرەپ قىلىندى

en: Error
ug: خاتالىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAbort) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: Abort
ug: توختات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Street:
ug: كوچا:

[ctx: Email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
ug: ئېلخەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Your name:
ug: ئاتىڭىز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Telephone:
ug: تېلېفون:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Postal Code:
ug: پوچتا نومۇرى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkPrice) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_price) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblpriceCol)
en: Price
ug: باھاسى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, InterestWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Interest
ug: ئۆسۈم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_accountTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAccount) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_q
en: Account
ug: ھېسابات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShares)
en: Shares
ug: ھەمبەھىرلەر

[ctx: Total value]
en: Total
ug: جەمئىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SecurityDlg)
en: Security
ug: بىخەتەرلىك

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tagTab) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_tagsView) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkTag)
en: Tag
ug: خەتكۈش

en: Activity
ug: پائالىيەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList) i18n: ectx: 
en: Date
ug: چېسلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, memoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkMemo) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, memoTab) i18n: ectx: pro
en: Memo
ug: ئەسلەتمە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Status
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSkip) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_skipButton)
en: &Skip
ug: ئاتلا(&S)

en: &Create...
ug: قۇر(&C)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_kButtonAbort)
en: &Abort
ug: توختات(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createAssetButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_createButton)
en: Create
ug: ياسا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnOK) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonOk)
en: OK
ug: تامام

[ctx: @title header of the currency name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList)
en: ID
ug: كىملىكى(ID)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KBackupDlg)
en: Backup
ug: زاپاسلاش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Device options
ug: ئۈسكۈنە تاللانمىسى

[ctx: This is the mount point]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblMountPoint)
en: Mount Point:
ug: ئېگەرلەش نۇقتىسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseButton)
en: C&hoose...
ug: تاللا(&H)…

[ctx: Empty memo]
en: empty
ug: بوش

en: User
ug: ئىشلەتكۈچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, amountLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_amountTab) i18n
en: Amount
ug: مىقدارى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2_2)
en: Convert
ug: CONVERT

[ctx: @label convert from stock to currency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label100)
en: to
ug: غا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cmbInvestmentType)
en: Stock
ug: پاي چېكى دىئاگرامما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAddEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: Add
ug: قوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEditEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonEdit)
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveEntry) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove)
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonCancel)
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Direct deposit
ug: بىۋاسىتە پۇل ئامانەت

en: Direct debit
ug: بىۋاسىتە دېبېت

[ctx: Other payment method]
en: Other
ug: باشقا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Frequency:
ug: چاستوتا:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox6)
en: Options
ug: تاللانما

[ctx: @label schedule name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Type:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_helpButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonHelp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, helpButton)
en: Help
ug: ياردەم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonIgnore)
en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

[ctx: Equity name]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Online quote source]
en: Source
ug: مەنبە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnConfigure) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonConfigure)
en: Configure
ug: سەپلە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdateAll)
en: Update All
ug: ھەممىنى يېڭىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Status:
ug: ھالىتى:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_resultPage)
en: Result
ug: نەتىجە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KMyMoneyFileInfoDlg)
en: File Information
ug: ھۆججەت ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, transactionGroup) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, transactionTab) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4
en: Transactions
ug: سودا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Splits
ug: پارچىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KMyMoneyBriefSchedule)
en: Schedules
ug: كۈن-تەرتىپلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Prices
ug: باھالار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel10) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Type
ug: تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Total
ug: جەمئىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_closed) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountView)
en: Closed
ug: يېپىلغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Currency
ug: پۇل

[ctx: Price source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_priceList)
en: Source
ug: مەنبە

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_newButton)
en: Add a new entry
ug: يېڭى تۈر قوش

[ctx: @action add new price]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton)
en: Modify
ug: ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_categoryTab) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCategory)
en: Category
ug: كاتېگورىيە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editSecurityButton)
en: Edit...
ug: تەھرىر…

[ctx: To duplicate a split]
en: Duplicate
ug: كۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_deleteSecurityButton)
en: Delete...
ug: ئۆچۈر…

[ctx: default price mode]
en: (default)
ug: (كۆڭۈلدىكى)

en: Income
ug: كىرىم

en: Hidden categories
ug: يوشۇرۇن تۈرلەر

[ctx: Account general settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_generalTab)
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: account name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_currencyText)
en: Currency:
ug: پۇل:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingDateLabel)
en: Date:
ug: چېسلا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_openingBalanceLabel)
en: Balance:
ug: تەڭپۇڭ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Notes:
ug: ئىزاھ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_institutionTab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_institutionBox)
en: Institution
ug: تارماق

[ctx: create new institution]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonNew)
en: New...
ug: يېڭى…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Number:
ug: رەقەم:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_hierarchyTab)
en: Hierarchy
ug: قاتلام

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_limitsTab)
en: Limits
ug: چەك

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_taxTab)
en: Tax
ug: باج

[ctx: institution name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5_1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: City:
ug: شەھەر :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, splitEditorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, choosePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, iconButton) i18n: ectx: label, entry, group (Forecast Options) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_prev
en: ...
ug: …

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, KSortOptionDlg) i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_availableList)
en: Sort options
ug: تەرتىپلەش تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useDefault)
en: Use default
ug: كۆڭۈلدىكىنى ئىشلەت

en: Clear &All
ug: ھەممىنى تازىلا(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mergeButton)
en: &Merge
ug: بىرلەشتۈر(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Unassigned
ug: تەقسىملەنمىگەن

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsColors)
en: Color settings
ug: رەڭ تەڭشىكى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsIcons) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsFonts)
en: Font settings
ug: خەت نۇسخا تەڭشەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSystemFont)
en: Use system fonts
ug: سىستېما خەت نۇسخىسى ئىشلەت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KSettingsGeneral)
en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

[ctx: @title global settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Global
ug: ئومۇمىي دائىرىلىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: minutes
ug: مىنۇت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: January
ug: قەھرىتان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: February
ug: ھۇت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: March
ug: نەۋرۇز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: April
ug: ئۈمىد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: May
ug: باھار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: June
ug: سەپەر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: July
ug: چىللە

[ctx: @item the month August]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: August
ug: تومۇز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: September
ug: مىزان

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: October
ug: ئوغۇز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: November
ug: ئوغلاق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_FiscalYearBegin)
en: December
ug: كۆنەك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calculator
ug: ھېسابلىغۇچ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Views
ug: كۆرۈنۈشلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: List
ug: تىزىم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Tree
ug: دەرەخ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFilter)
en: Filter
ug: سۈزگۈچ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move selected item up
ug: تاللانغان تۈرنى ئۈستىگە يۈتكەش

[ctx: @action move item up]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Up
ug: ئۈستى

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move selected item down
ug: تاللانغان تۈرنى ئاستىغا يۈتكەش

[ctx: @action move item down]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Down
ug: ئاستى

[ctx: General settings]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Home
ug: ماكان

[ctx: Ledger view settings]
en: Ledger
ug: ئانا ھېساب دەپتىرى

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: Fonts
ug: خەت نۇسخىلىرى

en: Icons
ug: سىنبەلگىلەر

en: Plugins
ug: قىستۇرما

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupParsing) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: Details
ug: تەپسىلاتلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Date Format
ug: چېسلا پىچىمى

[ctx: @action create new quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ug: يېڭى

[ctx: @action update quotes from online quote source]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
ug: يېڭىلا

[ctx: @title The way in which items will be displayed]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sorting)
en: Sorting
ug: تەرتىپلەش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Month
ug: ئاي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialDateFieldCursorPosition) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Year
ug: يىل

[ctx: @item reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_defaultReconciliationState) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_stateBox)
en: Cleared
ug: تازىلاندى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoFillTransaction)
en: Autofill
ug: ئۆزلۈكىدىن تولدۇر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage2)
en: Import
ug: ئىمپورت قىل

[ctx: @item no holiday region selected]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_holidayRegion)
en: (None)
ug: (يوق)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Number
ug: نومۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tagsLabel) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Database backend
ug: ساندان ئارقا ئۇچى

en: Patches
ug: ياماقلار

[ctx: Finish reconciliation]
en: Finish
ug: تامام

en: Delete account...
ug: ھېسابات ئۆچۈرۈش…

en: Calculator...
ug: ھېسابلىغۇچ…

[ctx: New transaction button]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: Edit transaction button]
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

[ctx: Cancel transaction edit]
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

[ctx: Delete transaction]
en: Delete
ug: ئۆچۈر

[ctx: Duplicate transaction]
en: Duplicate
ug: كۆچۈر

[ctx: Button text for match transaction]
en: Match
ug: مۇۋاپىق

[ctx: Accept 'imported' and 'matched' transaction]
en: Accept
ug: قوشۇل

[ctx: Toggle reconciliation flag]
en: Toggle
ug: ئالماشتۇر

[ctx: Mark transaction cleared]
en: Cleared
ug: تازىلاندى

[ctx: Select all transactions]
en: Select all
ug: ھەممىنى تاللا

[ctx: Combine transactions]
en: Combine
ug: بىرلەشتۈر

en: Delete tag
ug: بەلگە ئۆچۈر

[ctx: Application is ready to use]
en: Ready.
ug: تەييار.

en: Save as...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا…

en: File already exists
ug: ھۆججەت مەۋجۇت

en: Local files only
ug: يەرلىك ھۆججەتلا

en: &Replace
ug: ئالماشتۇر(&R)

en: Unmounting %1
ug: ئېگەرسىزلەۋاتقىنى %1

en: Error mounting device
ug: ئۈسكىنىنى ئېگەرلەۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى

[ctx: Backup done]
en: Done
ug: تامام

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: All messages
ug: بارلىق ئۇچۇرلار

en: Creating new document...
ug: يېڭى پۈتۈك قۇرۇۋاتىدۇ…

en: File not found
ug: ھۆججەت تېپىلمىدى

en: Saving file...
ug: ھۆججەت ساقلاۋاتىدۇ…

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ug: ئەكىر(&I)

note: i18n: ectx: Menu (export) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonOk)
en: &Export
ug: چىقار(&E)

note: i18n: ectx: Menu (category)
en: &Category
ug: كاتېگورىيە(&C)

note: i18n: ectx: Menu (kmmtools)
en: T&ools
ug: قورال(&O)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: &Filter
ug: سۈزگۈچ(&F)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewPaymentsWizardPage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Payments
ug: پۇل تۆلەش

[ctx: Reconciliation state 'Cleared']
en: Cleared
ug: تازىلاندى

[ctx: Reconciliation state 'Frozen']
en: Frozen
ug: توڭلىتىلغان

[ctx: Unknown reconciliation state]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Flag for unknown reconciliation state]
en: ?
ug: ؟

[ctx: Go to next page of the wizard]
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

en: file to open
ug: ئاچىدىغان ھۆججەت

en: Favorites
ug: يىغقۇچ

[ctx: Column heading for category in tax report]
en: Tax
ug: باج

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Value
ug: قىممەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_quantity) i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Quantity
ug: سانى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, detail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Detail
ug: تەپسىلاتى

[ctx: Payment made from account]
en: Payment
ug: تۆلەش

[ctx: Deposit into account]
en: Deposit
ug: ئامانەت پۇل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkBalance) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, accountsList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_balance)
en: Balance
ug: تەڭپۇڭ

[ctx: Payment made with credit card]
en: Charge
ug: توكلا

[ctx: Decrease of asset/liability value]
en: Decrease
ug: كىچىكلەت

[ctx: Increase of asset/liability value]
en: Increase
ug: چوڭايت

[ctx: Payment towards credit card]
en: Payment
ug: تۆلەش

en: Market
ug: بازار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Fraction
ug: كەسىر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, PaymentEditWizardPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Payment
ug: تۆلەش

en: Deposit
ug: ئامانەت پۇل

en: Austrian Schilling
ug: ئاۋسترىيە شىللىڭى

en: German Mark
ug: گېرمانىيە ماركى

en: French Franc
ug: فىرانسىيە فرانكى

en: Italian Lira
ug: ئىتالىيە لىراسى

en: Spanish Peseta
ug: ئىسپانىيە پېسېتاسى

en: Dutch Guilder
ug: گوللاندىيە گۈلدىنى

en: Belgian Franc
ug: بېلگىيە فرانكى

en: Luxembourg Franc
ug: لىيۇكسېمبۇرگ فرانكى

en: Portuguese Escudo
ug: پورتۇگالىيە ئېسكۇدوسى

en: Irish Pound
ug: ئىرېلاندىيە پوندى

en: Finnish Markka
ug: فىنلاندىيە مارككاسى

en: Greek Drachma
ug: گىرېتسىيە دراخماسى

en: Bulgarian Lev
ug: بۇلغارىيە لېۋاسى

en: Romanian Leu
ug: رۇمىنىيە لېيى

en: Russian Ruble (old)
ug: رۇسىيە رۇبلىسى(كونا)

en: Slovenian Tolar
ug: سىلوۋېنىيە تولار

en: Maltese Lira
ug: مالتا لىراسى

en: Cyprus Pound
ug: سىپرۇس پوندى

en: Slovak Koruna
ug: سىلوۋاكىيە كورۇناسى

en: Azerbaijani Manat
ug: ئەزەربەيجان ماناتى

en: Lithuanian Litas
ug: لىتۋا لىتاسى

en: Albanian Lek
ug: ئالبانىيە لېكى

en: Algerian Dinar
ug: ئالجىرىيە دىنارى

en: Andorran Franc
ug: ئاندورران فرانكى

en: Andorran Peseta
ug: ئاندورران پېسېتاسى

en: Argentine Peso
ug: ئارگېنتىنا پېسوسى

en: Australian Dollar
ug: ئاۋسترالىيە دوللىرى

en: Bahamian Dollar
ug: بەھرەين دوللىرى

en: Bahraini Dinar
ug: بەھرەين دىنارى

en: Bangladeshi Taka
ug: باڭلادىش تاكاسى

en: Barbados Dollar
ug: باربادوس دوللىرى

en: Belarusian Ruble
ug: بېلارۇسىيە رۇبلىسى

en: Belize Dollar
ug: بېلىز دوللىرى

en: Bermudian Dollar
ug: بېرمۇدا دوللىرى

en: Bolivian Boliviano
ug: بولىۋىيە بولىۋىيانوسى

en: Botswana Pula
ug: بوتسۋانا پۇلاسى

en: Brazilian Real
ug: بىرازىلىيە رىيالى

en: Brunei Dollar
ug: بىرۇنېي دوللىرى

en: Burundi Franc
ug: بۇرۇندى فرانكى

en: Canadian Dollar
ug: كانادا دوللىرى

en: Cape Verde Escudo
ug: يېشىل تۇمشۇق ئېسكۇدوسى

en: Cayman Islands Dollar
ug: كايمان ئاراللىرى دوللىرى

en: Chilean Peso
ug: چىلى پېسوسى

en: Colombian Peso
ug: كولومبىيە پېسوسى

en: Costa Rican Colon
ug: كوستارىكا كولونى

en: Croatian Kuna
ug: كىرودىيە كۇناسى

en: Cuban Peso
ug: كۇبا پېسوسى

en: Czech Koruna
ug: چېخ كورۇناسى

en: Danish Krone
ug: دانىيە كرونى

en: Djibouti Franc
ug: جىبۇتى فرانكى

en: Dominican Peso
ug: دومىنىكا پېسوسى

en: East Caribbean Dollar
ug: شەرقىي كارىب دوللىرى

en: Egyptian Pound
ug: مىسىر فوند سىتېرلىڭى

en: El Salvador Colon
ug: سالۋادور كولونى

en: Eritrean Nakfa
ug: ئېرىترېيە ناكفاسى

en: Estonian Kroon
ug: ئېستونىيە كرۇنى

en: Ethiopian Birr
ug: ئېفىيوپىيە بىررى

en: Euro
ug: ياۋرو

en: Falkland Islands Pound
ug: فالكلاند ئاراللىرى فوند سىتېرلىڭى

en: Fiji Dollar
ug: فىجى دوللىرى

en: Gambian Dalasi
ug: گامبىيە دالاسى

en: Georgian Lari
ug: گىرۇزىيە لارىسى

en: Ghanaian Cedi
ug: گانا سېدىسى

en: Gibraltar Pound
ug: جەبىلتارىق فوند سىتېرلىڭى

en: Guatemalan Quetzal
ug: گىۋاتېمالا كۇۋېتزالى

en: Guinea-Bissau Peso
ug: گىۋىنېيە-بىسساۇ پېسوسى

en: Haitian Gourde
ug: ھايتى گۇردېسى

en: Honduran Lempira
ug: ھوندۇراس لېمپىراسى

en: Hong Kong Dollar
ug: شياڭگاڭ دوللىرى

en: Hungarian Forint
ug: ۋېنگىرىيە فورېنتى

en: Iceland Krona
ug: ئىسلاندىيە كروناسى

en: Indian Rupee
ug: ھىندىستان رۇپىيىسى

en: Indonesian Rupiah
ug: ھىندونېزىيە رۇپىيەسى

en: Iranian Rial
ug: ئىران رىيالى

en: Iraqi Dinar
ug: ئىراق دىنارى

en: Israeli New Shekel
ug: ئىسرائىلىيە يېڭى شېكېلى

en: Jamaican Dollar
ug: يامايكا دوللىرى

en: Japanese Yen
ug: ياپونىيە يېنى

en: Jordanian Dinar
ug: ئىيوردانىيە دىنارى

en: Kenyan Shilling
ug: كېنىيە شىللىڭى

en: Kuwaiti Dinar
ug: كۇۋەيت دىنارى

en: Latvian Lats
ug: لاتۋىيە لاتى

en: Lebanese Pound
ug: لىۋان فوند سىتېرلىڭى

en: Lesotho Loti
ug: لېسوتو لوتىسى

en: Liberian Dollar
ug: لىبېرىيە دوللىرى

en: Libyan Dinar
ug: لىۋىيە دىنارى

en: Macedonian Denar
ug: ماكېدونىيە دىنارى

en: Malagasy Franc
ug: ماداغاسقار فرانكى

en: Malaysian Ringgit
ug: مالايشىيا رىڭگىتى

en: Mauritanian Ouguiya
ug: ماۋرىتانىيە رۇپىيەسى

en: Mauritius Rupee
ug: ماۋرىتىئۇس رۇپىيەسى

en: Mexican Peso
ug: مېكسىكا پېسوسى

en: Mongolian Tugrik
ug: موڭغۇلىيە تۈگرىكى

en: Moroccan Dirham
ug: ماراكەش دىرھەمى

en: Namibian Dollar
ug: نامىبىيە دوللىرى

en: Nepalese Rupee
ug: نېپال رۇپىيەسى

en: New Zealand Dollar
ug: يېڭى زېلاندىيە دوللىرى

en: Nicaraguan Cordoba Oro
ug: نىكاراگۇئا كوردوبا ئوروسى

en: Nigerian Naira
ug: نىگېرىيە نايراسى

en: North Korean Won
ug: شىمالىي كورېيە ۋونى

en: Omani Rial
ug: ئومان رىيالى

en: Pakistan Rupee
ug: پاكىستان رۇپىيەسى

en: Panamanian Balboa
ug: پاناما بالبوئاسى

en: Peruvian Nuevo Sol
ug: پېرۇ يېڭى سولى

en: Philippine Peso
ug: فىلىپپىن پېسوسى

en: Polish Zloty
ug: پولشا زىلوتى

en: Qatari Rial
ug: قاتار رىيالى

en: Russian Ruble
ug: رۇسىيە رۇبلىسى

en: Rwanda Franc
ug: رىۋاندا فرانكى

en: Samoan Tala
ug: ساموئا تالاسى

en: Saudi Riyal
ug: سەئۇدى رىيالى

en: Serbian Dinar
ug: سېربىيە دىنارى

en: Seychelles Rupee
ug: سېيشېل رۇپىيەسى

en: Singapore Dollar
ug: سىنگاپور دوللىرى

en: Solomon Islands Dollar
ug: سولومون تاقىم ئاراللىرى دوللىرى

en: Somali Shilling
ug: سومالى شىللىڭى

en: South African Rand
ug: جەنۇبىي ئافرىقا راندى

en: South Korean Won
ug: جەنۇبىي كورېيە ۋونى

en: Sri Lanka Rupee
ug: سىرىلانكا رۇپىيىسى

en: Sudanese Dinar
ug: سۇدان دىنارى

en: Suriname Guilder
ug: سۇرىنام گۇلدېنى

en: Swedish Krona
ug: شىۋېتسىيە كروناسى

en: Swiss Franc
ug: شىۋېتسىيە فرانكى

en: Syrian Pound
ug: سۈرىيە پوندى

en: Tanzanian Shilling
ug: تانزانىيە شىللىڭى

en: Thai Baht
ug: تايلاند باختى

en: Tongan Pa'anga
ug: تونگا پائانگاسى

en: Trinidad and Tobago Dollar
ug: تىرىنىداد ۋە توباگو دوللىرى

en: Tunisian Dinar
ug: تۇنىس دىنارى

en: Turkish Lira
ug: تۈركىيە لىراسى

en: US Dollar
ug: ئامېرىكا دوللىرى

en: Uganda Shilling
ug: ئۇگاندا شىللىڭى

en: United Arab Emirates Dirham
ug: ئەرەب بىرلەشمە خەلىپىلىكى دەرھەمى

en: Uruguayan Peso
ug: ئۇرۇگۋاي پېسوسى

en: Vanuatu Vatu
ug: ۋانۇئاتۇ ۋاتۇسى

en: Vietnamese Dong
ug: ۋىيېتنام دوڭى

en: Zambian Kwacha
ug: زامبىيە كۋاچىسى

en: Zimbabwe Dollar
ug: زىمبابۋې دوللىرى

en: Gold
ug: ئالتۇن

en: Palladium
ug: پاللادىي

en: Platinum
ug: پلاتىنا

en: Silver
ug: كۈمۈشرەڭ

[ctx: Frequency of schedule]
en: Any
ug: خالىغان

[ctx: Frequency of schedule]
en: Once
ug: بىر قېتىملىق

[ctx: Frequency of schedule]
en: Daily
ug: كۈندە

[ctx: Frequency of schedule]
en: Weekly
ug: ھەر ھەپتىدە

[ctx: Frequency of schedule]
en: Monthly
ug: ھەر ئايدا

[ctx: Frequency of schedule]
en: Quarterly
ug: پەسىللىك

[ctx: Frequency of schedule]
en: Yearly
ug: ھەر يىلى

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Any
ug: خالىغان

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Once
ug: بىر قېتىملىق

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Day
ug: كۈن

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Week
ug: ھەپتە

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Month
ug: ئاي

[ctx: Schedule occurrence period]
en: Year
ug: يىل

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Deposit
ug: ئامانەت پۇل

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Transfer
ug: يوللا

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Loan payment
ug: قەرز قايتۇرۇش

[ctx: Scheduled transaction type]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct debit
ug: بىۋاسىتە دېبېت

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Direct deposit
ug: بىۋاسىتە پۇل ئامانەت

[ctx: Scheduled Transaction payment type]
en: Other
ug: باشقا

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Dividend
ug: سۈرەت

[ctx: Unknown investment activity]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Reconciliation status unknown]
en: unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Finished schedule]
en: Finished
ug: تاماملاندى

[ctx: @item This comes after the hunder text if the tens unit is different from 0]
en:  and
ug:  ۋە

[ctx: @item Appears last as separator]
en:  and
ug:  ۋە

[ctx: @item Separator]
en: ,
ug: ،

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_qbuttonBrowse)
en: &Browse...
ug: كۆز يۈگۈرت(&B)…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_qgroupboxDates)
en: Date Range
ug: چېسلا دائىرىسى

en: Unable to open file '%1' for writing
ug: ھۆججەت ‹%1› نى يېزىش ئۈچۈن ئاچقىلى بولمىدى.

en: Account Type:
ug: ھېسابات تىپى:

[ctx: column containing number field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_number)
en: Number
ug: نومۇرى

[ctx: location of amount column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelBnk_amount)
en: Amount
ug: مىقدارى

en: Select File
ug: ھۆججەت تاللا

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CurrenciesDlg)
en: Currencies
ug: پۇللار

[ctx: date format to use]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSet_dateFormat)
en: Date format
ug: سانلىق-مەلۇمات پىچىمى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameButton)
en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

[ctx: column for monetary value]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelInv_amount)
en: Amount
ug: مىقدارى

[ctx: description of investment activity]
note: i18n: don't translate part after '-' i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbActionTypes)
en: Dividend
ug: سۈرەت

en: Loading accounts...
ug: ھېساباتلارنى يۈكلەۋاتىدۇ…

[ctx: Button to show more detailed data]
en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

[ctx: Button to close the current dialog]
en: Done
ug: تامام

en: Save Report
ug: دوكلات ساقلا

en: Found:
ug: تېپىلدى:

en: Lots
ug: كۆپ

[ctx: ICS (Filefilter)]
en: iCalendar files
ug: iCalendar ھۆججەتلىرى

en: Minutes
ug: مىنۇت

en: Hours
ug: سائەت

[ctx: Time unit]
en: Days
ug: كۈن

en: Before
ug: ئاۋۋال

en: After
ug: داۋامى

[ctx: @action whether the schedule will have more occurrences over time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_repeatingReminders)
en: Repeating:
ug: تەكرارلاش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Interval:
ug: ئىنتېرۋال:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iCalendar_file)
en: iCalendar file
ug: iCalendar ھۆججىتى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, downloadTab)
en: Download
ug: چۈشۈرۈش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_preferredStatementDate)
en: No date
ug: چېسلا يوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account Number
ug: ھېسابات نومۇرى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, accountBox)
en: Online Accounts
ug: توردىكى ھېساباتلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, assignButton)
en: Assign
ug: بەلگىلەش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup)
en: Start Date
ug: باشلاش چېسلاسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, executeButton)
en: Execute
ug: ئىجرا قىل

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KBJobView) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, jobBox)
en: Jobs
ug: ۋەزىپىلەر

[ctx: replacement for institution or account w/o name]
en: (unnamed)
ug: (نامسىز)

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Number
ug: ھېسابات نومۇرى

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Account Name
ug: ھېسابات ئاتى

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Owner
ug: ئىگىسى

[ctx: Header for AqBanking account list]
en: Backend
ug: ئارقا ئۇچ

en: Transfer
ug: يوللا

[ctx: Unknown job type]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

[ctx: Unknown bank code]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

[ctx: Unknown account number]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

[ctx: Status of the job]
en: new
ug: يېڭى

[ctx: Status of the job]
en: error
ug: خاتالىق

[ctx: Status of the job]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

en: Job Id
ug: تاپشۇرۇق كىملىكى

[ctx: The HTTP request failed]
en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, autoTab)
en: Automatic
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: @title type of online banking connection]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, manualTab)
en: Manual
ug: قولدا

[ctx: @label account username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Password
ug: ئىم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_storePassword)
en: Store password
ug: ئىم ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Identify as
ug: تونۇتۇلىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Connection Details
ug: باغلىنىش تەپسىلاتى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, pageAccounts) i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, AccountPage)
en: Select Account
ug: ھېسابات تاللاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_listAccount)
en: Branch
ug: تارماق

note: i18n: ectx: property (title), widget (QWizardPage, WizardPage)
en: Finish
ug: تامام

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountTab)
en: Account Details
ug: ھېسابات تەپسىلاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textOnlineStatus)
en: Unavailable
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

[ctx: @action number of days]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: days
ug: كۈن

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_optionGroupBox)
en: Import options
ug: ئىمپورت قىلىش تاللانمىلىرى

en: Incorrect format
ug: ناتوغرا فورمات

[ctx: New profile]
en: &New
ug: يېڭى(&N)

en: Create a new profile
ug: يېڭى سەپلەك قۇر

[ctx: @title QIF profile general information]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGeneral)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_groupList) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

[ctx: @title header of the QIF field name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Field
ug: سۆز بۆلىكى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: T
ug: پ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, m_editAmounts)
en: Commission
ug: سودا

[ctx: @action create new profile]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_resetButton)
en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_qcheckboxCategories)
en: Categories
ug: كاتېگورىيە

[ctx: New profile]
en: &New...
ug: يېڭى(&N)…

[ctx: Category name]
en: Dividend
ug: سۈرەت

[ctx: Category name]
en: Interest
ug: ئۆسۈم

en: Filter error
ug: سۈزگۈچ خاتالىقى

[ctx: QIF tag for category]
en: Cat
ug: مۈشۈك

[ctx: QIF tag for security]
en: Security
ug: بىخەتەرلىك

[ctx: QIF tag for prices]
en: Prices
ug: باھالار

[ctx: QIF tag for a class]
en: Class
ug: تىپ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_detailsTab)
en: &Details
ug: تەپسىلاتلار(&D)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryEditWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, SummaryWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, summary)
en: Summary
ug: ئۈزۈندى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Host Name
ug: ماشىنا ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period
ug: مەزگىل

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_monthlyButton)
en: Monthly
ug: ھەر ئايدا

[ctx: @action timeframe of the budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_yearlyButton)
en: Yearly
ug: ھەر يىلى

[ctx: @action timeframe of the budget. month-by-month budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_individualButton)
en: Individual
ug: ئۆزگىچە

en: Copy of %1
ug: %1 نىڭ كۆپەيتىلمىسى

[ctx: Warning message box]
en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

[ctx: New budget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ug: يېڭى

[ctx: @title header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_budgetList)
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Budget total]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total
ug: جەمئىي

en: Save changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

[ctx: header of the budget name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_forecastButton)
en: Forecast
ug: ئالدىن مەلۇمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton13)
en: Linear Regression
ug: سىزىقلىق قايتىش

[ctx: Show all details]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
ug: ھەممىسى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: Totals
ug: جەمئىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_forecastMethod)
en: method
ug: ئۇسۇل

[ctx: Advanced forecast view]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advanced)
en: Advanced
ug: ئالىي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabChart) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChart)
en: Chart
ug: دىئاگرامما

[ctx: Today's forecast]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

en: 1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

[ctx: Average balance]
en: Average
ug: ئوتتۇرىچە

[ctx: Total balance]
en: Total
ug: جەمئىي

[ctx: Scheduled method]
en: Scheduled
ug: كۈنتەرتىپكە قويۇلغان

[ctx: History-based method]
en: History
ug: ئىز

[ctx: Unknown forecast method]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkAction)
en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Time
ug: ۋاقىت

[ctx: Chart legend title]
en: Legend
ug: چۈشەندۈرۈشى

en: Grand Total
ug: ئومۇمىي نەتىجە

en: Category Type
ug: كاتېگورىيە تىپى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Week
ug: ھەپتە

[ctx: Account name]
en: Name
ug: ئاتى

en: Occurrence
ug: كۆرۈلۈشى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Payment Method
ug: پۇل تۆلەش ئۇسۇلى

en: Preferred
ug: 1-تاللاش تۈرى

en: Periodic Payment
ug: قەرەللىك قايتۇرۇش

[ctx: Is this a tax account?]
en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: Is this a favorite account?]
en: Yes
ug: ھەئە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Transfers
ug: ئۇزاتقانلىرى

[ctx: Split transaction]
en: Split
ug: پارچىلا

[ctx: No institution]
en: None
ug: يوق

en: All currencies converted to %1
ug: بارلىق پۇللار %1 غا ئالماشتۇرۇلدى

en: File %1 does not exist
ug: %1 ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range
ug: دائىرە

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_reportPage)
en: Report
ug: دوكلات

[ctx: @item the columns will display monthly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Monthly
ug: ھەر ئايدا

[ctx: All accounts]
en: All
ug: ھەممىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboOrganizeBy)
en: Accounts
ug: ھېساباتلار

[ctx: @item the columns will display daily data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Daily
ug: كۈندە

[ctx: @item the columns will display weekly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Weekly
ug: ھەر ھەپتىدە

[ctx: @item the columns will display quarterly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Quarterly
ug: پەسىللىك

[ctx: @item the columns will display yearly data]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboColumns)
en: Yearly
ug: ھەر يىلى

[ctx: To open a new report]
en: &Open
ug: ئاچ(&O)

[ctx: Configure a report]
en: &Configure
ug: سەپلە(&C)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Comment
ug: ئىزاھات

en: Reports
ug: دوكلات

en: Charts
ug: دىئاگرامما

en: Investments
ug: مەبلەغ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, NewGeneralInfoWizardPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, CheckingStartWizardPage)
en: General Information
ug: ئادەتتىكى ئۇچۇر

en: Account Information
ug: ھېساب ئۇچۇرى

[ctx: @action create new report]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonNew)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonCopy)
en: Copy
ug: كۆچۈر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close this window
ug: بۇ كۆزنەكنى ياپىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClose)
en: Close
ug: ياپ

en: Difference
ug: پەرق

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: @item KDChart color palette]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ChartsPalette)
en: Rainbow
ug: ھەسەن-ھۈسەن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Chart Type
ug: ئىسخېما تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Line width
ug: سىزىق توملۇقى

[ctx: type of graphic chart]
en: Line
ug: قۇر

[ctx: type of graphic chart]
en: Bar
ug: تۈۋرۈكسىمان دىئاگرامما

[ctx: type of graphic chart]
en: Pie
ug: دۈگىلەك دىئاگرامما

[ctx: type of graphic chart]
en: Ring
ug: ھالقا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_rowsLabel)
en: Rows
ug: قۇرلار

[ctx: @item all accounts]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboDetail)
en: All
ug: ھەممىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupBox1)
en: Show Columns
ug: ئىستون كۆرسەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Backend
ug: ئارقا ئۇچ

en: No encryption
ug: شىفىرلاش يوق

en: Save As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

[ctx: XML (Filefilter)]
en: XML files
ug: XML ھۆججىتى

[ctx: All files (Filefilter)]
en: All files
ug: ھەممە ھۆججەتلەر

note: i18n: ectx: label, entry (StartDate), group (List Options)
en: Start date
ug: باشلاش چېسلاسى

note: i18n: ectx: label, entry (useSystemFont), group (List Options)
en: Use system font
ug: سىستېما خەت نۇسخىسى ئىشلەت

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: Delete all
ug: ھەممىنى ئۆچۈر

[ctx: %1 is a string, e.g. 7 deposits; %2 is a string, e.g. 4 payments]
en: %1, %2
ug: %1، %2

en: Go to '%1'
ug: ‹%1› غا يۆتكەل

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, ScheduleWizardPage)
en: Schedule
ug: كۈنتەرتىپ

[ctx: Forecast days]
en: %1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

en: Expenses
ug: چىقىم

[ctx: New payee]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newButton)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_balanceLabel)
en: Balance:
ug: تەڭپۇڭ:

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, addressTab)
en: Address
ug: ئادرېس

[ctx: E-mail address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: E-Mail:
ug: ئېلخەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Notes
ug: ئىزاھ

[ctx: Street address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Address:
ug: ئادرېس:

[ctx: @item Show all payees]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: @item Show only used payees]
en: Used
ug: ئىشلىتىلگىنى

[ctx: @item Show only unused payees]
en: Unused
ug: ئىشلىتىلمىگىنى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: Deposits
ug: ئامانەت پۇللار

en: Loans
ug: قەرز

[ctx: Copy of scheduled transaction name]
en: Copy of %1
ug: %1 نىڭ كۆپەيتىلمىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_scheduleTree)
en: Frequency
ug: چاستوتا

[ctx: @item Show all tags]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: @item Show only used tags]
en: Used
ug: ئىشلىتىلگىنى

[ctx: @item Show only unused tags]
en: Unused
ug: ئىشلىتىلمىگىنى

[ctx: @item Show only closed tags]
en: Closed
ug: يېپىلغان

en: Home Page
ug: باش بەت

en: Last month
ug: ئوتكەن ئاي

en: This month
ug: بۇ ئاي

en: Last week
ug: ئالدىنقى ھەپتە

en: This week
ug: بۇ ھەپتە

en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

en: Today
ug: بۈگۈن

en: Next week
ug: كېيىنكى ھەپتە

en: Next month
ug: كېيىنكى ئاي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: &OK
ug: جەزملە(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

[ctx: From (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: From
ug: يوللىغۇچى

[ctx: To (Date)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: To
ug: تاپشۇرۇپ ئالغۇچى

[ctx: Deposits onto account]
en: Deposits
ug: ئامانەت پۇللار

[ctx: Payments towards credit card]
en: Payments
ug: پۇل تۆلەش

[ctx: Payments made from account]
en: Payments
ug: پۇل تۆلەش

[ctx: Payments made with credit card]
en: Charges
ug: خىراجەتلەر

[ctx: Reconcile state 'Cleared']
en: Cleared
ug: تازىلاندى

[ctx: Reconcile state 'Frozen']
en: Frozen
ug: توڭلىتىلغان

[ctx: Unknown reconcile state]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Ratio
ug: نىسبەت

[ctx: @title header of the account name column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_accountList)
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: Select all accounts]
en: All
ug: ھەممىسى

[ctx: No account]
en: None
ug: يوق

[ctx: The balance of the selected budget]
en: Balance:
ug: تەڭپۇڭ:

en: %1 of %2
ug: %2 نىڭ %1

[ctx: @label name of the schedule]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Account:
ug: ھېسابات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_closeButton)
en: &Close
ug: ياپ(&C)

[ctx: Activity for income categories]
en: Received
ug: تاپشۇرۇۋالغىنى

[ctx: Activity for expense categories]
en: Paid
ug: سېتىۋالغان

[ctx: Enter todays date into date input widget]
en: T
ug: پ

en: Current month
ug: نۆۋەتتىكى ئاي

en: Current year
ug: نۆۋەتتىكى يىل

en: Last year
ug: ئۆتكەن يىلدىكىسى

en: Last 7 days
ug: ئاخىرقى 7 كۈن ئىچىدىكىسى

en: Last 30 days
ug: ئاخىرقى 30 كۈن ئىچىدىكىسى

en: Last 6 months
ug: ئاخىرقى 6 ئاي ئىچىدىكىسى

en: Next 7 days
ug: كېيىنكى 7 كۈن

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_textTab)
en: Text
ug: تېكىست

[ctx: No selection]
en: (None)
ug: (يوق)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_textNegate)
en: Contains
ug: ئۆز ئىچىگە ئالغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: Case sensitive
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىشنى پەرقلەندۈر

[ctx: to (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: to
ug: غا

[ctx: from (amount)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: from
ug: ئەۋەتكۈچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allTagsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_allPayeesButton)
en: Select all
ug: ھەممىنى تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_2)
en: Validity
ug: ئۈنۈملۈكلۈكى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_typeBox)
en: All types
ug: بارلىق تىپلار

[ctx: @label reconciliation status]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11)
en: State
ug: ھالەت

[ctx: to (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel14)
en: to
ug: غا

[ctx: from (number)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel13)
en: from
ug: ئەۋەتكۈچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_selectedCriteria)
en: text
ug: تېكىست

[ctx: Unknown payee]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Unknown category]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Unknown security]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: label for status combo]
en: Stat&us
ug: ھالەت(&U)

en: Imported
ug: ئەكىردى

en: Erroneous
ug: خاتا

en: Buy
ug: سېتىۋېلىش

[ctx: Unknown sort order]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, m_selectedList)
en: Sort order
ug: تەرتىپلەش تەرتىپى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Charges
ug: خىراجەتلەر

[ctx: Go to previous page of the wizard]
en: &Back
ug: كەينى(&B)

[ctx: Finish the wizard]
en: &Finish
ug: تامام(&F)

en: &Help
ug: ياردەم(&H)

en: Account information
ug: ھېسابات ئۇچۇرلىرى

[ctx: Account name]
en: Name: %1
ug: ئاتى: %1

en: Type: %1
ug: تىپ: %1

[ctx: Schedule name]
en: Name: %1
ug: ئاتى: %1

en: Checking
ug: تەكشۈرۈۋاتىدۇ

en: Cash
ug: پۇل

en: Investment
ug: مەبلەغ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Account name
ug: ھېسابات ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Account type
ug: ھېسابات تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_accountNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Account number
ug: ھېسابات نومۇرى

[ctx: @item no payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: No
ug: ياق

[ctx: @item payments were entered for a loan]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_anyPayments)
en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Fixed
ug: مۇقىم

[ctx: @item type of interest]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestType)
en: Variable
ug: ئۆزگىرىشچان

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Days
ug: كۈن

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Weeks
ug: ھەپتە

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Months
ug: ئاي

[ctx: @item frequency of interest calculation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_interestFrequencyUnitEdit)
en: Years
ug: يىل

en: Months
ug: ئاي

en: Years
ug: يىل

en: one month | %1 months
ug[0]: %1 ئاي

en: one year | %1 years
ug[0]: %1 يىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Interest rate
ug: ئۆسۈم نىسبىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Term
ug: مۇددەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_calculateButton)
en: Calculate
ug: ھېسابلا

[ctx: Finish the wizard]
en: Finish
ug: تامام

en: Loan payment
ug: قەرز قايتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Full name
ug: تولۇق ئاتى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, KOnlineUpdateWizardPage)
en: Online Update
ug: توردا يېڭىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Factor
ug: كۆپەيتكۈچى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, DurationWizardPage)
en: Duration
ug: ۋاقتى

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWizardPage, EffectiveDateWizardPage)
en: Effective date
ug: ئۈنۈملۈك ۋاقتى

en: term
ug: ئاتالغۇ

en: calculate
ug: ھېسابلا

[ctx: @label loan name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel11_3_2_2_2_2_2)
en: Valid from:
ug: ئىناۋەتلىك ۋاقتى(باشلىنىشى):

[ctx: @title loan general information]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: General
ug: ئادەتتىكى

[ctx: Occurrence period 'days']
en: Days
ug: كۈن

en: Weeks
ug: ھەپتە

[ctx: @label email address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Email:
ug: ئېلخەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Zip code
ug: پوچتا نومۇرى

[ctx: New file wizard introduction]
en: Introduction
ug: تونۇشتۇرۇش

en: Personal Data
ug: شەخسىي سانلىق-مەلۇمات

[ctx: @title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currencyList)
en: Symbol
ug: بەلگە
