kbattleship - en to ar translation catalogue (83 entries)

en: Computer
ar: الحاسوب

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
ar: اسم المضيف المبدئي للألعاب متعددة اللاعبين.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
ar: المنفذ المبدئي للألعاب متعددة اللاعبين.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
ar: الاسم المستعار

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
ar: إذا كان يمكن تشغيل المؤثرات الصوتية

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
ar: اسمح للسفن بأن تكون متجاورة دون وجود مسافة فارغة بينهما.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
ar: اسمح بالعديد من السفن بأي حجم ، المبدئي: 4 من 1 ، 3 من 2 ، 2 من 3 ، 1 من 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
ar: شريط الأدوات اللعبة

en: Naval Battle
ar: المعركة البحرية

en: The KDE ship sinking game
ar: نسخة كدي من لعبة إغراق السفن

en: Current maintainer
ar: المصين الحاليّ

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
ar: منشئ المشروع, التعامل مع واجهة المستخدم, الخادم-العميل

en: Dialog Stuff, Client/Server
ar: أشياء مربع الحوار، العميل/الخادم

en: Computer Player
ar: اللاعب الحاسوبي

en: Game artwork
ar: رسوم اللعبة

en: Background
ar: الخلفيّة

en: Artwork for some of the ships
ar: رسومات لبعض السفن

en: Welcome screen
ar: شاشة مرحبا

en: Icon
ar: أيقونة

en: Sounds
ar: الأصوات

en: GFX
ar: مؤثرات رسومية

en: Non-Latin1 Support
ar: دعم لغير اللاتينية

en: Various improvements
ar: تحسينات متعدده

en: Various improvements and bugfixes
ar: تحسينات متعدده و اصلاح للمشاكل

en: Bugfixes and refactoring
ar: إعادة الكتابة وإصلاحات

en: DNS-SD discovery
ar: اكتشاف DNS-SD

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
ar: النقل إلى KGameRenderer و QGraphicsView

en: [URL]
ar: [المسار]

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
ar: عنوان خادم لعبة المعركة البحرية للاتصال به بعد بدء التشغيل

en: &Single Player
ar: لا&عب مفرد

en: &Host Game...
ar: ا&ستضف لعبة...

en: &Connect to Game...
ar: اتصل بل&عبة...

en: Change &Nickname...
ar: غيّر الك&نية...

en: &Play Sounds
ar: شغّل الأ&صوات

en: &Adjacent Ships
ar: &صف السفن

en: &Multiple Ships
ar: ضا&عف السفن

en: Show End-of-Game Message
ar: اعرض رسالة نهاية اللعبة

en: Show &Left Grid
ar: اعرض الشبكة الي&سرى

en: Show &Right Grid
ar: اعرض الشبكة الي&منى

en: &Nickname:
ar: الاسم الم&ستعار:

en: &Join game:
ar: انضم لل&عبة:

en: &Hostname:
ar: ا&سم المضيف:

en: &Port:
ar: ال&منفذ:

en: &Enter server address manually
ar: أ&دخل عنوان الخادم يدويا

en: Network Parameters
ar: معاملات الشبكة

en: Connecting to remote host...
ar: يتصل بمضيف بعيد...

en: Waiting for an incoming connection...
ar: في انتظار اتصال وارد ...

en: Could not connect to host
ar: تعذّر الاتّصال بالمضيف.

en: You have
ar: أنت تملك

en: ,
ar: ،

en: You can place ships adjacent to each other
ar: يمكنك وضع السفن مجاورة لبعضها البعض

en: You must leave a space between ships
ar: يجب ترك مسافة بين السفن

en: Your opponent is now known as %1
ar: خصمك معروف الآن باسم %1

en: Your opponent disconnected from the game
ar: انقطع اتصال خصمك باللعبة

en: Shots
ar: الطلاقات

en: Hits
ar: الاصابات

en: Misses
ar: الأخطاء

en: You win!
ar: فزت!

en: You win. Excellent!
ar: لقد فزت. ممتاز!

en: You lose.
ar: خسرت!

en: You lose. Better luck next time!
ar: خسرت. حظا موفقا المرة القادمة!

en: Change Nickname
ar: غيّر الكنية

en: Enter new nickname:
ar: أدخل اسما مستعارا جديدا:

en: Restart game
ar: أعد بدء اللعبة

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
ar: طلب خصمك إعادة اللعبة. هل تقبل؟

[ctx: @action:button]
en: Accept
ar: اقبل

[ctx: @action:button]
en: Reject
ar: ارفض

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
ar: يستخدم خصمك إصدارًا سابقًا لكدي٤ من المعركة البحرية. لاحظ أنه وفقًا للقواعد التي يفرضها العملاء القدامى ، لا يمكن وضع السفن بجوار بعضها البعض ولا يُسمح إلا بسفينة واحدة من كل حجم.

en: Enemy has shot. Shoot now!
ar: أطلق العدو النار. أطلق الآن!

en: Waiting for enemy to shoot...
ar: في انتظار إطلاق النار من العدو ...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
ar: السفن موضوعة. أطلق النار الآن في ميدان العدو!

en: Waiting for other player to start the game...
ar: في انتظار لاعب آخر لبدء اللعبة ...

en: Waiting for other player to place his ships...
ar: في انتظار لاعب آخر ليضع سفنه ...

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
ar: ضع سفنك %1. استخدم زر الفأرة الأيمن لتدويرها.

en: You can't place your remaining ships.
ar: لا يمكنك وضع سفنك المتبقية.

[ctx: @action]
en: Restart
ar: أعد التّشغيل

[ctx: @action]
en: Abort
ar: أجهض

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
ar: لا يمكنك وضع سفنك المتبقية. الرجاء إعادة وضع السفن أو إجهاض اللعبة

en: Restart placing ships
ar: أعد وضع السفن

en: Single Player
ar: لاعب مفرد

en: Host Network Game
ar: استضف لعبة شبكة

en: Connect to Network Game
ar: اتصل إلى شبكة لعبة

en: Remote player
ar: لاعب بعيد
