kbattleship - en to bs translation catalogue (75 entries)

en: Computer
bs: Računar

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
bs: Podrazumjevano ime domaćina za igru više igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
bs: Podrazumjevani port za igru više igrača.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
bs: Korisnički nadimak.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
bs: Vremenski zvučni efekti bi trebali biti pušteni.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
bs: Dopusti da brodovi budu susjedni bez praznog mjesta između njih.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
bs: Dozvoljava više brodova bilo koje veličine, default: 4 od 1, 3 od 2, 2 od 3, 1 od 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
bs: Alatna traka igre

en: The KDE ship sinking game
bs: KDE igra potapanja brodova

en: Current maintainer
bs: Trenutno održava

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
bs: Osnivač projekta, GUI Handling, Client/Server

en: Dialog Stuff, Client/Server
bs: Dialog stvari, Klijent/Server

en: Computer Player
bs: Kompjuter

en: Game artwork
bs: Crteži igre

en: Eugene Trounev
bs: Evgenije Trunev

en: Background
bs: Pozadina

en: Artwork for some of the ships
bs: Ilustracije za neke od brodova

en: Welcome screen
bs: Ekran dobrodošlice

en: Icon
bs: Ikona

en: Sounds
bs: Zvuci

en: Non-Latin1 Support
bs: Non-Latin1 podrška

en: Various improvements
bs: Razna poboljšanja

en: Various improvements and bugfixes
bs: Razna poboljšanja i ispravke

en: Bugfixes and refactoring
bs: Ispravke grešaka i refaktorisanje

en: DNS-SD discovery
bs: Otkrivanje DNS-SD

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
bs: Prebacivanje na KGameRenderer i QGraphicsView

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
bs: URL od Naval Battle spajanje na server  nakon pokretanja

en: &Single Player
bs: &Jedan igrač

en: &Host Game...
bs: &Domaćin igre...

en: &Connect to Game...
bs: &Poveži se sa igrom...

en: Change &Nickname...
bs: Promijeni &Nadimak...

en: &Play Sounds
bs: &Puštaj zvukove

en: &Adjacent Ships
bs: &Susjedni brodovi

en: &Multiple Ships
bs: &Više brodova

en: Show End-of-Game Message
bs: Prikaži kraj-igre poruku

en: Show &Left Grid
bs: Prikaži &Lijevu rešetku

en: Show &Right Grid
bs: Prikaži &Desnu rešetku

en: &Nickname:
bs: &Nadimak:

en: &Join game:
bs: &Priključi se igri:

en: &Hostname:
bs: &Ime računara:

en: &Enter server address manually
bs: &Unesite adresu servera ručno

en: Network Parameters
bs: Parametri mreže

en: Connecting to remote host...
bs: Povezivanje sa udaljenim domaćinom...

en: Waiting for an incoming connection...
bs: Čekanje na dolazeće povezivanje...

en: Could not connect to host
bs: Nemoguće povezivanje sa domaćinom

en: You have
bs: Imate

en: You can place ships adjacent to each other
bs: Možete postaviti brodove da budu jedan uz drugog

en: You must leave a space between ships
bs: Morate ostaviti prostor između brodova

en: Your opponent is now known as %1
bs: Vaš protivnik je sada poznat kao %1

en: Your opponent disconnected from the game
bs: Vaš protivnik se isključio iz igre

en: Shots
bs: Pucanja

en: Hits
bs: Pogodaka

en: Misses
bs: Promašaji

en: You win!
bs: Pobijedili ste!

en: You win. Excellent!
bs: Pobijedili ste! Odlično

en: You lose.
bs: Izgubili ste.

en: You lose. Better luck next time!
bs: Izgubili ste. Više sreće drugi put!

en: Change Nickname
bs: Promijenite nadimak

en: Enter new nickname:
bs: Unesite novi nadimak:

en: Restart game
bs: Ponovo pokreni igru

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
bs: Vaš protivnik zahtjeva ponovno pokretanje igre. Da li prihvatate?

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
bs: Vaš protivnik koristi pre-KDE4 verziju Pomorske Bitke. Imajte na umu da, u skladu s pravilima koja nameću stari klijenti, brodovi ne mogu biti postavljeni jedan do drugoga i samo po jedan brod od svake veličine je dozvoljen.

en: Enemy has shot. Shoot now!
bs: Neprijatelj je pucao. Uzvrati!

en: Waiting for enemy to shoot...
bs: Čekam neprijatelja da zapuca...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
bs: Brodovi postavljeni. Sada pucajte na neprijateljevo polje

en: Waiting for other player to start the game...
bs: Čekam drugog igrača da započne igru...

en: Waiting for other player to place his ships...
bs: Čekam drugog igrača da postavi brodove...

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
bs: Postavite vaše %1 brodove. Koristite desnu tipku miša da ih rotirate.

en: You can't place your remaining ships.
bs: Ne možete postaviti vaše preostale brodove.

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
bs: Ne možete postaviti vaše preostale brodove. Molim ponovite postavljanje brodova ili prekinite igru

en: Restart placing ships
bs: Ponovite postavljanje brodova

en: Single Player
bs: Jedan igrač

en: Host Network Game
bs: Igra umreženih računara

en: Connect to Network Game
bs: Poveži se sa mrežnom igrom

en: Remote player
bs: Udaljeni igrač
