kbattleship - en to cs translation catalogue (81 entries)

en: Computer
cs: Počítač

note: i18n: ectx: label, entry (Hostname), group (network)
en: Default hostname for multiplayer games.
cs: Výchozí jméno počítače pro hru více hráčů.

note: i18n: ectx: label, entry (Port), group (network)
en: Default port for multiplayer games.
cs: Výchozí port pro hru více hráčů.

note: i18n: ectx: label, entry (Nickname), group (general)
en: User nickname.
cs: Přezdívka uživatele.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (general)
en: Whether sound effects should be played.
cs: Jestli mají být přehrávány zvukové efekty.

note: i18n: ectx: label, entry (AdjacentShips), group (general)
en: Allow the ships to be adjacent without one empty space between them.
cs: Povolit umístění lodí vedle sebe bez volného místa mezi nimi.

note: i18n: ectx: label, entry (SeveralShips), group (general)
en: Allow multiple ships of any size, default: 4 of 1, 3 of 2, 2 of 3, 1 of 4.
cs: Povolit vícero lodí jakékoliv velikosti, výchozí: 4x 1, 3x 2, 2x 3, 1x 4.

note: i18n: ectx: ToolBar (gameToolbar)
en: Game Toolbar
cs: Panel nástrojů hry

en: Naval Battle
cs: Námořní bitva

en: The KDE ship sinking game
cs: KDE klon hry Lodě

en: Current maintainer
cs: Současný správce

en: Project Founder, GUI Handling, Client/Server
cs: Zakladatel projektu, práce na GUI, klient/server

en: Dialog Stuff, Client/Server
cs: Dialogy, klient/server

en: Computer Player
cs: Počítačový hráč

en: Game artwork
cs: Grafika hry

en: Background
cs: Pozadí

en: Artwork for some of the ships
cs: Grafika některých lodí

en: Welcome screen
cs: Úvodní obrazovka

en: Icon
cs: Ikona

en: Sounds
cs: Zvuky

en: GFX
cs: Grafika

en: Lukas Tinkl
cs: Lukáš Tinkl

en: Non-Latin1 Support
cs: Podpora pro jiné znakové sady, než je Latin1

en: Various improvements
cs: Různá vylepšení

en: Various improvements and bugfixes
cs: Různá vylepšení a opravy chyb

en: Bugfixes and refactoring
cs: Opravy chyb a refaktoring

en: DNS-SD discovery
cs: DNS-SD prohledávání

en: Porting to KGameRenderer and QGraphicsView
cs: Portování na KGameRenderer a QGraphicsView

en: URL of a Naval Battle game server to connect to after startup
cs: URL herního serveru Námořní bitvy k připojení při spuštění

en: &Single Player
cs: &Jeden hráč

en: &Host Game...
cs: &Hostit hru...

en: &Connect to Game...
cs: &Připojit se ke hře...

en: Change &Nickname...
cs: Změ&nit přezdívku...

en: &Play Sounds
cs: &Přehrávat zvuky

en: &Adjacent Ships
cs: Přil&ehlé lodě

en: &Multiple Ships
cs: Ví&cero lodí

en: Show End-of-Game Message
cs: Zobrazovat zprávu na konci hry

en: Show &Left Grid
cs: Zobrazit &levou mřížku

en: Show &Right Grid
cs: Zob&razit pravou mřížku

en: &Nickname:
cs: Př&ezdívka:

en: &Join game:
cs: Připo&jit se ke hře:

en: &Hostname:
cs: Jmé&no počítače:

en: &Enter server address manually
cs: Zadat adr&esu serveru ručně

en: Network Parameters
cs: Síťové parametry

en: Connecting to remote host...
cs: Připojování ke vzdálenému počítači...

en: Waiting for an incoming connection...
cs: Čekám na příchozí spojení...

en: Could not connect to host
cs: Nelze se spojit s hostitelem

en: You have
cs: Máte

en: You can place ships adjacent to each other
cs: Můžete umístit lodě jednu vedle druhé

en: You must leave a space between ships
cs: Mezi loděmi musíte mít mezeru

en: Your opponent is now known as %1
cs: Váš protivník je nyní znám jako %1

en: Your opponent disconnected from the game
cs: Váš protivník se odpojil ze hry

en: Shots
cs: Výstřely

en: Hits
cs: Zásahy

en: Misses
cs: Minutí

en: You win!
cs: Vyhráli jste!

en: You win. Excellent!
cs: Vyhráli jste. Skvělé!

en: You lose.
cs: Prohráli jste.

en: You lose. Better luck next time!
cs: Prohráli jste. Hodně štěstí příště!

en: Change Nickname
cs: Změnit přezdívku

en: Enter new nickname:
cs: Zadejte novou přezdívku:

en: Restart game
cs: Restartovat hru

en: Your opponent has requested to restart the game. Do you accept?
cs: Oponent vás požádal o restartování hry. Přijímáte jeho žádost?

[ctx: @action:button]
en: Accept
cs: Přijmout

[ctx: @action:button]
en: Reject
cs: Odmítnout

en: Your opponent is using a pre-KDE4 version of Naval Battle. Note that, according to the rules enforced by old clients, ships cannot be placed adjacent to one another and only one ship of each size is allowed.
cs: Váš soupeř používá starší verzi Námořní bitvy než z KDE4. Vzhledem k pravidlům vynucených staršími klienty lodě nemohou být ve vzájemné bezprostřední blízkosti a je povolena pouze jedna loď od každé velikosti.

en: Enemy has shot. Shoot now!
cs: Protivník vystřelil. Nyní střílejte vy!

en: Waiting for enemy to shoot...
cs: Čekám na výstřel protivníka...

en: Ships placed. Now shoot on the enemy field!
cs: Lodě umístěny. Nyní střílejte do protivníkova pole!

en: Waiting for other player to start the game...
cs: Čekám až protihráč začne hru...

en: Waiting for other player to place his ships...
cs: Čekám až si protihráč umístí své lodě...

en: Place your %1 ships. Use the right mouse button to rotate them.
cs: Prosím, rozmístěte svých %1 lodí. Pro otočení lodě použijte pravé tlačítko myši.

en: You can't place your remaining ships.
cs: Zbývající lodi nejdou vložit.

[ctx: @action]
en: Restart
cs: Restartovat

[ctx: @action]
en: Abort
cs: Přerušit

en: You can't place your remaining ships. Please restart placing ships or abort game
cs: Zbývající lodi nejdou vložit. Prosím začněte je vkládat znovu nebo ukončete hru.

en: Restart placing ships
cs: Znovu vložit lodě

en: Single Player
cs: Jeden hráč

en: Host Network Game
cs: Hostit síťovou hru

en: Connect to Network Game
cs: Připojit se k síťové hře

en: Remote player
cs: Vzdálený hráč
